PvdA Axel komt vergeefs op voor huurders MOLENROUTE ZIKV-cursisten presenteren zich PvdA Axel wil een stem in beleid woningbouwvereniging BURGEMEESTER HACK MAAKT OPENING TS GENHEID lOUWKUNDIG OR de zomer! likaan jwbedrijf bv uwbedrijf bv PAGINA ZEELAND 2 Plaatselijk nieuws Hengstdijk Clinge Ossenisse Positief advies over uitbreiding haven Terneuzen WOENSDAG 28 ME11986 ELF STEMMEN TEGEN IN RAAD Schietingen EXPOSITIE. DEMONSTRATIE EN INF0-AV0ND BE&FEM VANZEELAND - Restanten Graikot i met hooi te maken, •gras-, bloempollen e onbekende micro- erse kwaal is echter ddel H00IK0SIN te H00IK0SIN Pechiney maakt winst van 70 miljoen Kransen Bingo - Op recreatiecentrum De Vogel werd een bingo ge houden waaraan 120 personen deelnamen. Uitslag: 1. J. Krasp, Antwerpen; 2. me- vorrw Toos, Son en Breugel; 3. J. Buys, Oudenbosch, 4. R. Freyser, Hulst; 5. A. Breem. Goes. Viswedstrijd - De vissersvere niging De Clingse Hengelaars houdt zaterdag 31 mei op hei viswater De Zestigvoet eer wedstrijd voor seniorleden. Ei wordt gevist van 13.30 tot 16.3C uur. De deelnemers kunner hun plaats aan het viswatei bepalen door het trekken var een nummer. Iedere deelne mer moet zich houden aan hel daarvoor opgestelde regle ment. De prijzen bestaan uil visgereedschap. Oud papier - De voetbalver eniging Clinge haalt zaterdag 31 mei vanaf negen uur 's morgens weer oud papier op. Gaaibolling - In zaal Hof ter Nesse werd een gaaibolling gehouden waaraan 51 perso nen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: A. Roelands, St.- Niklaas; extra hoge vogel: L. de Koster, Walsoorden; rech ter zijvogel: H. de Waal; eerste linker zij vogel: A. Remijn, beiden Ossenisse; tweede lin- ler zijvogel: K. de Waal, Rot terdam; derde linker zijvogel: A. de Kever, Ossenisse; groot ste aantal (6)F. Hiel, Ossenis se. Kaarting - In zaal Hof ter Nesse werd een joker wedstrijd gehouden waaraan 16 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw Van Poorten, Osse nisse; 2. mevrouw Neve; 3. me vrouw Asselman, beiden Kloosterzande; 4. mevrouw Reyns-de Kort; 5. mevrouw Van Heese-Reyns, beiden Os senisse. Kaarting - In zaal Hof ter Nesse werd een kaarting ge houden waaraan 54 personen deelnamen. Uitslag: 1. O. Con cierge, St.-Niklaas; 2. Th. Ver- cauteren, Kloosterzande; 3. mevrouw Rottier, Ossenisse; 4. E. Otjes, St.-Jansteen; 5. C. Rijt, Ossenisse. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Staten commissie voor Economische Zaken heeft positief geadvi seerd over de provinciale bij drage aan de verlenging var de Zuiderkanaalhaven in Ter- neuzen. Wanneer straks d< Staten ermee instemmen kar het Havenschap Terneuzer een bijdrage van negen ton te gemoet zien. m te zoenen -tlculleren kje, jubileum, receptie, erloving, overwinning, raham, openbare dank, mag best eens in de agma familieberichten i duur hoeft het niet te sten nog geen tientje), torn j 1,90. Eén grote ,45 Voor het plaatsen riding met een formaat ienwijf 13,50 toeslag, p aanvraag Bij niet- rdt 4,00 adm kosten jen niet geretourneerd, jeef uw tekst 2 dagen én van onze kantoren, n stuurt u eveneens 2 g naar Postbus 3229, fteli|ke opgaven worden teerd indien naam en ok indien Uw betaling ihouden ons het recht opgaaf van redenen te jeren rigsnleuws >lom op donderdag. en Oma AAR t Gouden Jaar Alain, Car- Caroline, Stefan, Marlijn, mingsbedrijf met vesti- België, Duitsland en or aan de Dr. Hub van lurg zoeken wij op kor- r Van een onzer verslaggevers AXEL - De Axel PvdA fractie heeft gisteravond op nieuw tevergeefs geprobeerd een aantal huurders in Axel te laten profiteren van de 156.000 gulden die de gemeente van het rijk heeft gekregen voor groot on derhoud. Dit geld moet volgens het college doorgesluisd worden naar de Regionale Woning bouwvereniging. De PvdA vindt dat het rechtstreeks naar de huurders moet gaan. De raad hield de poging van de PvdA gisteren tegen met elf stemmen tegen en vier voor. De PvdA bracht gister avond de kwestie nog eens aan de orde omdat het zich geër gerd had aan een opmerking van wethouder H. de Mul. De Mul, die het plan volgens de PvdA onvoldoende verdedigd had bij de woningbouwvere- mng, had het initiatief van de PvdA een verkiezingsstunt genoemd en dat vond J. Jonge- pier te ver gaan. „De enige bedoeling was de »rg voor de huurders", zo merkte Jongepier getergd op. Zoals gemeld hebben zo'n driehonderd huurders van wie de afgelopen maanden de wo ning is gerenoveerd een tege moetkoming van 2000 gulden in de herinrichtingkosten ge kregen van de woningbouw- verening. De bewoners hadden daar aanvankelijk geen recht omdat de opknapbeurt niet als renovatie wordt aange- ZllIDDORPE - Zaal De Herberg, 30 schutters: hoge en tweede zij vo gel: G. van Meelen, Graauw; eerste zijvogel: D. Kogelman, Zuiddorpe; grootste aantal (6): G. van Meelen, Graauw en M. Hamers, Westdorpe. OSSENISSE - Zaal De Zeemeeuw, 23 schutters: hoge en eerste zij vo gel: F. Peyl; tweede zij vogel: E. Colman, beiden St.-Niklaas; groot ste aantal (5) en vliegende vogel: L. de Clerck, Hamme. merkt. Dit omdat de woningen niet ouder dan 25 jaar zijn. In het kader van een nieuwe rijksregeling voor groot on derhoud wordt er opeens 156.000 gulden op de rekening van Axel overgemaakt. Het college en de woningbouwver eniging, die de 2000 gulden als een voorschot beschouwt op subsidies die eventueel nog af komen, vindt dat de woning bouwvereniging daar recht op heeft. De PvdA niet, omdat de meeste bewoners volgens de partij kennelijk meer kosten hebben gemaakt dan de 2000 gulden. „Onder meer aan be hang en sauswerk", zo deed J. Vink gisteravond uiteen. Af gesproken is in een vorige raadsvergadering dat wethou der De Mul de bewoners zou horen en indien mocht blijken dat ze inderdaad meer kosten hadden gemaakt zou proberen de woningbouwvereniging tot andere gedachten te brengen. Dat laatste heeft hij volgens de PvdA niet willen doen. „De hoorzitting is zonde van de tijd geweest. Door puur gemak zijn alle wegen nu geblok keerd", aldus Jongepier. De opmerkingen van Jonge pier en Vink, en het onder zoekje van De Mul, destijds wethouder Ruimtelijke Orde ning, zijn echter voor het col lege geen aanleiding het standpunt te wijzigen. „Als de PvdA gekrenkt is biedt het college zijn excuses aan. Het is niet gebruikelijk dat na een hoorzitting uitlatingen in de pers worden gedaan", zo ant woordde de nieuwe RO wet houder P. Apers. „Maar we hebben geen aanleiding gezien om van ons standpunt af te wijken". Van een onzer verslaggevers AXEL - De Axelse PvdA vindt het een prima zaak dat de gemeente Axel garant staat voor een conversiele ning van 85 miljoen gulden voor de Regionale Woning bouwvereniging Zeeuwsch- Vlaanderen maar Axel moet dan wel een vinger in de pap krijgen in het beleid van de vereniging. De PvdA fractie stelde gisteravond tijdens de raadsvergadering B en W voor een plan te maken waarin de besteding van 170.000 gulden, een vijfde van het financiële voor deeltje dat de woningbouw vereniging jaarlijks aan deze transactie overhoudt, wordt aangegeven. B en W zijn bereid dit ver zoek zo gauw mogelijk met de woningbouwvereniging te bespreken. Zoals gemeld wil de 're gionale' af van een aantal dure leningen met een ge middelde rente van tien pro cent en een gemiddelde loop tij d van 32 jaar. Daarvoor wordt goedkoper geld ge leend, tegen de huidige ren testand van 6,56 procent. Het rente voordeel dat hierbij na verloop van achttien jaar, de duur van de nieuwe lening, vrij komt is 126 miljoen gul den ineens. De wonigbouw- verening wil dat geld tezij- nertijd indirect ten goede la ten komen van de huurders. Omdat er wat getalmd is met het verzoek van deze conversielening is de rente in de onderhandelingspe riode nog eens met een pro cent gezakt. Dat levert op jaarbasis een extra voordeel van 850.000 gulden op. Voor de besteding van dat geld, zo vindt de PvdA moet jaarlij ks een plan komen. De PvdA vindt het reëel dat Axel, die tenslotte garant staat voor 85 miljoen gulden, een stem krijgt bij het vaststellen van de bestemming daarvan. De CDA fractie kon zich daar niet helemaal in vin den. „We moeten ons niet te ver gaan mengen in een zaak van particulier initiatief", zo reageerde Kesbeke. Wethou der J. van Schaik wees hem echter erop dat de gemeente wettelijk toezicht op de wo ningbouwvereniging heeft en dat alle activiteiten van de vereniging goedkeuringB en W moeten hebben. Tot nu toe heeft Axel dat nog nooit een beroep gedëan op dat wetsartikel omdat de ver standhouding met de wo ningbouwvereniging altijd goed is geweest. „Maar nu we garant staan voor 85 mil joen gulden vind ik het ge rechtvaardigd dat we een kijkje in de keuken nemen. De woningbouwvereniging heeft daar overigens geen bezwaar tegen", aldus Van Schaik. Het CDA na dit be toog ook niet meer. met dit lange en totaal niet ter zake doende verhaal? Wel als de fietsen dan toch van de zolder zijn, willen we u eens attenderen op de Mo lenroute. Of liever de Oost- Zeeuws-Vlaamse Molenrou te. Molenroutes zijn er bijna in ieder Zeeuws gewest uit gezet. Die van Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het meest bekend. Op Flipland kun je moeilijk van een route spreken, want daar is maar één molen. Een grondzeiler met onbekend bouwjaar, genaamd De Hoop en de moeite waard om te bekijken. Om op Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen terug te komen: er zijn nog vijf complete en functionerende molens te bezichtigen. Het merendeel ook inwendig. Op Hoek Windlust; te Spui tussen Axel en Terneuzen Eben Haëzer (zie foto). Kuitaart heeft Vogelzicht, Hulst de Stadsmolen en Groenendijk (Kloosterzande) een naam loze standermolen. Onlangs is- die gerestaureerd en weer tot malen geschikt. De Mo- - FOTO ERIK 0SSEWAARDE lenroute leidt ook langs en kele restanten. Sas van Gent heeft twee uitzonderlijke overblijfsels binnen zijn muren. Aan de Kloosterlaan is nog een deel te zien van een in 1696 ge bouwde getij molen. Die werkte niet op windkracht, maar op waterkracht. De gang waardoor het water stroomde is er nog alsmede de plaats waar het molenrad en de molen zelf stonden. Als we het wel hebben is dit het laatste restant van een getij- molen in heel Nederland. België heeft er enkele meer. Op de Molenbergh aan de Westdam staat (kap- en wiekloos) een achtkantige, stenen grondzeiler. Ook dat type, achtkantig en steen, is uitermate zeldzaam in de Nederlanden. Het restant is alleen van buitenaf te be zichtigen. Verder kent in middels iedereen natuurlijk de 'molen van Jozef' in Axel. Terneuzen had ook zo'n mo lenromp staan, maar omdat dat het laatste restje herin nering aan een vroeger Ter neuzen was, is het haastig afgebroken. Veel minder be kend zijn de restanten van twee molens te Overslag. Beide zijn te vinden aan 't Gebuurte. Een ronde stenen stellingmolen uit 1859 en daarnaast het muurwerk van een rosmolen. De ener gie daarvoor werd geleverd door rondjes draaiende paarden. Tot slot l'Ordre te Lams- waarde, zo'n beetje schuin tegenover de kerk. Niet te bezichtigen. Nu de route zelf. De stichitng De Zeeuwse Molen zit er achter en voor het Zeeuws-Vlaamse heeft daar natuurlijk molenken ner en molenaar Frans Wee- maes van St.-Jansteen de hand in gehad. Waar ver krijgbaar? Als het goed is bij de VW, die is er voor. In ieder geval ook in het Hul- sterse Streekmuseum. Daar is ook een afdeling over mo lens, molenbouw en dergelij ke. Toch in Hulst zijnde is het zinvol dat ook eens te gaan bekijken. Wanneer welke molenwerken te be zichtigen zijn of meel voor 'eigen bak' verkopen, is mo menteel moeilijk te zeggen. Raadpleeg daarvoor de VW's of binnekort de weke- lijks verschijnende recrea tiekrant. fiets maar, want de wegen zijn klaar slik en moor, da's zonde voor d'auto." Maar alla ons fiets staat niet meer boven en met de auto sprin gen we ook vrij slordig om. Zoals ieder is, is met ons al lemaal zoals Gerrit van der Veen zegt in zijn Fragment- sen (Slibreeks): „Wij bezit ten langzamerhand alles en daardoor niets meer." Dat laken over die fiets laat ons ook niet helemaal los. Heel veel vroeger zag je dat op de boerenhoven in 't 'graikot' (gerijkot is rijtuig berging). De zoldering werd helemaal bespannen met oude lakens. Tegen 't stof. Dat was direct geen overbo dige luxe, want dikwijls was het graikot in de schuur of in het wagenhuis en op de planken zoldering werd hooi of dergelijke getast of graan opgeslagen. Dat wil nog wel eens stof geven. Toen met de opkomst van de auto allerlei geïmprovi seerde garages geforceerd moesten worden, deed zich wel eens hetzelfde probleem voor. Overigens kijken we nog steeds met verbaasde verwondering naar de boer derij waar zoveel jaar gele den de auto gestald werd in een ongebruikte achterka mer. Ze staat er nog trou wens, ergens onder Zaam- slag. Waar willen we nu heen De molen van Spui. 'unctie zijn: "S-opleiding of gelijk- ig in soortgelijke func- ing hebt, zien wij uw e gaarne uiterlijk 13 ju- toon 013-630055* r een windje staat. Houdt ieke periodes de ramen :ker van de auto, en draag ril buiten. Smeer wat eme in de neus zodat de :xtra hindernis moeten eer ze kwaad kunnen aan rander ook de voeding: s en zetmeel, veel vruch- en en veel vitamine C. Hen imeopatisch genees- [OOIKOSIN. Dit natuur- aat is samengesteld uit de bestanddelen van exclu- skrachtige planten (o.a. Slechoma, Ariala quin- -IOOIKOSIN is jarenlang ai grote groep patiënten uitstekend. Het heeft geen en en kan dus ook veilig ren en bestuurders van den gebruikt. ingeveer twee weken voor- idige werking van HOOl- h heeft ontplooid. Begin tijd met innemen; de >ikoortspatiënten weten er zij doorgaans de eerste varen. Ook als de hooi- i al heeft aangediend kan >IN met succes worden zoals vele tevreden patjën- getuigen. :h genieten de zomer (OSIN van NAPHYT0 ;t, drogist/reform en Niet vrije Polen ook welkom bij bevrijding Van een onzer verslaggevers AXEL - Burgemeester A. Hack van de ge meente Axel heeft gisteravond een opening gemaakt naar de huidige Poolse regering. Hij wil er zich voor inzetten om de Poolse ambassa deur, die kortgeleden nog een bezoek aan Axel heeft gebracht, een uitnodiging te bezorgen voor de krans- legging bij het monument voor gevallen Polen op 19 september dit jaar». Het bezoek op die dag van een afvaardiging van de Poolse regering moet dan wel geschieden op een ander tijd stip dan het bezoek van de zo genaamde vrije Polen, die als sinds de oorlog welkom in Axel zijn. „We moeten in Axel waken voor een rechtsreekse confrontatie anders zou de do denherdenking zich in een klap ontwikkelen in een zeer nare gebeurtenis", aldus Hack over de in Axel zeer gevoelig liggende kwestie. De vereniging Axel-Polen, die de herdenking van de be vrijding organiseert, erkent namelijk enkel maar de Poolse regering in ballingschap in London en onderhoudt der halve enkel maar contacten met de vrije Polen. Axel voert daarmee zijn eigen wereldpolitiek daar geen enkel land de Poolse re- gring in ballingschap erkent. PvdA'er H. Jongepier drong het college er gisteren naar aanleiding van de officiële ontvangst op het stadhuis van de Poolse ambassadeur Woj- teck op Tweede Pinksterdag op aan de huidige Poolse rege ring te erkennen en de ambas sadeur uit te nodigen op 19 september. „Zet jij je fiets op zolder?" was een serieuze vraag naar aanleiding van een opmer king in deze rubriek: nu de fietsen van de zolder zijn ge haald. We grepen met die opmerking even terug nar de tijd dat de fiets met delfde zorg gekoesterd werd als de auto in de jaren zestig. Of nog tegenwoordig. Naar de tijd ook dat er dikwijls per gezin maar één fiets was. Die kreeg na iedere rit een poetsbeurt, werd dan in de gang of in de 'beste kamer' weggezet, keurig onder een doek tegen het stof, tegen verschieten van de kleur door licht en tegen het ver weren van de banden. Je ziet ook niemand meer zijn fiets ondersteboven op het dammegat zetten, terwijl hij/zij in het land aan het werk is. Dat was op een zon nige dag minder nadelig dan met de banden op de grond. Daar nog een doek over was natuurlijk helemaal op safe spelen. Maar ja, je ziet geen mensen meer in het land ook. In de winter ging de fiets vaak naar de zolder. De we gen waren veel te vuil om te berijden of zonder meer on begaanbaar. Het wiel stropte dicht door het (bieten)slik en dan kon je met de fiets op de nek verder. Te voet was stukken gemakkelijker en voor de fiets veel beter. Me nigeen heeft in die beginja ren ook z'n auto nog thuis la ten staan: „We pakken de Kantoren ïemeuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Emile Oalon, Co Meertens, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Bugène Verstraeten. Middelburg: Henjc Postma. Soes: Clé van Ka'twijk. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: Menu, privé tel. 01150- 85839. •s-i» VLISSINGEN (ANP) - Het aiuminiumconcern Pechiney Nederland NV in Vlissingen heeft over 1985 een netto posi tief resultaat behaald van ruim 70 miljoen gulden. Deze winst is mede veroorzaakt door enkele bijzondere win sten over vorige boekjaren, zo blijkt uit het dinsdag uitge brachte sociaal jaarverslag. Toch was de aluminium- markt slecht in 1985. De ver koopprijzen daalden en in de vrije wereld werd slechts 84 procent van de geïnstalleerde produktiecapaciteit benut. De bij Pechiney Nederland inge voerde produktieverminde- ring in juli 1984 van 12 procent, werd ook in 1985 gehandhaafd. Van een onzer verslaggevers „Het zou ons zeer verheugen om samen met de officiële ver tegenwoordigers van een volk dat zich zo met verlies aan vele eigen levens voor de be vrijding van Axel heeft inge zet kransen bij het monument van de gevallenen te leggen", aldus Jongepier. Hack, die op persoonlijke titel sprak omdat hij de kwes tie eerst binnen het college wil bespreken, voelt voorlopig er niets voor om beide partijen tegelijkertijd naar Axel te la ten komen. „In Breda en Amersfoort worden de Polen ook niet uitgenodigd op een tijdsstip dat de vrije Polen daar komen. Ik denk wel dat we daar in de toekomst gelei- Burgemeester Hack overhandigde op 20 mei het Axelse gemeentewapen in glas en lood aan de Poolse ambassadeur. - foto de stem/corj.de boer delijk naar toe moeten groeien", aldus Hack die eerst de vereniging Axel-Polen in de kwestie wil mengen. „Maar niet zo direct. Dat zou een zeer pijnlijk voor de vrije Polen kunnen zijn". Jongepier toonde zich zeer tevreden met de opstelling van de burgemeester. Nochthans vroeg hij het laatste woord: „Het kan dan wel een pijnlijke zaak voor de vrije Polen zijn maar het is al veertig jaar een pijnlijke zaak voor de Polen die naar de oorlog een andere keus hebben gemaakt en terug naar Polen zijn gegaan. Ook deze Poolse strijders hebben recht op datgene wat ze ver dienen". HULST - De afdeling Hulst van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) stelt vanaf vrij dag 6 juni werken van cursisten tentoon in de ont moetingsruimte van het gemeenschapscentrum Den Dullaert. Naast de cursussen kera miek, houtsnijden, textiele werkvormen, tekenen en schilderen presenteren de kin- derateliers uit Graauw, Sint- Jansteen, Nieuw-Namen, Hei kant en Hulst hun mooiste werkstukken. De tentoonstel ling is te bezichtigen tot en met 15 juni. De opening wordt vrijdag 6 juni om 19 uur verricht door burgemeester F. Jacobs. Ter gelegenheid van dit feestelijk gebeuren gaan cursisten wer ken in de kleine zaal en laten iets zien van hun kunnen. In de foyer kunnen belangstel lenden kennismaken met kin- derritmiek, klassiek- en jazz- ballet via een doorlopende vi deopresentatie. Alle belangstellenden in het creatieve handschrift' biedt bet ZIKV Hulst op deze avond om 20 uur de mogelijkheid kennis te maken met kalligra fie Docent René Rauch toont en bespreekt de vele mogelij k- heden. Deze nieuwe cursus be gint in september. Na dit avondvullend gebeu ren rondt het ZIKV het cur susjaar af met een vier weken durende cursus landschap schilderen. Die begint op 7 juni "an 10 tot 12 uur met een in formatie-ochtend. Deelnemers worden ingeleid in de basis principes en aquareltechnie ken. Ook worden praktische tips gegeven voor het buiten schilderen. Zaterdag 7 juni van 13 tot 16 uur en de daarop volgende drie zaterdagen van 10 tot 16 uur trekt men erop uit om de mooiste stukjes Zeeuwse natuur te schilderen. I

de Stem | 1986 | | pagina 15