ISSU 179: URG 45.- 10.- EN B.V. kARD ^__r BBC wil twee radio stations verkopen LDERIE [AUWELS ilEDINGEN FISHING ïlsport- llen S OP BESTELLING >0 D'S Het Brabants Orkest over plannen en beperkingen Filmproducenten vrezen zelfkopiërende video WEEKEND v.a. f77,- DE MARKT Is hemdjes, 'ie grote maten. jerie ^AT 1 SLUIS JS BRADERIE 10% KORTING )ARTIKELEN QUATAERT I \SERSE HORLOGE! Muziek? Verrassend Driftig Vergelijking Ironisch Twijfels en kleinveeshow Isferen leshows Ltoonstelling Panasonic li bic C-310EF. bouwde elektro- ren automatische fljroot in kleine prijsjes. raat 37, Sluis, tel. 01178-2455 h Schokvrij - SWATCH ie kost SWATCH bij: S 01178-1721 'Zaalsituatie is in Brabant beschamend' Van onze kunstredactie DEN BOSCH - „Het Brabants Orkest is aan de grenzen van zijn kunnen, hoewel het als een van de beste orkesten van Nederland wordt erkend", aldus HBO-directeur H. van Werkhoven bij de presentatie van het pro gramma 1986-1987. Breda, Bergen op Zoom, Etten-Leur, Oosterhout en Roosendaal (met zijn nieuwe schouwburg) gaan daarbij weer delen In programma dat bol staat van internatio naal vermaarde artiesten. Drs. L. van de Laar uit Ber gen op Zoom, is voorgedra gen aan het departement van WVC als de nieuwe voorzitter van HBO. Het pessimisme van Van Werkhoven had te maken met het concertzalen-be stand in Noord-Brabant. Hij zei dat befaamde dirigenten en solisten deze provincie mijden, omdat ze niet in de bestaande zalen willen wer ken. Bovendien is de zaalca paciteit te klein om dure so listen e.d. financieel te kun nen opvangen. „Deze be schamende zaal-situatie is ook niet inspirerend voor de inzet van het orkest", aldus Van Werkhoven. Van de Laar wees erop dat Breda zijn goede zaal (Het Turfschip) verkwan seld heeft. Zoals wellicht be kend voldoet de dure akoes tische aanpassing in de Bre dase schouwburg ook niet zo goed. In Roosendaal heeft men verzuimd om HBO te betrekken bij de bouw van de nieuwe schouwburg, zo dat het orkest op 28 oktober, tijdens het eerste concert in de nieuwe behuizing, met spanning afwacht hoe het uitvalt. Onder leiding van Roelof van Driesten wordt dan het eerste concert ge opend met een Sinfonietta van de Roosendaler Henk van der Vliet, waarna de prijswinnaar van het Trompconcours optreedt. Op 12 mei '87 krijgt HBO dan pas de gelegenheid om zich er weer te laten horen onder leiding van Roland Kieft met Weber, Doppler, Dvorak en Schumann en de solisten •JAZZ. Galerie Hüsstege, Ver- werstraat 28, Den Bosch. Open: di.-za. 11.00-17.30 uur. Tot 15 juli. Zoals vorig jaar met het thema 'Jeroen Bosch' heeft deze galerie dit jaar weer ruim dertig kunstenaars ge vraagd een kunstwerk te maken op het gegeven 'jazz'. Het resultaat is inhoudelijk niet verrassend. Alle cliché- gedachten over jazz vind je er wel terug. Slechts bij en- kele kunstwerken heb je het j gevoel dat de artiest gezocht I heeft naar dieper liggende vezels van dit muzikale ver- I schijnsel; jazz niet opblaast I tot een verwesterd commer- I cieel verschijnsel aan de ene I kant en anderzijds niet mee- I warig doet als hij verwijst I naar de historie. Jazz heeft I een keiharde geschiedenis. I Hier en daar proef je die I wel. De artistieke uitwerking I is zeer divers, wat bij een dergelijk uiteenlopend ge- I zeischap te verwachten is. I Hoofdzakelijk figuratief ge wricht en tamelijk middelma- tig. Een van de beste stuk- Iken is de abstraherende IHommage aan Billy Holli- I day in olieverf van Mique de «Boer, waartegen de wat ge- Imakkelijke symboliek van Wim van Beek in enkele doeken mager afsteekt. De mooie gouache van Char- lotte Molenkamp (je blijft toch zien wie haar vader is) [overtuigt artistiek-tech- 'hisch meer dan de Blue on Black Composition van Her- frera' Gerard Princee ■met zijn fresco-achtige tech- mek doet valt volkomen uit de sfeer in tegenstelling met ■Sam Parabirsjngh, die met Kin ets laat zien hoe mooi deed in kleur kan zijn. De tè gemakkelijk teke ningen van Piet Klaasse of pet maniertje van Sam Middleton contrasteren met Frans van de Wiel en Han- neke Zwart, fluit. HBO legt ook in het ko mende seizoen de nadruk op zijn symfonische karakter en kwaliteit. Het orkest blijkt in Den Bosch het meest aan te slaan, hetgeen tot uitdrukking wordt ge bracht in verhoging van het aantal concerten in deze stad (25) - ter vergelijking; Breda elf, Bergen op Zoom vier (twee extra in verband met de 700-jaar viering), Roosendaal twee en Etten- Leur en Oosterhout beiden één. Wie méér wil moet naar Den Bosch, Eindhoven of Tilburg. Gastdirigenten Ondanks het weigeren naar Brabant te komen van veel dirigenten in verband met het zaalbestand heeft HBO toch nog twaalf gastdi rigenten weten aan te trek ken naast de vaste leiders van het orkest, André Van- dernoot en Roelof van Dries ten, Theodore Bloom - field, John' Carewe, Alan Fearon, Jean Fourmet, Bruce Ferden, Otto Ketting en Thomas Sanderling be horen daartoe. Achttien so listen, waaronder Karin Lechner, Sheila Armstrong, Peter Zarofsky, Emmy Ver- hey en Malcolm Frager, konden worden aangetrok ken. Naast een geheel aan Otto Ketting gewijd pro gramma (door hemzelf gedi rigeerd) komen nog vier Ne derlandse werken aan bod (Van den Booren, Pieper, Keuris en Vermeulen). Eigentijdse composities die aan bod komen zijn on der meer het War Requim van Britten (samen met het Brabant Koor), symfonieën van Prokofjev, Sjostako- vitsj, Strawinsky, Rachma- ninov e.a. Premières voor de krachtige tekentaal van Koji Ogura. Er is ook wat sculptuur, waaronder het ingetogen vrouwenbeeldje van Joris Gaaymans tot de beteren behoort. Een collage van Jörgen Waring mag in teressant zijn maar de prijs is te dol. Ook de andere vaste artiesten uit de stal Hüsstege zijn aanwezig, zo als Lehmann, Rachlik, Bruno Bruni, Piero Fassoni, Don Clarke en vele anderen. Een zeer wisselvallige expo sitie, in positieve en nega tieve zin. H.E. •MUGGEBETEN op sap. Bas Almekinders, schilderijen en ge dichten. Kunst onder de Toren, Torenpassage, Breda. Open: wo.-za. 13.00-17.00 uur. Tot en met 14 juni. Deze galerie bestaat nu tien jaar en dat mag voor een stad als Breda in de krant. Wat Harry Pulles lukt is nog geen galerie in deze stad gelukt. Zijn keuze- beleid mag af en toe wat omstreden zijn, feit is dat er in het hart van deze stad nu al tien jaar iets aan de hand is met rijpe en groen kunst, met echte artiesten en met hen die pretenderen dat te zijn of te willen worden. De retrospectieve ten toonstelling met werk van Bas Almekinders is ook weer, in enkele opzichten, zo'n verrassing. Van Alme kinders waren er in de voor bije jaren wel eens wat dichtbundels verschenen, maar als schilder en teke naar was hij nooit naar bui ten getreden. Deze tentoon stelling laat zien dat hij op dat gebied ook wel het een en ander in zijn mars heeft; dat hij zich in zo'n 25 jaar goed ontplooid heeft. De titel van deze tentoon stelling geeft al aan dat zijn Karikatuur van de componist Martinu, waarvan HBO muziek gaat spelen in het komend seizoen. het orkest zin onder meer de tiende symfonie van Mahler (samen met Het Gelders Or kest), een programma rond Otto Ketting, Keuris' Ca priccio, de volledige Egmont van Beethoven en Villa Lo bos' Bachianas. In totaal zal HBO zestig werken uitvoe ren onder veertien dirigen ten, waarvan achttien pre mières. Potemkin In Breda zijn er twee abonnementsseries te ver werven (al of niet in combi natie met elkaar). De A-se rie vermeldt onder meer de film-orkest uitvoering van De Italiaanse Strohoed. Zo als bekend is HBO ver maard geworden door zijn filmuitvoeringen, Potkem- kin, onlangs uitgevoerd, gaat deze zomer waar schijnlijk nog in Amster dam, Rotterdam, Heerlen, Scheveningen etc. In no vember '87 wordt deze door HBO in Engeland uitge voerd. In deze A-serie zitten verder onder meer Schu berts Auf dem Strom, een Mozart-programma, het Ketting-programma en Dvorak en Projofjev. In de B-serie Mendelsohns' Ita liaanse, Prokofjevs' viool concert no. 2 (Emmy Ver- hey), de Rhapsody Concerto van Martinu, de negende van Bruckner, Beethovens volledige Egmont, het War Requim en de derde van Si belius. Het concert, dat op 28 ok tober in Roosendaal gaat, komt op 1 november naar Bergen op Zoom (Van der Vliet wordt dan vervangen door Schuberts Rosamunde). Het concert dat op 12 mei '87 in Roosendaal gespeeld wordt (zie hierboven) gaat op 14 mei in Oosterhout. In Etten-Leur wordt op 25 sep- Hans Mutsers: Paysage (150x225 cm. In galerie Seege- ren te Breda). vertrekpunt in het leven niet vrolijk is, maar dat hij aan 'beten' kleur weet te ge ven. Hij is daarbij veel met mensen en hun relaties be zig. Met gouache, aquarel, polymer etc. heeft hij tech nisch en eigenzinnig het no dige in zijn mars. Zijn meest recente serie bestaat uit mooie, illustratieve 'portret ten' van 'zijn' mensen, die doen denken aan warme prenten in een verhalen boek. Uit de zeventiger jaren stammen enkele koppen en taferelen die iets meer ab straherend zijn en op een knappe manier een intrige rende sfeer overdragen. De eerlijkheidshalve ge toonde werkstukken uit de zestiger jaren laten zien hoe Almekinders gegroeid is. Piet Snoeren caligrafeerde een aantal van zijn gedich ten, die opgehangen tussen de schilderijen het beeld voltooien van een mens/ar tiest, die de muggebeten van het leven 'kleur' wist te ge ven. H.E. HANS MUTSERS, schilderijen en gouaches. Galerie Segeren, Raadhuisstraat 8 (bij Ginneken- markt), Breda. Open: di.-za. 10.00-18.00 (za. 17.00) uur. Tot en met 28 juni. Een hele verrassende ex positie. Op grote formaten (soms tot drie meter) speelt Hans Mutsers een spel met kleur, lijn en vlak. In goua che en olieverf. Met het drif tige Cobra-achtige gebaar schrijft hij een eigen taal over emoties en confronte rende behaagzucht. Soms tè driftig, maar meestal toch met een beheersing van het grote gebaar, opgebouwd uit een mozaïek van korte stre ken. De kleur speelt daarbij een grote rol en nog meer de zwarte lijn, die een struc tuur brengt in het veld van kleuren. Soms kan je het gevoel be kruipen, dat het maniertje op de loer ligt, maar dan sta je toch weer voor zoveel eigengereide oplossingen, dat dit negatieve gevoel je weer verlaat. Zijn manier van werken komt zelfs af en toe gevaarlijk dicht bij het Emmy Verhey is de vioolsoliste tijdens het eerste Beet- hovenconcert tijdens een cyclus van drie in Breda en de andere Brabantse, grote steden. - foto: archief de stem. tember gemusiceerd onder leiding van André Vander- noot en met de pianist Jean- Claude Vanden Eynden. Van den Booren, Beethoven (pia noconcert no. 3), Debussy en De Falla staan dan op het programma. Er is nog meer één prom- concert dit jaar; op 29 augustus in de Bossche Bra banthallen. De finale van het Bossche Vocalistencon cours wordt nu voor het eerst door HBO begeleid en de Tros-tv uitgezonden. Ook aan de Brabantse componis tendag, 16 november in Til burg, wordt voor het eerst door HBO deelgenomen. Voor de 700-jaar feesten in Bergen op Zoom staan twee concerten gepland met twee Bergense solisten: de violist Jeroen de Groot en de trom pettist Peter Masseurs. In Antwerpen worden twee concerten gegeven. Internationaal gaat HBO ook meetellen. Volgend jaar in Engeland met de Potkem- kin-uitvoering; in 1988 met een toernee door Duitsland en Oostenrijk en in '89 met een toernee door Engeland. Ook is informeel een uitno diging om de film Kotkem- kin in Rusland te komen spelen aanwezig. Beethoven In navolging van succes volle Beethovencycli in voorgaande jaren zal het Brabants Orkest in de maand juni opnieuw een concertcyclus van werk van Ludwig von Beethoven in de vier grote Brabantse steden verzorgen. In Breda, Eind hoven, Den Bosch en Tilburg worden ieder drie Beetho- venconcerten uitgevoerd, waaraan internationale di rigenten en solisten mee werken. Voor de concerten in de Bredase Stadsschouw burg Concordia staan de volgende data genoteerd: 10, 17 en 24 juni. Op dinsdag 10 juni wor- decoratieve behagen. Maar ook dit aspect blijft binnen de grenzen, nodig om tot een werkelijke artistieke daad te komen. Hans Mutsers be heerst zijn werkwijze op een manier, die niet laat twijfe len aan zijn artistieke in stelling en produkten ople vert die prikkelend boeiend zijn. Hij werkt met sterke con trasten. Nergens is er sprake van vloeiende situaties, maar ook niet van gefor ceerde tegenstellingen. Zijn onrust zal sommige kijkers ongetwijfeld nog onrustiger maken, maar anderen blij ven prikkelen omdat zelfs de 'conflicten' op een doek een blijvende uitdaging kunnen zijn of worden. Met andere woorden: deze tentoonstel ling is een prikkelende uit nodiging om te komen kij ken. H.E. ROB BRANT keramiek, Jan Schut gemengde technieken. Galleriedee, Elftweg 2 Raams- donksveer, Dombos I, open dins dag t/m zondag van 12.00-18.00 uur, t/m 15 juni. Spektakel van Rob Brant versus ingetogenheid van Jan Schut en toch overeen komsten tussen beider werkwijze en beeldopbouw. Rob Brant toont hier een serie keramieke portretten, die abstracte vertalingen zijn van de inhoudelijkheid van het begrip: de portret ten van Brant zijn een ex pressionistische vrije inter pretatie van het samenspel van zintuigen dat een por tret vormt. Heel speels weergegeven met zelfstan dige onderdelen als bloemen (inderdaad ogen op speeltjes) die samen het boe ket van het gezicht vormen. De kleuren van deze cu rieuze objecten zijn fel en de vormen eigenzinnig en ge schematiseerd, het mate- den de Ouverture 'Leonore', het Tripelconcert en de Vijfde Symfonie gespeeld onder leiding van de Vene zolaanse dirigent Eduardo Marturet. Deze 32-jarige di rigent studeerde in Enge land en componeerde zelf werken voor electronica, computer en orkest en ook voor film en televisie. Sinds 1983 treedt hij met verschil lende orkesten in Zuid- Amerika en Europa op. Tijdens het eerste Beetho- venconcert treedt Emmy Verhey als vioolsoliste op. Karin Lechner vertolkte de pianopartijen, een jonge pianiste (zij is pas 21), die in Buenos Aires werd geboren. De cellopartijen zullen wor den uitgevoerd door de 21- jarig Israëlische Of ra Har- noy. Zij begon haar succes volle carrière in Canada en heeft al zestien solo-elpees op haar naam staan. Roelof van Driesten diri geert het tweede Beethoven- concert op dinsdag 17 juni. Uitgevoerd worden de Ouverture 'Fidelio', het Vioolconcert en de Zesde Symfonie (Pastorale). Als vioolsolist treedt op de Fransman Olivier Charlier (25). Hij studeerde bij o.a. Nadia Boulanger en Yehudi Menuhin. Hij verzorgt overal in Europa concerten met orkesten van reputatie en heeft een tweetal gram mofoonplaten gemaakt. Het derde en laatste con cert heeft plaats op dinsdag 24 juni en staat onder leiding van André Vandernoot, een van de vaste dirigenten van HBO. Op het programma staan de Eerste Symfonie, het Derde Pianoconcert en de Achtste Symfonie. De Braziliaan Nelson Freire zal het Derde Pianoconcert spe len. Hij is ondermeer bekend van het pianoduo dat hij vormt samen met Martha Argerich. Met de in 1972 uit gebrachte opname van de 24 Preludes van Chopin won hij indertijd een Edison. CHICAGO (AP) - De organisatie van Amerikaanse filmprodu centen bedreigt de Zuidkoreaanse elektronicareus Samsung met gerechtelijke stappen, als het bedrijf zijn nieuwste model video recorder op de Amerikaanse markt brengt. De filmproducenten vrezen massale videopiraterij als het nieuwste model van Samsung in de winkels komt. Het apparaat is voorzien van twee afspeelsystemen en stelt de gebruiker in staat VHS-banden te kopiëren op 8 mm en vice versa. Samsung vertoont het nieuwe apparaat op een beurs in Chicago, maar zegt dat er nog geen plannen zijn voor export naar de VS. Vorig jaar bracht"het Japanse bedrijf Sharp in het Midden- Oosten een soortgelijk apparaat op de markt, waarmee geko pieerd kon worden van VHS naar VHS. Het apparaat was nog niet afgestemd op het Amerikaanse televisie-systeem, maar er werd direct zoveel protest aangetekend tegen de mogelijke komst van het apparaat, dat Sharp van verdere produktie afzag. Een woordvoerder van Samsung zei dat het nieuwe apparaat vooral bedoeld is voor amateur-filmers die hun 8 mm-opnamen op VHS kunnen monteren. LONDEN (RTR) - In een rap port dat deze week wordt aan geboden aan de Britse minis ter van binnenlandse zaken, Douglas Hurd, wordt voorge steld de twee belangrijkste ra diostations van de BBC aan de privé-sector te verkopen. Dit meldde de Daily Telegraph. Woordvoerders van de BBC weigerden commentaar op het 300 pagina's tellende rapport over de toekomst van het om roepbedrijf dat is opgesteld onder leiding van professor Alan Peacock. Het rapport wordt officieel pas over een maand uitgegeven, als het Britse kabinet het heeft be sproken. De BBC wordt gefinancierd uit de omroepbijdrage van on geveer 200 gulden per jaar (voor kleuren-tv) en neemt geen reclameboodschappen op. Volgens de Daily Telegraph stelt het rapport de verkoop voor van Radio One en Radio Two, de voornaamste BBC- kanalen voor muziek en ver maak. De verkoop, waartegen zich volgens het blad een aan tal commissieleden heeft uit gesproken, zou rond 400 mil joen gulden kunnen opbren gen. (ADVERTENTIE) Een gezellige grote stad en een badplaats van internationale allure vlak naast elkaar: zo'rt ideale combinatie vindt u alleen in "Strandstad" Den Haag t Scheveningen Kijkduin. Met de VW voordelig uit: gratis toegang Madurodam gratis toegang Panorama Mesdag gratis toegang Casino Scheveningen hotelkamer voor 2 nachten 2 ontbijten VANAF f77,- PER PERSOON Reserveringen: 070 - 648286 Informatie: 070 - 546200 riaal speelt een onderge schikte rol. Zo niet bij de schaalachtige vormen, die verwijzen naar Brant's pas sie voor snelheid, waarbij bijvoorbeeld een plaat klei, die ongeveer de vorm van een snelheidsmonster heeft, een langerekt streperig re liëf kreeg om de suggestie van de voorbij zoevende flits te wekken. Een geestige in- diduele aanpak van dit ma teriaal met verwijzingen naar kubisme in de koppen en pop-art in de snelle schuivers. De relatie met Jan Schut bestaat alleen maar bij de eerste oogopslag. De spre kende kleuren zijn met een brede kwast opgebracht en geven de indruk van sponta niteit. En dan houdt de ver gelijking helemaal op. Jan Schut componeert land schappen uit vlakken, stre pen en krassen, die samen een evenwichtig beeld ople veren in vaak verrassende kleurencombinaties. De olieverven zijn niet gemak kelijk toegankelijk, vragen enige concentratie om bin nen de complexe vormen en kleurentaal het evenwicht te ontdekken. De gouaches zijn vriendelijker en opener met hun vele wit en heldere kleurkrassen. het zijn beel den, die zeker op de lange termijn de competitie met het snelle succes van Brant aan kunnen. L.R. KONTRASTEN in wandkleden. Textielmuseum, Goirkensstraat 96 Tilburg. Open dinsdag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, za terdag en zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 22 juni. Deze thema-tentoonstel ling op de derde verdieping is ingericht door het Lande lijk Weef Kontakt, een over koepelend orgaan voor alle Nederlandse weefkringen. Alsof er geen hete hang ijzers over de kloof tussen professionele en amateur kunst zouden bestaan han gen hier de geselecteerde re sultaten van een landelijke wedstrijd die het LWK voor al haar leden organiseerde. De titel van de tentoonstel ling kreeg, naar mijn idee, daardoor een wat ironische bijklank. Kontrasten zijn er voldoende: er is niet alleen variatie in het uitgebeelde; de beroepsmatige kijk op de beeldvorming blijkt toch aanzienlijk interessanter materiaal op te leveren dan die van de liefhebster, waar door een onevenwichtig kwaliteitsbeeld is ontstaan. Een niet erg doordachte op zet van een tentoonstelling. Maar omdat het hoogst zel den voorkomt, dat er zonder een beroepsmatig onder scheid tentoon wordt ge steld, wél de moeite waard. Grafische weergave van het abstracte begrip 'kon trast' heeft bij iedereen dui delijk de voorkeur gehad: binnen het 'weefwezen' in Nederland bestaan allerlei opleidingen. Gezien de een vormigheid van de opvattin gen der inzendsters moet er binnen deze opleidingsinsti tuten grote eensgezindheid bestaan over de beeldvor ming. Proces, de gebruikte techniek dus en materiaal staan daarbij centraal. Inge wikkelde kleurmengingen en naturalistische figuratie zijn hier volkomen uit de tijd. Het is goed dat ama teurs gewezen wordt op het beeldend vermogen van lij nen maar het doet allemaal wat erg schools aan. Het nieuwe expressionisme, een stijlopvatting waarin lief hebbers toch meer gestimu leerd worden iets van zich zelf te leggen, is binnen het LWK nog niet aan de orde geweest. Knap constructi vistisch werk van de ama teurs, dat ik beslist ander benader dan het professio nele werk. Hier zijn de the ma's verder doorgewerkt. Kleurstellingen werken on dersteunend voor het twee dimensionale alswel het perspectivische werk. Ver rassende kontrasten zijn er echter niet. Lia Roose CHARLOTTE MUTSAERS: schilderijen en tekeningen. De Beyerd, Breda. Open: di.-zo. 10.00 (za.-zo. 13.00)-17.00 uur. Tot en met 8 juni. Bij de baaierd exposities in De Beyerd zet ik bij deze tentoonstelling het grootste vraagteken. Is dat een kwes tie van persoonlijke smaak? Denk van niet. Mutsaers is in de laatste jaren als een soort godin de artistieke he mel, nogal modieus, inge schreven. Is de twijfel aan dit artistiek primitivisme dan een voorbode voor een vrouwelijks pendant van Van Gogh? Ook hier rijzen de twijfels. De manier waarop Charlotte haar vrouwelijke portretten en vrouwtjes-Madonna's pen seelt geven mij het gevoel, dat een handige dame een trend heeft ontwikkeld, die met schilderkunst niet zo veel van doen heeft. Ieder een staat vrij daar anders over te denken. Dat is een van de verwovenheden in dit land. Gelukkig. H E

de Stem | 1986 | | pagina 19