•LOMA COBOL Beckenbauer zorgt voor donderslagen Sank TUMULT ROND TV-CAMERA'S IN KOERS Marco van Basten naar Fiorentina Weer minder toeschouwers JTBANK Autocoureur uit Sprundel verongelukt in Baarlo Historische passage -J AUTO LEASEN OF AUTO HUREN? DIJDEN VOOR forse kritiek op gebrek aan medewerking tijdens voorbereiding op wk Tour-ploeg Schuiten bijna rond tijdens autospeedwayraces VIPUTER SCHOOll GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 ng voor rijks-erkend Lobberich girorekening gekt :n en terugboeken e bekende giroka envoudig. »p de Plusrekening ig opzij leggen en leid hebben dat u bedragen steeds •hikken, eer informatie over Haal de folder "Gi t postkantoor, hem ook telefonis gratis06-0400,bere idagt/m vrijdag tot zaterdag tot 12.00i ookspaaigemi Nederlandse miljonairs in de Giro )anny Blind laar Ajax VOLGENS ITALIAANS SPORTBLAD AJAX EN VAN BASTEN WETEN VAN NIETS ïrij Nederland SPORT IN 'T KORT Voetbal ^1 aa«a Autoleasing UGd9C Autoverhuu Eindhoven, Heerlen en ïoolcomputer. kMMEUR: een beroep sn en vooruitzichten. liploma MAVO 4 (MU- iewijs 4e klas HAVO eze coupon ongefran- antwoordnummer 142, 3.S., Passage 4-6, 6411 710446. Leeftijd: Opl.: ST. MORELIA (DPA/SID) - Terwijl bui ten de regen en hagel tegen de ruiten sloegen, zorgde Franz Beckenbauer zaterdag in Morelia achter het glas voor echte donderslagen. Voor de toe hoorders bij de pers-conferentie van de Westduitse bondscoach, kwamen ze op een moment dat iedereen dacht dat de hemel boven 'die Mannschaft' vol ledig helder was. De aankondiging van de beste Westduitse voetballer aller tijden dat hij het na de strijd om het Europees kampioenschap van 1988 in eigen land voor gezien houdt, bleek achteraf nog de minst schokkende mededeling. Meer dan tien-duizend kilometer van huis, brandde Beckenbauer plotseling los over alles dat er volgens hem fout is of verkeerd gaat in het Westduitse voetbal. En dat bleek heel wat. Nie mand en niets deugde er eigenlijk. Als Franz Beckebauer (rechts) tijdens de training in het Mexicaanse Mo relia samen met doelman Toni Schumacher. - fotoanp eerste nam de bondscoach het vertrek van zijn vedetten naar het buitenland op de korrel. Aanleiding voor de on verwachte uitval was de aankondi ging van libero Karl-Heinz Förster dat hij de komende vier seizoenen uit komt vooor Olympique Marseille. „Met Rummenigge (Italië), Briegel (Italië) en Littbarski (Frankrijk) is hij al de vierde basis-speler die vertrekt. Het wordt zo langzamerhand proble matisch een representatief team sa men te stellen". „Maar ja", vervolgde hij zeer geïrri teerd, „wereld-en Europees kam- piooen worden we toch in geen geval". Ook het feit dat de Westduitsers voor de Europese titelstrijd geen kwalifica tie-wedstrijden hoeven te spelen en zich dus in alle rust kunnen voorbe reiden, bracht Beckenbauer niet tot kalmte. De geruchten dat ook Voller, Matthaus en Klaus Allots door buiten landse vereniging zouden worden aangetrokken, deden hem alleen nog maar harder uitvallen. „We moeten maar eens goed nadenken of we de 'buitenlanders' nog wel moeten oproe pen. Misschien is het wel beter als wij hun vergeten en gaan bouwen aan een nieuw, jong team". De bondscoach belandde daarmee aan bij het volgende punt van kritiek. Op het moment dat hij dat zei, sloeg hij namelijk een diepe zucht en keek moedeloos in het rond. „Eigenlijk is dat ook zinloos. Ik zie namelijk in ons land nauwelijks jonge spelers, die ge noeg aanleg hebben voor het nationale team. Van de groep van junioren, die wij twee jaar geleden voor ogen had den als opvolgers van de huidige ster ren, zijn alleen Berthold en Thon nog over. Met de rest zouden we nu niet eens meer wereldkampioen bij de ju nioren kunnen worden". Zonder pauze vervolgde Becken bauer zijn tirade. Voor de vereni gingen die uitkomen in de Bundesliga had hij ook nog het een en ander in petto. „We moeten het aantal teams in de hoogste klasse terugbrengen. Veer tien zou het beste zijn, zestien eigen lijk het minste. Maar nee hoor, de he ren bestuurders willen het met acht tien teams doen. En daar zit zoveel schroot bij, dat is ongelooflijk. Maar ja, als het mee zit hebben we in 2870 het aantal teruggebracht. Nou, ik heb absoluut geen zin daar op te moeten wachten". Ook de trainers van de vereni gingen in de Bundesliga kregen een flinke kat uitgedeeld. Beckenbauer verwijt hun dat zij absoluut geen re kening houden met het nationale elf tal en weinig loyaal zijn. „In plaats van constructief met mij samen te werken, is er sprake van twee kampen die elkaar tegenwerken. Als 'die Mannschaft' slecht speelt, staan de he ren direct klaar met kritiek. Maar als ik vraag de spelers een week ter be schikking te stellen als voorbereiding op interlandwedstrijden, begint ook iedereen weer te gillen dat zoiets niet kan. De laatste twee jaar hebben wij ons één keer kunnen voorbereiden als gewenst. Gevolg was dat we Portugal in Lissabon volledig wegspeelden. Ik wil in 1987 de hele groep een week voor elke wedstrijd bij elkaar hebben, zo niet dan zoeken ze het allemaal zelf maar uit". gen per telefoon, lemen zijn er niet >tr. 11 .00 uur. Raas pleegt bijna 'moordaanslag' n deelnemersbewijs 'i blokletters invullen» Van onze speciale verslaggever SAUZE-D'OULX - Jean- Paul van Poppel behoort tot de vier best betaalde renners in de ronde van Italië. Door twee gewon nen massasprints voor de eerste plaats, een dag de rose trui en drie dagen de paarse trui, verdiende hij acht miljoen lires, ruim dertienduizend gulden. Alleen de Italianen Vi- sentini (9 miljoen), Sa- ronni (9) en Bontempi (8.5) verdienden tijdens de eerste veertien etappes meer lires dan de Neder lander. Teun van Vliet werd in het weekeinde voor de derde keer lire-miljonair. Hij won de 'vliegende etappe' bij de negentigste kilometer ter ere van het negentigjarig bestaan van de organiserende krant. Van Vliet kwam daar door op de eerste plaats in het tussenklassement te staan. Ploeggenoot Jo- han van de Velde nam in het weekeinde in het geldklassement de ne gende plaats in met 3.6 miljoen verdiende lires. Van onze sportredactie Rotterdam - na afloop |>n de wedstrijd Sparta-Ajax wit Sparta-verdediger Danny Blind, die De Wit van fa volledig aan banden leg- «keen driejarig contract gete- N bij Ajax. De transfersom voor de 24- Isrige rechterverdediger be haagt om en nabij een half niljoen gulden. Door Rob van Deursen VLISSINGEN/GOES - Jan Raas brieste van woede. Na afloop zaterdag van de 27ste ronde van Midden-Zeeland voor profs - winnaar Gerrit Solleveld - bekende de Zeeuwse ploeg leider dat het niet veel gescheeld had of hij had in de finale van de koers een regelrechte moordaanslag gepleegd. „In de Tour de France vorig jaar heb ik per ongeluk een motorrijder aangereden, maar dit keer heb ik me echt moeten inhouden om de motor met de camera man van de NOS niet finaal van de weg te knallen. Die vent deed er alles aan om de tweede groep in de laatste kilometers bij de vier koplopers te brengen. Het was puur stayeren. Ik heb me echt zitten verbij ten van woede. Gelukkig voor die kerel ging het op het nippertje nog allemaal goed en bleven die vier weg. Anders had ik me niet meer kunnen beheersen". Wim Jeremiasse, wedstrijd leider in de ronde van Mid den-Zeeland kon begrip op brengen voor de grimmige uit val van Raas. „Het begint zo langzamerhand een nijpend probleem te worden die TV- mensen in de koers. Het zal in derdaad niet lang meer duren of ploegleiders zullen zelf in grijpen. Ik zelf ben wel drie keer naar die TV-man gegaan om te zeggen dat hij meer af stand moest nemen. Hij ver tikte dat gewoon. Wat moet je dan doen? De organisatoren van deze wedstrijd hebben veel geld betaald (23.000 gul den. red) om de TV binnen te halen. Die hebben de televisie nodig. Dus dat geeft al een be paalde remming om iets te on dernemen. En daarnaast heb ik geen enkele mogelijkheid tot sanctie. Die bestaat een voudig niet. Wat die man deed was bijna pure koers-verval sing. Hier moet wat aan ge beuren". Het is dit seizoen opvallend dat in wielerwedstrijden de mensen, die de TV-opnames verzorgen zo vaak botsen met hen die verantwoordelijk zijn voor het reglementair verloop van de koers. In de ronde van Spanje had het Nederlandse internationale jurylid, Wim Roozenburg, in zijn functie als voorzitter van de jury het re gelmatig aan de stok met de bestuurder van de motor met daar achterop de camera-man. Roozenburg heeft inmiddels een rapport van drie velletjes naar de UCI (de internationale wielerbond) gestuurd met zijn aanmerkingen. De Neder landse wieler-official trachtte tijdens de Vuelta diverse ke ren de TV-motor uit de wed strijd te verwijderen, maar kreeg daarvoor geen gehoor bij de organisatie. Logisch want ook daar werd veel geld neergelegd (zo'n 1 miljoen gul den) voor de TV-reportages. In de ronde van Italië kla gen de renners over het feit dat de helicopter, die nodig is om de beelden van de rijdende camera's over te brengen naar het grondstation bij de finish, te dicht boven het peloton hangt zodat het moeilijk is om op de fiets te blijven zitten. Volgens de coureurs zijn al di verse valpartijen ontstaan door de turbulentie veroor zaakt door de wieken van de helicopter. Wim Jeremiasse, ook inter nationaal jury-lid: „Het kan zo niet langer. Als wedstrijd leider zit je steeds tussen twee vuren in: dat van de organisa tie, die de TV nodig heeft om sponsors te lokken en dat van de renners en jury, die een re gelmatig verloop van de koers Voor het eerst in de historie passeerden 'gewone' mensen zaterdag de Stormvloedke ring Oosterschelde. In dit geval waren het de deelnemende profs plus de volgers-kara vaan van de 27ste ronde van Midden-Zeeland. Op de foto een beeld van de passage, die trouwens sportief gezien niet als erg geslaagd mag worden beschouwd. Zie daarvoor sportpagina vijf. - fotoanp nastreven. Daarom zullen we - en die afspraak is inmiddels gemaakt - met de mensen van de NOS en de wedstrijdleiders rond de tafel moeten gaan zit ten. Dan kunnen we in Neder land in ieder geval tot een re geling komen. Wij van onze kant willen de camera-men sen, die op een motor zitten, best vertellen wat wel en niet kan. Misschien komt dit inci dent in de ronde van Midden- Zeeland wel voort uit onwe tendheid. Aan de andere kant moeten wij mogelijkheden tot straffen krijgen. Zoals het nu gaat, kan die kerel zijn schou ders optrekken en rustig ver der gaan. Als wij als wed strijdleiders een stok hebben waarmee we eventueel kun nen slaan dan weet iedereen waar hij zich aan te houden heeft. Krijgen we die stok niet, duurt het inderdaad niet lang meer of de ploegleiders gaan voor eigen rechter spelen. En dan gaan er doden vallen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn..." Van onze sportredactie VLISSINGEN - Zeven man van de PDM-wielerformatie van ploegleider Roy Schuiten zijn zeker (mits er geen bles sures ontstaan) van hun deel name aan de Tour de France. Dat zijn: Pedro Delgado, Ger- rie Knetemann, Stephan Mut ter, Steven Rooks, Gerard Veldscholten, Jan van Wijk en Peter Stevenhaagen. De drie overgebleven plaatsen zullen pas na de rondes van Luxem burg, Zwitserland en van Zweden worden ingevuld. In de ronde van Zwitserland kijkt Schuiten met extra be langstelling naar de verrich tingen van Jan Siemons en Frits van Binsbergen. In de ronde van Zweden moeten Hans Langerijs en sprinter Wim Arras hun laatste exa men afleggen. Ook Dave Akam, die tot nu toe erg te genvalt krijgt nog een kans. Phil Anderson, die Australi sche wielrenner, die lange tijd ziek was, is zaterdag tijdens een internationale wedstrijd in Vancouver actief geweest. Hij eindigde als vierde in een criterium over 175 kilometer. Anderson gaat er vanuit dat hij Veertien dagen voor de start van de Tour de France zo ver hersteld is dat hij alsnog aan het evenement kan deel nemen. FLORENCE (ANP) - Marco van Basten heeft zijn langste tijd als speler van Ajax gehad. Althans, vol gens de Italiaanse sportkrant Gazetto dello Sport. Het dagblad maakte in zijn editie van zaterdag bekend dat de spits een contract heeft getekend bij Fiorenti na. Met de overgang van de Utrechter naar de Ita liaanse vereniging zou een bedrag gemoeid zijn van 4 miljard lire, zo'n 6.8 miljoen gulden. Ajax-penning- meester Lou Bartels ontkent de berichten. „Wij weten van niets. Deze berichten horen we dagelijks". Er is voor Van Basten (hij zegt eveneens van niets te we ten) echter een probleem: de grenzen in Italië voor buiten landse voetballers zijn nog dicht. Pas volgend seizoen be staat de mogelijkheid voor Italiaanse verenigingen weer nieuwe buitenlandse sterren in hun teams op te nemen. Fiorentina heeft voor Van Basten twee mogelijke oplos singen bedacht. De eerste is dat de aanvaller nog een jaar in Nederland te bewonderen zou zijn en dan pas naar Flo rence zou kunnen verhuizen. De mogelijkheid dat Van Bas ten direct al naar Italië over gaat, is echter ook aanwezig. Fiorentina maakt net als veel andere topclubs gebruik van een zogenaamde satelliet-ver eniging: Empoli. Daar kunnen bijvoorbeeld jonge spelers aan het hoge niveau wennen en kunnen oudere voetballers hun loopbaan afbouwen. De satelliet-teams kunnen echter ZEIST - De eredivisie heeft het afgelopen seizoen weer minder toeschouwers getrok- raat 64 68, 3032 CM Rotterdam jnnementsgeld te doen afschrijven, er', maximaal 6 x per jaar Handtekening I'Ondanks snelle hulp overleed Marinus Roks later in het 'is. -FOTO DE STEM Van onze sportredactie BAARLO - De autospeedway races in Baarlo hebben gister middag een mensenleven geëist. De 48-jarige coureur Marinus Roks uit Sprundel botste met zijn wagen tegen een baanpost en liep daarbij zeer ernstig letsel op. Korte tijd later overleed hij in het St. Maartens Gasthuis te Venlo. Het was het vierde ongeval met dodelijke afloop in het sportpark De Berckt sinds het begin van de autospeedwayra ces in 1960. Het fatale incident deed zich tegen het einde van de middag voor. Halverwege de finale wedstrijd van de rodeoklasse verloor Roks, die sinds een jaar aan het autospeedway deelnam, op het rechte stuk te genover de start en finish de macht over zijn bontbeschil derde Volkswagen Golf. Mo gelijk werd de kleine wagen in het gedrang van de Ameri kaanse 'slagschepen' door een andere auto aangetikt, maar dat viel achteraf meer niet te reconstrueren. Kort voor de bocht bij de manege vloog de Golf op volle snelheid van de baan en botste zijdelings met de rechterzij kant tegen baanpost 6. De klap was zó hard - het loodzware obstakel schoof bijna een halve meter naar achteren - dat de wagen 'gehalveerd' werd en Marinus Roks zeer ernstige verwondingen aan hoofd en halswervels opliep. De Brabantse garagehouder moest door de brandweer, die met speciaal gereedschap het dak van de auto verwijderde, uit het wrak worden bevrijd. Ondanks de snelle hulpver lening, waarbij hartmassage werd toegepast, kon het leven van de ongelukkige coureur niet meer worden gered. In zeer kritiek toestand werd Roks per ambulance naar het ziekenhuis afgevoerd. Ook een spoedoperatie was tevergeefs. Rond zes uur overleed Mari nus Roks. ken. In vergelijking met het seizoen 1984-1985 passeerden 105.00 minder bezoekers (2.184.000-2.289.000) de loketten van de stadions. Ook in de eerste divisie liep het aantal bezoekers terug. Het exacte cijfer is nog niet bekend, omdat komende zon dag in deze afdeling de wed strijd DS'79-FC Den Haag nog moet worden gespeeld. De ver wachting is dat het verlies in de eerste divisie ongeveer 50.000 zal bedragen, waarmee het totaal komt op ruim 150.000. PSV was het afgelopen sei zoen het meest in trek. De thuiswedstrijden van de landskampioen werden be zocht door gemiddeld 18.400 mensen. Vorig seizoen was Feyenoord koploper met 17.353. In Haarlem was de be langstelling voor de plaatse lijke FC het minst: 3059 bezoe kers. Vorig seizoen viel Excel sior deze twijfelachtige eer te beurt met een moyenne van 2883. De clubs waren het afgelo pen seizoen wat minder schot vaardig. Nu 952 doelpunten in de eredivisie, het jaar daar voor 983. Ajax spande de kroon met 120 treffers, twee onder het. legendarische re cord. Marco van Basten kwam tot het aanzienlijke aantal van 37 goals, ondanks het feit dat hij een aantal wedstrijden heeft moeten missen als ge volg van een blessure. Het vo rig seizoen was de Ajacied ook al het meest produktief, maar toen reikte hij toch niet verder dan 22 doelpunten. In de eerste divisie heeft Remco Boere nog kans om topscorer van het jaar te wor den. De speler van FC Den Haag moet op dit moment nog RKC'er Peter van Velzen naast zich dulden met ook 28 treffers, maar komende zon dag kan Boere in de wedstrijck tegen DS'79 zijn totaal nog op voeren. Vorig jaar was Peter van Velzen de beste schutter. Toen speelde hij nog voor SVV. De verdediging van PSV bleek het meest hecht in elk aar te steken. De Eindhovena- ren hoefden slechts 22 treffers te incasseren, tien rrfinder dan FC Den Bosch een seizoen eer der. ook gebruikt worden voor het 'stallen' van buitenlanders. In de clausules van de bond om trent de gesloten voetbalgren- zen, is één mogelijkheid open gelaten voor clubs om buiten landse spelers aan te trekken: als een team naar de hoogste klasse promoveert. Empoli neemt op het moment in de Italiaanse eerste divisie da vierde plaats in. De eerste drie op de ranglijst gaan over naar de divisie A. Slaagt Empoli daar inderdaad in, dan zou Van Basten ai volgend jaar in Italië kunnen spelen. Van Bastens overgang naar Fiorentina is ten koste gegaan van zijn vroegere teamgenoot Willem Kieft. De spits van het gedegradeerde Pisa was lange tijd in de markt voor een transfer naar Florence. In de stad van de scheve toren blijft Kieft echter volgens de Ga zetto dello Sport niet. Hij zou een tweejarig contract hebben getekend bij Torino, de vroe gere werkgever van Michel van de Korput. De tweede club uit Turijn, na Juventus, zou voor de Nederlander 1 miljard lire hebben betaald, 1.7 mil joen gulden. Het dagblad maakte ook de verdiensten van Kieft in Turijn bekend: 400 miljoen lire verdeeld over twee jaar. Dat betekent een jaarlijks inkomen van 340.000 gulden. Hoeveel Van Basten bij Fiorentina gaat verdienen, wist de Gazetto niet te melden. FC DEN BOSCH heeft zater dag René van Eek van Excel sior aangetrokken als opvol ger van de naar Feyenoord vertrokken Jos van Herpen. De 20-jarige voorstopper te kende een contract voor twee jaar. Hij is na Arthur Hoyer de tweede aanwinst voor Den Bosch. VOETBAL, BERN (RTR) - Tijdens een buitenge wone vergadering van de Zwitserse voetbalbond is za terdag in Bern besloten het aantal clubs in de hoogste di visie van het betaalde voetbal van zestien tot twaalf terug te brengen. Na een overgangs fase wordt de maatregel van kracht in het seizoen 1987 "1

de Stem | 1986 | | pagina 9