lepal lartijen Tekort aan spermadonors I iesreiyd Huisartsen gaan acties voeren 'Huisartsen weten te weinig van migraine' CENTRALE MELDKAMER VOOR WANTOESTANDEN Nederland vraagt uitlevering ontvoerders Heineken SVR wil VUT op 59jaar Onduldbaar DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND OVERLEG MET KABINET MISLUKT Programma's hoeven niet aangepast STEHI 1986 verkiezingen tweede kamer ATV op sterk water Contract met gemeenten Meer vrouwen Van Mierlo vraagt PvdA rekening te houden met D66 VVD: Russische reactorplannen onaanvaardbaar CDA en VVD mogen toch T5 PAGINA 2 DINSDAG 13 ME11986 T28 PAGINA 3 omst in Venlo bleek in luis dat ze radioactief fet (28) en Renée (27) h Rusland en de radio- het uitvoerige medi- Ichadelijk bleek te zijn. - FOTO PETER LOMMEN ben, gespecialiseerd in de lleaire geneeskunde, pmen uiteindelijk tot dé plusie dat er geen gevaar de gezondheid bestond, lée: „In het ziekenhuis Iben ze wel de radioac- le kleding die we in Kiev |ben gedragen, in beslag omen, zodat we nu krap |le kleren zitten. We krij- i ze pas terug als de stra- eruit is. Maar we zijn &ng blij dat de straling die I nu hebben, ook niet op de Igere termijn schadelijk is Ir onze gezondheid en Intuele kinderen". pten. De top tapte aller- st uit liberale vaatjes, ar liet tegelijkertijd we- dat de partij nog steeds haar oude standpunten lat en inhoudelijk niet is Vanderd. Weliswaar werd Ingegeven dat er verande- Tigen in de koers van de (irtij waren opgetreden, 'aar dat waren veranderin- „in de juiste richting", als een van de kopstukken It zei. En in de taal van die ppstukken is er maar één chting die de partij kan |an: die van gematigdheid. Je gematigdheid moet de bar een nieuwe behoudend- pid geneigde kiezer dan er in het democratische hmp terugbrengen. De zwarte dominee Jesse ickson - die in 1984 naar de pmocratische kandidatuur or het presidentschap png - werpt zich intussen i als de meest uitgesproken [oordvoerder van de stro- ping die de partij voor ver- ere verrechtsing wenst te ehoeden. Op de vergade- |ing van de 1000 democraten Washington zei Jackson: Je democratische partij Iroduceert op dit ogenblik bolitici die op John F. Ken nedy willen lijken, maar die ris Ronald Reagan willen landelen". deed, liet Birendra zich dit- [maal niet van zijn stuk Ibrengen. i Politici en diplomaten Ihet tussen India en China [opgesloten land zijn van me- [ning dat de koning de kans [heeft gemist om de politieke 1 basis van zijn bewind uit te [breiden of het zelfs te ont- I wikkelen tot een constitutio nele monarchie. De econo mische crisis en de betrok kenheid van het paleis bij dagelijkse gang van zaken doen het imago van Biren dra geen goed, aldus opposi tieleider Koirala, die de mo narchie als instituut steunt Koirala zei dat de koning in december ontvankelijk lees voor veranderingen. Tijdens een onderhoud kritiseerde hij hovelingen, reactionai ren en mensen met geves tigde belangen omdat hervormingen blokkeerden- Een functionaris van het ho zei echter kortgeleden da' het staatshoofd geen enkele reden zag om politieke.pan tijen toe te laten in het par* lement of om de zuidaziat1' sche staat te veranderen een constitutionele monar chie. „Zijn opvatting lul, dat de democratie van vee' oudere datum is dan de p°1' tieke partijen en dat men stelling kan verdedigen politieke partijen de dern°' cratie misvormen." Politici en diplomate" spreken echter over groeiende onvrede onder d bevolking wegens de econ<>' mische malaise en de wiF verbreide en nauweltP verholen omkooppraktijk® Het is, zo zeggen zij, echte moeilijk te meten wat <f werkelijke omvang van 1 (UPI/RTR/Aflp| oppositie is. UTRECHT (ANP) - Het is dringend noodzakelijk dat de kennis van huisartsen over migraine wordt vergroot. Honderdduizenden patiënten worden met een of andere pijnstiller weggestuurd zon der dat een kwaal een goede behandeling krijgt. Neuroloog dr. E.J.H. Spie- rings zegt dit in het blad Hoofdzaken van de Neder landse Vereniging van Mi- grainepatiënten in een inter view ter gelegenheid van zijn benoeming tot hoogleraar in Boston. Zelf heeft Spierings tijdens zijn artsenopleiding van zes en een half jaar maar één uur college gehad over hoofdpijn. „Dat is natuurlijk geen ver houding als je bedenkt dat in Nederland zo'n miljoen men sen regelmatig aan hoofdpijn lijden." Hoofdzaken pleit voor meer begrip en inzicht bij artsen. Van de volwassen mannen lijdt 9 procent aan migraine en van de vrouwen 16 procent. Veel artsen voeren alles terug op spanningen. Negentig pro cent van de medicijnen be staat uit pijnstillers. Maar tien procent van de patiënten gaat voor hoofdpijnproblemen naar de huisarts. Die moet nooit roepen dat er niets aan te doen is, aldus Hoofdzaken, want dat is wél het geval. LEIDEN (ANP) - De Stichting Medisch Cen trum voor Geboorteregeling in Leiden kampt sinds enige tijd met een groot tekort aan sper madonors. Volgens een woordvoerster is dat waar schijnlijk het gevolg van berichten uit Zweden waar de donors sinds kort verplicht zijn, hun identiteit aan het toekomstige kind bekend te maken. In Nederland is daarvan echter geen sprake en wordt de anonimiteit van de donor ten opzichte van de vrouw en haar eventuele partner gegarandeerd. Kunstmatige inseminatie met sperma van donors is een van de behandelingen die in het Leidse centrum worden toegepast. Dat gebeurt bij vrouwen wier echtgenoot onvruchtbaar is en bij vrouwen die geen echtgenoot of vriend hebben maar die wel graag een kind willen. Het plotselinge tekort aan donors betekent volgens de Stichting Medisch Centrum, dat mensen moeten worden teleurgesteld, dat soms behandelingen moeten worden afgebro ken en dat de wachttijden langer worden. Het centrum doet dan ook een beroep op (vooral ook niet-blanke) mannen van tussen 'de 18 en 45 jaar, zich als donor te melden. De woord voerster zei, dat ook bij andere instituten in Nederland sprake is van een tekort aan sper madonors. Advocatuur pakt politie aan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De Orde van Advocaten gaat een 'centrale meldkamer' instellen, waar wan toestanden op politiebureaus kunnen worden gemeld. Alle strafrechtadvocaten krijgen bin nenkort het verzoek problemen te melden op het bureau van de Orde in Den Haag. I Dat heeft de landelijk deken van de orde van advo caten mr. J.Glasz bekendgemaakt. De Orde wil alle klachten gaan bespreken met de vaste Kamercommissie voor justitie, waarmee goede contacten zijn opgebouwd. De deken eiste gisteren ook de toelating van advocaten bij politieverhoren en meer geld voor Justitie bij V<»rVinnr de kabinetsformatie. zien waar een bed vrij is. Op die manier zou men ook de vrije plaatsen in jeugdhuizen van bewaring moeten kunnen opsporen. „Het is gewoon een zaak van efficiency." I Ontsporingen Steeds meer gedetineerden worden in politiebureaus on dergebracht, maar deze nood maatregel loopt uit de hand, aldus mr. Glasz, die sprak van 'grove wantoestanden' en 'dramatische ontsporingen'. „De nieuwste variant is dat nu ook kinderen op politiebu reaus gevangen worden ge zet", aldus de deken. „Van 1 januari tot 10 april waren het er 288, in het afgelo pen weekend zaten er weer 10 kinderen vast in politiecellen." Volgens de deken zou er een systeem moeten komen zoals hotelketens die hebben. Met één druk op de knop kan men ZOETERMEER (ANP) - De Sociale Verzekeringsraad (SVR) wil gelijkschakeling van regelingen voor ver vroegde uittreding (VUT). In een advies aan staatsse cretaris Koning van finan- cieen schrijft de SVR dat ook vut op 59-jarige leeftijd (of na dienstjaren) moet worden beschouwd als een pensioen regeling. Op dit moment geldt een VUT-regeling als pen sioen wanneer de uittredings leeftijd 60 jaar is. Het advies wordt donderdag in de Raad behandeld. Mr. Glasz maakte gisteren ook enkele andere actiepunten be kend. Zo gaat de Orde ernaar streven dat advocaten aanwe zig kunnen zijn bij het verhoor van een verdachte door de po litie. Op die oude wens van de advocatuur wordt sinds 1984 gestudeerd door het Weten schappelijk Onderzoek en Do cumentatiecentrum van het Ministerie van Justitie, maar er ligt nog steeds geen conclu sie op tafel. „De raadsman moet erop kunnen toezien dat de rechten van de verdachte niet worden geschonden en hij niet het slachtoffer wordt van moge lijke stress of intimidatie, waartoe aanhouding, inslui ting en verhoor zonder enige bijstand al spoedig kunnen leiden", aldus de deken. Engeland Mr. Glasz verwees naar lan den als de Verenigde Staten, Engeland en Denemarken, waar de advocaat wel bij het politieverhoor wordt toegela ten. De veelgehoorde tegen werping van de politie 'Met een advocaat krijgen we de zaak niet rond' wettigt de zor gelijke conclusie dat 'men zon der advocaat de zaak dan klaarblijkelijk wel rond krijgt', concludeert mr. Glasz. De Orde van Advocaten heeft bij de minister ook ge protesteerd tegen een zestal bezuinigingsvoorstellen, o.a. de beperking van het indienen van bezwaarschriften tegen dagvaardingen en de berech ting in hoger beroep door één in plaats van drie rechters. „Wat nu dreigt is een afbraak van de rechtsbescherming in het strafproces. We gaan grie zelig in de fout", aldus mr. Glasz. Waar de politiek onwillig is of in andere gevallen aarzelt met het lemen van besluiten, daar willen actiegroepen nogal eens het voortouw nemen. Neem de bestrijding van het apartheidsregime 'o Zuid-Afrika. De Nederlandse regering wijst de apartheidspoli tiek van Botha en de zijnen af maar onderneemt geen al te se rieuze pogingen om het het EG-beleid tegen dit bewind aan te scherpen of om nationale acties te beginnen. Er wordt bijvoor beeld nog steeds gediscussieerd over het nut van economische sancties, terwijl de signalen steeds duidelijker worden dat het pst die maatregelen zijn die het ijzeren bewind in Pretoria tot het boen van concessies dwingen. Een actiegroep als het Nederlandse Komitee Zuidelijk Afrika timmert wel stevig aan de weg. Al jaren schreeuwen de volgelin gen van Sietse Bosgra van de daken dat het 'economisch in de ban doen van Zuid-Afrika', de enige methode is om het blanke re- 9'me op de knieën te krijgen. Zij streven hun ideaal na met een on9ekende ijver die nog tot resultaten leidt ook. Tenslotte is het vooral aan de plaatselijke actiegroepen van het Komitee Zuidelijk ft,nka te danken dat de grote banken de verkoop van de Kruger- fand hebben gestaakt. „Zij hebben ons zo dikwijls aan de kop gezanikt dat we het spuugzat werden"gaf een een feitelijk opge- uchte bankfunctionaris na het nemen van het besluit toe. Dat I Winkeliers steeds vaker overgaan tot het uit de verkoop nemen van Zuidafrikaans fruit en Kaapse wijnen, ligt voornamelijk aan e inspanningen van de aanhangers van het Komitee Zuidelijk Afrika. Kortom, op democratische wijze actie voeren kan resultaten af werpen. Niettemin zijn er in ons land ,waar actievoerders over ®en maximum aan mogelijkheden beschikken om zich te mani esteren, nog altijd groeperingen te vinden die harde, illegale ac- l "es voorstaan. Zoals de zich 'actiegroep nachtschade' noe- I mende onverlaten, die acht aanslagen hebben gepleegd op j>nell-stations in Nederland. Wanneer men het niet eens is met door Shell gevoerde beleid ten aanzien van Zuid-Afrika, dan 'in er vele mogelijkheden om hieraan uiting te geven. Het in I dUHK s,eken van pompstations hoort hier zeker niet bij. „On- I 2, t ar en een volstrekt verkeerde manier om de apartheid in Uvi Afr'ka te bestrijden", liet PvdA-fractievoorzitter Joop den yi weten. We zijn het hartgrondig met hem eens. Mestoverschot HOEWEL 85 procent van de boeren weet dat er op het eigen bedrijf te veel mest wordt geproduceerd, onder schat deze groep de omvang van dat overschot aanzienlijk. In de praktijk blijkt dat zij twee en een half keer zoveel mest hebben als zij zelf den ken. In het verlengde hiervan denken de veehouders dat hun kosten voor de afvoer van de overtollige mest gemiddeld 1.900 gulden per jaar zullen bedragen. Het ministerie van Landbouw heeft deze kosten post vele malen hoger becij ferd. Publiciteit DE Raad voor de Journalistiek gaat meer publiciteit geven aan zijn zittingen en uitspra ken. De raad, die klachten be handelt tegen publikaties in kranten, tijdschriften of ra dio- en tv-uitzendingen, wil met name aan zaken die van principieel belang zijn meer en sneller bekendheid geven. De Raad heeft dit bekend ge maakt bij de presentatie van het jaarverslag. Kleinmetaal NU de cao-onderhandelingen in de grootmetaal (metaalin dustrie) en bij Akzo zijn afge rond - zonder concrete afspra ken over invoering van een 3®- urige werkweek - gaan vak bonden en werkgevers ook el ders weer om de tafel zitten. Op uitnodiging van de FWM, de werkgeversorganisatie in de kleinmetaal, wordt het cao- overleg in deze bedrijfstak (230.000 werknemers) vrijdag hervat, aldus een woordvoer der van de Industriebond FNV. Maandagmiddag is er informeel overleg tussen vak bonden en Unilever in een po ging om ook daar het cao- overleg weer vlot te trekken. Af 15 Van de Europese Gemeenschap heb ik nooit zo'n hoge pet op gehad. Eenheid is er nog nooit geweest. Handgemeenschap, daar lijkt het meer op. Nu heeft de EG maar liefst vijf dagen vergaderd over maatregelen die nodig waren na de kernramp in Rusland. Vijf dagen! Dat noemen ze snel handelen in Europa. De Europese politici dachten kennelijk: wij blijven gewoon een paar dagen binnen, net als de koeien, en als we weer bui ten komen is alles voorbij. Men besloot tot een invoerver bod, maar Italië doet niet mee. In dat land maakt men zich drukker om de lire, die opge blazen moet worden. Men zit dus gewoon wat de klire. Als er echt één Europa bestond, dan zouden de ontvoerders van Heineken al lang zijn uitgele verd aan Nederland. Maar ze zitten nog steeds hoog en zeer droog in Frankrijk. Als er echt één Europa be stond, dan zou Nederland geen tekort hebben aan spermado nors. Dan zouden Belgen en Duitsers ons enthousiast bij springen. Door dit slappe ge doe staan we rood op de sper- mabank. Misschien kan Philips helpen. Hij heeft PSV kampioen van Nederland gemaakt en is zon der meer in staat in het buiten land krachtige kerels aan te kopen, zodat het spermapro bleem in één kwak is opgelost. Als dat gebeurt, begin ik een beetje te geloven in Europese Gemeenschap. MERIJN Op negen-plaatsen in het land zijn aanslagen gepleegd op pompstations van Shell. In Wezep ging een station in vlammen op en elders werden slangen van pompen vernield of suiker in tanks gegooid. De schade is omvangrijk. De acties zijn opgeeist door een groepering die zich 'nachtschade' noemt en die op deze wijze protesteert tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid- Afrika. td - FOTO ANP PARIJS (ANP) - De Nederlandse ambas sadeur in Parijs, M. Vegelin van Claer- bergen, heeft officieel bij het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken ge vraagd om uitlevering van de twee ver meende ontvoerders van Alfred Heine ken en zijn chauffeur, in november 1983. De twee verdachten, C. van Hout en W. Holleeder, verblijven sinds 20 februari in het Ibis-hotel in Evry, ten zuiden van Pa rijs. Volgens het Franse ministerie van justitie zullen zij worden overgebracht naar de gevangenis Fleury Merogis. Het ministerie van Justitie in Den Haag bevestigde dat een nieuw uitleve ringsverzoek op basis van het Europees Uitleveringsverdrag is ingediend bij de Franse regering. Het verdrag, dat in fe bruari door Frankrijk en Nederland werd geratificeerd, is zondag (negentig dagen later) voor Parijs in werking ge treden. Op grond daarvan kan opnieuw om uitlevering van de twee verdachten worden gevraagd, zo meent justitie. De advocaten van Holleeder en Van Hout, de Fransman mr. Comte en de Ne derlanders mr. M. Moszkovicz en mr. I. De Vos, hebben er herhaaldelijk op gewe zen dat de Franse wet geen terugwer kende kracht kent. Justitie meent dat dat niet het geval is. Nederland gaat ervan uit dat het uitleveringsverzoek op grond van het Europees Uitleveringsverdrag voor inwilliging vatbaar is, zo deelde een woordvoerster van het ministerie van Justitie mede. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De huisartsen zullen vanavond in een pro testvergadering in Amster dam besluiten om acties te voeren. Een gesprek tussen een delegatie van de LHV en het kabinet leverde gisteren niets op. LHV-voorzitter W. de Regt zei na afloop dat hij met lege handen naar de ledenvergade ring moet. Verwacht wordt dat die zal besluiten tot acties in enige vorm. Wat voor acties er mogelijk zijn is nog niet be kend. Bij het overleg waren giste ren minister De Koning (So ciale Zaken) en de staatssecre tarissen Van Zeil (Economi sche Zaken) en Van der Reij- den (Volksgezondheid) aanwe zig. De geschilpunten tussen LHV en kabinet gaan over het norminkomen en de vergoe ding voor particuliere patiën ten. Ook werd gepraat over de opleidingen. Hét onderwerp van de laat ste weken, het particuliere ta rief, zal opnieuw worden be sproken tussen overheid, de particuliere verzekeraars (KLOZ) en de huisartsen. Daarbij wordt ook gekeken naar hoe vaak een particuliere patiënt de huisarts bezoekt. Hoe vaker dat is hoe meer de arts betaald krijgt. Volgens de LHV is dat maar 2,7 per jaar, terwijl het huidige tarief uit gaat van 3,5. Het compromis dat het ka binet wil is voor de huisartsen niet aanvaardbaar. Als het kabinet wordt gevolgd gaat het tarief met 1,50 omhoog tot 25 per consult. Volgens de LHV is dat 5 te weinig. Dat bedrag extra is nodig omdat sinds 1 april bijna 800.000 men sen minder bij het ziekenfonds zijn verzekerd. DEN HAAG - CDA-leider De Vries en WD-collega Nijpels wisten het midden vorige week plotseling heel zeker: de bouw van nieuwe kerncentrales moet min stens voorlopig worden uit gesteld. En zelfs moeten nu de bestaande centrales in Borssele en Dodewaard aan een veiligheidsonderzoek worden onderworpen. De twee programma's - Nijpels en De Vries werden er nogal boos over toen het Journaal hen er vorige week aan herinnerde - zeggen an ders. Moeten zij nu niet wor den aangepast? En is daar voor feitelijk geen extra- congres nodig? De vraag is te lastig voor een onmiddellijk antwoord, maar de woordvoerder van Nijpels kan toch korte tijd later al meedelen dat een extra-congres niet nodig is. „En zelfs geen program- aanpassing," klinkt het op gelucht. „Het standpunt is nu weliswaar 'Nee mits' ge worden, maar er stond al dat de milieu-risiko's beheerst en gelimiteerd dienden te worden. Feitelijk wordt dat nu uitgevoerd." De CDA-woordvoerster begrijpt eerst de vraag niet - „Als de fractie iets vaststelt, is het toch zo?" - maar kan later toch ook meedelen dat hoewel het congres nog ook bij het CDA nog steeds het hoogste orgaan is, stilzwij gend wordt aangenomen dat De Vries in de geest van de partij handelde toen hij zijn kernenergie-standpunt bij stelde. De woordvoerster: „Het moet ook wel zo, want een extra congres binnen anderhalve week is onmoge lijk." Overigens zijn de CDA- congressen doorgaans niet de beroerdste. Dat bleek toen Lubbers een paar maanden geleden - 'als pre mier' - zijn achterban vroeg op het onderdeel euthanasie te mogen afwijken van het program, dat nota bene een uur eerder was vastgesteld. Met een luid applaus onder streepte het congres toen zijn eigen geestelijke mobi liteit. EINDHOVEN - Het risico is buitengewoon groot dat de arbeidstijdverkorting op sterk water wordt gezet als het huidige kabinet aan blijft. De bonden zullen bui tenspel worden gezet. Dank- zij de werkgevers en het ka binet zal werk worden op geofferd voor een hoger loon en dat heeft weer tot gevolg dat de werkloosheid zal stij gen. Dat betoogde Den Uyl gis teren op de TH in Eindho ven, waar hij een gastcollege hield over industriepolitiek. Den Uyl kondigde aan dat de PvdA tijdens het forma- tieoverleg na de verkiezin gen zal aandringen op een versnelde sluiting van de twee bestaande kerncentra les in Nederland: „Maar of' het lukt van ons uitgangs punt kabinetsbeleid te ma ken, hangt van de verkiezin gen af." Bezorgd toonde Den Uyl zich over het achterblijven van de groei van de wereld handel. „Dat biedt het groot ste deel van de wereldbevol king een deplorabel vooruit zicht," aldus Den Uyl, die de wereldtop in Tokyo als een 'afknapper' beschouwt. „Niet zonder betekenis voor het onderling contact en evenmin voor wat betreft de uitspraken over het terro risme. Maar op het hoofd punt, het herstel van een snellere groei, zijn geen dui delijke richtlijnen geformu leerd." DEN HAAG - De WD wil dat een volgend kabinet af spraken maakt met de ge meenten en provincies over de bezuinigingen. WD- fractieleider Nijpels wil dat er een dergelijk 'bestuurs- contract' komt. Hij zei dat gisteren op een bijeenkomst van WD-ers die als 'lagere overheden' de afgelopen ja ren de zwaarste last van de bezuinigingen hebben moe ten dragen. De WD-ers-in-het-land willen niet dat ze opnieuw met 'profijtkortingen' en ontslagdreiging voor ambte naren te maken krijgen. De WD-ers legden een ver langlijstje van enkele hon derden miljoenen op tafel van Nijpels, die dat niet meteen overnam, maar wel beloofde dat er betere af spraken moeten worden ge maakt. Kennelijk is het einde van de bezuinigings drift ook in liberale kring in zicht. Nijpels wil nu 'meer ze kerheid' aan de lagere over heden kunnen geven. Eerder dit jaar nog hield de WD in de Tweede Kamer een plei dooi om de gemeenten en provincies volgend jaar voor de lieve som van 1 miljard extra aan te slaan. ARNHEM - Meer vrouwen in het kabinet, meer vrou wen met betaald werk - de beloften nemen, in het zicht van de verkiezingen, aardig toe. CD A-lijsttrekker Lub bers, gisteren bij het CDA- Vrouwenberaad in Arnhem, gaf grif toe dat het onder scheid in de samenleving tussen mannen met betaald en vrouwen met onbetaald werk nog te groot is. De lijstaanvoerder zelf staat een samenleving voor ogen 'waarin mannen en vrouwen complementair hun werk doen, zowel be taald als onbetaald en dan gericht op een zorgzame sa menleving met onderlinge verantwoordelij kheid'. s Lubbers voegde eraan toe dat hij bij de komende kabi netsformatie 'bij iedere post' grondig zal bezien 'of er niet ook een goede vrouwelijke kandidaat beschikbaar is'. DELFT (ANP) - D66-lijst- trekker Van Mierlo heeft de PvdA opgeroepen in de ko mende kabinetsformatie re kening te houden met het standpunt van D66 met be trekking tot het vraagstuk van de kruisraketten. Tot een gehoor van stu denten aan de Technische Hogeschool in Delft zei Van Mierlo het ongewenst te achten dat Nederland zijn buitenlandse politiek nog eens vier jaar ophangt aan de kruisrakettenzaak. Po gingen om uitvoering van het plaatsingsverdrag met de Verenigde Staten te voor komen zullen onze positie ten opzichte van de Ver enigde Staten verlammen, was zijn voorspelling. Onze positie tegenover de Euro pese bondgenoten zal boven dien ongeloofwaardig wor den. GRONINGEN. (ANP) - Rus sische plannen in Tsjernobyl door te gaan met kernener gie zijn slecht gevallen bij de WD-top. Minister Winse- mius (milieu) noemde het opstarten van drie reactoren in die plaats, zodra de gevol gen van het ongeluk in de vierde reactor dat zullen toelaten, onaanvaardbaar. De minister sprak op een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Groningen. Het liberale kamerlid Voorhoeve, sprekend in Olst, meent dat de Russische re- .gering aansprakelijk moet worden gesteld voor de in ons land door land- en tuin bouwers geleden financiële schade. Het principe de ver vuiler betaalt hoort ook over de grenzen heen te gelden, zo zei hij op een verkiezingsbij eenkomst in Olst. De WD verwacht en hoopt, dat Rus land spoedig eigener bewe ging een schadeloosstelling aanbiedt, aldus Voorhoeve. Ook hij uitte bezwaren te gen het opstarten van de centrales in Tsjernobyl. DEN HAAG - De ambtena renbond Abva/Kabo wil een ander beleid, waardoor de ambtenaren niet opnieuw korting na korting over zich uitgestort krijgen. De FNV- bond had voor een advies aan de kiezer in deze zin 3 miljoen over. In adverten ties heette het dat een stem op CDA of WD dit doel niet dient. Sinds enkele dagen evenwel is de zinsnede 'stem daarom niet op CDA of WD' verdwenen. Wat nu? Een woordvoer der van de Abva/Kabo: „We zijn door nogal wat leden opgebeld die zeggen geen behoefte te hebben aan een stemadvies. Dat doet ze te veel denken aan de jaren •50." Bovendien, zo geeft de woordvoerder toe, heeft de Abva/Kabo alleen wat tegen het sociaal-economisch be leid van het kabinet. En dat is blijkbaar niet genoeg voor het advies een apdere partij te stemmen.

de Stem | 1986 | | pagina 3