MB Politie Zeeland houdt weer actie 'Auto open' Bijval voor behoud Ledeltheater VEINIG AANGIFTEBEREIDHEID Meer inspraak ouderen bij woningbeleid Terneuzen Rijders onder invloed weer stevig gestraft Autobedrijf v. Dorst-Breda Diamanten echtpaar in Terneuzen HET WEER Jongetje (6) zwaar gewond agina zeeland 1 JUNI/JULI/AUGUSTUS EXPOSITIE WONENEN WELZIJN50+ woensdag 28 me11986 Bewolking Weer in Europa Te Veldhuis nu zeker van zetel A53 Officieel Toyota-dealer voor Breda, Nieuw Ginneken, Prinsenbeek,Etten-Leur, Zundert, Rijsbergen, Terheijden en Teteringen. Speelhuislaan 156 A. Breda-Noord. Tel. 076-712000 VAN ZEELAND T27 Van onze correspondent TERNEUZEN - Het echtpaar J. Haak-De Regt herdacht gisteren het feit dat het 60 jaar geleden in de echt werd verbonden. De heer Haak, geboren te Hoek, is 84 jaar. Zijn echt genote, die het eerste levenslicht in Sluiskil zag, is een jaar jonger. Beiden genieten nog steeds een goede gezondheid. Het echtpaar heeft één kind en vier klein kinderen. In hun woning aan de Willem de Zwijgerlaan kwam ook burgemeester C. Oc keloen namens het gemeentebestuur zijn fe licitaties aanbieden en overhandigde een bloemstuk. Landbouwerslust, zo luidde de naam van de hoeve aan het voormalig Don kerstraatje, gelegen tussen Driewegen en Katspolder, waar het echtpaar Haak na het huwelijk jaren lang woonde. Een toepasse lijke benaming, want het boerenleven was voor Haak zijn werk en zijn hobby. Jarenlang schonk hij daaraan zijn beste krachten en had dan ook weinig tijd over voor andere bezigheden, uitgezonderd zijn gezin. Vandaag is er in restaurant De Braak man te Hoek een receptie waar ongetwijfeld veel vrienden en bekenden van nu en uit vroeger jaren het echtpaar Haak gelukwen sen zullen aanbieden. Winkeldiefstal Zeeland zaak van vele miljoenen Het echtpaar Haak-De Regt MIDDELBURG - Een op de vijf winkeliers in Zeeland wordt jaarlijks het slachtoffer van winkeldiefstallen. Hierbij wordt het Zeeuwse detailhandelbedrijf voor 14 miljoen gedupeerd. Een derde van de winkeliers schat aan schadepost van rond 5.000 gulden per jaar te hebben. in de plaatselijke krant schrijft'. Gevraagd naar het waarom van het niet doen van aangifte blijken veel winkeliers liever de zaak zelf af te handelen - eigenrichting - in plaats van de administratieve rompslomp van een aangifte op hun nek te halen. Dikwijls betreft het ook een geringe waarde waarvoor men al die moeite niet wil doen. Vaste klanten blijken ook op enige clementie van de winkelier te kunnen rekenen. Een op de tien winkeliers denkt dat aangifte geen zin heeft omdat de politie of justi tie 'toch niets doen'. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/TERNEUZEN - In de maanden juni, juli en augustus houdt de politie in Zeeland (rijkspolitie, gemeentepolitie, marechaussee) weer de actie 'Auto open?'. Doelstellingen zijn: het aantal diefstallen uit auto's te verminderen; de Zeeuwse bevolking (automobi listen) meer bewust te maken; te bereiken dat van de ge controleerde auto's niet meer dan zeven procent niet is afgesloten. De actie zal worden begeleid door een advertentiecampagne in diverse in Zeeland verschijnende bladen, het plaatsen van voorlichtingsborden en het leggen van folders in auto's die niet zijn afgesloten. De actie 'Auto open?' werd in Zeeland voor het eerst gehou den in 1982. In dat jaar lag het aantal diefstallen uit voertuigen 19 lager dan in 1981 (726-707). In 1983 leek de actie succes te heb ben toen het aantal diefstallend daalde tot 606. Dat was tevens het laagtepunt, want in 1984 was het aantal diefstallen weer ge stegen tot 781 gevolgd door 1985 dat een record van 854 te zien gaf. Deze cijfers zijn overigens het topje van een ijsberg. Een on derzoek in 1983 leerde dat veel meer mensen met diefstallen uit voertuigen werden geconfronteerd. Berekeningen wezen uit dat 5.054 mensen slachtoffer waren geworden terwijl in dat jaar maar 606 aangiften werden gedaan. Tien procent denkt aan het lubbele. Vijftien procent komt met bedragen die variëren van 10.000-50.000 gulden. Ondanks ieze forse bedragen is de aan giftebereidheid van de besto len winkeliers in Zeeland ge- ing. Dit zijn enkele conclusies ran een vorig jaar gehouden enquête over winkeldiefstal in Zeeland, uitgevoerd door het Regionaal Bureau Voorko ming Misdrijven in samen werking met de Kamers van Koophandel. In 1985 werd in 1992 gevallen de politie ingeschakeld en uit- tindelijk werd in 399 gevallen daadwerkelijk een proces erbaai ondertekend. Dat be- lekent dat van elke honderd door de winkeliers geconsta teerde winkeldiefstallen ('he terdaadjes') er slechts zeven ten strafrechterlijk staartje iregen. Volgens een woordvoerder van het Regionaal Bureau wijkt het beeld in Zeeland niet af van het landelijk gemiddel- Aanleiding tot de enquête waren signalen dat het aantal gepleegde winkeldiefstallen ïou toenemen terwijl tevens een verharding in het gedrag van sommige daders werd verondersteld. Dit laatste nu blijkt mee te vallen. „Wij heb ben niet de indruk dat meer geweld bij winkeldiefstal wordt toegepast", zo werd gis teren gezegd. Brand Op het lijstje 'onaange naamheden' die een winkelier kunnen overkomen komt win keldiefstal op de derde plaats. Als eerste staat 'brand' ver meld en als tweede 'een boze klant die een ingezonden brief Bijhouden De Provinciale Politie Com missie kwam naar aanleiding van de enquête tot een aantal aanbevelingen. Winkeliers moeten een goede controle hebben op het bedrijf sgebeu- ren; nauwkeuring moet wor den bijgehouden hoe groot de schade door winkeldiefstal is; in alle gevallen moet de politie worden ingeschakeld en win keliers zouden meer moeten samenwerken. Aanbevelingen ook voor de politie: geven van goede voor lichting; aandacht voor signa len rond winkeldiefstallen; het opnemen van alle aangiften van winkeldiefstal, een goede registratie en tot slot overleg met het Openbaar Ministerie om geverbaliseerde winkel dieven ook daadwerkelijk voor de rechter te halen. „Pas als mensen zien dat po litie en justitie de zaak flink aanpakken zal ook de bereid heid tot aangifte toenemen. Dat betekent wel dat het poli- tiepotentieel er moet zijn om deze zaken op te nemen", zo werd gisteren door de woord voerder gezegd. "0STBURG - De noodkreet 'an het duo Peter de Lijser en ':am Heyboer om het Oost- jwgse Ledeltheater voor Oest-Zeeuwsch-Vlaanderen k behouden kreeg gisteravond de bovenzaal van Chez René 'ardig wat bijval. Dit van een t'oot aantal verenigingen uit regio en de politieke par- jfen die aan de oproep van de teitiatiefnemers gehoor had- ®n gegeven. Zoals bekend wil de huidige !l6enaar van het theater, de kfer Standaert uit Terneuzen, "september de zaak gedeel- k'ijk dicht gooien, onder an- Jere voor de toneelactivitei- '--m. Geruime tijd al is een 'mbtelijke ad hoc-commissie '/:deltheater bezig de moge- 'ikheden tot behoud te onder den. Maar nu er haast ge- mpn wat mep** druk op de ketel zetten. Men wil uit een bredere laag van de bevolking initiatieven ont plooien om dit monument te behouden. „Eerst behouden en dan aanpassen", was de kreet die veelvuldig uit de zaal naar voren kwam. Het aanpassen inmers zou een slordige acht ton gaan kosten en dat zagen de vertegenwoordigers van de verenigingen veel te ver gaan. Behouden en de huurprijzen betaalbaar maken voor de amateur, dat is de boodschap waarmee een spontane werk groep binnenkort naar de drie Westzeeuwsvlaamse gemeen tebesturen gaat, want het is geen Oostburgse, maar een re gionale gebeurtenis. Peter de Lijser zal die gebeurtenis coördineren. Bijstand kwam van Piet Brakman, Jan Jan sen, Bram Heyboer en Isaac Haartsen. Burgemeester C. Ockeloen bekijkt het tentoongestelde. Rechts van hem zijn vrouw en de heer A. Janse, voorzitter van de woningbouwvereniging - F0T0WIMK00YMAN Van een onzer verslaggevers SLUISKIL Sinds gisteren is in het dienstencentrum De Sterre in Sluiskil de tentoon stelling 'Wonen en welzijn 50+' te zien, een initiatief van de Woningbouwvereni ging en de Stichting Welzijn voor Ouderen in Terneuzen. Deze willen de ouderen in de gemeente Terneuzen inten siever betrekken bij de bouw van woonruimte voor oude ren. Aan de expositie, ge opend door burgemeester C. Ockeloen, is een enquête ge koppeld, die als een soort 'marketing - onderzoek' moet dienen. De tentoonstel ling laat zien dat verschei denheid en 'maatwerk' een steeds grotere plaats inne men op het gebied van wo ningbouw voor ouderen. A. Janse, voorzitter van de woningbouwvereniging: „Ik heb me er altijd aan geër gerd dat er over ouderen be slist wordt, zonder dat ze zelf meepraten." De woning bouwvereniging en de Stich ting Welzijn voor Ouderen willen inhaken op twee pij lers van het overheidsbeleid. In verband met de nadruk die de regering legt op een zo lang mogelijk zelfstandig wonen door oudere mensen, zei J. Hamelink, voorzitter van de stichting: „Maar dan moet je er ook iets aan doen. Je moet woningen bouwen waarin de mensen ook lan ger zelfstandig kunnen wo nen. Dat betekent dat er aangepaste woningen moe ten komen en dat er een aan vullend pakket maatschap pelijke dienstverlening moet zijn." Hamelink zei bang te zijn voor de bezuinigingen die de overheid op dit gebied wil doorvoeren. Hij voelt weinig voor een zorg voor ouderen, waarbij de naaste omgeving en de familie een grote taak krijgen. De tweede pijler van het regeringsbeleid, ver taald in 'grotere zorg voor de vergrijzing', kan volgens hem moeilijk gecombineerd worden met bezuinigingen op het terrein van de dienst verlening. De tentoonstelling bestaat onder meer uit een fotoge deelte waarin woonvormen als aanleunwoningen, woon groepen en verzorgingste huizen belicht worden. Te vens hebben Tafeltje Dekje en de telefooncirkel van de Stichting Welzijn voor Ouderen een aparte plaats. De bezoekers kunnen via een video—presentatie zien hoe er in het land over huisves ting en hulpverlening voor ouderen gedacht wordt. De informatie die de ten toonstelling geeft, is de basis voor een enquête waarmee de initiatiefnemers een beeld willen krijgen van de wen sen van ouderen. De vragen lijst gaat niet alleen over wonen, maar informeert ook naar vorzieningen als open baar vervoer en verkeers veiligheid voor bejaarden. De heer Hamelink: „Met de resultaten willen we naar instanties als de lokale over heid, de vervoersbedrijven en Veilig Verkeer Neder land." De tentoonstelling blijft tot en met vrijdag 30 mei in Sluiskil. Donderdag 28 mei is er een discussiemiddag. Vol gende maand verhuist de expositie naar het diensten centrum De Veste in Ter neuzen. De openingstijden zijn van 9.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Don derdag 29 mei is zij tevens te bezichtigen van 19.00 tot 21.00 uur. Toenemende bewolking met regen vanaf de kust. Mogelijk onweer in het zuidoosten van het land. Min. temp. tot rond de 9 gr. Max. temp. van 13 gr. aan zee tot 18 gr. elders. Ma tige tot vrij krachtige zuidwes ten tot westen wind. De voor uitzichten voor donderdag tot en met zondag: wisselvallig weer met kans op wat lichte neerslag. Het blijft fris. (Bron: Ukkel) zwaar bew17 zwaar bew21 half bew17 regenbui14 onbewolkt29 half bew.24 zwaar bew28 onbewolkt27 onbewolkt21 zwaar bew21 licht bew13 zwaar bew.26 regenbui25 onbewolkt16 zwaar bew29 onbewolkt29 zwaar bew17 onbewolkt26 zwaar bew.24 onbewolkt17 zwaar bew.22 zwaar bew29 onbewolkt25 regenbui22 onweer26 half bew.25 regen15 onbewolkt23 onweer29 onbewolkt26 onbewolkt28 zwaar bew.17 Amsterdam.... Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest..... Bordeaux Brussel Dublin Frankfort.. Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Split Stockholm Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het Zeeuwse VVD-Kamerlid Te Veldhuis keert definitief terug in de nieuwe Tweede Kamer, die 3 juni wordt beëdigd. Dat is gis termiddag komen vast te staan na de loting door de Kiesraad. Te Veldhuis hoorde vorige week donderdag, daags na de Kamerverkiezingen, tot zijn eigen verbazing dat zijn her verkiezing niet helemaal zeker was. Hij liep kans in de 'wachtkamer' te komen als de hoogste drie op de lijst - Nij- pels, Smit-Kroes en De Korte - alle drie in de zuidelijke pro vincies waren 'ingeloot'. Te Veldhuis hoeft nu niet te wachten tot een aantal VVD'ers naar het nieuwe ka binet doorschuift. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het 6-jarig jongetje W. D. uit Terneuzen is gistermorgen omstreeks half twaalf bij een verkeers ongeval in zijn woonplaats zwaar gewond geraakt. Hij werd per ambulance overge bracht naar het accademisch ziekenhuis in Gent. Het ongeval gebeurde op de Michiel de Ruij tersingel. Vol gens de bestuurster van de bij het ongeval betrokken perso nenauto, mevrouw M. van A. uit Terneuzen, stak het jon getje plotseling hardlopend de rijweg over. Omdat echter de juiste toedracht van het onge val de politie niet helemaal duidelijk is, verzoekt deze eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Telefoon 01150-94151. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Het is ver bijsterend dat het op nieuw jaarsrecepties blijkbaar so ciaal acceptabel is dat men zich binnen enkele uren laat vollopen, waarna er vervol gens niemand is die zo'n gast belet nog in zijn auto te stap pen". Officier van justitie mr. Huijgen maakte deze opmer king in de zaak tegen de 41-ja rige Vlissinger C.C. die dins dag voor de politierechter stond omdat hij op 10 januari ais spookrijder op de autosnel weg betrapt was op het rijden met een alcoholpromillage van 1.96. C. had dit promillage opge daan tijdens een nieuwjaars receptie van zijn bedrijf, waar hij overvloedig gebruik had gemaakt van de onbeperkt aangevoerde alcoholische ver snaperingen. Tegen zes uur die middag besloot hij naar huis te rijden omdat hij zelf niet in de gaten had hoeveel hij in korte tijd had ingeno men. 'Maar blijkbaar kreeg ik on derweg een black-out', zo be toogde de Vlissinger, die even later op de snelweg bij Mid delburg door een geschrokken automobilist als spookrijder werd gesignaleerd. C. ontdekte na enige tijd ook zelf zijn ver gissing en probeerde onmid dellijk te keren. Hij deed dat alsof dit de normaalste zaak van de wereld was, aldus de getuige. Officier van justitie mr. Huijgen merkte verder op dat 40 tot 50 procent van de poli- tierechterscapaciteit besteed wordt aan het berechten van rijders onder invloed 'en dat zal de eerste jaren en zelfs deze eeuw wel niet verande ren. Daarvoor is een verande ring van mentaliteit nodig waarbij mensen zich verant woordelijk moeten gaan voe len voor het drankgebruik van anderen. Zolang dergelijke toestanden op nieuwjaarsre cepties mogelijk zijn, kunnen we dat wel vergeten', zo be sloot hij moedeloos. De Vlissinger werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee we ken, een boete van 1500 gulden en een rij-ontzegging van ne gen maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. De 31-jarige Middelburger A.K. had zijn problemen op 22 januari met 'wat bier' wegge spoeld en kwam hiermee op een alcoholpromillage van 2.17, die werd geconstateerd nadat hij was aangehouden omdat hij slingerend over de weg reed. Ook hij kreeg een voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd van twee we ken en daarnaast een boete van 2000 gulden en een rij -ont zegging van zes maanden waarvan de helft voorwaarde lijk. Tegen de 48-jarige A.v.d.V. uit Kapelle eiste officier van justitie mr. Huijgen een ge vangenisstraf van twee weken en een voorwaardelijke rij ontzegging van negen maan den met de bijzondere voor waarde dat V.d.V. in die pe riode uitsluitend vrachtwa gens mag besturen. Dit laatste omdat deze verdachte met een onvoorwaardelijke ontzegging ook zijn baan zou kwijt raken. V.d.V. had op 6 oktober gere den met een alcoholpromillage van 2.33 die het resultaat zou zijn van het nuttigen van 'zes pilsjes'. Behalve de tel was de man vervolgens ook het in zicht kwijt geraakt voor wat betreft zijn eigen situatie, want hij besloot laat op de avond 'een dronken vriend thuis te brengen'. Zijn raadsman mr. Sap toonde aan dat er in het pro ces-verbaal een onnauwkeu righeid stond met betrekking tot de bloedafname, op grond waarvan hij vrijspraak be pleitte. Mr. Huijgen besloot daarop de zaak voor een nader onderzoek voor onbeperkte tijd aan te houden.

de Stem | 1986 | | pagina 13