UIT 6 5 Infodagen Amnesty druk bezocht Duizenden genieten van 'beste' Jazzfestival van Terneuzen IEEVWSCH- VLAANDEREN LANGZAAMAAN BEREID TOT BETALEN HET WEER lik op oneindig gebruikte auto's z.g.a.n. KIMENAI AUTOHUIS DONGEN pagina zeeland 1 Half miljoen politierapport nkpop Feest in Oostburg: eeuw lang Charitas- zusters Absolute topper VRIJDAG EN ZATERDAG IN OOSTBURG MAANDAG 26 ME11986 Mooi weer Weer in Europa Centrum alternatieve geneeswijzen in Hulst Rampenplan Doel gehekeld ZE correspondent Gerard seis ruilde onlangs zijn idplaats Bonn in voor ne. Hij volgt daar in Ita- Oees Manders op. In Bonn Gerard vervangen door Drost. In navolgende ,mn schetst Gerard Kes- zijn eerste ervaringen in d, mijn wanhoop, die steeds entieker werd, maakte in- Met het gezicht van and die van zichzelf vindt hij te goed is voor deze we- stak hij hoofdschuddend deutel in het slot en maakte winkel weer open. Een Afri- die van de gelegenheid ge. wilde maken door ook het toor binnen te glippen werd arse toon weer de gang op. Door Gerard Kessels ambtenaar bekeek mijn teren. „In orde", zei hij, „al- uw verblijfsvergunning ;t ik nog hebben." Ik :nde dat ik door de grond te. „Zonder een verblijfsver- ining kan ik u niet inschrij- het spijt me." Even later 1 ik weer op straat. Ten oi aan uiterst sombere ge- hten een taxi opgezocht en terug naar die vermale- de overjarige hippie van een tatini. Die wilde er ook net punt achter zetten om van tt goede maaltijd en een, wat j betreft, volstrekt onver- nde middagrust te gaan ge- ten. Ik kon er niets aan doen, ik de man de volle laag. Hij d mij verkeerd voorgelicht, ik d 20.000 lires aan taxi's uitge ven en ik was er geen lire mee geschoten. Costatini schouders op, wees me met i wijs gebaar een stoel en zei: )kay dan, geen 700.000 lire, tar 500.000 en ik zal er voor ■gen dat u ze snel terugknjgt, met 12 mnd. garantie incl. accu en uitlaat. Bolkensteeg 4 Dongen Telefoon 01623-13970 VAN ZEELAND T15 Gemeenten over de brug voor et scan Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten beginnen nu toch ook, zij het langzaam, over de brug te komen voor de aanschaf van een mobiele computer tomograaf, kortweg de ctscan. Sluis heeft een bijdrage van 1000 gulden in het voor uitzicht gesteld. In het kielzog daarvan willen B en W tan Oostburg nu 5000 gulden aan de Stichting Kanker Preventie Zeeland geven. Elf gemeenten hebben in middels aan de oproep van de stichting gehoor gege ten. ,Voor inwoners van ieeuwsch-Vlaanderen is deze aak minder urgent, omdat de aciliteiten van de ziekenhui- in in Brugge en Gent gemak- ielijker bereikbaar zijn dan Ie van Rotterdam voor de van Zeeland. Niettemin lenen onzes inziens in geval - in als deze gevoelens van so- adariteit met de 'rest van Zee and' mee te wegen", zo moti- itert het college zijn besluit. Daar komt bij dat de hulp tan Zeeuwsch-Vlaanderen iel eens hard nodig kan zijn aide exploitatie van de appa- atuur rond te krijgen. „Men lerweegt in dat verband af braken met de ziektekosten- itrzekeraars te maken om leeuws Vlamingen te ver dichten zo nodig gebruik te ■aken van de Zeeuwse tomo- Hierbij zullen acute ge- iallen echter naar Brugge of - .tent kunnen blijven gaan. dra u een verblijfsvergunning jn verband is het zaak feft." Toen ik het kantoor ver- (je fusieperikelen rond de t riep hij me pathetisch na: aekenhuizen, waarbij de band i/ij zijn allemaal Europeanen; pior Kessels." Ik moest den- Ti aan die woorden van Orson elles: „De enige slechte Ita- ianse acteurs zijn de beroeps- iTscan, waarvoor een totaal- teurs. Op straat had ik het gevod de tragische held uit hel assieke drama, die ondank! roïsche daden ten onder gaat gen bovennatuurlijke mach' n. Even later kon ik toch weei positieve kant van de zaak en. Toch maar 200.000 lire et an afgekregen bij Costatini. en kleine nederlaag in mijn erste grote confrontatie met de aliaanse bureaucratie. En Cos- tini zie ik terug. Nietsvermoe- end wat mij allemaal in dit nd te wachten staat, had ik in luitsland nog een auto gekoctó •ie moet ik importeren. Wordt ervolgd. iet Brugge en Gent ter dis- sssie staat, nauwgezet te vol- jen", schrijven B en W. De actie voor een mobiele sedrag van twee miljoen gul len op tafel moet komen, is ontstaan nadat de staatssecre taris de aanvraag voor een stationaire scanner afwees. Zeeland is volgens de staatsse cretaris een te klein gebied om een dergelijke aankoop te kunnen verantwoorden. Een mobiele scanner be hoort wel tot de mogelijkhe den maar dan moet Zeeuwsch-Vlaanderen de helft van de aanschafprijs op hoesten. Na een aarzelend be gin, waarbij met name de Zeeuws Vlaamse gemeenten het lieten afweten, is inmid dels bijna een half miljoen gulden binnen. Oostburg werkt, in tegen stelling tot initiatiefgemeente Zierikzee, met een bijdrage van een gulden per inwoner. „Als we dat bedrag aanhouden komt de Oostburgse bijdrage hoger uit dan die van Vlissin- gen (15.000) en Middelburg (10.000), hetgeen wat overdre ven mag worden genoemd". Het voorstel van B en W komt vrijdag, 30 mei, aan de orde in de commissie financiën en straf en belastingverorde ningen. Aanvang 15.30 uur. ADZAND - De automobilist kV. uit Knokke is op de Ring- lllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllll|lli'lik"Noord te Cadzand achter 3 een politiewagen gereden, vóór hem reed. De politie geattendeerd door andere 'eggebruikers dat de man voertuig niet naar beho- kon besturen. Een blaas- ötmaakte duidelijk waarom, lp het politiebureau in Oost- weigerde V. een bloed- ïoef. Er werd proces-verbaal ïgemaakt, de man werd ook ®i rij verbod opgelegd. ,r van een blad als De |3n, dat toch in een stad jij de zuidergrens wordt gegeven en verspreid, ikt me wel. Nederlanders ider boek moeten weten lke steden tot 'hun' of t' Nederlandstalig gebied lor enOf toch niet? Zijn een de Belgen zo stom of :h niet? eda, ira Koremans kT De Stem taalfouten lakt, is onderhand wel al- meen bekend. Maar dat vendien de berichtgeving n alle kanten rammel', art ons grote zorgen. T° point now, in De Stem n dinsdag 20 mei j.l. stond n 'artikel' over de 17e edi- van Pinkpop, citaat: law boys claw en Green on d kregen de sfeer er goed Green on red zat maan- g namelijk nog in Tucson, izona, wachtend op het iegtuig. Naar aanleiding ervan rijst bij ons het nge vermoeden dat de iegende reporter van De em het vliegtuig naar Ge in ook gemist had. Waar- hij nlijk lag een vlug tele- ontje ten grondslag aan -t artikel. jsbergen, Etten-Leur, ivid W'. Roozendaal, Ger il CJ. Bastiaansen, Pau) istiaansen. Esther Caanen ischrift redactie: De opmcr me lezer zal gezien hebben''" :t bericht over 'Pinkpop J**, t ANP, het Algemeen Neder nds Persbureau afkomstig it ANP is een doorgaans n* trouwbaar instituut, nxw™; et gros van de Nederland^ anten voor een groot deeim m berichtgeving aangewe** Niettemin blijft het eerj ,,.p nde fout. Ook namens het Ar ize excuses daarvoor. 1ARDENBURG - Uit de auto »n Van L. uit Serooskerke is adagmiddag in de Beoosten iedepolder, tijdens een dutje an de bestuurder, diens jas gestolen, waarin zijn porte feuille zat, alsmede zijn papie- «n. De jas is later terugge- onden, de inhoud bleek ver benen. lINGE - Vermoedelijk als g van het rijden met een 'hoge snelheid, in combinatie 'et het gebruik van alcohol, is Belg R. van D. zaterdag morgen omstreeks 01.45 uur 'et zijn personenauto op de 'ravenstraat te Clinge tegen bee geparkeerd staande luto's gereden. Een daarvan, 'gendom van mevrouw M. "w T., werd daarbij geheel 'etnield. De tweede, van E. W. 't Moerbeke, werd, evenals tt voertuig van Van D., baar beschadigd. 3 - Bij een verkeersonge- •ilop de Deltaweg zijn gister- 'ag drie personenauto's ®sr zwaar beschadigd en een 'orde licht. Er viel een licht 'wonde. Voor de Zandkreek- stonden drie auto's te '"hten omdat de brug tij de ft voor het passeren van een "tip voor het wegverkeer gesloten. Op dat moment ''derde de automobilist J. B. J' Verseke, die tegen de laat st wachtende auto aanknalde. inzittende daarvan, me- ';°Uw A. D.-B. uit Middelburg '"d licht gewond. Ze werd *r ambulance overgebracht tar het Bergzioht-ziekenhuis 'Goes, maar mocht na be deling weer naar huis. j®lKANT - Zaterdagmorgen '"d half vier raakte de auto- '"wlist I.S. uit St.-Jansteen op de Julianastraat te Heikant de macht over het stuur kwijt en raakte in een slip. Het voer tuig kwam tot stilstand in de tuin van J.M. De omheining van de tuin werd, evenals de personenauto, zwaar bescha digd. OOSTBURG - In de Burcht straat is M.S. uit IJzendijke achter op de personenauto van R.M.V. uit Schoondijke gere den. Deze laatste was gestopt voor tegenliggers, hij wilde linksaf de Erasmusstraat in. S. bemerkte dit te laat. TERNEUZEN - Bij een ver keersongeval op rijksweg 61 is gistermiddag de Belgische duopassagiere mejuffrouw A. van H. uit Hoboken gewond geraakt en per ambulance overgebracht naar het Juliana ziekenhuis te Terneuzen. Na behandeling wegens een her senschudding en kneuzingen aan rug en benen, werd ze la ter op de avond overgebracht naar het accademisch zieken huis te Wilrijk. Motorrijder J. C. uit Hoboken werd slechts licht gewond aan een been. Het ongeval gebeurde door dat de automobilist J. L. uit Terneuzen, komende vanuit de Zwedenweg, wel eerst voor de kruising stopte om enkele voertuigen voorrang te verle nen, maar de uit de richting Sluiskil naderende motorrij der niet zag en de rijksweg op reed. Een botsing was onver mijdelijk. C. knalde tegen de personenauto aan. Bij de bot sing werden beide voertuigen zwaar beschadigd. TERNEUZEN - Vrijdagnacht is bij garage K. aan de Roose- veltlaan te Terneuzen een ge bruikte personenauto, merk Renault 5, blauw van kleur, gestolen. Het voertuig draagt het kentekennummer JZ-27- VZ. Om bij het voertuig te ko men, werd eerst het hekwerk rond het terrein vernield, waarna men een roldeur kon openen. ZUIDZANDE - Op de Brug- gendijk zijn twee personenau to's, bestuurd door A.B.G. uit Teteringen en J.B.S. uit Gei- lenkirchen, met elkaar in bot sing gekomen. De kop-staart botsing gebeurde doordat S. stopte en dit te laat bemerkt werd door G. Van onze correspondent OOSTBURG - De St. Eligius- kerk in Oostburg was gister morgen tot de laatste zitplaats bezet. Het was een beetje feest: meer dan 50 zusters van de orde van Charitas uit Roosendaal waren te gast. Samen met hun acht colle ga's die nog steeds in Oostburg wonen en de kerkgangers vierden zij het feit, dat de Charitas-zusters honderd jaar in Oostburg werken. Na afloop van de mis was er gelegenheid om de Roosendaalse nonnen de hand te schudden. Aanvan- kelijk schoorvoetend, later open en hartelijk, worden de gasten, herkenbaar aan een corsage en naamplaatje, 'be stormd'. „Hoe was de naam ook al weer", vroegen veel zusters aan de oude bekenden en vrienden, die ook moeite had den hun favoriete zuster te herkennen. Door Paul de Schrijver OPGETOGEN REACTIES NA VEERTIENDE UITAVE TERNEUZEN - Duizenden mensen hebben kennis ge maakt met de dit weekeinde meest swingende stad van Zuid-West-Nederland, het anders te rustige provincie stadje Terneuzen. Het veertiende Schelde Jazzfestival, dat donderdag begon en gisteren door een up-tempo optreden van Pia Beek werd afgesloten, heeft werkelijk een massale be langstelling gehad. En wat misschien veel belangrijker is, de ruim 300 musici die aan het festival meewerk ten, stonden over het alge meen garant voor een jazz- evenement van hoge kwali teit. De derde jazzkroegen- tocht was voor velen een topper. Er vielen in vijftien etablissementen zeventien toporkesten te beluisteren. Gewoontegetrouw tijdens de kroegentocht in Terneuzen was dit programma-onder deel een smeltkroes van di- Zomaar een straatje, een orkest en een vriendelijk schijnende zon: een momentopname van een streetparade tijdens het Schelde-jazzfestival - FOTOWIM KOOIJMAN jazzfanaten en zij die het al lemaal 'bijzonder kunnen waarderen', was het concert en met name de laatste set van Lou Donaldson Quartet met Anreet Cobb op vrij dagavond. Deze twee groot heden stimuleerden elkaar tot wat misschien wel het beste concert werd dat ooit in Porgy en Bess is gehou den. Een aparte vermelding voor de blinde pianist Her man Forster. Zijn inbreng tijdens dit optreden was voor velen het beste stuk toetsenwerk dat zij ooit heb ben gezien. Resumerend mag worden gesteld dat het vele werk van de stichting Jazzclub Zeeuwsch-Vlaanderen niet voor niets is geweest. Goede muziek, massaal publiek, een echt jazzfeest en mis schien wel één van de beste festivals die in Terneuzen sinds het begin van het Schelde Jazzfestival zijn ge houden. „Het beste," stelde een vermoeide, maar tevreden mede-organisator Frans de Ruyter. verse muziekstijlen. De lief hebbers van de pure oude stijl, die de laatste jaren toch wat hebben moeten inleve ren als gevolg van een bre der opgezet festival, kwa men zaterdag ruim aan hun trekken. Toppers waren de Retro Jazz Group en de ver rassende New Orleans Train Jazzband, die in De Graan- beurs een flitsende show gaf. In herbergh Tollenique van Henk van Tol vielen de gedrevenheid en originali teit van het 'hot-club' Quar tet Fapy Lafertin op. Lafer- tin zweepte met zijn bril jante gitaarsoli zijn mede muzikanten en publiek op, zodat de traditiegetrouwe sfeer en gezelligheid in de intieme bistro weer een feit werden. Nog twee in het oog springende groepen waren Ritmico Especial, in bistro La Bouteille, en de leuke ca- jun-groep Cuisine Cajun, die op het gezellige 'courtje' van De Uientuin de moei lijke taak had de succesvolle concertfeesten van de Nega Salsa Band (in 1984 en 1985) te evenaren. Cuisine Cajun slaagde hierin volledig en niet in het minst door de ge drevenheid en kwaliteit van zijn muziek. Dat Joep Peeters en 'zijn' Nootenkraaksters het af en toe wat lauw reagerende pu bliek zaterdagavond In Porgy en Bess volledig wist te boeien, hoeft eigenlijk geen nadere vermelding. Peeters boeit altijd. Ook de Gooische Compagnie en de subtiele steel-drummer Rudy Smit waren een schot in de roos. Waren de zit plaatsen in het jazzcafé-bij- uitstek Porgy en Bess zater dagavond bezet door een ge mêleerd gezelschap, de echte jazzliefhebbers en -kenners hadden zich donderdag avond en vrijdagavond al vroeg van een zitplaats ver zekerd. Phil Woods gaf een kwaliteitsoptreden op don derdag. Maar misschien wel absolute topper voor de de Van onze correspondent OOSTBURG - 'Deze Am- nesty-kaars brandt niet voor ons, maar voor de mensen die we niet uit de gevangenis heb ben kunnen redden. Die op weg naar de gevangenis zijn doogeschoten, gemarteld, ont voerd, voor de mensen die 'verdwenen' zijn'. Deze tekst sierde de ingang van Den Hoekzak in Oostburg, waar vrijdag en zaterdag Am nesty International West- Zeeuwsch-Vlaanderen infor matiedagen hield. Op beide dagen was het druk. Vrijdag was de West- Zeeuws-Vlaamse afdeling van Amnesty, die zijn tienjarig be staan viert, al begonnen met de informatiedagen. Bijna vierhonderd leerlingen van de LHNO-scholen uit IJzendijke, Schoondijke en 't Zwin uit Oostburg, waren toen al pre sent. Zij keken, evenals de be zoekers die zaterdag langs kwamen, naar een diaserie over het werk van Amnesty, of namen deel aan het originele landenspel. Ook zaterdag was het be hoorlijk druk. Omer Gielliet had en beeld gemaakt: 'De Ar men', waarin hij een idee gaf van 'bevrijde' en 'gevangen' mensen, die uiting geven van onderdrukking en vrede. Za- Een 'publiekstrekker' was de nagebouwde cel die in Den Hoekzak stond opgesteld. De be zoekers werden in deze cel opgesloten om zo het idee te krijgen wat een gevangene allemaal doormaakt. - FOTOWIMKOOIJMAN Afrika, waar nog steeds ge probeerd wordt om gewetens gevangenen vrij te krijgen. terdag werd dit beeld overge dragen aan vertegenwoordi gers van 't Zwin te Oostburg. De bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om kaar ten te versturen naar Zuid- Een 'publiekstrekker' was de nagebouwde cel die in Den Hoekzak stond opgesteld. De bezoekers werden in deze cel opgesloten om zo het idee te krijgen wat een gevangene al lemaal doormaakt. Ze konden tegelijkertijd luisteren naar een bandje waarop brieven werden voorgelezen. De West- Zeeuws-Vlaamse afdeling heeft een gevangene geadop teerd. Samaan Kongsuphol uit Thailand is na 2Vi jaar strijd enige tijd geleden vrij geko men. Ook daar werd informa tie over verstrekt. „Er is voortdurend aanloop geweest, vooral vrijdag was het druk," aldus Leo Ruyten- burg van Amnesty Internatio nal zaterdagmiddag in Den Hoekzak. „Voorheen hielden we altijd een info-avond, maar nu wilden we nog meer de jeugd erbij betrekken." Dat is zeker gelukt. Voor de komende periode staat er voor Amnesty nog wat op het programma. Dan na melijk worden alle zomer- markten in de regio bezocht. „Natuurlijk zijn nieuwe leden, ook kader, nog steeds van harte welkom," besloot Ruy- tenburg tevreden de twee suc cesvolle informatiedagen. „Natuurlijk kan iedereen ook nog bij ons terecht voor de schrij fa vonden. Matige en aan de kust soms vrij krachtige zuidwestenwind. Mooi weer met mogelijk wol kenvelden over het noorden van het land. Morgen maxi mum temperaturen van 20 tot 25 graden. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: zonnig en warm weer, maar geleidelijk meer bewolking met buien en kans op onweer. Woensdag op nieuw vrij mooi, maar frisser. (Bron: Ukkel) Amsterdamonbewolkt21 Eindhovenonbewolkt22 Vlissingenonbewolkt19 Aberdeenzwaar bew18 Athenehalf bew27 Barcelonazwaar bew.24 Berlijnlicht bew20 Boedapestonbewolkt22 Bordeauxlicht bew.26 Brusselonbewolkt22 Dublinregen18 Frankfortonbewolkt22 Genèvehalf bew23 Helsinkizwaar bew Innsbruckonbewolkt24 Klagenfurtonbewolkt23 Kopenhagen., zwaar bew15 Lissabononbewolkt24 Locarnoonbewolkt26 Londenzwaar bew16 Luxemburgonbewolkt20 Madridzwaar bew Malaga.licht bew28 Mallorcalicht bew28 Malta..zwaar bew27 Moskouhalf bew Münchenlicht bew20 Nicelicht bew.28 Oslozwaar bew15 Parijslicht bew.22 Praag..onbewolkt20 Romehalf bew29 Splitonbewolkt28 Stockholmzwaar bew18 Warschaulicht bew17 Wenenonbewolkt20 Zurichonbewolkt22 Istanbulonbewolkt23 Van een onzer verslaggevers HULST - Hulst krijgt een cen trum voor alternatieve ge neeswijzen. In het centrum, dat met ingang van 1 juni open gaat, worden holistische geneeswijzen (een geneeswijze die niet het verschijnsel be strijdt maar de mens in zijn geheel onder de loupe neemt) en paranormale diagnostiek gepraktiseerd. Het centrum, aan de Bonte- hondstraat, wordt beheerd door de daartoe opgerichte stichting Prisma. Belangstellenden worden zaterdag, 31 mei, in zaal Tif fany in Hulst verwacht voor een info-avond. Aanvang: 19.45 uur. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - Tijdens een rustige, ludieke beto ging in Antwerpen hebben gisteren woordvoerders van de Belgische Ver enigde Aktiegroepen voor Kernstop (VAKS) en de Bond Beter Leefmilieu zich schamper uitgelaten over de rampenplannen van Doel. Hier staat hét kerncentralepark van onze zuiderburen. De woord voerders hebben ook open baarmaking geëist van al len rampenscenario's. Guido Steenkiste, voor zitter van de Bond Beter Leefmileu, hekelde voor 1500 betogers in felle be woordingen de doeleinden van de Belgische kerne- nergiepolitiek. Hij noemde die politiek 'waanzinnig' en stelde de slechte coördi natie bij gehouden ramp oefeningen aan de kaak. De heer Steenkiste wil in een gesprek met premier Martens bereiken, dat van uitbreiding bij Doel wordt afgezien. De 'prominenten' lieten het bij de betoging afwe ten. De minister van Leef milieu stuurde zijn ad junct-kabinetschef. De be togers toeterden en fietsten geruime tijd door het cen trum van Antwerpen - waar het verkeer danig in de knoop raakte - van het Slachthuis naar de Heliha ven en de Groenplaats.

de Stem | 1986 | | pagina 5