Vredesmunten voor wereldleiders Be groei ziter weer in. Dat stelt de koopkracht zeker." CDA voorstel agenplek' Nieuw bedrijf naar Deltahoek Breskens Wedvlucht vanuit Beaumetz met 350 duiven RT ZEEUWS {BURGEMEESTER OVER AANHOUDENDE LEEGSTAND: %IAATUIBBERS TH KARWEI Tweede jaarbeurs op terrein van De Klinge listallatie iieuwe |orpschef erneuzen trandje in Jreskens Vlissingen klopt Sluiskil t GINA ZEELAND 3 |wQëNSDAG 14 ME11986 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND zelf in hand politiek cafe n Terneuzen De Korte Istelt aeature- [Zierikzee (open markten Yossekaai Geloofs opvoeding kinderen MEEVALLER GEBRUIKEN VOOR RIOOL Schietingen CDA Oostburg komt bijeen 'Functies' worden overgedragen Plaatselijk nieuws Aardenburg Cadzand IJzendijke Oostburg Sluis L'an een onzer verslaggevers {NEUZEN - Donderdag wordt de nieuwe korps, van de gemeentepolitie ia leuzen, de heer A.J. Roost, lieel door burgemeester c, Leioen geïnstalleerd in de gerzaal van het stadhuis. ie plechtigheid begint om i(> uur. De nieuwe korpschef Jvangt de heer C. Hindriks, eind vorig jaar naar Vel- vertrok. Van onze correspondent ^ESKENS - Maandagavond itreeks 16.45 uur is in de ikfabriek van de firma V. de Havenstraat brand uit- roken. Dit gebeurde door rverhitting van de olie ia loven. 3e brandweer van Breskens s met twee wagens snel ter latse en kon de brand in de :m smoren. i plaats concentreren", licht borduyn toe. De gemeente re toewijzingsprocedure is tijdlang stilgelegd in ver end met de gemeenteraads- irkiezingen; men wilde achten tot de nieuwgekozen adsleden geïnstalleerd wa rt. Wethouder Doorduyn wijst beschuldiging van het 56-statenlid A. Dij kwel, dat sprake zou zijn van discri- inerend bestuur, met klem hn de hand. „Dan weet hij let waar hij over praat," Indt de wethouder. „Overal het land komen aanwijzin- bn met veel moeite tot stand Jet gaat nu eenmaal over een hoeilijk onderwerp." Van een onzer verslaggevers JERNEUZEN - De afdeling aidden Zeeuwsch- Vlaande- Een van de AbvaKabo houdt lp 21 mei een politiek cafe vaar de uitslagen van de die lag gehouden verkiezingen oor de Tweede Kamer kun- ^en worden gevolgd. De avond vordt gehouden in café Dn Commerce en begint om 19.30 ir. Het politiek café maakt deel [it van de campagne van de ibvaKabo 'Samen knokken oor een beter kabinet'. Alk itslagen van de stembureaus n Terneuzen worden bekend ;emaakt en er wordt een ver- ;elij king getrokken met de vo- ige verkiezingen. Via aanwe- fcige televisietoestellen kan het andelij k verkiezingsgebeuren iveneens worden gevolgd. VLISSINGEN - In een strijd die het karakter droes van een partij zomeravond' voetbal heeft Vlissingen g»£ ren in de strijd om de fflj trictsvoetbalbeker Zuid met 2 gewonnen van Sluiskil- Vooral in de eerste helft het vaak een slaapwekkend*, vertoning. Niet verwonde™ dan ook dat de doelrijpe kam sen zeer schaars waren, moest van individuele acu komen. Zo was daar Vlissim gen-verdediger Zuttermanoi het halverwege de eerste hen na een afgeslagen SluisW aanval met de bal aan de voe al solerend mocht oprukk® In de buurt van het Sluist* strafschop-gebied speelde de bal naar de vrij gel°f Marcel Schenk, die me» raak schoot. Na de hervatting kwam tot genoegen van de ongev 400 toeschouwers wat meer tie. Na tien minuten str Mark de Kunder een vera' gingsfout bij de rood-v/m" af: 1-1. Na een goed uri! voerde aanval scoorde Kf! Dorrepaal acht minuten 2-1. Niet lang daarna Marcel Schenk opnieuw ces: 3-1. Dat Eddy van Hooft er een kwartier voor nog 3-2 van maakte, was er maar voor de statistiek, zege van Vlissingen K" niet meer in gevaar. Hoofdplaat maar beter veranderen in parkdorp' Van onze correspondent IhOOFDPLAAT - Wanneer de leegstand in koof plaat aanhoudt, kunnen de onbewoonde I huizen beter worden afgebroken. De vrij geko- Imen plaatsen moeten dan wel worden beplant zodat er een parkdorp ontstaat. Deze suggestie deed burgemeester C. Spijkerboer Ivan Oostburg tijdens de jaarvergadering van de I Hoofdplaatse dorpsraad. Afbreken is volgens hem be- I ter dan de huizen te laten verkrotten. Hoofdplaat is een van de loostburgse kernen waar veel jtand is en in de nabije I toekomst zullen er nog veel Leer huizen leeg komen. De [gemeente wil in samenwer- Iking met de woningbouwvere- Jnigingen proberen die leeg- I stand weg te werken door on- I bewoonde huizen op te kopen lente renoveren. Jongeren zou- I den die woningen dan kunnen I huren. Dat plan kan worden uitgevoerd met behulp van uit het fonds dorpsver- Inieuwing. „Het blijft echter de vraag lot er voldoende animo is om Jzich in Hoofdplaat te vesti- zei de burgemeester. En- jaren geleden heeft de lonale woningbouwvere niging enkele kleinere huizen ■in Hoofdplaat gebouwd. Het ■heeft zeer lang geduurd voor- Idatal die huizen bewoond wa in. Het voltallig college van B Jen W is enige tijd terug op Jrakbezoek geweest in Hoofd- Toen is een inventarisa- 11.» gemaakt van de bestaande huizen en de woningen Van onze Haagse redactie [DEN HAAG - Minister De Korte (Binnenlandse Zaken) [heeft formeel de burgemees- tavacature Zierikzee open gesteld. De vacature ontstaat per 1 ieptember als gevolg van de [vervroegde uittreding van de (huidige burgemeester, De Meester. Kandidaten voor zijn ipvolging dienen zich uiterlijk 'Omei te hebben gemeld. AMSTERDAM, 13 mei - Aardap- «termijnmarkt. In Bintje 50 mm de oogst 1985 werden 147 con tacten verhandeld voor levering "ei bij een prijs van ƒ25,80 tot W per 100 kg. De stemming 'as flauw. Van de oogst 1986 waren het 21 '«traden tegen ƒ30,00 tot ƒ29,90 'oor levering april. Hier was de lemming kalm. (ADVERTENTIE) die binnen enkele jaren leeg komen te staan. „De gemeente maakt zich bezorgd over de toekomstige leegstand van Hoofdplaat. Voor zover er geld los komt binnen de regeling dorpsver nieuwing zullen we alles pro beren om hier wat tegen te doen", aldus Spijkerboer. Tijdens deze matig bezochte jaarvergadering van de Hoofdplaatse dorpsraad kwam de kwestie Vossekaai uiteraard weer aan de orde. Volgens de burgemeester is de gemeente Oostburg in contact met een project-ontwikkelaar die binnen het bestaande plan Vossekaai naar een formule zoekt die minder commercieel, dan het plan van Coltof, maar wel betaalbaar dient te zijn. Gedacht wordt aan een plan met een dichtere bebouwing van kleine huisjes met een lage prijs. Binnen welke termijn be kend wordt dat de poject-ont- wikkelaar doorgaat met zijn plan is nog bekend, evenmin hoe de kansen ervoor staan. De inplanting van het gebied voorzag hij binnen twee jaar. Daarna zal er een terrein ge schikt gemaakt worden voor de ruitersport. In beperkte mate kunnen dan ruiterdagen plaats vinden. Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE/BIERVLIET/ HOOFDPLAAT - Ouders van kinderen die de katholieke ba sisscholen te IJzendijke, Bier vliet of Hoofdplaat bezoeken, kunnen binnenkort deelnemen aan werkbijeenkomsten waar het onderwerp 'Geloofsopvoe ding voor Blinderen' wordt be handeld. De bijeenkomsten vinden op 28 mei en 4, 11, 18 en 25 juni plaats in de basisschool Mo- lenbolwerk te IJzendijke tus sen 9.00 en 11.00 uur. Ouders kunnen tijdens deze vergade ringen vragen stellen en hun ervaringen meedelen aan de anderen. De districskatecheet J. Voe ten, begeleidt de bijeenkom sten. Wie mee wil doen, kan zich bij de basisscholen opge ven. BRESKENS - Er komt weer een nieuw bedrijf baar het indus trieterrein Deltahoek te Breskens. Dit maal gaat het om een autosloperij. Het college van B en W van Oostburg stelt voor om een perceel grond op het terrein hiervoor te verhuren. Het bedrijf wordt opgezet in staat om de grond te kopen door een inwoner van Zuid- zande. Hij komt niet in aan merking voor tipgeld, omdat hij geen grond koopt. De tip geld-regeling is onlangs in het leven geroepen en ,één bedrijf heeft al gebruik gemaakt van de regeling. De Zuidzandenaar, momen teel nog werkloos, is nog niet AARDENBURG - Vierde blokschie- ting: J. van Iwaarden, J. de Clerck en R. Rijckaert ieder één blok. Stand kampioenschap: W. Buzeijn 3 blok ken, F. Lampaert 3, J. Cattoor 2,4. H. van Iwaarden 2 en Th. Lampaert 1 blok. AARDENBURG - Derde blokschie- ting: J. Heijboer, H. van Iwaarden en J. Houg, ieder één blok. AARDENBURG - Vierde punten- schieting, St-Sebastiaan: hoge vogel: F. van Ecke; zijvogel: P. van Vooren; grootste aantal (6): P. Blondeel. Stand kampioenschap: Th. Lampaert 31 punten, Ph. Lampaert 15, R. de Wispelaere 14, P. van Vooren 14 en F. Ecke 13 punten. AARDENBURG Derde punten- schieting, St.-Sebastiaan: hoge vogel: Th. Lampaert; zij vogels: Th. Lamp aert (2x); grootste aantal (6Jr Th. Lampaert en R. de Wispelaere. GOES - 70-jarig jubileum H. Mol, waarvoor gouden medaille van de Bond, Jacoba van Beieren, liggende wippen, 49 schutters: Wip 1: hoge vo gel: J. Platschorre, Zorgvlied; eerste zij vogel: C. Raas, Vooruitgang; tweede zij vogel: P. Maat, Zorgvlied; grootste aantal (7): H. de Jonge, So- ranus. Wip 2: eerste hoge vogel: J. Repkes, Victoria; tweede hoge vogel: H. de Jonge, Soranus; eerste zijvogel: J. Koens, Victoria; tweede zij vogel: J. Platschorre, Zorgvlied; grootste aan tal (5): C. Raas, Vooruitgang. HEINKEN SZAND Soranus, staande wippen, 57 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: M. Verdonk, Con cordia; tweede hoge vogel: P. de Jon ge, Willem Teil; eerste en derde zij vogel W. Voet, Soranus; tweede zij vogel Ch. Korstanje, Doel naar Ho gervierde zij vogel: J. de Jonge, So ranus; grootste aantal (5): A. de Jon ge, Soranus. Wip 2: eerste hoge vogel: H. Koens, Spes Nostra; tweede hoge vogel: P. Vette, Concordia; eerste zij vogel Jac. Doene, Victoria; tweede zij vogel: H. van de Dries, Eensge zindheid; derde zijvogel: J. Rijk, ADLM; vierde zij vogel: A. Rijk, ADLM; grootste aantal (5): Jac. Doe ne, Victoria. Schelte van Jalger$huis met de beide setjes munten. FOTO OE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De Aardenburger Schelte van Jalger- huis heeft weer een vredesoproep gedaan aan president R. Reagan en partijleider M. Gorbatsjov. Hij heeft de beide leiders een roebel en een dollar ge stuurd die aan elkaar verbonden zijn met een zilveren bies. 'Smeedt inplaats van wapens uw munt, uw macht en intel lect tesamen en er is eeuwig vrede op aarde; amen', schrijft Van Jalgerhuis aan de president en de partijleider. Volgens hem is het de hoogste tijd dat er een eind komt aan de waanzinnige wapenwedloop. Hij heeft reeds meer dere malen de beide leiders benaderd met vredesvoorstel len. Reacties van de beide toppers heeft nij nog nooit ge had, hij is echter niet van plan de moed te laten zakken. „We moeten duidelijk blijven maken, zeker in het jaar van de vrede, dat het zo niet kan", zegt hij. „Als er niets gedaan wordt, dan vrees ik het ergste". Van onze correspondent DE KLINGE - Komend pink- sterweekeinde wordt op het speelterrein van de Jongens school in De Klinge voor de tweede keer een jaarbeurs ge houden. Het evenement wordt vrij dag 16 mei om 20 uur geopend door burgemeester O. de Mey. De jaarbeurs is op touw ge zet door het plaatselijke oudercomité van de school. In de grote tent op de speelplaats zullen 35 standhouders hun verschillende artikelen ten toonstellen. De standhouders komen overal vandaan. Onder meer is er ook een Neder landse firma in doe-het-zelf- artikelen. Tijdens de eerste beurs, twee jaar geleden, kwamen ruim vijfduizend bezoekers een kijkje nemen. De op brengst wil het oudercomité besteden voor sociale doelien- den van de school. De jaar beurs is voor het publiek toe gankelijk op 17, 18 en 19 mei, telkens van 14 tot 20 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het CDA in Oostburg houdt vrijdag 16 mei een verkiezingsbijeenkomst in hotel De Eenhoorn. De organi satie gebeurt in samenwer king met het Christen Demo cratisch Jongeren Appel, de jongerenafdeling van het CDA. Spreker die avond zal zijn Johan de Leeuw, CDA-kandi- daat bij de Tweede Kamerver kiezingen op 21 mei. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. GOES - De 'functies' Tubercu lose- en Geslachtsziektenbe- strijding in Zeeland, gaan per 1 juli 1986 over van de Provin ciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis naar de Districts Ge zondheidsdienst Zeeland. Voor wat betreft de Tuberculosebe strijding met uitzondering van Tholen en Sint-Philipsland. De formele overdracht van beide 'functies' zal plaatsvin den op woensdag 4 juni om 16.00 uur in het pand van de DGD-Zeeland aan de Dam 39- 41 te Middelburg. of in erfpacht te nemen. Indien de autosloperij gunstig ver loopt, wil hij in de toekomst wel overgaan tot aankoop. Op dat moment kan hij in aan merking komen voor tipgeld. De voorgestelde te verhuren locatie is in de ogen van het college prima geschikt voor een sloperij, onder andere om dat er uitbreidingsmogelijk heden zijn. B en W stellen voor om voor drie jaar een huuro vereenkomst aan te gaan met een mogelijkheid van verlen ging van nog eens drie jaar. De Zuidzandenaar komt wel in aanmerking voor de stimule ringsbijdrage van de gemeen te, omdat hij voor werkgele genheid zorgt. Om die reden wil men de huurprijs op 4.420,50 bepalen voor de ruim duizend vierkante meter grond. Zoals reeds eerder gemeld, heeft de gemeente een fiks fi nancieel voordeel doordat het Rijk met meer geld over de brug is gekomen dan ver wacht was, voor het aanpas sen van de basisscholen. Die meevaller levert Oostburg een kwart miljoen voordeel op. Het college stelt nu voor die meevaller te gebruiken voor particuliere woningverbete ring (22 mille), sanering riole ring 130.000,-) en het aanko pen van woningen voor sloop (115 mille). Er zit ook nog 17.000 gulden in de pot 'verbe tering particuliere woningen' van vorig jaar. Het college verwacht dat de provincie dit jaar nog een be drag van een miljoen gulden beschikbaar zal stellen ten be hoeve van de sanering van de riolering. B en W willen echter niet wachten tot dat geld be schikbaar om een inventarisa tie van het riool te Breskens en Oostburg uit te voeren en vraagt daarom aan de ge meenteraad om akkoord te gaan met de voorgestelde ver deling van de meevaller. De gemeenteraad behandelt de voorstellen donderdag 15 mei, de vergadering begint om 19.30 uur. Wisseling predikanten - In de doopsgezinde kerk Het Lam aan de Weststraat wordt zon dag, eerste pinksterdag, om 14.30 uur een afscheidsdienst gehouden in verband met het vertrek van ds. J. Klanderman naar IJmuiden. Tijdens deze dienst is ook de intrede van ds. Ij. Postma uit Terneuzen. Strandkerk - Het West- Zeeuws-Vlaams Gregoriaans koor verzorgt zaterdagavond de eucharistieviering van 19.00 uur in de St.-Bonifatius- strandkerk van Cadzand. Het koor zingt de wisselende ge zangen van het pinksterfeest Spiritus Domini. Rebellenclub - Vrijdagavbond 6 mei wordt in jeugdsoos De Rebellenclub de trekking ge daan van de door de soos geor ganiseerde loterij. Iedereen is welkom, aanvang 21.00 uur. Koffieconcert - De IJzendijkse muziekvereniging 'Geduld Overwint' geeft zondag 18 mei in de plaatselijke Nederlands Hervormde Kerk het traditio nele koffieconcert, aanvang 11.30 uur. De vereniging staat onder leiding van dirigent George Clauws en de toegang is gratis. Kaasboerderij - De jonge vrouwen van het Zeeuws Agrarisch Jongerencontact (ZAJK) gaan morgen op ex cursie naar kaasboerderij De Ysenagel in Oostburg. Daar voor brengen zij een bezoek aan de melkveehouderij van F. Modde, die al enkele jaren samenwerkt met de kaasboer derij. Dit initiatief is voortge komen uit de studieavonden eind vorig jaar. Belangstellen den zijn alsnog van harte wel kom. Om 9.30 uur is het verza melen op het Ledelplein in Oostburg. Koor - Het West-Zeeuws- Vlaamse Gregoriaans koor is maandag, tweede pinksterdag, om 10.00 uur in de parochie kerk van Sluis te gast om er de hoogmis op te luisteren. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De postduivenver eniging VZV te Hoofdplaat hield met 350 duiven een wedvlucht van uit Beaumetz. 1,3 en 7. J. Steijaert, hoogste snelheid 1688,69 mpm; 2. H. Riemens, 4. Th. van de Velde, 5. Ch. en H. de Poorter, 6. J. Temmerman, 8. B. de Poorter, 9 en 10. W. van Grol. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De G re navliegera Eede, 174 jaarlingen, 1628 mpm: 1. R. Braet, 2. H. Cocquit, 3. E. Ram- melaere, 4. V. de Vreeze, 5. R. de Clerck, 6. C. de Cock, 1: L. Mathijs, 8. J. Geemaert, 9. O. de Vriend, 10. E. Rijckaert. Met 140 oude duiven, 1656,5 mpm: 1 en 4.0, van Queckel- berghe, 2. D. van de Broecke, 3. E. Geemaert, 5. E. Rammelaere, 6. E. Rijckaert, 7. H. Cocquit, 8. R. de Clerck, 9. J. Geemaert, 10. J. van Ommen. Steeds Sneller IJzendijke, 372 dui ven, 1687 mpm: 1. H. Groosman, 2. combinatie De Smet, 3. M. Rodts, 4 en 10. A. Noteboom, 5. A Dellaert, 6. C, de Putter en zoon, 7.1. de Cocq, 8. A. Plasschaert, 9.RThomaes. Strijd in Vrede Groede, 266 duiven, 1680,86 mpm: 1. G. Dusarduijn, 2. J. van Hoeve, 3 en 5. L. van de Wege NS, 4. Ch. Ras, 6. D. Aamoutse en zoon, 7. A. Ekkebus, 8. A. Schaap, 9. M. Wilfrink, 10. A. Beun. Nog Sneller Breskens, 339 duiven, 1680,14 mpm: 1/2,3 en 8. J. Note- baart, 4. J. van Oostenbrugge, 5. G. van Drie, 6. C. van Opdurp en zoon, 7. R. de Smit, 9. J. Klaaysen, 10. A. Vinjé. Hoop Biervliet, 212 duiven, 1688,37 mpm: 1 en 9. A. de Boevere, 2 en 10. Her. de Dobbelaere, 3. Ch. de Graaf, 4. U. Kouijzer, 5. C. de Regt- Bracke, 6. P. Weeda, 7. M. de Dob belaere, 8. M. Deveneyns, 10. Her. de Dobbelaere. Eerste de Beste Schoondijke, 207 duiven, 1686,72 mpm: 1 en 6. S. Hui- ge, 2. J. Dhont, 3. A Steurrijs, 4. J. Buijze, 5 en 7. J. de Poorter, 8 en 9. E. de Wever, 10. M. Verherbrugge. De Snelvliegere Oostburg, 262 dui ven, 1640,99 mpm: 1. W. van Hee, 2. C. Bron, 3,5 en 7. R. van Hee, 4. C. van Leeuwen, 6. A. van Hijfte, 8. C. van de Bossche, 9. T. de Jonge, 10. J. deLijzer. De Getrouwe Duif Cadzand, 229 duiven, 1672,49 mpm: 1. M. Provo, 2. J. van de Plasse, 3. A. de Putter, 4. J. Kools, 5 en 10. D. van Kerkhoven, 6. W. de Die, 7. J. Huigh en zoon, 8. D. van Houte, 9. Abr. Vasseur. Meaux De Reisduif Breskens, 105 dui ven, 1562/27 mpm: 1. J. de Meester, 2. mevrouw Simpelaar, 3. A. Ribbe, 4,5 en 9. R. Versaevel, 6. J. Bakker, 7 en 10. M. Quaars, 8. L. Basting. Eendracht Maakt Macht Terneu zen, 238 duiven, 1567,59 mpm: 1,3 en 10. gebroeders Scheele, 2 en 8. P. Zegers, 4 en 9. G. Neels en zoon, 5. J. Bareman, 6. D. Haaster, 7. L. den Hamer. De Scheldeklievers Ossenlsse, 118 duiven, 1514 mpm: 1. Van Poorten- Boeij, 2. A. Reijns, 3. P. Boogaard, 4. C. Machielsen, 5. P. Reijns. HEINKENSZAND - Tentoonstelling - Op initiatief van Kunst stichting De Kern Borsele wordt in het Ontmoetingscentrum De Stenge te Heinkenszand van 23 mei tot 30 juni een tentoonstel ling gehouden met schilderijen van Margrieth van Zijlstra en visuele poëzie van Maarten Mourik. De opening van de tentoon stelling zal vrijdag 23 mei om 20.30 uur worden verricht door de echtgenote van minister Brinkman, mevrouw drs. Brinkman- -Salentijn. De dichter zal dan zijn eigen werk voordragen. De openingstijden van De Stenge zijn: maandag tot en met vrijdag 13.30 tot 17.00 uur, woensdag en vrijdag tevens van 18.00 tot 20.00 uur en op afspraak. HEINKENSZAND - Groepsbureau - Minister Korthals Altes van Justitie opent op 14 mei officieel het nieuwe groepsbureau van de rijkspolitie in de gemeente Borsele. De feestelijke bijeen komst begint om 15.30 uur in De Stenge, waar onder meer ge sproken wordt door de minister, burgemeester G. van den Heu vel en groepscommandant A. Aarnoudse. Daarna gaat het gezel schap richting nieuwe groepsbureau waar de minister om 17.15 uur de openingshandeling verricht. MIDDELBURG - Onderwijs - 'Tussen minister en meester' heet een nieuwe brochure van het Bureau Voorlichting van het pro vinciebestuur. De brochure behandelt de bemoeienis van de pro vincie met het onderwijs. Zo treft men er de hoofdlijnen in aan van het provinciaal onderwijsbeleid voor de jaren 1986-1989. Ook zijn de procedures aangegeven voor de planning van (nieu we) onderwijsvoorzieningen.

de Stem | 1986 | | pagina 17