geland Gehandicapten en hun recht op seksualiteit Popsterren en kunstenaars voor Amnesty TERUGSPOELEN ZENDERKLEURING OF IEDERE ZUIL ZIJN EIGEN ZENDER? door dirk vellenga El Bom Theater wereld wil lager btw-tarief Regio-gedoe DOCUMENTAIRE DINSDAG OP TV Behoudende katholieken in Brandpunt Amsterdam koopt schilderij Warhol ZATERDAG 7 JUN11986 G1 eerlieden proberen te redden j oek riviele bloemetjesjurken de paar honderd meter wrakken in kettingbot- daar voor de volgende oefencentrum in hartje et enige in z'n soort m itterdam is een in aan krijgt een meer mari- ri soorten havens en ka- ten zal daar wel kunnen, k mag dat niet, vanwege os en burenhinder. Voor an worden uitgeweken Ook in de regio Tilburg bestaan voor een soort- p, zoals de politie een n oefen-'dorp' heeft in orp kwam er, nadat oude oor uit de ijskast kwamen g van de BB en er een oest komen voor rampen- j de bestaande onder- andopost, een stralings- verrees dankzij Twentse eservemiddelen een geha- je. De architecten waren :est. ttrum kan per da^, inclusief instructeur is per groep zo'n f 350, je voor zo weinig geld een 'n mooie omgeving Rode Kruis- en politie- de ME en de speciale ter- bedrijfs-zelfbeschermings- m alle mogelijke bedrijven nd (van ABP Heerlen tot enbrigade in Zeeland) ko- adingen tegelijk naar het i er dan meteen een mooie M.Everink, secretaris van 'an Acht, het samenwer- van Twentse gemeentes die ar zijn van het oefencen- heel effectief, want uitge- oeken üggen klaar en de innen voorbereid en door- in. pakken de troepen hun :n koffertjes kunstbloed en in. De nabespreking in de it, de dorst moet dringend uggen nemen bezit van het dorp. Gekerm van nep- :t weer plaats voor le- oei van roodbonte koeien, aar voor de volgende vrese- Weer gerommel aan radio-front Door Jan Koesen HILVERSUM - Er heerst onrust aan het radio-front. We hebben amper de zware operatie van afgelopen de cember achter de rug (waarin Radio 1,2,3,4 en 5 werden gecreëerd en Radio 1- inwoning kreeg van de re gionale omroepen), of er wordt in Hilversum gekra keeld over nieuwe formules. Zenderkleuring. Horizon tale programmering. Om- roepzenders. Deze drie be grippen staan ter discussie. Even een verklarend woor denlijstje voor de niet-inge- wijde. Zenderkleuring: dat heb ben we als een poos. U weet wel, Hilversum 3 (nu Radio 3) voor de pop, 4 voor de klassieke muziek, 1 voor de informatie, 2 voor de familie en 5 om de winkeldochters in te verstoppen. Horizontale programme ring: ook al een poos, maar nooit uit de verf gekomen. Als maandagmorgen elf uur de NCRV op Radio 1 iets leerzaams brengt, moet Ve ronica ook iets dergelijks brengen op dinsdag elf uur, de TROS op woensdag, de VARA op donderdag, de KRO op vrijdag, de VPRO op zaterdag en de EO op zon dag. En idem voor twaalf uur, een uur enz. Zet alle weekdagen naast elkaar, trekt horizontale strepen bij de uren et voila! Horizontale programmering. Omroepzenders: de NCRV een eigen zender waarop ze de hele dag zichzelf kan zijn, de KRO een eigen zender met dito mogelijkheden enz. In den beginne was er de radio en er was niets aan de hand. Iedere zuil deed wat hij wilde. Dat was een chaos, besloot men in Hilversum vooral toen er steeds meer omroepen kwamen en be schikbare kanalen. En dus kwam de zenderkleuring. Wie voortaan op Hilversum 3 afstemde, wist wat hem te wachten stond. Wie hun kerde naar Bach of Scarlatti, moest de knop dirigeren naar Hilversum 4. Op papier leek het geweldig. In de praktijk bleek het niks. Neem 2 uitersten: Veronica en de EO. Voor een volgeling van de EO is Davids Hoog lied de komende eeuwen Jan Haasbroek (VPRO). nummer 1 op de hitparade. Bij Veronica is een hit na drie dagen al gedateerd. Hilversum 4 was wat dui delijker. Maar ook hier in de praktijk kreeg de minnaar van clavecimbel en luit niet wat hij wilde, maar werd hij ongevraagd vergast op van alles wat niet op klassieke muziek leek. 'Het begrip fa miliezender was al helemaal niet te hanteren, maar een nieuwszender, dat moest toch duidelijk zijn. Helaas, toen kregen we het ver schijnsel dat de zenders gin gen vechten om de gunst van de luisteraar. En de bood schapper kroop in het stof om de koning te plaisieren, gemotiveerd met allerlei grafieken en enquêtes. Nieuws moet daarom per se met een mopje muziek afge wisseld worden, anders wordt de luisteraar boos. En zo ontstonden er allerlei bas taarden van het oer-idee. - foto paul dijkstra In december zou het zaakje gesaneerd worden. In Hilversum ging de vlag uit, maar bij vrijwel alle omroe pen hangt hij nu halfstok. Van de luisteraar werd enig begrip verwacht, niet ten onrechte, want die had al ja ren lang om de haverklap een verandering moeten dul den. Grootste verandering was dat op Radio 1 de lande lijke omroepen op spitsuren een inbraak moesten gedo gen van een regio-zender. De regio's wreven zich in de handen, al deden ze om de vorm of ze soms kwaad op de grote broers uit Hilversum waren, en de grote broers kwamen er smartelijk ach ter dat de regio's koekoeken waren geworden die je het nest niet meer uitkreeg. Op dit ogenblik worden de messen weer geslepen. De generaals zijn al naar voren gestapt. Zo wil Paul Hollaar, radio-directeur van de NCRV, de zenderkleuring afschaffen. „Zenderkleu ring," zegt Hollaar, „is een gepasseerd station. Zen derkleuring vandaag de dag gaat er van uit dat de NCRV op -pakweg Radio 2- een programma uitzendt dat lijkt op het aanbod van de VPRO en de EO op dezelfde zender. Dat kan natuurlijk niet. Sterker nog: dat wil een zichzelf respecterende om roep niet. Ons omroepstelsel heet immers pluriform te zijn. Zenderkleuring gaat er van uit dat het best mogelijk is een homogeen pro gramma-aanbod te verzor gen dat door Veronica, VPRO en EO wordt inge vuld. De luisteraar is echter niet gek. Die hoort wel dege lijk die verschillen en stelt die ook op prijs. Zenderkleu ring kan kortom alleen wan neer Nederland zichzelf een nationale omroep aandoet. Nee, ik wil de NCRV-bood- schap niet langer aan een gemeenschappelijke recla mezuil plakken. En boven dien zijn er over drie jaar voldoende zenders in de lucht om zendgemachtigden twee-aan-twee een net ter bediening te geven." Jan Haasbroek van de VPRO denkt hier totaal an ders over. Haasbroek vindt dat de pluriformiteit waar Hollaar het over heeft, al lang is uitgehold door de omroepen zelf die daarmee hun recht op een eigen zen der hebben verspeeld. En Haasbroek beziet de toe komst: We nemen het jaar 1990, om de hoek. Drie zen ders mogen er dan overblij ven van de VPRO: de pop zender die zijn bestaans recht bewezen heeft, ook een klassieke zender misstaat niet en verder een nieuws zender, „maar zonder dat re- gio-gedoe natuurlijk." We hebben, zegt Jan Haasbroek, tegen 1990 de be schikking over 4 FM-netten en 2 AM-netten. Er zijn dus nog 3 zenders te vergeven. Daar is de VPRO heel ruim hartig over. „Dat worden dan vrije zenders voor de omroepen die dan niet ge hinderd door allerlei voor schriften daarop hun gang kunnen gaan, horizontaal, vertikaal, in verwante clus ters of verstandshuwelijken. Paul Hollaar (NCRV). Zolang ze zich maar een hoedje profileren." Ondertussen zal het de luisteraar langzamerhand worst wezen wie uitzendt. 'Eine Kleine Nachtmusik' klinkt immers even schoon op een rooie als op een rechtse zender en op de singletjes van de Top Zoveel staat ook geen logo van een zuil geplakt. Dat heeft een onderzoek van de afdeling Kijk- en Luisteronderoek van de NOS uitgewezen. De meeste belangstelling is voor stations met lichte muziek, afgewisseld met kort nieuws. En wie dat brengt, is de luisteraar om het even. Per dag wordt 173 minuten naar de radio geluisterd (cij fers januari, van mensen van 12 jaar en ouder, tussen 7.00 en 24.00 uur). Naar Ra- - foto ncrv dio 1 luistert men per dag 25 minuten (waarvan 5 voor de regio); naar Radio 2 39 minu ten; naar Radio 1/2 (na 19.00 schuiven Radio 1 en 2 in elk aar) 4 minuten; naar Radio 3 84 minuten; naar Radio 4 6 minuten en naar Radio 5 2 minuten. De overige zenders scoren 13 minuten. De populairste radio-pro gramma's zijn: 'Arbeidsvita minen' (Radio 1); het daar aan sterk verwante 'Muziek terwijl u werkt' (Radio 2); '50 pop of een envelop' (Radio 3) 'Muziek voor miljoenen' (Ra dio 4) en 'De Wereld zingt Gods lof' (Radio 5). Wie deze toppers plaatst op hun zen der, kan inderdaad alleen maar tot de conclusie komen dat al dat gekleur geen zin meer heeft. Populair en op pervlakkig, daar gaat het Door Jan Koesen Een jonge filmer in een rol stoel ondervraagt vier jonge mensen, eveneens In een rol stoel, over hun ervaringen en ideeën over vriendschap, lief de, seksualiteit en handicap. Dat zou een heel troosteloze film kunnen worden, maar dat is het niet, hoewel er natuur lijk bar weinig bij te schateren valt. 'Dekmantel' wordt dinsdag 10 juni vertoond door de IKON. Dan Blokker (21) uit Heemstede, heeft met zijn 'Dekmantel' de Eervolle Ver- l melding gewonnen op het Fes- tikon '85 in de categorie doku- mentaires. De film was te Wein (hij duurt 3 kwartier) voor een hoofdprijs, maar werd wel als een verrassing van dit festival beschouwd. Kracht van de film is de openheid. De jonge maker die ach natuurlijk uitmuntend kon inleven m de situatie van J de vier gehandicapten, heeft zelfs voor een uniek slot ge zorgd door zich door de vier ondervraagden op zijn beurt zelf te laten ondervragen. Het thema seksualiteit en gehandicapten is er een waar bij men doorgaans op eieren omheen loopt. Onzin natuur lijk. Dan: „Gehandicapten zijn zo al vreemd, dus seks en ge handicapten is dubbel vreemd. Gehandicapten hebben door gaans geen aantrekkelijk uiterlijk. Mensen zien eerst je rolstoel, dan je handicap en daarna pas zien ze jou. Toch hebben wij natuurlijk de zelfde gevoelens, willen ook wij vrijen, liefde bedrijven." Een van de vier is een we reldvreemde jongen die gaat lachen als hij zenuwachtig wordt, bijvoorbeeld bij het zien van een leuk meisje. Hij is 21 en nooit verder gekomen dan zoenen. De andere jongen is een Indonesische homosek sueel, die zichzelf best mooi vindt en die een indrukwek kende plank met toiletartike len heeft, maar vanaf de heu pen is hij minder over zich te spreken. Af en gaat gaat er een jongen of man met hem mee, naar hij zelf zegt 'uit me delijden.' Er is een meisje met een slechte rug. Onherroepelijk zal ook zij permanent in een rolstoel belanden. Ze heeft een relatie gehad die afknapte omdat ze altijd over haar slechte rug begon. Een ander meisje, uitzonderlijk zwaar gehandicapt, wil een man die zeker niet gehandicapt is. De film is eenvoudig ge maakt. Een camera rechttoe, rechtaan, en maar praten. Te gen het slot heeft Blokker een grapje. Het vijftal wordt in een statige zaal van het Noordhollandse provinciale bestuur gereden waar een jazz-kwartet speelt, waarna Dan zelf zich aan de intiemste vragen onderwerpt. Dan: „Ik zat in een werkgroep over sek suele ontwikkeling en gehan dicapten. Omdat ik van filmen Dan Blokker, die de documentaire 'Dekmantel' maakte. - foto ikon hou, heb ik toen daarover zelf een filmpje gemaakt met su per 8. Dat was natuurlijk amateurwerk. Ik heb die film toen opnieuw gemaakt. Het onderwerp seks en gehandi capten wordt door de media verwaarloosd. Echt diep gaat men er nooit op in. Meestal be perken de media zich tot zaken als hoe je opstaat, hoe je de trein ingaat, maar verder ko men ze meestal niet. Mijn film slaat dat allemaal over. We beginnen meteen met de sek sualiteit, liefde en vriend schap." 'Dekmantel' is op zich waar achtig geen uitschieter, maar de kracht van dit zeldzaam eerlijke en navrante werkje ligt ook niet op filmisch ter rein, maar op het uitdragen van een wereld waar de meeste mensen liever niets over willen weten. De thema tiek wordt delikaat behandeld. Je wordt als kijker gedwongen om ergens over na te denken. SAN FRANCISCO (RTR) - Een aantal popsterren onder wie Jackson Browne, Sting, Peter Gabriel en U2 is deze week in san Francisco een toernee langs zes Amerikaanse steden be gonnen om geld in te zamelen voor Amnesty International. i°?rne<iv d,ie 'Samenzwering van de hoop' wordt ge- Atlantó musici verder naar Los Angeles, Denver, 15 innilL'rVCag0'In New Jersey, bij New York, wordt op n nm l tconcert gegeven. Voor het optreden in het met cis™3ch?u^ers uitverkochte Cow Palace in San Fran- nadnt hit kaarten van rond 95 gulden spoedig verkocht nadat het was aangekondigd. eeld°hiiï!^ f6 ^oemee is volgens musici en organisatoren LnnriJ, „J1 te brengen voor Amnesty International, de in nestv vi(STrc? e keveging voor de mensenrechten. Am nesty viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan. Op zondag 8 juni wordt om 16.30 in het Stedelijk Museum van Amsterdam in samenwerking met Sotheby Mak van Waay een kunstveiling gehouden ten bate van Amnesty In ternational, dat 25 jaar bestaat. Honderdvijftig Nederlandse kunstenaars hebben een werk ter beschikking gesteld. Op zaterdag 7 juni van 10-17 uur en zondag 8 juni van 10- 15 uur kan men de te veilen werken bekijken in de nieuwe vleugel van het museum. Er is een catalogus waarin alle werken zijn afgebeeld 15,Het betreft over het alge meen vrij recente schilderijen, tekeningen en plastieken van kunstenaars als Baljeu, Berserik, Bogart, Brands, Cassée, Constant, Cremer, Daniels, Diederen, Freymuth, Van Gol den, Gubbels, Herbst, JC van der Heyden, Jonk, Killaars, Van de Kop, Lucassen, Lucebert, Pieter Laurens Mol, Mols- Van Gooi, De Nooijer, tPostma, Röling, Rogge, Spronken, Struycken, Verwey, Visser, Weiner en Zuyderland HILVERSUM (ANP) - KRO's Brandpunt brengt zondag (Ned.l, 21.15-21.40 uur) onder meer een reportage over de landelijke contactdag van be houdende katholieken, die za terdag in Nijmegen wordt ge houden. De bisschoppen Bomers en Ter Schure zijn op deze bij eenkomst aanwezig. AMSTERDAM (ANP) - De theaterwereld wil dat het btw-tarief in deze sector wordt verlaagt van 19 en binnenkort wellicht 20 pro cent naar 5 procent. Dit blijkt uit een vrijdag ver stuurde brief van acht or ganisaties en instellingen uit de theatersector, die sa men 80 procent van het po- diumbestel vertegenwoor digen, aan informateur De Koning. Verlaging van het btw-ta rief zal in ons land een extra en ook hoognodige stimulans betekenen voor het theaterbe zoek. Bovendien heeft zo'n verlaging een positief effect op de werkgelegenheid in andere bedrijfstakken, zoals de hore ca, het openbaar vervoer en het taxi-bedrijf, die alle profi teren van een verhoogd schouwburgbezoek, aldus de instellingen. In de brief wordt ook gewe zen op de moeilijkheden in de theaterwereld zoals het terug lopend theaterbezoek. De or ganisaties vragen de informa teur dit onderwerp in zijn in formatiebesprekingen te be trekken. De ondertekenaars van de brief zijn de Vereniging van Nederlandse Toneelgezel schappen, de Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties, Het Neder lands Impresariaat, het Ne derlands Mime Centrum, het Contactorgaan Nederlandse Orkesten, Nederlands Insti tuut voor de Dans, Direktie Overleg Dansgezelschappen en de Vereniging van Televi sie- en Theaterproducenten. De Konsumentenbus, daar kunnen we deze zomer nog veel plezier aan beleven. Woensdag was Frits Bom voor eerst met zijn Team te zien aan de Spaanse stranden. De bus drukte zich als een vuist van de gerechtigheid tussen de baders en de blote borsten van de Costa Bra va. Er was een burgemeester die de Hollandse ploeg officieel verwelkomde. Hij zal wel anders piepen als de Konsumentenman straks een Konsumentenmand vol felle aanklachten in zijn stadhuis komt legen. Frits Bom wil met eigen ogen zien wat er allemaal fout kan gaan in de vakantie. Toen de motor nog warm was, meldden de eerste gedupeerde badgasten in Lloret de Mar, Roses en andere exotische oorden zich al in de zijn bus. Vieze dekens, meneer, en bebloede lakens, het is een schande. M'n auto is hier in de garage en nou moet ik steeds de taxi nemen om bij de zee te komen. En nu moet ik aan het strand stoelen huren, omdat we onze eigen stoeltjes niet mee kunnen nemen. Dat tikte allemaal aan, meneer Bom. Een groep vrouwen klaagt over de herrie. Ze doen 's nachts geen oog dicht vanwege disco-lawaai en het geloei van brommers. Uit alle goedkope pensions en te kleine campings komen ze naar Bom toe. Nederlanders in het buitenland vinden het heerlijk om te klagen en te zeuren. De enige zaken die deugen zijn de Nederlandse aardappelen en de Hollandse koffie. Frits Bom en de VARA hebben een rijke bron aangeboord. Dit wordt het succes van dit seizoen. „Prettig met u kennis te mogen maken", zegt een klager in de bus. Zijn vakantie is perfect nu hij meneer Bom zelf de hand heeft mogen drukken. In het zonnige Spanje zal 'El Bom' het druk krijgen, want toeristen blijken zelf bijna niets geregeld te hebben. Dat doet meneer Bom wel even. Van geldkoersen weten ze niets. „Kijkt u naar koersen?", werd aan Nederlandse mevrwouw gevraagd. „Wielerkoersen bedoelt u?", was haar verrassende wedervraag. Volgende week komen er natuurlijk nog veel meer zeuders, sukkelaars en querulanten naar de Konsumentenbus. Meneer Bom, het water is niks niet lekker, ik heb steeds kouwe voeten. Geachte Konsumentenman, hebt u een asperientje voor mijik weet niet hoe je dat in het Spaans moet zeggen. Het Team zal het razend druk krijgen met die slome, gemakzuchtige Hollanders. Voor Bom en de zijnen is het een leuke klus. Overdag bruinen en wat luisteren en 's avonds lachen ze zich slap om al die mafferiken die verkeerd eten kregen in het verkeerde hotel in de verkeerde plaats. Suf geluld, maar lekker brons komen ze na de zomer terug naar Hilversum. Maar.wat staat hun te wachten? Kunnen ze nog aan de slag bij de VARA? Of kunnen ze na de afslanking ook de wintermaaanden in Spanje door gaan brengen? Bij de televisiedienst van de VARA zullen 20 mensen moeten verdwijnen, via afvloeiing, maar ook via ontslagen. De afspraak is dat er voor 1988 geen gedwongen ontslagen vallen. Daar wil de VARA onderuit, maar de Dienstenbond FNV wijkt niet. De bezuinigingen bij de VARA, de omroep met de grootste staf van Hilversum, gaan door. De directie heeft zelfs een man benoemd om te adviseren. Het is Piet van den Ende, die een tijdje eindredacteur van Achter het Nieuws is geweest. Hij voelde zich daar niet zo happy en stapte op. Nu maakt hij een studie van de punten waarop bezuinigd kan worden. Van den Ende als de Verdelger! Deze zomer zal het nog wel gaan, die praat Dieuwertje Blok wel vol, maar daarna gaat de bijl vallen. Blijft het volledige team van de Konsumentenman gespaard of rijdt er volgend jaar een vrolij ke klachtenbus van Veronica langs de zonnige kusten van Europa? Andy Warhol tussen zijn merken. - fotoap AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam zal voor een bedrag van 900.000 gulden het schilderij Large .Flowers van de Amerikaanse pop-art kunstenaar Andy Warhol aankopen. Het werk is bestemd voor het Stedelijk Museum. Burgemeester en Wethouders hebben hiertoe besloten en zul len de gemeenteraad om toestemming vragen voor aankoop van het schilderij. 4. De Vereniging Rembrandt in Amsterdam heeft de gemeente 200.000 gulden als bijdrage in de aankoop geschonken.

de Stem | 1986 | | pagina 33