TOLERANTIE IETS ANDERS DAN Werk aan de winkel voor consulenten buitenlanders MANIFES Opening Scheldefest startsein voor groot feestweekend Burgemeester ruzie raad Aa VRIJDAG 23 ME11986 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND Plaatselijk nieuws Westdorpe Oostburg VOORAL AANDACHT RESTEDEN AAN POSITIE VROUWEN EN JONGEREN Middelen Eerste paal Cliurchilllaan Terneuzen Gehakketak Bestuur van Havenfeesten geïnstalleerd VRIJDAG 23 ME11986 CADZAND - Het Ledelt moet voor West-Zeeuws houden blijven. Onder dat de Lijser uit Cadzand en Breskens dinsdag 27 mei i café Chez René een actieve MET VOORSTEL INZA Schietingen Automobilist doet valse aangifte van aanrijding T16 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Met het diri geren van de eerste noten van het orkest Sweet and Gentle gaf burgemeester C. Ockeloen gisteravond het startsein voor het Scheldefest in Terneuzen. Hij wees ook op het econo misch belang van dit gebeu ren, dat is georganiseerd door de stichtingen Noordstraat Promenade en Jazz Terneuzen en het Kunstmanifest. „Alleen door samenwerken kunnen we van Terneuzen iets maken, zo dat Terneuzen een centrum functie kan vervullen," zei Oc keloen. Het dirigeren van het orkest als opening van de festivitei ten symboliseerde volgens Oc keloen de taak van het ge meentebestuur in een plaats als Terneuzen. „Een dirigent zorgt dat de muziek goed klinkt, maar maakt zelf geen muziek. Eigenlijk doet het ge meentebestuur hetzelfde," vergeleek Ockeloen. „Wij pro beren te dirigeren, maar u moet de muziek maken." Hij stelde vast dat het win kelen tegenwoordig een re creatief gebeuren is waar de middenstand op in moet spe len. In het kader daarvan vond hij het Scheldefest een goed initiatief. De heer Ververs, voorzitter van het KNOV Zeeuwsch-V- laanderen en vice-voorzitter van de Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen, spoorde de Terneuzense mid denstand aan haar voortrek kersfunctie in Zeeuwsch-V- laanderen waar te maken. „Ondernemend denken buiten de eigen grenzen is vaak een moeilijke opgave," zei hij. Slechts door de bevordering van het kooptoerisme is het grote winkel- en voorzienin genbestand in de streek in stand te houden, concludeerde hij. Ververs zag grote moge lijkheden op dat gebied als er een vaste oeververbinding over de Westerschelde zou ko men: „Maar dan moeten we daar nu al op inspelen, anders is het straks te laat." Burgemeester Ockeloen dirigeert het Scheldefest open FOTO WIM KOOYMAN Evenementencommissie Vandaag, vrijdag 23 mei, wordt in De Polderbar een bij eenkomst gehouden van de evenementencommissie. Tij dens de bijeenkomst, die om half acht begint, worden de plaatsen verdeeld aan de ver enigingen en middentanders die zaterdag 7 juni deelnemen aan de Graafjansfeesten. Te vens wordt het geld afgedra gen van de succesvoal verlo pen verloting voor deze fees ten. Gaaibolling - Door De Zuipci- linders werd een gaaibolling gehouden bij Het Oude Raed- huys. Er namen maar liefst 85 gaaibollers deel. Uitslag: 1. S. Pluijm, 2. W. Dhont, 3. E. de Smet, 4. E. Verschelden, 5. F. van Hecke. Radio - De Zelzaatse i Omroep (ZRO) besteedt dag 25 mei aandacht aan Graafjansfeesten die 7 wosden gehouden. Prograi» maleider W. de Groff tussen 11.00 en 12.00 uur vraaggesprek uit met een de organisatoren. Bridge - De Oostburgse brij geclub hield een wedstrij voor de competitie. In béij groepen werd een howell met paren gespeeld. Uitslag groep: 1. mevrouw Christiaansei de heer Wagenaar, 2. dames rendregt-De Vries, 3. dames i kerra, Scholten. B-groep: 1. vrouw Marteijn-de heer LaiJJ dijk, 2. echtpaar Brugge, 3,1 vrouw De Badts-de heer Vi Wanrooy. Bridge - De bridgesociéte Oostburg hield een wedstrij voor het kampioenschap hotel Victory. Uitslag: i, vrouw Rosseel-de heer Neve, 3. gedeeld heren De Bruynt-fl veld en heren Visser-Ramondt. Ockeloen installeert politiekorpschef Roost van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Ik hoop dat u het met trots zult dragen." Met die woorden overhan digde burgemeester C. Oc keloen gistermiddag het korpsinsigne aan de nieuwe korpschef van de gemeente politie in Terneuzen, de heer A.J. Roost. „In feite verwachten wij van u tegenstrijdige dingen. U moet een humaan en tole rant leider van het politie korps zijn. Maar u moet te vens aandacht hebben voor het eerste artikel in de grondwet, dat zegt dat iedereen bescherming van persoon, lijf en goed dient te genieten. We zijn aan tole rantie gewend in Terneuzen, maar dat moet nooit als vaagheid geïnterpreteerd worden," zei Ockeloen. Later in zijn toespraak nam hij stelling tegen de overheidsplannen tot verre gaande samenwerking tus sen rijks- en gemeentepoli tie. Volgens hem zijn de re geringsplannen een lasten verzwaring voor de gemeen ten. Ockeloen: „Samenwer king is een uitstekende zaak. Maar het woord bestaat uit twee delen, samen en wer king. Voor uitlenen hebben we echter een ander werk woord. Ik ben tegen het be talen van zaken die het Rijk niet wil betalen." Tevens ging hij in op de problema tiek van de kleine criminali teit en wenste hij de heer Roost veel succes met zijn 'moeilijke taak'. Korpschef Roost is de ver vanger van de heer Hin- driks, die vorig jaar naar Velsen vertrok. In de tus sentijd werd zijn taak waar genomen door A. Vermaire, die eerder als korpschef in Terneuzen werkte. Nadat hij vervroegd was uitgetreden kwam hij tijdelijk terug naar de Terneuzense politie als interim-korpschef. Ockeloen: „Ik weet zeker dat de heer Vermaire nog fut genoeg heeft om weer een keer met de VUT te gaan." Aan het eind van de plechtigheid, waarin naast de heer Vermaire ook een aantal andere politieverte- genwoordigers sprak, sprak korpschef Roost de wens uit 'spoedig ingewerkt te raken'. Hij constateerde steeds lan gere wachttijden en een la gere service voor mensen die het slachtoffer zijn gewor den van kleine criminaliteit. Om dat te bestrijden zei hij 'eventuele herverdeling van traditioneel gegroeide taken niet uit te sluiten'. Roost doelde daarmee op een nau wer contact tussen de sur veillancedienst en de re cherche en zei dat het goed zou zijn als de agenten in de surveillancedienst zelf de aangiften konden afwerken. Burgemeester Ockeloen installeert de nieuwe korpschef FOTO WIM K00YMA» Door Henk Postma MIDDELBURG/TERNEU- ZEN - „De situatie van buiten landers, vooral op de arbeids markt in Zeeuwsch-Vlaande- ren, is zeer slecht. Een krach tige pleitbezorging op dit ter rein is noodzakelijk". Zomaar een zin uit het 'Werkplan Konsulenten Bui tenlanders', een eerste oriën tatie die aangeeft wat belan genbehartigers te doen staan die zich inlaten met de lotge vallen van de buitenlandse werknemers in Zeeland. De problemen zijn bekend: discriminatie, gebrek aan scholing, achterstandssituaties op terreinen van huisvesting, gezondheids- en welzijnszorg. Meer nog dan de gemiddelde Nederlander worden de bui tenlanders ermee geconfron teerd die in een tijd van hoog conjunctuur zo gastvrij wer den binnengehaald om de vuile karweitjes op te knap pen. Zo langzamerhand zijn de afgelopen jaren in Zeeland steeds meer educatieve activi teiten voor culturele minder heden van de grond gekomen, maar de multi-raciale samen leving van gelijke kansen is nog een ver ideaal. Culturele verschillen en taalproblemen zijn nog lang niet de enige as pecten die speciale aandacht rechtvaardigen. Er is meer no dig om gestalte te geven aan minderhedenbeleid. „\Vij constateren de bereid heid bij iedere gemeente om mee te denken, om te praten. Dat is een positief teken. Ter neuzen heeft één van de mooi ste minderheden-nota's in heel Zeeland, we hopen dat die ook kan worden uitgevoerd. Het maatschappelijk werk en het sociaal-cultureel werk willen Ruim drie jaar geleden viel in Zeeland het doek over de Stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers. Na jaren van felle kritiek op het functioneren van de stichting, zowel afkomstig van de achtereenvol gende ministeries van CRM en WVC als van de bui tenlandse werknemers zelf, zette het stichtingsbe stuur er een punt achter. De organisatie werd opge heven. Vijf welzijnswerkers en een administratieve kracht kwamen op straat te staan. Het welzijnswerk voor buitenlanders, voor zover dat al van de grond was gekomen, stokte. De impasse is nu pas doorbroken. Sinds kort werken bij het pro vinciaal opbouworgaan, Stichting Zeeland, twee consulenten aan wie het zogenaamde tweede-lijns werk voor culturele minderheden is toevertrouwd: mevrouw Will den Uyl (41) uit Goes, afkomstig uit de 'educatieve hoek' en een voormalig werknemer van de teloorgegane stichting, de Oostburgse 'Turk' Hayati Akdag. Een eerste inventarisatie heeft hen geleerd dat in Zeeland een forse achterstand is ont staan. De buitenlanders zijn heel slecht op de hoogte waar ze terecht kunnen; andersom zijn de algemene instellingen vaak no<) niet of nauwelijks uitgerust om met minderheden om te gaan. Kortom, er is werk aan de winkel. graag helpen, maar het ont breekt hen vaak nog aan mid delen." Uitspraken van de twee Zeeuwse consulenten voor buitenlanders, Will den Uyl (41) en Hayati Akdag (32), ken merken zich door een welwil lende voorzichtigheid. Tijdens het gesprek met de krant houdt een beleidsmedewerker van het provinciaal opbouw orgaan Stichting Zeeland, waarbij het tweetal is gedeta cheerd, een oogje in het zeil. Als kersverse belangenbe hartigers van de culturele minderheden in Zeeland ma nifesteren ze zich niet alleen als vreemde eenden in de bijt, ze woelen daarnaast ook nog eens in gevoelige materie. Want hoezeer men buiten landse werknemers ook op één hoop kan gooien, evenals dat het geval is bij de verzuilde Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder van Volkshuisves ting, A. Doorduijn, sloeg gisteren om 15.30 uur de officiële eerste paal van de 60 te bouwen apartementen in de Churchilllaan. De aannemer begint in de loop van de maand met de bouw van de apartementen langs de Scheldedijk. Nederlandse bevolking, leve ren politieke, religieuze en maatschappelijke verschillen ook in minderheidsgroepen wel eens botsende opvattingen op. Bovendien, op de activitei ten van de twee consulenten rust een zware hypotheek. Er was gehakketak tussen (semi- )provinciale instellingen over de vraag wie de consulenten zou mogen inlijven. Dus moet er rekening worden gehouden met gevoelige tenen. En dan is er nog het verhaal over de hei bel rond de Zeeuwse Stichting Welzijn Buitenlandse Werk nemers, die zichzelf ruim drie jaar geleden aan een roemloos einde hielp. 'Crisis in Zeeland rond wel zijn gastarbeiders', bloklet- terde De Stem destijds. Het dagelijks bestuur van de stichting, geconfronteerd met een motie van wantrouwen, was opgestapt. En een paar maanden later besloten alle betrokkenen om de organisa tie maar helemaal op te hef fen. De bestuursleden, alle maal niet-buitenlanders, en sommigen van de vijf funge rende welzijnswerkers, zaten tussen twee vuren. Aan de ene kant moesten ze verwijten in casseren als zouden ze zich te weinig gelegen laten liggen aan de belangen van de cultu rele minderheden. Aan de an dere kant hing een tiental voorwaarden van het vroegere ministerie van CRM als een zwaard van Damocles boven hun hoofd. Er zou wat al te ge makkelijk met gemeenschaps gelden zijn omgesprongen. Bovendien, het subsidië rende ministerie van WVC was uit op een forse afslan king, want aparte welzij nsin- stellingen voor buitenlandse werknemers strookten niet meer met het beleid. Alge mene plaatselijke instellingen, als maatschappelijk werk, buurthuizen, scholen, vor mingswerk en arbeidsbu- reau's moesten zich zelf maar om het lot van de culturele minderheden gaan bekomme ren. Uiteindelijk, in 1986, zou er bij de stichting nog slechts emplooi mogen zijn voor een tweetal welzijnswerkers. De buitenlanders vreesden in de toekomst al helemaal niet meer bij hun eigen zaakjes be trokken te worden. Deining genoeg om de lont in het kruit vat te laten slaan. Niet verwonderlijk dus, dat. er hier en daar nog wat arg wanend, dan wel afwachtend wordt gekeken, nu drie jaar later het provinciaal opbouw orgaan de draad mag oppak ken. De twee consulenten zijn zich daarvan bewust: „We moeten laten zien dat we daadwerkelijk wat op poten kunnen zetten", zegt Will den Uyl. Afkomstig uit Amster dam was ze eind jaren zestig, begin jaren zeventig betrok ken bij het opzetten van een experimenteel museum in Antwerpen. Daarna werkte ze vanuit Goes onder meer bij het Regionaal Educatief Cen trum in Dordrecht. Ze hield zich er speciaal bezig met de ondersteuning van educatieve activiteiten voor etnische min derheden In de regio Dordrecht wo nen zo'n 7.000 buitenlanders, vooral Turken en Marokka nen. Zeeland huisvest er onge veer 3.000, maar dan wel in een veef dunner bevolkt gebied. Daarvan komen er ruim 1.400 uit Turkije en zo'n 710 uit Ma rokko. De meeste Turken wo nen in Zeeuwsch-Vlaanderen (ongeveer 740). Verder huis vest Zeeland ongeveer 710 Ma rokkanen, waarvan 57 bene den de Westerschelde. Sinds kort beschikt Zeeland over twee 'consulenten voor buitenlanders', Will den Uyl uit Goes en Hayati Akdag uit Oostburg. Ze overzien het werkveld vanuit hun nauwbemeten kan toortje bij het provinciaal opbouworgaan, Stichting Zeeland, aan de Dam in Middelburg. Van een onzer verslaggeven TERNEUZEN - Voorzitter I van Rooijen van VW-Terneuzen installeer! gisteravond het bestuur vt de Terneuzense Havenfeesta De installatie gebeurde in bi VW-kantoor. De benoemde bestuurcon missie maakt deel uit van nieuwe structuur waarmee! organisatie dit jaar voorbf eerst gaat werken. De voorn ters van zes commissies hi ben zitting in het bestuur, zijn commissies voor de coi tacten met de middenstem maritieme zaken, sportzak! en muziekzaken. Het secret! riaat levert ook een afgi digde. De voorzitter en de al gemene coördinator van bestuur is de heer O. Vosvel die binnenkort vervangü wordt door de heer P. i kers. De heer Vosveld kanaj' functie niet langer combi» ren met zijn andere taken. Acti the Ze hopen dat alle amateurg verenigingen dan present zijn steunen en met ideeën te kome Het uiteindelijke doel van de actie is druk uitoefenen op de gemeente Oostburg om iets te ondernemen zodat het theater behouden blijft. Het ligt in de bedoeling van het tweetal om in september of oktober een grootscheepse manifestatie te houden waar alle gezelschappen die willen dat het theater blijft bestaan optreden. Onder andere de Sluisse Rakkertjes, de mu ziekvereniging Veronica en de zanger Piet Brakman hebben al toegezegd dan een optreden te verzorgen. De eigenaar van het theater wil het pand kwijt maar de gemeente Oostburg is momen teel aan het bekijken hoe het theater voor de streek behou den kan blijven. Op welke ma nier dat moet gebeuren, daar is men echter nog niet uit. Een van de mogelijkheden is het geven van een ondersteu ningssubsidie. Welke oplossing de ge meente ook kiest, het zal veel geld kosten en het is nog maar de vraag of de gemeenteraad daar mee akkoord zal gaan, zeker nu er jaarlijks toch ook nogal wat geld in het multi functioneel centrum Den Hoekzak wordt gestopt. Dat centrum is enkele jaren geleden opgezet om er voor te zorgen dat er een nieuwe po diumzaal in Oostburg kwam, né uu AARDENBURG - De Aarden- burgse raad besloot gisteren tot het instellen van een werk groep die gaat bekijken welke taak de interim-commissie Hof van Eede' moet krijgen. Over een maand komt deze groep met een rapportje naar de raad. Met dit tussenvoorstel van burgemeester E. Jongmans werd voorkomen dat de rege ringscoalitie en de 'oppositie' lijnrecht tegenover elkaar kwamen te staan inzake het tijdelijk beheer het multi functioneel centrum De Hof van Eede. Het college was eerst met Veel buitenlanders zijn lid van 'eigen' werknemersvere nigingen of sociaal-culturele organisaties. Zo is er in Zeeuwsch-Vlaanderen bij voorbeeld een Turks Culturele Islamitische Vereniging, kent men er een afdeling van de Is lamitische Stichting Neder land en wordt een Turkse Jon geren Vereniging op poten ge zet. Volgens Akdag, al zo'n tien jaar in de welzijnssector actief, ontbreekt het dat soort organisaties veelal aan vol doende kaderleden, vooral in Zeeland. „Er zijn wel vol doende mensen om feestdagen en andere activiteiten op te zetten, maar er is te weinig deskundigheid om belangen te behartigen". Het is niet de bedoeling dat de twee consulenten mee gaan draaien in de organisaties van de buitenlandse werknemers. Hun taak is meer te zorgen voor goede voorlichting, pleit bezorging en vooral het moti veren van mensen om cursus sen te gaan volgen. Akdag: „De buitenlandse kaders moe ten echt beseffen dat zo'n cur sus in hun eigen voordeel is". De financiering daarvan is een probleem van veel geringer orde, want in Zeeland, weet Akdag, blijft men achter met het aanvragen van subsidies, De consulenten zullen niet overal even hard achteraan kunnen lopen. Het subsidië rende ministerie van WVC heeft hen opgedragen vooral aandacht te besteden aan de positie van vrouwen en jonge- - FOTO WILLEM MIERAS ren. In dat kader moeten ze vooral 'relatie-bevorderende' activiteiten en leer-werk-pro- jecten stimuleren. Aandacht wordt van hen ook verwacht voor gemeente lijk minderheden-beleid en het slechten van de kloven tussen de buitenlanders en 'al gemene' instellingen als het maatschappelijk werk, het so ciaal-cultureel. werk en de ge zondheidszorg. Akdag heeft er begrip voor dat dit laatste de instellingen niet altijd even gemakkelijk afgaat, vooral omdat ze de afgelopen jaren vaak door forse bezuinigingen zijn getroffen. Maar aan de andere kant, vindt hij, is er met wat goede wil best een mouw aan te passen. „Als de instellingen niet de middelen hebben, dan moeten ze de mo gelijkheden zoeken". HEIKANT - Bejaardenschie- ting, zaal 't Helleken, 32 schut ters: hoge vogel: A. Cocqheyt, Absdale; eerste zij vogel: A. van Himste, Hellestraat; tweede zij vogel: F. Reunis, St.- Jansteen; grootste aantal (4): A. d'Hooghe, Hellestraat. OVEZANDE - Zeelandia, staande wippen, 90 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: H. van de Dries, Eensgezindheid; tweede hoge vogel: G. Voet, Soranus; eerste zijvogel: Jos Goense; tweede zij vogel: J. van d e Dries, beiden Eensge zindheid; derde zijvogel: H. de Jonge, Soranus; vierde zijvo gel: C. van 't Westeinde, Sora nus; grootste aantal (5): Job Koens, Victoria. Wip 2: eerste hoge vogel: J. van de Dries, Eensgezindheid; tweede hoge vogel: F. Koens, Spes Nostra; eerste en tweede zij vogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; derde zij vogel: G. Haasdonk, Willem Teil; vierde zij vogel: A. Dekker, Doel naar Hoger; vliegende vogel: Jos Rent meester, Willem Teil; grootste aantal (4): F. Ossewaarde, Doel naar Hoger. WESTDORPE - Zaal Oude Raedhuys, liggende wip, 40 schutters: eerste hoge en drie zij vogels: T. van Acker, Asse nede; tweede hoge vogel: R. Leteur, Assenede; grootste aantal (6): O. de Jaeger, West dorpe en T. de Muynck, Zuid- dorpe. AMSTERDAM, 22 mei - AP appeltermijnmarkt: In Bint 50mm van de oogst 1985 Wj den 676 contracten verhand' voor levering mei tegen ƒ2 tot 22,20 per 100 kg. De s» ming was flauw. In Bint 50mm van de oogst 1986»'; den 60 contracten verhaa® voor levering april bij prijs van ƒ30,40 tot ƒ30,501* 100 kg. De stemming prijshoudend. DEN BOSCH, 22 mei -1 denmarkt: Aanvoer 297 stf* Prijzen in gulden per s» luxe paarden 1750-3050, vol" rige 1550-2550, luxe 2-jaw merries 1450-2550, luxe 2-1' rige hengsten 1500-2550, j® 1-jarige merries 1025-2® luxe 1-jarige hengsten 2025, veulens luxe merrio 1125, veulens luxe heng# 525-1125, hitten 675-1625, sW: landse pony's ruins 275-S? shetlandse pony's merries! 575. Prijzen in gulden per, jonge slachtpaarden 4,80-4 oude slachtpaarden 5,10-"' De handel was vlot. GOES, 22 mei - Winston.1; 122-148, 67, 45-57, kl2 96,73- 64, 33-54, 33-34, 26-28. G1®J kil 86,82-87, 71-84,42-4 78, 55-83, 56-84, 53, 27-36. den Delicious: kil 111-1™ 59, kl2 114-137,69-109,49,3 30-53, 30. Jonagold: kU 238-258, 238-254,187,104. APF len industrie wit: 1590. CJ* rence: kil 176, 158-165, W2/. 53. Aardbeien glas ds x - kil 124-131, kl2 82-84. 1»? aantal colli 15538. Glostet 112,107-108. Totaal aantal' 140. TERNEUZEN - Woensdag middag omstreeks half vijf vond op de Axelsestraat ter hoogte van de Schuttershof- weg in Terneuzen een aanrij ding plaats tussen twee perso nenauto's. Daarbij zou be stuurder CJE. uit Overslag een andere personenauto, be stuurd door J.B. uit Sluiskil, hebben gesneden. E. reed, nadat beide voertui gen elkaar schampten, gewoon door. Enige tijd later meldde hij zich op het politiebureau en deed aangifte van het feit dat zijn voertuig terwijl het geparkeerd stond in een par keerhaven aan de Rosegracht, Was aangereden en daarbij beschadigd. Een aangifte die bij een door de politie ingesteld onderzoek a's vals moest worden be- schóuwd. Genomen lakmon- sters wezen uit dat de opgelo pen schade aan zijn voertuig a"een maar kon zijn veroor- Zaakt door een voertuig met een andere kleur dan door E. Was aangegeven. Gezien de mnvang van de schade moest die veroorzaakt zijn door een aanrijding met een ander, rij dend, voertuig. Omstreeks die tijd meldde °°k B. zich op het bureau. Een eeonstrunctie van het onge val en een vergelijking met de akmonsters wezen uit dat deide auto's elkaar geraakt "V^ten hebben. De gemeente- P°ltiie van Terneuzen ver dekt eventuele getuigen die hl 16.30 uur die dag iets van •e aanrijding hebben gezien, stel)met ^aar in verhinding te cep voo en voo kar mis voo wor agei rapi niet W Can van haa: stru dat aan met (CD) zeen! wor gest gehe waa well zei 1 gere mee stel. H begi reed wel en bars weei het echt kriji Di de c ken dere gen derd Del een heef kreg len mee kenc op h ter r huis al v< is. W deeli hij h lijk gaat bad met gom

de Stem | 1986 | | pagina 14