SCHERPE ANTI-DOPING CONTROLE Rooks leider in Ronde van Luxembur 4 Wij hebben discipline' Vierd voor in Oo DEENSE SELECTIE HOUDT HART VAST Derde directielid voor OS Amsterda» ROMERODE HOOP VAN PARAGUAY NIETS Sterk van De Gouden DE VRIJDAG 6 JUN11986 PAGINA SPOIRT EK dobberen Afstaan Voortrekker Talen Handvol Discipline VRIJDAG 6 JUN119 Titel bantai Ton Cornelissei naar Graafscha] Algerijn Madje uit ziekenhuis CIJFERSPEL DISTRICTS T19 Van onze speciale verslaggevers QUERETARO - Het WK in Mexico kent de scherpste doping-controle in de geschiedenis. Tijdens de Mundial '86 is één van de meest geavanceerde anti-doping laboratoriums in gebruik genomen. Alle spelers die aan het toernooi deelnemen zijn verplicht een doping-test te ondergaan. De FIFA heeft een enorme lijst met verboden middelen samengesteld, lopend van amfita- mine tot cocaïne en van morfine tot caffeine, al zal de speler wel 30 kopjes koffie voor de wed strijd moeten drinken, wil hij de limiet passe ren. Doping-tests worden door de FIFA al sinds 1966 uitgevoerd, maar slechts één keer is er een speler positief bevonden. In 1978 werd de Schot Willie Johnstone uit het toernooi in Argentinië gezet vanwege het gebruik van sti mulerende middelen. Maar er is geen mens die geloont dat John stone in die 20 jaar de enige was die doping ge- brukte. Vandaar dat er nu een Mexico-Stad een computer staat, waarop alle 12 stadions in de negen deelnemende steden zijn aangesloten. Volgens de artsen, die tevens beweren dat de computer alles zal opsporen, moet er van de in- tenstiteit en kwaliteit van de controle zoveel dreiging uitgaan, dat de spelers het wel uit hun hoofdzullen laten, te gaan slikken. De tests worden elke keer tijdens de rust uitgevoerd. Op dat wat ongebruikelijke tijd stip wijst een FIFA-official vier spelers of re serves van elke ploeg aan om hun staal urine te leveren. De computer kan vervolgens con stateren of de betrokkenen gebruikt hebben of niet. Een in het stadion opgestelde machine ver dampt de urine, de waterdamp en gassen pas seren vervolgens gevoelige 'verklikkers', waarna er een electrisch singnaal naar de computer in Mexico-Stad gaat. Op de compu ter kan men aflezen wie er iets genomen heeft. Om gevallen van vergissing tegen te gaan, moeten ploeg-artsen 72 uur voor de wedstrijd opgeven welke spelers zij eventueel medicij nen hebben toegediend, opdat niet een speler omdat hij toevallig teveel anti-gripines geslikt heeft, aan de schandpaal genageld wordt. Tot op heden heeft de geavanceerde apparatuur nog niemand betrapt. Veel kritiek op doelman Rasmussen Door Henk Mees NEZAHUALCOYLOT - Hartje Mexico-Stad is al avonden lang taboe voor het verkeer. De Mexicaanse voetbalfans hebben daar het recht alleen om met tienduizenden tegelijk elke avond hossend en dansend hun enthousiastme voor het nationale voetbalelftal te betuigen. Woensdagavond mengden ook de Deense voetbal lers zich in het feestgewoel op het plein bij het hotel waar de spelersvrouwen verblijven. De geslaagde WK-ouver- ture van Denemarken, een 1-0 overwinning op Schotland, kreeg een passende viering. Gisteravond was de ernst terug bij de Scandinavische vrijbuiters, die voor het eerst op een WK-toernooi present zijn. In eigen kring werd ter stond het keepersprobleem aan de orde gesteld. Ivan Niel sen, tegen de Schotten sterk op dreef als bewaker van de ge wisselde Paul Sturrock, luchtte zijn hart woensdag al meteen na afloop. „Met deze man verder gaan is absoluut onmogelijk. Ik heb doodsang sten uitgestaan", hekelde Niel sen het zwakke optreden van Troels Rasmussen. De bijna 25-jarige Deense doelman vormde woensdag negentig minuten lang een bron van onrust. Voorzetten taxeerde hij verkeerd, door rare capriolen had hij bijna al het doelmatige verdedigen van Morten Olsen, Nielsen en Sören Busk waardeloos ge maakt. De achillespees kwam dit maal zo schrijnend bloot te liggen dat Nielsen z'n kritiek openlijk naar buiten bracht. De meeste anderen wilden hun keeper nog niet laten vallen, maar het stilzwijgen van Sö ren Lerby was veelzeggend. Lerby maakt, gesecondeerd door aanvoerder Olsen, zo'n beetje de dienst uit in de Deense ploeg. Bondscoach Piontek, die door alle spelers bij zijn voornaam Sepp wordt genoemd alsof het een mede speler is, blijkt vrijwel altijd bereid de adviezen uit spelers kringen op te volgen. Slechts af en toe gaat Pion tek zijn eigen gang. Vooral als het keepers aangaat. Zo deed hij al twee jaar geleden de deur op slot voor Birger Jen sen, die bij Club Brugge in middels naar de reservebank is afgezakt, maar nog altijd qua ervaring en capaciteiten de vloer aanveegt met Ras mussen. Troels Rasmussen geniet het vertrouwen van de coach sinds hij de laatste vier kwali ficatiewedstrijden meespeel de. De doelman van AG- F Aarhus greep zijn kans toen Ole Qvist geblesseerd raakte. Qvist, de 36-jarige goalie van KB Kopenhagen die twee jaar geleden op het EK in Frank rijk het Deense doel bewaakte, is pas sinds kort weer inzet baar. In Mexico behoort ver der nog de 26-jarige Lars Högh van OB Odense tot het gezelschap. Hij wordt door de spelers als de meest capabele beschouwd, maar Piontek wil in dit geval niet buigen voor* de druk uit het team, omdat Högh pas drie vrienschappe- lijke interlands achter zijn naam heeft staan. Voor zondag, wanneer De nemarken opnieuw in het sfeerrijke stadionnetje van Nezahualcoyotl speelt - dan tegen Urugay - zal wel duide lijk zijn hoe Piontek over de keeperszaak werkelijk denkt. Volgens de Amsterdamse fy siotherapeut Richard Smith, die in de medische staf van de Troels Rasmussen in actie. „Met deze man verder gaan, is absoluut onmogelijk". Deense ploeg is opgenomen, hebben Lerby en Olsen zich uitgesproken voor een andere keeper. Op dezelfde nadruk kelijke toon als Lerby in de aanloop van het duel met Schotland Piontek op andere gedachten bracht ten aanzien van de opstelling. „Lerby heeft de hele opstel ling omgedraaid", vertelde Ri chard Smith woensdag. „Aan vankelijk stonden Busk en Berggreen er niet in. In hun plaatsen zouden Sivebaek en Andersen spelen. Die twee werden ziek, waardoor het ge makkelijk was dat aan te pas sen, Verder zijn ook de rollen van Arnesen en Jesper Olsen op de avond voor de wedstrijd nog omgedraaid." Frank Arnesen bevestigde de lezing van de ingehuurde fysiotherapeut. „De bedoeling was dat ik op links zou spelen, net als bij PSV en dat Jesper meer een centrale middenvel der zou worden. Maar wij voe len ons allebei veel beter in de rol die we nu tegen Schotland hebben gespeeld. Ik moest zo'n beetje achter de rug van Sou ness kruipen. Een goeie speler, die Souness, maar veel diep gang zit er niet meer in. Dat kwam mij wel goed uit. Jesper op links blijft ook altijd ge vaarlijk." In de centrale rol op het middenveld speelde Arnesen een veel opvallender rol dan hij bij PSV is gewend. „Bij PSV doe ik mijn werk voor de ploeg op links. Dat valt minder op dan. Maar je hoort mij daar nu niet over klagen. Ik kan me nu hier uitleven dankzij PSV. Die tweeënhalf jaar bij An- derlecht hebben me weinig goeds gebracht. Ik heb daar klappen opgelopen en veel tijd nodig gehad om die te verwer ken. Om een plaats in het Deense elftal te kunnen be houden, moest ik wedstrijden spelen. Maar daar kwam steeds minder van bij Ander- lecht. Bij PSV zeggen ze tel kens opnieuw dat ik me niet hoef te bewijzen, als ik mijn werk voor de ploeg maar doe. Dat geeft een rustig gevoel waardoor ik veel vrijer kan spelen. Ik merk nu ook dat het beter gaat met mij dan in Frankrijk op het EK, toen ik net twee maanden aan het voetballen was. Toen kon ik eigenlijk niets en ontweek ik veel meer. Ik kan nu de bal aan m'n voeten houden, van tegenstanders wegdraaien." Volgens de in november vo rig jaar bij PSV binnenge haalde Arnesen is niet alleen hij persoonlijk, maar het hele Deense elftal in kracht ge groeid. „We zijn rijper gewor den. Vooral voorin.' Preber Larsen en Michael Laudrup hebben er twee jaar in Italië op zitten. Je ziet hoe ze duels ingaan. Laudrup heeft toch fantastisch gespeeld hier. Die valt helemaal weg in de eerste helft, maar komt daarna zo sterk terug. Dat kan alleen maar als je tot de absolute top van de wereld behoort." DIPPACH (AFP) - Steven Rooks leidt na de eerste etappe van de open Ronde van Lu xemburg het klassement. De wielrenner uit de ploeg van Roy Sebuiten, eind april win naar van de Gold Race, werd donderdag tweede achter de Belg Rudy Dhaenens. Dat ge beurde na de 155,3 kilometer van de hoofdstad Luxemburg naar Dippach. Net als een dag eerder kampten de renners met het gure weer. Een viertal met de Belg Dirk de Wolf als voor naamste pion gebruikte een ontsnapping om warm te blij ven. De maximale voorsprong bedroeg iets minder dan twee minuten. Met de finish bijna in zicht werd het groepje inge haald. Rooks ging er met de Oostenrijker Harald Maier en de rappe Dhaenens vandoor. De Belg toonde in de laatste meters zijn sprintkracht en had met Rooks en Maier. voorsprong van 21 second^ het peloton. Jelle Nijdam, uit de fo^ tie van Jan Raas en in de loog met de derde plaat, beste Nederlander, staat ji algehele rangschikking a ste op negen seconden Rooks. Uitslag eerste etappe: 1. Dhaenes (Bel) de 155,3 kilor van Luxemburg-stad naar pach in 3 uur, 59 minuten en 3 conden; 2. Steven Rooks (Ned 3. Harald Maier (Oos) z.1; 4.1 bert Matt (WD1) op 0.21; 5. Vja lav Aksemeeko (Sov) z.t.; 6. Lamote (Bel) z.t; 7. Michel Ver (Bel) z.t.; 8. Bjarne Riis (Den) 2 Dirk Claryse (Bel) z.t.; 10. Bernardy (Lux). Algemeen klassement: 1. R 4.04.30; 2. Willem Wijnants (Et 0.06; 3. Maier z.t.; 4. Dhaenes z Dante Rezze (Fra) op 0.07; 6. S Lilholt (Den) z.t.; 7. Pascal Tr (Lux) z.t.; 8. Jelle Nijdam (Ned 9. Christophe Lavainne (Fra 0.10; 10. Johan Capiot (Bel) z.t. AMSTERDAM (ANP) - Ir. Max van den Berg, hoofd van di cretarie-afdeling Ruimtelijke Ordening, Grondzaken en 0| bare Werken van de gemeente Amsterdam, is als derde dire lid benoemd van de Stichting Olympische Spelen Amsteri 1992'. De andere leden van de directie zijn: voorzitter Ir. E Reitsma en Mr.Drs. S.H.Kamminga. Ir. van den Berg is door de gemeente Amsterdam vrijges van zijn normale werkzaamheden. Het nieuwe directielid, 1984 binnen de gemeente Amsterdam ambtelijk verantwooi lijk was voor de presentatie van de Amsterdamse kandidat tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles, is in het bijzoi belast met de voorbereiding en de uitvoering van de activite van de stichting, gericht op de presentatie van Amsterdam dens de bijeenkomst van het Internationaal Olympisch coi in Lausanne. In de Zwitserse stad zal op 17 oktober de keuze de steden, die in 1992 de Olympische Zomer- en Winterspeleri j ganiseren, worden gemaakt. MOSCENICKA (ANP) - De strijd om het open Europees kampioenschap in de Flying Dutchman heeft meer met dobberen dan zeilen te maken. Ook donderdag kon er in Joe goslavië nauwelijks worden gevaren. De boten dreven door het gebrek aan wind en de overdosis stroming uit de wedstrijdbaan. De organisatie wist in twaalf uur tijd één wedstrijd af te werken, die werd gewon nen door de Joegoslaaf Puh. In het algemeen klassement na drie wedstrijden leidt de Ja panner Sato. Sjaak Haakman en Guido Alkemade bezetten de tiende positie. Uitslag derde wedstrijd: 1. Puh (Joe); 2. Diesch (WD1); 3. Somma- riva (Ita); 17. Van de Sluis/Schier (Ned); 18. Haakman/Alkemade (Ned); 28. Koning/Schelling; 35. Paulich/Coffeng (Ned). Stand na drie wedstrijden: 1. Sato (Jap); 2. Diesch; 3. Sommariva; 10. Haakman; 13. Koning. Van een onzer speciale verslaggevers MEXICO-STAD - Alfredo Stroessner, de dictator-pre sident van Paraguay, be moeit zich met alles. Zeker met voetbal, omdat hij lief hebber is, en omdat die sport de gelegenheid biedt eens iets andere dan negatieve publiciteit over zijn land los te maken. Hij is er - en niet eens indirect - zelfs een beetje verantwoordelijk voor dat zijn kleine Zuida- merikaanse land voor het eerst na 28 jaar weer deel neemt aan de eindronde van een wereldtoernooi. Er waren moeilijkheden tussen de nationale voetbal bond, Fluminense en Julio Cesar Romero over het spe len van wedstrijden in de tweede Zuidamerikaanse kwalificatie-ronde. Stroess ner heeft toen zijn onbe perkte macht aangewend om Romero, de enige echt grote voetballer die zijn land op dit moment bezit, in het elftal te krijgen. Fluminense, de Brazi liaanse bezitter van de ster voetballer, wilde Romero niet echt graag afstaan voor de uitwedstrijden tegen Chili en Columbia, hoewel de Paraguayaanse bond, via voorzitter Manuel Jesus Pa- lares een overeenkomst had afgesloten met de Brazi liaanse veremging en Flu- minense's president Schwartz een financiële ver goeding had overgemaakt. De dictator verzocht de vader van Romero zijn in vloed te willen aanwenden, om de begeerde zoon niet al leen in de thuiswedstrijden te Asuncion, maar ook in Bogota en Santiago op het veld te krijgen. En als er gens de verzoeken van de president bevelen zijn, dan is het wel in Paraguay. Romero kwam en Para guay overwon. De kleine spits is namelijk niet alleen een man die uitstekend kan voetballen, Hij is tevens de voortrekker en het voor beeld van het elftal van Cayetano Re. Hij heeft na melijk bereikt waar iedere voetballer in het ontwikke lingsland van droomt. Hij heeft een reputatie opge bouwd als sportman (Zuida merikaans voetballer van het jaar 1985) en geld ver diend. Heel veel geld zelfs, want de jaren bij New York Cosrrios en tegenwoordig Fluminense leveren hem per dag aanzienlijk meer op dan in eigen land per maand te verdienen was. Dictators gebruiken sport graag voor de eigen glorie, sportmensen laten zich de belangstelling van El Bene factor, of hoe het staats hoofd zich dan ook bij voor keur wil laten noemen, graag aanleunen. Romerito staat er niet helemaal af keurend tegenover. Maar in zijn gedachten is het toch niet bijna alles voor mij en iets voor de staat. De kleine vleugelspits van Fluminen se, die het team van Para guay als middenvelder heeft gedragen, staat niet het eigenbelang voorop in de Mexicaanse maand. Hij spreekt ook, heel an ders dan Oosteuropese spor ters, zonder het blad voor de mond, dat hen -bij de sport- uitrusting lijkt te worden uitgereikt. Romero wil pra ten in Guarani of Spaans, de talen van Paraguay, Portu gees, dat hij in Brazilië heeft opgepikt, Engels, dat hij in New York heeft geleerd, of Italiaans, dat hij zich rede lijk heeft eigen gemaakt omdat hij hoopt het nog eens als speler nodig te hebben. „Ik heb veel aan het voet bal te danken. Nu ben ik misschien in de gelegenheid iets terug te geven. In die si tuatie tellen eigen voorkeu ren niet. Ik ben een aanval ler, maar als Re mij op het middenveld laat spelen, om dat hij denkt dat het beter is voor de ploeg, doe ik dat zonder aarzeling. Wanneer hij denkt dat hij het meest aan mij heeft als stopper, dan speel ik stopper. Dit toernooi is namelijk zo ver schrikkelijk belangrijk voor ons. Voor de sport, maar ook voor het land zelf. Hier zijn wij in de gelegenheid public relations voor Paraguay te bedrijven, wanneer wij wat bereiken, zullen veel mensen zich misschien voor het eerst realiseren dat het land Pa raguay bestaat. Daarvan zullen niet alleen de voet ballers beter worden, ook de regering en waarschijnlijk ook de gewone mensen." Onder de sportnaties is Paraguay een kleintje. Bijna een witte vlek op de kaart. Er is af en toe een tennisser, die eruit springt, zoals Vic tor Pecci. Er is een handvol voetballers met faam in Zuid-Amerika. Zeven man uit de selectie van Re ver dienen brood en beleg buiten eigen land, waar officieel de amateurstatus wordt ge handhaafd, maar waar wat semi-profs zijn, die bedra gen verdienen waarvoor Europeanen nog niet eens naar het trainingsveld ko men kijken. „Onze economische situa tie", legde Romero uit, „is niet geschikt voor topsport. Wel voor sport, voor het an dere leven dus, dat de ge- Julio Cesar Romero lift' de bal over de Irakese doelman Saad. „Wij hebben best goede voetballers in ons land". wone maatschappij even naar de achtergrond plaatst. Wij hebben best goede voet ballers in ons land, maar wat zij missen is de felle competitie, die grotere lan den wel kennen. De scholing dus door strijd. Misschien dat wij ëen stap vooruit kunnen doen, wanneer wij in Mexico wat bereiken. Uit onze groep, zonder de groten uit het wereldvoetbal, moe ten wij toch de eerste ronde kunnen overleven. Ik vind dat het een geweldig succes voor ons zou zijn." „Ik denk dat het moet kunnen. Ons nationale voet bal is niet minder dan dat van Brazilië, Argentinië of - FOTO AP Uruguay. Wij hebben mis schien wat minder keus aan spelers, maar wij bezitten iets dat zij minder hebben. Discipline. En dat telt zwaar." Aanvaarding van het ge zag, ook wel discipline ge noemd, is een bij na-vanzelf sprekendheid in het Para guay van voetballiefhebber Alfredo Stroessner. ui vcjvji ai in ut: Lweeu stander een hersenschud: de onzekerheid in de d en een shock ophep en sloop Daar stond tussen opliep ziekenhuis moest worden genomen, is woensdag bij zijn ploeg teruggekeerd Het is nog de vraag of df jarige Noordafrikaan, dit' het Portugese FC Porto kunnen uitkomen in met Brazilië, dat in GuaC jara wordt gespeeld. Weer EAST RUTHERFORD (I uit Venezuela is woensd; wereldkampioen boksen versie van de World Boxi: De Venezolaan versloe; Verenigde Staten in een punten. De drie juryledei uitdager: 146-142,148-144 wers in de Meadowlands Van onze sportredactie DOETINCHEM - De Grl schap heeft gisteren Ton nelissen (22) voor een jaar huurd van RKC. De Oos houter neemt bij de Dot chemse club de plaats in FC Wageningen-speler 1 Krommendijk, die vo week een mondelinge o eenkomst met De Graaf» schond. De transfer van Ga schap-verdediger Edu Sturing naar Emmen is on ker. De Drentse club heeft Sturing een overeenkomst sloten, maar weigert het' goedingsbedrag van IS te voldoen. Emmen zou verder willen gaan ƒ50.000. Van onze speciale verslaggw GUADALAJARA - De A rijn Rabah Madjer, die dag in de wedstrijd tussen! gerije en Noord-Ierlanil een hosting met een Ut MONDSEE (DPA/APA) - bert Dijkstra is donderdag voorlaatste etappe van de De rit, van Innsbruck Mondsee over 201 kilom werd gewonnen door de Jbrg Skaane. Hij versloe de eindsprint van een groep zijn medevluchters silav Ferebauer en Dijkstr De Oostenrijker He Wechselberger eindigde grote groep en behield voorsprong in het alge klassement. Hij heeft voorsprong van een minu 35 seconden op de Z Trinkler. Gerrit de Vries jh het algemeen klasseme: beste Nederlander op de plaats. Zijn achterstan Wechselberger bedraagt minuten en dertiens econd Uitslag negende etappe: 1. Skaane 4 uur, 27 minuten en 19 seconden; 2. Bauer (Tsj) z.t; 3. Dijkstra (Ned) Königshofer (Oos) op 13 secon_ Kuum (Noo) z.t; 6. Eudeline (Fra) Jagt (Ned) z.tl5 en aequo Ger Vries, Tom Cordes en Patrick van (allen Ned) allen dezelfde tijd nigshofer. Algemeen klassement: 1. Wechsel (Oos) 25.41.52; 2. Trinkler (Zwi) op Matejka (Tsj) op 2.32; 4. Pavlic (J 3.37; 5. Bannamour (Fra) op 3.43; Vries (Ned) op 4.13; 23. Van Passel i Van NEZAHUALCOYO" debuut in de eindron bal bewezen een kunnen zijn. Het Westeuropees frisse Schotland met 1-0. n Elkjaer-Larsen en Mi Laudrup bleken het g Deense koppel te vorme op het hoge niveau in zijn reputatie kon wa ken. Beide in Italiaanse voetballende spitsen zeer actief, waarbij La .de beste indruk maak Schotten konden de de ges van de aanvaller va ventus niet weerstaan, door vooral in de tweed varen verdedigers Mill I McLeish Elkjaer-Lars posteerd, die zijn faam vi Europese titelstrijd van 1 Mexico wil uitbouwen, i De snelheid en bewee vrijdag weer voor Algerije - heid, maar vooraf zijn h6tk blpkpn tpunnl x r/vul CnVk MiliflIiVlill Kamp toen TJ VITKOVICE is woei avond voor de eerste voetbalkampioen van choslowakije geworden, ronden voor het einde vï| competitie won de ploeg Spartak Trnava. Vitkoce zeven punten voorspronj! Spartak Praag, de kam! van vorig jaar. DEN HAAG (ANP) - De weekse Toto 22 heeft meet; 1.500 winnaars opgeleverd hen was een prijzenbedraf schikbaar van f. 73.312,93. Ie prijs: 6 winnaars, elk brv 3.665,60; 2e prijs: 163 winnaars f. 89,90; 3e prijs: 1.368 winnaar" f26,70. Voor de ruim 2.000 winnaars het cijferspel, behorend vair!'' 22, bedraagt het totaal aan pt 282.750 gulden. 6 cijfers goed: 2 winnaars bruto f. 100.000,-; 5 goed: 2l naars, elk bruto f. 10.000,-; <li 19 winnaars, elk f. 1000-' 3! 214 winnaars, elk f 100 - 21 2.235 winnaars, elk f 10-' bleken teveel voor Sch Larsen bleef proberen, elke andere spits alla noegen had genomen m mindere openingswe Kans na kans vermors I tot de 57ste minuut, toe nesen hem weer in s' bracht. Op kracht en m beetje geluk dat een ruiker nodig heeft, kw Van onze atletiek LEIDEN - Zes gouden, zeven bronzen medaill oogst van de Zeeuwse sing tijdens de distric 1,pen in Leiden. De gouden plakken waren voor John Ve meter in 14.20.20 en Ge - op de 800 meter in 1.52 duo Jolanda de Nijs op Ivan Beck met de kogel de meisjes en B-jon tievelijk 59.3 seconden Het B-meisje Karin rathon bevestigde haar (gouden plakken. Dit '.waar ze met 2.10.4 maar onder haar persoonlijk op de 1500 meter die Haar clubgenote goed voor goud op de

de Stem | 1986 | | pagina 8