ng in Schorsing van vrouwenarts is niet terecht 'Van Zon paste verdwijntruc toe' Afghanen vragen asiel WONINGRAAD: OOK HUURACHTERSTAND BLUFT TOENEMEN De Mark de stem commentaar COLLEGA: „HIJ STAK EEN MILJOEN IN ZIJN ZAK N Fysiotherapie- tarief omlaag Advertentie strijdig met wet Kalkar Strikwerda vertrekt bij KKN Zorgen rond gevaarlijke transporten EG-fraudeurs ontspringen vaak de dans BI ■BINNENLAND UITSPRAAK RECLAME CODE COMMISSIE: Twee miljard extra bezuinigen AMSTERDAM (ANP) - Bij ruim de helft van de woningbouwverenigingen neemt de leeg stand nog steeds toe (51 procent) en stijgt het aantal mensen dat met huurachterstand kampt (56 procent). UITSPRAAK AMBTENARENRECHTER: Coffeïnevrij Defensie betaalt miljoenen te veel aan poetsbeurten Programmeurs Acties bij Akzo Patiëntenvereniging Nederlandsche Bank Gehandicaptenraad T5l ZATERDAG 7 JUN11986 T28 PAGINA 3 t een eenvijfde, r ligt wel een bot- t verschiet met de 'chtingen, die ook dat terrein aan het zijn. En daarbij 'ch dan een schei geesten. Zwart-wit nden welzij nsstich- t het accent bij ba- ie op 'vorming' moet terwijl het dag erwijs 'kennis en e' hoger inschaalt. zegt Van Rhijn, en beroepsgerichte mogen dan voor ons k zijn, wij hechten grote waarde aan Ook al omdat je ppelijk goed toege- t zijn om te kunnen Leren. Wij houden holen dan ook voor 'n paard te wedden, niet alleen te richten ing voor een beroep, n vergeet je de men- geen baan hebben en mee een een verbre de educatieve kloof werkenden en niet- "en". er zich vanuit die fi- an bewust dat daar- voorwaarden gescha- den voor een concur- ag tussen welzij ns- en dag-avondonder- k daarin zal de over- rol spelen, in dit ge- emeentelijk overheid eldbuidel voor de ba- atie gaat beheren. zegt Van Rhijn laco- de eerste twee jaar is aan de hand, want ij gen alle scholen hun gegarandeerd, a mag de gemeente eshuffelen, maar wel bepaalde voórwaar- ten te beperken, verwacht dit jaar een daling van de bruto- 985. Die nam in dat jaar ƒ1.421 miljoen. De net- ig jaar ƒ668 miljoen) lijven doordat er min- ppen behoeft te worden In 1985 daalde dedota- voorziening al van ƒ651 'lj oen. e jaarvergadering van k zette Europees land- saris mr. F. Andries- de problemen van het andbouwbeleid uiteen, otten zijn niet meer te an het beperken van het 'k in Europa zal vol- iet zijn te ontkomen. ~n wees er op dat er bij- ,2 miljoen ton boter in de ligt, waarvan de bewa jaarlijks meer dan een den kost. „Alleen al in de twee weken hebben wij 0.000 ton boter in inter- -ten aankopen. Dat is e helft van de boterpro- 'eze periode. Dat is na gek om los te lopen", al- commissaris, kend wil de Europese nu de oudste voorraad de veevoederindustrie Het publiek zal daarvoor griphebben, erkende mr. „Het lijkt mij echter dat p of verfstoffen of des- -tens zo weinig enthou- oproepen." s in Teheran en op het ent dat een diepe econo- ch crisis zich aandiende, eite zijn de enorme ruim- artsuccessen altijd een rt stoplap geweest voor en van industriële en eco- nisch neergang, sociale >blemen en politieke te rstellingen. En juist op het ment dat Ronald Reagan Amerikaanse zelfver- uwen opnieuw had opge- kt, gebeurde de ramp met Challenger. Dat neemt overigens niet g dat niemand in de VS ij feit aan nieuwe ruimte- artsuccessen. Want Ame- a heeft van de ramp op 28 luari geleerd. Het rapport n de Rogers-commissie zal jrden ervaren als de afslui- ïg van een traumatische ■riode. De Nasa zal, onder nieuwe leiding, zonder rij fel opnieuw tot opmerke- ke successen in staat zijn. relatieve westerse achter and op de Russen - nog ge- centueerd door het ongeluk et de Europese Ariane-ra- vorige week - zal over n aantal jaren opnieuw orden ingelopen. Amerika ïag dan aan zichzelf twijfe- n, het zal met zijn typische italiteit en zijn enorme ichnologisch kennis een ieuwe stap in de ruimte wa an. Het gebeuren met de aace-shuttle mag dan een amp zijn geweest die Ame lia tot in het diepst heeft eraakt, het heeft ook een ieuwe vastberadenheid pakker geroepen. Intussen is er honderden ournalisten, politici, leraren, chrij vers, kunstenaars en portlieden alles aan gelegen m voor een nieuwe bemande uimtevlucht te worden uit- rerkoren. Waaruit blijkt dat e Amerikanen weliswaar ijn geschrokken, maar zeker tiet zijn afgeschrikt. UTRECHT (ANP)-Per 11 juni moeten fysiotherapeuten hun tarfeven verlagen. De tariefs verlaging, waarover geruime üld ifonderhandeid, is nodig Ómdat de huidige tarieven °naar1e smaak van de particu liere ziektekostenverzekeraars te hoog zijn. Volgens het COTG, het or gaan dat de tarieven vaststelt, laan bijvoorbeeld de taneven voor massage en oefenthera pie omlaag van ƒ26,20 naar 23,40 per bezoek, inclusief VOOR PARTICULIEREN een toeslag voor gebruik van de praktijkruimte. De toeslag voor behandeling aan huls gaat omlaag van circa ƒ20 naar 15,25. Volgens het COTG betekent de tariefsver laging een kostenbesparing van 20 tot 30 miljoen gulden per jaar. Een woordvoerder van het Genootschap van Fysiothera peuten zei dat de fysiothera peuten zich mokkend bij de tariefsverlaging hebben neer gelegd. Het betekent een be hoorlijke inkomstenderving terwijl de fysiotherapeuten sinds jaar en dag juist streven naar een forse verhoging van hun inkomen. Ons land telt ongeveer 15.000 fysiotherapeu ten van wie de helft in loon dienst i$£n de aiyjere helft een eigen praktijk heeft. Van een onzer verslaggevers BREDA - DeReclame Code Commissie heeft een perso neelsadvertentie in De Stem van zaterdag 31 mei veroor deeld, omdat de tekst in strijd is met de bepalingen van de Wet Gelijke Behandeling van mannen en vrouwen. Het gaat om een advertentie van personeelskeuzebureau Van Overveld BV in Eindho ven. In de annonce wordt ge vraagd om een sales manager damesmode voor 'een onzer cliënten, een sterk expande- rend vooraanstaand dames mode-filiaalbedrijf in Bra bant'. Achter de kop boven de advertentie staat weliswaar 'm/v', maar de advertentie tekst laat er geen twijfel over bestaan dat de cliënt van het personeelskeuzebureau uit sluitend een mannelijke ma nager wil. Er is sprake van 'een echte winkelman' en 'een man, die zich voelt aangespro ken tot. Tegen de advertentie is ge protesteerd door Vrouw en Werk Zeeland. Blijkens de uit spraak, heeft de Reclame Code Commissie dit protest overge nomen. De commissie heeft het nodig geacht haar oordeel openbaar te maken, gezien de geringe bereidheid van de ad- Vervolg van pagina 1 Voor het invullen van de 2 miljard extra bezuinigingen volgend jaar geven de CEC- ambtenaren een aantal moge lijkheden: opnieuw korten op de koop krachtverbetering voor amb tenaren en trendvolgers; nog verder snijden in de in komensafhankelijke subsidies, zoals individuele huursubsi dies; lastenverzwaringen voor de burgers: 1,8 miljard minder bijdrage van de overheid aan de ziekenfondsverzekering, waardoor het premievoordeel van 1 miljard dat in 1987 zou optreden, wegvalt (1 a 1,5% koopkrachtverlies voor werk nemers beneden de zieken fondsgrens, ambtenaren en uitkeringen); verschuiving van de werkloosheidspremie van werkgevers naar werkne mers (1/4 koopkrachtver lies); verhoging met 1% van het lage BTW-tarief bovenop de reeds vastgestelde verho ging met 1 van het hoge en lage tarief (1/4 koopkracht verlies). Tenslotte vinden de ambte naren bezuinigingen mogelijk op de uitgaven voor defensie, ontwikkelingssamenwerking, gezondheidszorg en het ge meente-en provinciefonds. Leegstand loopt op (ADVERTENTIE) van oorsprong tol Dintelsas Uniek lees-kijkboek, samengesteld door de Stemfotografen Dick de Boer en Johan van Gurp en Stemverslaggever Willem Reijn i.s.m. De Stem. Het boek bevat 180 pagina's waarvan 90 met foto's. Verkrijgbaar bij de boekhandel. Dat zijn uitkomsten van een onderzoek onder 187 leidinggevende functionarissen van woningcorpora ties die het beheer voeren over 760.000 huurwoningen. Directeur N. van Velzen van ontwikkelingen,de woonlas ten en de slechte staat van on derhoud van veel woningen als het grootste probleem voor de komende j aren zien. Als dan toch moet worden bezuinigd, kunnen volgens 66 procent van hen nog het beste het programma voor nieuw bouwwoningen en de subsidies op koopwoningen worden ver laagd. Woningen specifiek voor alleenstaanden en twee personen zouden helemaal niet meer gebouwd moeten worden, want er is geen vraag meer naar, aldus het onder zoek. de Nationale Woningraad, de grootste centrale van woning bouwverenigingen, heeft de resultaten van het onderzoek vrijdag bekendgemaakt. Van de ondervraagden meldde twaalf procent dat de leeg stand afneemt en 21 procent dat de huurachterstanden ver minderen. Volgens Van Velzen blijkt hieruit dat bezuinigingen op de volkshuisvesting uit .den boze zijn. Te meer daar tachtig procent van de directeuren en bestuurders de leegstand, de DEN HAAG (ANP) - De Haagse vrouwenarts, die enjge tijd geschorst is geweesi na te zijn beschuldigd van ernstige medische fouten", mag van de ambtenarenrechter weer aan het werk. In een door de arts aange spannen kort geding oordeelde de rechter vrijdag dat de ge meente Den Haag de gynaeco- HET Voedingsinstituut van TNO in Zeist meent dat er geen reden is bezorgd te zijn om de eventuele gevolgen voor de gezondheid van het gebruik van coffeïnevrije koffie. De onderzoekinstelling zegt dit naar aanleiding van berichten uit de Verenigde Staten over de kankerverwekkende eigen schappen van het chemische middel dat gebruikt wordt om van koffiebonen coffeïnevrije koffie te maken. 'TSJERNOBYL' zou aan het Westduitse kernenergieprogramma niets, maar dan ook niets veranderen. De verschillen tussen de grafietreactoren uit de Sovjet-Unie en de Westduitse licht water reactoren waren daarvoor veel te groot en daarnaast was de eco- nomie van de Bondsrepubliek absoluut niet berekend op een toe komst zonder kernenergie. Aldus Bondskanselier Kohl, kort na de kernramp in de Oekraïne, in de Westduitse Bondsdag. Toch iijkt 'Tsjernobyl' aan een oud paradepaardje van de Westduitse kernindustrie, namelijk de miljarden-verslindende bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar vlak over de Nederlandse grens, niet ongemerkt voorbij te gaan. Het verzet van de FDP (liberaal) en SPD (sociaal-democra tisch) tegen het in bedrijf stellen van de 'Schnellè Brüter' wordt steeds feller, en deze week verklaarde Johannes Rau, SPD-kan- selierskandidaat en minister-president van de deelstaat Noord- ri]n-Westfalen - die voor het Kalkar-project- nog steeds twee vi tale vergunningen moet afgeven- dat Kalkar eigenlijk maar nooit in gebruik moet worden genomen. Precies wat oud-minister van Wetenschapsbeleid Von Bülow, tot oktober '82 verantwoor delijk voor de snelle kweekreactor, vier jaar geleden al zei. Tegenstanders van de snelle kweekreactor, waaronder Von ouiow en nu dus ook Rau, voeren overigens vooral financiële ar gumenten aan: de bouwkosten van intussen ruim 7-miljard D- Mark (oorspronkelijke ranting: 0,5 miljard), waaraan Nederland voor ruim 0,5 miljard bijdraagt. Maar ook bij de veiligheid van de snelle kweekreactor (die splijtbaar plutonium 'kweekt' uit niet- spujtbaar uranium) kunnen nog steeds de nodige vraagtekens worden geplaatst. Eenmaal uit de hand gelopen processen zijn in Kweekreactoren namelijk nog veel moeilijker weer onder controle L nn®en dan ,'n 'gewone', omdat ze de 'natuurlijke rem' mis sen Daarnaast is de techniek jonger en minder bekend. De tal- nli?r,^ran 'es met het als koelmiddel gebruikte natrium, die zich m h i j3' heöben v°orgedaan, zijn wat dat betreft illustratief. i/iVrT ha? zl'n bijdrage aan het kweekreactor-project al niöil sJernoby(bevroren, maar zit nu met de niet minder princi- H^vmag ot de Westduitse Bondsregering met schadeclaims tot gebruikname van Kalkar moet worden geprest of niet. een (ohristen-democratisch) die daaraan fel vast- en.ean SPD en FDP die steeds sterker opponeren, kunnen heirll buitenstaanders als Nederland en België (oorspronkelijk Van a=°w Participerend) misschien net de doorslag geven, ü.irt J? ,ne' demissionair minister van Economische Zaken, vv 9 rTlee te zitten- ip<5ini»6H enll'!< drtbegrijpelijk is na het unanieme Tweede Kamer- 4(e V; ?\?nJwlkkel>ng van kernenergie voorlopig te bevriezen, naat J i 'and geldt, dan - voorzover het Nederland aan- ook een paar kilometer over de grens. loog ten onrechte op hon-ac- tief had gesteld. De 54-jarige arts werkt bij het gemeente lijk ziekenhuis Leyenburg. Het is de tweede maal dat de rechter een schorsing van de arts ongedaan maakt. De ge meente kondigde vrijdag avond aan de lopende ontslag procedure tegen de man voort te zetten. De verantwoordelijk wethouder toonde zich zeer te leurgesteld over de uitspraak. De arts kwam voor de eerste maal in het nieuws door zijn aandeel in de abortus van een mogelijk levensvatbare baby. Hij werd toen gearresteerd, maar na een dag weer vrijge laten. Enige tijd later werd de gynaecoloog door de gemeente geschorst wegens „organisato rische fouten". Het gerucht ging dat hij zijn eigen sperma zou gebruiken bij het kunst matig insemineren van vrou welijke patiënten. De arts vocht de schorsing aan en werd door de ambtena renrechter in het gelijk ge steld. Voordat hij zijn werk weer kon opvatten schorste de gemeente hem voor de tweede maal, wegens nieuwe aanwij zingen dat de gynaecoloog ernstige fouten zou hebben ge maakt. De ambtenarenrechter heeft zich niet inhoudelijk uit gesproken over de nieuwe fei ten waarop de gemeente de tweede schorsing stoelde. Wel vond hij de gegevens onvol doende om de schorsing te handhaven. AMSTERDAM (ANP) - S. Strikwerda legt op 3 oktober het voorzitterschap neer van het Komitee Kruisraketten Nee (KKN), zo heeft zij vrij dag bevestigd. „Drie jaar ac tievoeren is genoeg geweest. Nu met de verkiezingen achter de rug, is de situatie veran derd. Er moeten nieuwe vre desinitiatieven worden be dacht en daar horen nieuwe gezichten bij", zo zei Stri kwerda vrijdag. Drie jaar geleden was Stri kwerda de eerste KKN-voor zitter. In de KKN zijn vredes organisaties, vakbonden en politieke partijen vertegen woordigd. Wie Strikwerda in oktober als KKN-voorzitter opvolgt is nog onduidelijk. Zelf blijft ze actief in het vrouwenvredeswerk en gaat ze haar tijd vullen met onder meer omroepwerk. Gisteren is op Schip hol opnieuw een groep van 16 Afghaanse vluchtelingen aangeko men en heeft asiel ge vraagd. Een dag eerder, zo maakte de mare chaussee pas gistermid dag bekend, had een groep van 49 Afghaanse vluchtelingen op Schip hol politiek asiel aange vraagd. Deze groep (18 mannen, 11 vrouwen en 20 kinderen) bestaat volgens de eerste gege vens uit 12 gezinnen. De meesten hadden geen of valse papieren bij zich. In de aankomsthal op Schiphol bleek de groep te worden opgewacht door landgenoten, die in het bezit waren van Duitse vreemdelingen paspoorten, zo ontdekte de Marechaussee later. Enkele gezinnen van de groep hebben te kennen gegeven door te willen reizen naar Duitsland indien zij door de Ne derlandse autoriteiten worden geweigerd. - FOTO ANP verteerster de Wet Gelijke Be handeling van Mannen en Vrouwen na te leven. De com missie zou er het bureau in het verleden reeds een aantal ma len zonder resultaat op hebben gewezen dat dergelijke adver tenties in strijd zijn met de wet. De reactie van Van Over veld: „Menigeen heeft een poos aan de m/v-rage meege daan en dat is nu weer aardig voorbij. Overigens laten wij ons beleid niet bepalen door wat anderen doen". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Voor de con trole op het vervoer van ge vaarlijke stoffen zijn te wei nig mensen beschikbaar. Dat vindt de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een zor gelijke zaak. Volgens de woordvoerder van de afdeling milieu van de VNG is de poli tie niet deskundig genoeg om ook zelf controle uit te oefe nen. Alleen de brandweer heeft specialismen in huis. „Maar die komt er alleen aan te pas als er iets misgaat." Het Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen telt 53 mede werkers, verdeeld over vier districten en staat ondér de centrale leiding van het minis terie van Verkeer en Water staat. Het ministerie zegt dat het korps zo veel en zo goed mogelijk samen probeert te werken met andere toezicht houdende instanties, zoals de politie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het ministerie van Defensie heeft zich laten flessen door schoonmaakbe drijven die het departement een 'te ruim' contract aan smeerden. De schoonmaakbe drijven gaven aan een groter (27 te veel) vloeroppervlak rein te houden dan in werke lijkheid het geval was. Het de partement betaalde daarom alleen al het vorig jaar 2,4 mil joen gulden te veel. Dit is gisteren bevestigd door een woordvoerder van het ministerie. De woordvoer der kon niet aangeven hoelang de 'te ruime' contracten al gel den, maar naar verluidt gaat het om tien jaar. De contrac ten regelen het schoon houden van vijftig gebouwen van De fensie. De onregelmatigheden aan het licht bij een intern accoun tants-onderzoek. Toen bleek ook dat in de departementale garages niet alleen voertuigen van Defensie werden gerepa reerd, maar ook van particu lieren. BRUSSEL (ANP) - Omvang rijke en ingewikkelde fraude zaken ten laste van de EG-be- groting worden steeds vaker geseponeerd, omdat de gerech telijke autoriteiten in Neder land veel te lang doen over het onderzoek. Verdachten krij gen daardoor de kans een be roep te doen op het Europese verdrag van de rechten van de mens, waarin staat dat de be handeling van strafzaken bin nen een redelijke termijn moet plaatsvinden. a' Dit signaleert de Neder landse Europarlementariër Piet Dankert (PvdA) naar aanleiding van de beslissing van het gerechtshof in Am sterdam om de verdachten in een grote textielfraudezaak niet verder te vervolgen, om dat er te veel tijd is gaan zitten tussen de eerste aanhouding in 1980 en de behandeling van de zaak in hoger beroep, die in september 1986 werd ver wacht. De hoofdverdachte in dit proces, de 66-jarige I.B. uit Amstelveen, kan de hem opge legde boetes hierdoor ontlo pen, aldus Dankert. De Am- stelvener zou tussen 1977 en 1980 via een netwerk van BV's ƒ40 miljoen aan kleding uit het oostblok en het verre oos ten in Nederland hebben inge voerd met behulp van docu menten uit landen waarmee de Europese Gemeenschap is geassocieerd, zoals Egypte, Marokko en (toen nog) Grie kenland. Op textielprodukten uit deze landen hoefden geen invoerrechten te worden be taald. Volgens de Nederlandse fiscus heeft B., samen met zijn zoon, ƒ30 miljoen aan belas ting en invoerrechten ontdo ken. Dankert schat dat de Europese Gemeenschap voor zo'n 6 miljoen gulden is opge licht. Van een oneer verslaggeefsters MAASTRICHT - Het toepas sen van de grote verdwijntruc. Zo omschreef officier van jus titie mr H. Laumen op de derde dag van het ABP-proces gisteren in Maastricht de po gingen die de hoofdverdachte ir J. van Zon -na het bekend worden van de affaire - vol gens getuigen zou hebben on dernomen om zijn rol te ver donkeremanen. Zo is Van Zon's naam later geschrapt uit drie aanbiedingsbrieven van winkelcentra in Oegstgeest en Spijkenisse. Ir N. Lambrecht- sen, projectontwikkelaar in Zeist, die gisteren voor de rechtbank kwam getuigen, had daar de hand in. Omdat deze Lambrechtsen het een „dom" voorstel vond van Van Zon om de naam van zijn Belgische zakenrelatie Perdaen op alle betaalde reke ningen in te vullen in plaats van de Jersey-firma Yan- wood, ging dit niet door. Maar de project-ontwikkelaar om zeilde de vraag van de officier of hij in een later stadium nog door Van Zon en zijn mede verdachte mr. drs. A. Masson was benaderd met: „Dat kan ik me niet meer herinneren". Officier Laumen zag voor zich wat er was gebeurd als Van Zon zijn zin had gekre gen. Het onderzoeksteam zou bij Perdaen aankloppen. Die zou zeggen: Yanwood? Dat ben ik. „En dan waren we geen stap meer verder gekomen". Ook in de administratie bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds is lang gezocht voor de naam Van Zon op dook. De verdachte ontkende de hele verdwijntruc. De naam van ir. Lam brechtsen viel gisteren her haaldelijk, omdat de onder vraging van de rechtbank zich voor een belangrijk deel richtte op de aankoop van winkelcentra in Oegstgeest en Spijkenisse, ook bekend als de reddingsoperatie van de West- land Utrecht Hypotheekbank. Van Zon wordt over dit onder deel valsheid in geschrifte ten laste gelegd, omdat hij reke ningen op naam van zijn brie venbusfirma op Jersey had gesteld. Het ABP had met de WUH de afspraak gemaakt dat er voor 150 miljoen onroerend goed kon worden gekocht. Op het moment dat er nog sprake was van een „raam-overeen- komst" en het ABP-personeei en de Centrale Beleggings Raad nog niet wisten dat er derden in de reddingsoperatie betrokken werden, benaderde de toenmalige beleggingen-di recteur Masson deze „derden" om geschikte projecten te vin den. Er kwamen drie winkel centra uit de bus na bemidde ling van de architect Keemink, ir. Lambrechtsen uit Zeist, ir. Van Zon en de zakenman Wil lem Meijer die er met zijn Na tionaal Automobiel Bedrijf en de Internationale Autombiel Maatschappij bij betrokken was. De projecten gingen voor een slordige 15 miljoen naar de Westland Utrecht, die voor dezelfde prijs doorverkocht aan het ABP. Lambrechtsen verdiende minstens een mil joen aan de verkoop en ver deelde dit weer onder de tus senpersonen Van Zon (ruim twee ton), Meijer 160.000) en Keemink (ƒ50.000). Dat er de naam van Willem Meijer tus sen zat, zat Masson hoog. Meijer had Masson immers la ten weten dat hij zijn bevin dingen over de Poot-affaire in de publiciteit zou gooien als het ABP er niet iets tegenover stelde. Het feit dat de naam Meijer erbij betrokken was, was voor ABP-medewerker mr. L. Putzeist reden om zich van het project terug te trek ken. Dat is leuk nieuws, dacht ik eerst. NS-conducteurs krijgen een stoomcursus. Het is belang rijk de historie van je vak te kennen. Maar het gaat niet om een cursus over het stoomwezen. Het is een stoomcursus agres sie. Hoe je om moet gaan met je eigen stoom op de ketel, als het ware. Het is niet pluis tussen de rails. De romantiek van 'Op een klein stationnetje' bestaat niet meer. De conducteur zit met de gebakken eieren. Vroeger kon hij nog zeggen: haal je voeten eens van die bank. Dan gebeurde dat. Nu krijgt hij als antwoord: Haal jij die bank maar van mijn voeten. Wat leer je nu op zo'n cursus? Bijvoorbeeld: zelfbeheersing. Een passagier staat voor je neus met gebalde vuisten en zegt: „Ik sla je op je bek". Trek dan niet aan de noodrem, maar zeg: „Daar heb ik best wel begrip voor". Als een groep voetbalvandalen een trein aan stukken snijdt, moet je openstaan voor hun woede: „Als ik het goed be grijp, zit er bij jullie een groot stuk onvrede". Misschien kunnen de conduc teurs toegerust worden met een fluitje, waarop ze kunnen blazen als het 'gevaarlijk wordt. Oh, sorry, dat hebben ze al jaren. Belasting betalen? Gelukkig heb ik meer verstand van ver zekeringen. Een goed weekend met veel zon, desnoods uit Mexico. MERIJN De zitting begon gistermor gen met het verhoren van J. Neijenhuis, die tot 1976 ver antwoordelijk was voor de projectontwikkeling van de Hollandsche Beton Groep en collega van verdachte van Zon. Neijenhuis moest ver trekken na een diep conflict met de overige leden van de raad van bestuur van HBG over de rol van Van Zon. De Raad van bestuur wilde niets van Neijenhuis' bevindingen over Van Zon weten, maar volgens deze nu in Spanje ope rerende directeur heeft Van Zon via dubieuze transacties met „zijn innige vriend" Per daen een miljoen gulden in eigen zak gestoken. Dat geld was afkomstig van de HBG, dat ongeveer 15 miljoen in de vele bedrijfjes van Perdaen investeerde en daar nooit een cent van heeft teruggezien. Maandag gaat de rechtbank verder met het verhoor van zakenman Willem Meijer. ER bestaat nog steeds een enorme behoefte aan mensen die overweg kunnen met com puters en software. Tot 1995 zal er jaarlijks een tekort zijn van 3.000 programmeurs. Dat stelt de Stichting Promotie In formatica Omscholing in Ne derland (PION), die vrijdag voor de tweede keer een wer vingscampagne onder werk loze academici en hbo'ers is gestart om zich te laten scho len tot programmeur. DE Industriebonden van FNV en CNV maken zich op voor een langdurig conflict met het chemisch concern Akzo (23.000 werknemers). De bonden wil len aldus nieuwe cao-onder handelingen afdwingen. Het kader van de Industriebond FNV besloot vrijdag in Nun- speet definitief het actiepad op te gaan. Vanaf woensdag zijn stakingen te verwachten bij de Akzo-vestigingen in Emmen, Delfzijl, Rotterdam en Hen gelo met in totaal 7.000 werk nemers, ongeveer een derde van het totaal aantal werkne mers bij Akzo. DE Nederlandse Patiënten vereniging (NPV) heeft zich in een brief aan informateur drs. J. de Koning gekeerd tegen le galisering van de euthanasie. De vereniging keert zich erte gen dat het vervolgingsbeleid inzake euthanasie dreigt te verworden tot een papieren zaak. DE bevoegdheden van de Ne derlandsche Bank om in te grijpen als een kredietinstel ling in de problemen is ge raakt, worden verruimd. Dat is de kern van een wetsvoor stel van minister Ruding waarmee het kabinet vrijdag akkoord is gegaan. Het voor stel houdt onder meer in dat de Nederlandsche Bank een kredietinstelling sneller onder stille curatele kan stellen. DE Gehandicaptenraad en de Nederlandse Spoorwegen gaan opnieuw regelmatig pra ten over de toegankelijkheid van stations en treinen voor mensen met een handicap. Ze pakken de draad op die eind 1983 werd losgelaten, toen aan het geregeld overleg tussen de NS en het toenmalige Natio naal Orgaan Gehandicapten beleid een eind kwam, omdat de gesprekken tot niets leid den. Dat heeft de NS vrijdag bekend gemaakt.

de Stem | 1986 | | pagina 3