'Spoeddingetjes en een oorpijn' Ongeduld met Filippijnse rebellen groeit Nijpels als zondebok te goedkoop 'Hat is nu of nooit' Nieuw stelsel is in 1988 mogelijk TELECO Openbaar 36-Urige metaal ni DlBTEM ACHTERGROND ACTIE HUISARTSEN: FALEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN HELE VVD-TOP Overlevings zaak voor wa DE STEM Cf Laat eerhers .WOENSDAG 28 ME11986 .BÜBTIM- AQUINO ONDER DRUK OM COMMUNISTEN HARD AAN TE PAKKEN TENEUR IN RAPPORT VAN COMMISSIE OORT WOENSDAG 28 ME KONSUMENTEN ACHTERBAN FN T5 PAGINA 2 Door Paul de Shipper „VANOCHTEND heb ik gebak meegebracht voor m'n collegae en de assis tentes. We hebben rustig koffie gedronken en ik heb eindelijk tijd gehad om m'n administratie bij te werken". In de prak tijk van de Oosterhoutse dokter Van Hasselt en z'n collega-huisartsen ging het er gisteren zeer gemoedelijk aan toe. Een zondagsdienst, geen of ficieel spreekuur en het medisch front op de bar ricaden met koffie en gebak. Het was teke nend voor de mate van gemoedelijkheid die uit ging van de gisteren ge voerde 'huisartsensta- king'. „De actiebereidheid is groot! Ja merkwaardig hè dat je zo'n woord uit de mond van een dokter hoort. Een aantal collega's hier uit Breda en omgeving hebben ook moeite met het begrip actie voeren". De Bredase huisarts Piet Klinkhamer is net zo vroeg als anders uit z'n bed gekomen. „Alleen de deur van de praktijk was om acht uur niet open", aldus Klinkhamer. Er hebben wel een paar mensen op de stoep gestaan. Wegsturen gaat aan m'n hart, bovendien waren er twee buitenlanders bij, dus die kun je ook nog moeilijk duidelijk maken wat er aan de hand is". Klinkhamer, voorzitter van de Plaatselijke Huisart sen Vereniging Breda, heeft gisteren twee visites gereden. „Twee ernstige zieken die om begeleiding vragen" zo maakt hij duidelijk. Volgens dokter R.Gay- mans uit Made reageerde het publiek begrijpend: „We hadden ons geprepareerd op het beantwoorden van vra gen van teleurgestelde pa- tienten, maar we zijn bijna niet gebeld. Wel kwamen er hier mensen speciaal naar de praktijk om te vertellen dat ze onze actie steunen". Een zondagsdienst tegen overmatige werkdruk en verborgen armoe! „Je moet onderscheid maken tussen Breda-Stad en de naaste om geving zegt dokter Klinkha mer. „In Breda heb je prak tijken van 1100 tot 1400 pa tiënten. Daarbij gaat het om jongere collega's. Ik ken er die echt in moeilijkheden zit ten. Een arme dokter is een slechte dokter, zeiden ze vroeger. Misschien dat het daardoor komt". Voor de toegenomen werk druk heeft Klinkhamer nog een aardige verklaring, al geeft hij toe datde benade ring misschien wat grof is': „De kerken lopen leeg, de wachtkamers vol. Daar kun je om lachen, maar het is wel zo. Burenhulp en thuiszorg vermindert sterk. Het gezin zit geïsoleerd op een flat. Dat kom je in je praktijk dan te gen. Een dokter praat meer!". Huisarts Chris Broekhuy- zen uit Bergen op Zoom toont zich verheugd over het feit dat ook niet-leden van de Landelijke Huisartsenvere niging zich solidair tonen. Hij spreekt van een 100-procent deelname in West-Brabant: „Ik heb niet gehoord dat er in deze streek artsen zijn die niet hebben meegedaan". De contactpersoon voor de LHV in West-Brabant, dok ter Schueler uit Rucphen on derstreept de worden van z'n Bergse collega. Ook hij spreekt van veel bergip on der het publiek: „De toeloop is minimaal geweest. En de patiënten die kwamen, zijn gewoon geholpen. Ook de diensten in consultatiebu reaus hebben we gewoon ge daan". Een dagje rustig achter het bureau, administratie doen en de kaartenbak met pa tiënten doorvlooien. Ook de Terneuzense huisarts H.Nij- sten heeft het kalmaan ge daan. „Ach", zegt hij „die hele actie heeft voor mensen niet zoveel effect. Ik heb ge woon visites gedaan en er waren een paar spoeddin getjes en een oorpijn. Het is gewoon iets rustiger omdat er geen officieel spreekuur was". Hij voegt er aan toe dat de zaken in Zeeland niet zo scherp liggen als in de Rand stad. Een actie zoals 'de door deweekse zondagsdienst' heeft hij in z'n praktijk van achttien jaar nooit eerder meegemaakt. „Maar de nood dwingt. Er ziten mensen in de problemen. Het is een beetje bewijsvoering vanuit het ongerijmde, maar .het moet toch een signaal zijn als een huisarts dit doet. Dan mag je toch aannemen dat er wat aan de hand is. Over 1985 spreekt men honderden fail lissementen onder huisartsen door het hele land. Dat zegt iets". Nijstens' collega Hans Zui- derbaan heeft gisteren wel uitgeslapen. Na het Schelde- jazzfestival van afgelopen weekeinde geeft hij volmon dig toe die paar uur extra wel te kunnen gebruiken, maar ook hij heeft z'n tijd verder nuttig gebruikt: „Even de kaartenbak door spitten, daar heb ik nu mooi tijd voor". In Axel vindt dokter Hoef man dat een arts eigenlijk niet hoort te staken: „Dit is geen staking, maa je kunt nog andere manieren van ac tie voeren bedenken, maar we hebben hiervoor gekozen, dus doe ik mee". Tenslotte een echte dwars ligger! Dokter C.Verboom uit Zaamslag noemt zijn actie bereidheid 'zeer van de gro te', maar ik doe niet mee, laat hij onmiddelijk daarna we ten: „De mensen maken zelf wel uit of ze hulp nodig heb ben. Iedereen die ons consul teert, hoort op dat moment koning te zijn. De actie past heel slecht in mijn opvatting over hoe ik m'n medemens help en hoe ik daar mijn brood mee verdien. Hier in Zaamslag gaan de mensen er gewoon vanuit dat er niet aan die actie wordt meege daan. Alles gaat hier z'n ge wone gang". Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenst. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5,® 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen; inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RanlfrolstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. President Aquino werd enthousiast verwelkomt bij haar bezoek aan het zuiden van Mnidanao. - fotoap Door Mathieu Kothuis MEDIO deze maand be val president Aquino van de Filippijnen tot verkoop van 8.500 hec tare land aan landarbei ders op het straatarme eiland Negros. Haar bedoeling met deze maatregel is om de commu nistische rebellen die op dit eiland veel sympathie onder de bevolking genieten, wind uit de zeilen te nemen. „Als we de armoede uitschakelen, schakelen we ook het conflict uit", aldus citeerde Joker Ar royo, een hoge regerings functionaris, de president. Met deze landverkoop voert Aquino een van haar belangrijkste verkiezingsbe loften uit. Zo bracht de presi dent eind vorige week, ver gezeld door acht ministers uit haar regering, ook een be zoek aan het zuiden van Min danao dat wordt beschouwd als het belangrijkste opstan- delingengebied. In het kader van het programma 'de rege ring dichter bij het volk te brengen' sprak de president onder andere met boeren, vissers en zakenlieden. In een klooster van de stad Davao had Aquino een onderhoud van een klein half uur met 168 communistische guerril lastrijders die zich kort daar voor hadden overgegeven. Zij bood hen amnestie aan en stelde de militaire bevelheb ber in het zuiden, generaal Jose Magno, persoonlijk ver antwoordelijk voor hun vei ligheid. Maandag gelastte Aquino de vrijlating gelast van tien politieke gevangenen, onder wie een vermeende commu nistische rebellenleider die tot levenslang was veroor deeld en een guerrillaleider die 16 jaar moest uizitten. Onder de vrijgelaten gevan genen waren ook twee boe ren, die tot levenslang waren veroordeeld wegens de moord op hun baas en twee vermeende guerrillaleiders die tot 17 en 20 jaar gevange nisstraf waren veroordeeld wegens subversieve activi teiten. Het totale aantal vrij gelaten politieke gevangenen sinds mevrouw Aquino pre sident werd is daarmee ge stegen naar 511. Al deze maatregelen pas sen in Aquino's beleid van geduld en het zoeken naar verzoening met de commu nistische opstandelingen op de Filippijnen. Toch wordt het de laatste tijd steeds dui delijker dat er tussen de pre sident en de legerleiding een diepgaand meningsverschil bestaat over de beëindiging van de guerilla in het land. Nu lijkt Aquino's vredesini tiatief inderdaad weinig vruchten af te werpen en haar oproep aan het commu nistisch verzet tot een staakt- het-vuren heeft de querilla in het land vooralsnog niet beëindigd. Minister van de fensie Juan Ponce Enrille houdt de laatste tijd herhaal delijk toespraken waarin hij dreigt met een 'grootscheeps offensief' tegen de rebellen. Politici ter linker- en ter rechterzijde, godsdienstige leiders en militairen zijn het erover eens dat dit openlijke meningsverschil tussen Aquino en de legerleiding kan leiden tot een breuk. Aquino en Enrile hebben ontkend dat hun standpun ten met elkaar in tegen spraak zijn en hebben open lijke kritiek op elkaar steeds vermeden. Maar de strijd bare taal van de minister van defensie ontbreekt ten enen male in de toespraken van de president. „Tot er een staakt- het-vuren is, zullen wij ons niet laten vermurwen", zei Enrile vorige week. "Het is alles of niets. Zo wordt het spel gespeeld." Ex-senator Rene Espina, die voor Aquino campagne heeft gevoerd maar nu een van haar felste critici is, zei in een interview dat 'op een bepaald moment er waar schijnlijk een krachtmeting komt tussen het leger en de aanhangers van Aquino'. Sinds Aquino in februari aan de macht kwam, heeft het communistische Nieuwe Volksleger zijn aanvallen op het leger voortgezet en zelfs enkele acties ondernomen in Enrile's eigen provincie, Ca- gayan, op slechts 330 kilome ter ten noordoosten van Ma nila. Zo'n 800 mensen, onder wie enkele honderden mili tairen, zijn om het leven ge komen sinds Aquino het pre sidentschap heeft overgeno men met hulp van Enrile en de opperbevelhebber van het leger generaal Fidel Ramos, die kort voor de machtswis- Samen met generaal Jose Magno (links) inspecteert Aquino een vrouwelijk legeronderdeel in Davao. - fotoap seling uit de regering van Marcos stapte. Iedere dag la ten gemiddeld 12 mensen het leven in de gevechten tussen rebellen en het leger. En hoe wel dat er drie minder zijn dan ten tijde van Marcos, zijn de gevechten volgens Enrile steeds feller geworden. Tijdens haar verkiezings- campagna betoogde Aquino betoogde dat het harde op treden van Marcos de gelede ren van het Nieuwe Volksle ger juist had versterkt, en ze voorspelde dat veel rebellen de strijd zouden opgeven wanneer Marcos verdwenen zou zijn. Maar sinds zij het presidentschap heeft aan vaard, heeft slechts een handjevol van de naar schat ting 16.000 guerrillastrijders de wapens neergelegd. Een van de eerste maatre gelen die zij als president nam was de vrijlating van 500 politieke gevangenen, on der wie enkele vooraan staande communistische lei ders. Ook de burgerrechten die door Marcos waren opge schort, werden door haar hersteld. De rebellen rea geerden met verklaringen waarin werd ingestemd met eventuele onderhandelingen over een staakt-het-vuren. Presidentiële functionarissen hebben meegedeeld dat afge zanten naar de rebellen zijn gestuurd. Aquino heeft geen formele oproep tot een be stand gedaan, maar heeft verklaard dat ze wacht tot de guerrillastrijders onderhan delaars sturen. Enrile laat inmiddels dui delijk blijken dat hij de re bellen zal blijven bestrijden tot er een bestand is. Van meet af aan heeft hij een on afhankelijk standpunt inge nomen. Onlangs onthulde hij in een interview dat hij en Ramos hulp hadden gegeven aan Aquino op voorwaarde dat zij de leiding zouden be houden over het leger. Deze onthulling heeft de angst ge wekt dat Enrile er slechts op uit is zijn lang gekoesterde droom te verwezenlijken om zelf president te worden. En rile ontkent echter dat hij Aquino aan een leiband wil voeren of een staatsgreep van plan is. Hij zegt dat hij over drie jaar zijn ambt zal neerleggen. Verschillende waarnemers in de Filippijnen zijn van mening dat uit Enrile's open lijke meningsverschil met Aquino blijkt dat hij zijn macht onder Aquino groter inschat dan onder Marcos. Een van de leiders van de linkse coalitie Bayan zei hierover onlangs: „Het leger is nog steeds het grootste machtsblok in de regering. Hoewel de president ver klaart dat zij de steun heeft van het leger, blijkt hieruit dat dat niet zo is". Door Max de Bok VOOR de verkiezingen wisten ze al precies wat ze bij groot verlies zou den zeggen, de mensen van de VVD-top. Elke zetel boven de 26 zouden ze 'structurele winst' noemen. Het eigen ver lies zou, indien de coali tie de meerderheid zou behouden, gerelativeerd worden. Niet de eigen partij, maar de coalitie en het gevoerde beleid, waren de eerste inzet van de verkiezingen ge weest. En zo kwam het dat Ed Nijpels opnieuw in de stand van de winnaar - twee dui men in de lucht - gefotogra feerd kon worden. Maar donderdag toen de nieuwe fractie voor het eerst bijeen was, wees staatssecre taris Bolkestein, als ware hij een Romeins keizer, met de duimen naar beneden. Nij pels moet vanaf dat moment een concrete politieke doods- verwachting hebben ervaren. Maar hij bleef de pose van de overwinnaar aannemen. Joviaal-overmoedig als steeds deelde hij mee bij ac clamatie herkozen te zijn als fractieleider. Toen hij het on geloof van de verzamelde pers bespeurde - en de ver- trouwde tv-camera in de buurt - riep hij jolig uit: „Waarom kijkt u zo ongelo vig. U kon mij beter felicite ren." Maar het ongeloof bleef. En niet ten onrechte zoals nog geen vierentwintig uur later bleek. Als gebruikelijk bij de WD van de laatste ja ren lekten alle spreekbuizen weer van jewelste. De ene officiële medede ling na de andere kon als ge draai en onwaarheid ont maskerd worden. Was de schuldvraag niet aan de orde gekomen? Nou reken maar. Niettemin had Nijpels het donderdagavond tijdens een persconferentie doodleuk ontkend. Maandagmiddag draaide hij het weer anders: de schuldvraag was niet aan de orde geweest, althans niet in de zin dat de schuld op de schouders van één persoon was gelegd. Zou hij het poli tieke leiderschap van de WD eraan geven? Niet aan de orde, was het antwoord, dat ook al weer op gespannen voet met de waarheid stond. Toen het uitlekte dat er in de fractievergadering een la wine van kritiek over Nijpels was uitgestort, kwam er vrij dagavond een officiële ver klaring van diens woord voerder. Nijpels zag af van het vice-premierschap en ambieerde een gewoon mi nisterschap. Niet ronduit werd gezegd, dat het politek leiderschap in andere handen zou moeten overgaan. Fractieleden had den zich verbonden te zwij gen over wat zich in de frac tie had afgespeeld. Maar wel op voorwaarde, dat Nijpels aan de pers zou melden, dat hij na de formatie niet langer de politiek leider van de WD zou zijn. Toen hij dat bleek te hebben verzwegen, kozen en kelen voor het lek. Nog bleef Nijpels vaag. Tot maandagvond het partijbe stuur met de kringvoorzitters vergaderde. Toen kwam, ein delijk, het hoge woord eruit. Hij zou geen fractieleider blijven. Dat gevoegd bij zijn eerdere verklaring, dat hij het vice-premierschap niet langer ambieerde, maakte duidelijk: de WD moet op zoek naar een andere politiek leider. Hoe is het zo ver kunnen komen met het succesnum mer Nijpels, een goed parle mentariër. Een herhaling van de formule-Wiegel: jong, goedgebekt, onbeschroomd. De winst van tien zetels 1982 was onnatuurlijk groot. Te danken aan de werf kracht van een jonge lijst trekker onder nieuwe (per definitie nogal zwevende) kiezers en aan de machte loosheid van de kabinetten- Van Agt II en III. Met de WD eenmaal terug in het kabinet, dat nu onder leiding van Lubbers stond, wist de WD-fractieleider geen antwoord te vinden op het verbazende verschijnsel, dat Lubbers niet meer wollig, het CDA niet langer ondui delijk was. Dat ziende, ver kocht hij zich langzaam maar zeker met huid en haar aan Lubbers. Nijpels en de zijnen kleun den al tijdens de formatie van dat kabinet mis door Gijs van Aardenne vice-pre mier te maken. Daarmee wel een goed vakminister, maar geen politiek dier en natuur lijk leider van het WD- smaldeel in het kabinet naast Lubbers plaatsend. Onder het motto 'vrijheid blijheid' liet Nijpels vervol gens nieuwe leden van zijn fractie als jonge onervaren honden het veld inrennen. Van leiding was weinig te merken. Wet tweeverdieners, RSV- enquète, de kamikaze rond Van Aardenne, wet gelijke behandeling, euthanasie, het niet-toekennen van de PC Hooft-prijs het liep allemaal politiek slecht voor Nijpels en de zijnen af. Joekes, Play Boy, het Tijd-interview over Nijpels persoonlijke leven (een interview waarvoor hij zelf het initiatief genomen had, maar waarvan hij, na lezing, afstand nam) ze deden Nijpels en de WD weinig goed. Ook omdat er vanuit de WD-top steeds zeer schutte rig op gereageerd werd. Schutterig en weinig spor tief verloopt ook het proces van Nijpels' aftocht. Een openlijke erkenning van collectief falen, van mis management in fractie én partij, blijft achterwege. Nij pels wordt de zondebok, de anderen - fractietop, partij top, - wassen de handen in onschuld. Nijpels is natuur lijk veel te verwijten, maar een feit is en blijft dat nie mand uit de partijtop hem de afgelopen jaren heeft gehol pen. Als men hem al corri geerde, dan gebeurde dat zo onbeholpen en zelfs deloyaal (met name door de fractielei der in de Senaat, Zoutendijk) dat het helpen eerder in het tegendeel verkeerde. Een verbazingwekkend staaltjê van ontbreken van elk besef voor politieke en menselijke verhoudingen leverde die zelfde Zoutendijk ook zondag nog. Wie haalt het nu in zijn hoofd om te verklaren dat de politiek leider maar beter 'de luwte van een vakminister schap kan zoeken, om daar aan de verbetering van zijn imago te werken'? Snapt zo'n man niet, dat hij met een dergelijke uitspraak Nijpels nog verder onder de grond schoffelt en bovendien het ministersambt in discrediet brengt? Als de machtsstrijd in de WD tot uitkomst zou hebben dat mensen als De Korte (voorman in de fractie van de afgelopen jaren, pas kort mi nister) of Kamminga (partij voorzitter) omhoog zouden klimmen naar het politiek leiderschap, dan wordt hun aandeel in de neergang van de partij ontkend. Alles op de schuldenrekening van Nij pels schrijven is al te goed koop. Voor de toekomst van de partij die als verkie zingsslogan 'als de toekomst je lief is' voerde, is meer no dig dan een op één persoon gerichte zuivering. Door Reué de Vries VOOR vereenvoudiging van de belastingwetge ving staat de klok op vijf voor twaalf. Het is nu of nooit. Dat is de teneur van de commissie Oort, die drastisch het mes wil zetten in het in gewikkeld belastingsysteem. Volgens de commissievoor zitter zou het wel eens de laatste kans voor een reeks van jaren kunnen zijn om tot een werkelijke vereenvoudi ging te komen. Het zal niet gauw weer gebeuren, dat de drie grote partijen CDA, WD en PvdA) het eens wer den over de instelling van de commissie en over de aan wijzing van de leden. Ook zal het niet gauw weer gebeuren, dat negen leden met verschillende politieke achtergronden het eens wer den over zulk een ingrijpend pakket van vereenvoudi- gingsvoorstellen. Daarom moet het rapport Oort ook deel uitmaken van de onderhandelingen tijdens de nu durende kabinetsfor matie. Standpuntbepaling, advisering, uitwerking en wetswijziging kost tijd. Maar dr. C. J. Oort vertrouwt erop, dat de voorstellen in wetten gegoten op 1 janauri 1988 in werking kunnen treden. Po litieke partijen en maat schappelijke organisaties geeft hij de waarschuwing zich in de kritiek te beperken tot de hoofdlijnen van de voorstellen. Maar het gepalaver moet niet te lang duren. Want, zegt Oort, intussen gaat de wereld door en verschuift de sociaal-economische, de bud gettaire en misschien zelfs de fiscale basis waarvan wij zijn uitgegaan. Gaat het te lang duren, dan loopt men bovendien het risisco dat de politieke basis van onze op dracht gaat schuiven". Het vurige pleidooi van de commissievoorzitter bete kent overigens niet de illusie te koesteren, dat alle voor stellen zullen worden aan vaard. Onderdelen kunnen worden bijgesteld. En daar mee moet de kous af zijn, zo klinkt het uit de mond van dr. Oort, die inmiddels van uit de politiek en van de werknemers- en werkge versorganisaties positieve reacties heeft gekregen op het rapport. In het bijzonder slaat aan het voorstel van eén inko mensheffing van 40 procent over inkomens tot 45.000, waarin tevens zijn opgeno men de premies voor de so ciale verzekeringen AOW, AWW, AWBZ, AKW en AAW. De meeste belasting plichtigen merken in het net toinkomen van deze papieren maatregel niets, omdat de nu door de werkgever betaaalde premies voor de AWBZ AKW en AWW boven op het bruto loon komen. Met het tweede voorstel om voor iedereen een basisaftrek van 4.250 in te voeren in de plaats van de nu belastingvrije sommen wordt meteen een einde ge maakt aan de ingewikkelde tweeverdienerswet en de voetoverheveling. En het laatste belangrijke punt is, dat de meeste belastingplich tigen geen ingewikkelde for mulieren meer hoeven in te vullen. Te meer omdat ook aan aantal aftrekposten ver valt of drastisch wordt be perkt, zoals de buitengewone lastenregeling. De commissie heeft overigens bewust niet de hakbijl in de aftrekposten gezet. Zij rechtvaardigt dit met de opmerking, dat het een illusie is te menen, dat een beperking van de aftrek posten een forse verlaging van de belasting- en premie druk mogelij k zou maken. Het siert de commissie, dat zij openhartig toegeeft en met tabellen staaft, dat voor enkele inkomensgroepen, zo als de alleenstaanden vanaf 27 jaar met een wettelijk mi nimumloon de inkomensach teruitgang ongeveer 6,5 pro cent bedraagt. Dat geldt ook voor een alleenstaande werkloze en arbeidsonge schikte (met de laagste uitke ring). De commissie beschouwt dit als de prijs die moet wor den betaald voor de zeer grote praktische voordelen van een systeem met een voor alle burgers gelijke ba sisaftrek. Is men niet bereid die prijs te betalen dan is her-invoering van een al leenstaande toeslag onver mijdelijk. In zijn weerwoord wijst dr. Oort er echter op, dat geval len van een inkomensachter uitgang van 6,5 procent in verhouding maar weinig voorkomen. In de eerste plaats heeft de alleenstaande, jonger dan 27 jaar, thans ook geen toeslag. En de meeste alleenstaanden op het sociaal minimum met een uitkering gaan er niet op achteruit, we gens de netto-nettokoppeling van hun uitkering aan het netto minimumloon van ge huwden. Dat werkt ook door naar de koopkracht van 815.000 alleenstaande bejaar den en ongeveer 400.000 al leenstaanden in de bijstand en in de Rijksgroepsregeling werkloze werknemers. Him DEN HAAG (ANP) - Dr. C. J. Oort (bestuurslid van de ABN) denkt dat een vereenvoudigd belastingstel sel, zoals een commissie onder zijn leiding dinsdag presenteerde, op 1 januari 1988 in werking kan tre den. De voorstellen, die tijdens de Kabinetsformatie op de tafel liggen, behelzen een inkomensheffing (pre mies en belastingen) van 40 procent over de eerste 45.000 gulden belastbaar inkomen. Daarboven wordt alleen nog maar belasting betaald. De vele belastingvrije voeten worden vervangen door één enkele basisaftrek. Hiermee verdwijnt de fraudege voelige tweeverdienerswet. koopkracht blijft praktisch gelijk. Hetzelfde geldt voor 140.000 weduwen, van wie de uitkering in de visie van de commissie netto wordt ge koppeld aan het netto mini mumloon. Voor de groep alleen staande werklozen en ar beidsongeschikten (van 27 jaar en ouder) pleit de comis- sie invoering van een speci fieke maatregel, omdat deze groep maandelijks enkele tientjes beneden het sociaal minimum voor alleenstaan den uitkomt. Zij genieten als groep niet de bescherming van netto-nettokoppeling. Voor hen stelt de commissie een opslag volgens de Nieuwe Werkloosheidswet of krachtens de AAW en AOW voor. Voor het overige blijven de verschuivingen in de inko mensverhoudingen beperkt Het minimum gezinsinko men en het modale gezinsin komen blijven praktisch ge lijk. Daarmee blijven ook de gekoppelde uitkeringen netto gelijk. De middengroepen gaan er iets op vooruit. Hopelijk zal de commissie Oort de laatste zijn in de stoet geneesheren om de 'ko ningin der belastingen' (de inkomstenbelasting), die al geruime tijd ernstig ziek is. te genezen. Het woord is nu aan de politiek. DEN HAAG (ANP) - kunnen twee a drie proce de olieprijsdaling wordt sumenten Kontakt const Koopkracht van juni dat, maanden de olieprijs me strippenkaarten en treink per en soms zelfs duurde pikt het voordeel in, aldus takt. De dieselolie waar de daalde sinds november cent in prijs. Als men dat dat gemiddeld tien procen het streekvervoer uit en- zou de prijs van een bus procent omlaag kunnen, werd echter duurder. Ook de elektriciteit, de metro en trein, wordt vol P VLAARDINGEN (ANP) Zwembadmedewerkers de zwemvaardigheid van d surfers, zeilers, sportvisse noodzaak van het overlevin Steeds meer waterrecrea doende voorbereid het wate van de gevaren op het wate Dit jaar zijn er ondanks volgens de vereniging al z- reid het water opgingen. De NVZ heeft bij het mi in ons land structureel het pakken. Voor een deel word ANWB georganiseerde ma Delft, Markelo en Zeewol zwembaden in ons land wo gegeven. UTRECHT (ANP) - De ach ban van de Industriebon FNV en CNV legt zich met geveer tweederde meerd heid neer bij een metaal zonder concrete afspra over invoering van de 36- werkweek. Die conclusie kan wor getrokken nu het leeuwend van de ledenvergadering van de industriebonden o het moeizaam bereikte ond handelingsresultaat in de i taaiindustrie achter de rug i Weliswaar ligt het uitbl ven van concrete afsprak over de 36 uur de vakbo sachterban zwaar op de ma Maar voor de meerderh wordt de pil toch minder bit VANDAAG wordt het Hagedt in Plein Spanje '36 - '39. E Piet Laros zal daar een mon ders die in de Spaanse Burge Republiek streden tegen Fra ondersteunde fascistische trc Het Spanje-monument is e de oud-Spanjestrijders, die m ren omdat ze gevochten had 1970 kregen de eerste oud-! terwijl 8500 oud-SS-ers al vc hadden teruggekregen. De oud-Spanjestrijder is ei heel slecht vanaf gekomen. I derland in de dertiger jaren e Europese stormen waaiden heid van enkelen - die ook m gemeen gezien werd als een fascisme - bij een groot con lende, ontmoedigende Nede de vrekkige rentmeester Col den de potentiële Spanje-vec ren, arresteerden belangrijke en de officiële Nederlandse meer Franco-gezind dan neu te zeggen. De Internationale Brigades landers gediend hebben, war waar'offensieven gestart of moesten worden opgevanger hoog. Van het Nederlandse helft. Eind 1938 keerden de Spal de Republikeinse regering vai binding van de Brigadistas - werkt, maar ongebroken. Ve vijfentachtig procent lid van d 9er van een anarchistische oi met evenveel idealisme en or de nazi's. Het waren dappere mense en misschien zelfs dromerige ze, voor het goede, tegen he waren de eersten in de onze r maakten en in die zin kunnen genen die tot in onze tijd n want, zoals Berthold Brecht mevrouw Carra' een hoofdrol: n|emand meer neutraal zijn, me".

de Stem | 1986 | | pagina 2