Publiek geeft kleine misdaden minder aan NODIG DOOR WEGVALLEN SUBSIDIE OR TAMIM IN DE BOOT Veel geparkeerde auto's nog steeds niet afgesloten Bibliotheek Terneuzen heeft streekfunctïe ACH, NEEM I VOOR DEI Bergse mts in tegenaanval A. de Beleir 45 jaar secretaris St.-Sebastiaan .ALGEMEI WOENSDAG 11 JUN11986 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3! WqëNSPAG11 JUN11< JAARVERSLAG POLITIE TERNEUZEN: politierapport Koewachtenaar krijgt buis van 500 kilo op zijn been OORPSBi/lö BIERVLIET - Nog deze maand begint in Bier vliet een actie die voldoende geld moet opleve ren om het acht keer per jaar verschijnende Dorpsblad ook volgend jaar irn leven te hou den. ACTIE IN TERNEUZEN Programma voor dijkversterking niet in gevaar Jurgeiu van Eek naar halve finale Steinway- pianoconcours Alsnog vierde terugploeg- project in Zeeland Opnieuw Gildedag in Sluiskil Plaatselijk nieuws Terneuzen Sluiskil Griete Indianen centraal bij Wereldwinkel Kantoorhouder postagentschap neergestoken Van een oneer verslaggevers TERNEUZEN - Slachtoffers van de zogenaamde 'kleine criminaliteit' in de gemeente Terneuzen doen steeds minder aangifte bij de gemeentepoli tie. Dat vermoeden spreekt het politiekorps uit in zijn jaar verslag over 1985. Het aantal keren dat men sen aangifte doen van geval len van kleine crminaliteit daalde vorig jaar van 1640 naar 1503, een vermindering van 8 procent. Volgens het jaarverslag is het niet realis tisch te denken dat het werke lijke aantal kleine misdaden eveneens gedaald is. De stijging van het aantal vernielingen in 1985 is voor een groot deel toe te schrijven aan een tweetal 'golven' van vernielingen aan auto's in één nacht. De politie was ervan overtuigd dat deze door een bepaalde groep jongeren ge pleegd waren, maar hun schuld kon voor de rechter niet worden bewezen. Daar door daalde het 'oplossings percentage' van 30 naar 23 procent. In het jaarverslag spreekt de Terneuzense ge meentepolitie de voorzichtige constatering uit dat de acties van de werkgroep bestrijding vandalisme op de Terneuzense scholen vruchten lijken af te werpen. Bezorgdheid wordt uitge sproken over over de sterkte van het korps. Aanvankelijk was die vastgesteld op een ge middelde van 70,2 man, te be reiken in drie stappen vóór 1 oktober 1985. Het ministerie van binnenlandse zaken be paalde deze echter uiteindelijk op een doorsnee sterkte van slechts 69,8 man. De gemeente Terneuzen verzocht het ministerie toen dringend rekening te houden met de omstandigheden waar onder het korps moet werken: Terneuzen ligt geïsoleerd in een grensgebied, heeft grote, ver uit elkaar liggende woon kernen, is een havenstad en kent veel recreatie. Dat verzoek mondde uit in een nog steeds lopend overleg met de directie politie van het ministerie. Het korps stelt de verwachtingen op een posi tieve uitkomst voor zichzelf niet al te hoog. BRESKENS - Op de kruising Buitenlust te Breskens ver leende P. V. uit Ninove geen voorrang aan J. V. uit Retran- chement die over de voor- rangsweg in de richting van de veerhaven reed. Er was hier materiële schade. IJZENDIJKE - Uit een winkel in de Beursstraat van H. B. is een hoeveelheid van honderd flessen drank met een waarde van 2000 gulden ontvreemd. Men heeft zich toegang ver schaft door een ruit te force ren om zo via de speelgoed winkel en een binnendeur in het wijngedeelte van deze zaak te komen. BRESKENS - In Ghistelkerke ontstond een aanrijding, waarbij betrokken waren P. van L. uit Terneuzen en E. S. uit Breskens. Dit gebeurde toen Van L. achteruit van een parkeerstrook weg reed en S. niet had bemerkt. Zeeuwse steun Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - De on langs benoemde directeur A. Geerts van de Antonie Kelder mans mts in Bergen op Zoom overweegt om bij de provincie Zeeland steun te vragen voor de oprichting van een afdeling proces-techniek in Bergen op Zoom. Zoals de vlag er nu bij- hangt, zullen provinciale sta ten van Brabant pleiten om de proces-techniek onder te brengen bij het Dr. Struyc- keninstituut te Etten-Leur. „De belangrijkste reden is dat we hier in deze omgeving nogal wat bedrijven hebben met proces-industrie, meer dan in Etten-Leur. Kijk naar Bergen op Zoom, kijk naar Zeeland, kijk naar Antwer pen. Die bedrijven hebben veel behoefte aan geschoolde men sen", begint hij zijn argumen tatie. Bovendien trekt de mts uit Bergen op Zoom nu al leerlin gen uit een gebied dat be grensd wordt door Putte, Oost-Zeeland, Willemstad en Etten-Leur. „De dichtstbij zijnde mts is Breda aan de westelijke kant en Vlissingen aan de oostelijke kant", meent de heer Geerts. Van onze correspondent TERNEUZEN Bij een bedrijfsongeval op het terrein van Du, Chemical is de Koewachtenaar A. H. gistermorgen zwaar g(. wond geraakt aan een been. De man moest per ambulance Qti een slagaderlijke bloeding en een gebroken bovenbeen wordtt overgebracht naar het Juliana ziekenhuis in Terneuzen. r werd direct operatief ingegrepen. Het ongeval gebeurde op Plant Styreen 3. De man in dietp van de maatschappij De Schelde was bezig met het vastmak» van een stalen buis die met behulp van een kraan verplaatst zoi worden. Toen hij daar op een gegeven moment gedeeltelijk on, der was schoot de strop wat los waardoor de stalen buis mete® gewicht van ongeveer 500 kilogram van dertig centime^ hoogte viel en terecht kwam op een been van het slachtoffer. Actie voor handhaven dorpsblad Biervliet Van onze correspondent BRESKENS - Winkeliersver eniging Ons Belang houdt de komende tijd in nauwe sa- menwerking met de plaatse lijke horeca een aantal actie- rfaaen onder de naam Dolle Woensdagen. Op 9,16, 23 en 30 juli en 6 augustus zijn er di verse activiteiten, zoals touw trekwedstrijden, blik- en steltlopen, garnaalpelwed- strijden, en ook een visschie- ting op de liggende wip. Hoogtepunt wordt onge twijfeld het optreden van Al- Van een onzer verslaggevers De activiteiten omvatten een beroep op het plaatse lijk bedrijfsleven, die als tegenprestatie mag adverte ren in het blad, en een huis-aan-fciuis actie waarbij steunkaarten voor het dorpsblad verikocht worden. De problemen voor het Dorpsblad Biervliet zijn gere zen doordat de subsidie die de regelmatige verschijning (tot nu tot 85 keer) waarborgt in 1987 wegvalt. „De reden is dat in de toekomst alle activiteiten zelf hun onkosten moeten kunnen opbrengen. Van rege ringswege wordt overal op be snoeid, zodoende moeten ook wij inleveren. Maar het zou toch jammer zijn als om die reden een dorpsblad verdwij nen moet", aldus de redactie in het laatste nummer. Geschat wordt dat vanuit de Biervlietse gemeenschap jaar lijks een bedrag van ruim drie mille moet komen om het blad in stand te houden. De jaar lijkse onkosten bedragen rond 4500 gulden. Aan steunkaarten wordt tot nu toe jaarlijks rond 1.300 gulden binnengebracht. Het verschil moet dus met in gang van volgend jaar door de Biervlietenaars zelf worden opgebracht. dus redlactielid Jeanette Schrandt. Zij verwacht niet dat op de schriftelijke mede deling in het laatste dorpsblad nog veel reacties te verwach ten zijn. „Wij zullen zelf naar de bedrijven toe moeten, dat lijkt me beter", zo zegt zij. De verkoop van steunkaar ten begint eveneens deze maand. „Het richtbedrag is ƒ7,50, maar als iemand niet meer als één gulden voor het dorpsblad over heeft, pakken we die natuurlijk ook aan. We moeten alles op alles zetten het blad te behouden". Bedrij ven Van het plaatselijk bedrijfs leven hebben tot nu toe zes be drijven positief gereageerd op het verzoek om geldelijke steun. „Met die zes bedrijven alleen redden we het niet", al- Van onze correspondent TERNEUZEN - In het kader van de actie 'open auto' heeft de gemeentepolitie van Ter neuzen gisteren op vier par keerplaatsen in de kern Ter neuzen een intensieve controle gehouden. De uitkomsten wa ren niet zo best. Van de 464 ge parkeerd staande personenau to's werden er niet minder dan 78 met niet afgesloten portie ren aangetroffen (ongeveer 17 procent). Een parkeerterrein nabij een winkelcentrum spande daarbij de kroon. In 18 van de genoemde voertuigen lagen duidelijk zichtbaar waarde volle goederen, zo voor het grijpen. Datzelfde werd ook nog geconstateerd in 19 ande re, zij het wel goed afgesloten personenauto's. Om de auto mobilist op zijn nalatigheid te wijzen werd op het betrokken voertuig een sticker aange bracht van het provinciaal bu reau Voorkoming van Mis drijven. De actie zal in de ko mende weken door de Terneu zense politie worden herhaald. Van onze correspondent WESTDORPE - Voor de handboogschutters staat een feestelijke schieting op het programma. Donderdag 12 juni wordt een staande wipwedstrijd gehouden ter ere van Alfons de Beleir, een goede bekende in schutterskringen. Het bestuur van St.-Sebastiaan vindt dat Fons nu maar eens goed in de bloemejtes gezet moet worden. Hij viert die dag niet alleen zijn 65e verjaardag, maar hij is ook 45 jaar secretaris van de Westdorpse hadboogmaatschappij. Hij maakt 46 jaar deel uit van het gilde. Zijn kwaliteiten als handboogschutter liegen er niet om. Liefst drie keer is hij koning van St.-Sebastiaan geworden. Dat was in 1962,1975<en 1981. In 1968 werd hij zelfs Nederlands kam pioen en in 1984 won hij een trofee van de stad Tilburg tijdens een grote wedstrijd. Alle schuttersmaatschappijen uit de omgeving zijn uitgeno digd voor de huldigingsschieting, donderdag om 14.30 uur in Westdorpe. Om 14.00 uur komen de schutters samen in West- dorpe om de j arige j ubilaris te huldigen. SMIT-KROES OP KAMERVRAGEN: Van onze pa rlementaire redactie DEN HAAG - Het programma voor de dijkversterking in Zeeland is niet in gevaar, ze ker niet domir gebrek aan geld. Dat antwoordt de demissio naire minister van Verkeer en Waterstaat,, Smit-Kroes, op schriftelij k:e vragen van het CDA-Kamerlid Eversdijk. Hij baseerde zijn vragen op ver ontrustende uitlatingen van de Zeeuwse; gedeputeerde De Voogd, pairtijgenoot van de minister. Volgens hem zou het rijk volgend jaar al ƒ40 mil joen te kort komen voor ver betering vain de zeedijken. Smit-Kroes ontkent dat er geld te kort; is en zegt vast te houden aan haar toezegging dat de werken, zo technisch mogelijk, uiiterlijk in 1990 ge reed zijn. Van onze correspondent HOEK - De 15-jarige Jurgen van Eek uit Hoek, die zaterag meedeed aan de voorronden van het Steinway-pianocon- cours te Eindlhoven, is door de jury uitgekozen om door te gaan naar de halve finale. Jurgen is leerling van de Ter neuzense M uziekschool bij Arie Karreman. Hij speelde zaterdag de eer ste Arabesque van Debussy en de wals in cis klein van Cho pin. Zondag neemt Jurgen, sa men met 15 concurrenten, deel aan de halve finale. Slechts enkelen mogen door naar de finale. De winnaar van deze finale mag door naar het in ternationale Steinway-con- cours in Hamburg. „Maar zo ver is het nog niet," zegt leraar Karreman. „De concurrentie zal daar zwaai' zijn. Maar het is een geweldige ervaring voor een leerling om hieraan mee te doen." MIDDELBURG - Zee land heeft voor dit jaar alsnog een vierde pro ject binnengesleept dat kan worden uitgevoerd door middel van de zo genaamde terugploeg- regeling (benutting van uitkeringsgelden voor arbeid door jonge werk lozen). Het gaat om de uitbreiding van een jachthaven in Middel burgs nieuwbouwplan voor het vroegere Vitri- te-terrein. Het project kost 4,4 miljoen gulden. Middelburg zelf legt er bijna 3 miljoen voor op tafel, het rijk geeft ruim 8,5 ton en het Zeeuws provinciebestuur wil de ontbrekende 6 ton be schikbaar stellen. Het rijk put uit een overgebleven bedrag in de terugploegpot. Zeeland kwam er aanvankelijk niet voor in aanmerking, maar -zo benadrukt de gemeente- dank zij ingrijpen van gedeputeerde R. Barbé en GAB-directeur J. Swinkels boekte men toch re sultaat. B. en W van Middelburg spreken waarderend over 'een schoolvoorbeeld van een opti male samenwerking tussen rijk, provincie en gemeente. Een samenwerking die in re cordtijd tot een voor onze ge meente zeer positief resultaat heeft geleid.' De gospelgroep Or Tamim uit Terneuzen heeft het deze week druk met de opname van een nieuwe lp. Vandaag (woensdag) en morgen vindt die plaats in de hervormde kerk in Sluiskil. Om de plaat van een pas sende verpakking te voorzien scheepte het gezelschap afgelopen zondag in aan boord van een sleepboot van Willem Muller. De foto's van dat tafereel zullen prij ken op de hoes van de lp die 'Samen in de naam van Jezus' gaat heten. - fotowim kooyman Van onze correspondent SLUISKIL - Een van de hoogtepunten van de Gildefeesten 1985 was de play back- en soundmix-show op de donderdagavond. Nog nooit tijdens het vijfjarig bestaan van het meerdaagse eve nement heeft een donderdagavond zoveel publiek getrokken. De eigen artiesten die toen in de feesttent optraden, deden het pu bliek beseffen dat 'een eigen Gildedag nooit meer mag ontbre ken'. Tijdens de komende Gildefeesten komt er dus weer een Gilde dag, nu vrijdag 29 augustus. Voor de tweede Gildedag kan het bestuur nu al kandidaten inschrijven voor de play back- en soundmix-wedstrijden die gehouden worden van 18.30 tot 19.30 uur voor de groep 0-7 jaar; 19.30 tot 21.00 uur voor 8-14 jaar en van 21.00 tot 01.00 uur voor 15-95 jaar. Van een onze verslaggevers TERNEUZEN - De bibliotheek in Terneuzen is een uitleen centrum voor de hele omlig gende streek. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1985. Vooral veel mensen uit Axel (100) en Sas van Gent (214) staan als lezer ingeschreven. Het bestuur spreekt dan ook zijn zorg uit over de toene mende bezuinigingen op het gebied van de automatisering en de audiovisuele middelen en stelt dat de bibliotheek de taak heeft 'bij te blijven'. De verschillende filialen zijn het afgelopen jaar minder open geweest en daardoor is het aantal uitleningen gedaald van 565.033 tot 557.185. De bi bliotheek zou graag met mankracht en ruimte hebb om meer contact te kunmf hebben met groepen van bï voorbeeld scholen. In het jaa verslag wordt de teleurstellli uitgesproken over het niet tt stand komen van een 'muit functioneel cultureel centra; waarvan de bibliotheek onderdeel zou moeten zijnaj tentoonstellings- en vergif derruimte. Het aantal ingeschreven lel zers is met 12.526 nagenoeg? lijk gebleven. Opmerkelijk f wel dat de dependance f Sluiskil 73 lezers minder hee!|J gehad en 69 leden meer bij 4 fonotheek. ONI - Hengelsportvereniging ONI (Ontspanning Na Inspan ning) opende het nieuwe sei zoen in binnenwater met een hengel wedstrijd op de uitwa tering van de Otheense Kreek, waaraan door 77 leden werd deelgenomen. Het werd de wedstrijd van de jeugd, want niet minder dan tien junioren vielen in de prijzen. Winnaar werd Mark Florussen (7 jaar) met 139 punten, 2. P. van de Ende 84,3. D. Gillis 74,4. C. den Hamer 74, 5. R. de Ruijter met 73 punten. Examens - Een aantal leerlin gen van de Terneuzense Mu ziekschool legt maandag 16 juni examen af op de instru menten piano, fluit en trom pet. Het gaat om een drietal cur sisten die het examen piano afleggen, een cursist die het examen fluit met succes wil doorstaan en een fluitiste en een trompettist die het exa men in de 'graad van uitmun tendheid' afleggen. De exa mens beginnen om 16.50 uur. De uitslag wordt om ongeveer 22.00 uur bekendgemaakt. Koffieochtend - De Neder lands Hervormde kerk houdt donderdag 26 juni om 10.00 uur een koffieochtend in de ont moetingshal van het kerkge bouw De Ark. Mevrouw Klaassen laat dan iets van haar reisverslagen horen. Avondvierdaagse - Liefheb bers van wandelsport kunnen van 16 tot en met 19 juni deel nemen aan de zesde avond vierdaagse in het buurtschap Griete. Men kan iedere avond starten tussen 18.00 en 19.00 uur vanuit café De Griete voor een afstand van 25 kilometer. Deelnemers kunnen zich eveneens in het café inschrij ven op de avond zelf. Van een onzer verslaggeven TERNEUZEN - De Were! winkel in Terneuzen ho« donderdag 12 juni een ma-avond in het pand in' Walstraat waarbij de pro» matiek van de indianen traal staat. Centraal die avond staat film 'Het is de aarde die hui Na een korte pauze gaat in op de dreigende deportó van Navajo indianen in] zuidwesten van de Vereni! Staten. De avond is georgaj seerd in samenwerking het Nicaragua Comité, b en de Steltkluut. De aanvï is 19.30 uur. Sint Van een onzer verslaggevers ANNA-JACOBAPOLDER - Bij een roofoverval op een postagentschap in een dorps winkel te Anna Jacobapolder is maandagavond de 65-jarige M. N. met een mes verschil lende malen in de buik gesto ken. De toestand van de man, die naar het Lievensbergzie- kenhuis te Bergen op Zoom is gebracht, wordt door de politie als 'zeer ernstig' omschreven. Het steekwapen, een scherp keukenmes, is in de winkel ge vonden. Over de dader(s) tast de politie nog in het duister. Er zijn omstreeks elf uur maandagavond twee mannen in de buurt van de winkel an nex postagentschap gezien. De politie beschikt evenwel van wege het nachtelijk duister niet over een signalement. „Wie weet waren dat gewoon buurtbewoners die er niks mee te maken hadden", aldus voorlichter Ton Muller van, de rijkspolitie uit Middelburg. Bij het onderzoek naar de overval zijn tien politiemensen be trokken onder wie enige leden van de rp-groep uit Tholen en leden van de tactische en tech nische recherche plus speur- hondgeleide van de rp uit Middelburg. (ADVERTENTIE) w ZIT KER DIE CA] A

de Stem | 1986 | | pagina 14