Rob Brugel PORTUGEES WINT NEGENDE RIT IN GIRO Herrera wint tweede rit Clasico RCN \HULSTE1 Maximale scori voor damtrio Winst voor Frankrijk en Zweden Zege basket balteam Dierenbescherming overweegt stappen tegen NHS ^veraert terug >ij Morres HORECASERVICE^ WOENSDAG 21 ME11986 Werner Wieme wint in Axel Speeldagen nacompetitie LOTTO CIJFERSPEL T0T0GELIJK NAAR AANLEIDING VAN ONGEVALLEN IN MILITARY Van Vliet wint 1700 gulden en typemachine Mijnvalleien WOENSDAG 21 MEI I OOSTBURG - Operatie'7 heeft de halve finale om d Zeeuwse beker niet gehaald jjj,namo'70 toonde zich in di return de meerdere van di I oostburgers. Maar dat hac anders kunnen lopen, ah I jf communicatie tussen bas ketballend Operatie en hei I overkoepelende bestuur betei had gefunctioneerd. Yredeskoers LANDENTOERNOOI TENNIS IN DUSSELDORP Roland Garros Flushing Meadow Mesker [udoka's lit Zeeland jucccesvol tomes van EWC jP jacht naar torde divisie Fignon naar Ronde van Midden-Zeel: h H Splnvetd 32a Breda Tel. 076-227189 DE Door Rinus Verberkmoes AXEL - Werner Wieme heeft het 22e kermiscriterium voor amateurs in Axel gewonnen. In de slotronde liet hij in de neergutsende regen zijn me devluchter Peter van de Klun- dert achter om afgetekend als eerste over de meet te komen. Met dit duo vooraan kreeg de amateurkoers in Axel toch nog een verrassende ontknoping. De meeste van de bezoekers gokten op een zege van de Bel gische ex-prof Danny Lip pens. Zeker toen hij met nog enkele ronden te gaan weg wilde springen uit de kop groep van achttien man. In zijn wiel volgden Wieme en Van Passel met daarachter vijftien volgers. De uitlooppo ging kreeg zodoende geen kans van slagen. Desondanks had deze zet het in twee stukken breken van de kopgroep tot gevolg. Met nog vier ronden van twee kilome ter te gaan, zette het duo Van de Klundert (winnaar van de leidersprijs) en Wieme hun jump in. In één ronde tijd re den zij de rest op fikse achter stand om vervolgens onder ling uit te gaan maken wie winnaar zou worden. Wieme won op zijn sloffen. „Ik heb de zaken goed in de gaten gehou den. Pas toen ik de tijd rijp achtte, ben ik gegaan", aldus de IJzendijkenaar. Een stukje vakkennis, dat hem inmiddels zijn vierde seizoenzege ople verde. UITSLAGEN: amateurs: 1. Werner Wieme (IJzendijke) 100 km. in 2.15.00, 2. P. ven de Klundert (Hoogerheide), 3. D. Lappens (St. Lau- reijns), 4. R Bijvank (Sas van Gent), 5. J. de Crom (Hoogerheide), 6. K. van Goe- them (Kloosterzande), 7. G. Barhorst (Biervliet), 8. A. Goense (Ovezande), 9. W.J. van Loenhout (Nieuw-Vossemeer), 10. A. Verplanke (IJzendijke), 11. P. van Passel (Sluiskil), 12. T. Fase (Oud-Vosse meer), 13. P. Mol ('s Gravenpolder), 14. T. den Braber (Fijnaart), 15. P. Pais (Hoo gerheide), 16. J. van der Horst (Oost-Sou burg), 17. L. van Mook (Oosterhout), 18. C. de Nooyer (Aagtekerke), 19. E. Vereec- ken (St.-Jansteen), 20. A. Kurvink (Ril land-Bath); junioren: 1. J. van Ginneken (Hoogerhei de) 60 km. in 1.26.55, 2. J. van de Ameele (Terneuzen), 3. V. Timmermans (Hooger heide), 4. F. Breure (St.-Maartensdijk), 5. J. Fortrei (Breskens), 6. R de Vriese (Goes), 7. A. Frijters (Rijsbergen), 8. R. de Jonge (Lewedorp), 9. J. van Stel (Wemel- dinge) 1.28.10,10. F. de Groot (Halsteren), 11. J. Schroevers (Arnemuiden), 12. N. van Elzakker (Hoogerheide), 13. M. Mar tens ('s Heerenhoek), 14. L. Goeree (Krui- ningen), 15. A. Nieuwpoort (Zoetermeer), 16. A. van Loon (Woensdrecht), 17. W. Raas ('s Heerenhoek), 18. E. Oostdijk (Wolphaartsdijk), 19. G. Jansen (Krui- ningen), 20. A. Schouw (Hoeven). ANTWERPEN (ANP) - Het Nederlands basketbalteam heeft de laatste wedstrijd in groep A van de Europese titel strijd voor B-landen gewon nen. In Antwerpen werd Oos tenrijk dinsdag met 74-73 ver slagen. Bij de rust was de stand gelijk (41-41). DEN HAAG (ANP) - De na- competitie tussen de periode kampioenen uit de eerste divi sie, om één promotieplaats, begint op woensdag 28 mei. Daarna wordt steeds op zondagen en woensdagen een ronde afgewerkt. Op de woensdagen wordt om 19.30 uur gespeeld, de zondagswed strijden zijn om 18.00 uur vast gesteld. Gisteren heeft in Zeist over leg plaats gevonden tussen de periodekampioenen Veendam en Willem II, Vitesse en RKC. Telstar en RBC, die nog kans hebben RKC en Vitesse te ver dringen, waren niet vertegen woordigd. Het programma: woensdag 28 mei: Veendam - Vitesse/RBC (duel wordt verplaatst, indien RBC zich kwalificeert) en RKC/Telstar - Willem II; zondag 1 juni: Vitesse/RBC - RKC/Telstar en Willem II - Veendam; woensdag 4 juni: Veendam - RKC/Telstar en Vitesse/RBC - Willem II; zondag 8 juni: RKC/Telstar - Veendam en Willem II - Vitesse/RBC; woensdag 11 juni: RKC/Telstar - Vites se/RBC en Veendam - Willem II; zondag 15 juni: Willem II - RKC/Telstar en Vi tesse/RBC - Veendam. Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 3 winnaars, f. 100.000,- bruto; derde prijs: 74 winnaars, f 3394,30; vierde prijs: 4070 winnaars, f. 61,70; vijfde prijs: 65.046, f 5,- In het cijferspel was er zowel voor de eerste prijs (f. 100.000,-) als de tweede (f. 10.000,-) één gegadigde. Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 37 winnaars, f 386,20; derde prijs: 461 winnaars, f. 77,50. Eerste prijs: één winnaar, f. 13.469,90; tweede prijs: 2 winnaars, f. 228,60; derde prijs: 22 winnaars, f. 103,90; vierde prijs: 527 winnaars, f. 6,90. Door Romain van Damme BREDA - Morgen zal de in Hilversum gevestigde Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming beslissen of er stappen genomen worden tegen de Ne derlandse Hippische Sportbond (NHS). Naar aanleiding van de ongevallen, die twee paardenlevens eisten, in de steeple-chase van de Military Baronie Breda heeft inspecteur Kwast van die dienst enkele volgens hem negatieve punten in een rapport samengevat. Dat rapport en een fotoserie over het ge beuren op hindernis twaalf krijgt de Dierenbescherming in Hilversum van daag in handen. Inspecteur Kwast heeft zich in Breda met name verbaasd over het lang uit blijven van hulp van een dierenarts. Volgens hem verscheen bij de dertien jarige vos-ruin Perigourdan van de Fransman Michel Bouquet pas na een half uur hoofd-veterinair Krijn van Muiswinkel. Leo van Ravels, voorzitter van de organisatie, spreekt dat tegen. Volgens hem was de Oisterwijkse die renarts Van Wensveen zeer snel ter plekke. Inspecteur Kwast was getuige van het eerste ongeluk, waarbij het Franse paard zijn rug brak. Bij het tweede on geluk, dat de elfjarige ruin Tipperary, gereden door de Westduitser Peter Wagner, een niet meer te genezen bot breuk van het opperarmbeen oplever de, was Kwast aanvankelijk niet aan wezig. Kwast ontdekte wel dat ook toen deskundige hulp laat kwam. „Bij het eerste ongeluk heeft dat paard een half uur in die kuil gelegen", zegt Kwast nog eens terilgkijkend op het fatale moment. „Pas na dertig mi nuten kwam er een dierenarts. Ook toen werd er geen pijnstiller gegeven. Bovendien was daarvoor geprobeerd met een heftruck het paard aan het achterbeen uit de hindernis te krijgen. We hebben het over een paard met een gebroken rug. De dierenarts die er bij kwam, moest helemaal vanaf het hoofdterrein komen. Bij een dergelijk groot evenement moeten er mobiele dierenartsen zijn. Dierenartsen, die snel ter plekke kunnen zijn". „Dat was ook het geval", spreekt or ganisatie-voorzitter Leo van Ravels inspecteur Kwast tegen. „Van Wens veen, een dierenarts die bij de organi satie hoorde, was er zeer snel bij. Van Wensveen staat bekend als een expert op het gebied van paarden. En wat die pijnstiller betreft, ik heb begrepen van Krijn van Muiswinkel dat het dier niet leed. Als de rug gebroken is, treedt er verlamming op. Dan is er geen pijn meer. Van Muiswinkel heeft ook nog laten weten dat het niet gebruikelijk is paarden bij de aanwezigheid van zo veel publiek te laten inslapen". Bij het horen van dat verhaal gunt inspecteur Kwast de organisatie het voordeel van de twijfel. „Maar", zegt hij, „ik ken Van Wensveen niet. Ik vind het toch merkwaardig dat er met een heftruck geprobeerd is dat paard uit de hindernis te halen. Volgens mij niet onder deskundige leiding. Maar nog maals, Van Wensveen ken ik niet". „Dat moet dan wel", reageert Van Wensveen vanuit zijn praktijk in Oisterwijk. „Ik was er zeer snel bij. Maar ik weet hoe dat gaat. Er staan drommen mensen om die hindernis. Dan is dat niet zo eenvoudig een die renarts te herkennen". De kritiek van Kwast over het niet toedienen van een pijnstiller, wordt door Van Wensveen onmiddellijk weerlegt met: „Het paard vertoonde geen pijn. Je kunt trouwens niet zo maar een pijnstiller geven. Na een kwartier kunnen de reflexen terugke ren. Als je pijnstillers geeft, zijn die re flexen niet meer te zien. Het kan zijn dat het paard door een val wat dizzy is. En later weer overeind krabbelt en wegloopt. We kregen echter al snel in de gaten dat het paard achteraan niet veel deed. Dat zijn we gaan onder zoeken. Het paard bleef liggen. Dan kost het inderdaad nogal wat tijd om het uit die hindernis te krijgen. In de stal waar het paard naar toe vervoerd is, hebben we de diagnose gesteld. Dat is zo belangrijk. Snel de diagnose stel len, dan kun je bekijken wat er moet gebeuren. Als er pijnstillers gegeven zijn, of het paard zelfs onder narcose gebracht is, kan dat pas veel later ge beuren". Inspecteur Kwast laat vervolgens weten dat het niet zijn bedoeling is de military in Breda, die voor de vijfde keer gehouden werd, de nek om te draaien. Ondanks het gegeven dat de Dierenbescherming tegen het houden van een military is. „Het kan een faire tak van de paardesport zijn. Als de paarden maar goed getraind zijn. De voorzorgsmaatregelen moeten opti maal zijn. Maar er is altijd een ver hoogd risico. Dat zal inderdaad nooit uit te bannen zijn. Ondanks het feit dat het niet om geldwinst gaat, er moet veelal geld bij, wil iedereen zo hoog mogelijk eindigen en worden er risico's genomen. Met soms fatale gevolgen". Zoals drie weken geleden in Dalfsen bij het NK Samen Gestelde Wedstrijd. Daar moest men het paard Olympic Gusty Munroe, gereden door Theo Ter- huurne, na een val laten inslapen. En nu dus in Breda. „Dat doet de military- sport inderdaad geen goed", beseft Leo van Ravels terdege. „Dit is erg verve lend. Ik heb al eerder gezegd dat we het hoofd in de schoot zouden leggen als blijkt dat de organisatie schuld treft. Van de verschillende instanties en de chefs déquipes van de buitenlandse de legaties hebben we begrepen dat dat niet het geval is". „Aan alles was gedacht. Er waren genoeg veeartsen, twee heftrucks en ga zo maar door. De Franse équipe heeft laten weten alles op papier te willen zetten. We wachten nu maar af wat de Dierenbescherming doet. Ik heb geen contact gehad met die inspecteur Kwast. We hebben wel van tevoren contact gehad met de Dierenbescher ming. Zoals ieder jaar. Over de hinder nissen. Toen had de Dierenbescher ming absoluut geen bezwaar. Volgend jaar zal er zeker weer een military ge houden worden. Omdat we er van overtuigd zijn dat de organisatie geen blaam treft". Da Silva bevestigt klasse RIETI (ANP) - De Portugese prof Acacio da Silva heeft de negende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De Italiaan Giuseppe Sa- ronni behield voor de vierde dag de rose lei derstrui. Het was voor Da Silva een bevestiging van zijn klasse. Een week voor de start van de Giro schreef hij ook al de laatste voorjaarsklassieker, het Kampioen schap van Zürich, op zijn naam. Baron Jean de Gribaldy, de ploegleider, die Sean Kelly grootmaakte, heeft al aange kondigd vanaf volgend jaar een wereldster van Da Silva te zullen maken. Volgende maand debuteert hij in de Ronde van Frankrijk. De Portugees, vorig jaar al winnaar van twee Giro-etap pes, maakte tenminste nog iets van een met veel tam-tam aangekondigde etappe over de Terminillo. Deze berg had het klassement op zijn kop moeten zetten, maar dit gebeurde niet, omdat de kanshebbers op de eindzege op de negende ach tereenvolgende warme dag geen trap teveel wensten te doen. Favoriet Greg Lemond en het Italiaanse buitenbeentje Roberto Visentini vielen op de Terminillo enkele keren aan. Francesco Moser en Giuseppe Saronni, die geacht worden in het hooggebergte niet mee te kunnen komen, waren in staat aan het wiel te blijven. De bijna vijftigkilometer lange afdaling naar de eindstreep in Rieti sprak de toprenners ook al niet aan. Voor de start zei Lemond al: „Ik onderneem alleen iets als ik Saronni of Moser op achter stand kan zetten". Lemond raakte de twee campionissimi niet kwijt en liet de wedstrijd verder over aan Vandi, Giova- netti en Da Silva. Vandi ont snapte als eerste. Giovanetti en Da Silva maakten in de af daling anderhalve minuut op de solist goed. Da Silva won de sprint met overmacht, klom naar de vierde plaats in het al gemeen klassement en stelde zich kandidaat voor de eindze ge. De groten uit de koers fi nishten met hun beste helpers in een groot peloton, ander halve minuut na Da Silva. Bij de eerste 53 waren slechts twee Nederlanders: Johan van de Velde en Hennie Kuiper. Van de Velde deed mee aan de sprint met het oog op de paarse trui. In de beklimming hadden Kuiper en Van de Velde maar weinig hoeven toe te geven op het tiental rond lijstaanvoerder Saronni. „Ik kon er zo naar toe rijden", zei Van de Velde. Hennie Kuiper had zich geforceerd. „Ik heb eerst geprobeerd aan te klam pen bij Lemond en Visentini, toen zij aanvielen. Daardoor kreeg ik een klap. Ik heb geluk gehad.dat ze zich daarna rus tig hielden". Uitslag negende etappe: 1. Acacio da Silva (Por) 165 km. in 4 48.08 (met tijds- vergoeding 4.47 48), 2. Alfio Vandi (Ita) 4.48.08 (met tijdsvergoeding 4.47.53), 3. Marco Giovannetti (Ita) 4.48.08 (met tij ds vergoeding 4-47.58). 4. Greg Lemond RIETI (ANP) - Teun van Vliet heeft dinsdag de ne gende halve etappe ge wonnen. In de Ronde van Italië is er elke dag een 'vlie gende etappe' bij de 90e kilometer. Dit is om het 90-jarig bestaan van de organiserende krant te vieren. De winnaar krijgt een miljoen lires, onge veer 1700 gulden. Van Vliet, die een slechte eer ste week doormaakte, was er blij mee. „Als je niet in de finale kunt meespelen, moet je wat anders doen", zei hij. Maandag had hij zich onderweg uitgesloofd voor een premie in natu- ra. Het bleek dinsdag een schrijfmachine te zijn. Acacio da Silva gaat in Rieti als winnaar van de negende etappe van de Ronde van Italië over de streep. - fotoap (VSt) 4.49.41 (met tij ds vergoeding 4.49.36), 5. Massimo Ghirotto (Ita) 4.49.41,6. Johan van de Velde (Ned), 7. Stefano Colage (Ita), 8. Marco Vitali (Ita), 9. Francesco Moser (Ita), 10. Ennio Salvador (Ita), 11. Franco Chioccioli (Ita), 12. Enrico Bo- chini (Ita), 13. Fons de Wolf (Bel), 14. Jens Veggerby (Den), 15. Dag-Erik Pedersen (Noo), 20. Hennie Kuiper, 29. Eric van Lancker (Bel), 30. Giuseppe Saronni (Ita) zelfde tijd als Ghirotto, 87. Nico Verhoe ven 4.58.15, 93. Jean Habets z.t., 96. Adri van Houwelingen 5.02.31, 97. Henk Lub- berding, 98. Eric Breukink zelfde tijd als Van Houwelingen, 103. Jac van der Poel 5.09.30, 114. Gert Jakobs 5.10.19, 119. Jo han Lammerts, 120. Teun van Vliet, 125. Eric Vanderaerden (Bel), 131. Alan Pei- per (Aus), 136. Ludo de Keulenaer (Bel), 138. Jean-Paul van Poppel, 148. Jac van Meer, 162. en laatste Dario Mariuzzo (Ita) zelfde tijd als Jakobs. Algemeen klassement: 1. Giuseppe Sa ronni (Ita) 42.17.58, 2.*Giambattista Ba- ronchelli (Ita) op 0.08, 3. Flavio Giupponi (Ita) op 1.03, 4. Acacio da Silva (Por) op 1.27, 5. Luciano Loro (Ita) z.t., 6. Alfio Vandi (Ita) op 1 48, 7. Francesco Moser (Ita) op 1.50, Niki Rüttimann (Zwi) op 1.58, 9 Roberto Visentini (Ita) op 1.59, 10. Marco Giovannetti (Ita) op 2.06,11. Clau- dio Corti (Ita) op 2.09, 12. Franco Chioc cioli (Ita) op 2.13,13. Steve Bauer (Can) op 2.14, 14. Michael Wilson (Aus) op 2.31, 15. Emanuele Bombini (Ita) op 3.07,16. Greg Lemond (VSt) op 3.27, 20. Johan van de Velde op 4.45, 21. Eric van Lancker (Bel) op 4.50, 26. Hennie Kuiper op 5.54, 59. Fons de Wolf (Bel) op 19.36, 89. Jean Ha bets op 34.57, 96. Johan Lammerts op 40.21, 97. Jac van Meer op 41.08, 101. Gert Jakobs op 45.03,102. Adri van Houwelin gen op 46.33, 105. Jean-Paul van Poppel op 47.58, 106. Henk Lubberding op 48.33, 107. Eric Breukink op 49.29,114. Teun van Vliet op 51.45, 120. Alan Peiper (Aus) op 54.50, 139. Nico Verhoeven op 1.02.19, 151. Jac van der Poel op 1.08.16, 156. Ludo de Keulenaer (Bel) op 1.12.32,157. Eric Van deraerden (Bel) op 1.13.42, 162. en laatste Adriano Baffi (Ita) op 1.38.01. Puntenklassement: 1. Stefano Colage 70 punten, 2. Johan van de Velde 62,3. Jean- Paul van Poppel 55,4. Paolo Rossola 51,5. Stefano Allochio 46, 6. Franco Chioccioli en Greg Lemond 42. RIOSUCIO (RTR) - De Columbiaanse klimspecialL Luis Herrera heeft in de tweede etappe van de Clasi» RCN alle concurrenten afgetroefd, inclusief de Franïj man Bernard Hinault, die zijn poging de Columbia] uit te dagen, gesmoord zag in de hitte van het Ando] gebergte. Herrera, als specialist pur sang voorbestemd de berg etappe te winnen, reed weg tijdens de bestijging van de Matadero Riosucio-pas, 1700 meter hoog. Eerder moesten al twee bergreuzen worden be dwongen, waardoor het pelo ton verbrokkeld raakte. Her rera moest bij de laatste klim alleen zijn landgenoot Heri- berto Uran aan het wiel dul den. In het eindsprintje won de onbetwiste bergkoning. Reynel werd op 54 seconden derde. In de algemene rangschik king heeft Herrera een voor sprong van 53 seconden op Uran. Zowel in de tweede etappe als in het klassement komen geen Europese renners bij de eerste tien voor. Hinault liep een achterstand op van tien minuten. Uitslag tweede etappe: 1. Luis Herrera 160,5 km. in 4.04.36, 2. Heriberto Uran op 0.01, 3. Reynel Montoya op 0.54,4. Al vara Lozano op 0.55, 5. Alberto Camargo op 0.56, 6. Federico Munoz op 0.58, 7. Israël Corredor z.t., 8. William Palacio op 1.04, 9. Manuel I. Gutierrez op 1.08, 10. Pablo Rincon op 1.12. Algemeen klassement: 1. Herrera 7.39.35, 2. Uran op 0.53, 3. Camargo op 1.35,4. Pa lacio op 1.37,5. Montoya op 1.50,6. Corre dor op 1.55. De Spaanse beroepswiel renner Jesus Cruz heeft de derde etappe van de Ronde van de Mijnvalleien nen. Cruz kwam in de fini plaats Tineo alleen over i eindstreep. Juan Fernant zegevierde op minder dans minuut van de winnaar in j sprint van de achtervolgen! groep. Lucien van Impe, die derj werd, behield de leiding inh algemeen klassement, heeft ruim een minuut vooj sprong op Tomas Martinez j Uitslag derde etappe: 1 Jesus CruzjSa 183 km. in 4.56.49, 2. Juan FernarL (Spa), 3. Lucien van Impe (Bel), jl Portillo (Spa), 5. Juan Martinez (Spa). J Algemeen klassement: 1. Van tóf 11.13.01, 2. Tomas Martinez (Spa) op J 3. Felipe Yanez (Spa) z.t, 4. Juan Sr (Spa) op 3.12, 5. Francisco Espinosa op 3.23. Van onze basketbalmedewerker De problemen begonnen ir feite veertien dagen geleden Ipoor een ambtelijk misver- I stand was de Oostburgse Isporthal De Veerhoek per on- I geluk aan twee verenigingen Itegelijkertijd verhuurd. Ope- |ratie moest daarom noodge- [dwongen de wedstrijd tegen Ipynamo een week uitstellen. Ipe exacte datum moest nog I vastgesteld worden. Loek lyben, voorzitter en wedstrijd- cretaris van de (overkoepe- Leenk Olaf Ludwig is dinsdag! leen leider geworden in l klassement van de Vra koers. De Oostduitse rem won de dertiende etappe ,J Karlovy Vary naar Pilsen de sprint, vlak voor medelij der Vladimir Poelnikov. Uitslag dertiepde etappe: 1. Olaf l (OD1) 152 km. 3.28.08, 2. Vladimir f kov (Sov), 3. Anton Novosad (tsjij Iwan Romanov (Sov), 5. Sergei f (Sov), 6. Thomas Barth (OD1), Zaikov (Bul), 8. Dan Radatkle (0l| Valentin Zjikov (Bul), 10. PetarF (Bul). Algemeen klassement: 1. 43.10.05, 2. Poelnikov op 0.04, 3. ViWl Klimov (Sov) op 1.08,4. Asiat Saitov(S| op 1.11, 5. Oeslamin op 1.16, 6. 7' op 1.27. VALKENBURG (ANP) - Het Nederlandse damlij heeft in de eerste ronde van de dam-Olympiadel Valkenburg als enige van de twaalf deelnemende li( den de maximale score behaald. Tegen het Braziliaanse team had het trio Clerc, Van der Wal en Sijbrands bijna vier uur nodig om tot de zege van 6-0 te komen. De Sovjet-Unie kwam tegen de tweemansploeg van de Ver enigde Staten tot een moei zame 5-1 winst en Israël ver sloeg Polen met dezelfde cij fers. België (tegen Italië) en Ivoorkust (tegen Joegoslavië) lieten een 4-2 overwinning aantekenen en Frankrijk - Suriname eindigde onbeslist. De Olympiade begon met een teleurstelling voor de or ganisatie, die gerekend had op een deelnemersveld van veer tien landen. De Malinese spe lers lieten weten dat ze in Brussel vastzaten vanwege de treinstaking en van Senegal werd taal noch teken verno men. Juist naar deze twee lan den was met grote belangstel ling uitgezien. Niet alleen van wege het feit dat beide teams DUSSELDORP (SID) - Zonder Wimble- don-kampioen Boris Becker betekent het Westduitse herentennis niet veel. Het eerste Westduitse optreden in het landentoernooi in Dusseldorp was dins dag al na twee enkelspelen beslist. Tegenstander Frankrijk won uitein delijk met 3-0. Thierry Tulasne, die dit jaar eindelijk zijn belofte waarmaakt (hij was jeugdkampioen van Wimbledon in 1980) met een eindzege in Metz en een finale-plaats bij het kampioenentoer- nooi in Forest Hills, liet Andreas Maurer slechts drie games: 6-2 6-1. Daarna zorgde Henri Leconte, die na een virus infectie alleen nog deelnam aan de Grand Prix-toernooien van Rotterdam en Brussel voor 2-0 door een overwin ning met 6-2 6-3 op Hansjörg Schwaier. In het dubbelspel wonnen Guy Forget en Henri Leconte met 6-2 4-6 6-3 van An dreas Maurer en Wolfgang Popp. Resultaten: blauwe groep: Zweden - Australië 3-0, Joakim Nystróm - Pat Cash 4-6 6-3 7-5, Mats Wilander - Paul McNamee 6-2 6-3, Joakim Nyström/Mats Wi lander - Pat Cash/John Fitzgerald 6-2 6-4; stand: 1. Zweden en Tsjechoslowakije 1 wedstrijd gewonnen, 3- 0 in partijen, 6-1 in sets; 2. Australië en Zwitserland 1 wedstrijd verloren, 0-3 in partijen, 1-6 in sets; rode groep: Frankrijk - West-Duitsland 3-0, Thierry Tu lasne - Andreas Maurer 6-2 6-1, Henri Leconte - Hansjörg Schwaier 6-1 6-3, Guy Forget/Henri Leconte - Andreas Maurer/Wolfgang Popp 6-2 4-6 6-3; stand: 1. Frankrijk 1 wedstrijd gewonnen, 3-0 in partijen, 6-1 in sets; 2. Verenigde Staten 1 wedstrijd gewonnen, 2-1 in partijen, 4-3 in sets; 3. Argentinië 1 wedstrijd verlo ren, 1-2 in partijen, 3-4 in sets; 4. West-Duitsland 1 wedstrijd verloren, 0-3 in partijen, 1-6 in sets. Minder dan een week voor het begin van het open tennistoernooi om de Franse titels op Roland Garros is nog niet bekend of er voor het eerst controles worden gehouden op het gebruik van verboden stimulerende middelen. De raad van proftennissers, MIPTC, kondigde een maand geleden aan, dat de deelnemers tijdens twee grote toer nooien onderworpen zouden worden aan een dopingtest. Tot dusver is nog geen actie ondernomen. Dit jaar staan nog drie grote toernooien op het programma: Parijs, Wimbledon en Flushing Meadow. Vanwege het 'verrassingseffect' wil de MIPTC zo lang mogelijk geheim houden wanneer de steekproeven zullen plaats hebben. Na Parijs en Wimbledon heeft ook Flushing Meadow het prijzengeld ver hoogd. De Amerikanen konden niet ach terblijven, wilden zij de reputatie be houden het best betalende reguliere toernooi ter wereld te zijn. In totaal keert Flushing Meadow voor de veertiendaagse strijd om de open Amerikaanse kampioenschappen, die op 26 augustus beginnen, ruim drie miljoen dollar uit, waarvan twee miljoen voor de enkelspelen. De winnaar en de winnares krijgen hetzelfde bedrag: 210.000 dollar (ruim een half miljoen gulden). Dat Is ruim vijftigduizend gulden meer dan vorig jaar. Marcella Mesker is uitgeschakeld in de eerste ronde van het tennistoernooi in de Zwitserse plaats Lugano. De Cana dese Helen Kelesi versloeg de Haagse speelster in drie sets: 5-7 6-3 6-4. Mesker bereikte wel de tweede ronde van het dubbelspel. Met Pascale Paradis won zij in twee sets' (6-4 6-1) van het Zwitsers/Griekse duo Lilian Drescher/ Angeliki Kanellopoulos. een internationale grootm ter hebben, maar in die l zitten drie spelers die i hebben geplaatst voor het] reldkampioenschap, dat in j vember in Groningen wij gehouden. De Brazilianen waren nelijk in hun element. Hot zij vorige week tijdens i oefenduel een zwakke roil achterlieten, overtroffen j duidelijk de verwacht»! van het Nederlandse meester-trio, dat drie mis1;] te laat in de zaal kwam«' wege een technische king. Met name De Teixij bood Clerc uitstekend te|J stand en in een spanner] tijdnoodfase misten beic" beste voortzetting. De I liaan zou mogelijk nog remise hebben kunnen af'l kelen, maar Clerc liet het] zo ver komen. Ton Sijl» en Jannes van der Wal ha«] weliswaar al vroeg positM voordeel, doch het omzettl winst vergde de nodige tijll Uitslagen eerste ronde: I Israël - Polen 5-1: Galterin-DolaBJ Schwarzman-Miksa 1-1, Li Son-i" Itaiië - België 2-4: Laporta-0..-J Simonelli-Oscar Verpoest 1-1. ^*1 Verschueren0-2; r>l Nederland - Brazilië 6-0: qe«-IJ| xeira 2-0, Van der Wal-Ortiz® brands-Pinho 2-0; Frankrijk - Suriname 3-3: Autar 0-2, Biagianti-Roethof l"11 giore-Chitani 2-0; L Sovjet-Unie -• Verenigde Gantwarg-Kaplan 2-0, Baljakin-^ man 1-1, Mitsjanski reglementa» Joegoslavië - Ivoorkust z"*jJ Kouame 0-2, Petrisevic-Memel 1, Lepsic-Niamke 1-1. [0RTEMARK - In het Belgi- che Kortemark pakte Peter Ieyboer uit Breskens een ironzen plak. In dit prima he ette internationale judotoer- ïooi kwam bij de heren Jan lol uit Oost-Souburg even- ens goed voor de dag. Hij rerd in zijn groep tweede. Het damesteam van Delta eindigde als derde. Voor deze juipe kwamen Marion van torssen, Maddy van de Bran- Karin Klaassen, Monique lisse en Sandra Bogaert op Je mat. Eerste werd in deze eamwedstrijden Duinkerken tór Kortemark. Robbert de Moor werd tij- iens CIOS-wedstrijden in Sit- ird winnaar. Dit houdt in dat le Axelaar samen met zijn zus laud en Marion van Dorssen it mag komen in CIOS-wed- itrijden in Frankrijk. Een suc ks was er eveneens voor Ter- feuzenaar Jan van Driessen. ze judoka behaalde in Goirle zijn tweede dan jiu-jit- Van onze volley balmedewerker ILST - De eerste herense- :tie van Morres uit Hulst voor volgend seizoen de rerloren zoon' Michel Eve- 'ert weer in de armen slui- W. De 23-jarige spelverdeler 'I het Bredase TDK Brevok, War Pierre Matthieu de trai- igen gaat verzorgen, de rug "keren. Everaert had nog :ds contacten met zijn oude e»mgenoten en had toch 'oeite met de Bredase aan- «k. »5e hele ploeg is ook vol- "nd seizoen compleet," aldus t Everaert. „Misschien komt jSritn Roodzand er ook weer tenminste mocht hij naar "land terugkeren. We zitten n weer op de goede weg en hnen de vereniging weer ptder uitbouwen." Zaterdag 24 mei speelt Mor de bekerwedstrijd tegen hterre, aanvang 19.30 uur porthal Den Dullaert te [Van Van onze sportredocM I breda - Laurent M gaat zaterdag defini'1® start in de klassieke van Midden-Zeeland. De organisatoren gisteren de definitieve tiging van de komstv I Franse renner, die dit s de Waalse Pijl op z>in schreef. Morgen verneemt he'\ té Ronde van Midden-^ of ook Sean Kelly, de '"ju het Super Prestige*®, ment, aan de start verst" onee volleybalmedewerker 'ISSINgen - ewc uit iSn?.en moet opvullings- ÏJden spelen voor een ii? derde divisie da ten is na gezamenlijk besloten. „Ik ben blij rtej e' widen doen," aldus Witte, trainer van de ®]ngse dames. zaterdag 24 mei speelt tegen Ready, terwijl 1 egen Jerondo moet wor- angetreden. De winnaar eze nacompetitie wordt )rn,,'n de derde divisie opge- verband met het te ekken van Den Bosch. v s V V g n brooijmans reed n vijftiende plaats in to0? p ateurwedstrijd te „impart in een veld deelnemers. john laa^ELE uit Terneuzen ahant bli de junioren in het ni stamPersgat een P'aats. Daar gingen 90 aders van start. 'gil za d; gi te! ui; w D' w re he vil

de Stem | 1986 | | pagina 6