even UITBLAZEN 'Kijk naar Zuid-Afrika door ogen van verdrukten' LANDBO Nazi-verleden werkt in voordeel Waldheim Schadefonds zoekt meer bekendheid VERBITTERDE DS. BOESAK BIJ PRESENTATIE BOEK IN KAMPEN: Vrijlating Nachtleven op zee Israël: geen bewijzen voor misdaden Waldheim Veiligheid vaarwegen nog niet in geding )ESTEMCOM taat van alarm BEE ACHTERGROND ZONDAG IS DE TWEEDE VERKIEZINGSRONDE IN OOSTENRIJK FONDS VOOR SLACHTOFFERS OPZETTELIJKE GEWELDSMISDRIJVEN 166: Afzien van chadeclaim ;gen Kalkar Slmn°°r de S,abili,eit to da WIMKOCK OP ZEE is het nacht leven vroeg afgelo pen. Om één uur speelt de combo in de eer steklas lounge annex Exe cutive Bar en Casino Royal het traditionele afscheids- wijsje Auf Wiedersehen. Alleen voor de twee bio scopen vormt zich nog een rij nachtfilmliefhebbers. Voor Fright night, die om kwart over één in het Luxor draait en voor Back to the Future in Palace. Het zijn waarschijnlijk stoelsla- pers die nog naar de film gaan. Wie een bed heeft in een hut, gaat daarop liggen want om zes uur zullen we in Hoek van Hol land zijn en dat is 'vroeg dag'. De nieuwe Koningin Beatrix op de route Hoek van Holland- Harwich wordt door de eige naars trots maar niet zonder re den een cruise-veerschip ge noemd. Het is op het ogenblik het grootste passagiersschip dat nog onder Nederlandse vlag vaart. Als het niet snel beter gaat met de Nederlandse scheepsbouw zou het ook wel eens het laatste grote schip kunnen zijn dat, in elk geval voor lange tijd, op een Neder landse werf (Van der Gie- sen/de Noord) is gebouwd. Hotelschip noemen ze het ook wel en het kan zich in vele opzichten inderdaad met de viersterrenhotels op de wal me ten. Volgens de modernste in zichten zijn alle hutten gecon centreerd in het voorste deel van de vierkante opbouw. De gangen waaraan de hutten, ver deeld over verschillende dek ken ('verdiepingen' dus), bggen komen alle uit op een soort centraal trappenhuis. Aan de andere kant daarvan liggen de overige passagiersfaciliteiten als restaurants, bars, lounges, bioscopen, conferentiezalen, kinderspeelplaats, bank, recep tie en inlichtingenbalie, koffie shops, casino's en niet te verge ten het shopping centre, waar vooral Engelse passagiers plas tic tassen volladen met sloffen sigaretten en flessen whisky alsof er in Harwich geen douane staat. Een fles jenever kost er een tientje en een slof Caballero (200 stuks) 22 gul den. Het is - eind mei - niet druk aan boord. In de eersteklas lounge is het stil. Kreeg de combo die op de uitreis over dag speelde nog na elk nummer een applausje; de aflossing krijgt tijdens de nachtelijke te rugreis geen hand op elkaar, terwijl er beter wordt gespeeld. De sierlijke juf achter de rou lette in het Casino Royale heeft de hele avond nog niets te doen gehad, maar rond de andere ta fel - ik begrijp niets van wat ze daar spelen - staan af en toe wat goklustigen, ook voorna melijk Britten. Twee dekken lager, in de tweedeklas lounge en in de Par rot Bar is het wat drukker en ook gezelliger. De disc jockey heeft vrijaf en de muziek komt van een bandje. De drankjes zijn er wat goedkoper. Een grote pils van 0,4 üter kost er 5 3,50. In de eersteklas bar 4 gul- E= den. Een grote jenever - in de eersteklas hebben ze die niet op de kaart - kost er 5 gulden en een gewone kleine 2,50 tegen S IllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllIllllll 2,90 in de Executive Bar. Een cola kost in de Parrot 2 gulden; in de Executive 2,25. Whisky, uit 'n éénborrelflesje, kost in de Parrot maar 3,75; in de Execu tive 4,25. Een glas sherry ten slotte drink je 'béneden' voor 3,25 en 'boven' betaal je er 3,75 voor. Verschil moet er zijn. De Stoomvaartmaatschap pij Zeeland geeft twee redenen op voor het ook op het nieuwe schip handhaven van de twee klassen-indeling. Ten eerste houden ook de Nederlandse en Britse spoorwegen er in hun treinen twee klassen op na en is de Hoek van Holland-Har- wich-dienst nog altijd op de eerste plaats een schakel in de trein-boot-trein-verbinding van Londen naar Moskou. Trein- passagiers stappen in Hoek van Holland nu rechtstreeks van de 'boottrein' door de gloed nieuwe passarella, een grote wandelslurf met rollende 'trot toirs', het schip binnen. Daar komen ze terecht in een uitge strekte 'lobby', waar zich de bank en het infromatiecentrum bevinden en waar men de 'sleu tel' van z'n hut kan ophalen, zo'n met gaatjes gecodeerd plastic kaartje dat je in de gleuf van het deurslot moet duwen. Het zou overdreven zijn te zeggen dat de tweepersoons hutten de omvang van een bed stee benaderen, maar groot zijn ze niet. Wel hebben ze, behalve twee boven elkaar geplaatste bedden, een piepklein schrijf- of make up-tafeltje en een toi let/douchecabine. Iets waaraan ik m'n broek gevouwen aan kon ophangen kon ik niet vin den. Wat moet je meer, behalve dan die klerenhanger? De over steek duurt maar zeven uur en de nacht is kort want om zes uur word je gewekt. Wie trou wens méér wil, kan een luxe hut nemen of zelfs een suite. Enkele hutten zijn speciaal aangepast voor gebruik door gehandicap ten. De tweede reden om de eer steklas te handhaven is het sim pele feit dat er nog altijd vraag is naar deze faciliteit, waarvan de belangijkste verworvenheid de betrekkelijke rust is die er heerst. De vraag ernaar komt vooral van zakenreizigers. Za kenlieden maken nog altijd druk gebruik van de dienst. Bo vendien worden op het schip conferenties en dergelijke bij eenkomsten gehouden en als je de hele dag hebt zitten vergade ren zijn de disco, de glitter van de Parrot Bar en een menigte in feeststemming verkerende toe risten misschien een beetje te veel van het goede dat de 'Ko ningin Beatrix' biedt. (Slot volgt). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236452. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr 41236326 (alleen abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, «01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, *01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, *01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen inclusief 5% BTW Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje «076-236882. Grote advertenties uitsluitend «076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DONDERDAG 5 JUN11986 T5 PAG'NAj% hnMnFPnAfl 5 JUNI 196 Door Ivo Postma „DEZELFDE mensen die de regering van Zuid-Afrika steunen en die het CDA prijzen om het Zuid-Afrika beleid van die partij, zijn vaak de eersten die de vinger heffen bij het uitbreken van tegengeweld. In we zen zitten ze op één lijn met P.W. Botha en Louis le Grange. Ze keren zich niet zozeer tegen gewelddadig verzet, ze keren zich tegen èlle verzet. Wat ze van ons vragen is niet afzien van het gebruik van geweld, maar apartheid en onderdrukking zonder ge klaag te aanvaarden". Deze woorden mogen aan doen als een wat overtrokken tirade, ze zeggen in elk geval iets over de bitterheid en te leurstelling van degene die aan het woord is. Ze maken deel uit van Allan Boesaks voorwoord tot het boek 'Als dit verraad is, ben ik schul dig', een verzameling preken, brieven en toespraken van deze Zuidafrikaanse dominee en anti-apartheidsstrijder. Het eerste exemplaar van deze bundel is gisteren aan Boesak aangeboden tijdens een plechtigheid in de Theo logische Hogeschool in Kam pen, aan welk instituut hij zes jaar lang studeerde en in 1976 promoveerde. In de inleiding die Boesak speciaal voor deze bundel heeft geschreven, kijkt hij te rug op zijn verblijf in Neder land en de ontwikkeling die hij sindsdien heeft doorge maakt. „Toen ik als zwarte Zuidafrikaan in Holland aankwam, werd mij verteld dat Hollanders nuchtere mensen zijn, gewoon, be daard en rationeel denkend", zo begint hij. „In het begin geloofde ik dat. Totdat ik over Zuid-Afrika begon te spreken op gemeente-avon den, in preken en op radio en televisie". Boesak uit zijn verbazing over de emotionele brieven en telefoontjes, over het feit dat mensen de kerk uitliepen nadat hij zijn vraagtekens had gezet bij het christelijk karakter van blank Zuid-Afrika. Men ver weet hem een eenzijdige visie op Zuid-Afrika. Was apart heid wel zo erg als hij het voorstelde?. Ook kreeg hij tijdens de discussie te horen: „Je moet er geweest zijn". „Daar had ik nog het meeste moeite mee. Ik ben immers in Zuid-Afrika gebo ren. Mijn hele leven was en is bepaald door de apartheid. Ik heb het toch met mijn eigen ogen gezien? Langzamer hand kwam ik erachter dat dit voor veel mensen niet ge noeg is. Als zwarte Zuidafri kaan ben je niet geloofwaar dig genoeg". Volgens Boesak probeer den zijn gesprekspartners eigenlijk aan de klemmende waarheid van de apartheid te ontkomen. „Veel mensen moeten nog leren naar Zuid- Afrika te kijken door de ogen van de onderdrukten. De mo gelijk donkere toekomst voor blank Zuid-Afrika is voor hen belangrijker dan het angstige heden voor zwar ten". Dominee Boesak schrijft vervolgens dat zowel in Ne derland als in Zuid-Afrika de situatie veranderd is. „De argumentatie is niet meer die Dominee Alan Boesak, voorvechter van de gelijkbe rechtiging van de zwarten in Zuid-Afrika. Op de foto staat hij tegenover een gewapende blanke veiligheids agent in Port Elizabeth. - foto ap van tien jaar geleden. Maar de kernvraag blijft: hoe ver is Nederland bereid te gaan in de solidariteit met zwart Zuid-Afrika, met de slacht offers van de apartheid?" „Zuid-Afrika wordt hoe langer hoe meer ontmaskerd als een fascistische politie staat waar geen verzet of dissidenten geduld worden. De keuzemogelijkheden van de onderdrukten worden steeds kleiner. En in die si tuatie komt de kernvraag, over solidariteit, scherper naar voren dan ooit eerder het geval was. Boesak herinnert aan de opschudding die hier in ja nuari ontstond, toen voorzit ter Huting van de Her vormde Synode na een ont moeting met Zuidafrikaanse kerkelijke vertegenwoordi gers in Harare verklaarde, dat wij in Nederland het Zuidafrikaanse verzet moe ten blijven steunen wanneer het kiest voor geweld. Huting vergeleek Zuid-Afrika met Nazi-Duitsland en het verzet tegen het bewind-Botha met het Nederlandse verzet tegen de Duitse bezetter. Volgens Boesak gaat het om de vraag of men echt solidair is. „En op deze vraag is Nederland, met name kerkelijk Neder land, ons nog steeds het ant woord schuldig", zegt hij. Boesak wijst erop, dat het Afrikaans Nationaal Congres vanaf haar oprichting in 1912 tot in de jaren zestig geweld loos strijd heeft gevoerd en dat de internationale ge meenschap daar weinig of geen steun aan gaf. Na het bloedbad van Sharpeville be sloot het ANC dat de tijd voor de gewenddadige strijd geko men was, maar het heeft nog twintig jaar geduurd voordat geweld echt werd toegepast. H(j herinnert eraan dat ook toen bijna niemand gehoor gaf aan het verzoek om eco nomische, diplomatieke en culturele druk op het regiem in Pretoria. „Pas toen de Wereldraad van Kerken het Programma tot bestrijding van het ra cisme in het leven riep, be gonnen de kerken te begrij pen wat er van hen verwacht werd. De reacties van de westerse kerken hierop wa ren beschamend en zijn dat nog". Boesak benadrukt dat hij bang is voor geweld, voor wat het doet aan mensen. Hij vindt het onjuist te beweren dat het tegengeweld van de onderdrukte 'iets anders' is dan het geweld van de onder drukker. Hij vindt beide even verschrikkelijk. „Maar als de kerk voortdurend waar schuwt tegen het gebruik van geweld, dan, zo vindt hij, moet zij ook voorgaan in het toepassen van geweldloos verzet". „En juist op dit punt heb ben de kerken in Zuid- Afrika en in Europa het on derdrukte volk van Zuid- Afrika in de steek gelaten. Als Nederland en de rest van Europa de geweldloze midde len hadden toegepast waar zwart Afrika al zo lang om vraagt, was het jaar 1985 an ders verlopen", meent hij. „De ervaringen van 1985 stellen mij voor een pijnlijk dilemma: heb ik het recht de jongeren en anderen te vra gen door te gaan met geweld loze acties, terwijl ik weet dat zij meedogenloos door het leger en de politie neerge- maaid zullen worden? De ar gumenten voor geweldloos verzet worden mij niet alleen door de regering uit handen geslagen, maar ook door de traagheid en onverschillig- heid van christenen in Euro pa. Wat ik scherper zie dan ooit is de hemeltergende hui chelarij over geweld van zo- velen in Europa en elders Dat is een les die ik niet zal vergeten. Het is maar goed voor Nederland, dat de Ver enigde Staten, Rusland en Engeland in de Tweede We reldoorlog anders reageer den". Boesak koestert nauwe lijks enige verwachting om trent de mogelijkheid dat het karakter van het blanke re giem ten gunste zal verande ren. Zijn hoop op een door braak op een nog onbekend ogenblik in de toekomst gaat gepaard met de overtuiging dat de strijd erger zal wor den. In oktober vorig jaar zei Allan Boesak tijdens een ge bedsdienst: „Hoe dichter het ogenblik van de bevrijding nadert, hoe hoger de prijs wordt die we ervoor zullen betalen". Van onze correspondent PARIJS - De rechtbank In Pa rijs zal zich op 18 juni buigen over het hernieuwde Neder landse uitleveringsverzoek voor de twee hoofdverdachten in de ontvoeringszaak Heine- ken. Daartoe is besloten op een steren gehouden zitting, die leels achter gesloten deuren ilaatshad. j De advocaten van de ver dachten hebben bij het Parijse lof een verzoek ingediend tot Wei BESCHULDIGINGEN in Oostenrijk en vanuit het buitenland over het verzwegen oorlogsverle den van presidentskan didaat Kurt Waldheim werken in zijn voordeel. De 'lastercampagne' heeft geleid tot een golf van pa triottisme en anti-semitsime onder de Oostenrijkse kie zers. De algemene verwach ting is dat Waldheim daarom op zondag 8 juni bij de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen als duide lijke overwinnaar uit de bus zal komen. Bij de eerste ronde kreeg de voormalige secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties 49,6 percent van de stem men. Daarmee kwam hij slechts 16.000 stemmen tekort om de absolute meerderheid te halen die vereist was om in de eerste ronde gekozen te worden. Zijn belangrijkste rivaal was, Kurt Steyrer, ex- minister van gezondheids zorg, die de steun had van de socialisten. Deze bleef steken op 43,6 percent. Waldheim, die de steun heeft van de Osterreichische Volkspartei (OVP), bleef ook na de eerste ronde het mik punt van beschuldigingen in verband met zijn oorlogsver leden. De geloofwaardigheid van de man is in de ogen van het buitenland en een deel van het Oostenrijkse electo raat ernstig ondermijnd door het verzwijgen van zijn func tie in de oorlogsmachine van de Nazi's op de Balkan. En later door de halfslachtige wijze waarop hij zich teweer stelde tegen deze aantijgin gen. Uit documenten is geble ken dat Waldheim tientallen jaren zijn oorlogsverleden heeft verzwegen. Het gaat om de periode 1942-44, waarin hij - zo nam de we reld aan op gezag van zijn autobiografie - in Wenen studeerde. Na een gedegen onderzoek kwam het Weense onafhankelijke tijdschrift 'Profil' in maart met een ont hullend artikel waaruit bleek dat de veteraan-politicus in de bewuste periode wel dege lijk dienst deed in het leger van de Nazi's. Hij was gesta tioneerd op de Balkan als in lichtingenofficier van de Wehrmacht. Waldheim had tot dan toe steeds beweerd dat hij uit het leger was ont slagen na in 1941 aan het oostfront in de Sovjet-Unie lichtgewond te zijn geraakt. Later werden daar be schuldigingen aan toege voegd dat Waldheim betrok ken zou zijn geweest bij het verhoor van Britse comman do's die later werden geëxe cuteerd, bij de deportatie van krijgsgevangenen en joden, en bij vergeldingsacties in Joegoslavische dorpen. Het Joods Wereldcongres (WJC) DE in opspraak geraakte Oostenrijkse presidentskan didaat Kurt Waldheim, maakt de grootste kans op de verkiezingsoverwinning aanstaande zondag. De foto is genomen tijdens een tv-interview van afgelopen maan dag waarin nogmaals gesproken is over de beschuldigin gen over oorlogsmisdaden aan zijn adres. - fotoanp maakte bekend dat uit het dossier over Waldheim, dat werd gepubliceerd door de Joegoslavische krant 'Ver- cernje Novosti', is gebleken dat Waldheim in de Tweede Wereldoorlog medewerking heeft verleend aan straf maatregelen van de Nazi's tegen twintig dorpen in Joe goslavië. Daarbij zouden en kele dorpen zijn verwoest en zeker 114 personen om het le ven zijn gebracht. In een dossier van zeven pagina's over Waldheim van de commissie oorlogsmisda den van de VN uit 1948 staat dat Waldheim dient te wor den berecht wegens het 'uit leveren van gijzelaars' die slechts de dood te wachten stond, bij de wraakacties in Joegoslavië. Waldheim is echter nooit berecht. Waldheim, die het docu ment ter inzage heeft gekre gen, heeft de beschuldigingen categorisch tegengesproken en verklaard 'in even geringe mate schuldig te zijn als de honderdduizenden andere Oostenrijkers die in de Wehrmacht hebben gediend'. Het VN-dossier dateert al van 1948. De Amerikaanse inlichtingendiensten moeten ervan hebben geweten. Evenals Joegoslavië. „Waarom heeft niemand aan de bel getrokken?", zo vroeg de joodse auteur over de massa vernietiging van de jo den, Elie Wiesel, zich af. De onthullingen over Waldheims oorlogsverleden hebben geleid tot een ware golf van chauvinisme en er voor gezorgd dat het bij een deel van de Oostenrijkse be volking aanwezige onder huidse gezwel van het anti semitisme openbarstte. „We zien hier een schaduw van het verleden, waarvan wij dachten dat het was uitge storven: anonieme brieven die dreigen met liquidatie van joden en bomaanslagen op joodse instellingen als Waldheim de verkiezingen niet wint", zo zei Iwan Hack- ner, een woordvoerder van de joodse gemeenschap in Oostenrijk. De bekende joodse Nazi jager Simon Wiesenthal ver weet het Joodse Wereldcon gres (WJC) schuldig te zijn aan het aanwakkeren van de jodenhaat. „De verklaringen van het WJC hebben het ver trouwen kapot gemaakt dat na de Tweede Wereldoorlog was gegroeid tussen de 10.000 leden tellende joodse ge meenschap en de rest van de Oostenrijkse bevolking", al dus Wiesenthal. Niet de be schuldigingen aan het adres van Waldheim, maar de drei gementen aan de Oostenrij kers hebben geleid tot de we deropleving van het anti-se- mitisme, zei hij. Wiesenthal verwees naar uitspraken van de secretaris-generaal van het WJC, Israel Singer, die zei: „Het Oostenrijkse volk moet terdege beseffen dat de komende jaren niet aange naam zullen zijn indien Waldheim wordt gekozen". Indien Waldheim inder daad gekozen wordt als pre sident kan dat in de betrek kingen met het buitenland de nodige problemen opleveren. Het Simon Wiesenthal Cen trum in Los Angeles is een campagne begonnen om pre sident Reagan ervan te over tuigen dat Waldheim de toe gang tot de VS moet worden geweigerd indien hij tot pre sident wordt gekozen tenzij hij het tegenbewijs kan leve ren voor de beschuldigingen dat hij betrokken is geweest bij oorlogsmisdaden. Israël zou hebben besloten geen nieuwe ambassadeur naar Oostenrijk te sturen als Waldheim wordt gekozen en bewezen wordt dat hij schul dig is. Ook in Nederland is opgeroepen om actie te on dernemen tegen de eventuele verkiezing van Waldheim. Hoofdredacteur Peter Mi chael Lingens van het Oos tenrijkse tijdschrift dat als eerste het oorlogsverleden ISRAEL heeft geen be wijzen gevonden dat Kurt Waldheim oorlogs misdaden heeft begaan als inlichtingenofficier in het Duitse leger tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dit heeft de Israëlische minister van justitie, Yitzhak Modai, gisteren verklaard. Maar volgens Modai is Waldheim wel mede plichtig aan oorlogsmis daden en zou hij als hij in Israël woonde, in staat van beschuldiging wor den gesteld. Op de vraag of Israël bewijs heeft dat Wald heim heeft deelgenomen aan gruwelen tegen de bevolking op de Balkan of verzetsmensen, zei Modai: „Nee. Het mate riaal waarover we nu be schikken geeft alleen zijn betrokkenheid aan in het kader dat misdaden pleegde". De minister verklaarde dat Wald heim als inlichtingenoffi cier op de Balkan zijn su perieuren inlichtingen verschafte, waarvan hij wist dat ze zouden wor den gebruikt voor vergel dingsacties tegen parti zanen en burgers. De Israëlische minister zei dat ten minste twee overlevenden in Israël van de holocaust tegen over de justitie hebben getuigd dat Waldheim oorlogsmisdaden pleegde tegen burgers. Maar die getuigenissen zijn niet sterk genoeg. In Griekenland ver klaarde minister van jus titie Apostolos Kaklama- nis dat zijn regering ook geen bewijzen heeft van Waldheims betrokken heid bij oorlogsmisdaden. De voorman van de joodse gemeenschap op Rhodos had Waldheim ervan beschuldigd op het eiland te hebben deelge nomen aan een razzia. (RTR) van Waldheim oprakelde, voorspelt de gevolgen van de verkiezingsuitslag als volgt: „Als Waldheim wordt geko zen, zal zijn overwinning in het buitenland worden uitge legd als een overwinning van de Nazi's. Als Waldheim, te gen de verwachting van haast iedereen, de verkiezin gen verliest, is een nieuwe le gende geboren: die van de grote Oostenrijker die laf is vermoord. En wie krijgen er dan de schuld? De joden". (ANP) Door Hans Knijff DE COMMISSIE die zich in opdracht van de over heid bezighoudt met schadevergoeding aan slachtoffers van ge weldsmisdrijven, doet haar best om de burger meer bekend te maken met de weg naar het zo genaamde schadefonds. Geen overbodige maat regel, want veel Neder landers weten niet eens dat het inmiddels toch al tienjarige fonds bestaat. Mr. D. Jalink, secretaris van de commissie, consta teerde onlangs in het jaar verslag over 1985 een ver mindering van verzoeken om een uitkering. Dat kan vol gens hem overigens ook te maken hebben met de be trekkelijk slechte naam van 'zijn' commissie. Die is het gevolg van incidenten rondom mensen die tever geefs voor een vergoeding hebben aangeklopt. De commissie heeft al be werkstelligd dat bij politie korpsen sinds 1 maart van dit jaar een richtlijn van kracht is, volgens welke slachtoffers van geweldsmisdrijven die nen te worden gewezen op het bestaan van het schade fonds. „Politiekorpsen, maar ook ziekenhuizen en klinie ken, hebben folders van ons. Daar staat de voornaamste informatie in. Hij zegt weinig te zien in een tv-campagne, zoals die al eens is gevoerd op de 'Post bus 51-manier'. „De ervaring leert, dat dat nauwelijks ef fect heeft. Jalink ontkent ten stelligste dat er bij het minis terie van justitie bewust niet te veel aandacht wordt ge schonken aan een beleid, dat moet leiden tot meer bekend heid van het schadefonds, dit om de uitgaven beperkt te kunnen houden. „Het is ook niet zo dat de uitkeringen uit het schadefonds aan een ma ximum gebonden zijn. Er staat elk jaar een miljoen voor op de begroting, maar mocht het gerechtvaardigd zijn om in een jaar tijd meer uit te keren, dan zal dat zeker gebeuren". De procedure die bij een aanvraag geldt, is in het kort als volgt: iemand die meent voor een uitkering van het fonds in aanmerking te ko men, kan een formuliertje aanvragen, waarop de voor naamste gegevens dienen te worden ingevuld. Op basis daarvan wordt bekeken of het zinvol is het officiële aan vraagformulier, dat veel uit gebreider van opzet is, aan te vragen en in te vullen. Een brief naar Postbus 20302, 2500 EH Den Haag, is voldoende om de papieren in huis te krijgen. Het secretariaat van het schadefonds, dat door zes mensen wordt bemand en is ondergebracht in het Haagse Paleis van Justitie, legt een advies voor aan een vijfkop pige commissie, waarin de rechterlijke macht is verte genwoordigd, maar waarin bijvoorbeeld ook een socio loog en een voorzitter van een Raad van Arbeid zitting hebben. „Zo breed mogelijk samengesteld", zegt Jalink ervan. Deze commissie be slist uiteindelijk over het al dan niet uitkeren van een be drag. Er zijn nogal wat voor waarden waaraan een aan vrager moet voldoen wil de commissie de hand van de knip halen. Jalink: „Aller eerst moet het geweldsmis drijf opzettelijk gepleegd zijn. In onze folder geven we daarbij het volgende voor beeld. Als iemand onder een raam loopt en er valt toeval lig net een bloempot naar be neden, is er duidelijk geen sprake van opzet. Wordt die bloempot door een kwade buurman naar die persoon toegegooid, dan is er wel op zet in het spel. Verder dient er sprake te zijn van zwaar, blijvend letsel, waarbij men kan denken aan de situatie dat iemand in levensgevaar heeft verkeerd. Er moet ook aanwijsbare 'financiële schade als gevolg van letsel' zijn, schade die niet op andere wijze kon worden verhaald, bijvoor beeld bij een verzekerings maatschappij of bij de daders van het misdrijf. Ook moet de schade niet aan de aan vrager zelf te wijten zijn. Te denken valt daarbij aan een vechtpartij, waarbij de aan vrager van de uitkering be trokken is geweest, maar die hij zelf heeft uitgelokt. Ten slotte dient het verzoek bin nen een half jaar na het ge weldsmisdrijf te zijn inge diend. Als de aanvrager aan kan tonen, dat hij niet in de gelegenheid is geweest een aanvraag in van die laatste voorwaarde worden afgeweken". Vorig jaar zijn ten laste van het schadefonds 147 ver goedingen uitgekeerd, alles samen, inclusief de 15 voorlo pige uitkeringen, ten bedrage van 626.000 gulden. Jalink: „De maximale bedragen zijn voor materiële schade 25.000 gulden en voor immateriële schade 10.000 gulden. Vorig jaar werd voor materiële schade gemiddeld 2.500 gul den uitgekeerd, voor imma teriële schade gemiddeld 3.000 gulden. Overigens wor den ook uitkeringen gedaan aan nabestaanden" Het adres van het schade fonds is: Schadefonds Geweldsmis drijven Paleis van Justitie Juliana van Stolberglaan 2 Postbus 20302 2500 EH 's- Gravenhage tel: 070 - 82 40 41 DORDRECHT - De rijkspoli tie te water in Zuid-West-Ne- lerland zal zeker deze zomer 's achts blijven patrouilleren. iok de dienstverlening in het weekeinde blijft op het hui dige niveau. Dat verklaarde desge vraagd staf-adjudant J. Se a's van het district Dor- •echt van de RP te water als actie op uitspraken van dis trictscommandant Woning van de RP te water uit Lely stad. Volgens Sepers is de vrees van Woning, dat de dienstver lening door bezuiniging ach teruit gaat, wat voorbarig. Over de bezuinigingen wordt nog onderhandeld. !N HAAG - Als de snelle /eekreactor in het West- itse Kalkar niet in bedrijf irdt gesteld, moet Nederland den van schadeclaims bij de Westduitse Bondsregering. Tommei (D66) heeft gisteren ft standpunt ingenomen in iriftelijke vragen aan de inisters Van Aardenne (Eco- imische Zaken), Winsemius lilieubeheer) en Van den roek (Buitenlandse Zaken), ilgens Tommei mag een festduits besluit Kalkar bui- bedrijf te houden niet wor- belemmerd door schade- lims van landen, die finan ce] bij de bouw van de /eekreactor betrokken zijn. fverbelast in totaal tien bureaus voor ^rtrouwensartsen (BVA's) zich bezig houden met alpverlening bij kindermis- indeling zijn zwaar overbe- st. Het beroep op de vertrou- ènsartsen stijgt van jaar tot Br aanzienlijk, maar perso- el komt er nauwelijks bij. (V| de| tin val laif did be| vo refl wJ col t Noordatlantisch bondgenootschl de proef gesteld. De Europese lel ^sident Reagan en zijn trouwe pala leus van plan zich niet langer g« LT ll-verdrag met de Sovjet-Unie. r Dit verdrag uit 1979 is een van ïrst breekbare bouwwerk van ha sen de supermachten. 1 Weliswaar heeft de Amerikaanse Si de Russische bezettinl praktijk hebben beide partijen ziclf wederzijds de maximale 'plafond [itale raketten heeft vastgelegd 'es te alarmerender is dit voornen is Btwtcbi een «7?. [e.Pij'er van de wapenbehe te dienen, kan Jn 'eite al weggevallen is. Dat - **pod op anti-raket-installaties. En i '"Onderzoek (Starwars) is dit ABN |i een vodje papier (waarbij komt c lirwars aan het ontwikkelen zijn De Westeuropese bondgenoten zij afbraak van die zo kostbare j 1in^M i5ar he' heeft er alle schijiL Mn Washington tegen de muur cl Vr.n bu,tenlandse zaken, va V,^L, noch regeringsleider! ]nse leiders 9r°nd 16 krij9en hnen°worHin h?' bor|dgenootschaS ■eninrto <5?*»n r de toenemende De fn lelf °P de aangekd rtrnL^ sche oppositie heeft I nuL 9 en 9edreigd de regeij Ivels 6 ont2e"en- En zelfs zijn 'ei enator Kennedy spreekt van l kwetehaZOnce verstand". Het is vi t oe7nnH ,uroPa in het bijzondt ionrme and zal zegevieren! ekenen' 1 ^,reuk met het ho^l ■e kracht„Th ouden toenemen, i »e kracht verder escaleren.

de Stem | 1986 | | pagina 2