I D, Zwarte handel in schildpadden in Engeland Gehain recht o Popsterre 4 KrijgsgevangenTurkse schildpad is 100 jaar ZATERDAG 7 JUN11986 Kippevel Lachbui Ali Pasja Beveiliging Overleven DOCUMENTAI1 ZATERDAG 7 JUN11! Bij de oefeningen in Deldenerbroek wordt niets nagelaten om lijken. Bij de hulpverlening worden zelfs helicopters ingezet. De permanente ramp van Deldenerbroek Door Rinze Brandsma HET LANDELIJK oefencentrum voor rampenbestrijding in het Twentse Deldenerbroek noemt zich terecht uniek. Verscholen in een beeldschoon land schap tussen bossen en glooiende akkers is een merkwaardig stadje gebouwd: een flat van drie verdiepingen (tenminste: het deels voltooide en 'ingestorte' karkas ervan), straten met allerlei types wonin gen 'in diverse staten van vernieling', een Fabriekje met werkplaats, ketelinstallatie en gaspaktrainingsruimte, een stuk. spoorlijn met een tankwagon, een stuk autosnelweg met vangrail en. een diepe duikvijver. De straten zijn gestoffeerd met autowrakken. Deldenerbroek is een soort filmstadje, dat er uit ziet alsof er zich juist een vreselijke ramp voltrokken heeft en dat op afroep bevolkt wordt door bedriegelijk echt geschminkte en om hulp kermende slachtoffers en red dingsploegen. September vorig jaar werd het lande lijk oefencentrum rampenbestrijding ge opend. Sindsdien loopt het er storm met alle mogelijke hulpverleningskorpsen, bedrijven, politie- en defensiemensen uit het hele land. Het rampenstadje in Del denerbroek, gebouwd voor maar liefst 3 miljoen, is al snel een kostendekkend succesnummer gebleken, met een prettig volgeboekte agenda. N HET vreemdste dorp van Nederland hangen bijna dagelijks afgrijselijk toegetakelde slachtoffers uit vermorzelde autowrakken, uit een verwoest flatgebouw, uit door ontploffingen en branden gehavende nieuwbouwwoningen. Brandweerwagens en ambulances beheersen het beeld in de straten. Hulpverleners krioelen door elkaar om de tientallen kermende gewonden te verzamelen en behandelen. Allemaal gruwelijk echt. Maar op de rook, de huizen, de wrakken en de hulpverleners na is alles spel. Lacherige spuitgasten houden borden met geschilderde vlammetjes nat, want echt branden mag het niet in het dorp. Zomaar een warme avond. Een hele trein van brandweerwagens en ambulan ces is de straten van het oefendorp in ge reden. Een laatste ('Lotus'-)slachtoffer kuiert fluitend met een bloederige, ge zwollen en slordig verbonden arm met een paar gapende wonden waar een kin dervuist in past naar een autowrak en neemt zijn plaats in, om dan los te bar sten in een loeiend hulpgeroep waar je kippevel van krijgt. Overal klinken kre ten om hulp en gekerm, van de tientallen slachtoffers die op het oog beklemd lig gen onder balken en puin, zich gek van angst bijna van een rokende flat storten, uit een verwoest dak hangen of gezellig op apegapen bewusteloos liggen te zijn, een straaltje gestold kunstbloed uit de slapen. Op een overweg zit een Fiatje haast onherkenbaar als auto verpulverd tussen een oude bus en een spoorwagon. Gil lende gewonden hangen tussen de roes tende resten en verwensen, rolvast, de brandweerheden die weinig haast maken en staan te rommelen met slangen. Ook in de bus bonzen wanhopige mensen op de ruiten en krijten om hulp. De spoor- tankwagon is lek geraakt (kwestie van een kurk), de handboeken worden ge raadpleegd om de betekenis van de cij fercombinatie op het bord. „O, zoutzuur, hoe is de wind, effe een preventief straaltje erop kan geen kwaad'. Lacherig sproeit een brandweerman richting wa gon, terwijl collega's zich eindelijk ont fermen over de hees geschreeuwde men selijke wrakken rondom. De slachtoffers spelen gave num mertjes amateurtoneel en bootsen vaar dig de symptomen van hun verwonding na. Al kijken ze tussen de oogharen door wél even of een hulpverlener nadert of zomaar een kijker. In het eerste geval zwelt hun gekerm aan, in het tweede ha len ze knipogend naar de bezorgde ge zichten even adem. Onhandig troostend ('stil maar, het valt wel mee') trekken de Op een overweg zit een Fiatje haast onherkenbaar als auto verpulverd tussen een oude bus en een spoorwagon. Gillende gewonden hangen tussen de roestende resten en verwensen, rolvast, de brandweerlieden die weinig haast maken en staan te rommelen met slangen. brandweerploegen hen uit de wrakken en onder het puin vandaan. Als een spuit gast, in zijn ijverige haast een brancard te halen, zelf over het puin struikelt, valt het slachtoffer uit zijn gepijnigde rol en lacht zich op zijn beurt een ongeluk. In een oefenruimte, bewaakt door een televisiecircuit, spuit rook tussen een doolhof van hekken door, waar geblin deerde troepen - gasmasker voor- hun weg moeten zien te vinden. Een cassette met de meest gruwelijke geluiden van ontploffingen en natuurrampen houdt de stemming erin, de verwarming kan de hitte van een brand nabootsen. Buiten loopt een stelsel van rioolbuizen om ook andere beproevingen na te bootsen. Naar wens kunnen daar gemetselde muurtjes of houten barricades in neergelaten wor den, waar de dapperen hun weg door heen moeten kunnen banen. Nét echt al lemaal, maar zonder gevaar voor eigen leven en gecontroleerd door instructeurs. Met een mengsel van ernst en lol worden de oefeningen in het rampendorp gretig afgewerkt. Een uurtje later zuigen bezwete brand weermannen aan flesjes pils en handelen chirurgen, artsen en verplegers een zaal vol verzamelde gewonden af. Met tegen zin doen die afstand van hun rol, spoelen het bloed en de schmink af, stropen ver banden af en verwisselen hun gehavende spelplunje voor civiele bloemetjesjurken en pakken. Op de paar honderd meter autoweg staan de wrakken in kettingbot sing-opstelling klaar voor de volgende oefening. Het rampen-oefencentrum in hartje Twente is nog het enige in z'n soort in ons land. In Rotterdam is een in aan bouw, maar dat kfijgt een meer mari tieme aanpak met soorten havens en ka de. Branden maken zal daar wel kunnen. In Deldenerbroek mag dat niet, vanwege het omringend bos en burenhinder. Voor een oefenfik kan worden uitgeweken naar Enschede. Ook in de regio Tilburg zouden plannen bestaan voor een soort gelijk oefendorp, zoals de politie een meer bescheiden oefen-'dorp' heeft in Ossendrecht. Het rampendorp kwam er, nadat oude BB-plannen ervoor uit de ijskast kwamen bij de opheffing van de BB en er een nieuwe opzet moest komen voor rampen bestrijding. Bij de bestaande onder grondse commandopost, een stralings- vrije bunker, verrees dankzij Twentse BB-potjes met reservemiddelen een geha vend mini-stadje. De architecten waren zelf BB'ers geweest. Het oefencentrum kan per dagdeel ge huurd worden, inclusief instructeur. Hel minimumtarief is per groep zo'n f350, maar waar heb je voor zo weinig geld een heel dorp in zo'n mooie omgeving Brandweer-, Rode Kruis- en politie korpsen (zoals de ME en de speciale ter reureenheid), bedrijfs-zelfbeschermings- organisaties van alle mogelijke bedrijven uit het hele land (van ABP Heerlen tol Reddingshondenbrigade in Zeeland) ko men met busladingen tegelijk naar hel rampdorp. „Die maken er dan meteen een mooie dag van", zegt M.Everink, secretaris van het Beraad van Acht, het samenwer kingsverband van Twentse gemeentes die samen eigenaar zijn van net oefencen trum. Oefenen kan heel effectief, want uitge breide draaiboeken liggen klaar en de oefeningen kunnen voorbereid en door gepraat worden. Tevreden pakken de troepen hun spuitwagens en koffertjes kunstbloed en verbandgaas in. De nabespreking in de kantine wacht, de dorst moet dringend gelest. De muggen nemen bezit van het gehavende rampdorp. Gekerm van nep- gewonden maakt weer plaats voor le vensecht geloei van roodbonte koeien. Alles staat klaar voor de volgende vrese lijke ramp. Door Jan Koesen HILVERSUM - Er heer, onrust aan het radio-fronl We hebben amper de zwa operatie van afgelopen del cember achter de rui (waarin Radio 1,2,3,4 en werden gecreëerd en Radio inwoning kreeg van de gionale omroepen), of wordt in Hilversum gekra keeld over nieuwe formules! Zenderkleuring. Hori2onl tale programmering. Oml roepzenders. Deze drie bel grippen staan ter discussi^ Even een verklarend woor denlij stje voor de niet-inge wijde. Zenderkleuring: dat het ben we als een poos. U wee wel, Hilversum 3 (nu Radii 3) voor de pop, 4 voor dl klassieke muziek, 1 voor dl informatie, 2 voor de familil en 5 om de winkeldochters il te verstoppen. Horizontale programmei ring: ook al een poos, maai nooit uit de verf gekomerl Als maandagmorgen elf uui de NCRV op Radio 1 ieti leerzaams brengt, moet Vej ronica ook iets dergelijk brengen op dinsdag elf uu.. de TROS op woensdag, da VARA op donderdag, dl KRO op vrijdag, de VPRC op zaterdag en de EO op zon| dag. En idem voor twaall uur, een uur enz. Zet alll weekdagen naast elkaar, trekt horizontale strepen bii de uren et voila! Horizontal! programmering. Omroepzenders: de NCRI een eigen zender waarop z de hele dag zichzelf kan zijr de KRO een eigen zenden met dito mogelijkheden enz.T In den beginne was er d( radio en er was niets aan dl hand. Iedere zuil deed wal hij wilde. Dat was een chac besloot men in Hilversui.. vooral toen er steeds meel omroepen kwamen en bt schikbare kanalen. En di™ kwam de zenderkleuring! Wie voortaan op Hilversu: 3 afstemde, wist wat hem wachten stond. Wie hunl kerde naar Bach of Scarlatti| moest de knop dirigeren naar Hilversum 4. Op papier leek het geweldig. In dêL praktijk bleek het niksl Neem 2 uitersten: VerontaA en de EO. Voor een volgeling van de EO is Davids Hoog-f lied de komende eeuwen Door Roger Simons ZONDER geschreven vergunning van het departement van het milieu mag je in Groot-Brittannië geen schildpadden verhandelen. Een schildpad voor verkoop adverteren, is ook verboden. Op dergelijke vergrijpen staat een boete van 2.000 pond en/of twee jaar hechtenis, maar de meeste Britse dieren vrienden weten niet eens dat ze door ge sjacher met gewone landschildpadden (die ze 'tortoises' noemen, in tegenstel ling met 'turtles' voor zeeschildpadden) in de petoet zouden kunnen belanden. Deze strenge nieuwe wet heeft in Groot-Brittannië de landschildpad be trekkelijk zeldzaam gemaakt en zeer ge zocht. Want de Britten houden van schildpadjes. Als huisdier veroorzaken zij weinig problemen; zij maken geen lawaai en het is best gezellig hen op hun gemak verse blaadjes sla te zien knabbelen. Wat krijg je als officieel geen land schildpadden meer geïmporteerd mogen worden en de vraag er naar erg dringend blijft Een bloeiende zwarte handel na tuurlijk. De illegale verkoop van deze 'E Britten voeren tegenwoordig driftig clandestiene handel in landschildpadden. Zij verkopen dergeüjke reptielen, zonder vergunning, tegen prijzen die vaak boven de 100 pond gaan. Het is een illegale handel omdat landschildpadden door de Britse staat worden beschermd. Hun invoer is verboden bij de wet van 1985 inzake bescherming van door uitsterving bedreigde dieren. Diezelfde wet controleert ook hun verkoop in Groot- Brittannië. hoogte, dat dit in feite neerkomt op zwarte handel. Sommige dierenvrienden beschermen hun teergeliefde schildpadjes met gea vanceerde techniek tegen diefstal. Een dame in Midden-Engeland, eigenares van zeven schildpadden, gebruikt voor hun beveiliging tegen schaamteloze die ven een electronische straal, die een si rene doet loeien als je hem ongevraagd doorbreekt in de buurt van haar trage lievelingen. Maar in dit land van warme dieren vrienden bestaat ook een draagbare sire ne, die je kunt bevestigen aan het boven- schild van je troetelbeest. Wordt de schildpad 's nachts door een gemene in dringer opgepakt, dan begint die sirene te piepen en weet je meteen wat eraan de hand is. Onlangs werd in Groot-Brittannië een natuurminnende vereniging opgericht om landschildpadden extra te bescher men. Zij draagt de passende benaming British Chelonia Group en beschuldigt het ministerie van Milieu van slordig heid. Minister Nicholas Ridley, die nog maar pas op milieu zit, schijnt met te we ten dat op zijn smalle politieke schouders nu ook de dure plicht rust alle reptielen van de Chelonia-klasse te beschermen. De British Chelonia Group signaleert, dat in het bekende Britse weekblad 'Ex change and Mart' tientallen schildpad den illegaal te koop worden aangeboden. De gevraagde prijzen schommelen tussen 70 en 135 pond. Praktisch geen enkele t. van de aspirant-verkopers is ervan op de Een landschildpad, die zeker niet te koop is, leeft al 70 jaar in Engeland. Ze heet Ali Pasja en werd op 6 mei 1915 door Henry Friston, een 21-jarige zee man, aan boord gebracht van het oor logsschip HMS Implacable. Tevoren had Friston tien dagen doorgebracht in de Hel, een kuststrook van 8 meter breedte op 200 meter lengte in de Dardanelles Op de landkaarten van de Britse ma rine werd die strook gewoon X Beach (X Strand) genoemd. In mei 1915 sneuvel den daar honderden Britten onder de moordende kogels van de Turken. Henry Friston bracht tien dagen lang gewonden van het slagveld per boot naar de oor logsbodems van de Britten. Hij had drie dagen niet gegeten en twee nachten geen oog dicht gedaan. Er werd onafgebroken geschoten met kanonnen en mitrailleurs. In die hel vond Friston op het strand, waar eigenlijk nergens meer plaats voor iets of iemand was, een kleine schildpad. Toen hij het strand voorgoed verliet, stak Henry dit viervoetige Turkse reptiel in zijn rugzak. Het was toen naar schatting 30 jaar oud. Friston noemde zijn schild pad Ah Pasja en hield haar een jaar lang verborgen in de op de Implacable. Dat Fristons oversten de Turkse 'ver stekeling' niet ontdekten, is nog steeds, ■een raadsel, vooral omdat schildpadden geregeld een en ander achterlaten op hun langzame weg en de officieren van een slagschip hun matrozen toch veel doen poetsen. Na de oorlog nam Henry Fris ton zijn troeteldier mee naar zijn woon plaats Lowestoft, in Suffolk, op de En gelse oostkust. Ah Pasja werd de afgod van zijn familie. Toen Henry Friston in 1920 trouwde, bleef de schildpad bij zijn moeder, die stierf in 1951. Daarna ging Ali Pasja te rug naar Henry. Toen deze in 1977 op zijn beurt de geest gaf, erfde zijn enige zoon Don het reptiel. Don is nu 47 en verwacht dat Ah Pasja, waarvan wordt verondersteld dat hij de 100 heeft be reikt, hem zal overleven. Ook staat vast dat deze dubbel en dik beschermde schildpad altijd een hd van de Friston- familie in Lowestoft zal blijven. Ah Pasja wordt de enige nog in leven zijnde Turkse krijgsgevangene van de Britten genoemd. Hij heeft drie vrouwtjes, die hij niet goed kan uitstaan, en is wereldberoemd. Daar hebben de BBC, de Britse persbureau's en kranten voor gezorgd. De eerbiedwaardige Times van Londen vulde onlangs een hele pa gina met het verhaal van de honderdja rige schildpad, die tijdens de 'grote Oor log' levend uit de Hel kwam en daarna in gelukzalige ballingschap ging in dieren- minnend Engeland, waar de wet Ah Pasja nu beschermt. Door Jan Koesen Een jonge filmer in een roll stoel ondervraagt vier jong! mensen, eveneens in een roll stoel, over hun ervaringen eq ideeën over vriendschap, lief! de, seksualiteit en handicap Dat zou een heel troosteloz «lm kunnen worden, maar dai is het niet, hoewel er natuur] hjk bar weinig bij te schatereif valt. i 'Dekmantel' wordt dinsdag vertoond door dl IKON. Dan Blokker (21) ui! Heemstede, heeft met zij ril Dekmantel' de Eervolle Ver-S melding gewonnen op het Fes-f °n 85 in de categorie doku- mentaires. De film was te1 «dein (hij duurt 3 kwartier! ^n hoofdprijs, maal werd wel als een verrassing van dit festival beschouwd 1 Kracht van de film is de openheid. De jonge maker die kon ,v,?a lijk ^tmuntend Kon inleven in de situatie van Vler gehandicapten, heeffl In het bekende Britse weekblad 'Exchange and Mart' worden tientallen schildpadden il legaal te koop aangeboden. De gevraagde prijzen schommelen tussen 70 en 135 pond. - FOTO Aif SAN FRANCISCO (RTR) - Jackson Browne, Sting, Pe aan Francisco een toernee gonnen om geld in te zamel De toernee, die 'Same - noemd, brengt de musici v Atlanta en Chicago. In Ne 13 0on"thet ilotc°hcert gege 13.000 toeschouwers uitvlr nadatr/tendekaarten va "adat het was aangekondig freMh" de toernee is f;dablJeen te brengen v loonden gevestigde bewegi y viert dit jaar zijn 25-j

de Stem | 1986 | | pagina 32