even UITBLAZEN Dag-avondscholen groeiden tegen de verdrukking in Rabo steekt ƒ30 min in biotechnologie Kritisch rapport over NASA klaar De Mark Del- O theorie MINISTERIE PROBEERDE VERGEEFS TOELOOP LEERLINGEN AF TE REMMEN Kalkar ZATERDAG 7 JUN11986 Dl ©MM ACHTERGROND Wijffels volgt Lardinois op Twee miljard extra bezuinigen VS PROBEREN OVER RUIMTETEGENSLAGEN HEEN TE KOMEN DESTEMCOr WIMKOCK ALS DE lengte van je tenen omgekeerd evenredig is aan de mate van het verstand dat je van voetbal hebt, beleef je weer moeilijke weken. Neem nou die waterige wedstrijd van donderag- avond; Bulgarije tegen Zuid-Korea. (Noord-Korea., zei Rik de Sauwelaer nadat de par tijen na de rust waren ge draaid). Het veld was drijfnat. Soms dreef de bal meer over het veld dan dat hij rolde. Met bewondering zat ik te kijken naar wat de spelers, vooral die van Zuid-Korea na de rust, er desondanks toch nog van maakten. Geslaagde combina ties, passes die te bestemder plaatse aankwamen (meestal toch) en ondanks het soppende gras, lenige wendingen in snelle duels om de glibberige bal. Die jongens verdienen een pluim, dacht ik nog. Om zó nog te kunnen spelen, onder omstan digheden waaraan in Neder land, geen eredivisieclub zich waagt. Maar wat lees ik de vol gende morgen in de krant, uit de pen van een kenner die er zelf met z'n neus bovenop zat? „De grasmat raakte door de hoosbui snel verzadigd, waar door normaal voetbal niet mo gelijk was." Wat heet eigenlijk 'normaal voetbal'? Italië-Ar- gentinië misschien? - een wed strijd waarin de wederzijdse aanslagen op het lichamelijk welzijn werden verheven tot 'atletische kracht' (Klaas Nu- ninga woensdagavond voor de NOS over het moderne, harde spel). Als voetbaldomoor vond ik het maar gek dat er in de wed strijd van Bulgarije tegen Zuid- Korea door de Arabische scheidsrechter zo dikwijls met gele kaarten werd gezwaaid, terwijl er relatief weinig over tredingen werden gemaakt. Onze eigen scheidsrechter Kei zer daarentegen leek de geraffi neerd gevoerde Italiaans-Ar gentijnse oorlog en het open lijke Argentijnse ellebogenwerk te negeren. Hij volstond tot diep in de tweede helft met het maken van de schokkerige arm en hoofdbewegingen van de houten soldaat; wat zijn collega van Swieten (donderagavond bij de NOS) wel weer 'gezag uitstralend' vond. Een zaak waarover ik het ook maar niet eens kan worden met de deskundigen is de 1-0 theorie. Als van twee ploegen die min of meer aan elkaar ge waagd zijn en beide grote be langen op het spel hebben staan, er een op 1-0 komt, dan gaat dit team verdedigend spe len om de voorsprong vast te houden. Dat heet 'op zekerheid spelen' of 'resultaatvoetbal'. Ik zie daar absoluut het nut niet van in. Ik zou juist zeggen: als je door een doelpunt in een winning mood komt, duw dan nog een tijdje door om te zien of er nog meer te profiteren valt van de vijandelijke zwakte die waarschijnlijk maar tijdelijk is. Met 2-0 of 3-0 op het score bord lijkt het me heel wat ge makkelijker om uiteindelijk de begeerde twee punten binnen te halen. Ik neem graag aan dat het met die 1-0 tactiek wel eens illlllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÏT. lukt, anders zouden de coaches er niet mee doorgaan, maar mislukken doet ook het dik wijls. Dat zien we nu op het WK-toernooi in Mexico wel weer. Het regende er de afgelo pen week 1-1 uitslagen. Frap pant voorbeeld van mislukking gaven de Bulgaren te zien. Al na 12 minuten op voorsprong gekomen, verschenen ze nau welijks nog voor het Koreaanse doel. De comerverhouding om streeks de 50ste minuut sprak boekdelen. Het prijsschieten waarop de Bulgaren hadden ge rekend hadden ze bij rust al - ook letterlijk - in het water zien vallen, maar de 1-0 dachten ze blijkbaar wel te kunnen vast houden. Ik dacht het tegen overgestelde en kreeg het gelijk van de leek. Het voordeel van leken is dat ze naar voetbal kijken met dat minuscule beetje verstand dat ze ervan hebben. Het na deel van kenners - en dat zijn bij uitstek de voetballers en coaches zelf, maar ook de voet baljournalisten - is dat ze heilig geloven in de sjablones die ze zelf hebben bedacht. De theorie wordt ten uitvoer gebracht dus werkt zij. Dat deed ze in het ge val van de Bulgaren 'dus' niet. Met het uitvoeren van de 1-0 theorie gunden de Bulgaren, hun opponenten 78 minuten speeltijd om een gelijkmaker te versieren. Dat is een lange tijd voor een zo grillig spel als voet bal ook op zogenaamd topni veau kan zijn. In de 62ste mi nuut kwamen de Koreanen langszij en op slag veranderde het spelbeeld. Met of zonder zwemvliezen: de Bulgaren moesten weer vooruit en ze de den het en misschien heb ik er het voetbalverstand niet voor, maar in de slotfase dacht ik dat je duidelijk kon zien dat het Bulgaarse team inderdaad de potentie had om van Zuid-Ko rea te kunnen winnen. Alleen de tijd ontbrak. Stel, zei ik, dat de Bulgaren na die 1-0 waren doorgegaan met aanvallen. Aanvallen is ris kanter dan verdedigen. Het had snel 1-1 kunnen worden, maar dat was dan nog steeds betrek kelijk vroeg in de wedstrijd ge weest en ze hadden gewoon op nieuw kunnen beginnen. Het had echter óók 2-0 kunnen worden en dan hadden ze er een stuk beter voor gestaan. .Maar bij de kenners, te begin nen bij mijn zoon, kreeg ik weer geen poot aan de grond met mijn analyse. En Rik de Sauwelaer maar zeuren over de regen, het water in z'n schoe nen en z'n broek die niet natter kon worden dan ze al was. Het kan niet eeuwig voetbal zijn, maar voorlopig duurt het nog drie weken. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alleen abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Pdstgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans van Mourik OP 12 JUNI gaan alle dag-avondscholen in Nederland een beschei den feestje bouwen. Met een open dag gaan ze vieren dat tien jaar gele den voor volwassenen de mogelijkheid werd ge opend om ook overdag onderwijs te volgen voor mavo, havo, vwo en meao. Tien jaar lang moesten de scholen tegen de verdruk king in groeien, want het mi nisterie van Onderwijs zag met lede ogen de stormloop op dit type onderwijs aan. Gepland was in eerste aanleg de dag-avondschool voor 'moeder die ging studeren'. Vandaar de benaming 'moe dermavo' en in het begin klopte die vrij aardig. Van de 30.000 leerlingen kwam twee derde uit de 'moeder-doel groep'. Maar dat is niet zo ge bleven. Er zijn nu 130.000 leerlingen en de 'moeders' vormen daarvan nog 'maar' eenderde deel. Groei kwam er bijvoorbeeld uit de groep jongeren, die worden aange duid als 'voortijdige school verlaters' ofwel 'dropouts'. En die blijken zich op deze scholen beter thuis te voelen dan in het gewone voortgezet onderwijs, waarvan de dag avondscholen overigens wet telijk 'een kopie' dienen te zijn. De overheid was niet blij met die geweldige groei en probeerde de stroom in te dammen door een regelma tige verhoging van de cur susgelden. Daar zou een kos tenfactor aan ten grondslag liggen. De overheid had ge pland dat er in dit jaar onge veer 50.000 leerlingen op die scholen zouden zitten en het werkelijke aantal van 130.000 is daar een veelvoud van. Maar dat kostenverhaal gaat niet op. Een leerling in het dag-avondonderwijs kost de overheid namelijk maar een- derde van wat die in het ge wone voortgezet onderwijs kost. Directeur Van Rhijn van de Vereniging van Avondscholen (VAN)„Een leerling bij ons kost de over heid jaarlijks 2500 gulden, in het gewone onderwijs is dat 7500 gulden". Voor de hand ligt, maar dat wordt natuurlijk nooit uitgesproken, dat de be windslieden op Onderwijs de bestaande scholen proberen te behoeden voor een te grote leegloop. Er is weliswaar een minimum leeftijd voor het dag-avondonderwijs (16 jaar voor de mavo en 18 voor de rest), maar die drempel zou niet voldoende zijn. Vandaar dus dat naar het 'wapen' van de verhoging van het cursus geld wordt gegrepen. Wat dat betreft dringt zich de vergelijking op met de Open Universiteit. Ook daar een toeloop (30.000 studen ten), die bijna driemaal zo groot was als gepland. En ook daar, toen de leeftijdsgrens onder druk van de Kamer niet bij 21 maar bij 18 jaar werd gelegd, een voortduren de, niet te rechtvaardigen verhoging van de cursusgel den. En, dat maakt de vergelij king compleet, net als de Open Universiteit behoort het dag-avondonderwijs tot het zogenaamde tweedekans onderwijs. Mensen, die om De oorspronkelijke doelgroep 'de moeders'. welke reden dan ook, in eer ste instantie de onderwijs- boot hebben gemist, krijgen een nieuwe, tweede kans. „En van die tweede kans maakt de overheid met de verhoging van de cursusgelden een la chertje", zegt Van-directeur Van Rhijn. En hij bevindt zich met die kritiek in het kamp van prof. De Moor, rec- tor-magnificus van de Ka tholieke Hogeschool in Til burg en grondlegger van de Open Universiteit. Ook De Moor vond (bij de zoveelste verhoging van de cursusgel den) dat de overheid van het tweedekans onderwijs een lachertje maakt als uitgere kend de groepen voor wie dat bedoeld is het onderwijs niet kunnen betalen. In het dag- avondonderwijs kost (cur susgeld plus alle andere kos ten) een mavo-opleiding nu 800 tot 900 gulden en havo- vwo 1000 gulden. Niettemin is het dag- avondonderwijs in de afgelo pen tien jaar blijven groeien. „Op dit moment is er sprake van een stabilisering", zegt Van Rhijn, „Landelijk gezien is er een lichte terugloop van één procent". Het Westbra bants .Avondcollege in Roosendaal en Bergen op Zoom, de Zeeuwse Dag- Avondscholengemeenschap in Vlissingen en Goes en de Avondscholengemeenschap 'Zeeuwsch Vlaanderen' in Terneuzen volgen die trend. Het Baronie van Breda Col lege wijkt in ongunstige zin af met acht procent. „Maar", zegt Van Rhijn, „met die cij fers moet je voorzichtig zijn, want er zijn verschuivingen tussen de scholen zelf en er zijn meer leerlingen die de voorkeur geven aan enkele deelcertificaten in plaats van een compleet diploma. Bo vendien is er sprake van een forse groei van de meao, die ten koste gaat van de mavo". Een markt, waarop het dag-avondonderwijs zich graag zou gaan bewegen, is - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP die van de korte cursussen ter voorbereiding van het on derwijs aan de Open Univer siteit. Bijvoorbeeld 'korte wiskundecursussen'. Van Rhijn: „We zijn druk bezig modulen uit de leerstof te ha len en we hebben al redelijk vaak contact met de Open Universiteit. Maar ook hier lopen we tegen de overheid aan. Want we moeten nog steeds een getrouwe kopie van het gewone voortgezet onderwijs zijn en dat zou be tekenen dat we geen korte cursussen zouden mogen ge ven. Maar iemand die aan de Open Universiteit wil gaan studeren, maar te weinig weet van wiskunde, heeft vaak helemaal geen volledig VWO-pakket wiskunde no dig. Een korte cursus zou vol doende zijn". Tweede aandachtsveld voor de toekomst is de basis educatie. Het aandeel van het dag-avondonderwijs daarin op dit moment bedraagt een kwart tot een eenvijfde. Maar daar ligt wel een bot sing in het verschiet met de welzij nsstichtingen, die ook driftig op dat terrein aan het pionieren zijn. En daarbij voltrekt zich dan een schei ding der geesten. Zwart-wit gesteld vinden welzij nsstich tingen dat het accent bij ba siseducatie op 'vorming' moet liggen, terwijl het dag- avondonderwijs 'kennis en informatie' hoger inschaalt. „Maar", zegt Van Rhijn, „scholing en beroepsgerichte educatie mogen dan voor ons belangrijk zijn, wij hechten toch ook grote waarde aan vorming. Ook al omdat je maatschappelijk goed toege rust moet zijn om te kunnen functioneren. Wij houden onze scholen dan ook voor niet op één paard te wedden, dus zich niet alleen te richten op scholing voor een beroep. Want dan vergeet je de men sen die geen baan hebben en werk je mee een een verbre ding van de educatieve kloof tussen werkenden en niet- werkenden". Hij is er zich vanuit die fi losofie van bewust dat daar mee de voorwaarden gescha pen worden voor een concur rentieslag tussen welzijns werk en dag-avondonder wijs. Ook daarin zal de over heid een rol spelen, in dit ge val de gemeentelijk overheid die de geldbuidel voor de ba siseducatie gaat beheren. „Maar", zegt Van Rhijn laco niek, „de eerste twee jaar is er niks aan de hand, want dan krijgen alle scholen hun budget gegarandeerd. Daarna mag de gemeente gaan reshuffelen, maar wel onder bepaalde voorwaar den". 7ATERPAG 7 JUN11986! UTRECHT (ANP) - Per n juni moeten fysiotherapeuten hun tarieven verlagen. De tariefs verlaging. waarover genuine i ijjg is onderhandeld, is nodig omdat de huidige tarieven naar de smaak van de particu liere ziektekostenverzekeraars te hoog rijn- Volgens het COTG, het or- eaan dat de tarieven vaststelt, laan bijvoorbeeld de tarieven voor massage en oefenthera pie omlaag van ƒ26,20 naar 23,40 per bezoek, inclusief Door Louis van de Geijn DE RABOBANK wil de ko mende jaren dertig miljoen gulden steken in het op gang helpen van bedrijven op het gebied van biotechnologie. Het Rabobank Biotech Venture Fund gaat risicodragend ver mogen leveren voor initiatie ven op dit terrein. De Rabobank denkt dat biotech nologie van groot belang wordt voor de landbouw zowel als voor de toe leverende en verwerkende indu strie. De bank is ook betrokken bij het Academisch Bedrijven Centrum in Leiden, waar startende biotech- bedrijven terecht kunnen. Tijdens de jaarlijkse vergadering van'de Rabobank, waarvoor ruim 3000 plaatselijke bestuurders naar de Utrechtse Jaarbeurs waren ge komen, deelde hoofddirectie-voor zitter Lardinois mee dat het vorig jaar gevormde garantiefonds van ƒ40 miljoen voor specifieke start problemen intussen voor ƒ20 mil joen achtergestelde leningen heeft verstrekt. Daar maken ruim 500 startende en vernieuwende onder nemers gebruikt van, voor het grootste deel uit he4 midden- en kleinbedrijf en voor 15% uit de agra rische sector. Overigens werd deze bijzondere kredietverlening aange vuld met 160 miljoen gewone bankfinanciering. Ir.Lardinois kondigde ook aan dat de Rabobank tegen het einde van het jaar komt met een eigen aande lenfonds en een obligatiefonds. Daarmee haakt de bank in op de be hoefte aan beleggingsmogelijkhe den bij kleinespaarders. Ook de Rabobank maakt zich zor gen over de problemen die de ban ken hebben met het aantrekken van particulier spaargeld. Desondanks is hettotaal van toevertrouwde mid delen bij deze grootste spaarinstel- ling van Nederland enkele weken geleden boven de ƒ100 miljard geko men. Dat komt vooral door de groei van zakelijke middelen: het be drijfsleven heeft momenteel veel geld in kas en zet dat uit bij de bank. Lardinois signaleerde dat de groei van de bankzaken de afgelopen twee jaar ten opzichte van de tweede helft van de jaren zeventig is gehalveerd. Ook dit jaar zal het balanstotaal met ongeveer 6% stij gen, verwacht hij. De vraag naar krediet is de eerste maanden van 1986 wat afgezwakt. Dat geldt niet voor de land- en tuinbouw, waar de eerste vijf maanden 30% procent meer nie.uwe leningen werden ver strekt dan inde eerste maanden van vorig jaar. In de veehouderijsector nam de kredietvraag zelfs met circa 50% toe. De verkoop van woninghypothe ken nam iets toe. De Rabobank komt deze week met enkele nieuwe hypotheek vormen, die het mogelijk maken gebruikte maken van de overwaarde van een huis. Zo kan de aflossing worden uitgesteld, of de rente bij de hoofdsom worden ge teld, als er bijvoorbeeld in een dure gezinsfase (studerende kinderen) of na pensionering aanleiding is om de Drs. H. Wijffels (met bril) volgt in september ir. P. Lardinois op als voorzitter van de hoofddirec tie van Rabobank Nederland. Lar dinois, dan 62 jaar, heeft de Rabo bank bijna tien jaar geleid. Daar voor was hij o.m. minister van land bouw en Europees landbouwcom missaris. Lardinois blijft nog enige jaren algemeen adviseur van de Ra bobank. Wijffels (44) is sinds 1981 lid van de Rabo-hoofddirectie. Hij was eerder o.m. algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond NCW. hypotheeklasten te beperken. Lardinois verwacht dit jaar een soortgelijke daling van de bruto winstals in 1985, Die nam in dat jaar met 5% af tot ƒ1.421 miljoen. De net towinst (vorig jaar ƒ668 miljoen) kan op peil blijven doordat er min der voor stroppen behoeft te worden gereserveerd. In 1985 daalde dedota- tie aan deze voorziening al van ƒ651 naar ƒ510 miljoen. Tijdens de jaarvergadering van de Rabobank zette Europees land bouwcommissaris mr. F. Andries- sen nog eens de problemen van het Brusselse landbouwbeleid uiteen. De overschotten zijn niet meer te betalen en aan het beperken van het grondgebruik in Europa zal vol- genshem niet zijn te ontkomen. Andriessen wees er op dat er bij voorbeeld 1,2 miljoen ton boter in de koelhuizen ligt, waarvan de bewa ring de EG jaarlijks meer dan een miljard gulden kost. „Alleen al in de afgelopen twee weken hebben wij meer dan 50.000 ton boter in inter ventie moeten aankopen. Dat is meer dan de helft van de boterpro- duktie in deze periode. Dat is na tuurlijk te gek om los te lopen", al dus de EG-commissaris. Zoals bekend wil de Europese Commissie nu de oudste voorraad- boter aan de veevoederindustrie overdoen. Het publiek zal daarvoor .weinig begriphebben, erkende mr. Andriessen. „Het lijkt mij echter dat boter in zeep of verfstoffen of des tructie minstens zo weinig enthou siasme zal oproepen." Vervolg van pagina 1 Voor het invullen van de 2 miljard extra bezuinigingen volgend jaar geven de CEC- ambtenaren een aantal moge- lijkheden: opnieuw korten op de koop krachtverbetering voor amb tenaren en trendvolgers; nog verder snijden in de in- komensafhankelijke subsidies, zoals individuele huursubsi- j dies; 1 lastenverzwaringen voor de burgers: 1,8 miljard minder I bijdrage van de overheid aan de ziekenfondsverzekering, waardoor het premievoordeel van 1 miljard dat in 1987 zou optreden, wegvalt (1 a 1,5% 1 koopkrachtverlies voor werk nemers beneden de zieken- l fondsgrens, ambtenaren en uitkeringen); verschuiving i van de werkloosheidspremie van werkgevers naar werkne mers (1/4% koopkrachtver- I lies); verhoging met 1% van het lage BTW-tarief bovenop de reeds vastgestelde verho ging met 1 van het hoge en lage tarief (1/4 koopkracht- verlies). Tenslotte vinden de ambte- I naren bezuinigingen mogelijk S op de uitgaven voor defensie, ontwikkelingssamenwerking, I gezondheidszorg en het ge meente-en provinciefonds. (ADVERTENTIE) Door Jo Wijnen WASHINGTON - De speciale door president Reagan benoemde com missie die de ramp met de space-shuttle Chal lenger heeft onderzocht, zal komende maandag rapport uitbrengen. Deze week zijn onder meer de familieleden van de zeven omgeko men astronauten tot in detail op de hoogte ge bracht van de inhoud van het rapport. Zeker is dat het rapport zich buitengewoon kritisch zal uitlaten over de leiding van Nasa. Want vast staat dat Nasa al zeer lang op de hoogte was van de moeilijk heden met de verbinding en verzegeling van de afzonder lijke delen van de aandrij- fraketten, die de uiteinde lijke oorzaak van de ramp waren. Maar het rapport zal ook op een aantal andere technische tekorten wijzen. En tenslotte zal de 13 man sterke commissie ernstig waarschuwen voor het te snel hervatten van de be mande ruimtevluchten, hoe zeer daarop - vooral vanuit militaire kringen - wordt aangedrongen. Het verschijnen van het rapport is de afsluiting van een buitengewoon traumati sche periode voor Nasa, de Amerikaanse architecten van het ruimtebeleid, maar ook voor het grote publiek. Dat grote publiek was, na 25 jaar ruimtevaart en na de opeenstapeling van successen die de Amerikanen al op de maan hadden gebracht, gaan geloven in een soort techni sche onfeilbaarheid van de Nasa. De ruimtevluchten hadden een volmaaktheid bereikt die zo groot was, dat het publiek de exploitatie van de ruimte als iets heel gewoons was gaan beschou wen en daardoor zelfs de be langstelling voor het ruimte programma had verloren. Het was president Reagan zelf die vond dat gewone burgers ruimtevluchten moesten kunnen maken. Toen de vraag rees welke 'gewone' burger het eerst mee de ruimte in zou gaan, besliste de president dat dat een leraar moest zijn. De Amerikaanse jeugd zou, van uit de ruimte, les moeten krijgen van een gewone on derwijzer, een gewone leraar, zo vond de president. Het was Christa McAuliffe - een goedlachse, zelfbewuste, 37- jarige lerares, die ook nog moeder van twee kinderen was - die die zeer bijzondere taak op zich nam. In het enorme publiciteits offensief, dat Nasa harder dan ooit nodig had, kwam Christa McAuliffe als geroe pen. Dankzij haar leefde de belangstelling voor het mil joenen verslindende ruimte vaartprogramma plotseling weer op. Wat twee congresle den, die eerder een ruimte- vlucht hadden gemaakt, niet lukte, lukte Christa McAu liffe wel: Amerika kreeg weer oog voor de reusachtige prestaties die het in de ruimte leverde. Maar het liep anders dan de Amerikanen hadden ver wacht. Op die fatale morgen van de 28ste januari explo deerde de space-shuttle en alle zeven astronauten kwa men om. Wat een triomf had moeten worden, werd een tragedie die de Amerikanen zeer schokte en die hun van zelfsprekende vertrouwen in het technisch kunnen van de natie ondermijnde. Vanaf het moment van de ramp is de space-shuttle eigenlijk niet meer uit het nieuws geweest. Het werk van de speciale onderzoeks commissie, onder leiding van William Rogers, werd met meer dan gewone belangstel ling gevolgd. Geen detail bleef het naar feiten honge rende Amerikaanse publiek bespaard. Gaande het onder zoek werd het pijnlijk duide lijk dat Nasa allerminst de fase van technische vol maaktheid had bereikt, dat Nasa risico's had genomen, dat Nasa de technische pro blemen die de Challenger fa taal werden allang kende, dat Nasa de in training zijnde astronauten niet eens De Challenger ontploft kort na de lancering. - fotoap op de hoogte had gesteld van die problemen. Deskundigen verklaarden bovendien dat Amerika's bemande ruimte vluchten in feite waren geba seerd op een verouderde technologie. Op 8 april ontplofte, vlak na de lancering op de Cali- fornische luchtmachtbasis Vandenberg, een Titan-raket die een spionage-sateliet in de ruimte had moeten bren gen. Op 3 mei moest een Del ta-raket, die op Cape Cana veral was gelanceerd en die een miljoenen kostende weersateliet in de ruimte had moeten brengen, voortijdig tot ontploffing worden ge bracht omdat ze uit de koers was geraakt. Die twee mis lukkingen schokten niet al leen opnieuw het vertrouwen in het technisch kunnen van de Amerikanen, maar con fronteerde Washington bo vendien met een steeds gro ter wordende achterstand op de Russen, die intussen onge hinderd met hun ruimte vaartprogramma door kon den gaan. De door spectaculaire ruimtesuccessen verwende Amerikanen kwamen met lege handen te staan. Veel van die successen waren bo vendien samengevallen met tal van nationale tegenslagen en teleurstellingen. De ge slaagde landingen op de maan vonden plaats in de ja ren dat Amerika zich totaal verstrikt bleek te hebben in de Vietnamese oorlog. De eerste vlucht met de space- shut'tle werd gelanceerd en kele weken na de vrijlating van de Amerikaanse gijze laars in Teheran en op het moment dat een diepe econo misch crisis zich aandiende. In feite zijn de enorme ruim- tevaartsuccessen altijd een soort stoplap geweest voor jaren van industriële en eco nomisch neergang, sociale problemen en politieke te leurstellingen. En juist op het moment dat Ronald Reagan het Amerikaanse zelfver trouwen opnieuw had opge krikt, gebeurde de ramp met de Challenger. Dat neemt overigens niet weg dat niemand in de VS twijfelt aan nieuwe ruimte vaartsuccessen. Want Ame rika heeft van de ramp op 28 januari geleerd. Het rapport van de Rogers-commissie zal worden ervaren ais de afslui ting van een traumatische periode. De Nasa zal, onder een nieuwe leiding, zonder twijfel opnieuw tot opmerke lijke successen in staat zijn. De relatieve westerse achter stand op de Russen - nog ge accentueerd door het ongeluk met de Europese Ariane-ra- ket vorige week - zal over een aantal jaren opnieuw worden ingelopen. Amerika mag dan aan zichzelf twijfe len, het zal met zijn typische vitaliteit en zijn enorme technologisch kennis een nieuwe stap in de ruimte wa gen. Het gebeuren met de space-shuttle mag dan een ramp zijn geweest die Ame rika tot in het diepst heeft geraakt, het heeft ook een nieuwe vastberadenheid wakker geroepen. Intussen is er honderden journalisten, politici, leraren, schrijvers, kunstenaars en sportlieden alles aan gelegen om voor een nieuwe bemande ruimtevlucht te worden uit verkoren. Waaruit blijkt dat de Amerikanen weliswaar zijn geschrokken, maar zeker niet zijn afgeschrikt. van oorsprong tol Dintelsas Uniek lees-kijkboek, samengesteld door de Stemfotografen Dick de Boer en Johan van Gurp en Stemverslaggever Willem Reijn '.s.m. De Stem. Het boek bevat 180 pagina's waarvan 90 met foto's. Verkrijgbaar bij de boekhandel. 'TSJERNOBYL' zou aan het V) niets, maar dan ook niets vera grafietreactoren uit de Sovjet-U reactoren waren daarvoor veel nomie van de Bondsrepubliek a komst zonder kernenergie. All de kernramp in de Oekraïne, il ijkt 'Tsjernobyl' aan een oud 1 kernindustrie, namelijk de mil snelle kweekreactor in Kalkar I niet ongemerkt voorbij te gaan Het verzet van de FDP (lit tisch) tegen het in bedrijf steil steeds feller, en deze week ve| selierskandidaat en minister-p rijn-Westfalen - die voor het tl tale vergunningen moet afge| nooit in gebruik moet worden c van Wetenschapsbeleid Von dehjk voor de snelle kweekreai Tegenstanders van de snel Bülow en nu dus ook Rau, voe gumenten aan: de bouwkost* Mark (oorspronkelijke raminq voor ruim 0,5 miljard bijdraagt; snelle kweekreactor (die splii splijtbaar uranium) kunnen nf worden geplaatst. Eenmaal uit kweekreactoren namelijk nog is brengen dan in 'gewone' sen. Daarnaast is de techniél riJke brandjes met het als koe nu in Kalkar al hebben voorgel v,a-®!ierland had ziin bijdraai voor Tsjernobyl' bevroren rrr piele vraag of de Westduitse I 'h gebruikname van Kalkar mi honHt een CDU (chr'sten-di d°udt- en een SPD en FDP di relatieve buitenstaanders als Van AVa?Hr 15 P^Peren, van Aardenne, demissionair nogal mee te zitten. onbegrijpelijk ifo a I ontvwkkeling van i aaat ln Nederland geldt, di saat - ook een paar kilometer

de Stem | 1986 | | pagina 2