Botha: 'Z en zal hei van opsta VS-MINIST Censuur in EXTRA Ergerlijk Atoomramp (6) Atoomramp (7) V01^ BK®"" PAPIER VOOR UW PEN Atoom ramp (8) Atoomramp (9) De Stem Commentaar Karwei 'Mené, mené, Tekél, Upharsin' Hernia Ophef Vraag Leergezag Merijntje PvdA Karwei Lubbers Ruding vraagde bedrij MSTERDAMS 'amrak vri DONDERDAG 22 ME11986 OP zaterdag 3 mei was de oudstrijdersvereniging van de Kon. Brigade Prinses Irene in Bergen op Zoom voor de jaarlijkse reünie. Voor alle reünisten een ge weldige dag, voor velen was het duo van de groepering Loesje een bron van erger nis. Deze lieden, voorzien van een doos ping-pongbal- leljes en een supermarktwa gentje behangen met domme beledigende teksten zoals: 'Waar was God eigenlijk, in de oorlog,' begaven zich tus sen de oudstrijders om bal letjes, ook voorzien van der gelijke teksten, uit te delen. Juist tevoren hadden de reünisten, tijdens een do- denappèl, hun gesneuvelde kameraden herdacht en een krans gelegd bij het monu ment voor de gevallenen, en dan komen de figuren van Loesje of moet het zijn 'Lou che'? met hun ergerlijk ge doe. Laat deze lieden beden ken, dat deze oudstrijders hun leven in de waagschaal hebben gesteld en dat mede door deze Brigade Prinses Irene, deze groepering hun rariteiten kunnen bedrijven en voortzetten. Bergen op Zoom, Fr.H. Sebregts Oudstrijdersver. Brigade Prinses Irene HET is dan zover. Kernbom men en -raketten blijken niet nodig te zijn. Kerncen trales bedreigen ons. Oor zaak: menselijke fouten, fa len van de techniek, metaal moeheid etc. Na de nacht merrie van Harrisburg in Amerika nu een halve of hele 'melt-down' van een kerncentrale in Tsjemobyl in Rusland. En wat zien we: verzwijgen en toedekken van de waarheid door de Russische regering. En als er iets uitlekt dan horen we ge ruststellende woorden. In tussen gaan wolken radio actieve stof de lucht in, die leven en gezondheid van miljoenen mensen èn hun nageslacht bedreigen. En wat horen we hier in het Westen: geruststellende woorden van 'deskundigen', regeringsfunctionarissen en ministers. Onze kerncentra les zijn anders, veiliger. Een betonnen koepel reduceert bij een eventuele calamiteit de radio-actieve uitstraling tot een minimum. „Och, het is maar een bosbrandje", zegt minister Van Aardenne. Intussen horen we, dat er in Frankrijk en Engeland ook al ongelukken met kerncen trales zijn gebeurd, die zijn verzwegen. Wat kunnen we geloven van informatie in eigen land en buitenland? Kerncentrales zijn ook grie zelige, objecten bij oorlog en terrorisme. Explosieven, goedgemikte conventionele bommen of raketten, een neerstortend vliegtuig (al of niet met een zelfmoordpiloot erin) kunnen bedieningsge bouwen en -apparatuur, de koepel en dus ook de kernre actie zelf beschadigen met alle catastrofale gevolgen. En die centrales staan bij ons in dichtbevolkte stre ken! Wat gebeurt er als het fout gaat? Dood of besmet ting van veel mensen en die ren. Besmetting van water, land- en tuinbouwgrond. Onbewoonbaar worden van grote gebieden. Toch wil men in Nederland drie nieuwe kerncentrales bij bouwen met als motief, dat de stroomvoorziening niet mag stagneren! Dit terwijl er geen afdoende oplossing is voor kernafval en kern energie niet feilloos beheerd kan worden. Alsof er geen andere mogelijkheden zijn zoals water-, wind- en zonne-energie en benutten van aardwarmte als aanvul ling op kolen, gas en olie. Verder kan er nog veel wor den gedaan aan warmte- en rendementsverlies in wo ningen, gebouwen en bedrij ven. Wat is er nu belangrijk in ons land, in de wereld? Welzijn, gezondheid en le vensgeluk van miljoenen mensen of het financieel winstbejag en de machts wellust van een kleine groep mensen, die ons zand in de ogen proberen te strooien met mooie praatjes over goede concurrentiepositie, werkgelegenheid, welvaart, bezit en luxe? De milieu- en vredesbeweging, de brede maatschappelijke discussie worden niet serieus geno men. Er schijnt een rampen plan in Nederland te be staan! Wie kent dat? Het blijkt ook nog nooit geëva lueerd te zijn op werkbaar heid en uitvoerbaarheid. Pas na zo'n ramp in Rusland zegt onze regering te willen nadenken. Betekent dat dan ook koerswijziging? Of is het slechts een tactiek van sussen, wat uitstellen en straks weer rustig verder gaan? Laten we met zijn al len er voor vechten, dat dit niet gebeurt. Ulvenhout, Hans Bakkum HEBBEN we het kokende potje uraniumsplijtstoffen nodig gehad om wat beter na te gaan denken De brede maatschappelijke dis cussie, milieu- en vredesbe weging werd niet naar ge luisterd. Een groot aantal mensen in Nederland is on gerust geworden. Zelfs onze koeien stonden al in de stal en grote onrust onder de burgers over het eten van verse groenten e.d. Hoe moeten de mensen in het oostblok zich voelen Daar is of komt véél meer ellende dan hier. Een groot gebied zal weer afgesloten moeten worden, omdat het voor onbepaalde tijd radio actief is. Amerika ging ge lijk de graanprijzen verho gen, omdat 10% van het Rus sische graan uit de omge ving van Kiev komt. Groente en melk is daar niet meer te gebruiken. Ook het vlees niet. Hoe duur wordt uiteindelijk de zogenaamde schone en goedkope kern energie als we op deze voet voortgaan De kansbereke ning op een ernstig ongeluk met onze 'veilige' centrales is 1 op de 100.000 jaar. Maar het ongeluk zal toch maar in het eerste jaar van die 100.000 gebeuren (Bijvoor beeld door terrorisme, hier over heb ik nog in geen en kele discussie horen praten). Wéér een stuk wereld voor onbepaalde tijd geslo ten, om over de ellende van de slachtoffers nog maar niet te spreken. Is het uitein delijk niet goedkoper om te onderzoeken wat we met aardwarmte, zonne-, Wind en waterenergie kunnen be reiken als aanvulling op olie, aardgas en steenkool We worden gesust met onze 'veilige' centrales, maar, zo als nu bij de ramp in Rus land blijkt, zijn we bij ram pen in het huitenland afhan kelijk van hün informatie, hün manier van centrales bouwen en hün veiligheids voorschriften. In Frankrijk en Engeland zijn de afgelopen jaren óók ongelukken gebeurd. In ieder geval hebben wij bur gers daar nooit wat van ge hoord. In West-Europa staan de kerncentrales vaak in dicht bevolkte gebieden. Voorbeeld hiervan is ons eigen land. Een rampen- en evacuatieplan ligt klaar zei minister Winsemius in de uitzending van het Capitool op 4 mei j.l. In die discussie meldt mevrouw Nienhuis (chemicus), dat die plannen nooit zijn geëvalueerd of ge woon uitgeprobeerd. Minis ter Winsemius had hierop geen antwoord. Onze maatschappij is dus danig ingericht, dat we te veel energie nodig hebben. Bijvoorbeeld kasverwar- ming voor die sperciebonen en sla die we in de winter willen eten i.p.v. de rode kool. Dit is maar een simpel voorbeeld. Kunnen we het niet zó inrichten, dat we minder energie nodig heb ben en andere schone ener gie gaan gebruiken, waar door we de kerncentrales niet meer nodig hebben Het is in ieder geval duide lijk, dat we bij de regering de vinger aan de pols moe ten houden en ons nu niet moeten laten sussen met ge ruststellende mededelingen, waardoor deze regering over een jaar tóch zijn plannen om 2 kerncentrales erbij te bouwen kan doorvoeren. Laten we zéér attent blijven en ervoor zorgen, dat wij écht gehoord en serieus ge nomen worden. Zolang de techniek van kerncentrales en het op brengen van radioactief af val niet beheersbaar is, moeten we het afwijzen. Niemand, ook de doktoren niet, weet wat het menselijk lichaam aan radioactieve straling kan verdragen. Op 9 mei j.l. is door de Neder landse Verenigng van Medi sche Polemologie (NVMP- artsen tegen kernwapens) geadviseerd voorlopig 20 jaar te wachten met het bouwen van nieuwe kern centrales. Deze artsen we ten, dat mensen na besmet ting met radio-actieve fall out slecht of niet te genezen zijn. Geestelijk en lichame lijk welzijn van de mens is het grootste goed dat we onszelf, de ander en ons na geslacht kunnen toewensen. Ulvenhout, Marijke Voskuil-v.d. Zande ALLEREERST dank aan De Stem voor de uitvoerige be richtgeving over alle aspec ten van kernenergie, voor èn na de ramp. Kernenergie heeft gefaald! Wegdenken van de miljarden aan inves teringen in 370 'volkomen veilige reactoren', waarvan het afval nog vele honder den generaties lang een ern stige bedreiging van de volksgezondheid vormen, kan niet. Intensief onder zoek naar het afvalprobleem leverde geen andere resulta ten op dan dumpen, 'tijde lijk' opslaan of export naar ontwikkelingslanden. Een begroting van de ver borgen kosten van eeuwen lange opslag en ontmante ling van versleten centrales durfde de atoomlobby nooit te maken. De Russische technologie blijkt op het punt van kernenergie-ex ploitatie plotseling achter te lopen, waarbij gemakshalve over het hoofd wordt gezien dat in de VS vorig jaar 12 ongevallen met kerncentra les plaatsvonden. Schuwheid voor ongun stige publiciteit kenmerkt niet alleen de Russen. Het blijkt telkens weer onlosma kelijk verbonden te zijn met kernenergie. Immers alleen dank zij Greenpeace-acti- visten kent de wereld het gezwel bij Sellafield! Zweedse deskundigen voor spellen dat als gevolg van de ramp met de 'griesmeelfa- briek van Geertsema' of 'de bosbrand van Aardenne', die 2000x zoveel radioactieve neerslag produceerde als de Hirosjimabom, duizenden Europeanen kanker kunnen oplopen. Volgens Lubbers mag echter niet worden af geleid dat kernenergie nu 'ineens' onveilig is! Hij wil z'n karwei zeker afma ken Ondanks het paniekerig terugtrekken van de rege ring, onder zware druk van de publieke opinie, kun je als kiezer - helaas - niet ze ker zijn van de Christen- Democraten, want beloofde deze partij in 1982 niet dat er geen uitbreiding van het aantal kerncentrales mocht plaatsvinden! Is er dan geen alternatief? Niet als we ons geen energiebesparing kun nen opleggen en ook niet als slechts een fractie van de onderzoekskosten in de ont wikkeling van alternatieve bronnen wordt gestoken. Er is nog een weg terug. Op 21 mei. Breda, DJ. de Man DE RAMP met de kerncen trale bij Tsjemobyl in de Sovjet-Unie heeft bij velen een diepe schok teweegge bracht. Zeer zeker ook in West-Brabant, gezien de uitslag van een enquête die onlangs in De Stem werd ge publiceerd. Op dit moment is het duidelijk dat er in het rampgebied nog meer slachtoffers zullen vallen ten gevolge van de dagen lange uitstoot van radioac tieve stoffen. Een volstrekte opening van zaken van de zijde van de Sovjet-Unie is nodig om tot in detail conclusies te kunnen trekken. Dat dit tot nu toe onvoldoende is ge beurd, keuren wij dan ook ten zeerste af. Niettemin is de vraag actueel of een der gelijke ramp zich ook in an dere landen, bijvoorbeeld Nederland, kan voltrekken. In het bijzonder nu ons land aan de vooravond staat van de beslissing over de plaats waar nieuwe kerncentrales neergezet moeten worden. Zoals we weten is Moer dijk een van de mogelijke vestigingsplaatsen. Door de ramp in Tsjemobyl, door de lekkage van de kerncentrale Three Miles Island bij Har risburg, door de reeks van andere ongelukken of bij na- ongelukken en door het on opgeloste probleem van de opslag van radioactief afval, dient temeer de conclusie te worden getrokken dat er geen nieuwe centrales in ons land moeten worden bijge bouwd én dat de bestaande centrales in Borssele en Do- dewaard zo snel mogelijk moeten worden gesloten. Het basisprincipe van de centrales in Borssele en Do- dewaard is als zodanig on veilig en dat er allerlei vei ligheidsconstructies omheen zijn gebouwd, is geen water dichte garantie. Een moge lijkheid die niet kan worden uitgesloten is bijvoorbeeld een 'meltdown' (smelten) van het hart van de kern centrale die vervolgens in de bodem kan zakken. In ons waterrijke land, met zijn drassige bodem en hoog staand grondwater, is dat extra gevaarlijk. De CPN vond en vindt dat het de hoogste tijd is gewor den om af te stappen van kernenergie en over te stap pen op andere energiebron nen, waaronder wind- en zonne-energie.Het onder zoek ernaar en de ontwikke ling ervan verdient dan ook serieuze kapitaalsinveste ringen. Hierin staat de CPN niet alleen. Ondanks de pro- kernenergieverhalen die de afgelopen jaren over ons heen zijn gestort - de PNEM-reclamecampagne was er daar één van - was de meerderheid van de be volking al tegen. Des te schaamtelozer is het dat CDA en WD in het licht van de verkiezingen even een pas op de plaats maken om daarna - als ze dat mogelijk gemaakt wordt - hun heilloze weg te vervol gen. De uitkomst van de Brede Maatschappelijke De gevolgen van de atoomramp in Tsjemobyl: be smette groenten worden gedumpt. - FOTO AP Discussie ten spijt. Breda, André Vermeulen SINDS het Dagblad De Stem een andere hoofdredactie heeft is de politieke kleur van dit blad beduidend linkser geworden. Vooral de rubrieken 'De Stem Com mentaar' en in mindere mate 'Stembus 1986' laten duidelijk hun politieke voorkeur blijken. Een mooi voorbeeld is 'De Stem Com mentaar' van 30-4-'86, waarin het jaarverslag van dr. Duisenberg (president van de Ned. Bank en wat po litieke kleur betreft lid van de PvdA) wordt besproken. Dr. Duisenberg vindt dat, hoewel het huidige kabinet op de goede weg is, er toch nog te weinig bezuinigd werd en de staatsschuld te groot is gebleven. Hij laat in dit jaarverslag duidelijk blijken, dat voor de noodza kelijke verlaging van de werkloosheid, herstel van onze economie en groei van onze welvaart, een verho ging van de bedrijfswinsten noodzakelijk is en een ver korting van de arbeidstijd via flexibele vormen moet geschieden. De Stem-com- mentator betitelt nu dit jaarverslag als een keihard oordeel over het door CDA en WD gevoerde kabinets beleid. Als dit zo is, had er minstens in dit commentaar moeten volgen, dat dit jaar verslag dan zeker vernieti gend is voor de doelstellin gen van de PvdA. Deze linkse tendens, waarin be wust keuze gemaakt wordt, is voor een monopolistisch blad als De Stem ongepast. In een democratie heeft iedere krant de mogelijk heid zijn mening te uiten, maar dan moeten de lezers wel de praktische mogelijk heid hebben zich te abonne ren op de krant van hun keuze. Bij de landelijke pers is dit geen probleem, daar heeft men genoeg vrije keu ze. Bij de streekbladen is dat niet altijd mogelijk. De Stem heeft na het wegconcurreren van De Bredasche Courant in de Baronie van Breda een concurrentieloze positie be vochten. Als een bewoner van Breda en omstreken op de hoogte wil blijven van het reilen en zeilen in stad en streek kan hij dit uitsluitend doen via het lezen van het Dagblad De Stem. We mo gen aannemen dat de poli tieke doorsnede van de Stemlezers niet ver zal af wijken van de verkiezings uitslagen van de laatste ge meenteraadsverkiezingen te Breda. Hier heeft CDA WD 51,4% en PvdA D66 39% van het aantal stemmen gehaald. In een situatie als deze, waarin een krantelezer geen vrije keuze heeft en de politieke voorkeur van de lezers is zoals boven ge schetst, behoort een hoofd redactie een gematigde mid denpositie in te nemen en De Stem niet te gebruiken om politieke vrienden rechts of links (in dit geval links) te bevoordelen. Een verstan dige neutrale aanpak zou hier, ook in het belang van De Stem, op zijn plaats zijn. Breda, G.B. Ouwerling LAAT Lubbers zijn karwei afmaken betekent nog niet dat in zijn volgende regeer periode de positie van werk nemers en mensen, die het moeten doen met een uitke ring, zal verbeteren. De slagzin zal de werkgevers meer aanspreken dan de werknemers en uitkering trekkers. De regering Lub bers is er zelfs op uit ge weest te fungeren als sta kingsbreker in het zuivel- conflict, onder het motto de verontreiniging van het mi lieu! Ondanks economische groei en dat het zo goed gaat in Nederland zoals uit de mond van bewindslieden van WD en CDA wordt ge hoord, vinden de wensen van werknemers geen ge hoor bij de rechter, de rege ring en de werkgevers! En op alle mogelijke manieren worden de bonden tegen elkaar opgezet om er munt uit te slaan! Door de werk gevers wordt gestreefd naar een of andere vorm van loonsvermindering door het willen invoeren van een uurloon. Herverdeling van werk wordt door deze rege ring overgelaten aan vrije krachten, waardoor voor werkwilligen en werkne mers nauwelijks verbete ring is te verwachten. Er wordt voortdurend ge streefd naar verbetering van de concurrentiepositie door op een of andere ma nier deelname aan het ar beidsproces uit te sluiten, al verkondigt Lubbers met verve dat meer mensen aan het werk moeten. Helaas blijft het bij die verkondi ging! Voortdurend wordt door werkgevers aange drongen op subsidies t.w. loonkosten, als de dollar koers zakt, als de oogst mis lukt, als de energieprijs te hoog is, als personeel moet worden opgeleid, och je kunt het zo gek nog niet verzin nen, je leest het voluit in de krant! Er wordt winst ge maakt, niet omdat dit beleid van CDA en WD zo goed is, maar internationaal is er een economische opleving te bespeuren, wat door publi catie van cijfers dienaan gaande ons regelmatig be reikt. Laat Lubbers zijn karwei afmaken betekent dan ook de gulden moet hard blijven zoals Colijn dat deed in de jarep 30 en de lo nen omlaag! U hebt de keus! Oosterhout, H. Telchuijs 'GETELD, gewogen en te licht gevonden'. Daniël 5:25- 28. Nu verschillende van onze aan drugs verslaafde politieke 'leiders', (alcoholis ten en nicotinisten) op een afschuwelijke wijze gecon fronteerd worden met de waarheid van de waarschu wingen van milieubescher mers en vredesgedachtenbe- waarders, is het te hopen, dat men de vreselijke waar schuwing tegen kernenergie en bewapening goed tot zich door laat dringen. 'Mijn volk is er diep van overtuigd dat, wil de vrede worden bereikt, vergaande ontwapening thans gebiedend noodzake lijk is. Immers voortgezette bewapening leidt tot wed loop in bewapening en gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding be wijst, tot ONVERMIJDE LIJKE OORLOG'. Dit schreef koningin Wilhel- mina op 17 mei 1933 aan Pre sident Franklin D Roosevelt. Helaas zijn Haar woorden bittere waarheid geble ken. Wie zich nu niet in zet om de woorden van Je zus: 'Mijn vrede schenk ik u' waar te maken, is een tra gisch wezen! Aardenburg, S. van Jelgerhuis HET is op zichzelf eigenlijk heel verheugend, dat allerlei medische zaken, waarvan vroeger werd gevonden dat ze niet geschikt waren om door leken begrepen te wor den, tegenwoordig dikwijls aan de orde komen in kran ten en tijdschriften. Niette min valt vaak moeilijk te ontkomen aan de indruk dat er vanuit de medische we reld nogal argwanend wordt aangekeken tegen allerlei werkwijzen van niet-uni- versitaire oorsprong, terwijl er aan de andere kant vrij lichtvoetig wordt omge sprongen'met diep ingrij pende zaken als operaties e.d. O, zeker, de operatietech nieken met alle voorzorgen die het levensgevaar, dat vroeger zo gewoon was bij de meest simpele operaties, kunnen voorkomen, alsmede de geweldig toegenomen in zichten op het gebied van het reactiveren van patiën ten, waardoor ze vrij snel weer voor het oog gezond aan allerlei levenstaken en pleziertjes deelnemen, heb ben ervoor gezorgd dat het besluit tot operatie in het al gemeen geen golven van angst meer door de familie van de patiënt jaagt, om nog maar niet te spreken van de patiënt zelf. Maar toch, een operatie blijft een ingrij pende zaak, waarvan een lange en helaas niet altijd positieve nawerking op de patiënt moet worden ver wacht. Derhalve meen ik dat operaties, indien enigszins mogelijk, vermeden moeten worden. In het krante-artikel, waarop deze brief een reac tie is, wordt ingegaan op de laatste ontwikkeling in het operatie behandelen van de hernia nuclei pulposiï of, zo als de volksmond het noemt, hernia in de rug. Bij deze techniek wordt gebruikt ge naakt van een enzym, het hyalonuronidase, dat ge wonnen wordt uit de pa paya vrucht. Nu zijn enzy men stoffen die als regel door het organisme zelf worden geproduceerd in hoeveelheden die afgestemd zijn op de behoefte van dat moment. Zo worden er in het spijsverteringskanaal nogal wat enzymen gemaakt in overeenstemming met het voedselaanbod. Enzymen helpen de aangeboden voe dingsstoffen verteren. Die vertering hangt af van de hoeveelheid enzymen. Het enzym hyalonuronidase helpt hyalonzuur te veteren. Dat hyalonzuur maakt ongeveer de helft uit van het hyalien, het witte kraakbeen en van de witte ligamenten of banden. Waar het op neerkomt is, dat het papaya- preparaat, dat wordt ge bruikt bij deze injectie-ope ratietechniek helpt om het aanwezige bindweefsel op te lossen. Hierbij is de dosering ongelofelijk belangrijk. Bij een overdosering zal er te veel bindweefsel oplossen, waardoor een plaatselijke verzwakking ontstaat. In dat geval is het middel vele malen erger dan de kwaal. Bij een juiste dosering wordt een deel van de uitpuilende tussenwervelschijf opgelost. De druk die de inhoud naar buiten uitoefent, wordt dan wat minder, waardoor de tussenwervelschijf minder tussen de wervels gaat uit puilen en zodoende ook min der druk op de erlangs lo pende zenuwstrengen uitoe fent. Patiënten die deze behan deling kunnen ondergaan, moeten in elk geval geen tussenwervelschijven heb ben waarvan afgescheurde flarden in het wervelkanaal uitsteken. Het beste is het, wanneer zo'n tussenwervel schijf weliswaar uitpuilt, maar toch nog min of meer in takt is. Mensen bij wie dat het geval is, vertonen heel vaak alle klinische ver schijnselen van de echte hernia, maar zijn heel goed door middel van chiropraxie te helpen. Chiropraxie is een methode, waarbij door het uitvoeren van bepaalde pas sieve bewegingen met de pa tiënt de tussenwervelge- wrichtjes worden losge maakt. Dikwijls kan door een dergelijke behandeling zich de normale spanning in een tussenwervelschijf weer herstellen. De wervels gaan dan gemakkelijker en beter op hun plaats zitten en de tussenwervelschijven puilen niet meer of in ieder geval minder uit. Op deze manier, die heel wat minder ingrijpend is dan een operatie, heb ik al heel wat gedoodverfde her niapatiënten zien genezen. Het komt mij dan ook wat onbegrijpelijk voor, dat er nog steeds artsen en arts specialisten zijn die patiën ten voorhouden dat ze blij vend letsel riskeren door een chiropraktische behandeling en dat zij, de artsen, de rom mel dan weer moeten op knappen. Wat ik mij wel kan herinneren, uit mijn in middels achttienjarige erva ring, is dat er patiënten zijn die helaas niet langs de vei lige en weinig in het leven ingrijpende weg van de chi ropraxie te helpen zijn. Als ik dat merkte, en natuurlijk ontgaat dat je niet, heb ik die patiënten aangeraden hun heil bij de neurochirurg te zoeken, een advies waar voor ze me dan later meestal dankbaar waren. Ik zou tenslotte dan een lans willen breken voor de stelling dat het voor elke pa tiënt met klachten aan het bewegingsapparaat aan te bevelen zou zijn om eerst eens te proberen langs na tuurgeneeskundige weg, de chiropraxie hoort daar bij, zijn heil te vinden. Als langs die ongevaarlijke weg zon der bijverschijnselen dan geen oplossing kan worden bereikt, is het nog vroeg ge noeg om naar veel drasti scher middelen als operaties en zware chemische pijnstil lers te grijpen. Helaas wordt meestal de omgekeerde weg bewandeld en zien we op de spreekuren van de mensen die zich bezighouden met de natuurgeneeskunde de pa tiënten die overal al te horen hebben gekregen dat ze met de dikwijls aanzienlijke res tanten van hun ellende maar moeten leren leven. Dat is jammer en vaak on nodig. Hank, Peter van Oosterum Therapeut OP 9 mei maakte De Stem veel ophef over enkele tien duizenden guldens, die het CDA van het bedrijfsleven zou ontvangen. De Stem kon daar echter geen overtui gende bewijzen voor op tafel leggen. Maar geruchten en beweringen breed uitmeten, heeft altijd wel tot gevolg dat er iets van blijft hangen. In De Stem zal je niet het volgende zo benadrukt zien, hetgeen de PvdA via de me dia en instellingen in de schoot geworpen krijgt. De PvdA is via de lande lijke en de regionale pers (namen noemen is niet no dig) de meest bevoordeelde partij in de 'gekleurde' ver slaggeving en commentaren. De PvdA beschikt over een eigen tv- en radiozender: de Vara. De vakbond FNV trekt ƒ3 miljoen uit om o.a. folders, advertenties en dis cussie-avonden te houden, die enkel en alleen de PvdA- verkiezingscampagne on dersteunen. Dit alles om de burgers te adviseren om na 21 mei a.s. het tweede-kabi- net-Den Uyl aan de regering te brengen. PvdA en de vakbonden zullen dan weer ons land gaan regeren. De tijd van 'alles kan weer' is dan aan gebroken. Er is gelukkig een alternatief. Lubbers heeft met 'zijn club' orde op zaken gesteld. Veel is bereikt en veilig gesteld. Het zou voor ons land en de burgers slecht zijn, wanneer door het tweede-kabinet-Den Uyl dat weer ongedaan wordt gemaakt. Lubbers verdient zijn tweede-kabinet-Lub- bers. Wie sprak er ook weer over het verdelen van de maatschappij? Volgens PvdA'er Sicco Mansholt, oud-minister van Land bouw, zei tijdens een PvdA- manifestatie in Amsterdam in april j.l.: „PvdA en FNV zitten nog vast in verou derde schema's en zijn bang hun nek uit te steken, daar mee werken zij mee aan een tweedeling in de maat schappij: werk betekent in komen, geen werk een uit kering." Laat daarom Lub bers zijn karwei afmaken! Oosterhout, A.M. Musters KRIJGEN we straks nu weer eens een goeie regering voor de andere helft van onze bevolking? Och; laat maar zitten! St.-Jansteen, J. Rottier ALS de bisschoppen hun leergezag aan de 8-mei-ma- nifestatie zouden hebben onderworpen, zouden zij diep teleurgesteld hebben. Dé deur naar willekeur was wagenwijd opengezet en het geloof onherkenbaar gewor den. De kerkgemeenschap was uiteengevallen en i moraal opzij geschoven. in een woord: De kerk was em karikatuur geworden, ter. wijl iedereen de standpm," ten aangaande de geUxfc waarheden van de kerk overboord had gegooid. Den Haag, H. Rutgers TOT MIJN grote verbazing en meteen daarna woede zien wij vanmorgen, 9 mei weer zo'n misplaatste graj m.b.t. de kernramp in Rug. land, bij Merijnije. Vorige week ergerden wij ons al aan woordspelingen als China syndroom', 'stralend weekeinde' en de kop boven de foto van Beatrix 'stra lende koningin'. Er wordi hier héél onzorgvuldig om- gesprongen met de gevoe lens van mensen die door deze affaire erg ongerust zijn geworden. Ook wordt door deze grapjes de zaak gebagatelliseerd. Door deze kernramp zijn mensen om het leven gekomen en velen zullen nog ziek worden en sterven. Dit is een serieuze zaak en ze verdient een se rieuze berichtgeving. Dongen, Conny Mathieu, Tineke van Dongen, C. v. Gils, Tonny Ligtvoet, H. v.d. Linden, Hilde Groenendaal, Non Groenendaal, II. Groenen daal VOLGENS berekeningen van het Centraal Plan Bu reau komt het verkiezings-, programma van de PvdA uit! op 470.000 werklozen. Dat vooral te danken aan 2,25k! arbeidstijdverkorting per jaar. Bij de berekening werd1 wel uitgegaan van een looi sinlevering die evenredig aan de daling van de ar beidsproduktiviteit. Daar-' door komt die berekening! ook niet overeen met de werkelijkheid. Als er loon ingeleverd] moet worden van de PvdA voor atv eisen FNV en CNV door stakingen immers com penserende loonsverhoging gen. De loonkosten per ar beidsuur worden daardoor weer hoger waardoor auto-l matisering wordt gestimu leerd en onze exportpositie samen met de werkgelegen-] heid afneemt. Na de zware belasting- en I premiedruk welke door compenserende looneisen zijn afgewenteld op dej hoogte van de bruto-loon- kosten is arbeidstijdverkor ting de volgende stap in de] afbraak van de werkgele genheid door verdere verho-] gingen van de bruto-loon- kosten. Kruisland, L. Nelen LAAT Lubbers het karwsl afmaken. De verkiezing-f sleuze van het CDA. Vieil jaar geleden hebben velel mensen via hun stem ervoor| gezorgd dat Lubbers zijn karwei kon beginner.] Vele mensen in dit land we-| ten nu op de een of ande manier wat deze CDA] WD-regering voor hen te] tekent. Het karwei afmake deze zin zegt al genoeg. Oil danks vage verkiezingstr] loften zullen ze toch wegen zoeken om te bezuini-J gen op plaatsen waar niet moet. Niemand kan ontker dat in deze regeerperio van CDA en WD de zwak] sten in de samenleving zwaarste offers hebben bracht. Bij het karwei af ken hoort ook het plaat van kruisraketten. Ond de kernramp in Rust even pas op de plaats kerncentrales. Na enkele ji ren zullen ze toch hun kei] nenergielobby erdoor wit drukken. Als Lubbers zijn kar af kan maken zal de komst voor velen er somberder en angstiger gaan zien. Maar de kie zullen uiteindelijk op bepalen of hij zijn ramp* karwei af kan maken. Breda, P. v. Gurp pONDERDAG 22 MEI198I DIE rozen zijn wel mete lijk geld gekocht. Wat" het CDA? Enkele citat^ 'Het CDA Brabant scl via achterdeurtje bij l ven om geld', 'Via Jaaj Quay fonds CDA zoekt J steun bij bedrijven, banl' Wim Kok strooit rozen r CDA/ WD gooit met i der. Geef mij dan ook s een roos, die ruikt lekkei» dan modder. Breda, E. v. Oers BRUSSEL (AP) - De Amerikaanse minister van defensie Weinber ger die vandaag de vergadering van de NAVO-plangroep in Brussel bijwoont, st beeft gisteren enkele korte privé-gesprek- n* ken gevoerd met zijn Britse en Spaanse col- p, lega's en de secretaris- P] generaal van het At lantische pact Lord Carrington. e1 Weinberger zal tijdens de vergadering vandaag gecon- jsj fronteerd worden met de p. groeiende kritiek in het KAAPSTAD (RTR) - Zuid- kla Afrika beschikt over het ver- sas Imogen en de wil om het Afri- ma kaam- Nationaal Congres ANC ba: I te breken. Dit heeft de Zuid- tre afrikaanse president, Pieter we Iff. Botha, woensdag ver- wij I klaard in een toespraak tot de pre I Indische kamer van het parle- da; Iment. At De aanvallen van maandag lat |op ANC-doelen in Zambia, mc Zimbabwe en Botswana vor- in |men slechts een begin, zei Bo- wo Itha. Het ANC is een zwarte hee (nationalistische guerrilla-or- om |ganisatie, die in Zuid-Afrika éér lis verboden. De voorzitter van I Ihet ANC, Oliver Tambo, had der |dinsdag na de jongste Zuid- de |afrikaanse aanvallen ver- zijl (WASHINGTON (AFP) - De Wash! reek geleden niet alle bijzonderhed ten die een Amerikaan aan de Sovj lat president Reagan persoonlijk chrijft het'dagblad woensdag. In een artikel onder de kop 'Ame rerraden' schrijft de krant dat ze all lologische geheimen die aan de Sc 'jn, 'gecensureerd' heeft nadat de r rongen. Met name directeur Willi lenst (CIA) had met gerechtelijke si Het artikel gaat over Ronald Pelt ie nationale veiligheidsdienst (NSA Baltimore. Hij zou de Sovjets in pver het onderscheppen van Sovjet lanse onderzeeboten. Naar de krant schrijft heeft ze as >AM (ANP) - Met de verkie zen in volle gang heeft een overi- 8&S vrij kalm Damrak woensdag een *toe stijging te zien gegeven. Steun lfbij kwam van een vast Wall en een hogere dollar. Tegen het uadaguur vielen er bij de grote fond- geen verliezen te ontdekken en je waarden gingen met guldens loog, Bührmann-Tetterode spande 1 woon met 9,50 winst op 167. Nationale Nederlanden en Volker ®vin konden het dividend snel inha- )An de internationals ging Akzo lien orn*10°g naar 167,80, Unilever Jf naar 433,30 en KLM 1,40 naar Jrm an de finaciële waarden ging ^N ƒ4 vooruit naar ƒ553. Eenzelfde no' was weggelegd voor VNU op Heineken en Wessanen wonnen F9f» °P 151,20 respectievelijk akh Gist-Brocades f3 op ƒ264,50. ^n°ed ging een gulden vooruit naar .^e staatsfondsenmarkt was aan- ~^elijk prijshoudend, maar ver- !rL de later een lichte neiging tot da- eifri6 markt gaf ongeveer een- "inct 1(1 zien- °°k hier waren de zeer duidelijk in de meerder- ew Was Nij verdal-Ten Ca te ƒ6 Simt °P 152 en CSM 4 beter °P 57' L_T.r Douglas voegde ƒ2 aan de op 60,50, Kluwer 4 op 254 btau k 060 rijksdaalder op 140. VRG llJoin eggers ƒ3.10 meer waard op en het handelshuis Ceteco 5 ^latine Delft won 9 op laar f o claims Sphinx gingen van 5 *r i 6,50. andere kant moest Beers 6 iesnoVeJ? °P ƒ239 en zakte Van der 0~f?~De Noord 7 weg naar 212. P ue parallelmnrkt. wprri DDP-rfn Co rijk ter in ƒ191 AM reik zak tocl 'de. bov pduurdi Parallelmarkt werd DOCdata ler op 115 en steeg Kempen K l!' «Menius t Standi 'n^iT.o.lv. "«Wel Sasthuis ■J Mathuis Mathui Mathuis °°ghuys |Wz.hs fMWihs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokken berg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 6