SEOEL KLAAR VOOR AZIATISCHE EN OLYMPISCHE SPELEN Seoels sportcomplex zwaar bewaakte veste Zwermt De Stel fansa* MAANDAG 9 JUN11986 Zaalteam stelt teleur Zwemduels De Otters IVIHHIMUHU 3 JUP Een kijkje op Seoel, de bijna tien miljoen inwoners tellende hoofdstad van Zuid-Korea. 'Spelen '92 in Amsterdam? Vergeet 't maar' Het Olympisch stadion in Seoel, dat in september '84 in gebruik is genomen en dat plaats biedt aan 100.000 mensen. Door Piet de Bont SEOEL - Het immense sport complex in Seoel, straks toneel van Aziatische en Olympische Spelen, een half uurtje per taxi van hartje stad, wordt zwaar bewaakt door politie agenten, die geen enkel risico nemen. Knuppel bij de hand, planken met zeer puntige spij kers op de grond. Grimmige blik, één en al onvriendelijk heid. Het is uitgesloten als jour nalist zo maar even een be zoekje aan Kim Seung-Ho, de perschef van de Spelen, te brengen. Eerst melden bij me neer zus en zo van dit of dat ministerie, dan per taxi naar het spiksplinternieuwe ge bouw, waar de Koreaanse Olympische hotemetoten zete len en dat als twee druppels water lijkt op het hoofdkan toor van een zeer grote gloei lampenfabriek in het zuiden van ons land, perskaart inrui len voor een VIP-kaart, waarna een vriendelijk ogende Koreaanse schone je afzet op de twaalfde verdie ping van de nieuwbouw met uitzicht op al het fraais, dat de SOOC (Seoul Olympic Organi zing Committee) en de SAGOC (Seoul Asian Games Organi zing Committee) voor de Azia tische en de Olympische Spe len op de weerbarstige Kore aanse grond neer hebben laten zetten. Als alle barrières zijn geno men, ontmoet je een meneer Kim, die - zeker voor Westerse journalisten - één en al oor is. Buiginkjes over en weer, een uurtje praten met een top functionaris, die dagelijks alle vingertjes in de Olympische pap heeft, eten met onwennige stokjes in een kraakheldere kantine (met excuses van Kim voor de omstandigheid, dat het mooie restaurant op de zoveel ste etage taboe is, omdat er net een Japanse delegatie is neer gestreken), dan de VIP-kaart weer inruilen voor de pers kaart, buigingen, agenten met-knuppel en wachten op een taxi. Maar al die rompslomp maakt Kim Seung-Ho rijke lijk goed: met een paraplu brengt hij de gast uit het verre Europa naar de overkant van de boulevard en blijft net zo lang wachten tot er een taxi stopt. Eén en al dienstbaar heid. Ook dat is Korea. Het indrukwekkende sportcomplex, een half uurtje rijden buiten het centrum van miljoenenstad Seoel. Het complex be slaat een oppervlakte van 545.000 m2. Roh Tae Woo; de grote baas van de comité's, die de Aziatische en Olympische Spelen in Seoel organiseren. Door Piet de Bont SEOEL - 'The Olympics 1992 in Amsterdam?'. Een groepje Kore aanse zakenlieden - keurig in het pak - neemt mij in het in drukwekkende Lotte-hotel in hartje Seoel, waar een paar weken eerder de Olympische familie met veel tam-tam neerstreek, onder vuur als het bespeurt dat ik uit Holland kom. „Sterke concurrentie dit keer", zegt een uurtje later Sangjin Chyun, rech- i terhand van grote baas Roh Tae Woo, president van de Koreaanse comité's, die de in Seoel te houden Olympische Zomerspelen van '88 en de Aziatische Spelen van dit najaar organiseren. Sangjin Chyun, verant woordelijk voor de wereld wijde voorlichting over Seoel '86 en '88 kent Amster dam en vindt dat onze hoofdstad buitengewoon ac tief opereert om de Spelen van '92 binnen te halen. „Of dat zal lukken?" Lachend: „Amsterdam werkt zeer hard. In ieder geval is zeker dat de Spelen van '92 buiten Azië worden gehouden. Iedere stad heeft zijn plus sen en minnen". Sangjin Chyun, die Amsterdam en concurrenten Belgrado, Pa rijs, Birmingham, Brisbane en Barcelona tijdens de ANOC-happening in het toen zwaarbewaakte Lotte- hotel bezig zag, houdt zich op de vlakte. Dat doet een dag later een half dozijn Westeuropese journalisten, allen een paar weken voor grote en kleine klussen in Korea en nu op weg naar de 38e breedte graad, niet. Het zestal geeft 'sympathiek Amsterdam' geen schijn van kans. Twee van hen, in Lausanne geac crediteerd en kind aan huis bij de top van de Olympi sche Spelen: „Amsterdam krijgt om irrationele rede nen die Spelen niet. Die 'jon- gens-van-de-Spelen' trek ken graag heel ver weg. Wij houden het er op dat de Spe len naar Brisbane gaan. Sorry voor Amsterdam". De zes zijn er van over tuigd, dat Seoel de Spelen van '88 heeft gekregen, om dat men de Russen wilde pesten. Om puur politieke redenen dus. Niettemin: de Russen gaan naar Seoel toe. De enige twee communisti sche landen die niet komen, zijn Albanië en Noord-Ko- rea. Noord-Korea, dat nog altijd op voet van oorlog staat met zijn zuiderbuur, wilde een paar onderdelen van de Spelen van '88 naar hoofdstad Pyongyang halen, maar de Olympische re- gelijes bepalen dat de Spe len slechts aan één stad toe gewezen kunnen worden en dat was in het noorden tegen het zere been. Zuid-Korea, dat strijdt voor aanzien en prestige in de wereld, is buitengewoon gelukkig met de toewijzing van de Spelen aan Seoel. 30 september 1980, de dag waarop in het Westduitse Baden-Baden 52 van de 80 Olympische gedelegeerden, die het voor het zeggen heb ben, hun stem op de Zuidko- reaanse hoofdstad uitbrach ten, is hier een historische datum. „Eenenveertig mil joen Zuid-Koreanen moeten heel hard sappelen om het hoofd boven water te hou den; zij kunnen nu laten zien waartoe zij in staat zijn", aldus een enthousiaste Sangjin Chyun, die vertelt dat de Spelen zijn land 3,1 miljard US-dollars gaan kosten. Daarvan is al 1,4 miljard uitgegeven. De zevenhonderd Zuid- Koreanen die full-time met de Spelen bezig zijn (straks zullen dat er zeventigdui zend zijn), pakken de zaken grootscheeps aan. Om het Sangjin Chyun. 'Sterke concurrentie, dit keer'. dertien kilometer buiten het stadscentrum van Seoel uit de grond gestampte sport complex snel te kunnen be reiken, wordt er van de ul tramoderne luchthaven Kimpo, die Schiphol naar de kroon steekt en die in ieder geval veel schoner is dan onze nationale trots, 'even' een snelweg aangelegd, die het de honderdduizenden, die Seoel verwacht, mogelijk maakt om binnen de veertig minuten de afstand van 26 kilometer van vliegveld naar Olympisch toneel af te leggen. De Koreanen zijn apetrots op de 116,5 kilometer lange ondergrondse, die ze in Seoel hebben gebouwd - in lengte de zevende van de wereld - en waaraan meer dan veer tien jaar is gewerkt. Seoel's metro zal goede diensten be wijzen tijdens de Olympi sche Spelen (17 september tot 2 oktober 1988), die 13.000 spelers en officials uit 161 landen en 9300 journalisten op de been brengt en voor de tiende Aziatische Spelen (20 september tot 5 oktober), waarvoor 5300 spelers en 3600 journalisten worden vetwacht. De sportaccommodaties die Roh Tae Woo en de zij nen voor beide Spelen uit 1 het niets tot stand brachten, I verbaast ieder die Seoel be- F zoekt. Pièce de resistance I van het kolossale sportcom- j plex is het Olympisch sta dion, dat een oppervlakte beslaat van 132.000 vier kante meter en dat 100.000 1 bezoekers kan ontvangen f Het kostte 73 miljoen Ame-| rikaanse dollars. Het stadion E is overigens al sinds '84 int gebruik. Architect Kim Su- Gun zette er de eerste lijnen I voor op papier, nadat hij een kijkje in de Olympische sta- dions van München en J Montreal was gaan nemen. Het Olympische park, I waar spelers, officials en j ournalisten ondergebracht worden en dat in juli wordt opgeleverd, ligt vier kilome- ter van het sportcomplex, in j paradij selij k, heuvelachtig terrein. De Olympische Spelen C moeten Zuid-Korea, het land dat al jaren vecht omI toegelaten te worden tot de Verenigde Naties, in '88 in F het centrum'van de belang' fi stelling zetten en - zo voeg' [i Sangjin Chyun eraan toe-J „the games will stimulate Korea's economie develop-1 ment". Van onze atletiekmedewei De 'o dree Piet met MIDDELBURG - bleken weer goed op van Laarhoven en beheersten samen Hameeteman de Middelb Nadorstloop over tien Ei mijl» gehouden door mo'70. Jan van f~ schreef uiteindelijk op de erelijst van de burgse klassieker. 1 bewees de Hulsterse die begin dit seizoen c van RKHAV naar het Br Sprint, nog weinig last 'slijtage' te hebben. Van 1 boven, niet vaak in Zeeuwse in actie, liet drie meter voor het einde Vonck ter plaatse om uitstekende tijd van ten en 22,1 seconden te Laarl zijn Mi Dat li ove naa 52 i lop Van onze sportmedewerk EMMEN - „In de eerste strijd hebben we nog ree gespeeld, daarna was slecht," aldus Armand burg, coach van het Zee zaalselectieteam na de Ni Iandse kampioenschappe Emmen. In deze plaats men de districtsteams in om te spelen voor het nale kampioenschap. Een titelstrijd waarii Zeeuwse selectie met een zege opende tegen de uit Nijmegen. De vier duel het Zeeuwse keurig daarna mocht afwerkenL den allemaal verloren. Zwolle en Drente wees scorebord een 1-3-nede aan, tegen Rotterdam sto er 1-5-cijfers op het scon en tegen Leiden werd de i stand 0-5. Dat betekend vens dat de Zeeuwen niei der kwamen dan de poule strijden. Van onze sportmedewerk AXEL - De sombere w voorspellingen speelden zwemvereniging De Ottei Axel niet in de kaart. De strijden voor niet-star gunninghouders trokken zoveel deelnemers als wa gerekend was. Zwemclul Schelde uit Terneuzen zelfs verstek gaan. Ond dat deden er toch nog zwemmers mee aan de strijden in zwembad 't Pla Winnaars: 25 meter vrij meisjes tot 8 jaar: Kim de ZCK 23.9; 25 meter schc meisjes tot 10 jaar: Kristien rinck, ZCK 22.6; 50 meter vrf meisjes tot 12 jaar: Ursul Langevelde, BRU 42.1; 50 vlinderslag meisjes tot 14 Thea Wijna, Otters 41.5; 25 vrije slag jongens tot 8 jaa van Laarhoven, ZCK 28.8; 25 schoolslag jongens tot 10 jaa bin Agterhuis, Otters 24.3; 50 vrije slag jongens tot 12 jaa bert Meerman, Otters 37.4; ter vrije siag jongens bov jaar: Wim de Die, BRU 31.7; ter schoolslag jongens tot Bert van Waes, ZCK 29.7; 25 vrije slag jongens tot 10 jaa bin Agterhuis, Otters 24.9; 50 rugslag jongens tot 12 jaar: I Meerman, Otters 50.3; 50 wije slag meisjes boven 14 Christa de Kort, Otters 34.5; ter schoolslag meisjes tot l Charlotte Broos, ZCK 26.7; 2 ter vrije slag meisjes tot IC Kristien Duerinck, ZCK meter rugslag meisjes tot k Christel van Hecke, Otters meter schoolslag meisjes jaar: Wendy de Keyzer, ZCI 50 meter rugslag meisjes bo' jaar: Linda Willemsen, Otter 50 meter schoolslag jongens Jaar: Jos Verdurmen, ZCK 4 meter rugslag jongens bov jaar: Pascal Paas, Otters 38. 50 meter wisselslag estafette jes tot 12 jaar: 1. ZCK 3.39.7; j ters 3.49.2; jongens tot 12 jaa I ïs„3-48; 4 x 50 meter scho estafette meisjes boven 12 ZCK 3.25.8; 2. Otters 3.17.2; f boven 12 jaar: Otters 3.19.7. 8 1 11 j-. jo Van on heinkenszand kenszand zaterdag strijden voor niet-sta: afmeldingen wegens m werd toen uitgeweken waar toch nog 130 men. bep -sta: 8 zwei Winnaars mi ters, STOL 28.5; 18.5; 50 meter vim meter rugslag tot steg boven 14 jaar wije slag tot 8 f>ag tot 10 jaar: Mar: Mirriam 1 Rianrie Dek, KA oa? Boven, GA Bob Roose, KAP 2 S,eF Does, STEL 16.! 50 meter rugslai 36-3,50 meter vrije slag bo' ®eter vrije slag tot R in slag tot 10 jaar: A Jaar: Jan de Loof van de Brink, ST han Melio, STEL boven 14 jaar: SU meisjes: 25 i '5; 25 meter i vlinderslag t.,« A i 14 jaar: Riann Anoi ie Si Gil -, 501, JON' ^25n ■9; 50 me rugslaj jaar:„lu Stefanie Huyge, KAP 45.3; 40.0. 24.4; tot 8 jaar: Arjan de B KAP 32 -SL 42.0; 5 33.5. Esti STEL 4 oo.a. üstt Stelleduikei 4x5" - tot 20.47. 50 meter J 14 jaar f-5; 2. Kaj

de Stem | 1986 | | pagina 14