a Evert-Lloyd voor de zevende keer Waterpolteam Nederland wint in Ede Zes 'Tijgers' in honkbalselectie Beraad over gedrag topdammers M ZWEEDS SPROOKJE IN FINALE UITGEBLAZEN top vier AGINA SPORT4 MAANDAG 9 JUN11986 I? ik in je eigen ilomap voor je leenemen. En bij tardebonnen voor e gaat solliciteren na op moet sturen raag uit wat we je PARIJS - Begeleid door flarden Spaanse volksmuziek, naast het Stade de Roland Garros was een voetbaltoernooi aan de gang van in Parijs verblijvende Spanjaarden, hetgeen met een hels kabaal gepaard ging, heeft Ivan Lendl, op dit moment de onbetwistbare nummer een van de wereld, voor de tweede maal in zijn carrière het toernooi om de open Franse tennistitel gewonnen. ROLAND GARROS Gemak Laatste interland voor Diana Niemantsverdriet Lijnrechter beslist finale herendubbel Mosselman in tienkamp-ploeg Bliksembezoek Samaranch aan Parijs Atlete na sprong van brug verlamd Shriver op haar best in Beckenham Kjell-Erik Stahl snelste in marathon van Stockholm inden, 76,32 km): 1. Jorge [(Spa) Derbi 30.01,98 (152.58 1. Manuel Herreros (Spa) ■7,10 seconden; 3. Pier-Pa0l0 Clta) op 8,16; 4. Hans Spaan jfcal op 8,69; 5. Stefan Dörflin- |i) Krauser op 8,92; 6. Ian Ichie (GBr) Krauser op 10,Th ird Waibel (WD1) Real 0n ■Angel Nieto (Spa) Derbi op ■Josef Fischer (Oos) Krauser 1; 10. Juan Bolart (Spa) Autisa 11. Henk van Kessel (Ned) r-p 1.14,50; 13. Theo Timmer 1 op 1.17,56. Uitgevallen: Jqs ben (Ned) Krauser. JK na 4 races: 1. Herreros 47 ■2. Martinez 42; 3. Dörflinger Ito 23; 5. Waibel 22; 6. BianHhi (an 17. 13 ronden, 97,58 km): 1. Luca i (Ita) Garelli 38.03,40 (gemid- lelheid 153,858 km/u), 2. Ezio 1 (Ita) MBA 38.08,74 3. Bruno Oüer (Zwi) MBA-LCR 38.43,12 jaolo Bianchi (Ita) Elit 38.45,93 fenico Brigaglia (Ita) Ducados I 6. Olivier Liegeois (Bel) Ass- 155,43 7. Alfred Waibel (Wdl) J.04,73 8. Lucio Petroniro (Bel) I {9.04,92 9. Esa Kytola (Fin) 19.17,88 10. Adolf Stadler (WDl) 19.21,73,19. Ton Spek (Ned) MBA onde. a WK, na 4 van de 12 races: 1. jra 46 punten, 2. Fausto Gresinj lirelli 42,3. Gianola 32,4. Kneu- J Bianchi en Brigaglia 18. (klasse (30 ronden, 127,29 km): 1. iLawson (Vst) 41.43,79 (gemid- Inelheid 183,02 km/u), 2. Wayne Ter (Aus) Honda 41.5529 3, f Mamola (Vst) Honda 42.05,92 istian Sarron (Fra) Yamaha 5. Mike Baldwin (Vst) Honda 6. Rob McElnea (Gbr) 142.1121; 7- Etsuo Yatshushiro Honda 42.34,17; a Gustav Reiner 1 Honda op één ronde; 9. Pier- sco Chili (Ita) Suzuki, 10. Boet ïlmen (Ned). in WK, na 4 van de 11 races; 1. |>n 57 punten, 2. Gardner 39, 3. (in 4. Mamola 35,5. Sarron 22,6. lea 17. T2 PAGINA SPORT 5 PAARDESP0RT IOTEN (ANP) - Neder, amazones hebben in het Belgische plaatsjJ boten een voorname rol gJ :ld in de vierde wedstrijd de wereldbeker dressuur filter de Zwitserse Christin.) iickel berger werd Annemj. Sanders tweede, Tinekt irtels derde en Heleen Ai. t vijfde. g: 1. Christine Stückelberger (Z«i; dn de Lully - 442 punten, 2. Anne- Sanders (Ned) Amon - 43,0,3. Ti- rtels (Ned) Olympic Duco - 421 lique D'Esmee (Fra) Fresh Wioj 5. Heleen Albert (Ned) Mister X 9. Alexander Pompe (Ned) Argos 11. Atie Spijker (Ned) Nicgarra leerste manche de basis vooi In de tweede race eindigde ledeelde vijfde plaats met ds manche: 1. Andrê Malheris s Jobé (Bel/Kawasaki), 3, Kee 1TM), 4. David Thorpe (Gbr/Hou (Bel/Honda), 6. Lawrence Spem Nicoll (Gbr/Kawasaki), 8. La! ha), 9. Heinz Kinigadner (0a Anstie (Gbr/Kawasaki); twees Jobé, 3. Malherbe, 4. Nicoll, i :r Ven, 7. Hakan Carlqvist (I 9. Spence, 10. Etienne Jaemeu 1: 1. Malherbe 35 punten, 2. I'M der Ven 25,5. Nicoll en Getets lAnstie 14, 9. Persson 10, 10. Jean- 4/Honda) 9. WK-stand na vijll 156,2. Malherbe 140,3. Geboen| 1116,5. Persson en Jobé 101. (V V Door Leon Krijnen PARIJS - Chris Evert-Lloyd blijft nog even doorgaan. Op 31-jarige leeftijd kwam ze voor de verandering nog maar eens een keer vanuit achter stand terug om ten koste van wereldkampioene Martina Navratilova voor de zevende keer tot koningin van Roland Garros gekroond te worden: 2- 6,6-3,6-3. Weer een nieuw record dus, naast het opmerklijke gegeven dat Evert-Lloyd er tegen Na vratilova voor het eerst sinds zes jaar in geslaagd is om, na de eerste set verloren te heb ben, weer in de wedstrijd te komen. Voor de fanatici onder de statistici: de laatste keer was in de halve finales van Wimbledon in 1980. Evert-Lloyd won zaterdag op haar tandvlees, puur op ka rakter. De Amerikaanse, die normaal gesproken, zelfs als de mussen door de hitte be vangen van de daken vallen, koel en emotieloos als een ijs pegel haar opponenten tege moet pleegt te treden, zag er zaterdag na de eerste set nogal verfromfaaid uit. Kwaad op haarzelf, omdat ze die set als een beginneling uit handen had gegeven, de ene nerveuze flater na de andere slaand. Twee dubbele fouten in de openingsgame en nog eens twee in haar volgende service- game, binnen tien minuten was het derhalve 0-3, en bin nen een half uur was de set af gelopen: 2-6. Geen wonder dat Navrati lova al vrolijke gebaren begon te maken naar haar hofhou ding in een van de VIP-boxen aan de rand van de baan. Wat kan mij nog gebeuren, moet ze op dat moment gedacht heb ben. Dat een tenniswedstrijd pas afgelopen is als de laatste bal geslagen is, daar zou ze pas een dik uur later achter ko men, maar toen bleken de ge dane zaken geen keer meer te kunnen nemen. Op 2-1 in de tweede set doorbrak Lloyd voor het eer ste de service van Navratilova voor 3-1, om makkelijk door te slaan naar 5-2. Het keerpunt van de wedstrijd werd de ne gende game. Lloyd serveerde voor de set en de verlenging op 5-3, maar zag opeens 0-40 op het scorebord verschijnen. Lloyd kwam toch weer te rug, vier maal overleefde ze het break-point, het laatste met een voor haar zeer zeld zaam wapenfeit, een echte ace. Het setpoint kwam voor Lloyd, toen Navratilova een backhand in het net sloeg, de set kreeg ze toen Navratilova in de volgende slagenwisseling een aanvalsslag van Evert- Lloyd over de baseline sloeg. Zodat de finale na een uur pas echt kon beginnen. De derde set werd een her haling van de tweede, met een opnieuw hevig tegensparte- lende Navratilova, die met twee harde forehands evenzo veel matchpoints wegwerkte, zelfs nog even op gamepoint kwam, maar dan toch einde lijk voor de bijl ging. Een cijfer willen we U niet onthouden. Het is de totaal stand van de onderlinge wed strijden in officieel Grand Prix-verband tussen de twee gezworen kameraden. Na za terdag 7 juni 1986 is het 37-33 voor Martina Navratilova. Ga er maar van uit dat er iedere keer in die serie van zeventig meer dan een modaal jaarsa laris op het spel heeft gestaan. In Parijs was de vetste prijs bij de dames bijna 400.000 gul den. Ivan lendl wint Roland Garros Waar Delaitre, Edberg, Seguso, Jaite, Becker en Leconte faalden, slaagde Lendl. Als eerste verstoorde hij hardhandig het sprookje van de ongeplaatste en tot vo rige week volkomen onbekende Zweed Mikael Pernfors, die door de Zweedse en Amerikaanse media alvast tot de opvolger van Borg, Wilander, Edberg en nog een handvol Scandinaviërs was gebombardeerd: 6-3,6-2,6-4. In 'straight sets' derhalve, maar die kille cijfers doen vermoeden dat er minder strijd geleverd was dan wer kelijk het geval was. Alleen in de tweede set werd het Zweeds-Amerikaanse atleelje volkomen weggespeeld door Lendl, die aan het begin van die sets voor het eerst zijn ser vice moest inleveren, zodat Pernfors in die spelreeks met 2-0 de leiding nam. Dat beviel Lendl niet best, getuige de mooie serie van negen games, die hij onmiddellijk daarna op het gravel legde. Pas in de derde set begon het weer even leuk te worden, toen Pernfors na een 3-0 ach terstand terugkwam naar 3-3 en ook nog naar 4-3 brak. Even leek het er op dat Lendl een oude gewoonte, die hem jaren lang parten gespeeld heeft, het zogenaamde 'choken', weer opgepakt had. Schijn Net als in de finale van vo rig jaar toen hij de eerste set op zijn soffen won van Wilan der, om vervolgens, hikkend van de zenuwen, geen bal fat soenlijk meer te raken. Het was maar schijn, want een stief kwartiertje later was de strijd definitief gestreden, ook al werkte Pernfors in grootse stijl nog twee matchpoints weg. „Ik ben nog steeds dolgeluk kig om hier te mogen winnen", aldus Lendl in zijn dankwoord en in zijn vertrouwde steenko len-Engels, „ook al blijven jul lie consequent mijn tegenstan ders toejuichen". Grapje of niet, want bij alles wat Lendl na afloop van een partij quasi- venijnig zegt, of hij nou ge wonnen of verloren heeft, krijgt men het vermoeden dat hij het meent, ditmaal kreeg hij een spontaan applaus van 17.000 Parijzenaars. Ook al is het sprookje van Klein Duimpje Pernfors, 'Al- lez Petit', zo werd hij regelma tig massaal aangemoedigd, in Parijs voortijdig uitgeblazen, we zullen in de toekomst nog wel meer horen van het Zweedse knokkerlje. Vertoont zijn spel al veel meer variatie dan dat van zijn landgenoten, op matchpoint tegen is hij niet te beroerd om een riskant dropshot vanaf de baseline neer te leggen, ook zijn optre den na een wedstrijd is hart verwarmend te noemen. Weet het complete Zweedse Davis Cup team, dat in Parijs in de voorronden uit het toer nooi getimmerd werd, in de regel niet veel meer dan ja' en 'nee' te mompelen tijdens de persconferenties, Pernfors toont zich ook nog een enter tainer die de lachers meteen op zijn hand krijgt. „Kijk ze daar nou zitten", grinninkte hij na de finale met een vette knipoog naar de afvaardiging van de Scandinavische tennis- journalistiek, „het is maar goed dat ik er ben, hebben ze tenminste nog iets om over te schrijven". Dat kan wel zo zijn, maar het is niet onaardig om te ver melden dat Pernfors ook door de Amerikanen in Parijs voor het gemak maar als een van hen beschouwd wordt. Voor hen is Pernfors gewoon een 'Yank', door zijn kapsel, door zijn onvervalste Texaanse ac cent, en door het gegeven dat hij minder dan een jaar gele den nog uitkwam voor de Uni versiteit van Georgia. Het tekent ook zijn karakter dat hij al aan het begin van 1985 professional had kunnen worden, maar dat hij toen nog maar eert paar maanden ge wacht heeft omdat eerst het team van de Universiteit nog een keer aan de nationale titel wilde helpen. Hetgeen lukte, waarbij Pernfors net als een jaar eerder ook de individuele titel in de wacht sleepte, daar mee in de voetsporen van on dermeer ene John McEnroe tredend. Bijna alle tennissers die ooit het 'College Championship' veroverden zijn later goede profs geworden. Voor Pern fors was Dennis Ralston de enige speler die tweemaal achter elkaar de Amerikaanse titel pakte, in 1963 en in 1964 en Ralston werd ook een van de eerste tennissers die van hun hobby hun beroep maakten. Pernfors, die eerder dit jaar al de halve finales in Memphis haalden en de kwartfinales in La Quinta, is nu op de compu terranglijsten van de ATP als een komeet omhoog geschoten. Minder dan een jaar geleden stond hij nog ergens in de 400, veertien dagen geleden haalde hij de top-dertig, nu leunt hij tegen de top-tien aan, terwijl hij in het puntenklassement van de Grand Prix, de pot waaruit aan het einde van het jaar de veste bonussen worden uitgekeerd, van de 18e naar de 6e plaats geschoten is. Giste ren onving hij een cheque van 85.000 dollar, een dikke twee ton, Lendl voegde het dubbele toe aan zijn toch al immense prijzengeld van bijna 9 mil joen dolllar. Pernfors werd in een klap bijna tweemaal zo rijk als hij was, voor Lendl, die na afloop opnieuw zijn coach Tony Roche roemde, was de Parijse prijs een aardig zakcentje. Finale herendubbel: John Fitzgerald/ Tomas Smid (Aus/TSi)-Stefan Edberg/ Anders Jarryd (Zwe) 6-3,4-6,6-3,6-7,14- 12. Damesdubbelspel, finale-, Martina Na vratilova/Andrea Temesvari (VSt/Hon)- Steffi Graf/Gabriela Sabatini (WDl/ Arg) 6-1,6-2. Gemengd dubbel, finale: Ka thy Jor dan/Ken Flach (VSt)-Rosalyn Fairbank (ZAf)/Mark Edmonson (Aus) 3-6,7-6,6-3. Juniorentoernooi meisjes, finale: Patri cia Tarabini (Arg)-Nicole Provis (Aus) 6- 3,6-3. Jongens, finale: Guillermo Perez-Roldan (Arg)-Stephane Grenier (Fra) 4-6,6-3,6- 2. Dubbelspel jongens: Franco Davin/ Guillermo Perez-Roldan (Arg)-Tomas Carbonnell/ Javier Sanchez (Spa) 7-6, 5- 7,6-3. Dubbelspel meisjes; Zei la Meshi/Natalia Zvereva (Sov)-Jana Novotna/Regina Rachjtova (TSj) 1-6,6-3,6-0. Damesenkelspel finale: Chris Evert- Lloyd (VSt)-Martina Navratilova (VSt) 2-6,6-3,6-3. Finale heren-enkel: Ivan Lendl (Tsj)- Mikael Pernfors (Zwe) 6-3,6-2,6-4. Ivan Lendl geconcentreerd aan het 'werk' tijdens de door hem gewonnen finale van de open Franse tenniskampioenschappen. - fotoanp ZALTBOMMEL (ANP) - Diana Niemantsverdriet neemt op 19 juni afscheid als nandbalintemational. De Zeeuwse zal in haar woon plaats Vlissingen tegen Tsje- choslowakije haar laatste in ternationale wedstrijd afwer ken. De linkshandige opbouw- speelster is met 107 caps een van de drie handbalsters, die meer dan honderd interlands speelden. Recondhoudster is Hannie de Kok met 111 lan den wedstrijden. De niet gese lecteerde doelvrouwe Carla ten Velde staat op 105 duels. Niemantsverdriet besluit haar internationale loopbaan om- nat zij in verwachting is. Van onze speciale verslaggever PARIJS - Na ruim vier uur tennis sloeg Anders Jarryd van woede zijn racket kapot. Bij de stand 12-13 in de vijlde set van de finale he rendubbel gaf een lijnrech ter op 30-40 de tweede opslag van de anders zo rustige Zweed uit, na tussenkomst van de Tsjechoslowaak Tho mas Smid. Aanvankelijk had arbiter Claude Richard de bal inge geven. Na luidkeels protest van Smid verzocht hij de lijnrechter de juiste plaats van de inslag van de bal op hët gravel ter plekke te be kijken, waarop de lijnrech ter de bal alsnog uit gaf. Na de constatering van de dubbelfout werden Smid en zijn Australische partner John Fitzgerald direct tot winnaar uitgeroepen. Jar ryd, die samen met zijn landgenoot Stefan Edberg in die beslissende set zeven matchpunten had wegge werkt, reageerde furieus. Hij ging als een wildeman te keer en sloeg van nijd zijn racket in duigen. Onder luid gejoel van 4000 toeschou wers namen de winnaars hun prijs in ontvangst. EDE (ANP) - Het Nederlands zevental heeft het vierlandentoer- nooi in Ede gewonnen. Oranje bleef ongeslagen. De laatste wedstrijd tegen Cuba eindigde in een gelijk spel: 13-13. CUBA - NEDERLAND 13-13 (4-4, 3-1, 3- 6, 3-2). Van Wins en 0-1 (nxm.), Diaz 1-1 (m.m.), Cuesta 2-1 (strafworp), Jansen 2- 2, Cuesta 3-2, Stan van Belkum 3-3 (m.m.), Cuesta 4-3, Pielstroom 4-4 (m.nx), Costa 5-4 (nxm.), Rodriguez 6-4 (pun.), Van Belkum 6-5, Martinez 7-5 (straf worp), Noordegraaf 7-6 (m.m.), Piel stroom 7-7, Cuesta 8-7 (m.m.), Noorde graaf 8-8 (m,m.)f Cuesta 9-8 (strafworp), Van Winsen 9-9 (m.m.), Derouville 10-9, Van Belkum 10-10 (nxm), Noordegraaf 10-11 (m.m.), Del Valle 11-11 (mm), Van Belkum 11-12, Noordegraaf 11-13 (m.m.), Del Valle 12-13, Cuesta 13-13 (nxm.). NEDERLAND - AUSTRALIË 11-8 (2-1, 4-3,2-2,3-2). Scoreverloop: Stan van Bel kum 1-0, Pielstroom 2-0, Callaghan 2-1 (man meer), Taylor 2-2 (m.m.), Wybrow 2-3 (nxm.), Van Winsen 3-3, Wybrow 3-4, S. van Belkum 4-4, Pielstroom 5-4 (nxm.), Pielstroom 6-4 (strafworp), Clark 6-5 (m.m.), Pielstroom 7-5 (nxm.), S. van Bel kum 8-5, Pengellpy 8-6 (strafworp), Piel stroom 9-6 (nxm.), Wybrow 9-7, Fox 9-8, Pielstroom 10-8 (strafworp), Noorde graaf 11-8. CUBA - FRANKRIJK 13-7 (3-2, 3-0, 3-2, 4-3). Garseau 0-1 (m.m.), Cuesta 1-1 (m.m.), Garseau 1-2 (strafworp), Cuesta 2-2. Ramos 3-2, Diaz 4-2 (m.m.), Ramos 5- 2, Del Valle 6-2/ Ramos 7-2 (m.m.), Cuesta 8-2, Garseau 8-3, Alimondo 8-4 (mm.), Rodriguez 9-4, Diaz 10-4, Rodriguez 11-4, Marichael 11-5 (m.m.), Marichael 11-6 (nxm.), Derouville 12-6, Tillie 12-7, Cuesta 13-7 (strafworp). AUSTRALIË - FRANKRIJK 6-5 (1-1,1- 1,3-2,1-1). Garseau 0-1 (mm), Pengelley 1-1 (nxm.), Wybrow 2-1, Alimondo 2-2 (mm.), Alimondo 2-3, Wybrow 3-3, Mari chael 3-4 (nxm.), Kerr 4-4, Mayers 5-4, Garseau 5-5 (m.m.), Clark 6-5 (nxm.). DE EINDSTAND: 1. Nederland 3-5; 2. Australië 3-4 (28-28) 3. Cuba 3-3 (38-34) 4. Frankrijk 3-0 (21-33). DEN HAAG (ANP) - Voor de meerkamp-interlandwed strijd tussen Nederland, Bel gië, Italië en Denemarken, die zaterdag 14 en zondag 15 juni in Hengelo wordt gehouden, zijn de Nederlandse ploegen als volgt samengesteld: zevenkamp: Marjan Goedhart (AAV 36), Els Stolk (Sagitta), Esther Schouten (ADA) en Mariette Versluis (Hera). Bui ten mededinging: Lysbeth Gijsen (01ympia48); tienkamp: A-ploeg: Enno Tjepkema (AAC), Nick Mosselman (Sprint), Felix van der Meer (PSV) en Jo de Ruiter (Hel las); B-ploeg: Mare Kok (Trias), Frans van der Ham (Avantri), Paul Mul (Trias) en Raymond Pouw (GAC). PARIJS (EFE) - Voorzitter Juan Antonio Samaranch van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft een blik sembezoek gebracht aan Jac ques Chirac, al negen jaar burgemeester van Parijs en sinds kort premier van Frank rijk. Na het onderhoud, dat een half uur duurde, wilde Sama ranch niet in details treden over de kansen voor de kandi datuur van Parijs voor de Olympische Spelen van 1992. „Meneer Chirac heeft veel in teresse in sport en de Olympi sche beweging", gaf Sama ranch prijs. De Spanjaard zei nog dat hij niet vooruit wilde lopen op de beslissing, die het IOC in oktober neemt: „Het belangrijkste voor het IOC in dit staduim is na te gaan welke stad de beste condities biedt voor de Zomerspelen". Over Amsterdam, ook tot de kandidaten behorend, zei Sa maranch niets. SANTPOORT (ANP) - Manager Harvey Shapiro heeft zes Tij gers opgenomen in de Nederlandse honkbalselectie, die van 19 juli tot 2 augustus deelneemt aan het toernooi om het wereld kampioenschap. Van landskampioen Haarlem Nicols maken vijf spelers deel uit van de groep, die Shapiro in samenwerking met zijn assistenten Leen Volkerijk en Henny Jenken koos. De selectie telt twintig spe lers. Sinds eind mei traint de groep wekelijks een avond in het Pim Mulierstadion. Als voorbereiding doet het team van 11 tot 16 juli mee aan een internationaal toernooi in Amsterdam. Precies een maand voor aanvang van de wereldtitelstrijd dient de KNBSB nog vijf namen van INDIANAPOLIS (Reuter) - De 21-jarige Kathy Ormsby is vrijdag in Indianapolis aan beide benen verlamd geraakt na een sprong van een brug tijdens de strijd om de Noord- amerikaanse studentenatle- tiekkampioenschappen. Zij had tijdens een stadion race een kleine achterstand op de koploopster. Maar plotse ling verliet Ormsby, sinds april met 32 minuten en 36,2 seconden nationaal studenten- recordhoudster op de tien ki lometer, het parkoers. De stu dente van de Universiteit van Noord-Carolina snelde naar de brug, die bijna een kilome ter van het stadion was ver wijderd. Ze viel zeventien me ter. Volgens de politie was het een poging tot zelfdoding. „Zij staat bekend als perfectionis- te", vertelde een politiewoord voerder. „Vermoedelijk kon zij er niet tegen dat ze het niet al te best deed. Er is geen bewijs dat er een andere reden was voor de sprong". Dokter Hall van het ziekenhuis waar Ormsby naar toe werd ge bracht, zei dat zij in de toe komst alleen haar armen nog kan gebruiken. UTRECHT (ANP) - Het be stuur van de Koninklijke Ne derlandse Dam Bond gaat zich beraden over het gedrag en de mentaliteit van topdammers in nationale en internationale toernooien. Dat maakte voor zitter Wim van Dongen be kend tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden algemene vergadering. Vooruitlopend op eventuele conclusies heeft het bondsbe- stuur ai in een brief aan natio naal kampioen Rob Clerc la ten weten, uiterst ontevreden te zijn over diens publikaties ten tijde van het laatste natio nale kampioenschap in een landelijk ochtendblad. De ne gatieve strekking van Clerc's artikelen is het bondsbestuur in het verkeerde keelgat ge schoten en men verwijt hem door die publikaties sponso- ring van komende evenemen ten in gevaar te hebben ge bracht. Hoewel Clerc inmiddels schriftelijk heeft gereageerd en duidelijk maakte over zijn publicitaire arbeid geen ver antwoording aan het dam- bondsbestuur verschuldigd te zijn, steunden de provinciale afgevaardigden het bestuurs beleid op dit punt. Verschil lende sprekers drongen er bij het bestuur op aan een straf- of tuchtcommissie in het leven te roepen, ten einde in de toe komst maatregelen te kunnen nemen zowel ten aanzien van het 'wangedrag' van topspe- lers als op ander gebied. Het falen van nationale ploegen in belangrijke inter nationale toernooien - zoals onlangs in de Olympiade -4 leidde tot de vraagstelling of dat kwam door een verkeerde coaching. Dat werd door het bestuur ontkend. Werelddam- bondpresident drs. Piet Roo- zenburg (penningmeester van de KNDB) benadrukte dat Ne derlanders hun vrijheid lief hebben. „Het liefst in bande loosheid", aldus Roozenburg. Dat zag hij als oorzaak van het falen op het beslissende mo ment. De positie van bonds coach Harm Wiersma kwam niet in het geding. Dat niet alle topspelers op dezelfde, wijze de gramschap van het bondsbestuur op zich hebben geladen, bleek uit de benoeming van oud-wereld kampioen Ton Sijbands tot erelid. De 36-jarige groot meester is daarmee het jong ste lid in de historie van de dambond met deze onder scheiding. Twee leden werden be noemd tot lid van verdienste: Frans Kalsbeek (Nijmegen) en Arie Storm (Den Haag). Ook de aftredende wedstrijdleider dr. Frank Teer kreeg die on derscheiding. Douwe de Jong uit Groningen werd gekozen tot wedstrijdleider .terwijl voorzitter Wim van Dongen voor een tweede zittingspe riode van drie jaar werd her kozen. De vergadering stemde in met het voorstel om ook natio nale damtitels voor dames in te voeren. Zeven speelsters werden benoemd tot nationaal damesmeester te weten: Bar bara Graas (Wormerveer), Mieke Heitmeier (Amstel veen), Karen van Lith (Ros malen), Eef Nieuwenhuizen (Wagening en), Pleun Otten (Groningen), Petra Polman (Huissen) en Lenie Toonen- Geurts (Lent). Het bestuur van de wereld- dambond heeft drs. Piet Roo zenburg benoemd tot presi dent van deze organisatie. De Nederlandse oud-wereldkam pioen werd in 1984 in Dakar gekozen tot eerste vice-presi dent. Omdat sinds mei vorig jaar van de Sovjetrussische voorzitter dr. W. Bairamow niets meer is vernomen, ver vult Roozenburg nu diens functie tot het congres van de FMJD dat in november in Groningen wordt gehouden. De nieuwe president kon digde aan dat één van de be langrijkste voorstellen voor het komende congres zal zijn de cyclus om de wereldtitel weer van twee naar vier jaar te brengen. reservespelers bij de Interna tionale Baseball Association (IBA) op te geven. In geval van nood kunnen zij spelers uit de groep van twintig vervangen. Half april maakte de KNBSB al een voorlopige selectie van 26 honkballers voor het WK- toernooi bekend. De groep bestaat uit: werpers: Tonny Cohen (Pirates), Ron Giroldi en Haitze de Vries (Nicols), Jan Hijzelendoom en Roel Klaassen (Tijgers), René Rijst (Kin- heim). Jan Venema (Neptunus) en Bart Volkerijk (ADO). achtervangers: Gerlach Halderman (Ni cols) en Paul Smit f"" ard Blacquiere (p Ro- binnenvelders: Gerard Blacquiere (Pira tes), Frank Bos (Giants),Bill Groot, Ro bert Knol en Charles Urbanus (Tijgers), Jacky Jacoba (Neptunus). buitenvelders: Marcel Joost en Thijs Vervaat (Nicols), Alfred de Leeuw (HCAW) en Marcel Kruijt (Sparta). BECKENHAM (RTR) - Pam Shriver heeft het tennistoer nooi in Beckenham op haar naam gebracht. De Ameri kaanse won in de finale van titelverdedigster en landge note Barbara Potter met 6-4 6- 3. Bij de heren ging de zege naar de Indiër Ranesh Krish- nan, die de Zuidafrikaan Da- nie Visser met 7-6 6-1 versloeg. Shriver liet het graveltoer nooi op Roland Garros om de open Franse titels bewust lo pen. Ze wil zich consciëntieus voorbereiden op Wimbledon en gaf de voorkeur aan het grastoemooi in Beckenham. Op het groene tapijt was ze verreweg de beste. Tegen het geweld van haar opslag- en volleerspel was Potter in de eindstrijd geen moment be stand. STOCKHOLM (ANP) - De Zweedse veteraan Kjell-Erik Stahl heeft zaterdag de mara thon van Stockholm gewon nen. De lange Zweed legde de 42 kilometer en 195 meter in de stromende regen af in 2 uur 12 minuten en 33 seconden. Stahl had ruim een halve minuut voorsprong op zijn landgenoot Per Wallin, die in 2.13.15 als tweede eindigde. De derde plaats was voor de Belg Fred Vandervennet in 2.13.58. Uitslag: 1. Kjell-Erik Stahl (Zwe) 2.12.33, 2. Per Wallin (Zwe) 2.13.15, 3. Fred Van dervennet (Bel) 2.13.58, 4. Antoni Niemc- zak (Pol) 2.15.41,5. Jan Hagelbrand (Zwe) 2.15.42,6. Goeran Hoegberg (Zwe) 2.15.43.

de Stem | 1986 | | pagina 13