Iepure Zes wieiergekken'toeren 300 kilometer rt zeeuws Zeezoogdieren NHEIDS ORGING VRUE TUDS- EN HOBBYMANIFESTATIE IN AXEL Smit-Kroes neemt afstand van Utrechts rapport W esterscliekle DIGING PAGINA ZEELAND 2 14DI «NES VAN ZEELAND NV Watermaatschappij I Zuid-West-Nederland EDEDELING iMEENTE OOSTBUPj EKENDMAKING KPJ Koewacht houdt schuurbal OVER NOODZAAK VERDIEPING Geluiden Kastaars Zeehonden Uitslagen wedvluchten WOENSDAG 11 JUN11986 T22 jverzorgirtg optimale werking Inlijke aangelegenheid. Ju daarom uit voor een Ireid huidadvies. |zorging tot en met uw jnlijke make-up. gelegenheid kunt u [inismaken met lURE en FACE PURE Jil Sander ïheidsspecialiste is bij szig op vrijdag 13 en terdag T4 juni. 14 juni van 10.00 tot l er een huidverzorging li make-up les. por deze les is slechts iisief koffie met gebak &n 'n drankje. Jmaar plaats voor Jen, dus maakt u tijdig i afspraak s.v.p. lonsters houden wij voor u apart! de voorraad strekt). Ivenhofpiein 8 - Hulst lel. 01140-14133 Van onze correspondent HULST - De 300 kilometertocht die de Toerclub Hulst hield, is door zes wielerenthousiasten vol bracht. Dit zestal bleet ondanks de neergutsende re- oen volharden in het tempo dat het door heel Zeeuwsch-Vlaanderen en een stuk door België voerde. De zes die de tocht volbrachten waren: Ben de Kok, Willy Poppe en Johan Esseling uit Hulst, Lecuc uit Frankrijk, De Wilde en Van Kamp uit St.- Niklaas. Ondank dat het barre weer van afgelopen zater dag de randonneurs, zij vertrokken om half zes 's morgens, in de kaart speelde, krijgt de TC Hulst-rit volgend jaar toch de status van Europese randon- neurstocht. En dat is zoals TC Hulst-bestuurder Fons van Dorsselaar meldde: „Toch een succesje." TC Hulst houdt van maandag 16 tot en met don derdag 19 juni de avondvierdaagse in samenwer king met de buurtvereniging De Statie. Deze 25 kilo- metertochten zijn voor een ieder toegankelijk en worden verreden in een matig tempo. De inschrij vingen in 't Ros Beijaert zijn maandag vanaf 18.30 uur. Op de volgende dagen kan dit gedaan worden vanaf kwart voor zeven. Parachutisten springen markt voor Nepal open Anth. Fokkerstraat 8 4462 ET Goes. 9 r West-Zeeuwsch-Vlaand eren Volgende week zullen de bewoners I wsch-Vlaanderen ander drinkwater I I drinkwater is in de zomermaanden wintermaanden, n drinkwater bereid uit grondwater I worden opgevoerd. Daarom moetl aan op uit oppervlaktewater bereid I ruiveringsproces vindt plaats in het I Braakman bij Philippine. Het be-1 jnet is bepalend voor het gebied dal I crijgen. Het gebied omvat geheel I ideren ten westen van het Kanaal Terneuzen, uitgezonderd Sluiskil en I j van dit water is iets anders dan hel I Irinkwater. De hardheid wordt naarl 14° D (was 8,5 tot 9° D); het zout-l leveer verdubbelen en vermoedelijk I chloorsmaak zijn. Afhankelijk van de j in de zomermaanden zal dit watert nden lang worden geleverd, waarna I overgegaan op gezuiverd grondwa-1 ormatie kan men zich wenden tot ons I rneuzen, Axelsestraat 79. telefoon I laatschappij Zuid-West-Nederland I Van onze correspondent AXEL - Vijf parachu tisten, waaronder Guy Huys uit Axel, sprin gen zaterdag 14 juni om 10.30 uur de vrije- tijds- en hobbymarkt open. Een vliegtuig dropt hen boven het grasveld bij De Halle. Burgemeester A. Hack opent om 10.30 uur de hobbymarkt officieel, bijgestaan door de ove rige collegeleden en de klederdrachtgroep 't Land van Axel. De parachutisten nemen het een ander tijdens hun sprong mee, dat Axels eerste burger nodig heeft voor de officiële openingshandeling. Na deze daad maakt men een rond gang over het terrein en is de actie Axel helpt Nepal van start. Aan de markt werken ruim 300 deelnemers mee. Zij laten de bezoekers kennismaken met de meest uiteenlopende bobby's. Zo dalen leden van de vereniging voor speleologie langs de gevel van het bejaar dencentrum De Vurssche gf en klimmen er ook weer tegenop. Daarnaast kan men activitei ten bekijken zoals zoals schil deren, kantklossen, tekenen, fotograferen, borduren en Axelse poppen maken. Gemeenschapscentrum De Halle bleek voor het onder brengen van alle hobbyisten veel te klein. Daarom worden op het grasveld naast De Halle 140 meter marktkramen neer gezet om iedereen van een plaatsje te verzekeren. De be langstelling voor deelname is overigens zo groot, dat zich nog regelmatig mensen en verenigingen melden. Vooral het idee dat de hobbymarkt in het teken staat van de actie 'Zeeland helpt Nepal' spreekt kennelijk aan. Met genoegen doet men zodoende iets voor een ontwikkelingsland. Grotafdalers demonstreren straks tegen de gevel van De Vurssche. Optredens In de grote zaal van De i Halle verzorgen diverse ver enigingen en groepen een op- treden. Er is een doorlopend Programma met jazzballet, ballet, judo, Turkse dansen en gym. Cabaretgroep Papilion uit Axel heeft een deel van haar optreden toegesneden op de provinciale actie. De foyer wordt in beslag ge nomen door de scheepsmodel bouwvereniging Zuid-Zuid- West. Vijfendertig scheepsmo- dellen van uiteenlopende aard geven een indruk van honder den uren noeste vlijt en veel geduld. Ook dieren komt men op de hobbymarkt tegen. Zo richten De Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden een volière in met tropische vogels. De ko nijnen- en klein dieren vereni ging Ter Verbetering is aan wezig met onder andere kip pen, konijnen en cavia's. Een apart onderdeel van de vrijetijds- en hobbymarkt is de boerenmarkt. Hier wordt een beeld gegeven van de rijke historie van Axel door het mu seum 't Land van Axel, d'Ouwe Waogen, cursisten van de cursus volksschilderen te Spui en individuele personen, waaronder een imker. Voor werpen uit vroeger tijden, zo als een boerenkar en diverse demonstraties van werkzaam heden uit Axels verleden, worden hierbij gebruikt. Lopen Een apart en eveneens be langrijk onderdeel van de Ne- pal-dag in Axel is de loop voor Nepal, waarvoor burgemees ter A. Hack om 13.00 uur het startschot geeft. Hierna ver trekken de deelnemers, voor afgegaan door een brandweer wagen. Zo'n vierhonderd per sonen, waaronder de gehele Axelse gemeenteraad, nemen aan deze loop deel. Daarbij ook scoutinggroepen uit Axel, Aardenburg, Westdorpe en IJ- zendijke, alsmede leerlingen van de Axelse basisscholen. De openbare Prinses Marij- keschool heeft meegedeeld als school aan de loop deel te ne men. De afgelopen weken zijn alle deelnemers naarstig op zoek gegaan naar mensen om hen voor de loop te sponsoren en gezien de bedragen die nu al toegezegd zijn, niet zonder reusltaat. Het is menig kind gelukt om zich voor meer dan honderd gulden te laten spon soren. Een Axelse supermarkt heeft twaalf kratten limonade toegezegd om de dorstige ke len na de loop te laven. Thermometer Ook de deelnemers aan de hobbymarkt proberen op vaak uiteenlopende manieren de stand van de financiële ther mometer omhoog te krijgen. Zo verkopen leden van de Zeeuws-Vlaamse Vogelvrien den posters, waarvan de op brengst geheel ten goede aan de actie komt. Andere vereni gingen staan een deel van de opbrengst af of de gehele op brengst van de verkoop van stickers of produkten van hun hobby. Kanoclub Zeeland stelt geïnteresseerden in de gele genheid op de ijsbaan in het Axelse bos tegen een geringe betaling een eind mee te va ren. Ook bestaat er de moge lijkheid om met een paarde- tram een rondrit te maken, waarvan het beginpunt bij De Haile ligt. Door deze veelheid aan acti viteiten en financiële acties lijkt het dan ook gerechtvaar digd te stellen dat de opzet van de actie Axel helpt Nepal zal slagen. Alleen regen kan de actieve inzet van meer dan 700 personen nog dwarsbomen. Alle deelnemers zelf zijn zo enthousiast dat het mogelijk moet zijn om met geld, bijeen gebracht door de Axelse be volking, een schooltje in Nepal te laten bouwen. Aan het eind van de actiedag zal er dan 8800 binnen moeten zijn. iter van Oostburg maakt ingevolge ar-1 e Wet op de Ruimtelijke Ordening b* I aad van deze gemeente in de vergade-1 ei 1986 heeft besloten te verklaren dat I ;.q. een nieuw bestemmingsplan wordt I ior het perceel Nieuwesluisweg 31 tjjl i en ander zoals op de bij het besluit <ening in rood is aangegeven. - elke betrekking hebben op vermeld tg et ingang van donderdag 12 juni 198|! I sr ter gemeentesecretarie sectie Ruif1" I ig, Raadhuisplein 1 te Oostburg, ter it' juni 1986. burgemeester voornoemd, C.T. Spijkerboer. O HEINKENSZAND - Euterpe - De verzilverde KNF-speld werd °Pgespeld bij Henk Baas en Peter van de Guchte, beiden 25 jaar S o van de muziekvereniging 'Euterpe' in Heinkenszand. Een oorkonde was er ook voor de oud-bariton-speler Ko Ver- Ik i werd tot erelid van 'Euterpe' benoemd. Na 41 jaar Verschiere om gezondheidsredenen niet meer aktief zijn in Van een onzer verslaggevers "««VACHT - De Katholieke Plattelands Jongeren in Koe- acht houden zaterdag 14 juni een schuurbal In het gebouw van 'lrma Baert in de Klapstraat. a j6Pauzikale omlijsting wordt verzorgd door Nico Sylvester r.Jk, Allrounds. De entreeprijs is 5 gulden en het bal begint °ffl 20.30 uur. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft op een subtiele manier afstand genomen van het rapport dat een speciale werkgroep van de Rijksuniversiteit van Utrecht begin april uitbracht over de nood zaak van verdieping van de Westerschelde. De demissionaire be windsvrouwe doet dat in antwoord op Kamervragen van het WD-Kamerlid Te Veldhuis. De werkgroep, die meende dat door de bouw van nieuwe scheeps- typen het Belgische ver langen tot verdieping van de Schelde eigenlijk al weer is achterhaald, heeft haar gegevens niet verge leken met cijfers van Ver keer en Waterstaat. Of de werkgroep de cijfers heeft vergeleken met Belgische gegevens, is de minister niet bekend, zo blijkt uit de antwoorden, waarin Smit- Kroes tot tweemaal toe zegt dat de conclusies van de werkgroep uitdrukke lijk voor haar rekening zijn. Het Nederlandse standpunt dat de afweging van de noodzaak tot ver dieping van de Schelde een interne Belgische aangele genheid is, is onveranderd. In haar antwoorden her haalt Smit-Kroes dat tij dens het overleg dat zijzelf eind april met België voerde nog eens is bena drukt, dat verder bilate raal overleg over de ver dieping plaatsvindt in het kader van de totale Maas/ Schelde-problematiek. Dat betekent dat Nederland zijn tegeneisen op het ge bied van de waterkwaliteit handhaaft. Het verdere overleg, dat wordt gevoerd door de ministers van Bui tenlandse Zaken, wordt overigens binnenkort her vat. Een bruinvis. Weer moet Gre enpeace in actie komen. De ze keer om een van de soorrten walvis sen tegen totale uitroeiing te beschermen. Noorse walvis jagers hebben de jacht ge opend op de d wergvinvis. Weliswaar is internationaal afgesproken dat er niet meer op gejaagd zou worden, maar dat schijnrt ook al niet meer te helpen. 119e economi sche belangen van een kleine groep meirisen zijn be langrijker dan het natuur lijk evenwicht ilen bate van de hele menshei d. Walvissen zijn al eeuwen lang een begeerde buit voor de mens. De onorme hoe veelheid vlees, de massa's spek leveren natuurlijk een geweldige hoop) voedsel en brandstof op. Niet het lek kerste eten dat traanrijke spek, maar well energierijk. Voor de Eskim a's en andere bewoners vari. het hoge noorden was het zorg de jaarlijkse trek van de wal vissen niet te missen, want dan was het ar moede gebla zen. Met primi tieve midde len oogstte men enkele ex emplaren en men was voor maanden uit de brand. De populatie s van de di verse soorten lieden er niet onder. Tot de hebzuchtige mens de dieren in het groot en met moderne technieken wilde bezitten. De groep die de grootste ooit levende die ren heeft voortgebracht, werd sterk l.jedreigd. De diergroep ook: die na de mens waarschijnlijk de meeste intelligentie in huis heeft. Laat ze wat minder slim zijn dan wij, hopelijk (je bent geneigjd om aan te nemen dat het haast niet an ders kan) be::itten ze een grotere wijsheid. Zoogdieren De naam walvis is in alle opzichten verkeerd. Met vis sen hebben ze alleen gemeen de vorm en da t ze ook in het water leven. De staartvin staat altijd horizontaal, bij vissen is die verticaal. Het zijn zoogdieren, dat wil zeg gen: ze ademe n door longen, baren levende jongen die ge zoogd worden,, ze hebben een constante lichaamstempera tuur en zijn in principe be dekt met hare n. Wat dat laatste betreft, bij oudere dieren ontbreken die haren. Nog niet geboren jon gen bezitten ze nog wel. Ademen door longen houdt in dat ze rege lmatig aan de oppervlakte moeten komen om een luchtj e te scheppen. Al kan er somis een uur tus sen twee van zulke ventila- ties zitten, ze moeten op ze ker moment omhoog. Dat maakt ze kwe tsbaar. Dat ze evenals landdi eren hun jon gen baren en rzogén, spreekt voor zich. Het handhaven van een constante tempera tuur, warmbloedig noemen we dat, heeft cle speklaag tot gevolg. Vet isoleert het in wendige van het beest van het dikwijls ijskoude water. Verder is het reserve- voedsel om in slechte tijden op te teren. Daarenboven dient de laag om de druk op grote diepte op te vangen. Als we ons realiseren dat potvissen tot duizend meter diep duiken en bedenken dat iedere tien meter de druk met één atmosfeer toeneemt, kunnen we nagaan dat zo'n lichaam nogal wat moet kunnen doorstaan. Nog een functie tenslotte is dat de enorme vetmassa het drij vend vermogen vergroot. Het kost een walvis moeite om te duiken, het naar bo ven gaan gaat vanzelf. Al weer bijzonder zinvol, want duiken kost zuurstof en die is er aan het begin genoeg. Het beest kan niet tot de on aangename verrassing ko men nog vijfhonderd meter omhoog te moeten en geen zuurstof meer te hebben. De naam wal is ook on juist in die zin dat het niets met wal, oever of vasteland te maken heeft. Walvissen zijn zo aangepast aan het waterleven dat hun skelet niet meer in staat is het eigen gewicht te dragen. Ra ken ze vast dan drukken ze hun eigen borstkas in, met als gevolg dat ze stikken. De massale strandingen die soms voorkomen, vermoede lijk omdat ze zich niet meer kunnen orieënteren, beteke nen dan ook de dood van soms honderden dieren. Dat oriënteren en ook onderling communiceren gebeurt door middel van geluiden. Er is al veel onderzoek naar ver richt. Toch is het nog maar mondjesmaat gelukt de code te doorbreken en iets van ze te begrijpen. Wie weet wat de dieren ons mee te delen hebben! In ons goede landje hebben wij daar niet veel kans meer op. De tijd dat de bruinvissen voor de Har- wich-boten die vanuit Ant werpen de Schelde afvoeren duikelden, is al lang voorbij. Ais er al eens een komt is het een ziek, gewond of ver dwaald dier. Geen buite- Een zeeho nd. lende en springende bruin vissen meer, beesten die de indruk wekten te genieten van hun spel. Zeldzaam spoelt er ook wel eens van die kastaars aan, zoals de potvis op 3 ja nuari 1970 te Breskens. Deze soort, waarvan de man netjes tot 25 meter lang kun nen worden, meestal 15-18 meter en de vrouwen zelden boven de twaalf en een halve meter komen, werd ook in het verleden wel eens meer aangetroffen in het Scheldegebied. Op 24 fe bruari 1937 strandden twee mannetjes onafhankelijk van elkaar op de Middelpla ten voor Terneuzen. De ene was 18 meter lang, gewicht circa 50.000 kilo, de andere 16 meter lang, gewicht 40 ton. De geraamtes van deze die ren bevinden zich in het Rijksmuseum te Leiden. Ook de dwergvinvis, de kleinste van de echte wal vissen en de soort waarop de Noren nu jagen, is wel eens ten onzent gevonden: 10 de cember 1866 spoelde een jong vrouwtje van 5.40 meter lang aan aan de dijk bij Zee dorp, toen nog in de ingang van 't Hellegat. Walvissen en robben zijn aan elkaar verwant, maar toch is het een heel andere diergroep die van de robben. De gewone zeehond is daar van wellicht te bekendste. Ook zij zijn nagenoeg geheel uit de delta verdwenen. Een enkel dier wordt nog wel eens op de Schelde gezien. Zo zag Piet Scheerders 18 mei een exemplaar van zo'n anderhave meter lang voor de Zimmermanpolder ter hoogte van Saeftinghe. Bart en Joep de Bruyn uit Hulst en hun neef Bram van Esch uit Berkel-Enschot zagen er ook een, waarschijnlijk de zelfde, op 1 juni, ook daar in de buurt Pimpelmezen Nu we het toch over waarnemingen hebben: R. Bogaert uit Kloosterzande beleefde veel genoegen aan een gezin pimpelmezen in een nestkast. Tot zijn verba zing zag hij een grote bonte specht een jonge mees door het vlieggat naar buiten trekken en er mee wegvlie gen. Hij was daar niet blij mee. Toch was hij getuige van iets dat nog maar wei nig mensen gezien hebben. Uit analyses van maagin houden van bonte spechten was bekend dat ze zich wel eens vergrijpen aan jongen van andere vogels, maar zel den heeft iemand dat direct waargenomen. René dus wel en zijn verontwaardiging is inmiddels gezakt. Voor hem weer een bewijs te meer dat de natuur soms hard kan zijn. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De kring West-Zeeuwsc:h-Vlaaiide- ren/Walcherei hield met 1186 duiven een concours vanuit Moulins. De uitslag was als volgt: 1. A. lïoelofs, Middel burg, snelheic1 1290,36 mpm; 2. Aart Vasseur, Cadzand; 3. J. Reynhoudt, Mliddelburg; 4, ge broeders Post, Vlissingen; 5. F. Lacor, VUssirngen; 6. Staf Du- sarduijn, Groede; 7. G. van de Leek, Grijpskerke; 8. A. van Landschoot, S luis; 9. W. van de Velde, Schoorndijke; 10. J, den Hamer, IJzenclijke. Dourdan VZV Hoofdplaat, 120 duiven, 1319,52 mpm: 1. H. Riemens, 2,3,4 en 5. H. Calon, 6 en 7. P. de Poorter, 8. B. Thomaes, 9 en 10. E. Temmer man-Dorp. Herleving Kloosterzande, 44 oude duiven, 1312,61 mpm: 1 en 5. E. de Kever, 2. F. Roctus, 4. C. Bisschop, 4. W. Voet en zoon. Met 52 jaarlin gen, 1312,61 mpm: 1. E. de Kever, 2. W. Voet en zoon, 3. Verschuren- Andriessen, 4. Joh. Buijze, 5. R. Mahu. De Postduif Heikant, 84 jaarlingen, 1360,49 mpm: 1. L. Hazevoet, 2,5,7 en 8. L. Thuij, 3. G. de Winne, 4 en 9. G. Smet, 6. Adri Thijs, 10. ge broeders Van Houten. Met 72 oude duiven, 1324,16 mpm: 1,3 en 10. Adri Thijs, 2. Cam. de Beule, 4. G. Smet, 5. L. Hazezvoet, 6 en 9. Th. de Block, 7. W. Lauret, 9. L. Thuij. Strijd in Vrede Groede, 101 duiven, 1315,91 mpm: 1,4,6 en 9. Staf Dusar- duijn, 2 en 10. D. Aarnoutse en zoon, 3. mevrouw Buijze, 5. J. Faas, 7. L. van de Wege NS, 8. George Dusarduijn. Nog Sneller Breksens, 142 duiven, 1324,84 mpm: 1. W. Daansen, 2 en 5. J. Reynvoet, 3. B. Neve, 4. Iz. de Kruyter, 6. Ch. de Looze, 7. A. Cor nells en zoon, 8. L. Ras, 9 en 10. Th. Smallegange. Getrouwe Duif Cadzand, 98 dui ven, 1324,11 mpm: 1. Abr. Vasseur, 2,4 en 8. J. van de Plasse, 3. M. de Lijser, 5. A. Mabelis, 6. Sj. Visser, 7. A. Fremouw, 9. A. de Putter, 10. S. de Putter. De Snelvliegers Oostburg, 122 dui ven, 1329,39 mpm: 1. G. Tas, 2 en 9. J. Simpelaar, 3. J. de Lijzer, 4 en 5. A. van Hijfte, 6. J. de Smet, 7. A. Risseeuw sr, 8. J. de Krijger en zoon, 10. M. Buysse. Hoop Biervliet, 107 duiven, 1313,18 mpm: 1,2,4,6 en 9. J. Lecluyze, 3. M. de Dobbelaere, 5. Ch. de Graaf, 7. J. Moens, 8. C. van Belois, 10. A. Si- monse. Steeds Sneller IJzendijke, 100 dui ven, 1305 mpm: 1 en 10. combinatie De Smet, 2,4 en 9. J. Boerman, 3. A. Noteboom, 5. J. de Guyteneire, 6. M. Mornout, 7. Gé de Boevere, 8. P. Neve.

de Stem | 1986 | | pagina 13