Canadese indianen bevreesd voor komst Amerikaanse B-52s Aids-epidemie treft Oeganda ZIEKTE KOST 25 A 30 LEVENS PER MAAND VRIJDAG 30 ME11986 EXTRA Uitgesteld Ruimtehaven Leven Smokkel Half miljoen T47 Door Stuart Wavell ZEE VAN BEAUFORT - In het witte sneeuwlandschap van de noordkust van Alaska steekt de mysterieuze platte witte schotel nauwelijks af te gen de omgeving. De passe rende Eskimo-jagers keuren de vreemde constructie nau welijks nog een blik waardig. Het blijkt een verwaarloosd DEW-station te zijn: een ra darsysteem dat hier dertig jaar geleden is neergezet en deel uitmaakt van de keten van Distant Early Warning stations (radarsystemen ter waarschuwing van een raket- aanval) die langs de kust van Alaska, 'Noord-Canada en Groenland zijn geplaatst. Deze keten van DEW-sta- tions op de 70ste breedtegraad heeft, na jarenlang verwaar loosd en vergeten te zijn, nu opnieuw de aandacht getrok ken van de SDI-voorstanders in de de Amerikaanse rege ring. De Amerikaanse defen sie heeft een bedrag van 1,2 miljard dollar uitgetrokken om de DEW-lijn op te knap pen. Er zullen bovendien 13 nieuwe, onbemande waar schuwingsstations gebouwd worden, die van een nucleaire energiebron zullen zijn voor zien. Het renovatieprogramma moet in 1992 voltooid zijn en valt samen met een aantal an dere militaire projecten in het noorden van Canada, waarvan het testen van kruisraketten de bevolking hier misschien nog de minste zorgen baart. Een Amerikaanse B-52: volgens de Indianen zullen veel stamleden gaan lijden onder de herrie van de laag overkomende vliegtuigen en zijn de trommelvliezen van de kariboes (Amerikaanse rendieren) ook niet tegen het oorverdovende lawaai bestand. - fotoap Bezorgder is men dat de afge legen gebieden op een kwade dag misschien vol zullen staan met Amerikaanse kernwa pens. De Northwest Territories in het noorden van Canada be slaan een derde van het totale landoppervlak: ongeveer 3 miljoen vierkante kilometer aan bossen, meren en toendra- vlakten. Er wonen ongeveer 50.000 Indianen en Eskimo's in dit gebied en zij vrezen dat 'hun' Territories in een testge bied voor vliegtuigen, nieuwe kernwapens en andere oor logsspellen es zullen verande ren. Dit jaar zijn er al twee van de vier proeven met vanuit de de lucht gelanceerde kruis- rakketten mislukt. Eén raket kampte met een tekort aan brandstof en kwam twintig kilometer vóór het doel neer, de andere maakte een duik in de bevroren vlakte van de Zee van Beaufort omdat er iets mis was met de zuurstoftoe voer. De bezorgdheid over de mi litarisering van het noorden is flink toegenomen nadat be kend werd gemaakt dat Ame rika dit jaar wilde beginnen met het testen van aanvlie groutes van B-52 bommen werpers over de Zee van Beaufort. Volgens een voorlo pig rapport zou het aantal vluchten per dag op kunnen lopen tot acht, met telkens een tussenpauze van vijftien mi nuten. In sommige gevallen zou de vlieghoogte slechts ne genhonderd meter bedragen. Een van de vluchtroutes zou ten oosten van het Great Slave Lake liggen, het traditionele jachtgebied van de Dene-in- dianen. De Dene-stam verwijst naar de ervaringen van de Innu-in- dianen in Labrador. West- Duitsland en Groot-Brittannië hebben boven hun grondge bied een stuk luchtruim 'ge huurd' van Canada voor het proefvliegen op lage hoogte. Volgens Innu-leiders lijden veel stamleden onder de herrie van de laag overkomende vliegtuigen en zijn de trom melvliezen van de kariboes (Amerikaanse rendieren) ook niet tegen het oorverdovende lawaai bestand. De dieren wij ken van hun gebruikelijke trekroute af en zo wordt het voor de jagers steeds moeilij ker om de dieren te vangen. Als gevolg van het protest van de Dene-stam zijn de test vluchten van de B-52 vliegtui gen voorlopig uitgesteld tot volgend jaar. In de tussentijd zal er een onderzoek gedaan worden naar het effect van de geluidsoverlast op de omge ving. Sommige mensen menen echter dat de ware rede van het jaartje respijt gezocht moet worden in de vertraagde lancering van de satelliet, die de vlucht van de B-52 moet volgen. „We zijn er vierkant tegen", zegt Stephen Kakfwi, presi dent van het Dene-volk. „We zijn tegen de Canadese bij drage aan de wapenwedloop in het algemeen en speciaal wanneer dit letterlijk boven onze hoofden, boven ons grondgebied plaatsvindt." In zijn onlangs gepubli ceerde boek 'A Militairy His tory of Canada' schrijft Wal ter Hildebrandt dat Canada er nooit in geslaagd is een vol wassen, onafhankelijke status te bereiken en zich gewillig en soms ook klakkeloos voor Groot-Brittannië's of Ameri- ka's karretje laat spannen -een mening die bevestigd lijkt te worden door Canada's goedkeurende reactie op de Amerikaanse actie in Libië. Officieel heeft Canada zich uitgesproken tegen het bezit ten van kernwapens. De Ca nadese regering heeft ook ge zegd niet mee te willen wer ken aan het SDI-onderzoek van president Reagan. Het Ca nadese rijksinstituut voor atoomenergie werkt samen met de Amerikaanse regering echter aan de ontwikkeling van de miniatuur-kernreac- tortjes voor het DEW-systeem, dat inmiddels omgedoopt is tot North Warning System (NWS) en het is niet onwaarschijnlijk dat de miniatuur-reactors ook gebruikt zullen worden in het Star Wars project. De organisatie 'Kernvrij Noorden', een groep van onge veer zeshonderd mensen uit Yellowknife, heeft de Cana dese regering gevraagd waar het radioactieve afval van de dertien onbemande waarschu wingsstations met een nu cleaire energiebron opgesla gen zal worden. Het officiële antwoord luidt: in een diepe mijnschacht in Ontario. Vol gens Dan Prima, de woord voerder van de organisatie, heeft het provinciaal bestuur van Ontario echter geweigerd kernafval te accepteren van buiten de provincie, voordat dat de bevolking van Ontario daar haar toestemming aan heeft gegeven. Copyright The Guardian Een Indiaanse vrouw met haar kind. De ongeveer 50.001 Indianen en Eskimo's vrezen dat 'hun' Territories in een test gebied voor vliegtuigen, nieuwe kernwapens en andere oor logsspelletjes zullen veranderen. - foto archief de steh Door Harry Rosenthal, ssociated Press WASHINGTON - Een Amerikaanse presidentiële com missie die zich gebo gen heeft over de toekomst van het nationale ruimte- vaartprogramma voorziet dat zich in de komende vijftig jaar mensen zullen vestigen op de maan en op Mars. Volgens de commissie zal „Amerika de mensheid voorgaan in een dynamische ontdekkingstocht naar nieuwe werelden". De commissie voorspelt dat „steeds meer mensen werkzaam zullen zijn in sta tions die in een baan om de aarde draaien, op de maan en tezijnertijd ook op de pla neet Mars". Daarmee wordt de aanzet gegeven tot de ontsluiting van grote delen van het binnenste zonnestel sel. Dit alles is haalbaar, zo stelt de commissie, binnen „redelijke budgetten voor de burgerruimtevaart". Uit een grafiek in het rap port dat de commissie heeft opgesteld blijkt dat de uit gaven voor de ruimtevaart tegen het jaar 2010 ongeveer 28 miljard dollar (70 miljard gulden) zullen bedragen. Rond 2030 zal dat bedrag zijn opgelopen naar 40 mil jard dollar (100 miljard gul den). De huidige begroting van het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) beloopt 7,3 miljard dollar (ruim 18 miljard gul den). Op dit moment kunnen de Amerikanen geen mensen de ruimte insturen als ge volg van de ramp met het ruimteveer Challenger. De commissie, die haar onder zoek verrichtte voor het on geluk plaatsvond, noemt de ontploffing van het ruimte veer „een belemmering van tijdelijke aard". Wat de Tegen het jaar 2001 moeten er twee betaalbare ruimtevaartuigen ontwikkeld zijn, waarmee mensen en materialen vanaf de aarde in de ruimte kunnen worden gebracht. - fotoap commissie voor ogen staat is ruimtevaartuigen ontwik een gefaseerd ruimtevaart programma. Tegen het jaar 2001 moe ten er twee betaalbare moet er een ruimtehaven in keld zijn, waarmee mensen en materialen vanaf de aarde in de ruimte kunnen worden gebracht. Tegelij kertijd met de ingebruikne ming van deze vaartuigen een baan om de aar'' den gebracht. Deze .erste fase wordt in het rapport omschreven als „het aanleg gen van een snelweg naar de ruimte". In het jaar 2006 moeten robotten op de maan de Commissie VS bepleit bases op maan en Mars De commissie voorspelt dat „steeds meer mensen werkzaam zullen zijn in stations die in een baan om de aarde draaien, op de maan en tezijnertijd ook op de planeet Mars". - fotoupi voorbereidende werkzaam heden verrichten voor de bouw van een permanent maanstation, vanwaar astronauten kunnen opere ren. Deze fase heeft de com missie „de brug tussen we relden" gedoopt. In het jaar 2016 moet een begin worden gemaakt met gedetailleerd robotonder- zoek van de planeet Mars, waarna "een station op Mars moet verrijzen voor mense lijke activiteiten". De commissie, die onder voorzitterschap staat van de voormalige NASA-bestuur- der Thomas Paine, heeft honderden getuigen-des- kundigen aan het woord ge laten in 15 hoorzittingen door het hele land. In april stuurde zij haar rapport toe aan het Witte Huis, dat de bevindingen nog niet gepu bliceerd heeft. De 15 man sterke commis- sie-Paine telt twee leden -voormalig astronaut Neil Armstrong en testpiloot Chuck Yeager - die ook deel uitmaken van de door presi dent Reagan ingestelde spe ciale commissie, die een on derzoek instelt naar de oor zaak van het verongelukken van het ruimteveer Challen ger op 28 januari. De commissie komt tot de slotsom dat het moeilijk is om te voorspellen wat er de komende 50 jaar op ruimte- vaartgebied staat te gebeu ren. Een van de opties van de commissie is industriële produktie in de ruimte, te beginnen met „het transport van grondstoffen vanaf de maan naar een hoge om- loopbaan, waar ze bewerkt kunnen worden tot eindpro- dukten in robotfabrieken die gevoed worden door per manente zonne-energie". Volgens de commissie moet er een ambitieus ruim tevaartprogramma van de grond komen, dat aan drie hoofddoelstellingen beant woordt. In de eerste plaats moet de kennis van de struc tuur en de ontwikkeling van het heelal, de Melkweg, het zonnestelsel en de aarde uit gebreid worden. Daarbij moet ook nagegaan worden of er elders leven voorkomt. Deze kennis moet vervol gens gebruikt worden om toekomstige gebeurtenissen die van kritisch belang zijn voor de mensheid te voor spellen. Tot slot moeten de ruim tevaart en de daarvoor ont wikkelde technologie aange wend worden om de basisei genschappen van materia len en leven te bestuderen. In de komende vijftig jaar, zo stelt de commissie, moet er onafgebroken naar bewijzen gezocht worden dat er leven bestaat of be staan heeft buiten onze pla neet. Daarbij moet ook wor den gespeurd naar signalen „die door intelligente wezens elders in de Melkweg wor den uitgezonden". De particuliere sector moet veel nauwer dan tot dusver betrokken worden bij het ontwikkelen van toe komstige ruimtevaartuigen. „Het leveren van gespeciali seerde diensten en produk- ten voor de ruimtevaart" moet zoveel mogelijk wor den overgelaten aan parti culiere ondernemingen, vindt de commissie. Niet de overheid, maar de particu liere sector moet nagaan hoe het best voldaan kan wor den aan de eisen van de ruimtevaart tegen een zo hoog mogelijk rendement. De NASA moet zich vol gens de commissie concen treren op de research en ontwikkeling van systemen voor gebruik op grotere af stand van de aarde. De NASA moet tevens zorgen voor op afstand te bedienen apparatuur, waarmee satel lieten in de ruimte gerepa reerd en bijgetankt kunnen worden en maanrobotten. Door Catherine Bond KYOTERA - In een op de twee hutjes die langs de overdadig bloeiende koffie- en bananenplantages in Kyotera in de zuide lijk Rakai-provincie in Oeganda staan, woont wel iemand die aan aids lijdt. In Rakai zijn er al ongeveer 2500 mensen aan deze ziekte overleden, sinds aids hier in 1982 voor het eerst gesigna leerd werd. Dat komt neer op één procent van de bevolking van de provincie. Op het eerste gezicht lijkt Kyotera een bloeiende stad. De kiosk-achtige winkels zijn ongewoon goed bevoorraad en er zijn verschillende moderne hotels gebouwd. De aanplakbiljetten op de deuren van apotheken, met de tekst: „Waarschuwing - hier advies over de aids ziekte" verraden echter het verwoestende ef fect dat deze ziekte heeft op de gemeenschap hier. Officiële rapporten schatten dat er per maand in Oeganda zo'n 25 tot 30 mensen aan aids overlijden. De ziekte staat bekend als de 'slim' (mager) ziekte, omdat een drastisch gewichtsverlies een van de opvallendste symptomen van aids is. Het is echter waarschijnlijk dat het werkelijke sterftecijfer nog wel wat ho ger ligt in dit land, waar het bijhouden van medische gegevens vaak onzorgvuldig geschiedt en de gezondheidszorg op het plat teland nagenoeg geheel is ingestort. Ook het aantal zelfmoorden onder aids-patiënten neemt toe. De 25-jarige manager van een hotel in Kyotera heeft zichzelf onlangs vergiftigd. Volgens de hotelgasten leed de man aan aids en stond er in zijn afscheidsbrief dat hij „de vernedering, dat hij een aids-patiënt was, niet langer kon verdragen." Vooral mannen van tegen de dertig worden door de ziekte ge troffen. Ze vermoeden zelf allemaal dat ze hun ziekte door sek sueel contact gekregen hebben en ze zijn stuk oor stuk brood mager. Een aantal patiënten lijdt aan Kaposi's sarcoom, een vorm van huidkanker. Verpleegsters van het Mulago-ziekenhuis in de hoofdstad Kampala zeggen dat er dagelijks twee of drie aids-lijders wor den opgenomen, maar dat de meesten niet langer dan een week of zes blijven en liever terug naar huis gaan om daar te sterven. De reden waarom juist deze provincie zo door aids getroffen is, moet waarschijnlijk gezocht worden in de drukke smokkel handel van het district. Kyotera heeft jarenlang met smokkelen haar geld verdiend. Net over de grens, in de provincie Buboka in Tanzania, komt aids ook veel voor. Aids stak voor het eerst de kop op in de havens rond het Vic toria Meer, waar zelfs een heel dorp door de ziekte uitgeroeid schijnt te zijn. De bewoners zijn of gestorven, of weggetrokken, omdat ze geloofden dat het dorp een ware infectiehaard vormde. Een aantal welgestelde smokkelhandelaren, die niet altijd even eerlijk aan hun rijkdom zijn gekomen, heeft aids opgelo pen, waardoor het bijgeloof is ontstaan dat 'slim' een straf is, een ziekte die de Tanzanianen op magische wijze over de oneer lijke handelaren hebben uitgeroepen. Een wat aannemelijkere verklaring is dat de handelaars hun schuld vaak 'in natura', met seksuele gunsten, terugbetaalden. In de landen in Oost- en Midden-Afrika komt homoseksuali teit zelden voor. Aids wordt hier via heteroseksueel contact doorgegeven. „Aids heeft in Oeganda een bijzonder gevoelige bevolking getroffen, net als de homoseksuelen hier in het Wes ten erg gevoelig blijken te zijn voor de ziekte", zegt Bob Dow- ning van het onderzoekscentrum Porton Down in Wiltshire (Groot-Brittannië). Hier worden 3000 bloedmonsters uit Oeganda getest op de aanwezigheid van HTLV3 anti-li chaampjes, die duiden op besmetting door het aids-virus. In twaalf tot vijftien procent van de onderzochte monsters wordt HTLV3 gevonden. De monsters zijn afkomstig van ge zonde mannen en vrouwen die geen aids-symptomen vertonen en in de leeftijdsgroep van 18 tot 45 jaar vallen. Dit zou betekent dat ongeveer een half miljoen Oegandezen dragers van het aids- visrus zijn. Een jaar geleden kwam de ziekte alleen nog maar in het zui den van het land voor, maar het ziet er naar uit dat het aidsvirus zich aan het verspreiden is. De oorlog, die eind maart beëindigd werd, kan deze verspreiding in de hand gewerkt hebben doordat de twee legers (het ene oprukkend, het andere zich terugtrek kend) ook in de noordelijke provincies terecht kwamen. Ondanks de enorme omvang van het aids-probleem is het on derzoek naar de ziekte in Oeganda maar langzaam op gang ge komen en belemmerd door een gebrek aan financiële middeler en een apathische houding. Onder de bevolking is de ongerust heid de laatste tijd echter flink toegenomen en het lijkt erop da het tij van de apathie gekeerd is. Britse inwoners van Oegandc hebben twintigduizend gulden bijelkaar gebracht voor een eer ste aids-kliniek in Kampala, waar bloed onderzocht kan worder op het aidsvirus. De EG heeft ongeveer 120.000 gulden uitgetrok ken voor nog eens twee klinieken. Zweden zal voor beschermende kleding voor verpleegsters er vroedvrouwen zorgen. Op dit moment zijn zelfs de simpelste ar tikelen als rubber handschoenen onverkrijgbaar - net als con dooms, waarvan het gebruik aangeraden wordt om een verder* verspreiding van het virus te voorkomen. Ruhakana Rugunda, de Oegandese minister van gezondheid heeft verklaard dat er een betere medische voorlichting ovei aids zal komen. De enige manier waarop aids echter een hal' toegeroepen kan worden, is door een verandering in sociale ge dragspatronen te bewerkstelligen. Het is echter geen gemakke lijke taak om mensen er van te weerhouden vrij seksueel ver keer te hebben en zoiets moet bijzonder omzichtig geschiedend een land, waar toch al een ware aids-psychose heerst. Copyright The Guardiar

de Stem | 1986 | | pagina 15