Java moet opnieuw bruisend hart yan Terneuzen worden BAKKERI Showband Sas Othene winnaar derde buurtvoetbaltoernooi Elfde avondvierdaagse van start in Terneuzen JE WERD DE VOLGENDE OCHTEND GEWOON WEER VERWACHT DINSDAG 3 JUN11986 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 DINSDAG 3 JUN11986 Extraatje Nieuw bloed Paleis politierapport Eerste paal nieuwbouw Bravenboer en Scheers EXPOSITIE IN MUSEUM Hoek Westdorpe Gerben Steijaert wint tienkamp van Corn Boys UIT HET ZAKENLEVEN 'Wijnpakliuis' verloot fiets in Terneuzen Sieraden met foto Nissan dealer Moret 'Gouden Wiel dealer' Voordeelactie in Sluis Nieuw exterieur voor Frank Jean Oostburg Studio 'Redoute' verrast klanten Naturisten houden een 'geklede' open dag T16 Zuster Beata en 'het raadsel van die Van een onzer verslaggevers WESTDORPE - Zo be scheiden als ze oogt, praat ze ook, zuster Beata, scheidend di rectrice van het West- dorpse bejaardente huis 't Verlaet. Maar haar terugblik op een opmerkelijke loop baan in gezondheids- en bejaardenzorg is wel veelzeggend. De terugblik van een vi tale gepensioneerde, die in korte tijd veel zag veranderen, de te loorgang van 'haar' - dienstverlenende - congregatie van de zusters Franciscanes sen van de Heilige Eli sabeth uit Breda be treurt, maar die uit eindelijk vertrouwen heeft in de toekomst: „Die jonge mensen redden het wel." Ruim 22 jaar was zuster Beata directrice in Westdor- pe, daarvoor werkte ze 21 jaar in een Leids ziekenhuis, waarvan zeventien jaar als hoofd van de kraamafde- ling. Nog voor haar acht tiende trad ze toe tot de con gregatie, zodat ze inmiddels haar zilveren en veertig-ja rig professiefeest achter de rug heeft, beide in Westdor- pe. Bij de laatste gelegen heid - in 1981 - werd ze ko ninklijk onderscheiden. „Ik geef het mooi af," zegt ze nu. Want ze neemt afscheid op een moment dat de renova tie van het Verlaet achter de rug is. Zuster Beata: .Een beetje triestig Toen ze begon in 1964 de den de zusters vrijwel alles. Er waren maar een paar meisjes 'van buiten' die hand- en spandiensten ver richtten. „Tja, we hebben er altijd behoorlijk ons werk aan gehad. Het gaf veel zor gen hoor. Ik liep als direc trice ook regelmatig 's nachts door het tehuis. Let ten op de zieken, dorst les sen, een kussen schikken. Soms wisten ze niet dat je je ronde deed. Alles sliep. Het was een extraatje wat je deed, want de volgende mor gen werd je wel gewoon weer verwacht. Het raadsel van die tijd he. Nu zou iedereen het dwaas vinden, ikzelf ook hoor, maar toen deed je het gewoon. Wij werkten alsof het voor ons zelf was. Je was dag en nacht in huis. Tegenwoordig hebben de mensen die hier werken ook andere taken en andere zorgen aan hun hoofd: thuis, een gezin. Dat maakt wel verschil, veel verschil." Ze stond er middenin, toen eind jaren zestig, begin ja ren zeventig de veranderin gen zich aandienden. De zusters verruilden het habijt voor een andere jurk, ze kregen vrije tijd en een eigen ruimte. „Het leefmi lieu werd gescheiden van het werkmilieu, en dat was een hele strijd, ook voor de bejaarden. Net of we van hen afgepakt werden. Bij ons in Westdorpe bleven we in het tehuis wonen, dat kon gelukkig, tot er vlakbij een huis vrij kwam." Zuster Beata was de laat ste der Franciscanessen in 't Verlaet. De anderen zijn vertrokken of gepensio neerd. In Westdorpe zit nog wel een vrij sterke 'vesti ging' van de congregatie: vijf zusters in een woning dichtbij het tehuis, allemaal gepensioneerden nu. Een verschil met elders: „De meesten wonen tegenwoor dig alleen." Het zit de schei dende zuster niet lekker dat er geen aanwas meer is. „Jammer dat er geen nieuw bloed meer is. De congrega tie heeft zoveel van de grond gekregen op het gebied van wijkverpleging, bejaarden zorg en dergelijke. Maar ja, de actieve congregaties ver dwijnen geleidelijk. Er komt niets meer bij. Wel bij de be schouwende groepen. Mis schien is dat wel logisch. Vroeger moest je wel reli gieuze worden om dit werk te kunnen doen. Nu kunnen leken het doen. Die kunnen alle kanten uit." De zusters Franciscanes sen werden in 1963 - start van 't Verlaet - nog 'ge plaatst uit gehoorzaamheid'. Er was geen keus, niet veel later kwam die keuzemoge lijkheid er wel. Misschien de reden dat er in die tijd vrij veel zusters het kloosterle ven achter zich lieten. „AI bleven ze dan wel in de ver pleging." In al die jaren verander den haar 'klanten', de be jaarden ook. Ze werden mondiger. „En," zegt de zus ter, „vroeger waren ze zo blij als ze van dat stalletje wat het thuis dikwijls was, naar het tehuis mochten, wat voor hen een paleis was. Nu hebben ze thuis wat meer, wat niet wil zeggen dat ze niet tevreden zijn. Want het verschil is ook dat de men sen die nu komen, er echt aan toe zijn. Vroeger hadden we meer heel vitale ouderen, nu meer mensen met klach ten en problemen. En die zijn ook heel tevreden hoor. Ze voelen zich veilig bij ons." De zuster vindt het uitste kend dat bejaarden niet meer automatisch op de lijst - FOTO WIM K00YMAN komen voor het tehuis, op de dag dat ze 65 worden. Het hofje met bejaarden wonin gen achter het Verlaet, waarvan de bewoners een beroep kunnen doen op de diensten van tehuis, is het beste bewijs dat het anders beter kan. „En er is een nieuwe ontwikkeling dat mensen tijdelijk in het te huis komen, bij bijzondere omstandigheden, ziekte van een partner bijvoorbeeld. Zorg naar behoefte, dat is ideaal." Ze is 'een beetje triestig' gestemd nu er geen opvolg ster-Franciscanes komt, op een moment dat ze zelf voelt dat het tijd wordt om ermee op te houden. Anderzijds, denkt ze, kan zuster Beata rustig weggaan. Met de op volging - mevrouw De Dec- kere-de Nijs en meneer Van Haelst, die er al langer was - 'zit het wel goed.' En voor verveling is ze niet bang. De groep gepensioneerde zus ters is zeer actief. Het zang koortje en de handwerkclub zullen er wel bij varen. „Ze zitten echt overal in." OOSTBURG - Op de Oprit ontstond maandag omstreeks 12.40 uur een aanrijding tussen een vrachtauto, bestuurd door Van de B. uit Tilburg, en een geparkeerd staande auto van Van de A. uit Roosendaal. De personenauto werd bij deze aanrijding licht beschadigd. TERNEUZEN - De fietser C. L. uit Terneuzen raakte gis termiddag bij een verkeerson geval licht gewond aan een knie, toen hij kwam te vallen nadat hij tegen een personen auto was aangereden. De wagen werd bestuurd door C. van P. uit Terneuzen. Het ongeval gebeurde in de Zandstraat, toen de jongeman met zijn fiets van het trottoir afreed en de naderende perso nenauto niet opmerkte. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het inge nieursbureau Bravenboer en Scheers sloeg gistermiddag de eerste paal voor de uitbreiding van de kantoorruimte aan de mr. Haarmanweg in Terneu zen. Een groter personeelsbe stand vormt de hoofdreden voor de uitbreiding. Dit jaar heeft het ingenieursbureau tot nu toe achttien mensen aange nomen, en vorig jaar kwamen er 32 mensen bij. De kantoor ruimte van het bedrijf wordt nu met 600 vierkante meter vergroot. Men verwacht dat de kantoren eind november wor den opgeleverd. TERNEUZEN - In het Terneuzense museum is tot en met 28 juni een expositie te zien van de woningbouwvereniging Terneuzen over de invulling van het plan Java. De tentoonstelling toont hei oude Java en via een maquette van kunstenaar John Verschil ren gunt zij een blik in de toekomst. Zaterdag was de officiële opening door burgemeester Ockeloen. Als eind van dit jaar het Java weer bebouwd wordt, is dit het derde Java. Oorspron kelijk was het Java een woon buurt nabij de Axelse poort, verblijfplaats van de grond werkers die bij de aanleg van het kanaal en de aanleg van de vestingen werkzaam waren. „Nog steeds hoor ik van Java- nieters hoe gezellig wonen het was op het Java. Er heerste dan ook een groot saamhorig heidsgevoel. Het plan 't Java is dan ook een bijzonder project met een driedelig doel. Via clusterbouw hoopt men een deel van de gezelligheid terug te krijgen", aldus C. Ockeloen. Verder moet door een be bouwd Java de binnenstad weer een bruisend hart van Terneuzen worden. Tot slot wees Ockeloen op het belang van de woningbouwvereni ging. „Als we door alle inci denten heenkijken, moeten we toch constateren dat de wo ningbouwvereniging belang rijke impulsen geeft aan goed woonbeleid in Terneuzen." A. Janse sprak namens het bestuur van de woningbouw vereniging. „Eigenlijk zijn we met het plan Java terug bij af. Het Java is dan ook de baker mat van de huidige woning bouwvereniging. Aanvanke lijk zijn we onder de naam Werkmansbelang 14 oktober 1918 gestart met 42 woningen op het Java." De tentoonstelling geeft via ee'n foto-expositie van foto- ht kino But een beeld van oude Java. Straatnamen De Kazernestraat, Javastraa Dr. Buyzestraat en De Doel derstraat duiken weer op. Ii de benedenzaal van het mu seum staat een maquette va John Verschuren die het hel plan in perspectief laat ziet Voor burgemeester Ockeloe had de opening van de expos; tie nog een bijkomstigheid. H verrichtte die door een weg te trekken waardoor boom zichtbaar werd. Een pis quette maakte duidelijk datd; boom, een beuk, de toepasss lijke naam Carolusbeuk hee •meegekregen. Te zijner tij wordt deze boom geplant het Java. Ont bro Van onze correspondent TERNEUZEN - Op de velden van het Petrus Hondius werd Othene zaterdag winnaar van het buurtvoetbaltoernooi, waaraan tien ploegen uit Ter neuzen deelnamen. De opbrengst is bestemd voor De Zonnebloem, afdeling Groot-Terneuzen. Sportief en vooral enthousiast werd er strijd geleverd. „Het niveau gaat ieder jaar omhoog", vertelde mede-orga- nistor A. Bogaart. „Dit is het gevolg van de deelname van georganiseerde voetballers. Men heeft er duidelijk zin in een goede partij voetbal te la ten zien." Per ploeg waren er meer inschrijvingen, soms vijftien of zestien spelers, zo dat dit derde buurtvoetbal toernooi een record aantal deelnemers opleverde. Om half zes werd de finale wedstrijd gespeeld tussen Othene en Schrijvers 1. Een penalty van Peter Herrebout leverde uiteindelijk de zege op voor Othene. De sportiviteits- prijs ging naar de ploeg van de Bloemenbuurt. De opbrengst wordt volgende week zaterdag aangeboden aan het bestuur van De Zonnebloem. Deze ver eniging viert dan het Zomer feest in het Zeldenrustcollege. Uitslag: 1. Othene, 2. Schrijver- buurt 1,3. Oranje/Schilderbuurt, 4. Componistenbuurt, 5. Natuurkun digen, 6. Zeehelden/Zeldenrust, 7. Bloemenbuurt, 8. Bomenbuurt, 9. Centrum, 10. Schrijvers 2. Ballonnenwedstrijd - De stichting Evenementen Hoek heeft de uitslag van de ballon nenwedstrijd van koninginne dag bekend gemaakt. Dit jaar kwamen ruim veertig ballon- nenkaartjes terug. De grote uitschieter was terecht geko men bij Poissy bij Parijs. De volgende tien kinderen wonnen een waardebon: 1. Serge Zegers, 2. Marcus Dees, 3. Robert Lippens, 4. Rajko van der Meer, 5. Nadine Pijpe- link, 6. R. de Ritter, Maijolein van der Meer, Baas Bierings, 7. Mark Dees, 8. Paul van Hoof. Nog eens tien kinderen kregen een troostprijs. Graveren - Tijdens de Graaf- jansfeesten van 7 juni is een bijzondere stand aanwezig om diefstal van rijwielen en an dere voertuigen tegen te gaan. Iedere bezoeker wordt in de gelegenheid gesteld zijn of haar fiets, bromfiets of ander voertuig te laten graveren bij een van de plaatselijke mid- denstandsbedrijven, die daar voor speciaal zijn opgesteld op de Graafj ansfeesten. Van onze correspondent TERNEUZEN - Gisteren gin gen in Terneuzen zo'n 2500 wandelaars van start voor de elfde avondvierdaagse, geor ganiseerd door WSV Bram de Meijer. De te lopen afstanden zijn vijf, tien of vijftien km. Mede door het uitstekende wandelweer kon de organisa tie gisteren nog vele honder den wandelaars inschrijven. Traditiegetrouw liepen de meeste vierdaagselopers de vijf kilometer. De route voerde de wandelaars door de nieuw bouwwijk Oude Vaart. Wie de tien kilometer voor zijn reke ning nam kwam langs het ha vencomplex van Terneuzen. De volhouders op de vijftien kilometer kregen tevens uit zicht op de Westerschelde. „Ook dit jaar hebben we ge tracht weer attractieve routes uit te zetten. Om het aantal deelnemers ondanks de klei nere scholen toch op peil te houden hebben we ook dit jaar weer een spektakelshow op de laatste avond gepland", aldus voorzitter Nico Bijl. Donderdag 5 juni is de laat ste avond. Burgemeester C. Ockeloen zal dan het startsein geven. De wandelaars komen na de tocht samen op het par keerterrein nabij het Zuider sportpark. Voorafgegaan door vier muziekkorpsen gaat men gezamenlijk naar het eind punt, sporthal 't Zwaantje. Daar begint om 19.30 uur een optreden van Pommetje Hor lepiep. De show is voor de wandelaars gratis, niet-wan- delaars zijn ook welkom maar moeten betalen. Ook vandaag kan mpn nog inschrijven voor dit wandelgebeuren. Ook in Sas van Gent wordt deze week een vierdaagse af gewerkt. Wethouder Marquinie hangt de sjerp om de schouders van Carlo de Groff Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zaterdag middag werd in zaal Planeta rium in de Sasse Noordwest straat de officiële presentatie gehouden van showband Sas van Gent. In totaal zestien spelende leden, voorzien van een aantal nieuwe instrumen ten en gestoken in een blauw- wit-gele combinatie, toonden zich aan vertegenwoordigers van de gemeente, ouders, echt genoten, vrienden en beken den. Daarbij liet de gloed nieuwe showband via enkele nummers een belofte voor de toekomst horen. Wethouder L. Marquinie van de gemeente Sas van Gent gaf het officiële startsein voor de band met het omhangen van de verenigingssjerp om de schouders van drum-majoor Carlo de Groff, een handeling waar de wethouder gezien de lengte van de sjerp zichtbaar moeite mee had. Marquinie wenste de nieuwe band alle succes toe en sprak de hoop uit dat 'het voor deze vereniging mogelijk moet zijn Sas van Gent uit te dra gen in de toekomst'. Hij gaf het bestuur verder te kennen 'op een Waardige wwijze deze Showband uit te bouwen, in goede harmonie met andere verenigingen in de gemeente'. Showband Sas van Gent zette - FOTO WIM KOOYMAN haar toekomst in met het nummer 'Song of joy'. Bestuurslid Paul Mat- theeuws gaf voor het officiële startsein nog een korte schets van het ontstaan en start van de showband in september 1985. Na afloop van het offi ciële binnengebeuren trok het nieuwe showkorps zaterdag middag naar buiten waar op de Markt een show volgde voor het Sasse publiek. Van onze correspondent SAS. VAN GENT - Gerben Steijaert is jeugdkampioen 1986 geworden van de sport en ontspanningsvereniging Corn Boys uit Sas van Genl De 14-jarige Sassenaar natr hiermee de titel over van tweelingbroer Remko, die 1984 en 1985 het jeugdkam pioenschap op zijn naar schreef. Die werd nu tweede. B-junior Raymond Elisa beth werd met 123 punten der de. Er deden 55 jeugdlede; mee. De ploegenprijs ging dit jaar naar de C-junioren, dii onder leiding van trainer Win Vermeersch een verdienstelijk competitiejaar achter de rug hebben. Jeugdvoorzitter The; Minnaert reikte na afloop di medailles en bekers uit. Alli deelnemers ontvingen eer tienkamp-diploma met resul taten. Uitslag B-junioren:; 1. Raymond sabeth 123 punten, 2. Mario Colle 101 Frank Holtus 103. C-Junioren: 1. Ger Steijaert 134, 2. Remko Steijaert 134,! Martin Dhaene 122. D-pupillen; 1. Robi Vreeswijk 112, 2. Mario Bogaert 103, Marino de Block 101. E-pupillen: Marco Broekhoven 97, 2. Bart Sarneel ft 3. Martin Kalfsvel 91. F-pupillen: 1. Mf rio Roegiest 103, 2. Vincent Thonlsst 102,3. Stef Snelders 96 punten. TERNEUZEN - Jac Hermans Wijnpakhuis heeft onder de Wijnpashouders vijf sportfiet- sen met een winkelwaarde van ±f 800.- verloot. Ook in Terneuzen was een gelukkige winnaar. Het is de familie F. de Feijter, aan wie de fiets werd overhandigd door de be drijfsleider van het Wijnpak huis dhr. Hubregtsen. TERNEUZEN - Wie al eens te maken heeft gehad met dief stal of vermissing van siera den, weet hoe moeilijk het is om deze achteraf exact te be schrijven. Toch wil de politie en ook de verzekeringsmaat schappij precies weten hoe uw kostbaarheden eruit zien en wat ze waard zijn. Om ze op te sporen na verlies of diefstal maar ook om voor vergoeding in aanmerking te komen is het noodzakelijk dat ze goed gere gistreerd staan. 't Gouddoppertje heeft in haar zaken in Goes, Vlissingen en Terneuzen sinds kort een toestel staan, waarmee siera den worden vastgelegd op een kleurenfoto. Er kunnen vier objecten op een foto, of twee van verschillende kanten be licht. De foto wordt op een cer tificaat bevestigd, waarop alle gegevens van het betreffende sieraad staan vermeld. Bij aankoop van een sieraad bo ven een bepaald bedrag krijgt de koper bij 't Gouddoppertje gratis het certificaat met foto. Ook bij taxatie van sieraden kan een foto gemaakt worden, dan tegen een vergoeding. TERNEUZEN - De importeur van Nissan automobielen, Nis san Motor Nederland bv te Lisse, heeft Nissan dealer Mo ret in Terneuzen uitgeroepen tot Gouden Wiel dealer 1986. Dit gebeurde na een zware test die onder de honderdzeventig Nederlandse dealers het afg( lopen jaar heeft plaatsgevoi den. De test vond plaats aan hand van een 'Gouden Wi programma' dat heel de bf drijfskwaliteit doorlicht. Allt wordt getest: van service tt verkoop, van onderdelen huisvesting, van mangemer tot administratie en van ui rusting tot organisatie. SLUIS- De Sluise midde; stand en horeca starten ond auspiciën van 'Sluis promoti een voorjaars-voordeelacti zoals nog niet eerder Zeeuwsch-Vlaanderen is ve toond. De actie begint tijdei de braderie in Sluis op 6,7 en juni en loopt door tot en met juli. OOSTBURG - Boetiek Frai Jean in Oostburg besta één jaar. Een heuglijk voor eigenaarsduo Erik en I grid van Leeuwen-de Bad De zaak aan de Brouwer; straat 3, nabij het Eenhoon plantsoen, heeft meteen 0 een nieuw uiterlijk gekrege het overwegend wit van de vel met daaronder opvallen zonneschermen en dito naa 'Frank Jean' in combina met de frisse etalages spring nu nog meer dan voorheen het oog. Onlangs werd binn een nieuwe halogeenverlii ting in gebruik genomen. I aantal paskamers is uitg breid van twee naar drie. In gelijknamige land, maakt Frank Ji Oostburg geen deel uit van landelijke keten. WATERLANDKERKJE Kapsalon en zonnestudio doute' gaat de bloemetjes ei flink buiten zetten de mende maand, ter gelegen); van het feit dat de zaak jaar bestaat in Waterlai kerkje. In deze maand worden klanten verrast met een lei attentie. Van een onzer ve BRESKENS - De B Zeeuwsch- Vlaanderen, Bakkerij, te Brekens h vraagd voor een gedeelt Gisteren kwamen twee staan, drie weken gelede neelsleden vertrekken e vier chauffeurs ontslage Met ingang van volgende vraagd voor weer enkele tempo wordt doorgegaan me bedrijf over twee of maxima ren sluiten. Zover wil de eigenaar het echter niet laten komen. Hij heeft een principe-overeen komst gesloten met de Bres- kense zakenman A. Lohman en de Aardenburgse bakker J. Zagers, die samen het bedrijf willen overnemen. Voorlopig wil de gemeente Oostburg hieraan echter niet meewer ken, omdat Lohman een su permarkt in het gebouw wil beginnen. De gemeente staat wel positief tegen over het plan van Zagers om daar een warme bakkerij te beginnen, maar de bakker wil alleen sa men met Lohman in het pand intrekken. Alleen wil hij niet. Lohman heeft momenteel een supermarkt aan de Lange- weg, die winkel wil hij ver plaatsen naar de Bakkerij. Het college is tegen die verplaat sing omdat daarmee ingegaan wordt tegen de winkelconcen tratie aan de Langeweg en bij de Bakkerij is er bovendien geen parkeerterrein. Oostburg wil dat de winkels in Breskens zich op enkele plaatsen con centreren. Door het bestem mingplan niet te wijzigen wil d g Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De Zeeuwse naturistenvere- niging 'Zeelandia' houdt zondag 15 juni tussen 14.00 en 17.00 uur weer een 'open dag' op het ver enigingsterrein 'De Belt' te Vlissingen. Deze dag staat in het teken van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Federatie van Naturistenvereni gingen. De belangstelling voor het naturisme is tegen woordig in Zeeland sterk in ontwikkeling. De ver eniging wil daarop inspe len door haar poort wijd open te zetten voor be langstellenden en het ter rein te laten zien. De ont vangst gebeurt in geklede toestand. Het terrein van Zee landia ligt in de beurt van de aanlegplaats van de schepen van de Olau- Line. GOES - St.-Willibrordcollegi Atheneum: Ronald de Baar, Jan- we Bais, Jannie Smits, Ovezande; Margot Geijs, Jozien Goense, Mart Rentmeester, 's-Heeren- noek; Anita van 't Hof, Peter-Jan Hopmans, Patrick de Jonge, Rob •e „Jonge, Mischa de Kok, Ma- pella de Koning, Audrey Schol ten, Reinier Scholten, Hans Ver vaart, Marc Walrave, Goes; Hans van Put, Ilse Rijk, Johnny Koch, Heinkenszand; Erwin Raas, Le- wedorp; Wilko Vermue, Borssele; Helnpi Yntema, Kloetinge. Michael Beverwijk, Ingrid van de a tegenstelling tot andf Gries, Christel Raats, Carlo van jknamige zaken in I Lilian Voet, Arwin van 't Westeinde, Lewedorp; Eelco blikslager, Corine van Burgeier, ïvjvïi Debets, Pascal Geldof, ^dith Houberg, Marcel Jacobs, Harm de Jonge, Ronny de Koo- ng' Rudy Oerlemans, Bianca y?.n Overveld, David Perquin, cCu3,1} 3 Rentmeester, Michèle öcholten, Michelle Smolders, Al- ihons Verhallen, Richard de v rieze, Bennie van Walsum, yoes; Bianca de Coninck, Marie- i°se de Jonge, Ruben de Jonge, Martens, Irna Raas, Wil- yfr Ra,as' Bianca Vermeulen, 's- £^renhoek; Anthony Dahl ia??' Edward de Koster, Piet nül.ayk' Heinkenszand; An- „fMane Drijdijk, Bastian Goen- f,e.' Ovezande; Petra Heije, Ad Tr!?iSCo€:rv Hansweert; Brigitte 's' Stefan Schot, Kloetinge; Jo- da Zuidhof, Kwadendamme.

de Stem | 1986 | | pagina 14