nde Euthanasie: drie standpunten CDA Eiken, thuis in ieder interieur. Rechter wijst woonverbod toe tegen verdachte van aanranding Verdeeldheid in SER over openingstijden winkels WERKGEVERS POSITIEF OVER FLEXIBEL PENSIOEN Stakingsacties Akzo Chemie verscherpt Rozen van jarige douane 'Ziektekostenpremie moet 10 omhoog' MeubelMiriekOisterwijk Ge-eiktgoed Het wurgkoord van de banken Anonieme getuige soms toelaatbaar Detective vraagt om erkenning PAGINA? I VRIJDAG 13 JUN11986 ■BINNENLAND >og spel Studentenstops voor 14 studies VVD BEREID TOT COMPROMIS NAAR EEN NIEUW KABINET DESTEM commentaar Bij Meubelfabriek Oisterwijk weten ze fraai eiken en moderne vormgeving perfect te combineren. En daardoor voelen onze meubels zich thuis in ieder interieur. Klassiek èn modern. 'Voorzitter ICTO doet waarheid geweld aan' BINNENLAND T5 T28 PAGINA 3 Ifwachting van een re- rsverklaring over de guze crisis heeft de et de behandeling van I negen moties over de Intaties tussen de or- Icen en niet-religieuze Itot volgende week uit- g. Toch kreeg de Knes- Iting gistermiddag een prig einde, nadat parle- Ivoorzitter Hillel voor Icultuur-oorlog waar- rde en de Knesset-leden pht geen steun aan on- te acctiviteiten te verle- fonder hem bij naam te en veroordeelde hij |et-lid rabbijn Porush de ultra-orthodoxe [lat Yisraeel-partij die ereid heeft verklaard Jografische" adverten- i bushaltes te vernieti- I Porush werd onlangs en emmer verf en een in Jeruzalem gesigna- Porush beschuldigde er op zijn beurt van ^er van de oorzaak van nagoge-brand te zijn en hesset voor te liegen. De al lange tijd smeulende urstrijd is in volle he- |id opgelaaid. In blijven. Misschien dat Ide stroom economische 1 vanuit de EG zal aan- |en tot proporties die overeenkomen met de eften van dit door oorlog |gde land. kans op een afwijzing hulp aan de Contra's het Congres is klein, als de kans dat nu de f van buitenaf op Nicara- |zal afnemen. Maar het de Sandinisten net vol- |de speelruimte kunnen om de strakke teugels j binnenlandse politiek te In en de democratische leden en burgerrechten ferstellen. Want dat is immers de grootste in het oog van het |e Huis en het Capitool? llfs met 100 miljoen dol- Jian wapens zijn de Con- volgens veel deskundi- aiet in staat om de San- Iten uit Managua te drij- 1 Een direct Amerikaans fjpen blijft dus altijd tot nogelijkheden bestaan. Ëen de VS er dan niet be- kan doen om niet langer pet verkeerde paard te flen? En in ruil voor de petting van de steun aan ontra's en het opschorten de nooit verklaarde oor- aan de Sandinisten, te- naatregelen van Nicara- eisen? harbij valt te denken aan pheffing van de noodtoe- |d en een verdere liberali- pg in Nicaragua. De San- bten hebben zelf al aan- Jven bereid te zijn om de Washington zo ge- Isde Russische en Cu- se adviseurs naar huis turen en het leger in te npen. Zo'n politieke stap xrh veel doelmatiger? Of pet Amerikaans beleid Midden-Amerika dan geheel ontdaan van :re vorm van rationaliteit ogica en domineren al- de waanbeelden van dafi's, Arafats en Cas- die door de straten van tagua sluipen? zonder meer voor de J hebben gekozen. hróder speelt nu hoog Hij heeft aangekondigd ekenen op een stembus- lag die zijn SPD in haar je de meerderheid in de ersaksische Landdag chaft. Dat is in deze deel- t nog nooit vertoond. Op hoogtepunt van de kie- gunst in 1970 haalde de 46,3 procent van de amen. Voor een deel staat tembusuitslag nu al vast. geïndustrialiseerde zuid en kiest in meerderheid de SPD, het agrarische ua welvaart achtergeble- westen zal in grote meer heid voor de CDU stem- Blijven over de zwe- de kiezers in de stedelijke ieden en de nieuwkomers, en toch maar even 2,2 oen kiezers. Die kunnen weegschaal nadrukkelijk r een van beide kampen n doorslaan. atuurlijk, aan de verkie- ;en doen behalve SPD en U ook de FDP en de Grü- mee. De opiniepeilingen rspellen dat de liberalen als vier jaar geleden de drempel van 5 procent eens zullen halen. Mocht drempel toch gehaald den, dan sluit de partij- ing in de deelstaat een uwe coalitie met de SPD rigens niet uit. De Grünen en volgens de opiniepei- de kiesdrempel wel over rijden. Hen wordt tussen 5 en 8 procent toegedacht, ar wanneer zowel de SPD de CDU zich aan de uit- aken van hun leiders hou- zijn de Grünen-bij voor- t tot de oppositie veroor- Id. Van ome Haagse redactie DEN HAAG - De SER is verdeeld over de openings tijden van winkels. Binnen de Commissie voor Consu mentenaangelegenheden van de SER zijn vier ver schillende standpunten. De commissie schrijft dan ook in het advies: "Er is geen op lossing voor het vraagstuk van de openingstijden van winkels denkbaar die alle betrokken partijen volledig zal bevredigen". De vertegenwoordigers van het midden- en kleinbe- drijf vinden, evenals staats secretaris van Zeil, dat de sluitingsplicht om 18.00 uur gehandhaafd moet worden. Uitbreiding van het aantal avondwinkels is voldoende om te voorzien in de wens tot verruiming van de ver- koopmogelij kheden. De grote ondernemers en de Consumentenbond zijn van mening, dat het slui tingstijdstip onmiddellijk verlegd moet worden naar 19.00 uur. Avondwinkels voorzien onvoldoende in de behoefte van consumenten om tussen 18.00 en 19.00 uur de primaire levensbehoeften te kopen. De werknemers en het Konsumenten Kontakt zijn voorstander van een wette lijke regeling voor een aan vullende winkelvoorziening in de vorm van een middag- övondwinkel. De huidige sluitingsregeling kan dan gehandhaafd worden. Alleen het onafhankelijk lid mevr. Epema-Brugman van de SER-commissie be pleit een vrije mogelijkheid tot openstelling van de win kel gedurende het gehele et maal, onder voorwaarde dat de wekelijkse openingsduur binnen de 52 uur blijft, zon der daarbij onderscheid te maken tussen zon-, feest- en werkdagen. VUT blijft populair HENGELO (ANP) - De situatie rond de acties van stakers bij de locatie Akzo Zout Chemie in Hengelo is donderdagmiddag vol gens een mededeling van het bedrijf ernstiger geworden. Door dat zich op de rails stakers bevinden is er van en naar het fa briekscomplex geen treinverkeer mogelijk. Op het bedrijfsterrein staat een trein met zout die naar België moet en voor de ingang staat een trein die met zout moet worden geladen. Dit zout is bestemd voor het electro- lyse-bedrijf van Akzo in Rot terdam. „Dit begint duidelijk op een blokkade te lijken", al dus de directie van de locatie Hengelo, die zich beraadt over wat haar te doen staat. De directie van Akzo Zout Chemie (AZC) maakte later donderdag bekend Dat zij tot vrijdagochtend 9 uur geen ac ties zal ondernemen tegen de stakers die de treinenloop van en naar het fabriekscomplex ZOETERMEER (ANP) - Mi nister Deetman (Onderwijs) heeft voor het studiejaar 1986- 1987 voor veertien studierich tingen in het wetenschappe lijk onderwijs een studenten stop vastgesteld. De toelatingsbeperkingen gelden voor Chinese taal- en letterkunde, Japanse taal- en letterkunde, theaterweten schappen, bedrijfskunde, tech nische bedrijfskunde, indu strieel ontwerpen, algemene gezondheidszorg, geneeskun de, diergeneeskunde, medische biologie, experimentele medi sche studierichting, algemene geneeskunde, sociale gezond- heidskunde en Japankunde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vervroegde uittreding (VUT) verdient nog verre de voorkeur boven het ver soepelen van de pensioengerechtigde leeftijd. De werkgeversorganisaties, vakbonden én overheid kiezen voorlopig voor de VUT, omdat die goedkoper is, beter aansluit bij de AOW en soepel is toe te pas sen. Desondanks vinden vele werkgevers dat flexibele pen sionering mogelijk en gewenst is en dat de problemen (dik wijls financiële) zijn op te los sen. Dat werd gisteren duide lijk tijdens de presentatie van de studie van Marileen Wortel, in samenwerking met prof. Twijnstra, over 'flexibele pen sionering'. De Nederlandse werkgever, Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Het CDA heeft informateur De Koning giste ren geconfronteerd met de drie verschillende standpun ten over euthanasie-wetge- ving die binnen de gelederen van de christen-democraten leven. Het is nog niet bekend welk standpunt in de CDA- fractie op een meerderheid kan rekenen. Fractiespecialist Borgman legde nadruk op de tekst in het CDA-verkiezingsprogram waarin geen mogelijkheden staan voor een wetttelijke re geling van actieve euthanasie. Van CDA-onderhandelaar De Vries is bekend dat hij bereid is het euthanasie-wetsont- werp van het kabinet (de 'proeve') af te zwakken 'in de richting van het CDA'. Op verzoek van de informa teur kwam demissionair pre mier Lubbers gisteren uitleg gen hoe het wetsontwerp van zijn kabinet tot stand is geko men. De proeve laat actieve euthanasie toe in geval van een 'concrete doodsverwach- ting'. Lubbers schaarde zich helemaal achter deze proeve tijdens de verkiezingscampag ne, hoewel dit wetsontwerp aanzienlijk verdergaat dan het partijprogramma. Volgens de woordvoerder van de informateur kwam het gisteren opnieuw niet verder dan het uitwisselen van de verschillende standpunten. De VVD wil verder gaan dan de 'proeve' van het kabinet, maar houdt niet onverkort vast aan het wetsontwerp van D66 dat steeds de steun van de libera len heeft gehad. De zegsman van Nijpels merkte op dat de WD tot compromissen bereid is, 'ook op het vlak van het zwaarwegende punt van euthanasie'. De WD blijft streven naar een inhoudelijk akkoord op het gebied van euthanasie. In eerste instantie willen de libe ralen vastleggen hoe de wette lijke regeling van actieve euthanasie eruit moet zien. „We zijn nog niet zover dat we alleen procedures willen vast leggen hoe eventueel een rege ling tot stand kan komen", al dus de zegsman van Nijpels. Probleem blijft de onzeker heid over het al dan niet tijdig voor het einde van de formatie afkomen van de adviezen van de Raad van State over de beide wetsontwerpen over euthanasie. Maandag wordt er verder gepraat over de euthanasie kwestie. Vandaag houden De Vries en Nijpels zich in de ka mer van informateur De Ko ning opnieuw bezig met de fi- nancieel-economische proble matiek. IN tweeerlei opzicht is de mondiale aandacht op Mexico geves tigd. Allereerst zijn er de vedetten van de 24 sterkste voetballan den ter wereld van wie de meesten avond aan avond aantonen dat de nivellering in het professionele voetbal geen exclusieve Nederlandse aangelegenheid is. Daarnaast zijn het de vertegen woordigers uit de internationale financiële wereld die de ontwik kelingen in het straatarme land van president de la Madrid met ar gusogen volgen. Met reden, want de economische situatie waarin het door na tuurrampen getroffen Middenamerikaanse land zich bevindt is uiterst bedroevend. Die situatie is niet nieuw. Door de eeuwen neen is Mexico een land geweest waar het overgrote deel van de bevolking op de rand van een menswaardig bestaan leeft, terwijl een kleine minderheid het alleen maar beter krijgt. Heel even maar, vlak na de grote olievondsten, heeft het gewone volk de il lusie mogen koesteren dat er betere tijden waren aangebroken, dat droombeeld hield niet lang stand. Door steeds maar oplo pende internationale schulden die ook weer moesten worden af gelost, kwam Mexico terecht in de vicieuze cirkel waarin zoveel arme landen zich momenteel bevinden. De forse daling van de oliekoersen in de afgelopen maanden bracht Mexico in versneld tempo op de rand van de complete financiële afgrond. Het is gebruikelijk dat het Internationale Monetaire Fonds in een dergelijke situatie het wurgkoord van de allesverstikkende bezuinigingen laat hanteren. Dat is dan ook wat Miguel de la Ma and de afgelopen jaren heeft moeten doen. Zonder veel resultaat want de peso, de Mexicaanse munteenheid, is alsmaar in waarde gedaald. Het is voor Mexico dan ook een onmogelijke opgave om ae 10 miljard dollar rente die dit jaar moet worden betaald over cf 'w3 honderd miljard dollar aan buitenlandse schuld, af te los sen Vandaar dat steeds vaker het gerucht de kop opsteekt dat tal00 °Ver za' 9aan tot een eenziidi9 moratorium op de rente betalingen. De koersstijging van de peso van de laatste dagen is er ae oorzaak van dat dit besluit nog niet is genomen. Maar de innenlandse politieke en sociale druk op Miguel de la Madrid is oermate groot dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat zet 'Si? e8n clezer dagen de buitenlandse bankiers voor het blok rinn Well'ch' dat de angst voor deze vergaande maatregel de spijkerharde geldschieters er toe brengt om Mexico ent de helpende hand toe te steken. zo toont de studie, oordeelt po sitief over flexibele pensione ring. Zij verwachten dat de organisatie van het eigen be drijf ermee zal zijn gediend, als de werknemers de keuze hebben om tussen hun 55e en 67e jaar met pensioen te gaan. In het onderzoek is in hoofd zaak gekeken naar het voor deel dat het bedrijf heeft. Prof. Twijnstra: „De ach tergrond van deze positieve wensen en verwachtingen stoelen vooral op de overtui ging dat de steeds sneller gaande technologische ont wikkelingen, veranderingen in marktverhoudingen en de toenemende vergrijzing van de bevolking, nopen tot ingrij pen in starre pensioensyste men". Volgens Twijnstra haken oudere werknemers sneller af als zich andere ontwikkelin gen aandienen. Tegelijkertijd houden ze sterk vast aan hun eigen mening. Verstarring kan ontwikkelingen in de weg staan. Dat geldt vooral als het om mensen gaat die in hogere posities zitten. Overigens is in de studie geen rekening gehouden met het feit dat de huidige genera tie werknemers die tegen hun pensioen aanzitten, vaak een arbeidsleven van 40 jaar ach ter de rug hebben. Dat velen van hen graag uittreden en dat die uittreding vooral is ge stimuleerd om werklozen aan een baan te helpen. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgele genheid) die gisteren het eer ste exemplaar van de studie in ontvangst nam, vindt dat de VUT uitstekend voldoet. Hij acht flexibele pensionering niet gunstig, bang als hij is voor een nieuw, star systeem. De VUT-regeling kan wor den aangepast, omdat de VUT in elk cao-overleg terugkomt. Niet alleen werkt dat volgens De Graaf flexibeler, hij ziet bovendien niet hoe een wisse lende pensioenleeftijd inge past kan worden in het stelsel voor de sociale zekerheid. Overigens wordt in Zweden al met een flexibele pensioen leeftijd gewerkt. DEN HAAG - Het moet in uit zonderlijke gevallen mogelijk worden om in strafprocessen anoniem te getuigen. Tot die conclusie komt een commissie van deskundigen onder lei ding van de advocaat-gene raal bij de Hoge Raad, mr. Remmelink. De commissie acht een ano nieme getuigenverklaring in beginsel ontoelaatbaar als be wijsmateriaal, tenzij een ge tuige niet-aanvaardbare risi co's loopt als hij zich bekend maakt. Daarbij moet gedacht wor den aan vrees voor het leven of gezondheid van de getuige of diens naasten en aan ver nieling van belangrijke goede ren. Ook als een getuige van wege bedreigingen geen ver klaring durft af te leggen moet hij de kans krijgen anoniem zijn zegje te doen, vindt de commissie. Over het al dan niet ano niem getuigen beslist de rech- ter-commissaris op verzoek van de officier van justitie. Tegen de beslissing van de rechter-commissaris kan de verdachte binnen drie dagen in beroep gaan bij de recht bank. Wie een getuige bedreigt zou ter stond in voorlopige hechtenis genomen moeten kunnen wor den, vindt de commissie. in Hengelo verhinderen. Wor den de treinen dan nog ge blokkeerd, volgens het AZC een onrechtmatige actie, dan zal de directie overwegen naar de rechter te stappen om een einde aan de blokkades te ma ken. Dit zal dan gebeuren in de vorm van een kort geding. Een woordvoerder van de bonden zei dat de blokkades van de treinen, zowel in- als uitgaand, door zullen gaan. De mededeling van de AKZO-di- rectie woensdag, dat het met de staking zon vaart niet loopt, werd donderdagmorgen door een FNV-woordvoerder niet tegengesproken. Maar, zo be toogde de bond, het aantal deelnemers mag dan betrek kelijk gering zijn (al met al 1500 van de in totaal 23.000 werknemers), het effect is re latief groot: in ENKA Emmen (4200 man personeel) ligt onge veer de helft van de produktie stil en in Delfzijl (1500 man) draait de zoutfabriek op halve kracht, terwijl de produktie van sulfaat, methanor en gechloreerde koolwaterstoffen (GKW) geheel is lamgelegd. Hetzelfde geldt voor de zout- produktie in Hengelo (9 70 man). BERGH - Ter gelegenheid van de 400e verjaardag van de douane deelden functio narissen van deze dienst aan de grenspost Bergh bij Arn hem gisteren rozen uit aan passerende oosterburen. De douane is de oudste rijks dienst in ons land. De 400e verjaardag van de douane werd officieel gevierd met een herdenking in de Nieuwe Kerk in Amsterdam in aanwezig van koningin Beatrix. - fotoanp ARNHEM - De premies van de particuliere ziektekosten verze keraars moeten volgend jaar ministens tien procent omhoog. Alleen op die manier kan worden voorkomen dat de verzeke ringmaatschappijen verder geld toeleggen op de gezondheids zorg. Dat zei gisteren algemeen directeur drs B. Huesmann van de onderlinge verzekeringmaatschappij Ohra in Arnhem.- Volgens hem is de positie van de verzekeraars de afgelopen jaren uitge hold doordat zij de rekening krijgen van een duurdere gezond heidszorg zonder dat zij de premies voldoende mogen verhogen. (ADVERTENTIE) Roosendaal, Dr. Brabersstraat 24.01650-69142. (koopavond vrijdag). Oisterwijk. Heusdensebaan 65,04242-19012, (koopavond vrijdag). Hulst (Z.). Absdaalseweg 1,01140-1149S. (koopavond vrijdag). DEN BOSCH (ANP) - Zijn particuliere detectivebureaus eigenlijk verboden volgens de wet? Die vraag kwam donder dag aan de orde voor het ge rechtshof in Den Bosch. De eigenaar van zo'n bureau in Eindhoven, een ex-politie man, die door oud-collega's op de bon werd geslingerd, vocht in hoger beroep de boete van 250 gulden aan die de politie rechter hem in oktober 1984 oplegde. De Vereniging van Particuliere Recherchebu reaus ijvert al jaren voor een betere wetgeving. Uitspraak 26 juni. BUSSUM (ANP) - Voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay doet de waarheid geweld aan door tegenover de media te verzekeren dat de bestuurscri sis binnen het ICTO is opge lost nu vier bestuursleden zijn afgetreden en de verenigings raad een motie van vertrou wen in de voorzitter heeft aanvaard. Dat laten de leden van de commissie van goede diensten, die de afgelopen maand heeft geprobeerd een oplossing te vinden voor de problemen binnen het bestuur van het In terkerkelijk Comité Tweezij dige Ontwapening (ICTO), in een persbericht weten. De commissie vreest dat de crisis zal leiden tot een scheuring van het ICTO. Maandag maakten vier van de negen bestuursleden van het ICTO hun aftreden be kend. De vier bestuursleden zijn van mening dat door het optreden van voorzitter Jans sen van Raay het oorspronke lijk karakter en de doelstelling van het ICTO in het gedrang dreigen te komen. De verenigingsraad komt 21 juni in Baarn bijeen voor een bespreking van de problemen en de verkiezing van nieuwe bestuursleden. AMSTERDAM (ANP) Rechtbankpresident B. As- scher in Amsterdam heeft donderdag in zijn uitspraak in een kort geding - waarschijn lijk voor het eerst in ons land - een woonverbod uitgevaar digd. Dit verbod treft een Am sterdammer, die een maand de tijd krijgt te verhuizen. Het woonverbod geldt voor twee jaar. In die tijd mag de man zich ook niet in de omgeving vertonen. De uitspraak houdt verband met een aanranding vorig jaar december. De man wordt ver dacht van ontucht met de tien jarige dochter van zijn vrien din, die drie huizen verder in dezelfde straat woont. Asscher acht het 'een zwaar offer' voor de man om te moe ten verhuizen, maar daarte genover staat volgens de rech ter dat hij zich schuldig maakte 'aan een zeer ernstige inbreuk op de lichamelijke en geestelijke integriteit' van het meisje. De belangen van het dochtertje laat Asscher zwaarder wegen dan die van de ex-vriend van haar moe der. De rechtbankvoorzitter overweegt in zijn vonnis ook dat de man de situatie bij hem in de straat zelf ook onhoud baar vindt en dat hem per 1 december van dit jaar de huur is opgezegd. De man werd ove rigens vanwege de aanranding opgepakt, maar na een gedeel telijke bekentenis weer vrijge laten. De voorwaarden voor die vrijlating waren al, dat hij elk contact met het meisje zou vermijden'. De man trok echter wel weer in zijn oude woning. Daartegen had zijn vroegere vriendin bezwaar. Zij en haar advocate mr G. van Driem toonden zich opgelucht na het horen van de uitspraak. Zij was een van de eerste advoca tes die met succes om een straatverbod voor een ver krachter vroegen en kregen. Veel vrouwen met problemen rond hun ex-man of slachtof fers van seksueel geweld we ten sindsdien de weg naar de kort geding-rechter te vinden. Hoeveel van dit soort proce dures landelijk jaarlijks ge voerd worden is niet bekend. In Amsterdam zijn het er tien tallen per jaar. Onderzoeken hebben uitgewezen dat vrou wen zeker drie jaar nodig heb ben om een seksueel geweld dadige ervaring te verwerken. De verboden die de rechter da ders of verdachten van seksu eel geweld opleggen gelden daarom meestal ruim twee jaar. Een bekend voorbeeld van een dergelijk langdurig straat- en parkverbod werd opgelegd aan de 'aanrander met de hond'. Of straatverboden en alle andersoortige verboden die gemakshalve onder dezelfde noemer gebracht worden suc ces hebben is niet bekend. Er werden daarnaar nog geen landelijke onderzoeken ge daan. „In 95 procent van de ge vallen die ik hierover behan deld heb bleken de opgelegde verboden wel een succes. De vrouw werd niet meer lastig gevallen", aldus Gabi van Driem Onder meer om slachtoffers van seksueel geweld of van in timidaties van ex-relaties te wijzen op de mogelijkheden die,het civiele recht hen biedt schreef Gabl van Driem het boekje 'In haar recht' dat bin nen enkele dagen uitkomt. SN#* Het tellen van de werklozen in Nederland schijnt even moei lijk te zijn als het voorspellen van de verkiezingsuitslag. Er zijn zoveel telsystemen dat niemand meer weet hoeveel mensen zonder werk thuis moeten zitten. Laten we op nieuw met de hand gaan tel len, zeggen de werkgevers. Met pen en papier langs de deuren. Bij de laatste hertellingen is het aantal werklozen steeds drastisch gedaald. Als we even doorzetten, komen we mis schien tot de conclusie dat er helemaal geen werklozen zijn. Daar zit informateur De Ko ning op te wachten en daarom horen we nog steeds maar niks over de vorming van het nieuwe kabinet. Nachtelijk voetbal op de tv verhoogt de veiligheid. Er wordt minder ingebroken. Wie het probeert krijgt een rode kaart en wordt onmmiddellijk van het veld gestuurd. Er wordt niks gestolen. Be halve nachtrust. Flessentrekkers in België: drie topfiguren van Stella Artois zijn door de rechter gewipt. Het gistte er al een hele tijd. Witte kragen-criminaliteit. Onmatige bierdrinkers hebben soms hun zakken vol van Stella Artois. Maar die drie topjon- gens waarschijnlijk ook en die hebben het de volgende dag nog. MERIJN Topambtenaar DE leden van de knokploeg van de directeur sociale verze keringen van het ministerie van sociale zaken L.V. die in februari dit jaar een pand in Amsterdam probeerden te ontruimen, hebben zich schul dig gemaakt aan eigen rich ting. Dit zei de Amsterdamse officier van justitie, mr. W. van Nierop, donderdag tegen drie van de vier hoofdver dachten in de zaak rond de knokploeg. Anne Vondelingprijs DE Anne Vondelingprijs 1985 voor politieke journalistiek is toegekend aan de Haagse re dactrice van Het Vrije Volk, Yvonne Zonderop. Zij krijgt de prijs voor haar vorig jaar verschenen publikaties over de sociale zekerheid in het bij zonder voor een artikel over de voordeurdelers-maatregel. Cocaine-bendes MET de arrestatie van in to taal 14 verdachten denkt de Nijmeegse politie twee grote, vanuit Nijmegen opererende cocaïne-bendes te hebben op gerold. De belangrijkste slag sloeg de politie met de arresta tie van een groep verdachten, die de afgelopen twee jaar tenminste 60 kilo cocaïne met een marktwaarde van 12 mil joen gulden vanuit Bolivia naar Nederland liet komen. De drugs werden in ons land ver kocht of doorgevoerd naar En geland en Spanje. Fiscaal geding DE mogelijkheden voor een burger om in geval van een geschil met de fiscus een be roep te doen op de rechter zijn in Nederland te beperkt. Er zou een algemene regeling moeten komen die juridisch verweer tegen alle aanslagen en beschikkingen van de in specteur en van de minister mogelijk maakt. Een van de manco's in de huidige proces gang is het ontbreken van een fiscaal kort geding. Dat con cludeert mr Ch.J. Langereis (37) in zijn proefschrift waarop hij gisteren aan de Katholieke Hogeschool Til burg promoveert. Kaapverdiaan STAATSSECRETARIS Korte- van Hemel van Justitie houdt vast aan het vertrek uit Ne derland van de Kaapverdiaan D.M. Moreira Monteiro, die één dag te kort getrouwd is geweest voor een verblijfsver gunning. Dit is de Kaapver diaan donderdag in een ge sprek met ambtenaren op het ministerie in Den Haag mee gedeeld. Monteiro's raadsman mr W. Ummels dubt nog over het aanspannen van een kort geding om te bereiken dat zijn cliënt het bij de Raad van State nog lopende beroep te gen de beschikking tot vertrek hier mag afwachten.

de Stem | 1986 | | pagina 3