Wat Zuid-Afrika voor het Westen betekent w Aan de Kaap is 'De Goede Hoop' op vrede allang vervlogen m Wie is wie in Zuid-Afrika 7ATERPAG 7 JUNI1986 W3 lon Uitverkoren Bedrijfsleven et weerbericht was wreed. Het bevatte .de gesels van on- |er en hagel. Op de fiets be- irde ik dat ik voor mijn ver- jrdag niet een stel oorklep had gevraagd, witte bij. brbeeld, geborduurd met een [ie B. Er stond een stormach- wind en op sommige plaal- i moest ik van de fiets af om klunen. Hadden we vorig ook niet zo'n zachte winter ijuni? En het jaar daarvoor? Vel, het stookseizoen liep en van augustus tot augustus. |e hadden ook toen ijspegels de ziel hangen. Öp die nbere junidag met het wrede erbericht kwam even de ge- {"Jet geweld in Zuid-Afrika begint zich als een vlek over het land te verspreiden. Niet alleen blank en zwart staan elkaar naar het leven. De harde confrontatie neemt nu vooral ook in «gen kring toe. ANC-leden vermoorden Zoeloes van de Inkatha-beweging. Zwarte collaborateurs sterven een gruwelijke verbrandings- of verstikkingsdood op een bijltjesdag die nooit schijnt te eindigen. Dan laait er weer ergens een stammenstrijd op. Inmiddels heeft zich een nieuw verschijnsel voorgedaan. Fascistische blanken die met hun bruine uniformen en swastika-tekens nooit serieus zijn genomen, keren zich nu met geweld tegen hun eigen blanke regering. Hun aanhang groeit en extreem rechts is op dit moment een niet meer te verwaarlozen politieke macht. De samenleving aan de Kaap staat op het punt verscheurd te worden in een orgie van geweld. 1 Zuid-Afrika lijkt Libanon achterna I te gaan. chte bij me op om af te rei- ;n naar de Costa Brava. Het is Frits Bom, de consumen- nman van de Vara, te danken ,t ik besloten heb de zon daar :h maar niet te gaan zoeken. Als een soort vliegende psy- 'later van de Nederlandse rist in Spanje verdiept Bom ich ter plekke in schrijnend [akantieleed. Hij neemt, onder let oog van de camera, mensen 'net bedroefde bruine koppen iee in zijn consumentenbus, :n soort rijdende biechtstoel, aarin hun geteisterd gemoed :an worden gekoeld met natte 'appen van verbale troost. Een lenvatting van de bittere li- ante: We kregen een ander hotel lan was afgesproken. Alle ma- assen waren besmeurd met iloed en urine. De muren wa- en bespikkeld met dode mug- ;en en we deden 's avonds snel iet licht uit om die smerigheid et te zien. Het klimaat is prachtig aar we doen geen oog dicht vanwege het lawaai van moto ren en muziek. We moesten een nacht in een dienstbodenkamertje sla- i pen. I We zitten in een bijge bouwtje en moeten, na een hel lend pad, 116 treden opklaute ren voor we in het Sambahotel zijn dat we geboekt hadden. We zaten achter de bloem bakken op de bus te wachteD die zonder ons is vertrokken. Veel leed dus in de bus van Bom. Het lijkt aanstekelijk, want ook Jan Visser, de chauf feur van de klaagbus, heeft et behoefte aan om „effe z'n hart te verschone". Is het dan toch echt nodig om veel geluk, pet man uitgetelde Friese aardap pelen en goedkope jenever bij de hand te hebben om aan de Costa Brava gelukkig te zijn? Bom, ik geloof dat ik toch maat liever thuis blijf. De zon heeft ook zijn zwarte kanten. Onder het duur gekochte diepe brons bevindt zich een huid die zo hard en zo droog is als het leder van een buffel. D< tol voor al te veel zon is op zijn minst een gelaat vol rimpels als een oude pruimedant en de dermatologen kunnen u uitleg gen waarom de middagzon bo ven de Costa Brava gevaarlijke' is dan de spinazie die onder de adem van Tsjernobyl heeft ge legen. Maar het is niet de mee dogenloze zon die me afschrikt om naar de Costa Brava t' vluchten, niet de melanoma, de dodelijke kwaadaardige kankei van de huid, die op het lij' geëtst kan worden door de zon Nee, het was de dode, onbewo gen gelaatsuitdrukking van laaglandtoeristen die, onder hel toeziend oog van autochtonen, een Spaanse dans beoefenden in een magische kring, de in elkaar verstrengelde handen ge heven naar de nemel. Het leek alsof er een dodelijk vermoeide religieuze sekte be zig was al schuifelend en hup pelend een charismatische erva ring op te doen. De schroei vlekken op de schouderbladen werden opgerekt in een soott diabolische heilgymnastiek. J' zag hier en daar de spieren11 ongetrainde lijven schreeuwen van de pijn. Waren deze dan sende mensen door de po®8 gestraft wegens wanbetaling vandalisme of het eten van meegebrachte Friese aardap pelen? De droevige, ernstig' dansers van de Costa Brava, zeggen mij wat de zon kan aan richten in de ziel. Het weerbericht was wr#1 en winters, maar hier blijven we gelukkig redelijk normaal- Door Frank van Ooijen 1600 Doden, onder wie 150 kinde ren van nog geen 15 jaar oud, sinds september 1984. Een trieste balans. De strijd voor gelijkberechtiging van de zwarte meerderheid (73 pro cent) van de Zuklafrikannsc bevol king wordt met steeds meer verbe tenheid en vastberadenheid en te gen een hoge prijs gevoerd. Het meedogenloze zwarte vernet en en de keiharde Manke onderdrukking lijken elkaar alleen maar te verster ken. Ieder volgend slachtoffer werkt als olie op een open vuur. Naast de confrontatie tussen blank en zwart neemt de laatste tijd vooral het ge weld binnen de raciale gemeenschappen toe. Stammen en anti-apartheidsorgani- saties van zwarten bevechten elkaar op leven en dood. De voorstad Crossroads bij Kaapstad is door een langdurig en bloedig treffen tussen radicale en gema tigde zwarten vorige week in één grote mine herschapen. Maar ook m blanke kring heeft one nigheid over de vraag of de Bantoes meer rechten moeten krijgen tot harde confon- taties' geleid. Met de publicitaire door braak van de extreemrechtse organisatie van blanke Afrikaners AWB bij de ver storing van bijeenkomsten van de rege ringspartij, zet nu ook de tweespalt in de blanke gemeenschap verder door. Fascis tische blanken wapenen Zich tegen moge lijke hervormingsplannen van de huidige regering-Botha. Hoe lang zal het nog du ren voor de eerste blanke een andersden kende rasgenoot doodt De huidige conflictsituatie in Zuid- Afrika is niet meer eenvoudigweg te her leiden tot puur en alleen een confrontatie tusen blank en zwart De vergelijking dringt zich op met Libanon waar ook een onontwarbaar kluwen van organisaties en splintergroeperingen in vrijwel auto nome territoria elkaar bevechten. Uit zichtloos geweld waarbij iedere oproep tot redelijkheid en overleg verstomt. Is dit het sombere toekomstperspectief dat Zuid-Afrika wacht Of bestaan er nog groeperingen aan de Kaap die die een politieke uitweg kunnen bieden voor de naderende burgeroorlog „Wij zijn het uitgediende koloniale stelsel van paternalisme en het verouderd begrip 'apartheid' ontgroeid. Alle Zuid- afnkanen zullen gelijke sociaal-economi sche rechten en med bestuur van het land sage uit een rede van leider van de anti-i ANC, maar de eigen Staatspresident Pieter Botha bij de jaar lijkse opening van het parlement van :hap in het Geen pas- iver Tambo, de atie woorden van opening Zuid-Afrika in januari van dit jaar. tiespraak zeker niet als de grot Uit de toespraak van Botha die toch grootste voorvechter van raciale gelijkberechtiging bekend staat, valt op te maken dat langzaam bij het merendeel van de blanken bet besef doorbreekt dat het ai zijn langst tijd heeft genad. 'Aanpassen of sterven', is Botha's meest geciteerde lijfspreuk. Botha en het 'verligte' deel van zijn Nasionale Partij zien langzaam in dat apartheid moreel onverdedigbaar is en economisch onverantwoord. Opiniepei lingen onder blanken geven dit ook dui delijk aan. Al bewijzen recente gebeurte nissen dat er heel wat onverbeterlijke ra- ZELDEN is een land door de inter nationale gemeenschap zo verguisd en in alle fora van de Verenigde Na ties en andere organisaties veroor deeld wegens het schenden van de mensenrechten. Zuid-Afrika wordt niet voor niets het 'stinkdier' van de wereld genoemd. Sirtds het bloedbad van Sharpville in 1960 wordt er ai aangedrongen op allerlei internatio nale sancties en boycotmaatregeten. Toch heeft het blanke regime in Zuid- Afrika nooit echt zware schade opgelopen door al die economische maatregelen die op papier allemaal zo mooi klinken, maar in de praktijk nauwelijks werken. De grote westerse mogendheden blokkeren in de VN-Veiligheidsraad alle initiatieven om tot een sluitend embargo te komen. Blijkbaar stelt het Westen toch zoveel be lang in Zuid-Afrika dat een werkelijk doeltreffend embargo nooit genomen mag worden. Wat betekent Zuid-Afrika eigenlijk voor Europa en de VS gr< Op de eerste plaats herbergt het land •ote gemeenschappen van Britten '400.000), Portugezen (500.000), West duitsers (100.000) en Nederlanders (40.000). Zuid-Afrika treffen is ook deze landgenoten treffen. Op de tweede plaats is Zuid-Afrika na de Tweede Wereldoor log lange tijd de onverklaarde militaire bondgenoot van het Westen geweest te gen eventuele maritieme Sovjet-expansie. De zeeroute langs Kaap de Goede Hoop is immers van groot bmang voor de olie- aanvoer vanuit net Golfgebied naar Euro pa. Door het strategisch belang van de Zuidafrikaanse havens en de hoge kust- formaties waarop radarinstailaties een enorm bereik krijgen, is tot in de jamt '70 nog vanuit NAVO-kringen geprobeerd om Zuid-Afrika bij een Zuidatlantische Verdragsorganisatie te betrekken. Zelfs op dit moment waarop de VS be perkte sancties tegen het Zuidafrikaanse bewind hebben uitgevaardigd, zijn beide landen nog eikaars 'bondgenoten' in de ondersteuning van de verzetsbeweging UNITA en de bestrijding van de Sovjet- en Cubaanse invloeden in Angola. Op dit front lopen de belangen van Pretona en Washington parallel. Tot slot is Zuid-Afrika een belangrijke economische mogendheid. Als handels partner, grondstoffenleverancier en in vesteringsgebied gaat dat zeker op voor het Westen. De betekenis van Zuid- Afrika als grondstoffenleverancier is, ze ker gerelateerd aan de geografische om vang van het land, zeer groot. Met slechts één procent van het landopper vlak op aarde, heeft Zuid-Afrika de grootste reserves in de wereld aan chroom, goud, mangaan, platina en van adium. En zeer grote voorraden aan dia mant, fosfor, steenkool, uranium en ko per. Als leverancier van de eerstge noemde vijf mineralen is het land bijna onmisbaar in de wereld. Tenminste als men het huidige prijsnivo wenst te hand haven. Want er zijn weliswaar genoeg andere vindplaatsen in de wereld maar de exploitatiekosten liggen daar veel ho- Maar ook op andere terreinen wordt nog steeds uitgebreid handel gedreven. Binnen de Gemeenschap zijn het Ver enigd Koninkrijk en de Bondsrepubliek de belangrijkste handelspartners. Maar ook Japan en de VS zetten nog heel wat producten af aan de Kaap. Ook de buitenlandse investeringen in de Zuidafrikaanse economie zijn met ge ring. De Britten nemen maar liefst 40 procent van de totale buitenlandse inves teringen van 31,5 miljard pond in Zuid- Afrika voor hun rekening. In dit land zijn meer dan 400 Britse bedrijven j Als je deze cijfers bekijkt wordt opeens duidelijk dat het motief van veel westerse landen om geen vérgaande economische sancties toe te passen op Zuid-Afrika vooral ingegeven is door eigenbelang. En niet door medelijden met de zwarte be volking of de buurstaten in Zuidelijk Afrika, zoals vaak wordt beweerd. De Zuidafrikaanse ambassade in Groot-Brittannië zou wel eens gelijk kun nen hebben met hun bewering dat de re gering Thatcher met 250.000 extra werk lozen wordt opgezadeld als de handel met en investeringen in Zuid-Afrika worden opgeschort. Het is daarom niet vreemd dat binnen het EG-beraad vooral Londen tegen een investeringsstop is en belang rijke handelspartners als West-Duitsland en België (diamanten) tegen sancties in de vorm van handelsbeperkingen zijn. Zuid-Afrika treedt in voetspoor Libanon Het zwarte verzet in Zuid-Afrika neemt steeds radicaler vormen aan. Collaborateurs worden meedogenloos afgestraft. Ze worden levend begraven, met brandende autobanden omhangen of, zoals op deze foto, gestenigd. kaners zouden bet 'door God uitverkoren volk zijn dat de beschaving en ontwikke ling aan de Kaap moet garanderen'. Eugene Terre Blanche, de leider van de fascistische Afrikaner Weerstandsbewe ging, baseert het recht van de blanken op de oude Boerenrepublieken Transvaal en de Vrijstaat op een contract dat 'zijn' Afrikaner volk gesloten heeft met God om het land voor Zijn glorie te behou den. Terwijl het failliet van het apartheids systeem al lang en breed bewezen is. Het thuislandenbeleid, dat de kam vormt van de apartheid, heeft volledig gefaald. De zwarten zijn maar voor een klein deel naar de 'onafhankelijke' thuislanden ge trokken, het grootste deel ontduikt de pasjeswet en heeft zich in de krottenwij ken gevestigd in de buurt van de grote steden. Daar kan men tenminste geld verdienen, een school bezoeken of naar een arts gaan. De 10 thuislanden, waar van er aan het eind van dit jaar vijf onaf hankelijk zullen zijn, zijn nooit levens vatbare staatjes geworden. Op het thuis land Bophuthatswana na, dat over grote platinareserves en een bruisende sexin- dustrie beschikt, zijn de andere volledig economisch en politiek afhankelijk van cisten onder de blanke Afrikaners be staan voor wie de zwarten nog steeds rechteloze 'kaffers' zijn. Een week, gele den hebben drie rechtse groeperingen nog 10.000 mensen op de been gebracht in een herdenking van het uitroepen van de Zuidafrikaanse republiek 25 jaar gele den. Voor hen is er maar één antwoord mogelijk op de onrust onder de zwarten: harde onderdrukking met. alle mogelijke geweldsmiddelen. Hagelgeweren, zwe pen, knuppels en traangas. Alsof er on gedierte moet worden bestreden. Waar de Engelstalige, blanke elite ai overtuigd is van het belang van hervor mingen, blijft een groot deel van de cal vinistische Afrikaners, de nakomelingen vah de 'Voortrekkers' als Piet Retief en Jan van Riebeeck, nog hard vasthouden aan hun bevoordeelde positie op basis van negentiende-eeuwse ideeën. De Afri- ig in zfijn optreden. Hier wordt een demonstratie van lagen. -potoafp grote buur Zuid-Afrika. De zijn overigens ook nooit als soevereine staten erkend door de internationale ge meenschap. De blanke minderheidsregering van Pieter Botha staat onder grote druk om hervormingen uit te voeren en de zwar ten, kleurlingen en Aziaten dezelfde poli tieke, economische en sociale rechten te geven als de blanken. Die pressie komt niet alleen vanuit de zwarte gemeenschap en het buitenland maar ook vanuit het Zuidafrikaanse bedrijfsleven dat fors te lijden heeft van economische sancties, van apartheidsmaatregelen die de mobi liteit van geschoolde zwarte arbeiders be perken en van teruglopende buitenlandse investeringen in het land. Het vertrou wen van de investeerders loopt even hard terug als het gewold in Zuid-Afrika toe neemt. Vorig jaar heeft een delegatie van blanke zakenlieden zelfs ANC-leider Tambo in Zambia bezocht om het pad te effenen voor eventueel direct overleg tus sen de regering en het ANC. Een opmer kelijk vooruitstrevende stap van deze 'ca ptains of industry* en tekenend voor de bezorgdheid van deze Engelstalige eco nomische elite in Zuid-Afrika voor een verdere escalatie van de rassenstrijd in hun land. Hoezeer deze zakenlieden, de Nasio nale Partij en de Progressieve Federale Partij ook overtuigd zijn van de onver mijdelijkheid van concessies aan de Ban toes, de handen van de Staatspresident Pieter Botha en zijn regering zijn gebon den. Gebonden door de Afrikaner 'hard liners' van rechts. Want de Conservatieve ■partij, de Herstigte Nasionaal Partij ar de Afrikaner Weerstandsbeweging zien - FOTOEPA hun aanhang onder de blanke arbeiders groeien en vormen een nieuwe politieke uitdaging aan het adres van de regerings partij. Zij willen geen hervormingen en zeker geen zwart meerderheidsbewind. Vandaar dat het beleid van Pretoria gekenmerkt wordt door zwenkingen en tegenstrijdigheden. Iedere concessie aan de zwarten schijnt onmiddellijk gecom penseerd te moeten worden met een ver- ring van de onderdrukking of het laan maken van eerder beloofde hervormingen. Botha probeert zowel zijn eigen blanke achterban als de zwarte be volking enigszins gerust te stellen. Zo is het gehate pasjesstelsel dat de bewe gingsvrijheid van de zwarten beperkte weliswaar afgeschaft maar daarvoor in de plaats komt een nieuw identiteitsbe wijs voor alle inwoners van Zuid-Afrika. Verder is ook de noodtoestand opgehe ven maar zijn er in sommige delen van het land wel een soort mini-noodtoestan den afgekondigd. Ondanks het feit dat de regering de mislukking van het thuislandenbeleid in ziet en alle zwarten de Zuidafrikaanse nationaliteit wil geven, heeft Pretoria wel de onafhankelijkheid van het vijfde thuisland, Kwa Ndebele op stapel staan. Met de Zuidafrikaanse luchtaanval op ANC-kantoren in drie buurlanden vorige maand, heeft Botha de eerder opge bouwde schijn dat hij na betniddehng door de 'commissie van wijze mannen' van het Gemenebest, ineens bereid zou zijn om te gaan praten met het niet-com- munistische deel van het Afrikaans Na tionaal Congres, definitief de grond in geboord. Er is nauwelijks meer lijn te ontdekken in het officiële regeringsbeleid in Zuid-Afrika. Langzaam tekent zich de situatie af waarnaar Zuid-Afrika afglijdt. In de zwarte woonoorden nemen radicale zwarten het bestuur over. Er ontbrandt een onderlinge machtsstrijd tussen anti- apartheidsorganisaties. Collaborateurs met de blanke machthebbers sterven een gruwelijke dood door de zogenaamde halsbandexecuties, waarbij brandende autobanden over hun lichaam getrokken worden, of worden zelfs levend begraven. In deze zwarte vrijplaatsen hebben de blanken nauwelijks meer enige invloed. Ze kunnen alleen nog via betaalde 'bur gerwachten' van gematigde zwarten aan sturen op een grotere verdeeldheid in het anti-apartheidskamp. Maar ondertussen nemen zwarte buurtcomités, volksrecht- banken en verdedigingscomités, zoals op dit moment in Alexandra, de daadwerke lijke macht over, al dan niet gelieerd met politieke organisaties als het ANC of Azapo. Ook de blanken lijken zich net als vo rige eeuw tijdens de 'Grote Trek' terug te trekken in een 'laager'De blanke verde digingsgordel bestaat weliswaar niet meer uit ossewagens maar uit grote terri toria die als een soort thuislanden voor blanken hun suprematie en welvaart moeten veilig stellen. Althans dat is wakt een man als Terre Blanche op aanstuurt. Voor de aanhangers van de fascistische Afrikaner Weerstandbeweging is er maar één ant woord mogelijk op de onrust onder de zwarten: harde onderdrukking met alle mogelijke ge weldsmiddelen. Hagelgeweren, zwepen, knuppels en traangas. Alsof er ongedierte moei wor den bestreden. - fotoepa HET BLANKE KAMP: •Nasionale Partij: De regeringspartij en sterkste blanke (Afrikaner) organisatie in Zuid-Afrika. Heeft jarenlang een machtsmonopolie gehad maar verliest nu enige aanhang aan rechts. Deze partij van Botha probeert voorzichtig op hervorming van het apartheidsstelsel aan te sturen. •Herstigte Nasionale Partij, Conservatieve Partij en Afrikaner Weerstandsbewe ging: Organisaties van extreemrechtse blanken die de apartheid willen handhaven en vooral aandringen op harde repressie van de zwarte opstanden en de zwarte or ganisaties als het ANC. •Federale Progressieve Partij: Huisvest vooral het (Britse) liberale deel van de blanke gemeenschap. Staat geheel achter het idee van machtsdeling met kleurlin gen, Aziaten en zwarten, HET ZWARTE KAMP: •Verenigd Democratisch Front (UDF): Een multiraciaal platform van bijna 600 organisaties. Is in augustus 1983 opgericht in antwoord op de plannen van de rege ring om alleen de kleurlingen en Aziaten een parlement te geven. Deze beweging staat als gematigd bekend, wijst geweld af en probeert een brug te slaan tussen de rassen. Dominee Alan Boesak is een van de belangrijke voormannen. •Afrikaans Nationaal Congres: Opgericht in 1912 toen (Mahatma) Gandhi zich in Zuid-Afrika opwierp voor de gehjberechtiging van de daar woonachtige Aziaten. Is na het bloedbad van Sharpville in 1960 tot verboden organisatie verklaard. Het ANC stapte daarop van de tactiek van geweldloze actie en burgerlijke ongehoor zaamheid af. Nelson Mandela die al sinds 1963 gevangen zit in Zuid-Afrika is nog steeds de leider van het ANC, dat nu vooral gewapend verzet en terreur- en sabo- tage-acties organiseert. Het ANC heeft zich in de militaire vleugel 'Speer van het Volk' verbonden met de communistische partij. Bij afwezigheid van Mandela is de leiding in handen van Oliver Tambo. Het ANC is de grootste anti-apartheidsorga nisatie. De leiding van het ANC is voor een groot deel in handen van leden van de Xhosa-stam. •Inkatha: Oorspronkelijk een organisatie die het culturele erfgoed van de vijf mil joen Zoeloe's moest dragen. Telt 350.000 aanhangers. Onder leiding van Chief Gatsha Boethelezi, tevens hoofd van het Zoeloe-thuisland KwaZoeloe, staat de be weging nu ook open voor niet-Zoeloe's. Boethelezi staat gematigd tegenover het blanke bewind maar zegt wel de afschaffing van de rassendiscriminatie na te stre ven. Andere zwarte verzetsorganisaties als het ANC verwijten Boethelezi een ma rionet van de blanke regering te zijn, omdat bij aan het hoofd staat van een door blanken uitgeroepen thuisland. Inkatha en ANC staan elkaar regelr naar het omst aanleiding leven, waarbij met in de laatste plaats de verschillende stam; geeft tot deze conflicten. •Azanian Volksorganisatie (Azapo): Een zwarte bewustwordingsorganisatie die vooral sterk vertegenwoordigd is in de omgeving van Port Elizabeth. Hij wil de oude Boerenrepublieken weer in ere herstellen, streng gescheiden van 'die swartman'. Zijn er nog minder geweldadige opties mogelijk in Zuid-Afrika of is de totale burgeroorlog onvermijdelijk Er bestaan nog wel enkele lichtpunten aan de Kaap. Maar in geen enkel scenario voor de toe komst zal het geweld ontbreken. Mis schien dat de meer gematigde zwarten als bisschop Tutu, de Zoeloe-leider Boethe lezi en de liberale blanken een uitweg kunnen bieden aan het toenemend radi calisme. Zo worden er nog steeds voorbereidin gen getroffen voor de uitvoering van een man om het blanke 'liberale' woongebied Natal en het Zoeloe-thuisland KwaZoe loe tot één bestuurlijke eenheid samen te voegen en iedereen ongeacht de huidskleur stemrecht te geven. Realise ring van dit stoutmoedig plan zou een belangrijke eerste stap kunnen zijn op weg naar raciale gelijkberechtiging. Op 22 mei heeft de regering de vorming van een multiraciale adviesraad aangekon digd voor het uitwerken van een nieuwe grondwet die alle rassen gelijke rechten moet geven. De vraag is alleen of het al niet te laat is om met dit soort stappen de gemoede ren nog tot rust te brengen. De conserva tieve blanken wijzen hervormingen reso luut af en een groeiende groep zwarten is alleen nog maar tevreden met een sys- teem van xme man-one vote'.

de Stem | 1986 | | pagina 31