UITBLAZEN Verhóuding Nederland- Moskou nu stabiel Kerncentralebeleid in België met de franse slag Tal van obstakels voor pausbezoek Ruslam even..L 271 centrales in 39 landen NUTSBEDi 'Minister i: met belast DESTEMCOMI Verwende passagiers DE ©TIM VRIJDAG 6 JUN11986 ACHTERGROND GROEIENDE TENDENS NAAR VERBETERING POLITIEKE CONTACTEN ONDERONSJESONVOLDOENDE VOORBEREIDING EN MATIGE VOORLICHTING IN 1988 HERDENKT ORTHODOXE KERK DUIZEND JAAR CHRISTENDOM Valse tonen in sup WIMKOCK ER ZIJN dingen waar van je wel weet hebt, omdat je er over leest, maar waarvan de ware omvang je enkel bij toeval enigszins duidelijk wordt. De cosmetica-rage bijvoorbeeld, gepaard aan de merken-gekte. Het was me niet ontgaan dat mijn zoon de destijds nuchter gekozen Pi- tralon after shave had afgezwo ren ten gunste van iets dat niet alleen sterker, maar ook duur der geurde. Het soort geur dat aan je rechterhand blijft han gen en aan je whiskyglas gaat zitten wanneer je op de Lions Club ieders hand hebt geschud. In de badkamer had ik zijn nieuwe flesje eens bekeken. Het was beduidend kleiner dan dat van Pitralon en de merknaam zei me niets. Ik gebruik al twin tig jaar hetzelfde merk omdat het destijds in Engeland, waar ik toen ook al vaak kwam, zo veel goedkoper was dan hier. Bovendien geurde het, vond ik, niet zo sterk en dus beschaaf der dan de toen furore ma kende merken Tabac en Old Spice. Pitralon zat toen, geloof ik, nog in een bruin, medicinaal aandoend en dus vertrou wenwekkend flesje. Het was in het shopping cen tre van het veerschip 'Koningin Beatrix' dat me de schellen van de ogen vielen. De cosmetica- afdeling is er opvallend groot, maar dat was het niet alleen. Mijn zoon moest voor een paar vrienden of vriendinnen van school wat van die flesjes mee brengen. After shave, eau de toilette, bodylotion. Dat soort spul. Niet eens parfum. Meer dan 250 gulden belastingvrij telde hij neer voor een ^tuk of zes - het kunnen er ook vijf ge weest zijn - van die in terecht duur ogende doosjes verpakte flesjes reukwater. Uit het bood- schappenbriefje dat hij bij zich had bleek wel dat scholieren, met hun 'inkomens' uit zakgeld en part time-baantjes, al uitste kend de weg weten in de mer- kenjungle van de cosmetica- branche. De Shopping Guide van de 'Beatrix' vermeldt 105 verschil lende merken cosmetica. Die zijn samen goed voor bijna 300 verschillende artikelen, varië rend van parfums tot after shave toners en eau de toilette atomizers. De mannen doen aardig mee op deze markt, zo büjkt. Zeventien cosmeticahui- zen voeren een afzonderlijk mannenprogramma. Om wat voorbeelden te noemen: Gior gio Armani, Loris Azzarro, Bal- main, Pierre Cardin, Van Cleef Arpels, Dior, Givenchy, Gucci, Lancóme, Nina Ricci, Rochas en Yves Saint Laurent. Het gaat voornamelijk om after shave-lotions of -balsems, deo dorant sprays of -sticks en bo dylotions. Twaalf merken zijn exclu sief voor mannen, waaronder Jacques Bogart, Davidoff, Alain Delon, Aramis, Van Gils, Lacoste (dacht dat dit een merk voor T-shirts was) en Revillon. De duurste after shaves zijn die van Van Cleef Arpels en van Balmain, respectievelijk: 55 gulden voor 100 ml. en 56,50 voor 125 ml. Veruit de goed- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ koopste is - dacht ik het niet? - Tabac. Daarvan krijg je maar liefst 175 ml. voor 22,50. Mijn zoon informeert be zorgd of hij met zijn pakket cosmetica veilig langs de douane in Hoek van Holland kan. „Wat dat betreft kunt u nog veel meer kopen", zegt de fraai opgemaakte vrouw achter de toonbank. Het wordt tijd om iets te eten. Het sjieke Rembrandt la carte-restaurant ziet er alleszins appetijtelijk uit en ook op de oude 'Prinses Breatrix' mocht de keuken er al zijn. Maar mijn vrouw hoeft slechts 'iets kleins'. Onze zoon heeft wel honger, maar geen zin in 'gedoe' en ik moet iets 'lichts zonder wijn' want na aankomst in Harwich moet ik nog minstens vier uur rijden. De coffeeshop, een royaal en zeer gezellig ingericht café biedt slechts al te lichte snacks dus gaan we naar de Globetrotter, het self service-res taurant. Kunnen we gelijk ken nismaken met iets nieuws: een draaiend buffet waarop de schalen met warme en koude gerechten langzaam onder je neus voorbij draaien. De schijf steekt door het schot waarach ter de keuken zich bevindt, waar de schalen regelmatig worden bijgevuld of vervangen. Bij binnenkomst betaal je 22,50 per persoon en dan kun je van de draaischijf halen wat je maar wilt.-Vis, vlees, gevogel te, brood, aardappelgerechten, rijst, een keur aan salades, dres sings en toetjes. Het kan aan mij liggen, maar ik word een beetje duizelig van de voorbij- draaiende overvloed. Ik heb het gevoel dat ik steun moet zoe ken om overeind te blijven. De lage schotjes waartussen we staan zijn blijkbaar niet voor niets aangebracht. Verder dan een in één oogopslag herkende kerrykip met rijst en een toetje dat er ondefiniëerbaar doch smakelijk uitziet kom ik niet. Dan zoek ik gauw de betrekke lijke vastigheid van een stoel op. Tot voor kort spanden, qua luxe en comfort, de schepen van de Vlissingen-Sheerness dienst de kroon op de Noord zee. Vandaag is de 'Koningin Beatrix' onbetwist het vlagge- schip. Maar de kiel is reeds ge legd voor het eerste van twee nieuwe veerschepen voor de dienst Europoort-Huil. De pas sagier, de toerist wordt steeds veeleisender en meer verwend. En toch: op de oude Beatrix vroeg de steward je nog waar mee je gewekt wilde worden: thee of koffie en op de 'Konin gin Juliana' werd het nog niet nodig geacht de hutten tijdens de overtocht afgesloten te hou den. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-368/50. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41,® 236326 (alléén abonnementen) Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankfplfltioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGirii VRIJDAG 6 JUN11986 DE BETREKKINGEN tussen de Sovjetunie en Nederland hebben de afgelopen jaren een moeilijke periode door gemaakt. Binnen de al gemene verslechtering van de situatie in Europa en de hele we reld in het begin van de jaren '80, heeft de Ne derlandse regering ge probeerd de officiële be trekkingen met Moskou te 'bevriezen', bijvoor beeld door het beperken van bilaterale culturele en wetenschappelijke betrekkingen. Zo be schrijft K. Andrejev, commentator van het Sovjetpersbureau No- vosti, de ontwikkeling van de relatie Moskou- Den Haag. De politiek van 'bevrie zing' heeft het beoogde re sultaat niet bereikt, hetgeen opnieuw aantoonde dat er een andere politiek nodig is om de internationale span ning te verminderen: een po litiek van het stimuleren van 'de betrekkingen tussen de Europese naties, inclusief tussen de Sovjetunie en Ne derland, zo concludeert de commentator. 'Het heeft enige tijd geduurd voordat men zich dat realiseerde in bepaalde kringen'. De realiteitszin heeft de overhand gekregen, schrijft Andrejev, en de bilaterale verhouding is nu stabiel te noemen. Er is een tendentie zichtbaar naar een verbete ring van de politieke contac ten. Andrejev wijst daarbij op contacten tussen de mi nisters van buitenlandse za ken van de Sovjetunie en Nederland, het bezoek van Van den Broek aan Moskou in 1985, en bezoeken van Ne derlandse parlementariërs aan de Sovjetunie. Van groot belang voor de voortzetting van de politieke dialoog is de voortdurende discussie over de beperking van de nucleaire bewape ning in Europa, 'die lang ge leden door de Sovjetunie op gang is gebracht', en die vooral vorig jaar zeer inten sief is geweest. De invloed van bilaterale politieke contacten is nau welijks te overschatten, zo staat in commentaar. Zij duiden erop dat de twee lan den de wens hebben de soms zeer gecompliceerde proble men aan de onderhande lingstafel op te lossen. 'Nu de internationale situatie ge compliceerd blijft, zijn die contacten van het grootste belang', aldus Andrejev. Het Russische persbureau heeft lovende woorden voor de ontwikkeling van de be trekkingen tussen Neder land en de Sovjetunie op het gebied van handel, weten schap en. techniek. De bilate rale handel is de afgelopen tien jaar verviervoudigd tot een bedrag van 1,9 miljard roebel per jaar (bijna acht miljard gulden). Daarmee is Nederland de zesde handels partner van de Sovjetunie in Europa, aldus de commenta tor. Nederland is voor Moskou een van de leidende expor teurs van landbouwproduk- ten geworden. Novosti heeft met name prijzende woor den voor de Russische-Ne- derlandse werkgroep voor landbouw en de landbouwo- vereenkomst die minister Gerrit Braks in 1984 in de Sovjetunie heeft onderte kend. De bijzonderheden van dat akkoord worden nog uitgewerkt, en de Neder landse agrarische handels onderneming Cebeco is, vol gens het persbureau, een aantal contracten aangebo den. De Sovjetunie expor teert naar Nederland hoofd zakelijk olie en chemicaliën, maar ook hout en Lada's. De Sovjetmarkt biedt het Nederlandse bedrijfsleven nog grote mogelijkheden, stelt Andrejev, die erop wijst dat reeds vijf Nederlandse bedrijven een kantoor in Moskou hebben geopend. Bovendien zijn Russische handelsondernemingen geïnteresseerd in een uit breiding van de handel met Nederland. Tenslotte spelen culturele banden een prominente rol in de bilaterale betrekkin gen. En met het vaststellen van een cultureel pro gramma voor de periode 1984-'86 is een einde geko men aan beperkingen die Minister Braks bouwovereenkomst - FOTO 0E STEM/JOHAN VASij Den Haag had opgelegd i de culturele uitwisseling j de Sovjetunie. (De NedJ landse regering kondigdes beperkingen af na de SovjZ inval in Afghanistan in 1(| en de verbanning van dedi sidente kerngeleerde And: Sacharov naar Gorki, red (ANP) Door Aad Jongbloed DE BOUW van kern centrales in België lijkt een kwestie van onder onsjes, langs elkaar heen werken, matige voorlichting aan en te genspel van het parle ment en onvoldoende voorbereidingen. De dossiers leren het: een beleid met de franse slag sinds 1957 in een land dat bezig is met de achtste kerncentrale. Een voorbeeld: De rege ring heeft nog geen formele beslissing genomen over de bouw van Doel V, de achtste kerncentrale, maar in het plaatsje Doel, vlakbij de Ne derlandse grens, is men al geruime tijd bezig met voor bereidende werkzaamheden. De staatssecretaris voor Energie Aerts reageert laco niek: „Ik heb gehoord dat er werken aan de gang zijn, maar ik ben geen controleur op het terrein, ik weet niet precies wat daar gebeurt. De diensten van stedebouw moeten daar hun verant woordelijkheid op nemen." Een voorbeeld: Op 13 april 1979 blijkt, na de ramp in de Amerikaanse kerncentrale van Harrisburg, dat het rampenplan in België vaag en onvolledig is. De - toen malige - minister van Eco nomische Zaken Willy Claes gelast een onderzoek, waar van sindsdien niets meer vernomen is. Na Tsjernobyl gelast de - huidige - staats secretaris voor Milieu Miet Smet een onderzoek, „want het rampenplan kan wel eens onvoldoende zijn." Een voorbeeld: Begin 1982 besluit een industriële werk groep binnen een maand dat België moet meewerken aan twee kerncentrales in het Franse Chooz met een parti cipatie van 25 procent. De Belgen moeten dan wel, vin den de Fransen, ook zelf een nieuwe kerncentrale bou wen (Doel V), waaraan de Fransen voor 25 procent ma teriaal mogen leveren. We derzijds belooft men een kwart van de energie van de nieuwe centrales van elkaar af te nemen. Het akkoord, gesloten tussen industriëlen, krijgt zonder welke parle mentaire discussie dan ook het fiat van staatssecretaris Knoops van Energie, die op 23 mei 1984 zijn Franse col lega schrijft: „Ik heb de eer u mede te delen dat mijn rege ring met bovengenoemde schikkingen instemt. Onder havig akkoord wordt bijge volg van kracht met ingang van vandaag." VOLGENS het Atomic Industrial Forum (AIF), een internationale organisatie voor de bevordering van het gebruik van kernener gie stonden er eind 1985 in 39 landen in totaal 271 operationele kerncentrales, met een to taal vermogen van 166.917 megawatt. De groei over 1985 bedroeg 19 procent. Vier landen, België, Frankrijk, Zweden en Taiwan, haalden in 1985 ruim 40 procent van hun electriciteit uit kernenergie. Japan, dat voor 27 procent van kernenergie afhankelijk was, noemde deze energievorm de belang rijkste energiebron. In de VS komt atoomenergie na kolen op de tweede plaats en levert 16 procent van de electriciteitsvoorziening. Er waren 101 instal laties operationeel, met een capaciteit van 87.485 megawatt Nog eens 29 eenheden zijn in aanbouw of besteld. Van de 32 reactoren die in 1985 voor com merciële doeleinden operationeel werden ge maakt, waren 27 licht-water types die wer den ontwikkeld in de VS. Twee Russische eenheden die in 1985 wer den opgestart en twee andere die dit jaar in gebruik worden genomen, zijn van het type licht-watergekoeld/ grafiet-gemodereerd (LWGR). Dit is dezelfde soort als de kern reactor van Tsjernobyl. De Sovjet-Unie heeft 30 van dergelijke reactoren. In 1985 produceerde de Sovjet-Unie 11 pro- CANADA VERENIGDE STATEN JAPAN cent van zijn electriciteit - 28.348 megawatt - met behulp van 50 atoomenergiereactoren. (AP) Twee jaar later blijkt dat Frankrijk geen behoefte heeft aan Belgische elektri citeit vanwege de kosten en de hoge eigen produktie en dat België met 7 eigen kern centrales 25% van Chooz af neemt. En in principe zal, als uitvloeisel van het akkoord, Doel V gebouwd worden. Al in 1957 blijkt Belgie over kernenergie (in eigen land, maar ook in de kolonie Kongo) te denken. Tijdens de behandeling van zijn begro ting zegt de liberale minister van Economische Zaken Jean Rey dat er 2, wellicht 3 kerncentrales zullen worden gebouwd. Kernenergie is nog niet omstreden, dus niemand reageert. Acht jaar gaan voorbij voor er verdere stappen worden gezet, die uiteinde lijk leiden tot een besluit van de regering Vanden Boey- nants - op 14 december 1966 - dat er 2 kerncentrales zullen komen in Doel, 1 in Tihange bij Hoei in de provincie Luik en 1 in ZeebrUgge. Met de noorderburen, die - in Zeeuwsch-Vlaanderen, Bra bant en Limburg - wel dicht onder de rook van de kern centrales komen te liggen, wordt geen contact opgeno men. Van een mogelijke kern centrale in Zeebrugge wordt niets meer gehoord, maar in juni 1969 wordt begonnen met de bouw van Doel I en II, terwijl de bouwvergun ning pas op 16 februari 1970 afkomt. Wat betreft Tihange I gaat men nog gemakkelij ker voorbij aan de formali teiten. De bouw van de kern centrale begint op 24 oktober 1969 en de vergunning daar toe wordt op 6 juli 1972 ver strekt. Zo vreemd is het dus niet dat al begonnen is met voorbereidingen tot Doel V nog voor er een beslissing is gevallen. Tot 1973 is er niemand in België, die zich zorgen maakt over kernenergie, af gezien van enkele lokale groeperingen, die zich op 16 februari 1974 aaneensluiten tot de Verenigde Aktiegroe- pen voor Kernstop (VAKS) en VAKS begint de trom te roeren. Maar de autoriteiten stoppen de vingers in de oren en bestellen de centrales Doel III en IV en Tihange II en III. Op 17 mei 1979 laat de Vereniging van Elektrici teitsproducenten, voor de helft eigenares van de kern centrales, in een vertrouwe lijk rapport de regering we ten dat de officiële ramingen ten aanzien van energiebe hoeften in België zwaar overdreven zijn. Wanneer Tihange II en Doel III en IV over 2 jaar operationeel zijn, aldus het rapport, zal België tussen de 24 en 42 procent meer kernenergie produce ren dan het nodig heeft. Inmiddels heeft dan de ramp in Harrisburg plaats gevonden en heeft de VAKS overal in het land demon straties georganiseerd, wat minister Claes (soc.) doet verklaren dat de kerncen trales in België veel veiliger zijn dan die in Harrisburg en dat hij een onderzoek zal la ten verrichten naar het ram penplan. Als de 7 Belgische centra les in 1984 alle operationeel zijn leveren zij 55 van de Belgische stroom. Dan heeft de Belgische re gering zich al gestort in het kernavontuur met de Fran sen, dat de geboorte inluidt van Doel V. Het avontuur begint op 12 januari 1982 met een ak koord tussen minister van Buitenlandse Zaken Tinde- mans en diens Franse col lega Cheysson om de proble men inzake veiligheid, bouw en gebruik van de kerncen trales in Chooz, zo dicht bij de Belgische grens, te onder zoeken. Industriëlen zien hierin het sein tot nucleaire samenwerking tussen beide landen en zij werken daartoe een plan uit met wederzijdse participatie. Zonder slag of stoot neemt de Belgische regering het idee over: Doel V zal dus ge- boouwd moeten worden, want het contract zit zo elkaar dat de Belgische eli triciteitsbedrijven een jarden (francs) boete zul moeten betalen als de Rz sen de bestellingen voor achtste Belgische centr niet in 1987 binnen hebben Het huidige regeer; koord tussen de christen- mocraten en de liben houdt de bouw van de ac ste kerncentrale dan ook Volgens staatssècreti Aerts moet de formele slissing nog wel vallen en er rekening gehouden w den met de bevindingen rt Tsjernobyl, maar een geerakkoord is een rege akkoord. Dat vindt ook voorzitter van de liber partij Annemie Neyts: „i het regeerakkoord kan i getornd worden." Dat I* kent dat het toch al omvai rijke kernpark bij de Ned landse grens uitgebreid worden met nog een V centrale. In het licht van de gebf tenissen in Tsjernobyl gint binnenkort een niell debat over kernenergie L het Belgisch parlement debat zal zich echter 1 sen op de veiligheidsa ten en niet op de bouw j de achtste centrale. De Socialistische Pad (SP) is daar weliswaar? gen, volgens een recente el quete is 70 van de Vlam gen tegen, maar een mackfl man in het geheel, de vos zitter van de overkoepelei| socialistische vakbond dre Vanden Broucke, is t| helemaal oneens met partij. „Goed, de SP vinl geen achtste kerncentral zegt hij, „maar ge moeti een beetje motiveren, Voor een land als België, i 50 van zijn produktie porteert, is de prijs per kil wattuur belangrijk. En| herinner me, dat in het debat de deur open gezet voor nieuwe kernd trales. Toen was de SFn toch nog bij, in de regeri] of niet soms?" UTRECHT (ANP) - NS start na de zomervakantie voor nieuwe conducteurs een stoomcursus die er op gericht is dat ze de toenemende agres sie tussen de rails in juiste ba nen kunnen leiden. In '85 nam de agressie van lastige klanten tegen conduc teurs met ruim 25 procent toe. Toen werden er in totaal 105 incidenten geturfd waarbij conducteurs lijfelijk werden belaagd. Volgens een NS-woordvoer- der neemt NS nu in de 20 we ken durende conducteursop leiding ook een zesdaagse cur- Ene ARNHEM (ANP) - De e: triciteits-, gas- en (VEEN, VEGIN en VEV termijn een gesprek met kiersvereniging over d door de banken van bete bruikers. Volgens secretaris XV. Wiec het vaak meer dan tien tot ve geld van de verbruikers via i drijven terecht komt. „Men lang in de zak", aldus Wieche tijdens de ledenvergadering i De naar mening van de VEEN onaanvaardbaar lange tijd die verloopt tussen beta ling door de verbruikers en uiteindelijke boeking op reke ning van de stroom-, gas- en waterleidingbedrijven, heeft er volgens Wiechers al ver scheidene keren toe geleid, dat verbruikers ten onrechte wer den verdacht van wanbetaling en werden afgesloten. Los daarvan is het traag verlo pende betalingsverkeer via de banken voor de nutsbedrijven volgens hem ook administra tief erg lastig. „Het kan ge makkelijk veel sneller", aldus Wiechers. DEN HAAG (ANP) De minister gehandeld toen hij terug te ontvai met een nog openstaande aanslag gevraagd. De nationale ombudsm dit in twee rapporten naar aarilei diende klachten. De klachten kwamen van een student uit Groningen en 1 van een man uit Haarlem. De student had om kwijtschel ding van onroerend-goedbe- lasting gevraagd. Toen hij in komstenbelasting terug kreeg verrekende de fiscus beide aanslagen. Bij de Haarlemmer werd onroerend-goedbelasting waarvoor kwijtschelding was gevraagd, verrekend met te- rug te ontvangen premiehef fing. Volgens Rang ontkent de h< ec se Van onze correspondent Gerard Kessels PAUS JOHANNES PAULUS II heeft er nooit een geheim van gemaakt. Graag zou hij Rusland bezoeken. Maar voordat hij Russi sche bodem kust, moe ten er tal van obstakels uit de weg geruimd worden. Johannes Paulus zou van de partij willen zijn wanneer de Russisch-orthodoxe kerk in 1988 het feit herdenkt dat duizend jaar geleden het christendom zijn intrede deed in Rusland. De metro poliet van de orthodoxe kerk heeft de hoogste vertegen woordigers van alle christe lijke kerken uitgenodigd in 1988 naar Moskou te komen. Het is niet de eerste keer dat er een geschikte aanlei ding is voor d reislustige paus om de gelovigen in Rusland op te zoeken. In 1984 was hij graag naar Litouwen gegaan waar toen de 500e sterfdag van de Heilige Cas- imir herdacht werd. Een bars veto van Moskou ver hinderde de trip echter. In augustus 1984 klaagde de paus in het openbaar over de Russische weigering hem toe te laten. De weinig tegemoet ko mende houding van Moskou heeft de animo van de Poolse paus om naar Rusland te gaan niet verminderd. Te genover journalisten die hem op zijn reizen begelei den heeft hij herhaaldelijk gezegd dat zijn belangstel ling niet bekoeld is. De gang van zaken rond de Litou- wen-reis is echter illustra tief voor de voetangels en klemmen waarmee de weg naar Moskou bezaaid is. Voor Moskou is het onaccep tabel dat een Poolse paus de gebieden bezoekt die vroeger Pools waren. Woityla zou in Litouwen emoties op kunnen doen laaien die Moskou perse wil vermijden. Verder liggen er sinds de Tweede Wereldoorlog gebie den in Rusland die volgens het Vaticaan nog steeds tot Poolse bisdommen behoren. Als voorwaarde voor een reis zou Moskou een officiële verklaring kunnen eisen dat deze gebieden niet meer tot de Poolse dioscesen behoren. Maar dat zal deze paus nooit doen. Johannes Paulus li volgt een harde lijn tegenover het communisme. Terwijl zijn beide voorgangers Pau lus VI en Johannes XXIII koers zetten naar een voor zichtige dialoog met het communisme, lijkt Johannes Paulus terug te keren naar de onbuigzame houding van vóór het concilie. Zijn zojuist verschenen encycliek 'Domi- num et vivificantem' (De Heer die het leven schenkt) laat aan duidelijkheid niets Paus Johannes Paulus. te wensen over. De encycliek werd door de paus zelf in het Pools geschreven zonder tussenkomst van adviseurs en niet, zoals gebruikelijk, door een werkgroep voorbe reid. Het 'vlees', met al z'n lus ten en begeerten, wordt af geschilderd als de 'innerlijke vijand' van de Heilige Geest. De 'uiterlijke vijand' van de Heilige Geest is het godde loze marxisme. In feite, zo schrijft de paus, heeft het communisme het 'vlees' tot leer verheven. Uit de tekst van de encycliek, dat zal duidelijk zijn, spreekt een absolute afwijzing van het communisme. De harde houding van Jo hannes Paulus tegenover het communisme zal een reis naar Rusland in ieder geval niet vergemakkelijken. Toch moet een trip mogelijk zijn, wanneer zowel Moskou als het Vaticaan bereid zijn wa ter in de wijn te doen en af te zien van scherpslijperij. Moskou moet de paus bij zijn bezoek niet in een positie brengen die uitgelegd zou kunnen worden als steun aan het regime. De paus zou er zich bij neer moeten leg gen dat hij bepaalde gebie den niet kan bezoeken. Pijn lijk natuurlijk, want het be treft hier gebieden waar hij waarschijnlijk het liefste naar toe zou gaan. De uitnodiging van de Russische orthodoxe kerk dwingt het Vaticaan zijn in ieder geval zijn hele 'Ostpo- litik' nog eens tegen het licht te houden. Met Moskou zul len immers zeker sonde rende gesprek plaatsvinden. Want ook als Johannes Pau lus in Rome blijft, iemand zal hem dan toch in Rusland moeten vervangen. Hier ligt in elk geval een ruim werkterrein voor de Vaticaanse diplomatie, maar de paus zal de richting aan moeten geven. Dat Johannes Paqlus daarbij niet over ijs van een nacht gaat, is geble ken uit de bijeenkomst die dezerdagen in het Vaticaan heeft plaatsgevonden, waren ongeveer 25 van hoogste prelaten van Kerk aanwezig. Niet alk staatssecretaris Casaroli bisschop Silvestrini, de nister van Buitenlandse ken' van de Heilige maar bij voorbeeld ook kardinaal van New Y< John O'Connor en zijn rijse collega Jean-Ma Lustiger. Uitgenodigd kardinaal Silvio Oddi, kend om zijn afkeer van| Vaticaanse 'Östpolitik' Tijdens de bijeenkoc waarop de paus voornae lijk geluisterd heeft, is duidelijk geworden datj dialoog met het cor nisme nog niet geheel doodgebloed. Kardinaal T Poupard, voorzitter van Secretariaat van de Niet-I lovigen, deelde mee dat oktober in Boedapest symposium georgai wordt door zijn secretar tesamen met de Hong: Academie voor de We» schappen. Het ondei 'Maatschappij en et waarden'. Maar Hongarije is wat- ders dan Rusland. Kardiu Casaroli vertelde Joha Paulus tijdens dezelfde) eenkomst dat er uit Mo nog geen signalen geko zijn dat het pausbezoek i gelijk zou kunnen zijn. Üi de Sowjet Unie dan tocL grote witte vlek op de pa" ljjke reiskaart? NEDERLAND is niet goed genoeg c pen voetbal in Mexico deel te ne naam als ethisch gidslandje verloc beurtenis zwijgend langs de lijn zou Wel wat laat heeft de NOVIB, de I Internantionale Ontwikkelingssmen\ worpen als de ethische arbiter n Derde Wereldlanden zoals Mexico, toegestaan moeten worden om grot voetbal te organiseren, zolang zich armoede voordoet. Afgezien nog van de onverhulde spreekt, is zij, getoetst in een wat en zelfs van het simplistische appelc Om even bij Mexico te blijven: d< nend geworden na de periode var wordt niet kleiner of groter door het baL De manifestatie - zeker, door c mede bedoeld om hun imago op t spin-off te verwerven - heeft eerde vrede voor het voetlicht gebracht, c een ongelegen moment en voor de zomaar kunnen afdoen als 'het wer louwen van de president en de tegei 'e,rhell.en Zlin signalen van spanm smeekbede om een andere beleid misdh op de rand van de afgrond be zeHtnVH tonen' in app'audiserer stand aa °uverture van veranderin xicn vooravond van de 01) DuhJt de in een üPeraler be Pubhciteit rond het WK voetbal in Ai 1 baSrakter V£n de 'unfa de Idem ?n van de O'ympische al 20 zenuwachtig, da Jen met de oppositie. ren mrta^Lb!i|f 3rote sPortmanifesta m!31™ landen of landen met ec de v^nd1 ,n niel zelden het eers had dit ni8""9 en een Po'itiekbewui Mio Segeven naar waarde moeter liaïe stCr^nte9aat het Wat ve' s'r,Jd te zien, zoals dat Som ■'calnqe v?S' dat deze week deed ipaanse marginados', de armen ent naam 6 re9er|ng. Maar het is wel dez K9In°slrijS9?er die eeuwen g Tioufleren a'S middel om °ndf

de Stem | 1986 | | pagina 2