mm )<ytC\ WELKOMGROEP ZUIDZANDE De Schelde keert winst uit aan werknemers en overheid Geen celstraf voor illegaal wapenbezit PatentRekeninc trabant te Isterk voor IZeeland HET WEER Ir. De Graauw verlaat Provinciale Waterstaat verenigde spaarbank l-l PAGINA SPORT 2 PAGINA ZEELAND 1 rroot Hulst tegen Groot [onténisse r Voor tafels in gezellig familieverband Teteringen 076-713381 tont (of VRIJDAG 30 ME11986 T27 NETTOWINST VAN 11 NAAR 19 MILJOEN ZUIDZANDE/MIDDELBURG - Naar aanlei ding van binnengekomen klachten stelt de rijkspolitie Zeeland momenteel een onderzoek in naar de handel en wandel van de Stichting Welkomgroep in Zuidzande. Nipt verlies herenploeg Scheldesport Slachting onder schapen te Goes Vrij mooi Weer in Europa CNV -voorlichting over vakantiewerk Amnesty houdt in museum Terneuzen grote kunstveiling Tunnelplan ÉN EÉN KLIMMENDE RENTE TENNIS xed-competitie overgaogsklai i: TSI 2-Aeolus Oledo 1. Tweed» bas: Smash 1-Ludo et Emergo 1 perencompetitie derde klas; nimo l-Noord-Beveland 1. Van onze sportmedewerker IULST - Het elftal van de ge il eente Groot Hulst speelt jdag 30 mei, ter voorberei- ag op het duel op 13 juni te gen eredivisieclub FC Den ch, een vriendschappelijke Ontmoeting tegen het elftal van de gemeente Groot Honte- Deze wedstrijd, die op het sportpark van HW'24 te Hulst wordt gespeeld, begint om 119.30 uur. HEINKENSZAND - Na acht jaar op rij verloren te hebben van hun Zeeuwse collega's, heeft het zaterdagelftal van de KNVB afdeling Noord-Bra bant weer eens gewonnen van het afdelingselftal van Zee land: 0-1. Op het terrein van Heinkenszand kwamen beide elftallen tegen elkaar uit voor hun jaarlijkse treffen. De Brabantse selectie speelde tac tisch en technisch een knappe partij en het was tevens een mooi afscheidscadeau voor de coach van de Brabantse selec tie, Rinus Haneveer uit Breda, die een punt zet achter zijn voetbalcarrière. Beide partijen waren aan elkaar gewaagd, al liet Zee land voor rust enkele fraaie kansen liggen. In de acht tiende minuut kreeg Brabant de kans op de openingstreffer, maar het schot van Jan van Lenten (The Gunners) trof de lat. Aan de andere klant meest doelman Jack Proost al zijn talenten aanwenden om een inzet van Goedegeburen ('s-j Heer Arendskerke) tot hoek schop te verwerken. Knappe schoten waren er eveneens van John de Jager ('s-Heer Arendskerke) en Van Ierse! van Domburg. In de tiende minuut na rust viel de beslissing. Een vrije trap van Eddy Lesage (Wit Zwart) werd afgerond door Van den Heuvel: 0-1. Brabant kreeg de kans op 0-2 toen Van den Heuvel zich ontdeed van een tweetal Zeeuwse verdedi gers, maar alleen voor de Zeeuwse doelman gekomen schoot hij over. Scheidsrechter Lampert uit Biggekerke voelde de wedstrijd goed aan en leidde voortreffelijk. Specialiteitenrestaurant cuut MOOft ff ecialiteitenrestaurant VAN ZEELAND VL1SSINGEN (ANP) - Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) heeft de netto winst vorig jaar opgevoerd ran f 11 miljoen naar f 19 mil joen. Dat laatste bedrag zou gog eens f10 miljoen hoger djn geweest, als KMS niet voor het eerst sinds zij drie jaar geleden los kwam van het SSV-concern een deel van de winst had uitgekeerd aan het personeel en afgedragen aan ie aandeelhouders (Nationale Investeringsbank en provincie Zeeland). KMS telt nog ruim drieduizend werknemers en dat aantal zal de komende ja ren zeker niet verder afnemen, itdus directie-voorzitter De Smit in een toelichting op het jaarverslag. Zijn onderneming zal ook de tomende jaren veel Investeren in de modernisering van het productieproces om 'achter standen' daarin uit de RSV- periode weg te werken. Door voor hoeft De Schelde geen nieuw kapitaal aan te trekken. De marinewerf van KMS droeg vorig jaar nog niet voor de helft bij aan de omzet en ook in de toekomst zal dat waarschijnlijk niet meer dan de helft worden. Hij ziet goede mogelijkheden voor zijn be drijf in ander sectoren. Hij denkt daarbij vooral aan het ombouwen van elektriciteits centrales tot kolencentrales in de komende jaren. Wel blijft de marine zorgen voor een goede bezetting in het bedrijf in de komende jaren. Nadat in september een tweede luchtverdedigingsfre gat wordt opgeleverd zullen diverse afdelingen van het be drijf tot de periode 1992-1994 werk hebben aan acht zogehe ten M-fregatten. Scheepsreparatiewerf Scheldepoort draagt ondanks de moeilijke markt bij aan de winst. Ook in de aluminium- secotor gaat het na vertragin gen in een opdracht voor pant servoertuigen van de land macht goed. Van de ketel- bouw, die levert aan de (petro- chemische industrie en krachtcentrales worden in de komende jaren 'bevredigende resultaten' verwacht. De ap paratenbouw is redelijk voor zien van opdrachten, aldus De Smit. KMS heeft op dit mo ment een werkvoorraad van meer dan f 2 miljard. Onlangs werd een deel van metaalbe drijf Rademakers (tandwiel- groepen) met daarbij ongeveer 60 werknemers overgenomen. Volgens De Smit zal die over neming reeds volgend jaar winst opleveren voor KMS. Volgens het jaarverslag is KMS helemaal klaar om in te spelen op de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land. Het ongeluk in Tsjernobyl heeft, aldus De Smit, gezorgd voor 'tenminste vertraging'. Het tempert zijn verwachtingen nauwelijks. „Eind dit jaar ver schijnt een nieuw energieplan van de overheid, dat zal voor zien in verhoging van de ver mogens van de centrales. Ook als het gaat om kolencentrales is KMS goed voorbereid." De zogeheten poederkoolmolens en de zogeheten gasturbine- voorschakeling, die het rende ment van de centrales moeten verhogen, worden gezien als sterke troeven van KMS. Politie-onderzoek adoptievereniging De stichting houdt zich bezig met het onderbrengen ran kinderen uit de omgeving van Cochin (Zuidoost- India) bij Nederlandse adoptie-ouders. Van onze correspondente MIDDELBURG - Een gevan genisstraf van drie weken eiste officier van justitie mr. Nijmeijer tegen de 53-jarige J. E. uit Schoondijke, die giste ren voor de politierechter stond op beschuldiging van il legaal wapenbezit in januari van dit jaar. Het ging om een geweer en een revolver en een grote hoeveelheid munitie. 'U was op die manier tot de tan den toe gewapend', aldus de officier van justitie, die er nog aan toevoegde dat er met die wapens 'verschrikkelijke din gen hadden kunnen gebeuren'. Geschokt aanhoorde E. dit betoog, waarna hij nogmaals benadrukte beslist niets kwaads in de zin te hebben ge had. Het geweer dateerde van voor de oorlog en was vroeger het eigendom van zijn vader die het mee nam op zijn vis sersschip, 'dat was dus gewoon een souvenir', aldus E. Anders was het gesteld met de revolver, die E., als houder van een afgelegen strandtent in de duinen van Oostburg, zich had aangeschaft omdat er in de zomermaanden aan de lopende band werd ingebro ken. Hij voelde zich in die maanden genoodzaakt in de tent te overnachten, maar om dat hij herhaaldelijk was be dreigd en geïntimideerd, had hij (tien jaar geleden) in België een revolver plus munitie ge kocht. Nadat het spul door de politie in beslag was genomen TERNEUZEN - Souburg 2 is toch kampioen geworden in de eerste klas van de Zeeuwse basketbalcompetitie. De Oost- Souburgers versloegen Schel desport 1 en kwamen doende op een gedeelde eerste plaats te staan. Souburg had echter een beter doelsaldo dan Volharding 1. Toch was de wedstrijd tegen Scheldesport geen 'makkie'. De Terneuzenaars gingen sterk van start. Beide teams hielden elkaar goed in even wicht. In de achtste minuut kreeg Scheldesport een zware klap te verwerken. Bij een 9 10-score moest Jan den Hamer met een D-fout het veld verla ten. Terneuzen bleek echter positief geprikkeld door dit wapenfeit en liep uit naar 20- 14. En de ploeg ging door. Via vloeiende combinaties en goed afwerken werd zelfs een 34- 27-ruststand genoteerd. Na de pauze viel de Terneuzense aanval stil. Souburg kon vaak intercepteren en kwam in vijftiende minuut op voor sprong: 49-50. Scheldesport trachtte er nog iets aan te doen, maar Souburg gaf de wedstrijd niet meer uit han den: 56-60. SCHELDESPORT 2-SOti BURG 4 49-16 (24-4) - De beide reserveteams boden een spek takel van een geheel andere orde. Souburg vormde een zoutloos samenraapsel. Schel desport 2 had geen enkele moeite met zijn tegenstander- Vooral in de eerste helft draaide de Terneuzense aan val als een trein, getuige de 24- 4-ruststand. Ook na de pauze ging de thuisploeg door. Frank van der Maas (14 punten) werd topscorer in dit eenrichtingS' verkeer, dat eindigde bij een 49-16-score. j Op korte termijn vindt overleg tussen politie en Offi cier van Justitie plaats waar bij concrete afspraken worden gemaakt over een vervolgon derzoek, strafrechtelijk dan wel civiel-rechtelijk. Tegen de stichting loopt al een civiel rechtelijke procedure, aange spannen door een adoptie ouderpaar, dat naast zijn geld ook zijn adoptie-papieren te rug-eist Zonder op de specifieke klachten in te gaan zei pers officier mr. Tempel gisteren dat het ging om financiële klachten. Verweten wordt de stichting onder meer dat adoptie via haar veel en veel duurder is dan bij gelijksoor- »e verenigingen. Het Bureau voor Interlan delijke Adoptie (BIA) in Den Haag - die de helft van de Ne derlandse 'markt' onder zijn beheer heeft - heeft imiddels alle contacten met de stichting Welkomgroep verbroken. BIA lendt ouders met geldige adoptie-papieren dikwijls door naar de andere vereni gingen in het land. Woordvoerder Sjef Hen driks van BIA zei dat de con tacten verbroken waren om dat er geen communicatie met de Welkomgroep mogelijk bleek en het moeilijk was goede afspraken te maken. ,0ok de afspraak dat wij in zage zouden krijgen in de (fi nanciële) jaarverslagen is niet nagekomen, ondanks herhaald aandringen van onze kant. De jaarverslagen 1984 en 1985 hebben wij nog steeds niet. Met het verbreken van de con tacten willen wij niet suggere ren dat er iets 'fout' zit bij de stichting, maar er mag abso luut geen misverstand bestaan over de besteding van gelden die de ouders betalen. Dat zijn wij tegenover de bij ons inge schreven ouders verplicht. Als wij iemand doorsturen moeten wij daar volledig achter kun nen staan en dat gaat niet als wij niet volledig van het reilen en zeilen van de stichting op de hoogte zijn". Dat de Welkomgroep duur der is dan andere vereni gingen vindt volgens de Gentse adoptievereniging De Vreugdezaaiers, waarvan de initiatiefneemster van Wel komgroep indertijd adoptie moeder is geweest, zijn oor zaak in 'het zwaaien met geld in India'. „De Welkomgroep begon onder meer met het be talen voor de paspoorten van adoptie-kinderen. Zij zwaait daar flink met steekpenningen met het gevolg dat de rest wel moet meedoen willen zij ook uit Keiara (Cochin) kinderen toegewezen krijgen. Het ge volg is dat wij soms heel lang moeten wachten op een toe wijzing", aldus een woord- voerdster. Wat zij de kloosters in India kwalijk neemt is dat die als het ware de kinderen aan de meestbiedende geeft. „Op die manier worden kinde ren handelswaar, al doen zij natuurlijk met het verkregen geld weer veel goede dingen". Bij het Ministerie van Justi tie, dat de erkenning aan adoptieverenigingen moet af geven, zijn de klachten over de Welkomgroep bekend. Een woordvoerder van het minis terie kon nog geen oordeel over de Welkomgroep vellen. „Maar over wat ik ervan ge hoord heb kun je je zorgen maken. Wij willen dan ook snel een gesprek, er zijn veel onduidelij kheden". Bij de Stichting Welkom groep kon geen commentaar worden verkregen omdat de stichteres, tevens voorzitter en uitvoerend medewerkster, momenteel in India is met drie ouders om adoptie-kinderen op te halen. had E. zich voorzien van de bijstand van een grote waak hond en, zo verzekerde hij de politierechter, dat werkt uit stekend. Politierechter mr. De Wilde hield rekening met het feit dat de wapens nooit gebruikt wa ren en dat E. nooit eerder met justitie m aanraking was ge weest. Hij legde de gevange nisstraf dan ook geheel voor waardelijk op met een proef tijd van twee jaar en daar naast een boete van 800. Van onze correspondent GOES In een weiland aan de Plesmanweg nabij het Goese industrieterrein werden gis termorgen een aantal dode en zwaar gewonde schapen aan getroffen. De politie trof in het wei land twee dode schapen aan, waarvan er een bleek te zijn verdronken. Een ander schaap er zo erg aan toe, dat het ter plekke door de politie moest worden afgeschoten. Zeven schapen waren zwaar gewond. Vermoedelijk is de slachting onder de dieren, vol gens de politie, het werk ge weest van meerdere honden. De schapen waren eigendom van de veehandelaar R. uit Goes. Zwakke of matige noordwes ten tot westenwind. In de nacht: plaatselijk vorming van mist over de Ardense hoogten, min. temp. van 4 tot 8 gr. Over dag wordt het vrij mooi bij ma ximumtemperaturen van 9 tot 15 graden. De verdere vooruit zichten van zaterdag tot dins dag: afwisselend opklaringen en bewolkte perioden. (Bron: Ukkel) Amsterdamonbewolkt15 Eindhovenlicht bew15 VHssingenonbewolkt14 Aberdeenregenbui13 Athenezwaar bew.27 Barcelona.zwaar bew...19 Berlijnregen15 Boedapesthalf bew.27 Bordeauxlicht bew17 Brusselregenbui15 Dublinzwaar bew.14 Frankfortlicht bew.15 Genèvezwaar bew.14 Helsinkionbewolkt16 Innsbruckregen12 Klagenfurtonweer19 Kopenhagenhalf bew.16 Lissabononbewolkt23 Locarnoregen22 Londenregenbui16 Luxemburg.... half bew13 Madridlicht bew.21 Malagazwaar bew.24 Mallorcamotregen19 Maltaonbewolkt27 Moskouonbewolkt29 Münchenregen Nicelicht bew.26 Oslohalf bew.15 Parijslicht bew.16 Praag...regen13 Romeonbewolkt26 Splitlicht bew.28 Stockholmlicht bew.16 Warschauregen14 Wenenregenbui17 Zürichregen10 Casablanca.... zwaar bew. Istanbullicht bew.23 Las Palmaslicht bew.24 Beiroet.licht bew.25 Tunislicht bew.28 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De CNV-JoH- gerenorganisatie gaat binnen kort een actie houden over va kantiewerk. Doel is jongeren te informeren over alle zaken die met het werken in de va kantie te maken hebben. Ook kunneri~~jongeren met vakan tiewerk-problemen op onder steuning rekenen. Voor deze actie heeft het CNV een folder geschreven die alles over vakantiewrk en jeugdlonen vertelt. Voorts worden in Terneuzen, Goes en Middelburg spreekuren ge houden waar jongeren voor advies en de folder trecht kun nen. Daarnaast zijn er telefo nische spreekuren op maan dag 2 en dinsdag 3 juni van 18- 20 uur (01100-20310). Het spreekuur in Terneuzen wordt gehouden op donderdag 5 juni in gebouw Pro Rege aan de De Jongestraat van 19-21 uur. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN/OOSTBURG - De twee Zeeuws-Vlaamse werkgroepen van Amnesty International houden 12 de cember een grote kunstveiling in het Terneuzense Museum. Van 1 tot en met 12 december worden de kunstwerken ten toongesteld in hetzelfde mu seum. „Deze kunstveiling is een nieuw inititief tot fonds- Bovendien is het helemaal niet bekend wat het gevolg van de tunnel voor het toerisme zal ajn. Het veer is voor veel re creanten een leuke attractie en een makkelijke verbinding met onder andere Miniatuur Walcheren. West-Zeeuwsch- Vlaanderen is erg afhankelijk »an het toerisme. Wanneer er "eel inwoners uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen ver trekken is het niet uitgesloten tot het voorzieningenpeil zal balen waardoor de recreanten tfeg blijven. Het dagelijks bestuur van Aardenburg hééft nog geen standpunt ingenomen, bin- tenkort zal het WOV-plan tij fels een commissievergade ring worden besproken. Bur- Sörieester E. Jongmans wil bovendien afwachten wat zijn Vervolg van pagina 1 collega Spijkerboer hem te vertellen heeft. Ook Sluis heeft nog geen officieel stand punt ingenomen. Tijdens de raadsvergade ring gisteravond deelde bur gemeester J. Asselbergs wel mee dat het van de gekke is dat GS dat WOV-plan naar Den Haag hebben gestuurd zonder eerst overleg te voeren met de Zeeuwse gemeenten. Hij noemde het rapport zeer vaag, er zou niet duidelijk in staan waar de tunnel nu pre cies moet komen. „Als het al leen de bedoeling is om de oeververbinding weer onder de aandacht te brengen van de regering, dan is het prima, maar wij zullen nooit akkoord gaan met de opheffing van het veer Breskens/Vlissingen. Ook niet als er een oversteek- mogelijkheid komt voor fiet sers en voetgangers. „Als de tunnel ten oosten van Terneu zen komt moet het veer zeer zeker blijven, want de mensen uit het westen moeten dan de brug bij Sluiskil nemen voor ze de oversteek kunnen wagen en het is bekend dat die brug zeer vaak open staat", aldus Asselbergs. Zover nu bekend zal Oost burg alleen het plan steunen als de tunnel ten westen van Terneuzen komt. In dat geval is het waarschijnlijk accepta bel als de veerdienst Vlissin- gen-Breskens wordt opgehe ven omdat de inwoners van het westen dan niet te ver moeten omrijden. werving," aldus een woord voerder van beide werkgroe pen. Amnesty International viert dit jaar het 25-jarig bestaan. Deze kunstveiling, die ook in Amsterdam wordt gehouden, is een extra activiteit. Er is in het museum ruimte voor meer dan veertig werken. „Er heb ben zich al tien beroepskun stenaars aangemeld", aldus de woordvoerder, en tien ama teurkunstenaars, maar we kunnen meer gebruiken." Dat het idee bij de kunste naars is aangeslagen blijkt uit de aanmeldingen van onder andere Gerard van Grieken, Cees van Langevelde, Omer Gielliet en vele anderen. „Het mogen dus werken van ver schillende aard zijn zoals tex tiel-, schilder- of beeldhouw werken. Ook gesigneerde dichtenbundels bijvoorbeeld worden aangeleverd." Het ZIKV zal zijn cursisten bena deren om werken aan te leve ren. De kunstenaars voelen zich blijkbaar enorm betrokken met het lot van hun collega's in andere landen. Tijdens de week van de tentoonstelling valt ook de dag van de men senrechten op 10 december. Op deze dag heeft Amnesty nog meer activiteiten op het pro gramma staan. Met veel enthousiasme werd de nieuwe glijbaan door de kleuters ingewijd - fotowimkooyman Van onze correspondent CLINGE - De Clingse peuterspeelzaal het Bijennest heeft gisteren een glijbaan met klimrek en tunnel cadeau ge kregen. Het speeltuig, twee meter hoog en vier meter lang, is eigenhandig in elkaar geknutseld door scheidend voorzit ter Frans Plasschaert van het gemeenschapscentrum Malpertuus, waar de peuters hun onderdak hebben. Plasschaert droeg de glijbaan gisteren officieel over aan de peuterspeelzaal. Het duurde niet lang of de eerste kindertjes lieten zich al in volle vaart naar beneden sui zen. Ze overhandigden Frans Plasschaert zelf gemaakte papieren bloemen. De maker zelf toonde zich eveneens ingenomen met het werkstuk, dat door de leiding van de speelzaal was be schilderd met Donald Duck stripfiguren. Lovende woor den aan het adres van Plasschaert waren er van secreta ris A. van der Kelen van Malpertuus en secretaresse Ine van Mullem-Fassaert van het Bijennest. Zij beloofde dat er goede zorg zal worden gedragen voor de nieuwe aan winst. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De adjunct- hoofdingenieur-directeur van Provinciale Waterstaat in Zeeland, ir. A. de Graauw gaat binnenkort in de VUT. Ter ge legenheid heirvan wordt op 2 juni een afscheidsreceptie ge- huden in de koorkerk in Mid delburg, aanvang 14.00 uur. De Graauw studeerde in 1953 aan de TH in Delft af. Na een paar jaar gewerkt te heb ben bij het Waterloopkundig Laboratorium in Delft vertrok hij 1 juni 1956 richting Zee land. Tot 1 januari 1964 was hij districtsingenieur op Schou- wen-Duiveland, waarhij hij werd aangesteld als hoofd van de afdeling Natte Waterstaat. Vanaf 1 januari 1979 is hij ad- junct-h.i.d. VRIJ SFAREN De Patent-rekening: een vnje spaarvorm met een rentevergoeding die oploopt naarmate u meer spaart Zelfs tot 5V2% over uw volledige spaarsaldo. Bovendien wordt de rente tweemaal per jaar bij geschreven. Met de Patent-rekening haal je méér uit je spaargeld.

de Stem | 1986 | | pagina 7