UITBLAZEN Afghaanse puzzel dichter bij oplossing Tibet zucht onder Chinees juk De contacten van Libië met ultrarechts DOUWE Geheime in de klein ëVëlI Helend water LEIDER 'AUTONOOM GEBIED' BEZOEKT NEDERLAND WIM KOCK WOENSDAG 14 ME11986 ■ACHTERGROND Kloosters Welvaart WOENSDAG 14 MEI Industriebond FI\ RIJKSWEG 16 Bomalarm bi ALS het over literaire banden gaat is Bath eigenlijk meer de stad van Jane Austen dan van Charles Dickens. Jane Austen woonde er, al schreef ze er niets belang rijks. Of het zou de zin: Oh, wie kan Bath ooit moe worden? moeten zijn. Het stads bestuur heeft deze zin op de persinformatiemap laten druk ken, maar Austen zou die best eens 'een beetje gestolen' kun nen hebben van Samuel John son, wiens kernachtige ode aan Londen - wie Londen moe is, is het leven moe - in haar tijd al een zelfstandig bestaan als ci taat moet hebben geleid. Dickens logeerde 'slechts' in Bath en niet, zoals zijn Mr. Pic kwick, in de lang verdwenen White Hart, maar in het wat bescheidener logement The Sa racens Head dat met zijn twee door tijd en roet getekende top- geveltjes nog steeds in Broad Street staat. Stadsgids Shirley Story lijkt niet bijster geïnteres seerd in Bath's Dickens-con- nectie, maar ze kan wel de plaats aanwijzen waar Jane Austen dagelijks moet hebben gewandeld. Helemaal zeker is dat niet want het park waar Austens paadje nu doorheen loopt werd pas na de dood van koningin Victoria aangelegd. Daar is nog een. aardige anecdote aan ver bonden. Het is bekend dat Vic toria liever het kuuroord Tun- bridge Wells bezocht dan het modieuzer Bath. Voor die voor keur hebben ze in Bath de vol gende verklaring: toen Victoria als klein meisje Bath bezocht hoorde ze andere kinderen over haar praten; ze vonden dat ze een plomp figuur had en dikke benen. Het prinsesje was hier door zeer beledigd en heeft Bath nooit meer bezocht. Dat nam niet weg dat het na de dood van de koningin aange legde Victoria Park in Bath het eerste monument was dat op de Britse eilanden tot haar nage dachtenis werd verwezenlijkt. De nu weer gevierde Jane Aus ten was toen al bijna 100 jaar dood, dus waar ze nu precies gelopen heeft, kan Shirley Sto ry, gespecialiseerd in Jane Aus ten Tours, niet weten. Dan Dickens toch maar. Na een paar dagen begon Mr. Pic kwick „met uiterste ijver het wa ter te drinken. Hij nam het sys tematisch in. Hij dronk een kwartpint voor het ontbijt en liep daarna een heuvel op; en weer een kwartpint na het ontbijt en liep dan een heuvel af; en na elke verse kwartpint verklaarde Mr. Pickwick met grote ernst en na druk dat hij zich een stuk beter voelde: waar zijn vrienden ont zettend blij om waren hoewel ze niet hadden gemerkt dat er mei hem iets mis zou zijn. Het water was door de eeu wen heen de magneet van Bath. De warmwaterbron van Bath is de enige van het land. Per dag borrelt 2,7 miljoen liter warm water op uit de aarde. Het heeft een constante temperatuur van 49 graden. De geleerden heb ben vastgesteld dat het water dat nu opborrelt 10.000 jaar geleden als regen neerviel in de Mendip-heuvels. Het water dat je kunt drinken van The King's iiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiniiiiiiiiimiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii? Spring in de Pump Room boven de Romeinse baden, geurt licht naar zwavel ('rotte eieren' zeg gen sommigen). Het is 18 jaar geleden dat ik het gedronken heb en ik kom geen moment in de verleiding nog eens een glaasje te nemen. Het smaakt vies en het verbaast me dat Mr. Pickwick niets over die smaak heeft gezegd. Zijn bediende Sam Weller, in gesprek met zijn collega John Smauker uit Bath nam echter geen blad voor de mond toen hij zei dat hij het water erg onplezierig vond smaken. „Ah," zei Mr. John Smau ker, „je houdt misschien niet van de 'killibeate'-smaak?" „Daar weet ik niets vanaf," zei Sam, „ik vond dat het sterk naar warme strijkijzers smaakte. „Dat is de killibeate, Mr. Wel ler, merkte Mr. John Smauker smalend op. Het kostte mij ook enige moeite om te achterhalen wat John Smauker en Charles Dic kens - die bedienden graag plat en krom liet praten - wel mochten hebben bedoeld met 'killibeate'. Het was stadsarchi varis Stephen Bird, die ons langs de blootgelegde Ro meinse baden onder de Pump Room gidste, die me uit de droom hielp. Killibeate was een verbastering van het woord chalybeate, dat bijna geen En gelsman kent en gewoon ferrous - ijzerhoudend - betekent. Nog maar sinds kort mag het water weer worden gedron ken, nadat maatregelen waren genomen om het te zuiveren van een microbe die mensen gevaarlijk ziek bleek te kunnen maken. Dat was wat anders dan de helende kracht die eeu wenlang aan het water was toe geschreven. Volgens de legende werd de warmwaterbron ont dekt in 500 voor Christus door de Keltische koningszoon Bla- dud. Deze prins Bladud had le pra opgelopen en was daarom verbannen van zijn vaders hof. Hij zwierf door het land, levend van werk dat boeren hem soms aanboden. Zo hoedde hij in de vallei van de Avon een troep varkens. Sommige dieren had den, net als hij, een huidziekte. Op een dag bevond hij zich met zijn varkens in de buurt van de warme, modderige vijvers in de vallei. De varkens lieten zich de buitenkans niet ontgaan en wentelden zich uitgelaten in de warme modder. Toen ze eruit kwamen zag prins Bladud dat de huidziekten verdwenen wa ren. Daarop liet ook hij zich in de warme modder zakken en genas! Hij keerde terug naar het hof en toen hij zijn vader opvolgde als koning besloot hij een stad te stichten op de plaats van de warmwaterbron. (Slot volgt). T5 PAGINA;! Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5,01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje «076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag" van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Hella Piek GENÈVE - Langzamer hand begint het er op te lijken dat er binnenkort een akkoord zal komen over het beëindigen van de oorlog in Afghani stan. De betrokken par tijen zijn afgelopen week in Genève begon nen aan een nieuwe ronde in de door de VS gesponsorde 'toenade- rings-gesprekken'; een complex spelletje diplo matieke poker. Toch durft geen van de spelers er om te wedden dat de Sovjet-Unie haar troef op tafel zal leggen en de laatste barrières voor een defini tieve overeenkomst weg zal halen. Mocht dat gebeuren, dan kan de Sovjet-Unie een flinke winst verwachten. Een overeenkomst over het te rugtrekken van de troepen zou een belangrijke verbete ring in de verhoudingen tus sen Oost en West opleveren. Zo'n verbetering is van het allergrootste belang, nu een doorbraak in de wapenwed loopbesprekingen tussen de twee supermachten steeds onwaarschijnlijker wordt. De risico's zijn vooral voor de Sovjet-Unie echter niet gering. De kans bestaat dat een dergelijke overeenkomst haar uitwerking zou missen, waardoor de burgeroorlog in Afghanistan zou voortduren en er in Kaboel een anti-Sov jet regering zou kunnen op staan. Toch is er, sinds de toena- deringsgesprekken vorige week hervat werden, vol doende vooruitgang geboekt om optimisten in hun over tuiging te staven dat de nog af te handelen zaken binnen kort opgelost kunnen worden en dat het nu voornamelijk een kwestie van 'voldoende politieke wil' is om de over eenkomst in werking te zet ten. „De onderhandelingen zijn niet langer abstract'\ conclu deerde een van de onderhan delaars afgelopen weekeinde. „Er wordt serieus gepraat en de Sovjets raken er steeds meer van overtuigd dat dit de enige manier is om hun Afghaanse politieke en mili taire handicap kwijt te ra ken." De toenaderingsgesprek- ken begonnen in 1982. VN-se- cretaris Diego Cordovez heeft de afgelopen jaren om beurten de Pakistaanse mi nister van buitenlandse za ken Yakoeb Khan en zijn Af ghaanse collega Doft in zijn ruime kantoor ontvangen. Hij heeft de fictie dat Pakis- EEN overeenkomst over het terugtrekken van de troe pen zou een belangrijke verbetering in de verhoudingen tussen Oost en West opleveren. - foto archief de stem tan de communistische .lei ders in Afghanistan niet er kent in stand gehouden door er voor te zorgen dat de twee partijen elkaar nooit direct ontmoeten tijdens het opstel len van een voorlopig ak koord. Alle partijen die bij deze zaak betrokken zijn, erken nen dat de VS en vooral de Sovjet-Unie actief bij de on derhandelingen betrokken zijn en dat deze twee naties de voornaamste spelers zijn in dit uiterst trage spel. Cor dovez heeft in de pauzes tus sen de gesprekken net zo vaak heen en weer gevlogen tussen Washington en Mos kou als tussen Kaboel en Is lamabad. Voordat de jongste bespre kingen begonnen, waren er al een aantal gemeenschappe lijke punten van overeen komst vastgesteld. Er liggen drie ontwerpakkoorden klaar. Het eerste voorziet in de vrijwillige en veilige te rugkeer van Afghaanse vluchtelingen met vastge stelde garantiés voor hun rechten. Het tweede akkoord voorziet in het beëindigen van externe inmenging - wat neerkomt op het stopzetten van de Amrikaanse militaire steun aan de Moedjahedien. In het derde ontwerpak koord, dat ook door de VS en de Sovjet-Unie ondertekend moet worden, staan de voor waarden van de uiteindelijke overeenkomst. De belangrijkste struikel blokken die nog weggenomen moeten worden hebben be trekking op het tijdsschema voor de terugtrekking van de Sovjettroepen; het onder linge verband tussen het beëindigen van de externe inmenging en het terugtrek ken van de Sovjettroepen; en hoe wat voor maatregelen men moeten nemen in geval een van de partijen zich niet houdt aan de condities van de overeenkomst. Het leek er een tijdje op of de onderhandelingen vast zouden lopen op de eis van de Sovjet-Unie dat de nog uit staande kwesties in directe onderhandelingen tussen Kaboel en Islamabad afge handeld moesten worden. De Sovjet-Unie hoopte op deze manier Pakistan te dwingen de door de Sovjet-Unie ge steunde regering in Afghani stan te erkennen. Pakistan weigerde dit, tot grote ge ruststelling van de Amerika nen, die bezorgd waren dat generaal Zia het idee van di- I recte onderhandelingen zou accepteren. In maart besloot de Sovjet- I Unie echter dat de toenade- ringsgesprekken in de oude stijl door moesten gaan - een veelbetekenend gebaar, al dus Diego Cordovez. Ook het vertrek van de Af ghaanse leider en partijse cretaris Babrak Karmal aan I de vooravond van de ge spreksronde in Genève wordt gezien als een belangrijke nieuwe ontwikkeling in de j besprekingen. Zijn vervan ger, generaal Najibullah, wordt beschouwd als een I man naar Moskou's hart, en politieke waarnemers zijn van mening dat hij het soort brede-basis regering in Af ghanistan kan samenstellen dat Moskou kennelijk poli tiek noodzakelijk acht voor j het verdere verloop van de onderhandelingen. Sinds het hervatten van de I besprekingen zijn er weer wat belangrijke stukjes van .de Afghaanse puzzel inge vuld. Men is overeengeko men dat het terugtrekken van de Sovjettroepen tegelijk met het beëindigen van de externe inmenging moet aanvangen en niet pas daar na, zoals de Russen eerder hadden geëist. COPYRIGHT THE GUAR- I DLAN/DE STEM DEN HAAG (ANP) - De komst naar Nederland van de Dalai Lama, de geestelijk en wereldlijk leider van de Tibetanen, vestigt de aandacht op Tibet, sinds 1965 als zo genoemd autonoom ge bied onderdeel van de Chinese Volksrepubliek. De Dalai Lama (zijn naam betekent 'Oceaan van Wijs heid') zelf leidt het bestaan van een balling, sinds zijn vlucht naar India in 1959. Hij zocht daar een beter heenko men nadat de Tibetanen in opstand kwamen tegen de Chinese bezetters. Met die opstand gaf de Ti betaanse bevolking blijk van haar afkeer van de Chinese overheersing. Die begon in 1950, een jaar na de overwin ning van de communisten in China. De onderbewapende Tibetaanse soldaten dolven al snel het onderspit. De toentertijd amper 16 jaar oude Dalai Lama stuurde een delegatie naar Peking die on der dwang een voor Tibet on gunstig akkoord tekende. De Chinezen vestigden een militair en politiek hoofd kwartier in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Het gezag van de Dalai Lama werd on dermijnd door het gebied in drie regio's op te delen. Tibet werd een autonome provincie met een regering onder lei ding van de Dalai Lama maar de Chinezen trokken aan de touwtjes. De commu nistische hervormingen, die in de ogen van Peking Tibet in de 20ste eeuw moesten binnenleiden, zetten veel kwaad bloed onder de bevol king, evenals de aanwezig heid van 300.000 Chinese mi litairen. Door de moderniseringen gingen het onderwijs, de volksgezondheid en de land bouw erop vooruit. Maar veel geld werd besteed aan de aanleg van wegen en brug gen hetgeen vooral de Chi nese militaire bezetters in de kaart speelde. De onvrede onder de Tibetanen manifes teerde zich na enkele jaren vooral onder de in het oosten wonende Khampa's. De Chi nezen traden daar hard tegen op. De spanning nam echter toe hetgeen leidde tot de uit barsting van 1959. Geruchten over een op handen zijnde ontvoering van de Dalai Lama vormden de eigenlijke aanleiding tot de opstand. Duizenden Tibe tanen legden een kordon rond zijn zomerpaleis, Norbu Linka, en voorkwamen zo dat hun leider door Chinese soldaten kon worden meege nomen. In plaats daarvan wist de Dalai Lama ver momd als soldaat met een wapen over de schouder - een ideale vermomming voor een geweldloosheid prekende monnik - op 17 maart uit het paleis te ontsnappen. Na een barre tocht arriveerde hij twee weken later in India. De Chinezen sloegen op brute wijze de opstand neer. De Tibetaanse regering werd vervangen door een militaire dictatuur. Op rigoreuze en zeer wrede wijze werd de Ti betaanse godsdienst en cul tuur onderdrukt. Duizenden kloosters met hun talrijke De Dalai Lama, leider in ballingschap van een der meest onbekende landen ter wereld. - fotoap kunstschatten werden met de grond gelijk gemaakt. Enkele bleven over om te worden ge toond aan bezoekende wes terlingen die dan het bewijs hadden dat het wel meeviel met de onderdrukking van de godsdienstvrijheid in Tibet. Het Chinese schrikbewind kostte volgens de Dalai Lama aan 1,2 miljoen Tibetanen het leven. Er brak hongersnood uit, toen de boeren werden gedwongen over te schakelen van het traditionele gerst op tarwe, een gewas dat het op grote hoogte slecht doet. De repressie bereikte haar hoog tepunt in 1966 en 1967, de eer ste jaren van de Culturele Revolutie, toen Rode Gardis ten alles kort en klein sloe gen. Tibet was in 1965 een auto noom gebied geworden. Het omvatte echter slechts een derde van het vroegere Tibet en slechts vier van de zes miljoen Tibetanen. De overi gen vielen voortaan onder naburige provincies, zoals Qinghai, Sichuan, Yunnan en Gansu. De ontwikkelingen gingen vrijwel aan de bui tenwereld voorbij. Tussen 1963 en 1971 werden helemaal geen buitenlanders tot Tibet toegelaten. De ca. 100.000 Ti betaanse vluchtelingen die zich bij hun leider in Dha- ramsala aan de voet van de Himalaya's hadden gevestigd kregen mondjesmaat infor matie. Na het vertrek van de Bende van Vier in 1976 en de terugkeer aan de macht van Deng Xiaoping drie jaar la ter verbeterde de toestand in Tibet. De Dalai Lama gaf dat vorig jaar in een zelfgeschre ven artikel in de New York Times ook toe, al sprak hij van een 'lichte' verbetering. De landbouwcommunes wer den net als elders in China afgeschaft en de boeren kon den vrijer produceren. Er kwam meer godsdienstvrij heid. Enkele kloosters wer den heropend. Tegenwoordig zijn weer jonge Tibetanen in opleiding voor monnik. De Dalai Lama waar schuwde in dat zelfde artikel dat aan de andere kant Tibet wordt bedreigd door een „grote zee van Chinese kolo nisten". Naast de Chinese troepenmacht in Tibët zijn er 1,7 miljoen Chinezen die in regeringsdienst werken. Lhasa had eind 1985 160.000 inwoners van wie 40.000 Ti betanen. Buitenlandse jour nalisten die vorig jaar Tibet mochten bezoeken bevestig den dat de Tibetanen niet al te enthousiast zijn over die toevloed van Chinezen. Ofschoon de Chinese auto riteiten anders wilen doen geloven, ligt het welvaarts peil in Tibet nog laag. Het persbureau Nieuw-China meldde vorig jaar dat het jaarinkomen van de Tibe taanse boer in 1984 317 yuan bedroeg. Dat zou betekenen dat zij net zoveel verdienden als de boeren elders in China terwijl bezoekers juist be weerden dat Tibet een van de armste en achterlijkste ge bieden van China is. Peking heeft sinds 1952 ruim drie miljard dollar in Tibet gepompt. Veel geld wordt echter opgesoupeerd door de militaire troepen macht en het regeringsappa raat. Daar komt nog bij dat de plaatselijke industrie, die nog in haar kinderschoenen staat, niet voldoende kan voorzien in de vraag naar consumptiegoederen. Het ge- volg is dat bijna al die goede- i ren moeten worden geïmpor teerd uit andere delen van China, in veel gevallen met vrachtwagens wat tijdro-1 vend en geldverslindend is. De Dalai Lama heeft tot I nog toe negatief gereageerd op voorstellen van Peking om een bezoek te brengen aan Tibet Na de liberaliserings- politiek onder Deng zijn er I contacten geweest wat heeft I geleid tot bezoeken van vier j delegaties namens de Dalai Lama aan Tibet. Voor China is het streven van de Tibeta nen naar een onafhankelijk Tibet een doorn in het oog. Tibet is mede als buffer met het machtige buurland India, dat op goede voet staat met de Sovjetunie, van veel te groot strategisch belang voor Peking om op te geven. Aan de andere kant voelt I de Dalai Lama er niets voor zich neer te leggen bij de voorwaarde van de Chinese leiding dat hij zich vestigt in Peking. Hij zou dan wel af en I toe bezoeken aan Tibet mo gen brengen maar er nooit gaan wonen. Peking is be vreesd dat de Tibetaanse be volking weer in opstand zal komen, als de god-koning zich weer vestigt in haar midden. Blijkens verhalen van toe risten en journalisten die Ti-1 bet bezochten is de Dalai Lama 37 jaar na zijn vertrek nog steeds enorm geliefd bij de bevolking. De bezoeken van de delegaties, nu al weer enkele jaren geleden, leidden tot ware volksoplopen. En het schijnt zo te zijn dat men een Tibetaan geen groter ple zier kan doen dan hem (of haar) een foto van de Dalai J Lama te geven. Door Paul van der Voort BARCELONA - De eind vo rige week gearresteerde ul trarechtse Spaanse kolonel Carlos Meer de Ribera is maandag officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens het „onreglementair verlaten van zijn residentie", en niet - zoals was ver wacht - op beschuldiging van de vorming van een complot voor militaire rebellie. De maximum straf voor het ten laste gelegde delict bedraagt zes jaar gevangenis. Volgens de Spaanse geheime dienst bereidde Carlos Meer terroristische aansla gen voor tegen de Spaanse demo cratie en werd hij bij zijn plannen actief gesteund door het regime van Tripoli. De ultrarechtse kolonel ontkent alle beschuldigingen, maar heeft aan de militaire onderzoeksrechter inmiddels wel toegegeven dat hij de afgelopen jaren meermalen naar Tripoli is gereisd om een bezoek te brengen aan 'mijn grote vriend Gaddafi'. Volgens het Spaanse mi nisterie van Binnenlandse Zaken zijn er bij deze zaak geen andere Spaanse militairen betrokken en staat de affaire 'Carlos Meer' volle dig los van de arrestatie van tien leden van een internationale pro- arabische terroristengroep afgelo pen dagen in Madrid. De gearresteerde 57-jarige kolo nel staat bekend als een uitermate intelligent persoon met een diepe afkeer voor het democratische poli tieke systeem. Tijdens zijn militaire carrière verzamelde hij met speels gemak academische titels in de po liticologie, bouwkunde, rechten, wiskunde, economie en sociologie. Zijn drukke studiebezigheden ver hinderden hem niet om zeer actief te zijn in allerlei fascistische orga nisaties tijdens het Franco-regime. Van 1974 tot 1976 was hij de laatste burger-gouverneur van de Balea ren-eilanden tijdens de dictatuur. In die twee jaar tijd verbood hij on der anderen een concert van Beet hoven, haalde hij protesterende ar beiders met politiegeweld uit een kerk en kwalificeerde het zonneba den als 'immoreel'. „Wij kunnen veel dingen tolereren", zo zei hij in die tijd op Ibiza, „maar geen enkele zaak zoals in Zweden, waar de re gering wordt geleid door Olof Pal- me, een homoseksueel". Na enkele jaren van relatieve stilte kwam Carlos Meer door de mislukte staatsgreep van ex-luite- nant-kolonel Tejero Molino in fe bruari 1981 weer opvallend in het nieuws. Volgens een van de getui- geverklaringen tijdens het proces tegen Tejero en trawanten had Carlos Meer aan Tejero toegezegd dat hij zich zou aansluiten bij de militaire rebellie. De anti-demo cratische militair is zelf echter nooit vervolgd. Tijdens het proces tegen Tejero nam hij in zijn hoeda nigheid als advocaat de verdedi ging van een van de verdachten op zijn schouders. Carlos Meer ba seerde de verdediging van zijn cliënt onder meer op het argument dat het vaderland werd bedreigd en dat het dringend nodig was dat „Spanje door het leger wordt gered van het separatisme en de anar chie". In 1984 neemt kolonel Meer deel aan verschillende bijeenkomsten met ultrarechtse personen, waarbij gemeenschappelijk de mogelijkhe den worden bestudeerd om de jonge democratie te ondermijnen, aldus de rapporten van de Spaanse ge heime dienst. Korte tijd later vor men een twintigtal verschillende fascistische groepen in Spanie de zogenaamde 'coördinatiegroep van de nationale krachten'. Carlos Meer wordt benoemd tot president en vanaf dat moment zou hij contacten hebben gezocht met Libië om geld los te krijgen voor de financiering van een nieuwe fascistische partij en voor subversieve acties tegen het democratisch systeem. De Spaanse militaire geheime dienst Cesid verzamelt in december 1985 voor het eerst harde bewijzen van veelvuldige contacten tussen Carlos Méér en de 38-jarige Libi sche diplomaat Saed Alsalam die volgens de Spaanse regering op het Libische 'Volksbureau' (de ambas sade) de rol van consul-generaal vervult. Saed Alsalam staat sinds 1981 als diplomaat in Madrid gere gistreerd. „Wij waren hem al een hele lange tijd op het spoor", zo ver klaarde vrijdag een Spaanse top ambtenaar enkele uren nadat de Libiër op beschuldiging van terro ristische activiteiten het land was uitgezet. „Al vorige maand, toen elf andere Libiërs Spanje zijn uitge gooid, wisten wij dat de belangrijk ste nog niet ontmaskerd was." Kolonel Carlos Meer werd na het uitlekken van zijn contacten met de Libische diplomaat door de Spaanse geheime dienst Cesid dag en nacht op de voet gevolgd. Vol gens de Cesid Heeft Saed Alsalam, de nummer twee van het Libische 'Volksbureau' in Madrid, sinds be gin dit jaar regelmatig ontmoetin gen gehad met kolonel Carlos Meer en met twee andere Spaanse fascis ten, Enrique Moreno en José Anto nio Assiego. Met name deze laatste heeft een indrukwekkende staat van dienst. Assiego zat anderhalf jaar in een cel nadat de politie bij hem een wapenarsenaal had ont dekt dat door 'ultra's' zou worden gebruikt tijdens aanslagen tijdens het proces tegen Tejero en kornui ten. Ook wordt Assiego door de ge heime dienst in verband gebracht met de moord op de socialistische miltante Yolanda Gonzalez in 1980, met de staatsgreep van 23 februari 1981 en met het militaire complot dat aan de vooravond van de alge mene verkiezingen in oktober 1982 werd ontdekt. Volgens de geheime dienst Cesid bood de Libische diplomaat het fas cistische gezelschap hulp aan voor het plegen van terroristische aan slagen in Spanje en andere landen in West-Europa. Tijdens een ont moeting op 17 januari dit jaar in een flatgebouw in Madrid besprak het illustere gezelschap onder an deren de mogelijkheid van het schaduwen van Amerikaanse bur gers in Spanje, die het slachtoffer zouden kunnen worden van een moordaanslag, aldus de onder zoeken van de Spaanse geheime dienst, die de gesprekken met mo derne spionagetechnieken afgeluis terd had. Tijdens die ontmoeting in januari werd ook afgesproken dat Libië steun zou geven voor het op richten van een ultrarechtse nieuwe politieke partij. Ook de con crete inhoud van de 'partijstatuten' werd bij deze bijeenkomst tussen de Libiër en de drie fascisten vast gesteld: de partij zou pro-Afri kaans moeten zijn, anti-Europees en voorstander van de Spaanse te rugtrekking uit de Navo. Alle poli tieke partijen zouden worden ver boden, de pas aangeknoopte be trekkingen met Israël zouden wor den verbroken en in Spanje zouden alle godsdiensten worden verboden behalve natuurlijk het katholi cisme en de leer van Mohammed. Om de plannen meer levensvat baarheid te geven, werd afgespro ken een reis te maken naar Tripoli om aan kolonel Gaddafi persoonlijk financiële steun te vragen voor het project. Enkele dagen na deze bijeen komst, aldus de documenten van de II Spaanse geheime dienst, gingen de fascistische kolonel Meer, Assiego j en Moreno per auto op weg naar. Parijs. Bij het Spaanse dorp; Arando de Duero, ruim voor de Spaans-Franse grens, onderbrak j Moreno om persoonlijke redenen zijn reis en keerde in z'n eentje te rug naar Madrid. Carlos Meer en II Assiego zetten de tocht voort in de rode Seat Ronda die zij op het vliegveld Barajas nabij Madrid hadden gehuurd, aldus het gede tailleerde relaas van de Spaanse spionagedienst die het tweetal op de voet heeft gevolgd. Op 24 ja- nuari kwamen zij aan op het vlieg veld Orly bij Parijs. De naar Ma drid teruggekeerde fascist Moreno l| en de Libische diplomaat Saed Al salam waren daar inmiddels aan gekomen met Iberia-vlucht 656 uit j Madrid. Het viertal is op Orly uit- voerig door de Spaanse geheime dienst gefotografeerd. Vanuit Pa rijs vertrok het viertal met de I vlucht LN-135 naar Tripoli. In de Libanese hoofdstad vroeg Carlos I Meer financiële steun aan zijn I vriend Gaddafi voor het plan dat I hij samen met de consul-generaal I had bestudeerd. Volgens de Spaanse geheime dienst heeft Gad dafi de financiële steun ook daad werkelijk toegezegd. Tijdens hun I verblijf in Tripoli bezochten Mecr. f Assiego en Moreno enkele militaire I installaties en overnachtten in het I hotel Libian Palace, gelegen tegen-1 over de haven van Tripoli. Via Pa rijs en Barcelona keerde kolonel Meer naar Spanje terug, waar hij afgelopen vrijdag is gearresteerd Sinsdien zit hij opgesloten in de l zwaar bewaakte gevangenis Alcale I de Hanares nabij Madrid. Zowel j Carlos meer als de inmiddels uitge-1 wezen Libische diplomaat hebber alle tenlasteleggingen hardnektö ontkend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De voltallige Kamer wil het wachtgeld van politici verlagen van 80 naar 70 tt. De Kamer heeft daartoe gisteren een motie van de PvdA aangenomen. Ook CDA en WD stemden voor, zij het niet van harte. Beide fracties noemden de motie overbodig en uitstekend passen in de voorstellen van de commissie Dees. Deze com missie heeft de aanpassing van salarissen en uitkeringen van politici voorbereid, maar binnenskamer zijn de politici Ko£ Van een onze SOEST - De superma verkoopt vanaf vandas demprijs van ƒ5,25, n Egberts geen DE-Rood verd als het bedrijf da£ Vanaf vandaag verlaag 5,49 tot 5,19 per 250 gran „wy wüzen Hermans er op dat luj in strijd handelt met onze verkoopvoorwaarden", aldus een woordvoerder van DE. Er volgt één dringende waarschuwing om er mee te stoppen. Doet hy dat niet, dan schorten wy onmiddeliyk onze leveringen op en is Hermans in een dag of drie door heel zqn voorraad heen." De direc tie van Van Nelle 'heeft een reactie in beraad', aldus een woordvoerster. De bodemprijs is gebaseerd op verkoopvoorwaarden en betekent dat een produkt in de winkel niet lager mag worden geprijsd dan inkoopsprijs plus BTW. Voor DE-koffie en Van Nelle Supra is dat ƒ5,25. Met die regeling moet 'stunten' worden voorkomen en moeten de marges voor vooral klei nere winkeliers worden be schermd. Hermans deelde gisteren mee te willen komen 'tot een algehele prijsverlaging van koffie in Nederland'. Naast DE-Roodmerk werden Supra UTRECHT (ANP) - Terwijl de centrale werkgeversorganistie in de kleinmetaal, de FWM, dwarsligt over invoering van een 36-urige werkweek, heb ben inmiddels volgens de In dustriebond FNV 23 bedrijven in deze bedrijfstak op eigen houtje en merendeels in het geniep met de bonden afspra ken gemaakt over invoering van een 36-urige werkweek. Drie van die bedry ven haal den met naam en toenaam in middels de publiciteit, de ove rige twintig bedongen ge heimhouding omdat ze er vol gens de bond geen trek in had den om hun eigen werkge versorganisatie openly k in de wielen te rqden. De meeste ondernemers kwamen overigens pas over de brug, nadat de vakbonden met een staking hadden gedreigd. In enkele gevallen nam men pok zelf het initiatief, aldus bestuurder T. Hagen van de Industriebond FNV aan de vooravond van de zoveelste Poging (vrydag) van werkge vers en vakbonden om het cao-overleg vlot te trekken. De drie bedry ven die de open baarheid niet schuwden, wa ren Naef in Lochem, Ten Have m Vorden en Smit carrosse rieën in Joure. Iiy de bedry ven die „door de bocht" zqn gegaan, werken al zwijndrecht/rotterdam arecht heeft dinsdag een half u ussen Dordrecht en Rotterdam «at een bom was geplaatst bij ee Projectiel zou rond half drie i '1 het onderzoek werd niets gemeentepolitie van Zwijndrechi moeten schenken aan vernielingc uisteren zijn ook vernielinger Hazerswoude en Gouda. Daar vernielingen werden aangei rlrJT P?mPstations van Shell di in? achevoerders uit protest te( ^ud-Afrika, sijn dinsdag wee: een woordvoerder van Shell in E n ode station in Wezep bly ft a 25-jarige T.K. uit Amstei til?*,veen als enige werd geari ha? gen Shell-pompstations, w< motieven en mede-actievoer

de Stem | 1986 | | pagina 2