MANIFEST A TIE AM A TEURGEZELSCHAPPEN Het Zeeuws Landschap koestert eendenkooi Conflict rond regisseur Zoma Burgemeester voorkomt ruzie raad Aardenburg SOMMIGE Oó-NUMMERSZIJN HELEMAAL GRATIS VOOR ANDERE Oó-NUMMERS BETAAL JE PER MINUUT 06-8..... EN 06-9.. NA ZEELAND 3 UlJDAG 23 ME11986 VAN ZEELAND iburg CADZAND - Het Ledeltheater te Oostburg Loet voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen be houden blijven. Onder dat motto houden Peter je Lijser uit Cadzand en Bram Heijboer uit Breskens dinsdag 27 mei in de bovenzaal van café Chez René een actievergadering. Burgemeester opent Schelde Jazz tuur van renfeesten stalleerd MET VOORSTEL INZAKE HOF VAN EEDE Automobilist doet valse aangifte van aanrijding IN ANNA JACOBAPOLDER Oó-O. Sinds kort zijn erdrie verschillende soor ten 06-nummers. De eerste, de 06-0 nummers, kent u waarschijnlijk al. Die zijn gratis. Met het nieuwe 06-9 is iets heel bijzon ders aan de hand: u koopt informatie per telefoon. Het weerbericht. Popnieuws. Voetbal informatie. Alles wat u snel wilt weten. De prijs ligt tussen de 30 en 50 cent per minuut, en is altijd duidelijk vermeld. Betalen gaat automatisch via de telefoonrekening. Bij 06-8 nummers worden de gespreks kosten tussen u en de instantie die u belt, verdeeld. Uw kosten zijn maximaal 40 cent per minuut en worden altijd bij het nummer vermeld. Al die verschillende nummers lijken wel licht wat lastig, maar in de praktijk zult u er vast veel plezier van hebben. Bel er meteen eens eentje: Pelleboer's Weerlijn 06-91091091, f0,50 per minuut of de ANP Nieuwslijn 06-91122 330, f0,40 per minuut. Of bel voor nadere informatie over de 06-nummers 06-0107 (gratis dus). ptt telecommunicatie politierapport T20 PAGINA ZEELAND 4 De Zelzaatse Rarn» (ZRO) besteedt zon I mei aandacht aan <£1 pnsfeesten die 7 jjr: gehouden. Program j br W. de Groff zendt 111.00 en 12.00 uur »n tsprek uit met een vai ■nisatoren. |- De Oostburgse brid- hield een wedstrijd competitie. In beid»: 1 werd een howell metS [gespeeld. Uitslag I. mevrouw Christiaansen. Wagenaar, 2. dames Ba -De Vries, 3. dames Bac cholten. B-groep: i, m, üarteijn-de heer LanE, I echtpaar Brugge, 3 4. |De Badts-de heer V: - De bridgesociëteitl rg hield een wedstrijd het kampioenschap victory. Uitslag: 1. r Sosseel-de heer Neve, 2 en lid heren De Bruyne'-Ele meren Visser-Ramondt Actie voor behoud theater Oostburg f Ze hopen dat alle amateurgezelschappen en andere verenigingen dan present zijn om de actie te onder steunen en met ideeën te komen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Burgemeester C. Ockeloen opende gister avond in de Terneuzense 'jazz- tempel' Porgy and Bess de veertiende editie van het in ternationale Schelde Jazz Fes tival. Met gepaste eer blikten zowel burgemeester C. Ocke loen als Frans de Ruyter, hoofd van de organisatie, te rug op de inbreng van de vorig jaar overleden Frank Koulen. „Frank was en blijft de ziel van het Terneuzense jazzge- beuren". Frans de Ruyter: „Frank had diepte en zonder dat de meningen altijd parallel lie- pen hebben we veel aan hem te danken. Hij was de man die er allemaal mee begonnen is". De Ruyter toonde zich ver heugd over het programma dat de komende dagen over de jazz-liefhebbers wordt uitge stort. „Er is in Nederland al leen meer jazz in Den Haag en bovendien is de Stichting Jazz club Zeeuwsch-Vlaanderen dit weekend de grootste duide- lijke werkgever in Terneu- zen". Dat de Stichting Jazz Club Zeeuwsch-Vlaanderen niet in de eerste plaats naar de kwa- nititeit kijkt, werd gister avond al snel duidelijk. Na de openingshandeling, met steel drum-solo van Ockeloen, wist het Phil Woods Quintet direct te boeien. Bovendien zorgde de Paul Ambach 'Boogie-Boy' en zijn groep voor een verrassend contrast. Het veertiende internatio nale Schelde Jazz Festival, waar ongeveer 300 musici en 200 vrijwilligers bij betrokken zijn, duurt nog tot en met zon dag. Zondagmiddag is er een slotconcert met Pia Beek en het Quartet Jan Menu. FOTOWIM KOOYMAN een onzer verslaggevers 1UZEN - Voorzitter J.j Rooijen van dej Terneuzen installeerde vond het bestuur va neuzense Havenfeesten ;allatie gebeurde in hei tantoor. 'benoemde bestuurcomj maakt deel uit van d6i structuur waarmee dej Isatie dit jaar voor hefl ;aat werken. De voorzit-J n zes commissies heb- tting in het bestuur. 1 immissies voor de con-J met de middenstand, eme zaken, sportzaken! ;iekzaken. Het secreta-j evert ook een afgevaar-j De voorzitter en de al-1 coördinator van het! r is de heer O. Vosveldl innenkort vervangen! door de heer P. Eysac-j )e heer Vosveld kan zijn niet langer combine- t zijn andere taken. I Het uiteindelijke doel van de I actie is druk uitoefenen op de I gemeente Oostburg om iets te I ondernemen zodat het theater behouden blijft. Het ligt in de bedoeling van I bet tweetal om in september of oktober een grootscheepse manifestatie te houden waar alle gezelschappen die willen Jat het theater blijft bestaan optreden. Onder andere de I Sluisse Rakkertjes, de mu- aekvereniging Veronica en de zanger Piet Brakman hebben al toegezegd dan een optreden te verzorgen. De eigenaar van het theater I wil het pand kwijt maar de gemeente Oostburg is momen teel aan het bekijken hoe het theater voor de streek behou den kan blijven. Op welke ma nier dat moet gebeuren, daar ismen echter nog niet uit. Een «an de mogelijkheden is het geven van een ondersteu- I ningssubsidie. Welke oplossing de ge- I meente ook kiest, het zal veel geld kosten en het is nog maar de vraag of de gemeenteraad daar mee akkoord zal gaan, zeker nu er jaarlijks toch ook nogal wat geld in het multi functioneel centrum Den I Hoekzak wordt gestopt. Dat centrum is enkele jaren I geleden opgezet om er voor te zorgen dat er een nieuwe po- Jiumzaal in Oostburg kwam, voor veel gezelschappen is hei namelijk financiël niet moge lijk om het Ledeltheater af te huren. De podiumzaal van Den Hoekzak heeft echter het nadeel dat ze vrij klein is waardoor het voor sommige amateurgezelschappen niet interessant is om daar een uit voering te geven. Met de actie wil het tweetal aantonen dat, mits de zaal- huur maar redelijk is, het Le deltheater een ideale plaats is waar de amateurgezelschap pen hun uitvoeringen kunnen geven. „Een combinatie van een judo-demonstratie en een balletuitvoering moet onder andere tot de mogelijkheden behoren", zegt De Lijser. Hij vindt dat het de taak van de geineente is om er voor te zorgen dat er een fatsoen lijke theaterzaal in de ge meente is. „Dat mag best wat kosten, de gemeente geeft jaarlijks ook flink wat uit om de zwembaden draaiende te houden". Volgens hem zou het het beste zijn als het Ledel theater wordt omgezet in een naamloze vennootschap. „De gemeente moet dan de meeste aandelen beheren en de rest uitgezet worden onder de be volking". De bijeenkomst in Chez Re né begint dinsdag om 20.00 uur. AARDENBURG - De Aarden- burgse raad besloot gisteren tot het insteUen van een werk groep die gaat bekijken welke laak de interim-commissie Hoi van Eede' moet krijgen. Over een maand komt deze groep met een rapportje naar de raad. Met dit tussenvoorstel van burgemeester E. Jongmans werd voorkomen dat de rege ringscoalitie en de 'oppositie' lijnrecht tegenover elkaar kwamen te staan inzake het tijdelijk beheer het multi functioneel centrum De Hof van Eede. Het college was eerst met 'ERDAM, 22 mei - AardJ ermijnmarkt: In Bint]4 van de oogst 1985 werj 6 contracten verhandelf evering mei tegen W 12,20 per 100 kg. De stemj was flauw. In Bintlf van de oogst 1986 werj 3 contracten verhandeKJ levering april bij /an ƒ30,40 tot ƒ30,501 :g. De stemming wa! oudend. BOSCH, 22 mei - Paar'l irkt: Aanvoer 297 sti n in gulden per stuk-I (aarden 1750-3050, volja*| 1550-2550, luxe 2-janÊe es 1450-2550, luxe 2-J»' rengsten 1500-2550, in* ge merries 1025-20®! l-jarige hengsten eulens luxe merries 5 veulens luxe hengst® I 25, hitten 675-1625, sM>'| pony's ruins 275-5fj ndse pony's merries 2' rijzen in gulden per slachtpaarden 4,80-r slachtpaarden 5,10-' ndel was vlot. 22 mei - Winston: ld L 8, 67, 45-57, kl2 96,73->>*l -54, 33-34, 26-28. Gl<f* J 82-87,71-84,42-46,44, «ff -83, 56-84, 53, 27-36. v?' (elicious: kil 111-136. 1114-137, 69-109, 49,30"'', 30. Jonagold: kil '1 8, 238-254,187,104. APP I dustrie wit: 1590. Col" kil 176, 158-165, kB J rdbeien glas ds X 2WjB,r Ï4-131, kl2 82-84. T9j*SI 1 colli 15538. Gloster: V 17-108. Totaal aantal co TERNEUZEN - Woensdag middag omstreeks half vijf vond op de Axelsestraat ter boogte van de Schuttershof- weg in Terneuzen een aanrij ding plaats tussen twee perso nenauto's. Daarbij zou be stuurder C.E. uit Overslag een andere personenauto, be stuurd door J.B. uit Sluiskil, bebben gesneden. E- reed, nadat beide voertui gen elkaar schampten, gewoon door. Enige tijd later meldde Ni zich op het politiebureau en deed aangifte van het feit nat zijn voertuig terwijl het geparkeerd stond in een par keerhaven aan de Rosegracht, was aangereden en daarbij beschadigd. Een aangifte die bij een door ae politie ingesteld onderzoek a|a vals moest worden be- schóuwd. Genomen lakmon- sters wezen uit dat de opgelo- Pan schade aan zijn voertuig aiaen maar kon zijn veroor- taakt door een voertuig met b® andere kleur dan door E. was aangegeven. Gezien de Afvang van de schade moest veroorzaakt zijn door een aanrijding met een ander, rij- end, voertuig. Omstreeks die tijd meldde °°k B. zich op het bureau. Een aconstrunctie van het onge- la'en een vergelijking met de akmonsters wezen uit dat aaide auto's elkaar geraakt faeten hebben. De gemeente- Pfhie van Terneuzen ver- om i eventuele getuigen die f 16.30 uur die dag iets van ji aanrijding hebben gezien, steilmet haar in verbinding te een voorstel gekomen om de interim-commissie een soort blanco volmacht te geven om de komende tijd het beheer van het centrum te voeren. CDA en Gemeentebelangen konden daar echter absoluut niet mee akkoord gaan, en wilden weten wat nu precies de bevoegdheden zouden zijn. Na een lange schorsing ac cepteerde iedereen het tussen voorstel. De wrevel van CDA en Gemeentebelangen was vooral gewekt door het vage karakter van de interim-com missie. Er zou namelijk geen voorzitter zijn, geen notulen worden bijgehouden, geen agenda aanwezig zijn en de rapportage aan de raad was niet precies geregeld. Wethouder A. Keijmel- Cambier bestreed de vaagheid van de commissie. Volgens haar zou de voorgestelde structuur er zorg voor dragen dat de groep zeer slagvaardig aan de gang kon gaan, maar met name R. van de Wijnckel (CDA) betwijfelde dat ten zeerste. „De oude verordening wordt gewoon buiten werking gesteld. Zo krijgen de meest geheimzinnige werkgroep waarvan niet eens duidelijk is welke bevoegdheid ze heeft", zei hij. Om uit de impasse te geraken lanceerde de burge meester toen zijn tussenvoor stel. H. van Rie (D66) had aan het begin van de besprekingen reeds laten weten dat hij nu wel achter het voorstel van B en W kon staan. Waarmee de barst in de regeringscoalitie weer was gelijmd. Hij steunde het omdat de commissie geen echt officieel karakter zou krijgen. De raad besloot gisteren om de commissie economische za ken van de provincie te bena deren om alsnog geld te krij gen voor de renovatie van de derde fase van de kerktoren De Peperbus in St.-Kruis. Van een van de gedeputeerden heeft de gemeente te horen ge kregen dat GS geen steun wil len verlenen, terwijl de ge meente daar toch wel op re kende. Een officieel antwoord op het subsidieverzoek is ech ter nog niet op het gemeente huis, terwijl het verzoek toch al veel langer geleden gedaan is. Wethouder J. de Ridder deelde aan de raad mee, dat hij hef herstel van het plaatse lijk zwembad zo'n 30.000 gaat kosten. De bodem van het bad is stuk. Maandag wordt met de werkzaamheden be gonnen Zijn vader was kooiker, diens vader was kooiker en nog vele vaders daarvoor hadden dit beroep. Genera ties verder behoort G. van Herk (71) tot een uitstervend ras. Zijn eendenkooien in Anna Jacabapolder zijn met een honderdtal andere de laatste in het land. Droog brood valt er in de eenden vangst niet meer te verdie nen. De kooien en het om ringende paradijsje zijn te genwoordig eigendom van de stichting Het Zeeuwse Landschap, die met over heidssubsidie en inzet van vrijwilligers de boel grondig kon restaureren. Het aloude beroep blijft Van Herk ech ter uitoefenen op het nu be schermd stukje paradijs. Door Joyce Ernest Even lijkt het of de bermen met fluitekruit naar het einde van de wereld leiden. Stil is het daar bij de dijken allerminst meer, zegt Van Herk. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn er mensen met hengels en an dere rommel in de weer. Hier bij de oude schorre- kreek en het omringende bosje ligt het ware rustoord. „Rust, rust moetje hebben om de eenden niet te verja gen", zegt Van Herk en raapt de twijgjes van het pad, dat zich tussen de bo men door naar de kreek slingert. Een klein gebiedje waar jagen, vissen en herrie ten strengste verboden zijn. Een wilde eend is snel ver stoord. Een krakend takje veroorzaakt al deining in de kooi. Nu mag de bezoeker er nog kalm rond wandelen tussen de grassen, brand- en dovenetels tot aan de rieten schermen. Daarachter ligt het rimpelige water waar net twee tamme eenden kwakend in onmin zijn ge raakt. De schermen vormen, alsof ze gemaakt zijn voor verstoppertje, gangetjes. Het spel - vang de eend - gaat er serieus aan toe. Soms wint de man, soms de eend. Ergens in het eerste scherm zit op ooghoogte een gaatje. Zijn er wilde eenden in zicht, dan kunnen ze in een van de vier netten, pij pen heten ze, worden gelokt. Er staat er een op elke wind richting. Een eend vliegt om wind onder de vleugels te krijgen er altijd tegenin, al is het bladstil. „Ik heb altijd een gedres seerd hondje bij me. Geel of wit, dat zien de eenden be ter. Dat duikt daar door het Van Herk bij een eendenkooi: Vroeger kon ik er van leven vierkante gat en komt weer om het scherm terug. Die hond beschouwen de eenden als hun vijand. Ze denken, dat ie ze wil pakken. Maar ze zijn nieuwsgierig, dus ze kijken. Die hond laat zich iedere keer even zien. Steeds een stukje verder. Dan gooi ik wat voer. Daar komen eerst de makke eenden op af, zo de pijp in. Als de wilde erachteraan komen, schiet ik hier achter het tweede scherm. Ze zien me niet en vliegen vooruit de kooi in. Achterin zit dat gat. Ze den ken, menselijkerwijze ge sproken dan, daar kan ik er uit! Daar zit gaas, het kan dus niet. Ze duwen tegen de tuimelaar, die valt achter hun kont dicht. Ik trek aan het touwije en ze zitten in de val. Wat er dan gebeurt? Ze worden de nek omgedraaid en gaan naar de poelier". We staan nu, vijf minuten later, op de glibberige oever naast het roestige kooiwerk. „Zo vlug als ik het vertel, gaat het niet. Het duurt wel even voor er iets inzit, een halve dag. Soms zijn het er twee, soms twintig. Er zijn ook dagen van niks. Vroeger had je zomerbout en winter- bout. Wildeters zijn het hier niet. Het ging allemaal naar de export, Engeland. Ik kon ervan leven. Nu vang ik al leen in augustus en septem ber. De jagers beginnen in juli. De eenden zijn dan nog te jong, niet eens volgroeid. Als de jacht opengaat, vluchten ze naar de eenden kooi. Hier kunnen ze rus ten". Het is waar, zegt de kooi ker of kooiman zoals hij zichzelf noemt, er worden eenden gevangen. Maar als er geen kooien waren, waren er geen eenden meer. Instel lingen op natuurgebied heb ben de meeste aangekocht om de wildstand te behou den. Wilde eenden moeten rust hebben, al moeten ze er voor naar Rusland. Toch heeft ook de wilde eend zich enigszins aange past aan de moderne tijd. „Vroeger", vertelt Van Herk en beantwoordt even flui tend een wielewaal, „toen de eerste vliegtuigen kwamen, van die tweedekkers, dan vloog de kooi al leeg als ze boven Steenbergen waren. Als er nu een vliegtuig over komt, schrik ik. Zij blijven rustig slapen. Als ze uit het ei komen, krijgen ze al een vliegtuig over zich heen". Aan het verschijnsel mens lijkt het dier moeilijker te wennen. Vanaf juli mag er niemand meer Van Herk's domein betreden. Zichzelf geeft hij alleen permissie om te voerderen. Hij wijst naar een kapotte rietmat. Alle re paraties moeten voor het seizoen deugdelijk zijn uit gevoerd. Het kronkelpad gaaf aangeharkt, zodat ge kraak de menselijke komst niet verraad. Vrijwilligers van een natuurorganisatie hebben hem tegenwoordig een handje. Vanaf juli bivakkeren er zo'n drieduizend eenden in - FOTO OE STEM BEN STEFFEN de buurt. Dat is volgens Van Herk niets tegen vroeger. „Nederland is geen water land meer. Een eend moet water hebben. Zo'n goede honderd jaar geleden was het hier allemaal water. Met de spa en het kruiwagentje damden ze het in. Een gat als deze kreek was daar te diep voor". De eend wil zich.ook be schut voelen door geboomte. „In de oorlog waren de een den helemaal weg, want de bomen waren weg door inondatie. Ik heb alles ge rooid en opnieuw beplant. Het was net klaar, toen kwam de watersnood. De helft was weer weg". Vanaf zijn geboorte heeft Van Herk, op een kleine on derbreking na bij de kooien in het bosje gewoond. Elke morgen om half zes, zes uur gaat hij er heen. „Dan hoor je die vogels, alsof ze blij zijn. Je reukt de geur van natte grond en hout. Nee, ik had nooit iets anders willen doen". (ADVERTENTIE) EEDE - Op de Biezenstraat is de 5-jarige M.H.uit Eede ge schept door een personenauto, bestuurd door V. van de E. uit Eede. De 5-jarige kwam met een fietsje plotseling de straat op. Met een gebroken boven been is het kind naar het zie kenhuis te Oostburg overge bracht. GOES - In de nacht van woensdag op donderdag zijn op drie plaatsen in Goes tuin stoelen en/of tafels uit een tuin van een owning gestolen. Dat gebeurde in de Albardas- traat, Van Mellestraat en Tru- manstede. In totaal een scha depost voor de betrokkenen van circa 800 gulden. GROEDE - Bij de Deltawer ken is een groot aantal explo sieven gevonden. Het gaat hier om ongeveer 58 stuks 88 mm. granaten, een drietal hulzen en een pulas. Nabij een bunker werd ook nog een stuk geschut gevonden hetgeen niet meer bruikbaar was. Door de mijn- opruimingsdienst is het spul per boot naar Vlissingen ver voerd. OOSTBURG - In de Burch- straat is W.B, de S. uit Bres kens door een personenauto, bestuurd door J.A. de H. uit Ij- zendijke, aangereden. De voet ganger stak op een voetgan gersoversteekplaats over, doch werd door de automobilist niet bemerkt vanwege de drukte ter plaatse. SAS VAN GENT - De brom fietser A. IJ. uit Sas van Gent werd gistermiddag omstreeks 14. uur bij een verkeersonge val in zijn woonplaats licht gewond. Hij kon, na ter plaatse door een arts te zijn behandeld, naar huis. Het on geval gebeurde op de Benelux- straat, waar hij in aanrijding kwam met een personenauto bestuurd door J. E. uit Ter neuzen, die vanuit de Bag- gaertstraat kwam. De toe dracht bleef onduidelijk, beide voertuigen werden licht be schadigd. TERNEUZEN - Mejuffrouw M. van A. uit Terneuzen deed bij de gemeentepolitie in haar woonplaats aangifte van dief stal van haar handtas. Daarin zat een bedrag van ongeveer 500 gulden. De diefstal ge beurde woensdagavond rond half negen in een friturezaak aan de Geraniumstraat in Terneuzen, waar ze als tijde lijke hulp werkzaam was. TERNEUZEN - Uit de kassa van boekhandel Oase aan de Zanstraat te Terneuzen werd woensdagmiddag een bedrag van 50 gulden gestolen. De vermissing van dit geld, twee bankbiljetten van 25 gulden, werd door de eigenaar ontdekt kort nadat een ongeveer 14- a 15-jarige in de winkel was ge weest. Van een onzer verslaggevers CADZAND - Peter de Lijser is afgezet als regisseur van de Zeeuws-VIaamse Operette en Musical Amateurs, beter be kend als de Zoma. De meer derheid van de leden van de vereniging wil verder gaan met een andere regisseur en is ontevreden over De Lijser. „Ik voel mij op een onheuse manier op een zijspoor gezet", zegt De Lijser, die oprichter van de veertien jaar oude Zoma is. „Ik vind het best als men eens met een andere re gisseur verder wil gaan, maar de manier waarop ik ben weg gewerkt vind ik onbehoorlijk". Naar zijn zeggen is tijdens een ledenvergadering waar hij niet bij mocht zijn, door de meerderheid besloten dat hij zijn functie niet meer mag uit voeren. Volgens de voorzitster van de Zoma, J. Wielakker, mocht De Lijser aanwezig zijn tij- deris de desbetreffende bijeen komst. „Hij is enkele malen uitgenodigd maar steeds niet komen opdagen. De meerder heid van de leden vindt dat hij te streng is. Er waren de laat ste tijd spanningen tijdens de repetities. De regisseur mag best op kwaliteit letten, maar hij moet er wel rekening mee houden dat we met amateurs werken", zegt ze. De ex-regisseur zegt dat er de laatste tijd inderdaad moei lijkheden zijn geweest. „Er werden afspraken niet nage komen en de leden verschenen niet geregeld op de repetitie avonden. Wanneer je een goed produkt wil brengen kan dat niet, dan moet je komen als je verwacht wordt". Hij vindt het erg jammer dat het zover is gekomen. Hij blijft zich inzetten voor de Zoma en hoopt dat de relatie in de toekomst weer hersteld wordt. „In zo'n vereniging zijn altijd wel conflicten en mijn ervaring is dat ze meestal worden bijgelegd". Ook Wie lakker hoopt dat het weer goed zal komen tussen de le den en De Lijser. „Hij is een kundige regisseur, ik vind het pijnlijk dat het zo gelopen is, maar er moest een oplossing komen". Een andere regisseur is nog niet gevonden.

de Stem | 1986 | | pagina 15