even UITBLAZEN Religieuze strijd in Israël uitgebroken Contadora luidt de bel voor de laatste ronde Neder-Saksen richtingbepalend Euthana standpui STEEKSPEL ROND HULP AAN CONTRA'S IS WEER ONTBRAND Wiener Schnitzel ZONDAG VERKIEZINGEN IN WESTDUITSE DEELSTAAT WERKGEl DE STEM CC Het wurgkoorc WIM KOCK VRIJDAG 13 JUN11986 BlOflM ACHTERGROND NIET-RELIGIEUZE JODEN STICHTTEN BRAND IN SYNAGOGE Verdeeldheid Argusogen Hoog spel VRIJDAG 13 JUN119 Studentenstops voor 14 studies VVD BEREID T ER zaten 25 jaar gele den nog redacteuren bij de krant die er voor de oorlog ook al had den gewerkt. Die vertel den sterke verhalen over hun schaar- en lijmpotac- tiviteiten van de jaren '30. Ze knipten stukken uit De Tijd en De Maasbodeprikten die aan een ijzeren pin en na men ze over als er in de krant een gat open dreigde te blijven liggen. Zo ging het er al lang niet meer toe toen ik als een reeds enigszins belegen, want al 26-jarige, noviet intrad in de journalistieke orde die de maandelijkse bisschoppelijke benoemingen nog steevast over vier kolommen aan de kop van pagina 3 plaatste. De tijden waren zeker ver anderd. We hadden een ANP- telex en kort na mijn komst (geen sprake van een oorzake lijk verband!) kregen we de be schikking over een telex-ver binding met het internationale persbureau UP1. Maar we kochten ook nog verhalen op zwart afgevend doorslagpapier voor de zaterdagkrant van free lancers die zich tooiden met kleurrijke bureau-namen. Tege lijkertijd echter was er sprake van voortzetting van vooroor logse toestanden. Zo kregen we slechts een nieuwe ball point als we de lege inleverden. Een lamp die wat vroeg kapot was gegaan werd niet vervangen omdat het 'er de tijd nog niet voor was'. Daar stond echter tegenover dat niemand zich ooit druk maakte over de taxi ritten die ik maakte naar en van de uithoeken van m'n rayon 'als het te hard regende voor de brommer'. En in mijn rayon regende het dik wijls. De echte veranderingen, waardoor de jaren '60 zich nog zouden onderscheiden, hingen wel in de lucht. Wij jonkies, leerlingen en jonge derdeklas sers, werden brutaler. We com plotteerden 's nachts tussen de borden met afgekloven kippe- botten bij de PAM, een benzi nestation en, op de sociëteit na, de enige plaats waar je etend de nacht kon doorbrengen. We schreven rapporten over her vormingen op de redactie, waarvoor we dan op de redac tievergadering door onze bazen werden gekapitteld in strie mende bewoordingen en onder hoongelach van de oudere col lega's. Die redactievergaderingen werden op zaterdag gehouden. Dan hoefde er geen krant ge maakt te worden omdat er op zondag geen verscheen. Er stond tegenover dat de baas het middagmaal betaalde: altijd Wiener Schnitzel. Dat was lou ter goedheid van hem, want de cao sprak niet over een vijf daagse werkweek dus was de zaterdag eigenlijk een werkdag. Een week vakantie telde voor de journalist dan ook zes dagen en dat zou nog jaren zo blijven. Terugkijkend is niet de ver kiezing van John Kennedy tot president van de Verenigde Staten voor mij het begin van de nieuwe tijd, maar de sensatie de me overkwam aan het eind van de doorwaakte nacht van 11 op 12 april 1961. Ik had een IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIllllllllllllllllllllllllllll kamer in Oosterhout, maar het was zo laat geworden dat ik er niet meer heen wilde gaan. De hoofdbewoner werkte in ploe gendienst en sliep toch al zo slecht. Bovendien zou ik zelf ook geen oog dichtdoen, want tegen de morgen stond het hele flatgebouw altijd luid te gorge len met de rammelende kelen van doorgetrokken wc's en gootsteenafvoeren. Door de-bossen reed ik op de brommer naar Breda. Het was een mooie morgen en even kwam ik in de verleiding op een plek vol buntgras, aan de rand van het bos in de ochtendzon te gaan liggen. Daar bleek het toch te fris voor te zijn. De ver laten redactie, bood een onge wone aanblik. Een verstilde chaos waarin niets op z'n ge wone plaats leek te staan of te liggen. Er hing nog de geur van de deadlineverschaalde ta baksrook, zoete koffie en zweet. In de verlaten zetterij tikte het afkoelend lood na in de potten van de zetmachines. Ook de drukkers waren naar huis. Ik ging achter een bureau zitten en legde het moede hoofd op m'n armen. Plotseling schrok ik wakker. Bijna half acht. In Moskou liep het tegen half tien. De alarmbel van de telex rinkelde. Belangrijk nieuws! Met de bekende spa ties, gereserveerd voor zeer be langrijke berichten, ratelde de boodschap op het papier. Er vloog een Rus door de ruimte. Joeri Gagarin. Ik huiverde van opwinding en ik moet zoiets ge dacht hebben als: voortaan is de wereld anders dan ze tot nu toe is geweest. Met een vet potlood, dat we daar speciaal voor hadden om dat er nog geen viltstiften wa ren, schreef ik een bulletin voor de uitstalkast in de Reiger straat. Rus eerste mens in de ruimte! Zo wist ik me aan het eind van een verboemelde nacht nog journalistiek nuttig te maken. Maar de tijd van bul letins was eigenlijk al voorbij. De mensen hoorden zoiets op de radio voor ze van huis gin gen. Alles veranderde natuurüjk niet meteen. Het zou nog jaren duren eer ik mijn kopij op een terminal zou maken, de tekst rechtstreeks invoerend in de zet- computer. Terwijl Russen en Amerikanen beurtelings door de ruimte buitelden, bleef ik het nieuws uit Oosterhout en verre omgeving in speciaal voorgedrukte enveloppen met de lijnbus van de BBA naar de redactie in Breda sturen. Net zoals mijn voorganger had ge daan, de nu gepensioneerde Twentenaar die van de week in eens op z'n oude stek kwam kij ken en toen mijn blik met her inneringen openstootte. (Slot). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Rob Simons MET de deze week ge pleegde brandstichting in een synagoge in Tel Aviv is de spanning tus sen ultra-orthodoxe en niet-religieuze joden' tot een nieuw hoogtepunt gestegen. Deze eerste brandstichting van een synagoge in de 38-jarige joodse staat komt als protest op een maanden lange reeks vernielingen van overdekte bushaltes door ultra-orthodoxe jo den. Deze joden menen aanstoot te moeten ne men aan de dames die in badpakken en modieuze kleding bij wijze van advertentie over de overkapping van bus haltes staan afgebeeld. Nadat begin deze week zes bushaltes werden vernield, werden een dag later in Haifa zeven overdekte bushaltes met zwarte verf bespoten. Door de synagoge-brand in Kirijat Sjalom, een Tel Avivse woonwijk, werd schade aan stoelen en ge- bedsboeken aangericht en een muur zwartgeblakerd. Volgens een anoniem tele foontje naar de Israëlische legerradio werd de brand stichting uitgevoerd als ver gelding voor de vernieling van bushaltes door de rab bijn van Kirijat Sjalom, die de vorige week op heterdaad werd betrapt en door de poli tie kon worden ingerekend. In een bij de synagoge gevon den briefje dat door 'Mensen tegen ultra-orthodoxe joden' was ondertekend, werd ge waarschuwd dat voor iedere bushalte, die in vlammen zou opgaan, een synagoge in brand zou worden gestoken. President Herzog noemde de brandstichting een nacht merrie die zelfs de duivel in rijn stoutste dromen niet voor de geest had kunnen ha len. Volgens Herzog die op het gevaar van een broeder oorlog wees, herinnert de brandstichting aan tragische gebeurtenissen, waardoor de oprichting van de staat Israël in belangrijke mate is gemo tiveerd om te verzekeren dat die verschrikkingen niet op nieuw zullen gebeuren. Na spoedberaad met een zestal ministers heeft pre mier Peres gisteren de politie gevraagd haar werkzaamhe den uit te breiden om een verdere escalatie in de ge spannen verhouding tussen de orthodoxe en niet-reli gieuze joodse gemeenschap pen te vermijden. Burge meester Koliek van Jeruza lem vindt dat de politie krachtdadiger tegen de „re bellie" van de ultra-ortho doxe extremisten moet op treden. Volgens Koliek wordt ultra-orthodoxe joden toege staan wat hun Arabische stadsgenoten is verboden. In de ultra-orthodoxe wijk Mea Sjeariem wordt Koliek ervan beschuldigd een anti-reli gieus front te hebben ge opend. In Mea Sjeariem zijn er het afgelopen weekeind voor het eerst aanplakbiljet ten verschenen waarop ul tra-orthodoxe activisten met „anti-religieuze tegenter- reur" werden bedreigd. Naaktfoto's van vrouwen en leuzen als „Khomeinisten naar Iran" vormden op de muren van de huizen en scholen in Mea Sjeariem een eerste zichtbare waarschu wing van deze nieuwe „ter reur tegen ultra-orthodoxen" 'groepering. De Israëlische opperrab bijnen wijten de toegenomen spanning tussen de joodse gemeenschappen aan de ver meende verbreking van de religieuze status quo door overtreding van de Sjabbat- wetten. De opperrabbijnen menen dat de drie orthodox- joodse ministers verplicht zijn uit de regerings-coalitie te stappen als de regering niet onmiddellijk maatrege len neemt tegen een ver slechtering van de toestand op religieus gebied. Op het kabinetsberaad heeft de mi nister van Binnenlandse Za ken, rabbijn Perets, geëist de religieuze status quo bij wet voor 20 jaar te bevriezen. Aan de vooravond van het joodse 'wekenfeest' heeft premier Peres vandaag een vergadering bijeengeroepen van de opperrabbijnen, de burgemeesters van grote ste den, de fractie-voorziters van alle regeringspartijen en vertegenwoordigers van de Israëlische media om de ern stige religieuze crisis te be spreken. In afwachting van een re- geringsverklaring over de religieuze crisis heeft de Knesset de behandeling van liefst negen moties over de confrontaties tussen de or- thodoxen en niet-religieuze joden tot volgende week uit- gsteld. Toch kreeg de Knes- set-zitting gistermiddag een rumoerig einde, nadat parle- mentsvoorzitter Hillel voor een cultuur-oorlog waar schuwde en de Knesset-leden verzocht geen steun aan on wettige acctiviteiten te verle- nen. Zonder hem bij naam te noemen veroordeelde hij Knesset-lid rabbijn Porush van de ultra-orthodoxe Agoedat Yisraeel-partij die zich bereid heeft verklaard „pornografische" adverten ties op bushaltes te vernieti- gen. Porush werd onlangs met een emmer verf en een kwast in Jeruzalem gesigna leerd. Porush beschuldigde Hillel er op zijn beurt van ophitser van de oorzaak van de synagoge-brand te zijn en de Knesset voor te liegen. De Israël al lange tijd smeulende cultuurstrijd is in volle he vigheid opgelaaid. Door Frank van Ooijen Het politieke steekspel rond de 100 miljoen dol lar steun voor de Con tra's is weer begonnen. Maandag 16 juni neemt het Amerikaanse Con gres uiteindelijk een be slissing. Contadora pro beert op de valreep nog een politiek akkoord te bereiken om een escala tie te voorkomen. President Reagan heeft in middels alle retorische regis ters opengetrokken en schil dert hel en verdoemenis als de Contra's geen steun krij gen. Zelfs Castro, Gaddafi en Arafat zijn als medeplichti gen aan de 'grote Sandinisti- sche samenzwering tegen het vrije Westen' ten tonele ge voerd. In een laatste bemidde lingspoging hebben de vier landen van Contadora him 'definitieve' vredesvoorstel gepresenteerd aan Midden- Amerika. Volgens waarne mers een realistisch en ac ceptabel plan. Zelfs voor Ni caragua. Wordt de contra hulp toch nog voortijdig ge torpedeerd door de onderte kening van de Contadora-ac- te? Er wordt gefluisterd dat Nicaragua vlak voor de stemming in het Congres de acte zal ondertekenen om het diplomatieke gewin zo opti maal mogelijk te maken. Maar ook de voorstanders van de contrahulp in de Ver enigde Staten zitten niet stil. De Amerikaanse regering heeft de Contra's onder druk gezet om de onderlinge ge schillen opzij te zetten, de corruptie aan te pakken en alle militaire eenheden onder commando te stellen van de Verenigde Nicaraguaanse Oppositie (UNO). Contraleiders die nog tot '79 onder de Nicaraguaanse dictator Somoza hebben ge diend, zijn nu meer op de achtergrond in de bestuur lijke top gedrongen. Ten gunste van de meer gema tigde en 'smetvrije' leiders Arturo Cruz en Alfonso Ro- belo, twee voormalige mede standers van de Sandinisten. Op deze wijze hoopt Reagan het aanzien en functioneren van de anti-Sandinistische rebellen te verbeteren en zo de laatste Congresleden over de streep te trekken. In hetzelfde kader kan men het recente 'uitlekken' van een vertrouwelijk Pen- tagon-rapport in Washing ton zien. Daarin wordt ge waarschuwd dat bij een vei ligheidsovereenkomst in Midden-Amerika en het ver dwijnen van de Contra's uit Honduras slechts een miljar den kostende militaire inter ventie door 100.000 Ameri kaanse militairen resteert om de 'Nicaraguaanse agres sie' tot staan te brengen. Met het beeld van Vietnam in ieders geheugen geprent, krijgt dit argument natuur lijk extra overredingskracht. Ook het bericht van de Ame rikaanse inlichtingendienst dat de Sovjet-Unie een nieuwe scheepslading wa pens aan Nicaragua heeft ge leverd, komt deze week na tuurlijk niet onverwacht. Het maakt allemaal deel uit van hetzelfde politieke spel. De VS zijn geheel onvoor zien toch nog gecompromit teerd door de Contra's, die 8 Westduitse opbouwwerkers hadden gegijzeld. De Sandi nisten buiten dit voorval pu blicitair uit en Washington en de Contra's zaten met de acht aardig in hun maag. Ze zijn inmiddels vrij Al lijkt dit vaak het geval, toch staat niet iedereen bin nen de Amerikaanse rege ring te springen om de Con tra's te steunen of een even tueel door alle betrokkenen ondertekende Contadora- acte zonder meer af te wij zen. Het Pentagon, de meer derheid van de Nationale Veiligheidsraad en de direc- Pat Buchanan, assistent van Reagan, toont een T-shirt met het opschrift: 'Ik ben ook een Contra'. - fotoap tie van de CIA zien weinig in zo'n veiligheidsakkoord. In hun ogen is de acte waarin de militarisering van de Mid- denamerikaanse regio wordt teruggedrongen, alleen maar een uitnodiging aan Nicara gua om het verdrag te schen den en de hand te lichten met de eigen militaire sterkte en wapenhulp vanuit de Sovjet- Unie en Cuba. De verdrags clausule met het verbod op Amerikaanse oefeningen in Honduras en de ontmante ling van de Amerikaanse mi litaire installaties in de regio, komt de 'hard-liners' in Washington ook bijzonder slecht uit. Maar voor het Ameri kaanse ministerie van bui tenlandse zaken, de Demo craten in het Congres en de speciale gezant van Reagan voor Midden-Amerika, Phi lip Habib, is zo'n akkoord wel 'werkbaar' en acceptabel. De Contra's kunnen naar hun mening wel als inzet worden gebruikt bij de onderhande lingen met Managua. Verdeeldheid dus in het Amerikanse kamp. Een plot seling ondertekenen van de Contadora-acte door de San dinisten zou Washington voor serieuze beleidsproble men stellen. Eigenlijk zou de acte al op 6 juni ondertekend moeten zijn, maar voor Nica ragua bleken enkele passages uit het document onverteer baar. De laatste aangepaste verdragsversie komt groten deels tegemoet aan de Nica raguaanse bezwaren. De acte laat nu een vermelding van het al dan niet democratische karakter van regeringen en al dan niet vrije verkiezingen achterwege. Dat zijn binnen landse aangelegenheden waar Contadora (Mexico, Pa nama,Venezuela en Colom bia) zich verder buiten houdt. Verder mag elk land een militaire macht voor puur defensieve doeleinden hand haven en geen van de Cen- traalamerikanse onderteke naars zal toestaan dat vanaf zijn grondgebied militaire acties tegen buurstaten wor den ondernomen. Vooral dit laatste punt is voor Nicara gua van belang omdat daar door de contrakampen in Honduras zullen verdwijnen. Buitenlandse militaire advi seurs (Cubanen, Russen en Amerikanen) en bases moe ten verdwijnen uit de regio en internationale militaire manoeuvres zijn voortaan uit den boze. Vanuit diplomatiek en pu blicitair oogpunt bezien, zou den de Sandinisten er ver standig aan doen om samen met de buurstaten tot een overeenkomst te komen over demilitarisering in de regio. Niet alleen in het licht van het Amerikaans besluit over de Contra-hulp, maar vooral ook om de politieke steun van bijvoorbeeld Latijns-Ame- rika en West-Europa niet te verspelen. Een veiligheids verdrag kan de wind uit de zeilen nemen van de Ameri kaanse marionetten in de po litieke top van landen als El Salvador, Costa Rica en Hon duras ten gunste van meer neutrale politici. Waarbij we natuurlijk niet mogen verge ten dat de economische af hankelijkheid van deze lan den van de VS de politieke marges helaas erg versmalt. Nicaragua, dat economisch aan de grond zit, kan het zich niet veroorloven om in isole ment te raken. De onderteke ning van het langverwachte Contadora-akkoord zou een duidelijke vingerwijzing in de richting van West-Europa zijn, dat de Sandinisten bui ten het Oost-West conflict willen blijven. Misschien dat dan de stroom economische hulp vanuit de EG zal aan zwellen tot proporties die meer overeenkomen met de behoeften van dit door oorlog getergde land. De kans op een afwijzing van hulp aan de Contra's door het Congres is klein, evenals de kans dat nu de druk van buitenaf op Nicara gua zal afnemen. Maar het zou de Sandinisten net vol doende speelruimte kunnen geven om de strakke teugels in de binnenlandse politiek te vieren en de democratische vrijheden en burgerrechten te herstellen. Want dat is toch immers de grootste doorn in het oog van het Witte Huis en het Capitool? Zelfs met 100 miljoen dol lar aan wapens zijn de Con tra's volgens veel deskundi gen niet in staat om de San dinisten uit Managua te drij ven. Een direct Amerikaans ingrijpen blijft dus altijd tot de mogelijkheden bestaan. Zouden de VS er dan niet be ter aan doen om niet langer op het verkeerde paard te wedden? En in ruil voor de stopzetting van de steun aan de Contra's en het opschorten van de nooit verklaarde oor log aan de Sandinisten, te genmaatregelen van Nicara gua te eisen? Daarbij valt te denken aan de opheffing van de noodtoe stand en een verdere liberali sering in Nicaragua. De San dinisten hebben zelf al aan gegeven bereid te zijn om de door Washington zo ge vreesde Russische en Cu baanse adviseurs naar huis te sturen en het leger in te krimpen. Zo'n politieke stap is toch veel doelmatiger? Of is het Amerikaans beleid voor Midden-Amerika dan toch geheel ontdaan van iedere vorm van rationaliteit en logica en domineren al leen de waanbeelden van Gaddafi's, Arafats en Cas tro's die door de straten van Managua sluipen? Door Rink Drost ZELDEN is er in Duits land zoveel spanning vooraf geweest bij deel staatverkiezingen als nu voor de Landdagverkie zing in Neder-Saksen op zondag 15 j uni. 5,7 Miljoen burgers in deze qua oppervlakte grootste Duitse deelstaat mogen hun stem uitbrengen. De doorslag moet worden gegeven door de 1,6 miljoen traditioneel zwevende kiezers, die vooral in de grote steden moeten worden gezocht, en de 600.000 jongeren die voor het eerst naar de stembus mogen. Het gaat zondag niet alleen om Neder-Saksen. Het hele politieke landschap van de bondsrepubliek zal in sterke mate worden bepaald door de stemuitslag in deze deelstaat. Op dit moment regeert de christendemocratische partij CDU in haar eentje onder leiding van Ernst Albrecht. In 1982 won deze partij tot haar eigen verbazing de ab solute meerderheid: 50,7 pro cent. De coalitie van de socia listische SPD en de liberale FDP werd uiteraard afgelast zoals op bondsniveau in Bonn intussen ook al was gebeurd. De SPD had in die tijd de wind zonder meer tegen. In Neder-Saksen behaalde de partij niet meer dan 36,5 pro cent van de stemmen, een ab soluut dieptepunt. Twee jaar later bij de bondsdagverkiezignen lagen de verhoudingen in Neder- Saksen al weer veel reëler: 45,6 procent voor de CDU en 41,6 procent voor de SPD. Politiek gezien waait in Neder-Saksen de wind nu uit een heel andere hoek dan vier jaar geleden. In tegen stelling tot toen komt de SPD nu met een sterke kandidaat: Gerhard Schroder. De man heeft ontegenzeggelij k uit straling, is goed gebekt en wacht zich voor uitspraken die voor tweeërlei uitleg vat baar zijn. De kandidaat voor de CDU, de huidige minister president Albrecht, geniet weliswaar veel achting, maar is sinds enige tijd toch in het defensief gedrongen. Zelfs vanuit zijn anders zo volgzame eigen fractie in de Landdag waait voor hem te genwind. Albrecht werd het kwalijk genomen dat hij na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl doodleuk bleef beweren dat kernenergie slechts voordelen biedt en dat hij niet inging op de angst die onder de bevolking van het juist zo agrarische Neder- Saksen leeft. Nog meer donkere wolken verschenen aan de hemel voor Albrecht in Neder-Sak sen zelf en in de hoofdstad van de bondsrepubliek, Bonn. Zes weken voor de verkiezingen werd bekend dat een terroristische bom aanslag in 1978 op de gevan genis in Celle, niet ver van de Nedersaksische hoofdstad Hannover, niet door terroris ten, maar door agenten van de Duitse geheime dienst was uitgevoerd. Om de oppositie de wind uit de zeilen te ne men besloot een commissie uit de Landdag pas op 19 mei, vier dagen na de verkiezin gen, over de aanslag te pra ten. De zaak werd aanvanke lijk trouwens overschaduwd door de ramp in Tsjernobyl. De Groenen en de SPD in de Nedersaksische Landdag lie ten het er echter niet bij zit ten en eisten dat de controle commissie voor grondwets zaken nog voor de verkiezing opening van zaken zou ge ven. Op die eis moest Al brecht wel ingaan. In Bonn wordt het doen en laten van Albrecht en zijn opponenten met argusogen gadegeslagen. Met als gevolg dat de politici in Bonn zich in toenemende mate bemoeien met de verkiezingen in de noordelijke deelstaat. Geen wonder, want de deelstaat verkiezingen zijn zonder meer een generale repetitie voor de nationale stembus strijd in januari. Het poli tieke lot van bondskanselier Kohl kan er van afhangen. Sinds Kohl aan het bewind is, heeft zijn CDU in deel staatverkiezingen geen winst meer geboekt. De verkiezin gen in Saarland en in Noord- rijn-Westf alen werden klin kende overwinningen voor de SPD. Verliest de CDU straks ook haar bolwerk in Neder-Saksen, dan veran dert er meer dan alleen het bewind in die deelstaat. In de Bondsraad, een instituut dat een beetje vergelijkbaar is met de Eerste Kamer in Ne derland, verliest de christen- liberale regering dan haar meerderheid. In dat geval herhaalt zich de geschiedenis van de jaren zeventig, maar dan in omgekeerde richting: de minderheid in het parle ment beschikt over een meerderheid in de Bonds raad. De Bondsraad kan de wetgeving flink vertragen en bepaalde wetten, waarvoor de toestemming van de Bondsraad vereist is, dom weg tegenhouden. Bij verlies van het bolwerk Neder-Saksen voor de CDU zal zich ongetwijfeld de vraag opdringen of onder Kohl nog wel verkiezingen voor de christen-democraten te winnen zijn. Nu al wordt over wisseling van de wacht in Bonn gesproken in het ge val van een CDU-nederlaag in Neder-Saksen. Volgens het weekblad Der Spiegel is de lobby van de sterke man in het kabinet - de CDU-mi- nister van Financiën, Ger hard Stoltenberg - in volle gang. Ook een kanselierswisse ling in het zicht van natio nale verkiezingen zal voor de bondsrepubliek niet nieuw zijn. Halverwege de jaren zestig immers maakte kanse lier Erhard in een vergelijk bare situatie plaats voor Kie- singer. Vooralsnog zijn de krach ten die Kohl in het zadel wil len houden nog sterk. Coali tiepartner FDP heeft zich al duidelijk uitgesproken voor een nieuwe kabinetsperiode met Kohl en de 'sterke man nen' in het zuiden, de Beierse minister-president Josef Strauss en zijn collega uit Baden-Württemberg, Lothar Spath, willen niets liever dan rust aan het front in de bondshoofdstad met het oog op hun eigen komende deel staatverkiezingen. De katho lieke Kohl komt uit het zui den, de protestantse Stolten berg uit het hoge noorden. Ziet het er voor de chris ten-democraten in Neder- Saksen en hun leider Al brecht niet zo rooskleurig uit, ook voor de socialistische kandidaat Gerhard Schroder is het niet allemaal rozegeur en maneschijn. Tot voor kort leek er, naar het voorbeeld van de deelstaat Hessen, straks een meerderheidscoa litie van socialisten en Grü- nen uit te kunnen rollen. Maar in het Pinksterweek- einde hebben de Grünen - in de Nedersaksische hoofdstad Hannover nog wel - een koers uitgestippeld waarte gen Schroder luid en duide lijk 'nee' heeft gezegd. De Grünen komen voor een coa litie met de SPD in Neder- Saksen niet meer in aanmer king. Enig pragmatisme zal aan Schröders uitspraken niet vreemd zijn. Een 'ja' te gen deze Grünen zou hem ongetwijfeld enige stemmen uit de alternatieve SPD-hoek hebben opgeleverd die nu naar de Grünen zullen gaan. Maar tegelijk zou een veel groter aantal zwevende kie zers zonder meer voor de CDU hebben gekozen. Schroder speelt nu hoog spel. Hij heeft aangekondigd te rekenen op een stembus uitslag die zijn SPD in haar eentje de meerderheid in de Nedersaksische Landdag verschaft. Dat is in deze deel staat nog nooit vertoond. Op het hoogtepunt van de kie zersgunst in 1970 haalde de SPD 46,3 procent van de stemmen. Voor een deel staat de stembusuitslag nu al vast. Het geïndustrialiseerde zuid oosten kiest in meerderheid voor de SPD, het agrarische en qua welvaart achtergeble ven westen zal in grote meer derheid voor de CDU stem men. Blijven over de zwe vende kiezers in de stedelijke gebieden en de nieuwkomers, samen toch maar even 2,2 miljoen kiezers. Die kunnen de weegschaal nadrukkelijk naar een van beide kampen doen doorslaan. Natuurlijk, aan de verkie zingen doen behalve SPD en CDU ook de FDP en de Grü nen mee. De opiniepeilingen voorspellen dat de liberalen net als vier jaar geleden de kiesdrempel van 5 procent niet eens zullen halen. Mocht die drempel toch gehaald worden, dan sluit de partij leiding in de deelstaat een nieuwe coalitie met de SPD overigens niet uit. De Grünen zullen volgens de opiniepei lers de kiesdrempel wel over schrijden. Hen wordt tuisen de 6 en 8 procent toegedacht. Maar wanneer zowel de SPD als de CDU zich aan de uit spraken van hun leiders hou den, zijn de Grünen-bij voor baat tot de oppositie veroor deeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De SER verdeeld over de openin tijden van winkels. Bini de Commissie voor Con mentenaangelegenheden van de SER zijn vier schillende standpunten, commissie schrijft dan in het advies: "Er is geen lossing voor het vraags van de openingstijden winkels denkbaar die betrokken partijen volle zal bevredigen". De vertegenwoordig van het midden- en klein vur ZOETERMEER (ANP) - M: nister Deetman (Onderwijs heeft voor het studiejaar 1986 1987 voor veertien studierich tingen in het wetenschappe lijk onderwijs een studenter stop vastgesteld. De toelatingsbeperkinge gelden voor Chinese taal- e letterkunde, Japanse taal- e letterkunde, theaterweten schappen, bedrijfskunde.tech nische bedrijfskunde, indu strieel ontwerpen, algemen gezondheidszorg, geneeskun de, diergeneeskunde, medisch biologie, experimentele medi sche studierichting, algemen geneeskunde, sociale gezond heidskunde en Japankunde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het CDA heefi informateur De Koning giste ren geconfronteerd met d< drie verschillende standpun ten over euthanasie-wetge- ving die binnen de gelederer van de christen-democratei leven. Het is nog niet bekenc welk standpunt in de CDA- fractie op een meerderheic kan rekenen. Fractiespecialist Borgmar legde nadruk op de tekst in he CDA-verkiezingsprogram waarin geen mogelijkheder staan voor een wetttelijke re geling van actieve euthanasie Van CDA-onderhandelaar D< Vries is bekend dat hij bereic is het euthanasie-wetsont- werp van het kabinet (d< 'proeve') af te zwakken 'in d< richting van het CDA'. Op verzoek van de informa teur kwam demissionair pre mier Lubbers gisteren uitleg gen hoe het wetsontwerp var zijn kabinet tot stand is geko men. De proeve laat actievi euthanasie toe in geval vai een 'concrete doodsverwach ting'. Lubbers schaarde ziel helemaal achter deze proevi tijdens de verkiezingscampag ne, hoewel dit wetsontwerj aanzienlijk verdergaat dar het partijprogramma. Volgens de woord voerde van de informateur kwam he gisteren opnieuw niet verde dan het uitwisselen van di verschillende standpunten. D- VVD wil verder gaan dan di IN tweeërlei opzicht is de mor tigd. Allereerst zijn er de vede: den ter wereld van wie de me dat de nivellering in het profr Nederlandse aangelegenheid i woordigers uit de internationa kelingen in het straatarme land gusogen volgen. Met reden, want de econorr tuurrampen getroffen Midden uiterst bedroevend. Die situat heen is Mexico een land gewe bevolking op de rand van een een kleine minderheid het all maar, vlak na de grote olievon kjsie mogen koesteren dat er Dat droombeeld hield niet lar pende internationale schulden gelost, kwam Mexico terecht i arme landen zich momenteel oliekoersen in de afgelopen m tempo op de rand van de comf Het is gebruikelijk dat het een dergelijke situatie het wi bezuinigingen laat hanteren. D drid de afgelopen jaren heeft n want de peso, de Mexicaanse gedaald. Het is voor Mexico dc de 10 miljard dollar rente die de bijna honderd miljard dollar sen. Vandaar dat steeds vake Mexico over zal gaan tot een betalingen. De koersstijging v< er de oorzaak van dat dit bes binnenlandse politieke en soci dermate groot dat het niet uit Mexico een dezer dagen de b zet. Wellicht dat de angst vc doorgaans spijkerharde gelds echt de helpende hand toe te 5

de Stem | 1986 | | pagina 2