Eerste steen nieuwbouw Bochten Dieke Terneuzen IMPRESSIE VAN EEN BEDENKELIJKE ONTWIKKELING Rambo brengt padvindersmes onder de jeugd NS SHOW 'Munitie ligt letterlijk voor het oprapen hier' TERNEUZENSE WETHOUDER ANTWOORDT VVD: Gemeenten positief over steun aan asiel Dag-avondschool houdt open huis anna Watermaatschappij d-West-Nederland VENSCHAP RNEUZEN Concert voor Anjerfonds AG MIDDAG =DELING DMAKING VRIJDAG 13 JUN11986 T16 PAGINA ZEELAND VAN ZEELAND TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder van verkeer, A. Doorduijn, vindt dat er nodig maatregelen genomen moeten worden om de ver keersveiligheid van de wijk Katspolder te verbeteren. NIEUW IN TERNEUZEN politierapport 3-14-15 juni 9.HULST. 01140-14485 i. Fokkerstraat 8 2 ET Goes. st-Zeeuwsch-Vlaanderen 'e week zullen de bewoners laanderen ander drinkwater ater is in de zomermaanden aanden. water bereid uit grondwater n opgevoerd Daarom moet uit oppervlaktewater bereid gsproces vindt plaats in het man bi| Philippine. Het be- bepalend voor het gebied dat Het gebied omvat geheel ten westen van het Kanaal zen, uitgezonderd Sluiskil en it water is iets anders dan het er De hardheid wordt naar (was 8,5 tot 9° D); het zout- erdubbelen en vermoedelijk maak zi]n. Afhankelijk van de omermaanden zal dit water ng worden geleverd, waarna gaan op gezuiverd grondwa- kan men zich wenden tot ons Axelsestraat 79, telefoon ppij Zuid-West-Nederland avenschap Terneuzen, maakt d met het aanbrengen van een Albertdijk en de Valckeweg ge- weg Terneuzen-Sas van Gent in de gemeente Sas van Gent, juni t/m 4 juli 1986, of zoveel rter als mogelijk, gestremd zal de verkeer. De directeur voornoemd, ir. G. van Houweninge icfgjjal&r ■erzichten van ALLE fljke muziek-, opname- uldsapparaluur lef hel laatste nieuws frankfurter Muslkmesse. E VERGELIJKING VAN APPARATUUR Verkrijgbaar bij tljdichrtftenzakon, muziekwinkels en warenhuizen. Of rechtstreeks te bestellen door overmaking van 14.95 op gironummer 3103542 tnv Annrr bv. onder vermelding van MM Koopgids 1956 Vervolg van pagina 1 Inmiddels heeft Rucphen bij de Gelderse gemeente Ren kum een exemplaar van de APV opgevraagd. Renkum verbood in 1981 het bezit en gebruik van zo'n detector om dat er in de jaren zeventig veel ongelukken gebeurden met opgespoorde munitie. „De po litie hier controleert conse quent en treedt hard op", al- das een woordvoerder van Renkum. In de tussentijd gaat burge meester Du Chatinier de Ruc- phense bevolking via de ka belkrant van de lokale omroep op het hart binden voorzichtig te zijn met oude wapens en munitie. Wie dat soort zaken vindt, wordt met klem aange raden zijn vondsten bij politie of gemeente aan te melden al dus de burgemeester in de op roep. De rijkspolitie van St. Wil- lebrord heeft woensdagavond op drie adressen in Sprundel en St. Willebrord huizen door zocht in verband met deze zaak. De actie leverde slechts lege hulzen op. Bij de drie jon gens, naar verluidt betrokken bij het ruil-circuit, werden mortier-granaten zonder slag hoedjes, een bommen-huls en lege patronen gevonden. Scherpe patronen of vuurwa pens werden niet aangetrof fen. Volgens boswachter Mon- sieurs ligt de munitie op de Rucphense hei letterlijk voor het oprapen. Hij zegt regelma tig grote munitie-vondsten te doen. Waaronder ook de 125 losse flodders, die hij op het moment dat wij hem bezoeken in een plastic zak op een tafel in zijn 'keet', midden in de Rucphense bossen, heeft lig gen. „Vroeger kwam hier re gelmatig een terreinopzichter van het Korps Commando troepen in Roosendaal, waar aan ik de gevonden waar kon meegeven, maar ik zie tegen woordig niemand meer". De jongens, bij wie de politie wa pentuig heeft gevonden, kent Monsieurs. „Een van hen kwam hier nog wel eens bin nenlopen met de vraag of ik nog iets voor hem had. Nou, dan gaf ik hem lege hulzen, die zijn toch niet gevaarlijk en wat moet ik ermee?" De grote hoeveelheid losse flodders die hij pas heeft ge vonden zijn overigens wel ge vaarlijk, zegt Monsieurs, want ze zijn niet afgeschoten. Over ste Struijker van Defensie kan dit bevestigen. „Levensge vaarlijk zijn ze niet, maar als z'e in verkeerde handen komen kan het mis gaan. Sla je een spijker op de slaghoedjes, dan kunnen ze ontploffen ja, en daar kun je een lelijke schroeiplek op je huid aan overhouden. Volgens de EOD en ook bos wachter Monsieurs zou de munitie die bij de jongens is gevonden, zijn achter gelaten door militairen van het Korps Commandotroepen (KCT) in Roosendaal, die daar regelma tig oefeningen houden. Woordvoerder kapitein Koks spreekt in dit verband echter van een 'vreemde zaak'. „Het is voor het eerst dat ik zoiets hoor. Bovendien, wij zijn niet het enige onderdeel dat op de Rucphense hei oefent. En wij oefenen daar maar weinig, en als we het doen gebruiken we ook weinig munitie". Volgens Koks is het Provinciaal Mili tair Commando Noord-Bra bant verantwoordelijk voor het gebruik van de Ruphense hei als oefenterrein. Bij dit in Vught gevestigde commando voelde gisteren echter nie mand zich gemachtigd com mentaar te geven. V erkeer smaatregelen in Katspolder nodig Dit antwoordde hij gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor verkeer en openbare werken op een vraag van het WD-raadslid W. de Zeeuw. De Zeeuw vroeg wat het college tot nu toe gedaan had met de brief die een aantal be woners van Katspolder twee weken geleden aan het ge meentebestuur aanbood. In die brief drongen de bewoners aan op maatregelen die de Mi- chiel de Ruij tersingel, de Van Kinsbergenlaan en de Roose- veltlaan veiliger moeten ma ken. Directe aanleiding voor de brief was een ernstig onge luk met een kind op de Michiel de Ruij tersingel. „We hebben de zaak voorge legd aan de ambtelijke advi seurs in verkeerszaken en ver wachten dat zij op korte ter mijn met een advies komen," zei wethouder Doorduijn. Hij liet weten dat er als reactie op het slechte zicht op de Roose- veltlaan al op verschillende plaatsen gesnoeid en gekapt is. „We moeten er iets aan doen," besloot hij. De commissie adviseerde het college akkoord te gaan met de ruil van een stuk grond van de gemeente met een stuk van de NSM, om de vuilstort plaats in de Koegorspolder te kunnen uitbreiden, als het nu in gebruik zijnde oppervlak in de toekomst volgestort is. Al leen de PvdA wil de nog uit te brengen rapporten over de fi nanciële en milieutechnische kanten van de ruil eerst nog aan de fractie voorleggen. De gemeente ziet voorlopig nog niets in een experiment met de winning van stortgas op de stortplaats. Volgens de directeur openbare werken J. Huigh is het beter eerst de conclusies af te wachten van experimenten in Bavel en Borssele. Bovendien zou de kostprijs van het gas bij de huidige lage gasprijzen al gauw te hoog zijn. TERNEUZEN - Het kamer koor 'Vocalitas' geeft van avond een concert in de Grote Kerk in Terneuzen ten bate van het Anjerfonds. Het koor staat onder leiding van Arie Karreman, die ook de orgelsoli voor zijn rekening neemt. Verder werken de so praan Miriam van de Peijl en de organiste Kia Karreman mee aan het concert. Er wor den werken van onder andere Mendelssohn, Monteverdi en Stanford gezongen. De aan vang van het concert is 20.30 uur. De entree is ƒ5,-, voor houders van een CJP of 65+ pas 2,50. Von een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Als het aan de Zeeuwsvlaamse colleges van B en W ligt, kan er in Terneuzen een nieuw dierenasiel voor het hele gebied worden gebouwd. Het ziet er in ieder geval naar uit dat binnenkort aan alle acht gemeenteraden zal wor den voorgesteld om de ge vraagde financiële steun te verlenen, zo werd gisteren duidelijk na afloop van het pe riodieke overleg van de acht colleges. „We hebben er redelijk ver trouwen in dat een gezamen lijk voorstel binnenkort tot een oplossing van de proble men zal leiden," aldus de voor zitter van het overleg, burge meester C. Ockeloen van Ter- neuzen. Zoals bekend staat het hui dige dierenasiel in Terneuzen te verkrotten en is nieuwbouw hard nodig. Financiële steun van de gemeenten is echter een voorwaarde. Hoewel de gemeenten wettelijk verplicht zijn om in hun gebied een asiel in stand te houden, was er tot voor kort nog geen zekerheid over de steun. Nu is die een stuk dichterbij gekomen. De gemeenten worden geacht samen jaarlijks 79.000 gulden bij te dragen, in het ex ploitatietekort van de stich ting Dierenasiel Zeeuwsch- Vlaanderen. Deels gaat het om een bedrag per inwoner, deels per ingebracht dier. De af spraak geldt voorlopig voor driejaar. Marieke en Evelien Boiling 'plakken' de eerste steen op zijn plaats. - FOTOWIMKOOYK/ TERNEUZEN - Onder grote belangstelling is gisteren de eerste steen gelegd van de nieuwbouw bij het bejaarden tehuis Bachten Dieke in Ter neuzen. Marieke en Eveline Boiling. kleindochters van D. van Es, voorzitter van de Stichting Protestantse Bejaardenzorg in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, hanteerden de metselaars werktuigen met vaardige hand. Oorspronkelijk bestonden er plannen Bachten Dieke te renoveren, maar de plannen voor nieuwbouw bleken uit eindelijk goedkoper te zijn. Samen met aannemer Brede- rode is de stichting er in ge slaagd de verzorgingsprijs per inwoner van het bejaardente huis onder 3000,- te houden. Daarmee voldeden zij aan een eis van de provincie Zeeland. De nieuwbouw begint nu moeilijke onderhandelingi met het Directoraat Zeelai van het ministerie van Volk huisvesting en de gemeen Terneuzen. Tijdens de onde handelingen stond de stichir 22 verzorgingsplaatsen af at Ter Walle in Biervliet, het zijn voortbestaan bedreig; tehuis. De plannen voor het nieuv deel van Bachten Dieke we: den uiteindelijk ingevuld do< architect B. Jobse uit Vlissir gen. Later dit jaar begint c Woningbouwvereniging Tei neuzen met de bouw van aanleunwoningen bij Bachte Dieke. HOEWEL er geen statistieken van worden bijgehouden, lijken steeds meer jongeren uit te gaan met een mes op zak. Sinds 'Rambo' Sylvester Stal lone indruk maakte door zich met een survival-mes door de jungle te vechten, strijden win keliers om de messenmarkt. Zelfs in een foldertje met het Ideale vaderdaggeschenk wordt het speeltje aangepre zen. Een impressie van een hoogst bedenkelijke ontwikke ling, om niet te spreken van een uitwas van de immens po pulaire filmserie Rambo. Door Eveline Versluis IN DE etalage van de dumpwinkel [igt tussen tenten, gaspiljes, lucht bedden en slaapzakken een collectie messen uitgestald, waarop een vol wassen slagerij jaloers zou zijn. Bij iedere portemonnee past een mes: de prijzen variëren van twee tientjes tot tweehonderd gulden. Sinds de film Rambo is vooral het survival-mes populair. Een mes dat met onder de verboden wapens valt, ti<*ar We' 'evensgevaarlijk kan zijn, Woi V<tjT een paar tientjes in de win- J' Het wekt verbazing, maar de koop is volkomen legaal. Voor ,?sen als stiletto's geldt een ver- maar dit zogenaamde survival mes is zo te koop. Dumpwinkei3 en ijzerhandels pik- siiooo° 6611 graantje mee van het kas- is o.6S Van de frlm Rambo. Het mes kan n.raëe .onder de jongeren. Het als dreigmiddel fungeren, hoe wel het er vervaarlijker uitziet dan het in vergelijking met steekwapens met een dun lemmet is. Het survival-mes is niet nieuw. Eigenlijk doet het nog het meeste denken aan de messen waarmee padvinders vroeger de bossen in trokken. Het is zo bezien ook minder het tuig zelf dan wel de mens die het gevaarlijk maakt. In disco's en bij voetbalterreinen worden regelmatig messen in beslag genomen. Het Rambo-mes wordt door jongeren vaak gebruikt om zich zekerder te voelen. Je weet maar nooit of het no dig is. Voor de doorsnee burger zal vijftien centimeter staal dodelijk in de ogen blinken. En om die dreiging gaat het, als je zo'n mes trekt. Zo verkoopt de winkelier het speeltje natuurlijk niet. Hij zal er op wijzen dat het mes op vakantie een echte uitkomst kan zijn. Alles zit erop en eraan. Aan het uiteinde van het heft zit een kompas dat je eraf kunt draaien. Daarbinnen zit een setje met attributen, naaigerei, een vishaakje met snoer, lucifers met af- strijkpapier en een metalen koord om een strik te zetten. De ene kant van het lemmet is recht geslepen, de andere kant is gekarteld. Om het mes vlijmscherp te houden zit er een slijpsteentje in het etui. Het Rambo-mes is geen wapen volgens de letter van de wet. Een mes is verboden als er een drukmecha- nisme in is aangebracht (stiletto), als het lemmet tussen de 7 en 9 centime ter lang is en smaller dan 14 milime- ter of als de lengte 9 centimeter en aan beide kanten geslepen is. Zoals een ingewijde ons uitlegde, is een en kele centimeters lang maar zeer dun ijzer veel gevaarlijker. Ook het aardappelschilmesje kan levensgevaarlijk zijn. In de zaak Greta Hoffman schoot een onerva ren politieman een vrouw dood die hem met zo'n mesje bedreigde. En bij het NAC-terrein in Breda neemt de politie (niet op grond van de strafwet Rambo vecht zich door de jungle: jongeren vechten zich door de stad. Het Rambo-mes. overigens, maar omdat de toeschou wer daar met het kopen van een kaartje mee instemt) regelmatig knip- en stanleymesjes in beslag. De meeste jongeren kopen het sur vivalmes als wapen of soms als cu riositeit. Winkeliers verkopen de messen als legale handelswaar. Toch is niet elke dumpwinkel van dit soort produkten gediend. Eén van de dumpwinkels in Breda houdt het lie ver bij de verkoop van vredelieven der artikelen. De verkoper houdt 'die onfrisse jongens, die dergelijke din- - FOTO DE STEM DICK DE BOER gen kopen', liever buiten de deur. Maar er zijn genoeg zaken waar de jongens wel naar toe kunnen om het zo fel begeerde mes te kopen. Met af fiches op de etalageruit waarop het 'Rambo-mes' als stuntaanbieding wordt aangeprezen, hopen de winke liers zoveel mogelijk klanten te trek ken. Over het algemeen zijn de klan ten nog vrij jong, vanaf veertien jaar. Ze zijn d'r, volgens één van de verkopers, gek van. Voor het kopen van messen geldt geen minimumleeftijd. Als het mes - FOTO ARCHIEF DE STEM niet onder de wapenwet valt, is het vrij verkrijgbaar. Dat veel jongeren met een mes op zak rondlopen ver ontrust de Bredase Officier van Jus titie mr. W. Tielkemeijer niet echt. Volgens hem zijn er altijd al derge lijke grillen geweest. „Het gaat om de intentie van de mensen die zo'n ding kopen. Aan de ene kant kun je een mes kopen om je veiliger te voe len, aan de andere kant kun je er een situatie van geweld mee opzoeken". Wie regelmatig de rechtbankzit tingen bezoekt, weet wel dat alleen al het bezit van een wapen escale rend kan werken. Wie eenmaal tegen een vuist oploopt, zal nu eenmaal van zijn mes gebruik maken. Waar het vroeger eerder bij, wat zo mooi heet, droge klappen bleef, wordt nu het mes uit de binnenzak gehaald. Hoewel van de zijde van politie en Openbaar Ministerie terughoudend wordt gereageerd op de ontwikke ling, is het toch op zijn minst veront rustend te noemen dat in Breda in een jaar tijd vier mensen door mes steken om het leven zijn gebracht. Die tragische gevallen mogen niet in verband worden gebracht met de Rambo-rage, zo begrijpen we. Maar jongeren lijken het woord survival toch meer in verband te brengen met de overleving in de stadscultuur dan in de natuur. GOES - De 19-jarige D. S. uit Kortgene werd gistermiddag bij een verkeersongeval ern stig gewond. Het meisje moest met een verbrijzeld onderbeen per ambulance worden over gebracht naar het Bergzicht ziekenhuis te Goes. Het onge val gebeurde op de Pararell- weg langs de Middelburgse straat in Goes toen het meisje rijdend op haar bromfiets in de richting van de Sloestraat plotseling ging keren. Ze werd daarbij aangereden door een haar achteropkomend VW busje, bestuurd door de 69- ja rige I. de M. uit Wissenkerke. Beide voertuigen werden aan zienlijk beschadigd. SLUIS - Op de kruising nat de Belgische grens ontstor een aanrijding, waarbij mi vrouw R. en haar kleinzoc gewond raakten. Beiden zij naar het ziekenhuis te Oos burg per ambulance overg< bracht. Deze aanrijding froi taal ontstond toen M. R. u Lanaken, komende van c grens linksaf wilde slaan na; Sluis. Hierbij verleende h geen voorrang aan een andei auto, die in de richting van c grens reed en welke werd b< stuurd door M. de R. uit Aai denburg. Er was vrij veel m; teriële schade. SLUIS - In de nacht va woensdag op donderdag is aa de St.-Annastraat uit de au1 van E. H. een autoradio-ca: setterecorder gestolen, al: mede twee zonnebrillen. E waarde van het gestolene tx draagt zeshonderd gulden. Van onze correspondent TERNEUZEN - De dag avondscholengemeenschap Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vrijdag 20 en zaterdag 21 juni open huis. Sinds vorig jaar april beschikt de school over een modern ingericht school gebouw aan de Walstraat in de Terneuzense binnenstad. Tijdens het open huis bestaat niet alleen de mogelijkheid het gebouw te bekijken, maar ook wordt informatie verstrekt over de verschillende studie mogelijkheden op het nivau MAVO, HAVO, VWO en MEAO. Uit gesprekken met de schoolleiding blijkt dat nog veel mensen drempelvrees hebben om aan een studie te beginnen. Men hoopt dat het open huis door velen wordt bezocht. De school is dan werking, onder andere op computerafdeling, handena beid en textiele werkvorme het taalonderwijs, natuur- i scheikunde, bilologie, aar rijkskunde, geschiedenis. 1 MEAO-afdeling met boekho den, recht en statistiek. Tevens zijn de studiegidsi en de inschrijfformulier! voor het nieuwe schoolja weer verkrijgbaar en wor informatie gegeven over teg moetkoming in de studiekc ten. De stichting Dag- i Avondonderwijs Volwassen' verzorgt ook lessen in Hulst Oostburg en hoopt dat er vo die nevenvestigingen vo doende belangstelling is. Dt gelijks kan men tussen 09.00 e 16.00 uur terecht voor info matie, ook op maandag-, din dag-, woensdag- en donde dagavond tussen half zeven i half tien.

de Stem | 1986 | | pagina 13