'Wil om te winnen slijt niet zo gauw' Gerijpt in Spanje en Italië VRIJDAG 30 ME11986 Elk WK-toernooi kent zijn eigen sterren. Reputaties bevestigen hun naam, nieuwe vedetten dienen zich aan. In de laatste categorie hopen talenten als de Russische scherpschutter Protassov, de Hongaarse artiest Detari, de Uruguese man van vijftien miljoen Enzo Francescoli en de Deense ras aanvaller Michael Laudrup in Mexico op hun definitieve internationale doorbraak. De erkenning bestaat al voor Diego Maradona, de Argentijn die met een enkele fluwelen voetbeweging wedstrijden op zijn kop kan zetten. En voor Michel Platini, die Frankrijk en Juventus de laatste jaren voortgestuwd heeft naar grote successen. Aan een hoofdrol bij WK-eindronden zijn Maradona en Platini nog niet toegekomen. Ook voor hen vormt 'Mexico' daarom een nieuwe uitdaging. Leidersrol MEXICO CITY - In Europa valt voor Michel Platini niets meer te winnen; op een WK-toernooi nog alles. In 1978 kwam hij niet verder dan een aardige bijrol in het toen snel uitgeschakelde Franse team. Repertoire Scheidsrechters Weinig successen MEXICO CITY - Diego Armando Maradona (25) staat in Mexico voor zijn tweede WK-toernooi. Aanslagen Negen injecties A102 maar het moment om het rustiger aan te doen kan nog wel even worden uitgesteld. Het gaat er om precies te weten wanneer je afscheid moet nemen van de top. Voorlopig heb ik besloten dat volgend jaar opnieuw te bekijken." Om financiële redenen hoeft Platini de stress van het topvoetbal niet langer te doorstaan. Fiscale motieven daarentegen doen hem wel eens naar Zwitserland lonken. Het basis jaarinkomen bij Juventus, een bedrag van 1.650.000 gulden, is slechts een van de vele bronnen waaruit hij kan putten. Een greep uit wat de mijnwerkerszoon uit Lotharingen zo allemaal heeft opgebouwd: een eigen tv-sportprogramma via Radio Monte Carlo, een sportcentrum in St. Cyprien met een geïnvesteerd kapitaal van 25 miljoen gulden waarvan Platini voor de helft eigenaar is. de firma '10 Platii Sport', een bedrijf in exclusieve kleding, horloges, zonnebrillen en kosmetische producten. Geïnvesteerd kapitaal negen ton, jaaromzet bijna vier miljoen gulden. Verder is Platini nog voor een kwart eigenaar in het Franse voetbalmaandblad Mondial en spekken diverse reclamecontacten de bankrekening zonder dat er doelpunten, beslissende passes of gewonnen duels tegenover staan. Exclusieve contacten tijdens het WK heeft Platini afgewezen. „Je zou kunnen stellen dat ik daardoor geld verlies. Ik zeg liever dat het daarbij gaat om geld dat ik niet verdien. Ik zie er met opzet van af. Je moet altijd in de gaten houden dat de sfeer in de groep zuiver blijft, dat de mentaliteit op peil blijft. In Italië verdien ik zondags dezelfde premie als de andere spelers. In de Franse ploeg hadden we met een man of vier, vijf alle reclame-contracten kunnen opstrijken. We hebben besloten alles te delen. Dan hebben die anderen op het veld vanzelf ook weer meer voor die vier of vijf over." Zodat na afoop van het WK de kassa nog harder moet gaan rinkelen. Vier jaar la ter, in Spanje, kon hij zich personlijk maar af en toe doen gelden. De glorie ging naar het hele magische middenveld van ploeg. Omringd door Giresse en Tigana scoorde Platini slechts twee keer in de zeven WK- wedstrijden van Frankrijk in 1982. Een keer tegen Koeweit en uit een penalty in de gedenkwaardige halve finale tegen West- Duitsland. Met een treffer uit 1978 erbij vormen drie WK-goals in twee eindronden slechts een mager totaal voor de Franse alleskunner. Dergelijke rapportcijfers irriteren Platini, al probeert hij dat met de van hem bekende air te verhullen. Platini: „Mijn successen in de Europa Cup, op het EK en in Italië worden steeds vaker afgewogen tegen mijn optredens op die twee WK-toernooien. Dan moet ik steeds lezen dat die WK's voor mij persoonijk zijn mislukt. Onzin om dat zo te stellen. In Argentinië heb ik gedaan wat ik kon. Meer zat er niet in voor ons toen. In Spanje heb ik alles gegeven wat ik had. Maar om te zeggen dat die WK's daarom voor mij persoonlijk op een mislukking zijn uitgedraaid, gaat me te ver. Laat ze maar, de klootzakken, de zeikerds die daar steeds over beginnen. Ik ben nu hard genoeg om daar niet meer stil bij te blijven staan." In Mexico zint hij op eerherstel. Op 21 juni viert hij er zijn 31ste verjaardag en Platini acht zich nog net in de kracht van zijn voetballeven. „Ik heb er nu vier jaar in Italië op zitten. Daar heb ik geleerd wedstrijden te winnen, ook als het eens tegenzit. Die ervaring is de Franse ploeg ten goede gekomen." nog jaarlijks acht miljoen gulden binnen in de firma Diego 'Maradona Producciones SA'. Onder die naam exploiteert de Argentijn zijn magisch linkerbeen. Tot vorig jaar september runde zijn alom aanwezige vroegere vriend en manager Jorge Cyterszpiller de onderneming. Met wat minder nadrukkelijke steun van zijn nieuwe particulier secretaris Guillermo Coppola hoopt Maradona zelf meer invloed te krijgen op de zaken. Ook de Argentijnse bondscoach Carlos Bilardo vertrouwt zijn oogappel een leidersrol toe. Verdedigings-regisseur Passarella en aanvaller Valdano hebben ernstige bedenkingen over de bedoelingen van de bondscoach met Maradona, maar Bilardo volhardt. „Ik wil dat Diego Maradona het elftal leidt als aanvoerder, kracht en inspiratie geeft. Hij moet de fantasie in ons spel brengen en dan zal wel blijken dat hij in staat is het elftal op sleeptouw te nemen." Maradona weet dus wat hem te wachten staat. Nunez goed uit. Napoli bleek zelfs nog meer (25 miljoen gulden) over te hebben dan de 22 miljoen die Barcelona twee jaar eerder had moeten betalen. Maradona: „Bij Barcelona heb ik veel te vaak moeten spelen terwijl ik niet fit was. Toen we in maart 1984 in de kwartfinale van de Europa Cup tegen Manchester United moesten, speelde ik met negen injecties. Negen! Ik kon m'n been nog nauwelijks optillen. Wat krijg je dan, ik word van het veld gefloten en we verliezen. In Napels heb je met een heel andere sfeer te maken. Hier heb ik ook het idee echt gewaardeerd te worden, je prestaties worden hier niet direct afgemeten aan geld." Toch laat hij zich ook in Italië nog wel eens gaan. Uit een bandopname is intussen zelfs gebleken dat Udinese-verdediger Criscimanni vorig jaar november van nieuwe toto zwendelaars de taak had meegekregen Maradona zodanig te provoceren dat de scheidsrechter aanleiding zou vinden voor een rode kaart. De beoogde uitslag (1-1) was daardoor simpeler te regelen. De uitvoering klopte precies met het scenario. Op een harde trap tegen de kwetsbare rechterknie van Maradona volgde diens antwoord per kopstoot. „Scheidsrechters zouden eens de helft van de blauwe plekken moeten oplopen, die ik per wedstrijd er bij krijg. Dan weten ze misschen hoe het er aan toegaat op het veld. Ze snappen er niks van. Degenen die bescherming nodig hebben, krijgen het niet. Maar diezelfde scheidsrechters hebben wel begrip voor middelmatige verdedigers, die de ene na de andere schop mogen uitdelen. Onder het mom van onvermogen. Komt doordat scheidsrechters zelf nooit op niveau hebben gespeeld. Die weten niet wat een topper moet doorstaan." De knie, die in het geval van de rode kaart tegen Udinese mikpunt was, baart Maradona nog altijd zorgen. Al bijna een jaar lang. Diverse professoren, in zowel Frankrijk, Italië als Argentinië, hebben hem gewezen op de noodzaak van een operatie. Met het WK op komst en gesteund door Napoli heeft Maradona medisch ingrijpen steeds voor zich uitgeschoven. Niet uit financiële nood, eerder door zijn sportieve eerzucht. Aan grote successen is de Argentijn immers nog steeds niet toegekomen. Een landskampioenschap van Argentinië met Boca Juniors, een Spaanse beker met Barcelona en een wereldtitel met de junioren van Argentinië. Daar houdt het zo'n beetje op. Financieel is ie allang binnen. Alleen al zijn transfer naar Napoli leverde hem een welkomstpremie op van ruim drie miljoen gulden. Ruim twee miljoen bedraagt zijn basis jaarloon aan de voet van de Vesuvius. Via premies en reclame-inkomsten komt daarnaast Twee jaar geleden, bij de strijd om het Europees kampioenschap voor landenploegen in Frankrijk, kwam de bekroning. De vedette van Juventus voerde Frankrijk naar de titel in de dubbelrol van schutter en spelmaker. Zijn gevarieerde repertoire aan vrije schoppen, snijdende passes en onweerstaanbare rushes siert hem nog altijd. Van de 39 doelpunten in 63 interlands kwamen er tien uit vrije sCoppen voort, vaak op beslissende momenten. Zo stelde Platini met vrije schoppen tegen respectievelijk Bulgarije, Nederland en Joegoslavië de kwalificatie van Frankrijk veilig voor achtereenvolgens de WK-eidronden van '78, '82 en '86. Uit een vrije schop ook, mede door een blunder van de Spaanse doelman Arconada, wees Platini Frankrijk twee jaar geleden de weg naar het Europees kampioenschap. En nu dan het WK. Platini: „Akkoord, misschien ben ik bij die vorige twee WK- toernooien niet zozeer uit de verf gekomen. Maar ik hoef me toch niet meer waar te maken, hé. Wie in Zuid-Amerika kende eigenlijk Cruijff in 1974 voordat hij naam maakte op de Acht jaar geleden scheelde het niet veel of hij was destijds in de voetsporen van Pele getreden. „Zeventien jaar was ik toen, net zo oud als Pele in 1958 toen hij met Brazilië in Zweden wereldkampioen werd. Dat heeft er voor mij ook ingezeten", kijkt Maradona terug op het begin van zijn internationale carrière. Als het nieuwe Argentijnse wonderkind debuteerde hij in februari 1977, zestien jaar jong, in het nationale team. In een oefeninterland tegen Hongarije. „Tot vlak voor het wereldkampioenschap, dat in 1978 in Argentinië werd gehouden, heb ik in de selectie gezeten. Een selectie van 25 spelers. Drie moesten er afvallen om tot 22 te komen. Daar hoorde ik ook bij. Vlak voordat de strijd begon, moest ik afhaken. Verschrikkelijk, vond ik dat. Ontzettend moeilijk te verwerken." Acht jaar verder, ouder en gerijpter treurt Maradona niet meer. Ruim veertig interlands, twee jaar Barcelona en twee jaar Napels hebben hem gehard, ervaring meegegeven en de gemoederen gekalmeerd. „Wil je in het Europese topvoetbal overeind bij ven, dan moet je vechten. Op elk gebied. Op het veld met je lijf, in de kleedkamer met je geest. Dat vraagt veel opofferingen, vooral voor een Zuidamerikaanse speler als ik. Maar het is wel de methode om te- rijpen, je in diverse facetten te ontwikkelen en zodoende vooruit te komen." In die ontwikkeling heeft Maradona door de jaren heen heel wat aanslagen en vernederingen van tegenstanders te trotseren gehad. Het licht ontvlambare Argentijntje moest dat op het WK van 1982 bekopen met een rode kaart, een sanctie die volgde na een ondoordachte trap in de maagstreek van de (onschuldige) Braziliaan Batista. „Dom. Ik trapte van me af omdat die Brazilianen me zo hadden getergd." Het incasseringsvermogen van Maradona werd nog zwaarder op de proef gesteld bij Barcelona, waar hij na het WK zijn loopbaan voortzette. Spaanse verdedigers, met Goicoeichea voorop, kenden geen pardon met hem. Barcelona-voorzitter Nunez evenmin. „Nunez is onaantastbaar in Barcelona. Als je met hem ruzie krijgt, kun je het daar vergeten. Hij manipuleert de pers, hitst op die manier het volk tegen de spelers op en effent op die maier de weg om spelers weer te verkopen." De transfer van Barcelona naar Napoli, nu twee jaar geleden, kwam zowel Maradona als Platini op de training in Mexico. Naast hem Jean wereldkampioenschappen. Voor mij ligt het iets anders. Ik moet me bevestigen. Maar dat heb ik intussen al zo vaak gemoeten. Ik kan nu vertrouwen op mijn mentaliteit. De wil om te winnen slijt niet zo gauw." Net als Cruijff heeft Platini een tijdlang het voornemen gehad op 31-jarige leeftijd gas terug te nemen. Voor Cruijff werd destijds in 1978 zelfs een speciale af scheids wedstrijd georganiseerd. Platini besloot onlangs zijn verblijf bij Juventus toch met een jaar te verlengen. Zjn oorspronkelijke plan op 31-jarige leeftijd naar de Verenigde Staten te vertrekken, heeft hij laten schieten. „Het Amerikaanse voetbal is verder weggezakt dan ik aanvankelijk vermoedde. Engeland trekt me ook niet meer. Ik had bij Servette in Zwitserland kunnen gaan spelen, Diego met zijn grootste fan. Vader Maradona die zijn zoon overal volgt - FOTO AP PierrePapinenhetloopivonderJeanTigarm. FOTO AP

de Stem | 1986 | | pagina 21