Deel fysiotherapeuten niet bereid tot staken Notaris machteloos bij 'slordigheid' erfenis Radio-actief materiaal gestolen uit school iuido V. ONVERWACHT VOORSTEL DE KONING AAN CDA EN VVD 8 procent kreeg ten onrechte eenmalige uitkering Ziekenhuizen slordig bij schoonmaak apparatuur DE STEM COMMENTAAR Verarming van bewijsvoering Informatie Tegenstrijdige verklaringen op ABP-proces Zomergenot langs de waterkant I )e^eiyd BINNENLAND VOOR BESTRIJDING CRIMINALITEIT Politie-advies bij nieuwbouw DEN HAAG - Informateur De Koning wil donderdag onverwacht - en zonder dat con crete voorstellen op tafel liggen - met de on derhandelaars De Vries (CDA) en Nijpels (VVD), vergezeld van hun fractiedeskundigen Borgman en Dees, de euthanasiekwestie aan de orde stellen. NAAR EEN NIEUW KABINET AOW-ERS VERGETEN PENSIOEN BIJ AANVRAAG VOOR EEN TESTAMENT IS GEEN RIJKDOM NODIG Reizen Smeerpijp Vermogensaftrek Acht-Mei Akzo T5 PAGINA? Jet CDA is dalende, ch weer profileren, amelijk terugkeren [•opese parlement en blijven van 'High rope' en daarvoor J zalen met applaus Jat de heer Krijger varen tegen de brzitter samen. Hij be voorzitter ook de Jet het kerkelijk zo Hervormd Beraad Jaagstukken kapot te hebben. Janssen wijst het verwijt èt kerkelijke karak- Ihet ICTO kwijt zou T'an de hand met te zijn lidmaatschap Synode van de Lu- |rk. TO zou dus gebruikt voor persoonlijke Jn. Nou is dat geen de figuur. Janssen |y heeft gisteren in (del ijk ochtendblad nondig toegegeven I eerste doel is om in jjparlement terug te Jet ICTO noemde hij en bijkomende ach at juist mensen van i uur zo'n ontwikke- lede ogen aanzien en moment niet meer I aanzien, is eigenlijk [rijpelijk. de constatering dat "rderheid van het be- blijven zitten. Of het jitreding van de vier Jen, moet worden af- Zoals ook moet afgewacht of het Ich inderdaad zal ont- |n tot een pressie/ lob met zeer beperkte Kling. I V. verdedigt, pleit en Jj faillissementen. Hij de plaatselijke WD- Jngbouwvereniging in pre 'maatschappelijke aatschap van de ser- f is een club van jonge ilui uit Zeeuwsch- |n' van de gevestigde Jsmuilend 'de Kilima wordt V. ook spil in Iden, begin veertigers, Jing investeren, beleg- artende ondernemers It V. een juridisch, fis- viespraktijk registre- foophandel in Terneu- er is het een vennoot- Jorden. Op 2 juni 1986, aten van de vennoot- aa heet nu Churchill et doel is: beleggen in eheer van effecten en ondernemingen. Sa- li thouder uit Philippine Churchill Hotel BV, 1985. Met het financie- hdernemingen heeft V. pg opgedaan. |r mede-directeur van |rsmaatschappij van de euzen. Dat is een druk- i is beschoren. Jende jurist financiert als belegger-aandeel- fcenaar van de evene leren in Sas van Gent. geldschieter heeft hij Ipping en met Zeeland In aanhouding beneden 1 consternatie en zorge- I veroorzaakt. Goed be- pn voelen zich door hun in een verkeerd dag- bet splinternieuwe lu- bl. Exploitant Wiskerke vertwijfelde reactie: aal. We beginnen met n de Sluisse investeer rer van mr V.: „Vergeet üeve kanten te wijzen, iderenhal en naar dat ben met z'n allen toch or Zeeuwsch-Vlaande- is een juridische prak- si hij tegen een collega- t aan de top, Zeeland bieden, maar ik hoop in te zijn". Wat dat laatste k gekregen. Leterlijk in zorgen voor nieuwe beelden over mens en ld. Geen denkbeelden van mechanische aard, de computer is geen fianische automaat. Zo- Be machineconstructie de ■nnebeelding was van Inechanische denkwijze, ll de computer als infor- sche automaat de ver- beelding zijn van info- ;isch denken en zo ook rijzen naar de informa- rwerkende processen de geest. Het wereld- Li dat hieruit zal groeien, iet menselijk en maat- ppeljjk leven niet meer nen volgens een media model, maar op een tgelijke wijze als onze rnemingstaal en leer- essen. Dat wereldbeeld olgens Plattel al bezig r te dringen in alle poriën het sociale weefsel. Het luktieproces vraagt al nieuw type werknemer een nieuw type leiding- krachtenspel tussen kgevers en werknemers- inisaties wordt achter- ld. „Het nieuwe wereld- Id maakt dat we door een ere bril naar alles zullen een." WOENSDAG 11 JUN11986 T28 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - De zieken huizen in ons land zijn niet al- tiid even zorgvuldig bij net schoonmaken van apparatuur die opnieuw gebruikt moet worden. Van een duidelijk beleid of enig toezicht is vaak geen sprake. Soms wordt met vuile spullen gewerkt, of worden wegwerpartikelen meerdere keren gesteriliseerd en ge bruikt. De sterilisatie-appara- tuur in de ziekenhuizen vol doet vaak niet aan de eisen. Dat blijkt uit een rondschrij ven van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid aan de di recties van de Nederlandse ziekenhuizen. Uit een steekproef van de regionale inspecteurs voor de volksgezondheid en het Rijks instituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) onder veertien ziekenhuizen is gebleken dat de wettelijke voorschriften op het gebied van sterilisatie in de zieken huizen doorgaans niet worden nageleefd. Volgens het Staats toezicht is het hoog nodig dat de inspecties, het RTVM en de ziekenhuizen de koppen bij elkaar steken, om gezamenlijk iets aan de situatie te doen. Volgens secretaris A. Ro- sendaal van de sectie Zieken huizen van de Nationale Zie kenhuisraad (NZR) is het juist dat bepaalde ziekenhuizen niet aan de eisen voldoen als het gaat om het schoonmaken van apparatuur. Volgens hem is de romme lige manier waarop zieken huizen de sterilisatie organi seren gedeeltelijk te verklaren uit de nieuwe richtlijnen voor steriliteit die twee jaar gele den zijn ingevoerd. De zieken huizen bevinden zich nog in een overgangsfase, zo stelt hij. Door een onzer verslaggevers ARNHEM - Bij een inbraak maandagnacht in een prak tijklokaal van de Thorbecke- scholengemeenschap in Arn hem, is een drietal licht radio actieve preparaten gestolen. De preparaten kunnen ge vaarlijk zijn wanneer iemand ze langere tijd bij zich draagt of wanneer ze geconsumeerd worden. Het ziet er naar uit dat de inbraak speciaal ge richt was op de ontvreemding van de radio-actieve materia len. Volgens een woordvoerder van de scholengemeenschap waren vergunningen aanwe- zig voor de preparaten. Het gaat om kleine hoeveelheden 226 Radium, 60 Kobalt en 204 Tallium, met stralingsniveau's van respectievelijk 1,3, 0,3 en 0,15 microCurie. De preparaten waren opge borgen in een geldkist met het opschrift 'radio-actief mate riaal'. De kist was opgeslagen in een natuurkundekabinet. Behalve de preparaten, ver pakt in aluminiumfolie, werd ook een oscilloscoop meegeno men. Omdat er verder niets ver nield of gestolen werd, ver moeden zowel de politie als de school dat het om een gerichte inbraak gaat. De radio-actieve stoffen worden gebruikt bij prak tijklessen in natuur- en schei kunde. De politie stelt een on derzoek in. Morgen euthanasie aan de orde AMSTERDAM (ANP) - Bij de opstelling van streek- en bestem mingsplannen en bouwverordeningen zou een verplicht advies gevraagd moeten worden van de politie over criminaliteitsas- pecten. Mogelijk zou die plicht opgenomen kunnen worden in de Woningwet. Dit zei demissionair minister Korthals Altes (justitie) op een studiedag in Amsterdam over 'sociale veiligheid en ruimtelijke ordening'. Volgens Korthals Altes moeten ontwerpers en uitvoerders van projecten op het gebied van ruimtelijke ordening hun oor verplicht te luister leggen bij de politie. Die kan dan aangeven op welke criminaliteitsaspecten gelet moet worden bij het (her) inrichten van steden, dorpen en landelijke gebieden. Simpele voorbeelden daarvan zijn bij voorbeeld meer verlichting op straat en bredere fietspaden tegen 'struikrovers'. Een wettelijke plicht, opgelegd door de Woningwet, zou daarbij als stok achter de deur moeten fungeren. DE RIJKSPOLITIE in West-Brabant is armlastig en voelt zich ge dwongen taken minder grondig uit te voeren. Besloten is geen bloedproef meer af te nemen, geen medische verklaring van slachtoffers meer te vragen zolang het budget niet werkbaar rui mer wordt. Deze beslissing heeft gevolgen. De bloedproef is indertijd inge steld om meetbaar de mate van drankgebruik aan te geven. Na een enkel pilsje mag nog worden gereden. Na .wat meer moet men de auto laten staan. De bloedproef geeft nauwkeurig de grens aan. Uitslagen van een blaastest en een daaraan gekop pelde bloedproef zijn een belangrijke richtsnoer om als bewijs de strafmaat te bepalen. De onmogelijkheid een bloedproef te laten afleggen en daar mee een meetbaar bewijs te leveren maakt periodiek een eind aan een uitgebalanceerd vervolgings- en straftoedelingsbeleid. Sterker nog, binnen een en hetzelfde rechtsgebied gaan soorten beleid ontstaan. Gemeentepolitie hanteert de bloedproef, rijkspo litie plaatselijk niet. Gebruik van het blaaspijpje mag een aardige indicatie geven van de hoeveelheid genuttigde alcohol. Tot dusver is die test voor de zuiverheid van rechtsbedeling slechts een aanloop geweest naar de bloedcontrolerende arts. De wetgever tilt zwaar aan dat laatste, want een verdachte is verplicht aan de proef medewer king te verlenen. Op weigering staat strafverzwaring. Achterwege laten van de bloedproef heeft tot gevolg, dat een controlerende politieman - de controle gaat ondanks het geldge brek gewoon door - 'natte vingerwerk' verricht. Zijn persoonlijke beoordeling is niet nauwkeurig, het blaaspijpje evenmin. Kans op onterechte veroordeling of vrijspraak wordt levensgroot, als de rechter en de verdediging verarming van het onderzoek accepte ren. Een soortgelijke ontwikkeling staat de gemeenschap te wach ten als de rijkspolitie niet meer na gewelds- of verkeersmisdrijven m staat is bewijs te leveren, middels een doktersverklaring, van de ernst van het vergrijp, die is af te lezen aan de mate van be schadiging. Ook hier na 'natte vingerwerk' vergroving in de be wijsvoering. Onze samenleving hoeft dit terugdraaien van de klok op aan gehaalde en andere terreinen van de bewijsvoering in het vervol gingsbeleid niet te nemen. Het mag geen verbazing wekken als advocaten in de uitwerking straks wijzen op onvolledigheid van onderzoek in vergelijking met korpsen, die geen beperkingen aanleggen, en op grond daarvan vragen om terugverwijzing naar de rechter-commissaris of vragen om vrijspraak. De commandant van de rijkspolitie in het Westbrabantse zal de gevolgen van zijn noodzakelijke beslissing hebben overzien. Hij heeft in opperste nood een pressiemiddel aangekondigd, dat voor hem geld móet opleveren. Want in onze samenleving zijn we gebaat bij rechtsverfijning, niet bij vergroving. RUIM TWEE WEKEN alweer is informateur Jan de Koning, in spe ciale opdracht van Hare Majesteit, bezig een nieuw kabinet van CDA en WD in elkaar te timmeren. Bijna even lang melden de media, in verschillende bewoordingen, dat de informatie 'zich voortsleept', 'weinig voortgang maakt' en 'partijen elkaar niet na deren'. De Koning had aanvankelijk ook andere plannen. De informatie zou maar kort duren (vijf weken, kondigden hij en WD-leider Nij pels eensgezind aan), in zijn rol van informateur zou hij zich be perken tot de samenstelling van een 'probleemagenda' en het aandragen van mogelijke oplossingen en het regeerakkoord zou kort, maar bindend zijn. Iets meer dan twee weken later blijkt van die fraaie voorne mens weinig meer over. De Eerste Kamer, werkruimte van de informateur, heeft zelden zoveel belangengroepen mogen ontvangen als de afgelopen we ken, en het informatietrio zelf (De Koning, De Vries, Nijpels) buigt zien in alle ernst over zulke uiteenlopende beleidsonderdelen als oe vergrijzing en het economisch gewin van een planmatiger bosbouw en houtproduktie. Alles wat tijd kost, is welkom als gespreksonderwerp. h D® Koning, die een reputatie als 'trouble-shooter' heeft hoog te nouaen, zal zelf anders willen, maar niet anders kunnen. ue WD, door innerlijke tegenstellingen verzwakt, is nog niet HP voor een nieuw kabinet; de positie van haar leider is nog steeds onduidelijk. En dat vergt behoedzaam opereren. Elk be- opbia2eneen '6 vroe^ ''ids,'P geforceerd, kan de samenwerking uanrnl^0 Koning, met oog voor de wederzijdse afhankelijkheid hn?,t ui ®n vVD, met veel praten over desnoods de bosbouw en broken inforrriatl® rekt tot zekerder tijden zijn aange- Jj6" k,an dat no9 wel, want de vijf weken die de informateur y J nod,9 'e hebben, zijn nog niet om. L..,aar/ de inzet van de twee regeringspartijen bij de Kamerver wat snelle voortzetting van het coalitiebeleid - lijkt toch wat minder actueel dan vóór 21 mei n„r,n maar afwachten of dat de enige verkiezingsbelofte is die amhto? x, n 1 r?l.euwe regeerakkoord vergeten is. Wie de (vooral het ofnitf stukken ziet die óók bij De Koning binnenkomen, mag i ergste vrezen. Maar met de bosbouw komt het wel goed. Door onze Haagse redactie De woordvoerder van de informateur deelde giste ren mee dat resultaten van dit eerste gesprek niet verwacht mogen worden. Von een onzer verslaggeefster MAASTRICHT - De vier tus senpersonen die aan de aan koop van drie winkelcentra door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (een in Oegst- geest en twee in Spijkenisse) hebben verdiend, spreken elk aar op essentiële onderdelen tegen. De vijfde dag van het ABP- proces in Maastricht zette in met het verhoor van N. Lam- brechtsen, die alleen al voor zijn bemiddeling bij het win kelcentrum Oegstgeest (door het ABP voor 6.795.000 ge kocht) bijna een half miljoen declareerde bij onroerend goed-handelaar Willem Meij er, vertegenwoordiger van eigenaar de Kant uit Arnhem. Lambrechtsen op zijn beurt deelde dit bedrag weer met ir J. van Zon 115.00), architect F. Keemink uit Waal re 45.000) en adviseur T. Ter- lingen uit Venlo 30.000). Lambrechtsen, directeur van Lake Holding in Zeist, is een heel andere getuige dan Meijer, die daags tevoren in de bank zat Een kleinere zaken man, die in de ogen van de of ficier *meezwemt met de stroom om niet gemangeld te worden'. Lambrechtsen laat echter weinig heel van de bewerin gen van Willem Meijer. Hij is nooit bij Masson thuis op be zoek geweest, zegt hij en heeft ook nooit verteld dat Masson en Van Zon onder een hoedje spelen. Er wordt echter niet nader ingegaan op de opmer kingen die Meijer hem daags tevoren in de mond legde als 'zou hij genoeg weten om de beide heren voor jaren achter tralies te zetten'. Vandaag begint de recht bank aan het zwaarste onder deel van de telastelegging, de beschuldiging dat van Zon een rol speelde bij het aannemen van steekpenningen door Masson. Over euthanasie wordt ge sproken ondanks het feit dat de adviezen van de Raad van State over het wetsontwerp van het kabinet (de 'proeve') en het wetsontwerp van D66 op korte termijn nog niet te verwachten zijn. In kringen van het CDA wekt deze werk wijze van de informateur enige verbazing. Een nauw bij deze kwestie betrokken fractielid van het CDA zei gisteren dat het 'on mogelijk' is op enig terrein concrete afspraken te maken zolang de euthanasie-kwestie op basis van de adviezen van de Raad van State niet gere geld kan worden. „Wij kunnen op andere terreinen, hoewel ze van een andere orde zijn, geen compromissen sluiten, voordat bekend is wat de Raad van State vindt van de beide wets ontwerpen". De twee onderhandelaars kregen gisteravond een twééde stuk van de informa teur over de financieel-econo- mische problematiek. Ze zul len daarover vandaag praten aan de hand van een stuk dat wordt aangeduid als 'non-pa per II', hetgeen moet beteke nen dat dé informateur „nog geen eindvoorstel doet", aldus zijn woordvoerder. I Gisteravond sprak het in formatie-trio over financie ring, organisatie en sterkte van de politie. Tevens werd een 'probleembeschrijving' ge maakt van het onderwijs, waarbij het voortgezet basis onderwijs (middenschool) een rol speelt. Gistermorgen ont ving De Koning demission- mair minister Brinkman (WVC) om met hem van ge dachten te wisselen over het mediabeleid, waarover CDA en WD zwaar verdeeld zijn. Conclusies werden ook giste ren niet getrokken. Het heerlijke en helaas kortstondige zomerweer leverde gisteren dit plaatje op van enkele vissende mensen aan een riviertje. - foto anp UTRECHT (ANP) - De 1800 fysiotherapeuten die zich heb ben verenigd in de Neder landse Vereniging van Vrijge vestigde Fysiotherapeuten (NWF) doen, in tegenstelling tot eerdere berichten, waar schijnlijk niet mee aan de sta king die het Genootschap voor Fysiotherapie voor 18 juni heeft uitgeroepen. „Onze leden voelen meer voor overleg of eventueel de monstraties, maar niet voor een staking die de patiënten dupeert", aldus woordvoerder S. Muller van de NWF. Muller verwacht dat de NWF-leden zaterdag tijdens een buitengewone ledenverga dering zullen besluiten de ac tie-oproep van het Genoot schap voor Fysiotherapie te negeren. Het Genootschap wil met de staking protesteren te gen de verlaging van de parti culiere tarieven voor fysiothe rapie. Volgens woordvoerder W. Huiskes van het Genootschap voor Fysiotherapie (8500 le den) had het bestuur van de NVVF eerder deze week nog laten weten met de staking te willen meedoen. „Wij zijn er zeker van dat de staking een groot succes wordt, omdat de fysiotherapeuten blij toe zijn dat er, na een lange reeks voor de fysiotherpie nadelige maat regelen, eindelijk iets ge beurt", aldus Huiskes. Het bestuur van de Vereni ging van Medewerkers-Fysio therapeuten in de Vrijgeves tigde praktijk (VMFV, 1500 le den) zegt in principe mede werking aan de stakingsdag op 18 juni toe. De VMFV is evenfnin als de NWF aange sloten bij het Nederlands Ge nootschap voor Fysiotherapie, de koepelorganisatie die de staking heeft uitgeroepen. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - Acht procent van alle men sen die in 1984 een eenmalige uitkering kregen, hebben die ten onrechte ontvan gen, omdat ze een te laag inkomen opga ven. Dat blijkt uit een onderzoek naar de werking van de eenmalige uitkering. Uit dat onderzoek komt onder meer naar vo- Staatssecretaris De Graaf (Sociale Za ken) is overigens niet van plan de toewij- zigingsnormen te veranderen. Hij gaat er namelijk van uit dat binnen nu en enkele ren dat vooral bij AOW-ers het ten on rechte aanvragen en verlenen van een uitkering voorkomt. Dat gebeurt dan vooral omdat men vergeet een pensioen mee te tellen of genoten rente. jaren de eenmalige uitkeringen zijn ver dwenen. De Graaf diende gisteren ook de Tweede Kamer het voorstel voor de een malige uitkering voor dit jaar in. Het sys teem van verleden jaar wordt ook dit jaar toegepast. Dus alleen een uitkering voor wie die verleden jaar ook aanvroeg en kreeg. Von een onzer verslaggevera BREDA - Een recent onder zoek heeft het weer aange toond: het zal de Nederlander een zorg zijn wat er na zijn dood gebeurt. Een slordigheid waar het notariaat mee zit, maar niets tegen kan doen, omdat het niet mag adverte ren. „Een belangrijke reden, waarom zaken na het overlij den onbelicht blijven", aldus mr. J. Commissaris, notaris in Breda. Op uitnodiging komt notaris Commissaris, net als zijn col lega's, graag voor groepen een uiteenzetting geven over rege lingen, waar de goegemeente gedachteloos aan voorbij gaat. Het uitdelen van folders hoort ook tot die activiteit. Voor het overige dient een notaris te wachten op vragen om kennis te spuien over: erfrecht, voog dij en aanverwante zaken. „Je merkt telkens na een publicatie een opleving in de belangstelling. Na de publica tie van jongste bevindingen van de stichting Welzijnsbev ordering Weduwen en We duwnaars zal de toeloop om informatie ook wel toenemen." Waaruit de notaris de voor zichtige conclusie trekt, dat het verbod voor het notariaat reclame te maken een wezen lijke oorzaak is voor de ge ringe belangstelling een testa ment op te maken, voogdij voor minderjarigen te regelen. Volwassenen voorkomen met een regeling meer dan een ruzie in de familie. „Op grond van het huidige erfrecht dient een langstlevende echtgenoot met kinderen te delen. Het is nogal wat om als hoogbe jaarde bij de kinderen aan te komen om over de nalaten schap te mogen blijven be schikken." Het kan anders. Echtgenoten kunnen elkaar bij testament het gebruik van de nalatenschap toebedelen. „In de rechtspraak wordt in toenemende mate rekening gehouden met die langstleven de", aldus Commissaris. Maar dan dient wel eerst een voor iedereen vervelende procedure te worden aangespannen. „Gek eigenlijk, die noncha lance. Voor huizen sluit men een brandverzekering; voor een auto is de wettelijke aan sprakelijkheid geregeld. Aan nalatenschap gaat men voor bij." De notaris verbaast zich erover. De tegenwerping, dat beide eerste voorbeelden aan een verplichting zijn gekop peld brengt de notaris niet van zijn stuk. „We merken hoe mensen bij het passeren van de akte voor het eigen huis zonder schroom meteen testa ment en zonodig voogdij rege len." Het maakt niet uit of men rijk is of arm. Enkele duizen den guldens en een postzegel verzameling verdelen tussen twee kinderen kan voor de erflater al reden zijn een nota ris in te schakelen. Voor de kosten hoeft hij het niet te la- 'ten. Bij een geringe, gemakke lijk te verdelen erfenis staat de regeling ervan voor enkele tientjes op papier.In geval de volwassene minderjarige kin deren heeft, behoeft voogdij- voorziening niet meer dan een aanhangsel aan het testament te zijn. Het betoog van Commissa ris komt hierop neer: wie van zijn geliefde erfgenamen houdt, laat in hun belang de nalatenschap per testament regelen. „Voor de kosten hoeft men het niet te laten. Boven dien kan eerst advies worden gevraagd". Volgens de notaris zal elke collega graag tijd vrij maken voor advies. Een servi ce, die de belangstellende geen cent kost. Als de fysiotherapeuten eens gezind waren, zouden ze het kabinet kunnen maken en bre ken. Dat is per slot van reke ning hun vak. Maar ze zijn lelijk verdeeld. Je hebt aan de ene kant makers en aan de andere kant brekers. De ene groep legt het werk neer, de andere groep tilt het op. Een fysiotherapeut in bla kende vorm kan soepeitjes op rukken naar Den Haag, want de Rijkspolitie laat het er ver der bij zitten. Er moet zoveel bezuinigd wor den bij de Rijkpolitie dat ze in feite nog maar één ding kun nen doen: kijken naar Derrick en Dempsey and Makepeace. De overheid dwingt de Rijks politie tot een forse aderlating en daarom kunnen er geen bloedproeven meer afgenomen worden. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat veel Nederlanders meer naaktstranden willen. Krijgen we nu een uitbreiding van het aantal schaamdelen in ons land? Daar kan de Rijkspolitie pa trouilleren. Dat spaart weer een heleboel uniformen uit. Tussen CDA en WD gaapt nog een gat van een paar mil jard. Zouden Van Zon en Mas son daar nou niks aan kunnen doen? MERIJN DE CONSUMENTENBOND wil uit de Geschillencommis sie Reizen stappen zolang de ANVR daar ook deel van uit maakt. Deze organisatie heeft nu definitief besloten het overleg met de ANVR (Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus) op te zeggen. De ruzie tussen de Consumen tenbond en de ANVR, die aan vankelijk over reisvoorwaar- denkwesties ging, bereikte en kele weken geleden een hoog tepunt toen de Consumenten bond de ANVR ervan ervan beschuldigde te laks te zijn in het annuleren van reizen naar het Oostblok na de ramp in Tsjernobyl. DE RECHTBANK in Antwer pen heeft gisteren de behande ling van het kort geding uitge steld dat Greenpeace-België en de Zeeuwse milieufederatie (ZMF) hadden aangespannen tegen de Belgische minister van Leefmilieu, de stad Ant werpen en Tessenderlo Che mie om de ingebruikstelling van de zogenaamde smeerpijp bij Antwerpen te voorkomen. Het uitstel tot 2 september ge schiedde op verzoek van de twee milieu-organisaties. De stad Antwerpen heeft zich achter de milieu-organisaties geschaard door het besluit van 2 juni j.l. om geen proeflozin- gen via haar grondgebied toe te staan. DE VERMOGENSAFTREK wordt met ingang van 1 okto ber a.s. verlaagd van 4 naar 3 procent, tegelijk wordt de be staande voorraadaftrek van 4 procent afgeschaft. De verla ging is een gevolg van het te ruglopen van het lage inflatie- peil. HET BELEIDSPLATFORM van de Acht-Mei-Beweging in de R.K.Kerk heeft toch beslo ten om in 1987 weer een lande lijke manifestatie te houden. Dat zal gebeuren op zaterdag 9 mei. De plaats waar, is nog niet bekend. De manifestatie van 1987 zal in het teken staan van de solidariteit van mensen onder elkaar binnen de kerk en de samenleving, aanslui tend op het conciliaire thema van 'volk Gods onderweg'. EEN MEERDERHEID van de leden van de Industriebond FNV bij Akzo Zout Chemie in Rotterdam (800 werknemers) heeft zich uitgesproken tegen stakingen om de directie van Akzo Nederland te dwingen terug te keren naar de onder handelingstafel. De leden bij Akzo Chemie in Winschoten (70 werknemers) hebben zich wel in meerderheid voor sta king uitgesproken. Eerder ge beurde dat al bij Enka-vezels in Emmen en Akzo Zout Che mie met vestigingen in Delfzijl en in Hengelo. De industrie- en voedingsbond CNV doet niet mee aan de stakingen die de FNV vanaf vandaag uit roept bij vestigingen van Ak-

de Stem | 1986 | | pagina 3