sone acht >affare Huisvesting voor Tamils 'Smit-Kroes doet niets aan verkeersveiligheid' Westtak Schiphollijn officieel geopend Ruding: trein en bus moeten duurder Maatregelen tegen varkenspest blijven te lang van kracht Kort geding om naam vader te achterhalen DE VRIES KEERT ZICH TEGEN SCHRAPPEN 44.000 OVERHEIDSBANEN Cao metaal definitief I )ere\ya Textiel industrie in de lift VEEHANDEL UIT KRITIEK OP OVERHEID EN PRODUCTSCHAP ZATERDAG 31 ME11986 BINNENLAND VIA WERVINGSACTIE VAN VLUCHTELINGENWERK NAAR EEN NIFMW KARINFT DEN HAAG - Op gezag van de directeur van het Centraal Planbureau, De Ridder, en van top-ambtenaren van het ministerie van econo mische zaken heeft informateur De Koning het OESO-rapport over de ontwikkelingen van de Nederlandse economie als 'onzin' naast zich neergelegd. VAN VOLLENHOVEN OP BOVAG-CONGRES: Informatie voor reizigers naar Oostblok Grootste afname bij de lerarenopleidingen Inschrijvingen aan Leergangen zijn afgenomen «7 15 Thij. ssen Scheepsbouw Artsen T5 PAGINA 2 JF H&BL V - «'■13 - fotoafp g van de huidige rege- olitiek. „We hechten aan deze politiek", zei -rzitter van Keidanren, o Saito, hetgeen kan en opgevat als een betuiging aan Nakaso- dat vervolgens het par- t zich bezig moest hou- met een wetsvoorstel herschikking van de mentszetels, leken ver- de verkiezingen defini- an de baan. Deze tijdro- e procedure zou te wei- "d overlaten voor het en van een verkiezings- agne. De Diet (parle- keurde het voorstel r verrassend snel goed. et betekent dat het aan- arlementszetels voor het -land wordt verminderd unste van de dichtbe- steden. danks deze voor Naka- voorspoedige gang van n, zijn er diverse poli deskundigen die gelo- dat de premier straks dan ook zal moeten af- n. Michitoshi Takabata- 'e politicologie doceert n Tokiose universiteit, acht niet dat Nakasone positie binnen de LDP kunnen versterken. De an de inmiddels door een -rte uitschakelde kauei ka, die achter de scher- de partij leidde, zit er ens hem voor Nakasone in. asayuki Fukuaoka van Komazawa-universiteit ook weinig mogelij khe- voor Nakasone om aan te en als partijleider en dus remier. Alleen een klin- e overwinning van de kan Nakasone nog hei- zo zeggen andere poli- e waarnemers. De partij ;t op het ogenblik 258 van 11 zetels in het Lagerhuis, le dankzij de acht zetels de LDP-spIinter de uwe Liberale Club. PP) dat de aktiviteiten van de n Beth worden voortgezet dat het hoofd van de Is- ische BVD niets slechts overkomen, zodat hij met elfde doelmatigheid en vijding kan blijven func- ieren die zijn werk in het leden kenmerkte. 'oor de frontale botsing .en de Israëlische rechts- ;els en de Israëlische be fte aan de staatsveilig- zijn de onafhankelijk- d van de procureur-gene- 1 en de fundamentele eiding van de uitvoerende juridische machten in Is- 1 in het gedrang gekomen. Iet gevaar bestaat dat in aël de absolute superiori- t van de wet niet langer rdt aanvaard en de rege- ig boven de wet wordt ver zen, terwijl tevens het ncipe van gelijkheid van e burgers voor de wet rdt aangetast. Het norm- sef in de Israëlische sa- nleving raakt bedorven gevangenen ongestraft nnen worden gedood on- het mom van de staats- iligheid. De geloofwaardigheid van litieke en militaire leiders irdt bovendien ondergra- a als een veiligheidsbeleid t leugens wordt verde- ;d. In de strijd om het :htschapen en demokra ch karakter van de Israëli- ae samenleving, zullen Ifs het hoofd van de Shin :th en zijn naaste mede- ;rkers van de binnenlandse iligheidsdienst voor de wet jeten buigen. Of niet soms? T28 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - De Ver eniging Vluchtelingwerk Ne derland heeft afgelopen maand via een wervingscam pagne huisvesting gevonden voor de Tamils in Nederland. Woningbouwverenigingen, gemeenten en particulieren door het hele land toonden zich bereid Tamils van pas sende woningen te voorzien. Momenteel bevinden zich nog 867 Tamils in de centra waar het ministerie hen veer tien maanden geleden in on derbracht. Enige tijd geleden toonden zij hun onvrede met deze situatie door de inboedel te vernielen. Twee pensions gingen in vlammen op. Vluchtelingenwerk Neder land keurde deze acties af, maar ondernam wel een po ging de huisvesting te verbe teren. Voor 67U Tamils werd een concrete woning gevon den, voor nog eens 400 no teerde de vereniging een toe zegging. Vluchtelingenwerk toonde zich overigens zeer te vreden over de respons vanuit de bevolking. Dit wijst volgens de vereniging uit dat het pu bliek niet, zoals gevreesd, uit sluitend negatief oordeelt over de Tamils. „Van Amsterdam tot Staphorst en Zwartsluis is gereageerd op ons verzoek", aldus een vertegenwoordiger. Het initiatief om de Tamils in kleinere groepen in gewone huurhuizen onder te brengen is gebaseerd op een plan dat het CDA eerder aan de minis ter voorlegde. Voordelen hier van zijn dat de Tamils meer privacy hebben en dat sociale spanningen niet zo hoog op zullen lopen. Tevens is het voordeliger, zo rekende vluch telingenwerk voor. Behalve andere woonruimte staat vluchtelingenwerk ook een betere opvang van de Ta mils voor. Daartoe moet de huidige bed-, brood- en badre- geling worden afgeschaft. De Tamils zouden - net als ove rige vluchtelingen - een nor male bijstandskering moeten krijgen die zij zelf kunnen be steden. ZWOLLE (ANP) - Een inwoonster van een dcrrp in de om geving van Zwolle heeft tijdens de behandeling van een kort geding de naam en vermoedelijke verblijfplaats van de vader van haar zoon prijsgegeven. Dit in Nederland unieke kort geding was door de 40-jarige zoon tegen zijn moeder aangespannen, omdat hij al jaren in contact pro beert te komen met zijn natuurlijke vader. Die was in 1945 als een van de overzeese bevrijders in Almelo gelegerd. In het geding werd de identiteit opgevraagd op straffe van een dwangsom van honderd gulden per dag. De Koning: OESO-rapport 'onzin' openlijk op een 'oplossing' zin- Van onze Haagse redactie De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling voorziet een scherpe daling van de economische groei in het komende jaar. In Nederland zou, vooral als gevolg van de bezuinigingen waartoe het kabinet-Lubbers al heeft besloten, de economi sche groei niet boven de 1 pro cent uitkomen. Het Planbu reau gaat uit van een groei van 2,5 procent. Ook demissio nair minister-president Lub bers zette gisteren forse vraagtekens bij het OESO- rapport. Ambtenaren van Economi sche Zaken hebben de infor mateur, volgens diens woord voerder in 'nogal grove be woordingen', een sterke ver oordeling van de OESO-cijfers doen toekomen. Daarom zal de informateur en zullen de on derhandelaars De Vries en Nijpels geen rekening houden met het OESO-rapport, maar zich verlaten op de cijfers van het eigen Planbureau en So ciaal Cultureel Planbureau, waarin de mogelijkheid wordt geopperd dat in de komende kabinetsperiode 44.000 ar beidsplaatsen bij overheid en trendvolgers geschrapt kun nen worden. Het rapport speelt ëen rol in de onderhandelingen tussen De Vries en Nijpels over de vraag hoe er in de collectieve sector nog bezuinigd kan wor den. Na afloop van hun onder houd met de informateur ac centueerde De Vries (CDA) het verschil met Nijpels (VVD) met de opmerking: „Het gaat niet aan de ene ambtenaar z'n baan te ontnemen alleen om de andere beter te kunnen be talen." Hij nam hiermee nog maals afstand van de demis sionaire minister van Binnen landse Zaken, De Korte (WD), die dergelijke speelt. De Vries vindt een aantal van 44.000 ambtenaren minder „wel erg fors". Nijpels liet het bij een verwijzing naar het VVD-standpunt, dat de over heid best met veel minder ambtenaren toe kan vooral in de departementen, waar de af gelopen jaren het aantal amb tenaren flink gegroeid is. Informateur De Koning zal in het weekeinde geen bezoe kers ontvangen. Wel zal hij, waar nodig, telefonisch infor matie inwinnen. Mandagoch tend ontvangt hij eerst het da gelijks bestuur van het Land bouwschap. De rest van de dag is gereserveerd voor de voort zetting van de 'verkennende besprekingen' met De Vries en Nijpels. Op de agenda staan dan het büitenlands beleid en defensie. Vermoedelijk dins dag praat de informateur met prof. Oort over diens voorstel len tot vereenvoudiging van de belastingen. De informa teur hoopt in de loop van de volgende week te kunnen be schikken over gezamenlijke rapporten van fractieleden van CDA en WD op een aan tal deelterreinen. Zijn woord voerder gisteravond: „Dan be gint het echte werk en zal blij ken waar de meningsverschil len liggen." APELDOORN (ANP) - De voorzitter van de Raad voor de Ver keersveiligheid, mr P. van Vollenhoven, heeft gisteren scherpe kritiek geuit op demissionair minister Smit van Verkeer en Wa terstaat. Hij vond het van 'pijnlijke onverschilligheid' getuigen, dat zij als voorzitter van de ministers van verkeer in de Europese Gemeenschap niets heeft gedaan aan de bevorde ring van de verkeersveilig heid. DEN HAAG (ANP) - Het pu bliek kan vanaf maandag 2 juni informatie over reizen opvragen op een centraal in formatienummer. Aanleiding tot deze beslissing is het toene mend aantal telefoontjes van het publiek. Het publiek zoekt vooral informatie over reizen naar de Oosteuropese landen. Het informatiecentrum is op werkdagen van 9.00-17.00 uur bereikbaar op telefoonnum mer: 070-209325. De ministeries deelden ook mee dat er geen beschermende maatregelen in ons land nodig zijn voor mensen die het on derhoud van luchtfilterinstal- laties verzorgen. Op grond van steekproeven wordt geconclu deerd dat er bij het verwisse len van de filters en bij het in leveren van de betreffende fil ters geen stralingsproblemen te verwachten zijn voor het onderhoudspersoneel. Van Vollenhoven zei dit op de jaarvergadering van Bo- vag-rij schoolhouders. Hij wees erop dat 1986 in januari uitgeroepen is tot Jaar van de Verkeersveiligheid. Volgens hem is er echter nog niets ge beurd, behalve dan dat er voor twee miljoen gulden stickers zijn gedrukt. „Met minister Smit als voorzitter van de EG-minis- ters denk je misschien na alle veelbelovende woorden bij de opening van het jaar, nu gaat het gebeuren. Maar wat is de werkelijkheid?" Die werke lijkheid is volgens Van Vol lenhoven dat de ministersver gadering onder haar leiding bij de opening van het jaar en kele minuten heeft gesproken over verkeersveiligheid. Van Vollenhoven noemde het uitermate betreurens waardig dat de Europese Ge meenschap wel veel aandacht besteedt aan de invoering van de katalysator voor loodvrije benzine, maar tegelijkertijd verzuimt om het antiblok- keersysteem op de remmen voor auto's op grote schaal te verplichten. Dat is een tech niek waardoor auto's niet meer in een slip kunnen raken. De voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid kan zich er ook over verbazen dat niemand stilstaat bij het statistisch gegeven dat in de komende dertig jaar één mil joen mensen in Europa bij een verkeersongeval om het leven zullen komen, terwijl de hele wereld wel in de ban is van de kernramp in de Sovjet-Unie. Een mooi station maar voor ons slecht bereikbaar'. Dat was de boodschap van enkele bejaarden en invaliden gisterochtend bij het nieuwe station in Amsterdam. Minister Smit-Kroes opende hier de nieuwe Schiphollijn. - rotoanp SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft gisteren de westtak van de Schiphollijn, die de na tionale luchthaven rechtstreeks verbindt met het Amsterdams Centraal Station, officieel in gebruik gesteld. Hierdoor zal het aantal trei nen dat dagelijks van en naar Schiphol vertrekt sterk toene men. Vanaf 1 juni zullen 300 treinen per dag dit station aandoen, 120 intercitytreinen en 180 stoptreinen. Drie nieuwe stations zijn aan deze acht kilometer lange nieuwe verbinding gebouwd. Het voornaamste is het station Slotervaart. Dit station, dat werd geopend door burge meester Van Thijn van Am sterdam is het eerste in ons land waar het treinverkeer elkaar op verschillende ni veaus kruist. President-directeur Ploeger van de Nederlandse Spoorwe gen zei bij de opening te ver wachten dat de nieuwe ver binding zal leiden tot een ver dubbeling van het dagelijks vervoer van en naar Schiphol tot 11.000 in- en uitstappende reizigers in de aanloopperiode. Tot het jaar 2.000 kan volgens de NS-topman het vervoer op lopen tot meer dan 30.000 reizi gers. De luchthavendirectie ver wacht dat in de nabije toe komst ongeveer een kwart van de luchtreizigers per trein naar Schiphol zal komen. Nu is dat nog 12 procent. Met de bouw van de weste lijke tak van de Schiphollijn is in 1981 begonnen. Met de bouw, inclusief de drie sta tions, is een bedrag van 270 miljoen gulden gemoeid ge weest. UTRECHT (ANP) - De leden van de Industriebond FNV in de grootmetaal en van de metaalwerkgeversorganisatie FME zijn gisteren in meerderheid akkoord gegaan met het op 7 mei be reikte .onderhandelingsresultaat over een tweejarige cao voor de metaal- en elektrotechnische industrie (200.000 werknemers). De leden van de Industrie- en voedingsbond CNV en de bon den van middelbaar en hoger personeel hebben eerder deze week al ingestemd met het onderhandelingsresultaat. In de cao voor de grootmetaal zijn geen concrete afspraken gemaakt over een verdere arbeidstijdverkorting naar de gemid deld 36-urige werkweek. De bonden kunnen met afzonderlijke metaalbedrijven gaan onderhandelen. Voor de herverdeling van arbeid wordt een fonds in het leven geroepen, waarin alle metaalbedrijven in 1986 en 1987 in totaal 200 miljoen gulden storten. De vut-leeftijd gaat van 62 naar 60 jaar. De Industriebond FNV schat dat de cao zo'n drieduizend nieuwe banen kan opleveren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Tariefsver hogingen voor het open baar vervoer, theoretisch tot 20 zijn het beste mid del om in deze sector fors te bezuinigen. Alleen gaat een dergelijke maatregel, zeker op het platteland, ten koste van de kwaliteit van het vervoer. Dat blijkt uit een aantal heroverwegingsrapporten, die minister Ruding (fi nanciën) gisteren naar ka binetsinformateur De Ko ning stuurde. De rapporten zijn de vrucht van studies van ambtenaren van ver schillende departementen, maar of alle aanbevelingen bestuurlijk worden 'opge pakt' is vooralsnog hoogst onzeker. De werkgroep die het openbaar vervoer onder de loep heeft genomen, gaat in haar bezuinigingsdrang het verst: pakketten maat regelen die leiden tot be zuinigingen van 5, 10 of 20% in 1990. Met een effi ciënter bedrijfsvoering, waaraan al hard wordt ge werkt, is bijna niets meer te verdienen, zodat alleen tariefsverhogingen nog geld in het laadje kunnen brengen. Dat betekent wel dat de service van de NS en het stads- en streekver voer fors terugloopt. In een aantal gebieden waar de dienstregeling nu al grote gaten vertoont, zullen zelfs lijnen moeten worden op geheven. Volgens de werkgroep, die zelf geen voorstander is van het model dat 20 be sparing oplevert, kan de 'vlucht' van gebruikers van openbaar vervoer naar de auto bij lagere be zuinigingsvarianten wor den afgeremd door de ben zineprijzen naar verhou ding op te trekken. Dat heeft als bijkomend voor deel een vergroting van de accij nsopbrengsten. Zonder een dergelijk aanvullend beleid zou bij 20 bezuinigingen het stadsvervoer 37% minder moeten gaan rijden, het streekvervoer 30% minder en de NS een kwart min der. Het aantal reizigers zou met 26 dalen. Bij be zuinigingen van 5% zou het aantal passagiers met 6% dalen, bij een bezuini ging van 10 met 12 VEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse textielindustrie zit weer in de lift. De werkge legenheid is vorig jaar voor het eerst sinds tientallen jaren enigszins gestegen. De investeringen namen bo vendien fors toe en ook de om zet steeg. Het jarenlange pro ces van herstructurering, sa nering en heroriëntatie van de bedrijfstak heeft het beoogde effect gekregen. Dat zei voorzitter G. Gee- sink van de textielvereniging Katoen, Rayon en Linnen (KRL) in Veenendaal bij de presentatie van het gezamen lijke jaarverslag 1985 van KRL en de Federatie Neder landse Wolindustrie en Wol- handel (Fenewol). De omzet in de KRL- en wolindustrie steeg vorig jaar met 8 procent van 2250 miljoen gulden naar 2420 miljoen. In 1985 werd meer dan de helft van die omzet gerealiseerd op de buitenlandse markt, maar volgens Geesink trok ook de binnenlandse markt aan. De omzet steeg vooral in de secto ren kledingstoffen en woning textiel. De werkgelegenheid steeg met 2 procent tot een totaal van 11.400 werknemers. Die stijging kwam blijkens het jaarverslag vooral tot stand in de textielveredelingsindustrie. De investeringen stegen vorig jaar met 12,5 procent tot een totaal van 123 miljoen gulden. Van onze onderwijsredactie BREDA/TILBURG - D» Ka- tholieke Leergangen hebben het aantal leerlingen in het studiejaar 1985/1986 (teldatum 1 september 1985) zien dalen van 13.634 naar 13.200. Op 1 september 1983 bedroeg het aantal nog 14.556. De grootste afname vond in het algemeen plaats bij de lerarenopleidin gen. De Leergangen hebben in stituten in het hele land, met het accent op Zuid-Nederland. Bij het Instituut voor Deeltijd opleidingen MO daalde het to taal met 6,5 procent en het aantal eerste-jaars met 10 procent. Bij de Academie voor Beeldende Vorming (deeltijd) waren die cijfers respectieve lijk 16 en 27 procent, bij de Op leidingen Speciaal Onderwijs 0,7 en 8 procent, bij de Acade mie voor Lichamelijke Opvoe ding 8,5 en 1 procent (gevolg van de instroombeperking) en bij het Moller Instituut 8 en 16 procent. In ronde getallen is de daling bij het Moller Instituut het meest sprekend van 2732 naar 2522 leerlingen, terwijl er op 1 september 1983 nog 2834 leerlingen stonden ingeschre ven. A A Het is eindelijk gebeurd. Pieter van Vollenhoven heeft zich kwaad gemaakt. Hij heeft met de vuist op de piano geslagen. Zijn woede richt zich op Neelie Smit-Kroes, die dit jaar nog niks aan de verkeersveiligheid heeft gedaan. 'Pijnlijke onver schilligheid', zo brieste Pieter de barsten in zijn brilleglazen. Neelie heeft wel iets aan de weg gedaan, aan haar eigen snelweg naar het tweede Icabi net-Lubbers. Verder heeft zij alleen maar stickertjes geplakt op de voorruit. Uiterst gevaar - lijk! Pieter is al jaren bezig het verkeer veiliger te maken. Hij wil extra remblokken op elk wiel in Nederland, terwijl Roekeloze Neelie de maxi mumsnelheid omhoog wil gooien. Dit is het jaar van de verkeers veiligheid. Het jaar van Pieter dus. Hij rookt een loodvrij pijpje en gordelt zich muur vast als hij per fiets op weg gaat naar de Werkgroep Kreu kels en Panne. Heeft hij het drankgebruik van de Nederlandse automobi list al eens aangepakt? Aan de jonge jenever hoeft hij niet veel meer te doen. Die is al stokoud geworden en verzet geen poot meer. De jeugd ziet niks in die jonge, schone borrel en houdt het op Pisang Ambon, kleurige cock- tailtjes en troebele drankjes. Ja, van je neven moet je het niet hebben, Bokma! Zeker is dat het drangebruik in de komende weken snel zal stijgen. Als je niet naar al dat voetbal op de tv wilt zien, moet je wel diep in het glaasje kijken. MERIJN DRS. A.A. Thijssen, tot giste ren voorzatter van de directie van de NV AUDET, is be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Drs. Thijssen heeft veertien jaar deel uitgemaakt van de direc tie van het uitgeversconcern NV AUDET, waarvan ook deze krant deel uitmaakt. In verband met het bereiken van de leeftijd van 62 jaar treedt hij terug. DE OVERHEID moet haar steun aan de Nederlandse scheepsbouw voortzetten wil deze het tegen de concurrentie kunnen opnemen. Volgens Ce- bosine (vereniging scheeps bouwers) heeft de Neder landse nieuwbouw van zee schepen zich geherstructu reerd, gemoderniseerd en ge concentreerd op produkten die buiten de wereldwijde concur rentie kunnen worden gehou den. Zo kwam een kansrijke bedrijfscategorie tot stand, maar ook dit deel loopt thans ernstig gevaar door factoren die de industrie zelf niet vol doende kan beïnvloeden. HET OPENBAAR ministerie is onder de huidige omstan digheden niet van plan straf rechtelijk op te treden naar aanleiding van klachten van patiënten over verhoogde ta rieven van huisartsen. De offi cieren vinden het niet juist op te treden als dat de onderhan delingspositie van de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV) op de een of andere ma nier zou kunnen beïnvloeden. VLISSINGEN/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse vee handel vreest dat een aantal maatregelen dat twee maan den geleden is genomen we gens enkele gevallen van Afri kaanse varkenspest in Zoeter- meer, langer van kracht zal blijven dan noodzakelijk is. Het gaat speciaal om moge lijke handhaving tot augustus van het exportverbod van le vende slachtvarkens en biggen uit het ingestelde kerngebied en omliggende zones. Voorzitter J.W. Diepeveen heeft deze vrees gisteren geuit tijdens het congres van de Ne derlandse Bond van Handela ren in Vee in Vlissingen. Hij stoelde zijn vrees op informa tie uit Brussel. In die plaats komt dinsdag 3 juni het Per manent Veterinair Comité bij een om te praten over de hui dige situatie. Volgens Diepe veen valt verlenging niet te rijmen met het vertrouwen dat het Comité eerder heeft uitgesproken in de Neder landse bestrijding van de ziek te. De voorzitter hekelde overi gens de opstelling van het Produktschap voor Vee en Vlees tijdens het bekend wor den van de ziekte, eind maart. Door tegen een inkrimping van het kerngebied te zijn en actie te voeren voor een lan gere schorsing van de vee markt in Leiden, pleitte het schap er volgens hem voor be- drijfsgenoten onnodig schade te bezorgen. Diepeveen vindt dat er on derzoek moet komen naar mo gelijkheden voor bestrijding van dierziekten zonder het op leggen van allerlei ingrijpende beperkingen voor het bedrijfs leven. De voorzitter verzette zich tegen het voornemen van de missionair staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) te stoppen met het preventief en ten tegen de klassieke var kenspest uit een oogpunt van kostenbesparing. Ploeg acht deze maatregel verantwoord omdat er sinds een jaar, met uitzondering van een op zich zelf staand geval in Gronin gen, geen gevallen van klas sieke varkenspest in ons land meer zijn vastgesteld. In totaal zijn er 23 gebieden in ons land, voornamelijk in het zuiden en oosten, waar noodentingen werden verricht. Hij uitte tevens kritiek op het gisteren officieel in ge bruik genomen Runder Infor matiesysteem, de burgerlijke stand van de Nederlandse rundveestapel in de computer. Hij voorspelde narigheid voor de veehandel omdat gegevens van dieren die worden afge voerd, niet tijdig beschikbaar zullen zijn. Staatssecretaris Ploeg heeft op zijn beurt laten weten 'niets te zien' in alterna tieven die de Tweede Kamer heeft aangedragen voor het zonder risico vervoederen van keuken- en slachtafval (swill) aan varkens. Hij heeft de Ka mer laten weten dat de alter natieven niet bijdragen aan het voorkomen van varkens pest. De Nederlandsche Midden- standsbank sluit een koude sanering van varkens- en run- derglachterijen in de komende jaren niet uit. Dat komt omdat milieuwetgeving en vesti gingsbeleid voor een rem op de produktie zullen zorgen. Deze verwachting heeft drs. I.E.G. van der Boor, lid van de Raad van Bestuur van de NMB, gis teren uitgesproken tijdens de laatste dag van het zesde we- reldvleescongres in Den Haag. Aan de andere kant heeft een aantal slachterijen de bui al zien aankomen. Zij zullen zich technologisch zodanig versterken dat het geslacht produkt consumentklaar uit de slachterij komt. Daardoor kan de positie van de traditio nele vleesgrossier weer onder druk komen te staan, wat weer gevolgen heeft voor de internationale vleeshandel, al dus Van der Boor.

de Stem | 1986 | | pagina 3