ETAd Ontm VAN DER MARS VAN PTT-DISTRICT BREDA: R I EE UIT Wggp Beurs op* Westers Vakantievissen AMSTERDA WOENSDAG 28 ME11986 EXTRA OP WOENSDAG2 BREDA - „Het gaat de bedrijven zo voor de wind dat wij het telefoonverkeer soms niet meer aankunnen", zegt de heer Z. van der Mars, directie-secretaris van het PTT district Breda. Welkom in Engeland IlE2-0 SSgsSS" I PAPIER1 VOOR UW PEN De kerk leeft Winkeldievegge Atoomramp Stern- Commentaar Juistheid Mishandeld WOENSDAG 28 M HAMBURG (DPA nisters van Buite van de drie wester zullen woensdag i de Navo-raad in da) overleg voeren duitse collega Genscher over de e dat de in Oost-Be teerde westerse voortaan aan de g Berlijn hun paspo nen. TOERISTEN REAGANDREI T11 PAGINA 4 'Piek bedrijfsleven zorgt voor overbelasting telefoonverkeer Om een eind te maken aan de storingen als gevolg van overbelasting van het telefoonnet, investeert de PTT 200 miljoen gulden extra in een zogenaamd 'snelnet'. Ook het telefoondistrict Breda krijgt zo'n snelnet en dat zal er toe moeten leiden dat het telefoonverkeer tussen Zuid-West-Nederland en de Randstad verbetert. Door Eveline Versluis Voor de abonnee kan de overbelasting van bet tele foonnet tot gevolg hebben dat hij of de 'in-gesprek- stoon' krijgt of dat een 'ander' gesprek er tussen door klinkt. Vooral telefoontjes van en naar de Randstad hebben hier nogal eens onder te lijden. Het telefoondistrict Breda, dat zich uitstrekt over heel Zuid-West- Nederland, heeft zo'n 350.000 abonnees en haalt een telefo nische dichtheid van 104 pro cent. Bedrijven, die over het algemeen meerdere aanslui tingen hebben, zijn daarbij opgeteld. Zij zorgen vooral de laatste tijd voor een grotere druk op de netten. Verrassing De Kamer van Koophandel in Amsterdam trok al vorig jaar aan de bel nadat zij klachten kreeg vanuit het be drijfsleven over het stagne rende telefoonverkeer. Ook in Breda kwamen klachten over haperingen bij het telefone ren. Door de opbloeiende eco nomie nam het aantal ge sprekken toe waardoor het te lefoonnet overbelast raakte. Reden voor de PTT om lande lijk 200 miljoen extra te inves teren in een snelnet dat de problemen moet ondervangen door middel van extra lijnen. Een gedeelte van dit bedrag wordt in het telefoondistrict Breda besteed. Daarvan wor den verschillende projecten gefinancierd. Voor de leek is het heel sim pel: breid het aantal kabels uit en we kunnen weer onge stoord telefoneren. „Vergelijk het met een file, je wilt de weg verbreden om het verkeer weer vrij baan te geven, maar daar gaat enige tijd overheen. Kijk, wij zijn eigenlijk net te laat doordat we prognoses voor vijf jaar maken en ons beleid daarop afstemmen. Die eerste twee jaar kunnen we de zaken hard maken, de overige jaren wordt het beeld steeds vager. Dat het telefonisch ver keer met de Randstad zor gi gantisch zou toenemen is een verrassing. Daar is die 200 miljoen gulden ook voor". Kostbare zaak De heer Van der Mars: „De drukste en meest kwetsbare kabelnetten worden het eerst uitgebreid. Naast de nu toege paste koperkabels komen er ook glasvezelkabels. Deze nieuwe techniek heeft vele voordelen boven het gebruik van de 'oude' kabels. Die con ventionele kabels hebben het nadeel dat er bij beschadiging kortsluiting kan ontstaan als vocht bij de koperen binnen kant komt. Ook moeten ge sprekken die via het koperka belsysteem lopen, om de twin tig kilometer versterkt wor den, een kostbare zaak voor de PTT, die de versterkingsappa- ratuur plaatst. Een voorbeeld: een gesprek van Breda naar Roosendaal moet één keer De telefooncentrale aan de Oude Vest in Breda is het 'verkeersknooppunt' van dit district. versterkt worden, anders ben je niet te verstaan. Met de nieuwe glasvezelkabel hoeft een gesprek slechts om de vijf tig kilometer versterkt te wor den. Glasvezelkabels Op een koperkabel kunnen 'slechts' zo'n 2.000 lijnen wor den aangesloten, een glasve zelkabel kan er 15.000 hebben. Breda heeft sinds 16 maart zo'n glasvezelkabel naar He renthals (België), die alleen gebruikt kan worden voor in ternationale en interlokale ge- i sprekken, dus niet voor lokaal 'Rustiger verkeer. Amsterdam en Rot terdam hebben al wel glasve zelkabels voor lokaal verkeer. Volgens Van der Mars los je met het leggen van alleen glasvezelkabels de problemen in het telefoonverkeer niet op. „Er kunnen dan wel meer lij nen op worden aangesloten, maar die lijnen moeten ook er gens naar toe. Een telefoon centrale, en daar komt dan meer druk op, zodat uitbrei ding van apparatuur noodza kelijk wordt. Daarom worden ook niet alle koperkabels automatisch vervangen door glasvezelkabels. Het wordt per geval bekeken. Bij een aanbod van veel digitaal verkeer op een kabel, bijvoorbeeld van bedrijven, is het handiger om glasvezelkabels te leggen." Overbelasting van bepaalde kabels wordt bijvoorbeeld in het district Breda nauwkeurig in de gaten gehouden door het verkeersmeetbureau van de telefooncentrale op de Oude Vest in Breda. Als een kabel overbelast is, wordt de Afde ling Kabelwerken gewaar schuwd die er eventueel een kabel bijlegt. De telefooncentrale in Breda is het 'verkeersknoop punt' van dit district. Op de tweede verdieping staan kas ten met electro-mechanische verbindingsapparatuur. Hier klinkt het geratel van de kie zers en het klikken van de magnetische deeltjes, relais genaamd. De magnetische deeltjes klikken als er verbin dingen gelegd worden. De cen trale verbindt niet alleen klanten direct met elkaar maar verbindt ook door naar een ander telefoondistrict. In een ander gedeelte van de telefooncentrale is het een stuk 'rustiger'. Hier staat de - FOTO MARCEL BEKKEN digitale semi-electronische apparatuur achter gesloten kasten. Een beeldscherm met bijbehorend toetsenbord maakt het bedienen op de ap paratuur zelf overbodig en is minder arbeidsintensief. In 1990 zal de hele telefoon centrale voorzien moeten zijn van deze apparatuur en zullen de ratelende electro-mechani sche apparaten voorgoed zijn verdwenen. De Bredase centrale zal de kostbare, maar verouderde apparatuur zeker niet op de schroothoop gooien, want het duurt volgens Van der Mars nog tot 1995 voordat alle cen trales in Nederland semi-elec tronische apparatuur hebben. „We zullen onze spullen wel bij andere telefooncentrales kwijt kunnen", aldus Van der Mars. E pascontrole in U Dover keek ons on- 3 derzoekend aan. „Hoe lang blijft u in Groot- 3 Brittannië?" vroeg h:: 3 Het klonk een beetje als: „Je mag erin, 3 maar blijf niet te 3 lang rondhangen." Vanwege onze S buitenlandse pas 3 dacht de arme man. dat wij toeristen wa- ren. Vakantiebezoekers s - en zakenlui - 'verwelkomde' 3 hij op die manier. Zijn vraag op de man af herinnerde ons aan de 3 tijd toen Groot-Brittannië nog 3 geen lid van de Europese Eco- nomische Gemeenschap was. Alle buitenlanders kregen dan 3 van de Britse pascontrole te ho- S ren: „Wat komt u hier doen en wanneer vertrekt u?" 3 De Britten accepteerden wel je centen, maar echt welkom 3 was je niet. Bij zijn aankomst op Britse bodem moest iedere vreemdeling een zogeheten 'lan- 5 dingskaart' invullen. Eerst de 3 gegevens uit je paspoort. Daar- naast waar je in Groot-Brittan- 3 nië ging verblijven, op welk 3 adres en tot welke datum. Groot-Brittannië is sinds 1 ja- 3 nuari 1973 een volwassen lid 3 van de EEG. Binnen deze ge- meenschap genieten alle onder- 3 danen van de üdstaten, die niets op hun kerfstok hebben, een grote mate van bewegingsvrij- heid. Maar de Britse autoritei- 3 ten zijn daar kennelijk niet erg gelukkig mee. Hun pascontrole mag nog steeds vragen wat je 3 komt doen en hoe lang je in het 3 land gaat blijven. Het heeft trouwens een hele 3 tijd geduurd vooraleer onderho- 3 rigen van andere EG-landen in Britse havens niet meer verzocht werden de klassieke kaartjes in te vullen. Op Heathrow en Gat- wiek, waar het altijd onzettend druk is, wordt sedertdien op vol- gende manier het kaf gescheiden 3 van het koren: aparte controle van Britse pasjes, paspoortcon- trole voor 'andere EEG-ers' en nog elders controle van de rest. In Dover daarentegen moet 3 iedereen die aankomt of vertrekt jjf (en dat waren afgelopen jaar zo'n 17 miljoen mannen, vrou- wen en kinderen) te voet of per 3 auto in de rij staan. De regel van vrij verkeer in de Europese lid- 5 staten telt daar nog altijd niet helamaal mee. Het is net of de civiele ambtenaren die in Dover 5 de pasjes controleren, van Bin- nenlandse Zaken in Londen op- dracht hebben gekregen alle H buitenlanders, inclusief dezen 3 van net over de plas, als poten- 3 tiële boeven te beschouwen. De vraag hoe lang je van plan 3 bent in hun land te blijven, 3 wordt naar ons weten in geen enkele andere Europese lidstaat gesteld. Ofwel is er aan de grens of in de havens helemaal geen toezicht, ofwel worden alU personen die om een of andei reden de pascontrole verdac voorkomen een poosje aan praat gehouden. Dat is trouwen het werk van de politie. Groot-Brittannië rust die klu op de schouders van een burgti lijke immigratiedienst. Zelfs een bonafide toena wordt bij zijn aankomst ha even beschouwd als een lijke immigrant. En al is GroÖ Brittannië nu al 13 jaar lid va de EEG, toch mag de Britse paj controle je nog vragen waarvoi je bent gekomen en hoe laj denkt te blijven. Groot-Brittannië is dus steeds Europa's insulair buiten Door Roger Simons beentje. Dit komt omdat dl Britten met knorrige vasthou dendheid blijven weigeren Euro pees te denken. Ook dat behoor tot hun vaderlandse eigenaar digheden. Telkens wanneer dt Britse media het over Europ, hebben, bedoelen ze daarmee al leen 'The Continent', het vasts land. Groot-Brittannië is eiland, gelegen ter hoogte vat de Europese kust. Na de Sovjet russische kernramp werd eers Europa en niet Groot-Brittari nië, bedreigd door radioactievt neerslag. Pas toen zij zelf ooi last kregen van straling, besef ten de Britten dat zij niet op eet andere planeet wonen. De British Tourist Board Groot-Brittanniës nationalt VW, maakt zich wel eens zor gen over de koele ambtelijke verwelkoming van 'Europeanen in Britse havens. BTA vreest een al te vormelijke ontvanji schadelijk is voor de toeristische industrie van Groot-Brittannië, de broodwinning van zeker miljoen Britten. BTA signaleert ons, dat1 tenlandse bezoekers die vinden dat ze bij hun aankomst in Et geland onheus werden behan deld, hun beklag kunnen doei bij de Afdeling Klachten van dl Immigratiedienst, Kamer 122)/ Lunar House, in Croydon, Sur rey. „Elke klacht," zo heet „wordt zorgvuldig onderzocht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil pst**' loP Nu heb ik 24 pauskruisjes bij hem besteld (voor mezelf en vrienden en kennissen) en nu beweert de bisschop: de rooms-katholieke kerk in Nederland (De Stem 24-5-86) is stervende. In ernst vraag ik me af: is dit zo? Mijn eigen parochiekerk (Prin- cenhage) is uiterst vitaal. Met het communie-project dat van de grond kwam kan ik haar alleen maar felicite ren. Mijn dochtertje heeft eraan meegedaan (met 80 andere kinderen) en wat leerde ze?: ten diepste ka tholiciteit. Christelijkheid. Natuurlijk, de kerken zijn alleen nog stampvol met Kerstmis. Maar hoeveel méér zijn er nu niet actief aan de gang in de kerk? Hoeveel kerken houden zich niet bezig met kruisraket ten, Derde Wereld, Zuid- Afrika, verdrukte en onder drukte christenen in Oost europa. Is dat géén uitste kende beleving van de rooms-katholiciteit? (het ge heel betreffende). Een keuze voor de kerk anno 1986 moet een bewuste zijn. Bidden is belangrijk. Naar de kerk gaan ook. Doch niet alleen zaligmakend. Overigens zijn de kerken rond het stadshart hier in Breda nog altijd héél wat beter gevuld dan bijeen komsten van politiek, ver eniging en vakbond. Althans dat is mijn feitelijke erva ring. In de dorpen is het vaak nog 'volle bak'. Doe uw ervaring maar eens op met een kerkepad vanaf Tilburg richting Hilvarenbeek- Es- beek- Reusel- Eersel. U zult uw ogen niet geloven. En wat dacht u vaft Den Bosch? Daar waren 10.000 gelovigen met een enorme betrokken heid bij de kerk bijeen. Wél wat progressief ja. Maar voor God niets minder waard dan de meer behou dende Gijsen-katholiek. Neemt u dat maar van mij aan. Nee, alles overziende, deel ik de mening van bisschop Gijsen totaal niet. 'De kerk is stervende.' Is dat ook niet een beetje gebrek aan ge loof? De kerk sterft toch nooit. Wij sterven. Maar de kerk, de religie, liever ge zegd God heeft de langste adem (en dat is maar geluk kig ook) der eeuwige tijden. Eerlijk gezegd had ik ook een beetje meelijden met bisschop Gijsen bij het ver nemen van zijn visie. Een gereformeerde ouderling in viervoud gereïncarneerd en gepredestineerd had dit niet gepresteerd. Wat een som berheid! Ach, bisschop Gij sen heeft hier en daar ook wel een beetje gelijk. Er zijn, zoals ik ze noem, nogal wat halve garen en klossen. Die een vrouw als paus willen. En zo. Nu dat staat de r.-k. kerk nóóit toe. En daarin geef ik ze gelijk. Een té gedemocratiseerde kerk vind ik net zoiets als een Dalai Lama die alleen nog maar een politieke wet tot basis heeft. Maar de grote meerderheid is zéér betrokken, willen erbij ho ren, meewerken en géén splitsing van groepen en stromingen die onze kerk pluriform en levendig hou den. Dat bisschop Gijsen ove rigens denkt DE waarheid of genuanceerder gezegd, DE interpretatie van zijn waarheid te hebben tekent ook 'n beetje 'n wat zondige hoogmoedigheid. Het rooms- katholicisme, dat in de pers inderdaad een ondesksun- dige en verkeerde belichting krijgt, is een groot en mooi geloof. Maar geen enkele re ligie kan zeggen: WIJ heb ben de waarheid. De waar heid is m.i. God, die behalve zoon, vader, geest, vrouw is óók. Overigens vraag ik me af: (met alle voorbehoud en res pect overigens) zijn onze bisschopen niet een beetje dood in plaats van de gelovi gen? Wanneer horen wij eens van hun eensluidende opvatting(en)? En stel dat wij ideale mensen en een ideale kerk zouden zijn zou dat goed zijn? Soms deugen wij geen van allen. En dat weten wij ook. En dat maakt het meteen ook aardiger. En voor God ook gemakkelijker om zijn werk te doen. (Zon den te vergeven).Want d&t aspect ziet de bisschop ook over het hoofd. Zouden wij allen op en top rooms-ka- tholiek en christelijk zijn óf Heilig God zou geen werk meer aan ons hebben en zich vervelen. Ook God vindt het, denk ik, het beste als wij als niet ideale mensen zo hard mo gelijk werken aan de verbe tering van de wereld én ons zelf. Hij, die liefdevol is, neemt denk ik, de gemaakte fouten in bestelling aan. Om er iets zegenends en genade- vols mee te verrichten. Is dit katholieke theologie of niet? Verder vraag ik me af of de paus wel zo blij is geweest met het artikel van de bis schop in de Osservatore Ro mano want, intellectueel ge zien zie ik, de paus nog wel eens de Mont-Blanc beklim men (wat hij deze zomer ook gaat doen) doch bisschop Gijsen die het beste met ons voor heeft doch ook iets te weinig vertrouwen toont in Gods Geest die waait waar hij dat wil komt op dit ogen blik toch nog niet veel ver der dan het Drielandenpunt. Princenhage Rinie Maas 'De echtgenote van de bur gemeester van Leusden is betrapt op diefstal in een su permarkt'. Dit bericht stond in uw krant op de voorpa gina en de dame werd volle dig met haar naam ge noemd. Sinds wanneer is dat de gewoonte Uit eigen er varing weet ik dat het usance is bij de rechtbank journalisten om de verdach ten alleen met initialen te noemen. Zelfs de zwaarste criminelen zoals moorde naars, overvallers etc. mochten niet voluit met naam genoemd worden. Waarom dan wél met deze mevrouw Omdat haar man burgemeester is Ik heb nog nooit gelezen in De Stem dat van een winkeldie vegge het beroep van de man medegedeeld werd. Vond u het zo'n 'lekker ver haaltje' dat het op de voor pagina thuis hoorde Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat hier leedver maak van uw kant in het spel is. Misschien kunt u er nog een vervolg aan breien. B.v. hoe de reacties van de bevolking in Leusden hierop waren. Heeft u nog zo'n 'leuk' bericht. Breda, M. Spanjer-de Ruijter Dat de mens zijn ondergang reeds lang geleden heeft uit gevonden, is bekend. Maar men dacht dat onze onder gang via een kernoorlog zou geschieden, maar na de kernramp in Tsjernobyl we ten wij beter. Niet door een kernoorlog, maar door de bouw van steeds meer kern centrales wordt de onder gang van de mensheid be dreigd. In de Westerse we reld worden deze centrales nog wel redelijk veilig ge bouwd, omdat daar reke ning gehouden moet woden met de publieke opinie. In de Oostbloklanden maar zeker in Rusland, waar men geen respect heeft voor het menselijk leven, daar neemt men het niet zo nauw met de veiligheid van deze centrales. Deze centra- ER ZIJN nogal wat sportvis sers onder de vakantiegan gers. Er vissen bij gelegen heid meer dan 1 miljoen Ne derlanders in ons land en daar buiten. Er zijn zelfs sportvissers die er een spe ciale visvakantie op na hou den, zij trekken voorname lijk naar Ierland (jaarlijks 39.000 Nederlanders). Toch hoeft men niet speciaal op visvakantie te gaan om te kunnen vissen. Waterspor ters doen dat vaak en veel, voornamelijk in eigen land. Daar zitten nogal wat henge laars tussen uit de 'af en toe' klasse. Dikwijls zonder de moeite te nemen een visakte aan te schaffen. Binnenkort, zo beloofde men, komt er een ver scherpte controle op hengel- bewijzen. Vakantievissers dienen zich zowel in binnen- als buitenland goed op de hoogte te stellen van de ter plaatse heersende regels. Staatsvergunningen zijn in negen van de tien gevallen nodig wanneer men rivieren en meren beoist. Aan zee is dat vaak omgekeerd, het hebben van een vergunning is daar meestal overbodig. Veel hengelaars willen tij dens hun passieve of actieve vakantie toch weieens wat aanrommelen aan de water kant. Een hengeltje is daar bij een aardig hulpmiddel de tijd leuk te vullen. Allerlei haventjes langs de Middel landse Zee, de Franseoce- aankust, Joegoslavië enz. hebben talloze mogelijkhe den het vissen te beoefenen. Een tikkeltje anders dan bij ons en vaak komt men vis soorten tegen van het for maat postzegel. Toch leuk, want de gevangen sar dientjes, harders, zeebrasems enz. normen een attractie op de dis. Gooi, niet in het bij zijn van een vissende streek- bewoner, uw vis terug als het even kan of gebruik de nis als voedsel. En als men vrienden wil maken is het weggeven van een portie versgevangen zeefruit aan een nan de inboorlingen een dagelijkse bron van gesprek (altijd makkelijk als je eens een keer een plaatselijke topstek aan de weet wil ko men). Crack Heel belangrijk voor va kantievissers is wel het af kijken vna de kunst van een plaatselijke crack. Welk aas, wel voer (visafval gemengd met brood vaak) en welk tuigje, allemaal zaken om op te letten. Het aas ligt vaak voor het oprapen (schelpen, wormen, zagertjes en vis). Hetzelfde geldt vaak voor het bevissen van onbekend wa ter. De vergunninggever is maar al te graag bereid u de stekken te wijzen. Materiaal Op vakantie wordt geen ingewikkeld tuig of mate riaal meegenomen (op visva kanties ook nietEen lange spinhengel, een lichte kar- perstok of een stevige match- hengel zijn ideaal. Ook de kinderen rommelen graag wat aan met een eevoudig bamboe hengeltje en een tuig van een paar kwartjes. Pennen, nylon, haken en loodjes passen bij wijze van spreken in een sigarenkistje. Minimum aan materiaal (wel genoegen haken meene men maximum aan lol vaak. Voor het nissen vanaf de rotsen is het bovenstaande al voldoende, komt men op het strand terecht dan kan een wat stevigere hengel dienst doen. Een telescoophengel is in ieder geval voor een der gelijke vakantievisserij een prima hulpmiddel. Het pas prima tussen de overige ba gage (weinig plaats) en men kan er vaak alle kanten mee uit. Zet op de molenspoel een nummertje dikker nylon dan gewoonlijk. Niets is zo vervelend als telkens enkele tientallen meter nylon te verliezen door te dun te vis sen. Een reservespoeltje dik ker of dunner nylon is aan te bevelen. Wanneer Het best vist men uiter aard in de ochtend- en avonduren. Niet alleen van wege het ontbreken van bad gasten, maar vooral omdat de vis dan dichter op de kant komt. In het Middellands Zeegebied is er naurvelijks getijdenwerking (al kan het toch wel fel stromen), langs de Franse kust, Engeland, Ierland en Noorwegen moet men daar wel degelijk reke ning mee houden. Ook voor het binnenwater geldt de re gel van de ochtend- en de avonduren, en vanwege de drukte (watersport enz.) wel licht nog sterker. Het is best aardig, dat hen gelen tijdens de vakantie, zonder daar nu dagelijks werk van te willen maken. Trekt u dit keer naar een waterrijk gebied Neem dan een hengeltje mee... les kunnen daar veel goed koper gebouwd worden. De beschermende betonnen koepel is daar niet aanwe zig. Zo bouwt men rustig vier tot zes van deze reactors in één fabriekshal zonder de beschermende betonnen koepel die, zoals men in Harrisburg heeft gezien, een grote ramp kan voorkomen. Het ergste is nog, dat zij door hun gemis van respect voor de mensheid de ge zondheid van de wereldbe volking bedreigen. Dat hier tegen moet woden opgetre den door alle landen moge duidelijk zijn want als dit niet gebeurt, kan de voedsel- produktie over de hele we reld wel eens zeer ernstig in gevaar komen met alle ge volgen vandien. De wereld zou er wel eens zo uit kun nen gaan zien, dat men de besmette voedselproduktie niet meer kén vernietigen, omdat er anders hongers nood dreigt, dus zal men het besmette voedsel wel móe ten nuttigen wat dan een wereld van ziekten en el lende zal veroorzaken. Wij hopen natuurlijk dat het allemaal niet zo ver zal komen, en dat men een grote les heeft geleerd uit het ge beurde, mar dan zullen alle landen wél actie moeten on dernemen, en niet lijdzaam afwachten, want dat is fu nest. Ook de kernproeven die bepaalde landen denken niet achterwege te kunnen laten behoren tot de catego rie levensgevaarlijke ver spreiding van besmetting en behoren dienovereenkom stig aangepakt te worden. Men zal er naar moeten streven geen kerncentrales meer bij te bouwen, en de reeds bestaande langzaam aan te sluiten (behalve de slecht beveiligde, die moeten gelijk dicht), men zal moeten overstappen op wind- en zonne-energie, maar men stopt liever goede plannen als dat van Lievense schan delijk genoeg in de ijskast. Rijen, L. Incze Het Stemorakel heeft ge sproken: „PvdA herbergt nog steeds meer intellectu eel, wetenschappelijk en ar tistiek talent dan welke par tij ook." Rekent u uzelf ook hiertoe? Niet doen. hoor! Want u bent dom, onfat soenlijk en onsympathiek! Baarle-Nassau A. van Gastel Sinds enige jaren ben ik werkzaam in Den Haag en heb dan ook het 'zich vertil len' van de kraanwagen op de Koninginnegracht vanuit mijn kantoor op de Raam- weg met belangstelling ga degeslagen. Wie schetst mijn verbazing, wanneer ik op de frontpagina van De Stem van 21 mei jl. dit als groot nieuws zie geplaatst met de vermelding 'de machinist van deze kraan in Amster dam. Het lijkt mij zinvol wanneer u het nieuws dat u in uw dagblad vermeldt eerst op zijn juistheid toetst. De neiging om het andere nieuws dat u plaatst met een korrel zout te nemen, is dan ook niet ondenkbeeldig. Bij gaand sluit ik twee knipsels in van dagbladen die de foto wel hebben voorzien van de juiste tekst. Ik hoop dat u in het vervolg wat meer waarde zult hechten aan het vermelden van de waarheid. Breda H. Eliasberg Na het lezen van dit bericht op de voorpagina van De Stem (21-5-1986) ben ik ontdaan dat mij eigenlijk woorden te kort schieten Een meisje van 18 jaar zwaar mishandeld, over haar hele lichaam bekrast met SS-tekens en haken kruizen, waaraan ze waar schijnlijk blijvende littekens zal overhouden. Wat zijn dat voor wezens, want mensen kan ik ze niet noemen, die zulke dingen doen, er über haupt aan denken Lange tijd heb ik gepro beerd de daders van derge lijke misdrijven enigszins te begrijpen maar, en ik vind dit zelf ook erg jammer, he laas kan ik tegenwoordig absoluut geen begrip meer opbrengen. Ik word eerder vervuld met woede, haat, maar vooral met moeheiden verdriet. Bij het lezen van o.a. dit bericht voel ik ®e ook murw geslagen. Ik hoop dat de nieuwe regering hard gaat optreden en de veilig' heid van de burgers beter probeert waar te maken! Bavel, Kathelijn Rombout DD De Verenigde State nië en Frankrijk, di Sovjet-Unie sinds h Tweede Wereldoorlog op zaken die heel Be de status van bezettin beschouwen de Oostd de nieuwe regeling d een ernstige aangelege De maatregel dat vanaf ten bij de controleposten t Berlijn hun paspoort moe rige week bekend gemaakt ministerie van Buitenlan nisterie wees dinsdag in de nu ontstane affaire op strijd tegen het terrori woordvoerder hangt de v samen met westerse verz Van onze correspondent BARCELONA - Voor derde achtereenvolgende j heeft de Baskische afsc dingsbeweging ETA-Mi"s gedreigd om deze zomer gewapende campagne' te v ren tegen de toeristenbelan aan de Spaanse kust. De 7 waarschuwt de regering maatregelen te nemen voorkoming van persoonli slachtoffers. WASHINGTON (UPI/DP dinsdag de ontmanteling gel Door die beslissing houden perkingen die het Salt-II- kernbewapening van de tw Maar Reagan waarschu licht later dit jaar alsnog bes De opdracht om de 20 jaar Hale en Nathanael Greene 1 feit dat vandaag proefvaa dent-onderzeeër, de USS Ne 24 lanceerders voor meerko vermijden dat de VS door de moeten twee Poseidon-onde men. Het besluit tot ontmantelt gan bedoeld om de Sovjet-U van Salt te beëindigen. In de BEURSOVERZICHT AMSTERDAM (ANP) - Op de Amste damse effectenbeurs noteerden grote fondsen dinsdagmorgen opnieu lager. Na de verkiezinghausse van v< rige week met haar hoogtepunt vrijdag gaven de aandelen ook maar dag al terrein prijs. De handel in aar delen was opnieuw niet echt groot va o"nvang en op de obligatiemarkt ver ariderde weinig. In weerwil van een koersstijgin van de dollar gingen de international vaarden Akzo, Hoogovens en Philip achteruit. KLM noteerde daags vóór d bekendmaking van de voorlopige jaar cjfers opnieuw flink lager en kwar veer beneden de grens van ƒ50 me «n daling van 1,20 tot 49,80. Een andere grote verliezer va maandag, Nationale-Nederlanden, ha< egen 12.00 uur 1,30 moeten afstaan o] f80,90, maar ook de andere verzeke raars gingen 1 of meer omlaag. Bij di banken moest NMB met een verlie van 5 op 209 het meest omlaag, ter wijl de Friesch-Groningsche Hypo toeekbank zes dubbeltjes kwijtraakt* op 40,30. Elders op de markt verloor Aholt J 1,20 op ƒ81,50 en Heineken ƒ2,10 op £167,60. Fokker raakte een daalder fwijt öp ƒ92 en Bührmann-Tetterode 3 op 184. Op de parallelmarkt ging DOCdata ha de sprong van 50 naar 190 van baandag nu 15 terug. Op de lokale hiarkt tekenden zich koersdalingen af voor Kluwer, Grolsch en Ubbink. 7% 8% antonius antonius congr. o.l.v. 8*4 daniel 8* gasthuis gasthuis gasthuis gasthuis hooghuys 4 7)4 8^ prot.z.hs 8prot.z.hs prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4