Druk zomer program voor Hava Naguila AutoMrljj! v. Dorst-Breda Niet terugbrengen van 'geleende' auto is diefstal KAMER VAN KOOPHANDEL: 'NU OF NOOIT Gemeenten praten met Don over ziekenhuiskwestie Hoop voor dieren asyl Zeeuwsch-Vlaanderen HET WEER Ploeg belooft nu 6sneP duidelijkheid over nieuwe mosselpercelen Drieduizend muzikanten en majoretten naar Bergen op Zoom Opnieuw infosysteem vakantieaceommodatie Straaljagers teisteren Hoofdplaat WOENSDAG 14 MEI 1986 PAGINA ZEELAND 1 T27 TERNEUZEN - Het gisteren gelanceerde plan om een Westerschelde Oeververbinding (WOV) te realiseren door het boren van een tunnel tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk is in Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen gun stig ontvangen. Toerisme DUITSLAND, OOSTENRIJK, ZWITSERLAND Illegale stort in natuurgebied De Reep Wisselvallig Weer in Europa AXEL EN TERNEUZEN BETALEN MEE AAN EXPLOITATIETEKORT Officieel Toyota-dealer voor Breda, Nieuw Ginneken, prinsenbeek, Etten-Leur, Zundert, Rijsbergen, Terheijden en Teteringen. Speelhuislaan 156 A. Breda-Noord. Tel. 076-712000 VAN ZEELAND Van onze correspondente MIDDELBURG - De 32-jarige \o. ui' Terneuzen had eind „ovèmber dringend behoefte aan gemotoriseerd vervoer en dinsdag had hij voor de poli tierechter in Middelburg moe ien verschijnen op beschuldi ging van diefstal van een auto. Maar ook nu had O. waar schijnlijk weer vervoerspro- blemen want zijn plaats voor het beklaagdenhekje bleef leeg. Aan de hand van de stuk ken werd zijn zaak dan ook bij verstek behandeld. Tegenover de politie had O. verklaard de auto beslist niet gestolen te hebben, maar slechts 'geleend' omdat hij on middellijk 'ergens naar toe moest'. Via een verbroken ruitje verschafte hij zich toe gang tot de auto, deed zijn boodschap en zette het voer tuig vervolgens weer netjes terug. Maar enkele dagen later was er opnieuw een dringende reden om een auto te 'lenen' en via dezelfde weg (het ruitje was nog niet gerepareerd) kwam hij ook nu weer in de auto, waarmee hij naar België reed. Om onduidelijke redenen parkeerde O. de auto na dit uitstapje in de bosjes en daar mee had hij zich, volgens offi cier van justitie mr. Van der Bel, schuldig gemaakt aan diefstal en niet aan joy-riding, waar O. het zelf op had willen houden. Mede gezien de indrukwek kende straflijst eiste hij een gevangenisstraf van een maand. Ook politierechter mr. Vermeulen was overtuigd van de schuld van de Terneuze- naar en zij veroordeelde hem bij verstek overeenkomstig deze eis. Tunnelplan gunstig onthaald „Het is een zeer reëel plan, dat door zijn originaliteit een nieuw licht op de WOV werpt", aldus voorzitter H. Kok van de Kamer van Koophandel in Terneuzen. WOV-rapport toegestuurd. Hij is vooral benieuwd naar het financiële plaatje. De Zeeuw, en zeker de Zeeuws- Vlaming, mogen in zijn visie niet financieel opdraaien voor nadelige consequenties. „Inlevering van twee veer diensten lijkt op het eerste ge zicht veel maar we moeten niet vergeten dat nationaal gezien 100.000 inwoners niet zoveel voorstelt. Maar nu er aanwijzingen zijn dat ook lan delijk, en dan denk ik met name aan Rotterdam, positief over een WOV wordt gedacht moet alles op alles gezet wor den de tunnel te realiseren. Het is nu of nooit." Kok wees erop dat Zeeuwsch-Vlaanderen in feite een geïsoleerd gebied is. „Dit isolement geeft toch wel een druk op het bedrijfsleven. Ze ker nu meer industrieën zich _i eindprodukten werpen, is een vrije verbinding met de rest van Nederland, in feite toch een belangrijke markt, van belang. Het gaat tenslotte om Nederlandse bedrijven". Kanttekeningen zette Kok bij de opvatting dat het be drijfsleven (flink) aan de tun nel moet meebetalen. „Je praat over een stuk openbare weg, dat kun je niet helemaal door het bedrijfsleven laten betalen". Anderzijds wees Kok op de kosten die de huidige veerdiensten voor het be drijfsleven met zich brengt. „Er valt misschien te praten". De transportsector ziet een tunnelverbinding ook wel zit ten. Directeur M. Verbrugge van het gelijknamige interna tionale transportbedrijf in Terneuzen, vindt vooral de tracé-keuze positief. „Wij doen veel zaken met Walche ren, waarmee je via de tunnel een goede verbinding kunt krijgen. Vooral de laatste ja ren is het sukkelen geweest". Geschrokken reageerde gis teren de IJzendijkse dieren arts Pol van de Vijver, de man die middels een enquête in 1982 achterhaalde dat het me rendeel van de Zeeuwsvla- mingen tegen een WOV was. „Dat beide veerdiensten moe ten komen te vervallen, doet mij schrikken. Er zullen com promissen gesloten moten worden voor de overtocht van fietsers en voetgangers". De tunnel op zich vindt Van de Vijver een kwetsbaar geheel. „Als er iets gebeurt, is Zeeuwsch-Vlaanderen pas echt geïsoleerd. En wat heeft dat voor gevolgen voor bij voorbeeld ambulance-vervoer, om maar iets te noemen?" Van de Vijver krijgt het nieuwe Zijn plaatsgenoot Frans Lievens, voorzitter van de Streek-VW West-Zeeuwsch- Vlaanderen, reageert positief op de tunnelplannen. Hij wijst er wel op dat het zijn persoon lijke mening is en dat binnen zijn bestuur verschillend wordt gedacht over een WOV. „Volgens mij werkt een WOV versterkend op het toeristisch produkt Zeeland, Er zijn kan sen op dagtoeristen vanuit 'het noorden' en er komen betere mogelijkheden voor arrange menten. Zaken die nu ernstig verstoord worden door de bootdiensten. Volgens mij is een WOV eigenlijk noodzake lijk". De aanleg van de tunnel zal ook consequenties hebben op allerhande andere zaken. Te denken valt aan de geplande rondwegen rond Oostburg en Schoondijke. „Hoe westelijker de tunnel, hoe meer gevolgen voor onze streek", aldus bur gemeester C. Spijkerboer van Oostburg. Hij wil echter niet zover gaan te stellen dat de rondwegen niet nodig zijn. „We krijgen een andere ver keersstroom en het kan best wel eens zo zijn dat er meer recreanten komen omdat de verbindingen beter zijn". Om in de termen van Lievens te spreken: West-Zeeuwsch- Vlaanderen kan de speeltuin van de gehele regio worden. Het WD-Tweede-kamerlid Te Veldhuis zei tijdens een spreekbeurt in Goes gister avond dat een 'geboorde' tun nel nadere studie verdient. Hij was verheugd dat 'het CDA nu ook enthousiast wordt'. „In het oorspronkelijke CDA-verkie- zingsprogramma kwam na melijk de WOV niet eens voor". Burgemeester C. Ockeloen prees, wat hij noemde, 'het creatieve plan' van het pro vinciebestuur. „Ik ben daar erg blij mee, want waar de oeververbinding dan ook uit eindelijk komt, hij is van le vensbelang voor Zeeuwsch- Vlaanderen". Voor de route Vlissingen-Breskens werd begin dit jaar nog een nieuw veer, de Prinses Juliana, in gebruik genomen, als nei nieuwe WOV-plan op korte termijn doorgaat, zal de boot voortijdig uit de roulatie worden genomen foto de stem cor j. de boer Van onze Parlementaire redactie JEN HAAG - Mosselkwetyers i c volgend jaar door de aan- 'e8 van de Philipsdam hun Percelen in het Volkerak ™:jtraken, worden op korte termijn geïnformeerd over de m°8elijkheid van vervan gende percelen. Staatssecreta ris Ploeg (Landbouw en Visse- bJ) kondigt dat aan in ant woord op schriftelijke vragen !an het CDA-Kameriid Eversdijk. Volgens Ploeg is er nog wei- j zicht op vervangende per- i c'en voor de Zuidhollandse est, tenzij zich ter plaatse in e Noordzee bijzonder snel i aovorrning zou voordoen. De osterschelde biedt tijdelijk Mogelijkheden in haar ooste- kom, maar die gaan weer '°°r nis de kweek van de Ja- P«nse oester wordt uitgebreid, gens Ploeg wordt momen teel nog gezocht naar compen satiemogelijkheden, en zal 'op korte termijn' bekend zijn welke mogelijkheden er zijn. Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - Volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde gaat een drukke zomerperiode tegemoet. Op uitnodiging van plaatselijke feestcomité's en stads besturen wordt eind juli een trip gemaakt naar Duits land, Oostenrijk en Zwitserland. Zo wordt 28 juli een optreden verzorgd in het Duitse Karlsruhe en op 30 juli een dorpsfeest opgeluisterd in het Zwitserse Gattikon. Op vrijdag 1 augustus is het natio nale feestdag in Zwitserland. Ook die dag vindt een op treden plaats, in een groot park in Zürich, terwijl de groep uit Vogelwaarde 's avonds alweer wordt verwacht in het Oostenrijkse Dornbirn. Zondag 3 augustus is er dan nog op uitnodiging van het stadsbestuur een optre den in het centrum van Zürich. Amper thuis kunnen de koffers opnieuw worden ge pakt, want op 23 en 24 augustus is de volksdansgroep te gast in Glottertal, in het Zwarte Woud. Daar vindt een internationaal folkorefeest plaats, waarvoor Hava Na guila als enige Nederlandse groep is uitgenodigd. Glot tertal is de plaats waar de bekende televisieserie Schwartzwaldkliniek wordt opgenomen. Ook in eigen land is er een uitgebreide agenda af te werken. Zo is men uitgenodigd de Veerse Meerdagen op 22 juni luister bij te zetten en zullen half augustus nog enkele optreden aan de Belgische kust volgen. Van 15 tot 20 augustus komt een bevriende groep uit Cardiff in Vo gelwaarde op bezoek. Samen worden in Zeeuwsch- Vlaanderen enkele optredens verzorgd. De voorbije wintermaanden heeft de dansgroep hard gewerkt om het repertoire uit te breiden. Men heeft nu een programma van zo'n 35 Hollandse dansen, die bege leid worden door een eigen orkest. Van een onzer verslaggevers BREDA - Zo'n drieduizend amateurmuzikanten en majo retten uit West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen zullen op zondagmiddag 1 juni in Bergen op Zoom het gouden jubileum van de r.-k. West brabantse en Zeeuwse Mu ziekvereniging luister bijzet ten. Zij maken deel uit van circa tachtig harmonieën, fanfares, drumbands en majorettenpe- lotons die meewerken aan het défilé door de binnenstad van Bergen op Zoom en daarna aan de slotmanifestatie op sportpark Roozenoord. Muzikale hoogtepunten van dit jubileumweekeinde wor den de première van de jubi leummars B. B. Jubilee van Wim Laseroms, het concert door de Marinierskapel der Koninklijke Marine, de, Missa Simplex door de Koninklijke Harmonie Sint Cecilia uit Breda en het Gemengd Koor uit. Roosendaal en de play-in met het Nationaal Jeugd Har monie Orkest, waarvoor zich al meer dan honderd jeugdige muzikanten gemeld hebben. De play-in op zaterdag vanaf tien uur 's morgens zal 's middags uitmonden in een gezamenlijk optreden van de jongeren met het orkest onder leiding van Jan Cober, onder meer dirigent van de Konink lijke Harmonie van Thorn. Absoluut hoogtepunt moet het défilé op zondagmiddag worden. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - In het be schermd natuurgebied De Reep bij Oostburg is illegaal puin en grond gestort. De ge meente is reeds op de hoogte en heeft de vermoedelijke da der opgespoord. Een deel van het puin ligt er reeds een geruime tijd. Het andere deel is onlangs gestort. Volgens burgemeester C. Spij kerboer is de gemeente beslist niet gelukkig met de illegale stort. Oostburg onderzoekt momemteel of diegene .die het puin daar gestort heeft, ver plicht kan worden orh het weg te halen. Wie de vermoedelijke dader is, wilde de burgemees ter gisteren niet kwijt. Wel dat het ontoelaatbaar is om daar afval te lozen. ■•■"...is; Wisselende bewolking met mooie opklaringen maar ook wolkenvelden vergezeld van enkele buien. Morgen namid dag maximum temperaturen tussen 15 en 20 graden. Ma tige en aan de kust soms vrij krachtige wind uit het zuidwes ten. De vooruitzichten voor don derdag tot en met zondag; donderdag zwaar bewolkt met regen of buien en iets frisser. Vrijdag vrij mooi ondanks en kele wolkenvelden en opnieuw een geleidelijke stijging van de temperatuur. (Bron: Ukkel) Amsterdamnietontv. Eindhovenzwaar bew.17 Viissingenhalf bew.13 Aberdeenregenbui14 Barcelonahalf bew20 Berlijnregen26 Boedapestonbewolkt24 Bordeauxregen16 Brusselzwaar bew.18 Dublinregenbui13 Frankfortzwaar bew.22 Genèveregenbui25 Helsinkiregen15 Innsbruckhalf bew.29 Klagenfurtonbewolkt27 Kopenhagenhalf bew.15 Lissabonlicht bew.19 Locarnoonbewolkt25 Londenhalt bew.16 Luxemburg.... zwaar bew.16 Madridonweer28 Malagazwaar bew.22 Mallorcaonbewolkt29 Maltaonbewolkt25 Moskou.regen.18 Münchenlicht bew.27 Nicehalf bew.20 Oslozwaar bew.13 Parijsregen Praagonweer27 Romehalf bew.21 Splitonbewolkt25 Stockholmzwaar bew.16 Warschau..licht bew.21 Wenenonbewolkt26 Zürichlicht bew.24 Istanbulonbewolkt LasPalmasonbewolkt22 Tunisonbewolkt29 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Ook dit jaar kunnen vakantiegangers tij dens de zomermaanden een beroep doen op het logiesin- formatiesysteem van de Zeeuwse VVV. Het is voor de derde achtereenvolgende keer dat toeristen in Zeeland via dit systeem informatie kunnen krijgen over de beschikbare accommodatie op kampeerter reinen, bij de boer en in hotels en pensions. Dit jaar zal het systeem werken van 15 tot en met 19 mei (het pinksterweekeinde) en van 19 juni tot en met 25 augustus. De beschikbare in formatie kan worden opge vraagd bij de 15 yW-kanto- ren in Zeeland, bij de infobox langs rijksweg A 58 bij Krab- bendijke en telefonisch via een antwoordapparaat (01179-1825 voor informatie in het Nederlands en 01179-1925 voor informatie in het Duits). In de rest van Nederland be schikken 79 VW-kantoren over een computer waarmee zij het systeem kunnen raad plegen. De kosten zijn dit jaar be groot op ƒ60.000 waarvan de provincie ƒ24.000 voor haar re kening neemt. De rest moeten de gemeenten en het bedrijfs leven betalen. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG/SLUIS/AAR DENBURG - De drie West- Zeeuws-Vlaamse college's van B en W hebben nog deze maand een gesprek met gede puteerde W. Don (volksge zondheid) over de problema tiek rond het Oostburgse St. Antonius-ziekenhuis. Onder andere het vertrek van een van de drie internis ten zal dan ter sprake komen. Van een onzer verslaggevers AXEL/TERNEUZEN - De toekomst van het met ophef fing bedreigde dierenasyl Zeeuwsch- Vlaanderen ziet er alweer wat rooskleuriger uit. De gemeenten Axel en Ter neuzen zijn bereid bij te dra gen in het jaarlijks te ver wachten exploitatietekort van het nog nieuw te bouwen die renasiel. Met die toezeggingen kan al een groot deel van het geraamde tekort van 79.000 gulden worden weggewerkt. Zoals bekend luidde het die renasiel begint dit jaar de noodklok. Het bestaande on derkomen, onzorgvuldig ge bouwd op een voormalige vuilnisbelt in Terneuzen, staat op instorten. Nieuwbouw is de enige mogelijkheid om het dierenasiel te behouden. Op de bouwers, het asiel is in 1973 neergezet en begon kort daarna al scheuren te verto nen, valt niets meer te verha len. Volgens Pim Broekhuysen echter, voorzitter van de stich ting Dierenasyl Zeeuwsch- Vlaanderen, is de stichting in staat het benodigde geld voor nieuwbouw, 260.000 gulden, zelf bij elkaar te krijgen. Een groot komt van de deel daarvan Dierenbescher ming. Ook het bedrijfsleven en enkele servicesclubs, destijds de initiatiefnemers van de op richting van het dierenasiel, dragen een steentje bij. De moeilijkheid zit hem echter in de exploitatie. Er wordt een jaarlijks tekort van 79.000 gulden verwacht. Als laatste strohalm heeft het asiel de acht Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten aange klampt om dit bedrag samen op te brengen. Het volgende probleem dat daarbij rees, was een zo eerlijk mogelijk ver- deelsteutel te vinden. De geza menlijke B en W's zijn in prin cipe al overeen gekomen te be talen naar rato van het aantal inwoners en naar rato van het aantal zwerfdieren uit de ge meente gedurende de laatste twee jaar. Axel en Terneuzen zijn de eerste gemeenten die een defi nitief ja laten horen. Als die specialist weg is, zal zijn plaats hoogst waarschijn lijk niet worden opgevuld. Dat komt omdat het ziekenhuis volgens de landelijke normen maar twee internisten nodig heeft. De regionale huisartsen hebben de hulp van de drie ge meenten gevraagd om het aantal specialisten interne ge-; neeskunde in Oostburg op drie te houden. Waarschijnlijk zul len de gemeenten die hulp niet verlenen. De college's hebben het ge sprek met Don reeds drie we ken geleden aangevraagd, nog voor de brandbrief van de huisartsen verstuurd was. Men wil duidelijkheid krijgen over het voortbestaan van het Oostburgse ziekenhuis. De fu sie met de kanaalzone-zieken huizen zou volgens sommigen, onder andere de raadsfracties van PvdA en D&T, het St. An- tonius geen voordeel brengen. Ze vrezen zelf dat het zieken huis na de fusie een soort ver edelde polikliniek wordt. De dagelijkse besturen van de gemeenten zullen er bij Don op aandringen dat de kwaliteit en het functiepakket van de ziekenhuisvoorziening in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zoals dat gewaarborgd is in de fusie-overeenkomst, gehand haafd blijven. Van een onzer verslaggevers HOOFDPLAAT - Hoofdplaat is de afgelopen weken geteis terd door laagvliegende straaljagers. Het is zelfs zo erg dat de dorpsraad een klacht heeft ingediend bij het minis terie van defensie. Volgens de secretaresse van de dorpsraad, A. Aerssens, vliegen er regelmatig straalja gers over het dorp. „Maar zo erg als de afgelopen weken, hebben we het nog nooit mee gemaakt. Er zijn vliegtuigen zeer laag over gekomen, zodat niet alleen kinderen maar ook ouderen erg geschrokken zijn". Met name op 5 mei, bevrij dingsdag, was het raak. Kin deren uit het dorp hielden toen een fietstocht. Tijdens die rit werden ze 'overvallen' door een jet met het gevolg dat en kele kinderen huilend terug keerden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defen sie mag boven Hoofdplaat niet lager dan 300 meter gevlogen worden. Aerssens vertelt ech ter dat één vliegtuig bijna de kerktoren raakte. „En die to ren is beslist geen 300 meter hoog", zegt ze. De woordvoer der van het ministerie ver telde dat binnenkort iemand van de luchtmacht pools hoogte komt nemen in het dorp om te kijken of de klacht van de dorpsraad terecht is. Volgens hem zijn er de afge lopen weken geen speciale oefeningen boven de Wester schelde gehouden. „De piloten van de Navo moeten echter wekelijks oefenen", zegt hij. Met name Belgische pilóten oefenen boven de monding van de Westerschelde.

de Stem | 1986 | | pagina 13