Blokkade opgeruimd bij vliegbasis Woensdrecht 'huiszorg ouderen voorzichtig van de grond Havenfeesten centraal in zomerprogramma VVV "•ÈÈÊêm OOSTBURGSE BURGEMEESTER SPIJKERBOER: Leefbaarder maken St.Kruis gaat 2,5 miljoen kosten f UITLAAT?] T. n WOENSDAG 4 JUN11986 VAN ZEELAND HUMPH •toch zeker gat in uw hand? DORPSPLAN BINNENKORT IN RAAD 3ROVINCIE WIL NIET TE HARD VAN STAPEL LOPEN 'Schoorvoetend' politierapport markten TERNEUZEN REKENT OP VEEL BEZOEKERS Rondvaarten Groei A53 T20 PAGINA ZEELAND 4 Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - De rijkspolitie heeft gis termiddag de blokkade voor de hoofdpoort van de vliegbasis Woensdrecht opgeruimd. Daarbij werden negen vredesactivisten aangehouden. De meesten van hen moesten worden wegge dragen. Een enkeling bood hierbij al scheldend en schreeuwend verzet. De ontruiming gebeurde gistermiddag rond twee uur. Op het moment dat adjudant G. Ke- tellaper, groepscommandant van de rijkspoli tie Woensdrecht, de vredesactivisten som meerde om vrijwillig op te stappen, zaten er maar zes mensen voor de poort. Een flinke groep activisten was gaan eten of hout gaan verzamelen voor het vuurtje bij de poort. Het zestal activisten voelde er weinig voor om uit eigen beweging de blokkade op te hef fen. Een flink aantal politiemannen kwam er aan te pas om de activisten weg te dragen naar de gereedstaande politiebussen. Vervolgens werden de bezittingen van de vredesactivisten weggehaald voor de poort van de vliegbasis en werd de poort weer geopend. Kort na de ontruiming kwamen twee acti visten, die hout waren gaan sprokkelen, terug. Zij werden ook aangehouden. De negende ar restant was een jonge Duitser. De aangehou den vredesactivisten werden gistermiddag na het opmaken van een proces-verbaal in het politiebureau te Hoogerheide vrijgelaten. De lange blokkade van de hoofdpoort van de vliegbasis begon maandagmiddag tijdens de maandelijkse blokkade, die normaal maar en kele uren duurt. Maandag besloten de vredes activisten er echter een permanente blokkade van te maken. „Zoiets kunnen we natuurlijk niet toleren", aldus adjudant Ketellapper. Naar aanleiding van deze gebeurtenissen gaat men zich in het overleg tussen gemeente, poli tie, justitie en defensie bovendien afvragen of men in de toekomst de maandelijkse blokkade wel moet blijven toestaan. ich elke keer een onverwachte forse o'n uitlaat voor uw auto nu even opletten voordat u de eerste de aat koopt Want veelal is de eerste |uist beste En dat is zonde van uw geld Een BOSAL uitlaat is van binnen én van Fuiten voorzien van een speciale bescher- tende laag aluminium Daardoor gaat hi| véél langer mee en dat voor 't zelfde geld' Be) nu om te vragen wat een echte BOSAL uitlaat kost De uitlaat die 't langer uithoudt Tipgeld-regeling werkt Uitlaat Center v.d. Maelstedeweg 4 HULST 01140-12261 Ook voor onderdelen REM6L0KKEN - VOERING FILTERS- VENT. RIEMEN CONT. PUNTEN EN B0U6IES ACCU'S - BANDEN BRESKENS - Oostburg heeft er goed aan ge daan om zich enige tijd terug aan te sluiten bij de tipgemeenten. Dankzij die stimuleringsre geling vestigen zich meer bedrijven op het 3reskense industrieterrein Deltahoek. Dit zei gisteren burgemeester C. Spijkerboer van Oostburg nadat M. Meeusen uit Groede de eerste tip- cheque van de gemeente had ontvangen. 14 - HULST-TEL.01140-11813 De Groedenaar is de eerste lie profiteert van de regeling, linnenkort echter zal het col- ege van B en W aan de raad foorstellen om grond beschik bar te stellen voor een tweede jedrijf, en het dagelijks be ltuur is momenteel in onder- ïandeling met een derde on- lerneming die mede dankzij de ondersteuningsmaatregel laar Breskens komt. Volgens de burgemeester is iet erg moeilijk om vast te tellen of de tipgeldregeling - vie een bedrijf aanmeldt, irijgt vijf procent van de loopsom van de grond uitbe- aald - daadwerkelijk zorgt ■oor de komst van nieuwe be kijven. „Naar onze stellige in- Iruk werkt de regeling", zei ij- Volgens hem is dat ook de idruk van de andere tipge- neenten, waarvan er per pro- incie maximaal twee zijn. iorsele is de andere Zeeuwse jemeente die is aangesloten lij de regeling. „Echt vaststel en of er meer bedrijven ko nen kan je echter niet", aldus le burgemeester. Omdat Meeusen de eerste ras had de gemeente er een xtra feestelijk tintje aan ge- even. Bij het industrieterrein kreeg de ondernemer een 'schatkaart' en met behulp van die kaart moest hij op zoek naar de tipcheque, de korting die hij krijgt op de grondprijs. Na afloop kreeg de Groede naar complimenten van zowel de burgemeester als wethou der J. Thomaes, want volgens hen was de ondernemer steeds zijn afspraken met de ge meente na gekomen. Zo mocht hij twee jaar gele den naast zijn huis een be drijf] e opstarten, hoewel dat volgens het bestemmingsplan daar niet mocht. De gemeente gaf hem echter twee jaar de tijd om te kijken of zijn zaak, een timmer- en kunststofver- werkend bedrijf, rendabel was. Voor die twee jaar om waren stond hij al op de stoep van het gemeentehuis om te laten weten dat hij wilde ver huizen. Volgens de beide colle geleden gaat het nieuwe be drijf een rooskleurige toe komst tegemoet en ze ver wachten dat Meeusen in de nabije toekomst meer grond komt vragen. Thomaes stak de Groede naar ook een pluim op de hoed door te zeggen dat het bedrijf van hem er altijd proper bij De familie Meeusen toont de 'opgespoorde' cheque ligt. „Bij veel andere onderne mingen is dat niet altijd het geval". Hij zei dan ook dat de gemeente binnenkort alle on- die gevestigd zijn op de Delta- dernemingen zal aanschrij- hoek, en aanmanen om hun ven, met name de bedrijven troep op te ruimen. „Anders - FOTOWIM KOOYMAN zullen wij het voor hen doen en dan gaat het heel wat meer geld kosten", sprak hij. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Binnenkort zal de Aardenburgse raad een beslissing moeten nemen hoe de kern St. Kruis leefbaarder gemaakt kan worden. De af gelopen jaren is het dorpje veel inwoners kwijt geraakt, momenteel is het inwonerstal stabiel, maar dat kan spoedig weer veranderen. Een tijd geleden is besloten om een dorpsvernieuwings plan voor de kern op te stellen en de gezamenlijke Aarden burgse commissies van ruim telijke ordening en financiën kregen gisteren het eerste con cept, onder andere opgesteld door de Heidemij, onder ogen. Wanneer het hele plan wordt uitgevoerd gaat dat zo'n 2,5 miljoen gulden kosten. De pro vincie is bereid om een fors deel hiervan voor haar reke ning te nemen. Mevrouw G. Horst van de Heidemij schetste de proble men van St. Kruis en droeg te vens oplossingen aan. Volgens haar is het noodzakelijk dat er enkele woningen worden ge sloopt, een paar gerenoveerd en er moet nieuwbouw komen. Verder heeft het dorpje te weinig groen, wordt er te hard gereden, zijn er enkele ge vaarlijke kruispunten, weinig parkeermogelijkheden en moeten dorpshuis en kerk een opknapbeurt krijgen. Boven dien hebben jonge kinderen geen speelmogelijkheden en is er geen openbaar vervoer. Nieuwbouw daar is erg moeilijk, omdat er enkele in tensieve veehouderijen zijn. In een straal van honderd meter rondom die bedrijven mag of ficieel geen nieuwbouw ge pleegd worden. Ze pleitte dan ook voor het aanvragen van vrijstelling. Hierbij werd ze ondersteund door de meeste commissieleden. R. van de Wijnckel (CDA) heeft zelfs goede hoop dat de provincie die vrijstelling wel zal geven. Burgemeester E. Jongmans deelde daarop mee dat er waarschijnlijk niet aan ontko men kan worden om enkele boerderijen te slopen. Horst adviseerde ook een buurtbus in te stellen zodat vooral de schoolgaande jeugd daarvan kan profiteren. Haar advies om veel struiken en bo men te planten vond niet veel weerklank. „St. Kruis is een landbouw-kern, zo moet het ook blijven", zei H. van Rie (D66). „Bebossing neemt het zicht op de polders maar weg". Over de financiële conse quenties werd gisteren niet gesproken. De burgemeester zei wel dat het niet de bedoe ling is om al het Aardenburgse geld richting St. Kruis te slui zen. Binnenkort komt het bij gewerkte plan opnieuw aan de orde. Van een onzer verslaggevers IDDELBURG - Het Zeeuws provinciebe- jtuur wil kortdurende opname en dagver- orging in bejaardenoorden sterk gaan sti puleren. Dit als onderdeel van het zoge- aamd flankerend beleid dat tot doel heeft aderen zo lang mogelijk zelfstandig te la- en wonen. Voor de financiering van deze 'thuiszorg' an de provincie gebruik maken van rijks- gelden, die bij de bejaardenoorden zijn weggehaald. In Zeeland gaat het om bijna 'rie miljoen gulden dit jaar en ruim twee niljoen gulden volgend jaar. Een groot deel fan dit geld denkt men te besteden aan kortdurende opname en dagverzorging in ej aardenoorden. Men gaat er van uit dat de behoefte aan nachtopvang vooralsnog linimaal is. Andere voorzieningen waarvoor de pro- incie gelden voor 'flankerend beleid' wil an wenden zijn: warme-maaltijdverstrek- king, kookcursussen voor ouderen, meer bewegen voor ouderen en alarmeringssys temen. Geen subsidie wordt beschikbaar gesteld voor bad- en douchegelegenheid en voetverzorging. Dat blijkt uit een provinciale nota, waarin de plannen voor het flankerend be leid 1986/1987 zijn vervat. De nota is voor een belangrijk deel gebaseerd op ervarin gen die vorig jaar zijn opgedaan. Toen werd voorzichtig een begin gemaakt met de sub sidiëring van 'flankerend beleid'. De provincie had er vorig jaar bijna 1,4 miljoen gulden voor beschikbaar. Daarvan werd slechts 370.000 gulden uitgegeven. Het overgebleven geld is toegevoegd aan de pot voor dit jaar. Dat sprake is van een 'schoor voetend begin' wordt toegeschreven aan de tijd die nodig is om uit te zoeken hoe zo ver antwoord mogelijk met het geld kan wor den omgegegaan. Ook dit jaar wil men nog niet overhaast van stapel lopen. Vorig jaar werden in totaal 71 subsidie aanvragen ingediend. Daarvan werden er 50 gehonoreerd. Het meeste geld, ruim 148.000 gulden, ging naar een drietal alar meringsactiviteiten. Zo werd een investe ringsbijdrage verleend aan de Stichting Be jaarden Alarm Zeeland, waarbij elke Zeeuwse gemeente zich kan aansluiten. De provincie vindt dat zulks ook zou moeten gebeuren. Wat de alarmering betreft wil men daarom verder alleen nog geld steken in alarmeringssystemen voor zogenaamde aanleunwoningen (bejaardenwoningen bij bej aardenoorden). Er kwamen vorig jaar 37 aanvragen bin nen om geld voor tijdelijke opname in een bejaardenoord. Daarvan werden er 32 ge honoreerd. Dat kostte 128.000 gulden. De provincie wil elk bejaardenoord in staat stellen tot tijdelijke opname. Daarvoor is dit jaar per bejaardenoord een bedrag van 6.000 gulden beschikbaar. De betrokken oudere betaalt een eigen bijdrage van 210 gulden per maand of - indien de partner van de oudere wel thuis blijft - 180 gulden per maand. Een tijdelijke opname mag maximaal twee maanden duren. De bejaar denoorden mogen daarbij geen plaatsen be nutten die voor permanente opname zijn bestemd. Nu in drie bejaardenoorden op de Beve- landen positieve ervaringen zijn opgedaan met dagverzorging wil de provincie een verdere uitbouw van deze vorm van dienst verlening stimuleren. Daartoe is een spe ciale werkgroep ingesteld, die een zo uni form mogelijk regeling voor heel Zeeland moet uitdokteren. Permanente bewoners van bejaardenoorden moeten in de ogen van de provincie ook van de dagopvang-ac- tiviteiten gebruik kunnen maken. Reden waarom financiering niet alleen gebeurt via het 'flankerend beleid', maar veel meer nog uit de provinciale pot voor de bejaar denoorden. De betrokken ouderen betalen een eigen bijdrage van 10 gulden per dag. Omdat de behoefte aan nachtopvang vooralsnog gering wordt geacht zijn hier voor nog nauwelijks regels geformuleerd. Wel is de provinciale bijdrage hiervoor vastgesteld op 25 gulden per nacht. De ver strekking van warme maaltijden wordt ge- subsidiëerd voor zover de vastgestelde maaltijdprijs, inclusief de verpakking, de f 5,50 overschrijdt. Voor gesubsidieerde kookcursussen moet de oudere een eigen bijdrage betalen van f 4,25 per les, terwijl deze ook de gebruikte ingrediënten zelf moet betalen. Projecten 'Meer bewegen voor ouderen' kunnen alleen subsidie krij gen voor de aanschaf van spelmaterialen. Alvorens Gedeputeerde Staten dit beleid definitief vaststellen wordt de 'visie van het werkveld' ingewonnen. Zo zal de Zeeuwse Raad voor Ouderen zich op 11 juni over de materie buigen. AARDENBURG - In de West straat is de bromfietser S. C. uit Sluis aangereden door een personenauto. De auto reed na de aanrijding door. De brom fiets werd beschadigd. AXEL - Gistermorgen om streeks acht uur werd de per sonenauto bestuurd door me vrouw N. M. uit Hulst op de Langeweg te Axel geheel ver nield. Zelf kwam ze met de schrik vrij. Het ongeval gebeurde op een weggedeelte waarop van wege onderhoudswerkzaam heden grind was aangebracht. Wellicht geschrokken van het opspattende grind begon ze te remmen. Hierdoor raakte het voertuig in een slip en kwam tegen een ANWB bord tot stil stand. BRESKENS - Op het Veer- plein is de bromfietser T. C. uit Hoofdplaat gewond geraakt, toen hij werd aangereden door een personenauto, bestuurd door G. D. uit Groede. C. is met een beenwond in het zieken huis te Oostburg opgenomen. MIDDELBURG - Maandag nacht werd ingebroken in de winkel van L. W. in het win kelcentrum Dauwendaele. Men nam daaruit voor onge veer 7000 gulden aan rookarti kelen mee. De dader(s) sloeg(en) aan de achterzijde van het pand een ruit in, schade ruim 700 gul,den. OOSTBURG - Op de kruising Breedestraat-Melkweg ont stond een aanrijding tussen twee personenauto's, bestuurd door M. Z. uit Oostburg en J. M., ook uit die plaats. M. reed na de aanrijding door. Zijn kenteken was echter geno teerd. Hij werd later aange houden. ZAAMSLAG - Bij een door de gemeente politie van Terneu- zen gistermiddag tussen 15 en 17 uur uitgevoerde snelheids controle in de bebouwde kom van Zaamslag werden 25 auto mobilisten bekeurd. In ge noemde periode passeerden 747 voertuig de radarcontrole- post. De hoogstgemeten snel heid was 81 kilometer. AMSTERDAM, 3 juni - Aardap- peltermijnmarkt: Van de oogst 1986 waren het 3 contracten tegen 18,20 tot 18,00 voor april 35/50mm. De stemming was kalm. Voor binfje 50mm april werden 90 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 30,30 tot 30,10. De stemming was ook hier kalm. KAPELLE, 3 juni - Sla natuur st. kl. 1 B 22-23. tomoaten kg kl. 1 A 12.60. Winston kl. 1 70-80 146, 60-70 41-47, kl. 2 70-80 108-117, 60-70 31- 34. Gloster kl. 1 91 64, 80-90 75-82, 70-80 67-83, 60-70 37-44. Golden De licious kl. 1 80-90 133-146,70-80 101- 127, 60-70 51-64, kl. 2 80-90 60-133, 70-80 60-108, 65-75 25, 60-70 20-54. Jonagold kl. 1 91 168-187, 80-90 135- 255, 70-80 142-255, 65-70 115-170, 60- 65 66-104, kl. 2 80-90 96, 70-80 83. Aardbeien glas ds x 200 gram kl. 1 105-113, kl. 2 76-107. Frambozen glas ds x 150 gram kl. 1 250-550, kl. 2 280. Rode bes doos x 150 gram kl. 1 250. Overzicht van het feestterrein tijdens eerder gehouden Havenfeesten .- foto's vw terneuzen Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Terneu- zense Havenfeesten staan ook dit jaar centraal in het zomerprogramma van de plaatselijke VW. Voorzitter J. van Rooijen benadrukte tijdens de presentatie ervan het belang van de samen werking tussen de WV, het gemeentebestuur en het be drijfsleven. „We kunnen al leen samen groot worden," stelde hij. Van Rooijen toonde zich tevreden over de samenwer king die dit jaar ten grond slag ligt aan het zomerpro gramma. „Terneuzen wil in beeld zijn als een levende stad," zei hij, „maar veel mensen denken dat Terneu zen een saaie stad is. Dat is beslist niet zo." Vrijdag 20, zaterdag 21 en zondag 22 juni houdt de VW-Terneuzen voor de zesde keer de Terneuzense Havenfeesten. Vorig jaar trokken die 60.000 bezoekers, velen daarvan afkomstig uit België en van buiten Zeeuwsch-Vlaanderen. Om parkeerproblemen zoals die zich toen voordeden te voor komen en als extra service voor de ouderen rijden er tijdens de feesten extra bus sen vanuit Biervliet, Hoek, Sluiskil, Zaamslag en Spui naar Terneuzen. In alle ker nen zijn haltes dicht bij de bejaardentehuizen. De rondvaarten op de Westerschelde en het Ka naal van Gent naar Terneu zen (alleen op zaterdag) be horen tot de 'toppers' van de havenfeesten. De rondvaar ten duren twintig tot dertig minuten. Verder verwacht de organisatie veel publiek bij de tauwtrekwedstrijden op vrijdagavond, het ring steken met sjezen, de behen digheidswedstrijden voor vorkheftrucks en de roei- wedstrijden op zaterdag, de dansavonden in de feesttent op vrijdag- en zaterdag avond, en de polo-wedstrij den, de vlootschouw en de blusdemonstratie op zon dagmiddag. Voorzitter Van Rooijen constateerde een groei in de activiteiten van de VW. Het afgelopen jaar werden er maar liefst 6500 baliehande lingen verricht in het kan toor aan de Burg. Geill- straat. Dit jaar heeft de VW een 'promotieteam' van twee dames dat Terneu zen 'aan de man' moet gaan brengen. Binnenkort zal de Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen offi cieel naar buiten treden. Deze stichting wil de recrea tieve mogelijkheden die de streek biedt in de rest van het land en in België be- Rondvaarten zijn altijd erg populair kendheid geven en de activi teiten in Zeeuwsch-Vlaan deren coördineren. Men wil voorkomen dat gelijksoor tige activiteiten tegelijker tijd plaatsvinden. „Terneuzen kan niet bo gen op een rijke cultuurhis torie," betoogde Van Rooij en. „Je vindt hier geen oude ambachten, maar volop technologie en een hoog waardige industrie. Dan moeten we de zaak maar eens omkeren, en tonen wat de nieuwe ambachten in Terneuzen inhouden." Een aantal jaren geleden ging het slecht met de Ter neuzense VW. Er waren te weinig begunstigers en door gebrek aan geld was de VW sterk beperkt in haar activi teiten. Van Rooijen sprak van een 'vicieuze cirkel' die nu is doorbroken, dankzij een verregaande samenwer king tussen de gemeente, het bedrijfsleven en de VW.

de Stem | 1986 | | pagina 19