UITBLAZEN 'M'n moeder vroeg of ze me nog mocht omhelzen' Democraten op zoek naar zichzelf examens Keihard werken voor Russisch Verkiezingen in Nepal zonder politieke partijen even 'Huisartse weinig var SVR wil VUT op 59 jaar DESTEMCOI Pickwick in Bath Onduldbaar WIM KOCK DINSDAG 13 ME11986 ACHTERGROND T5 PAGINA! DINSDAG 13 ME1198 TWEE VENLOSE VROUWEN RADIOACTIEF BESMET NA BEZOEK AAN KIEV Niet wassen Geen gevaar CONSERVA TISME IN VS DWINGT PARTIJ TOT KOERSWIJZIGING Ontsporingen DE ZON schijnt nog als we op Queen's Square in Bath uit onze koets stappen. Vijf man sterk betreden we de lobby van het hotel en na het in ontvangst nemen van de sleutels trekt ieder van ons zich terug in zijn eigen kamer. Het lijkt de Pic kwick Club wel. Zo arriveerden ook Mister Pickwick, Mister Tupman, Mister Snodgrass, Mister Winkle en Pickwicks trouwste metgezel en bediende Mister Sam Weller destijds in Bath. Alleen kwamen ztj niet aan met een Renault Espace 2000maar met de postkoets waar meer mensen op dan in zaten. Bovendien namen zij ka mers in de White Harttegen over de Pump Room. De White Hart is, helaas, lang geleden af gebroken en vervangen door een hotel dat op zijn beurt weer plaats heeft moeten maken voor winkels. The Francis Hotel mag er echter ook zijn. De gevelrij waarachter het hotel schuilgaat beslaat een van de vier zijden van het volmaakt vierkante Queen's Square, een van de hoogtepunten van John Wood's stedebouwkunst, die Bath zo onderscheidt van elke andere stad in Engeland. John Wood was een van de drie 'makers' van het 18de eeuwse Bath. De andere twee waren Richard 'Beau' Nash en Ralph Allen. Allen begon in 1710 zijn loop baan bij de posterijen heel be scheiden, maar dankzij een machtige beschermheer won hij snel aan gewicht. Hij ontwik kelde een net van postroutes voor heel Engeland. De dank bare posterijen beloonden hem met een fortuintje van zesdui zend pond. Dat was genoeg om de nu beroemde Bath stone te kunnen gaan opdelven. Bath stone is de zachte, honingkleu- rige natuursteen waaruit de stad is opgetrokken en waar mee ook nu nog elke nieuwe ge vel in het stadscentrum móet worden bekleed. De meeste bouwmeesters van die tijd vonden Bath stone te zacht als bouwmateriaal en het is waar dat in Bath, waar de laatste decennia veel schoon maakwerk is verricht, niet ge zandstraald kan worden. De gevels worden er met water ge reinigd. Maar het is een buiten gewoon mooie steen en in de {lersoon John Wood vond Al en de stedebouwer die vond dat de Bath stone zich uitste kend leende voor een klassiek stedebouwkundig concept. Wood stond, als zoveel archi tecten van zijn tijd, sterk onder invloed van de 16de eeuwse Italiaanse bouwmeester Palla- dio die zijn inspiratie had geput uit het antieke Rome. Kenmer kend voor het Bath van John Wood zijn dan ook de classicis tische bouwstijl met zuilen en friezen. Ook andere bouwmees ters droegen hun stenen bij aan Bath en zo ontstond in die ene eeuw een voor Engeland vol strekt unieke stad van prach tige huizen, elegante pleinen, winkelstraten, promenades, parken en openbare gebouwen. In diezelfde periode groeide de bevolking van 3000 naar 30.000 zielen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiirc Zo'n ontwikkeling veron derstelt een hoge welvaart en die kende Bath in de 18de eeuw. Voor een belangrijk deel was die te danken aan de derde 'maker' van Bath: Beau Nash. Charles Dickens beschrijft hem (vermoedelijk en zeker achteraf want Nash was toen al zo'n jaar of zeventig dood) in The Pickwick Papers in de persoon van Angelo Cyrus Bantam, Es quire, Master of Ceremonies, wonend aan Queen's Square. Een man in oogverblindende kledij, met uiterst fijne manie ren en een beetje gek. Bantam is trots op zijn adellijke clientè le. Als hij Pickwick en diens vrienden rondleidt door de As sembly Room van Bath, de plaats waar iedereen komt om te keuvelen, 'het water te drin ken', te dansen, thee te drinken, maar vooral om gezien te wor den, zegt hij: „Mr. Pickwick, ziet u die dame met de doorschijnende tul band?" „Die dikke, oude dame?" vroeg Pickwick onschuldig. „Foei, mijn waarde heer, nie mand is dik of oud in Ba-ath. Dat is de douairière lady Snu- phanuph." Nash had al van alles ge daan toen hij in 1705 op 31-ja- rige leeftijd naar Bath kwam, maar in geen van zijn functies - student, gardeofficier, advocaat - was hij bijster briljant ge weest, maar in Bath rikte hem Vrouwe Fortuna op de schou der met haar toverstaf. Bath was al in opkomst als kuuroord sinds de vrouw van Jacobus I er, vroeg in de 17de eeuw, was geweest om van een aandoe ning te herstellen. Beau Nash bleek een natuurtalent te zijn op het gebied van wat veel later public relations zou gaan heten. Hij maakte Bath tot dè plaats waar de groten van het konink rijk samenkwamen 'om de moeilijkste van alle moorden te bedrijven - het doden van de rijd', zoals Daniel Defoe zou opmerken. Geen stad in Enge land, buiten Londen, heeft in de gouden 18de eeuw zoveel beroemdheden van zoveel ver schillende pluimage geherbergd als Bath. Als Master of Ceremonies maakte Beau Nash er de dienst uit. Hij ontwierp er omgangs vormen en maakte uit wat wel en geen passend vermaak was voor een heer of dame. Hij con troleerde zelfs de tarieven van de sedan chair-lopers. Voor koetsen was Bath niet gebouwd en lopen kon een volledig voor het bal opgetuigde dame van die rijd met. Dus ging ze per draagstoel. Bath werd de plek waar je minstens een seizoen moest zijn geweest wilde je büjven meetel len in de salons van Londen, Manchester en Edinburgh. Dankzij Beau Nash. En dankzij het water, waar over morgen meer. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alleen abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 10110Q-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Mariëtte van Liebergen en Renée van Oeyen, beiden uit Venlo, waren tijdens de kernramp in Tsjernobyl op vakantie in Rus land. Met een reisgroep van zeventien men sen kwamen ze vier dagen na de ramp in Kiev aan, op ongeveer 130 km afstand van Tsjernobyl. Bij terugkomst in Venlo bleek ij het Venlose ziekenhuis dat ze radioactief I besmet waren. Mariët (28) en Renée (27) over hun ervaringen in Rusland en de radio- activiteit die volgens het uitvoerige medi-fl sche onderzoek niet schadelijk bleek te zijn. Door Karin Achterbos „Het was er zo mooi, de zon scheen, echt zomers weer, de bloemen bloei den, Kiev was één groot feest. Nergens kon je merken dat er 130 kilo meter verderop een grote kernramp was ge beurd". Mariëtte van Liebergen vertelt over haar verblijf in Kiev op 30 april, de dag waarop het tweetal het een en ander ter ore kwam. „Tot het moment dat een paar andere leden van onze reisgroep met Engelsen had den gepraat, wisten we hele maal niets. De Engelsen ver telden dat hun ambassade adviseerde terug te gaan omdat er gevaar voor stra ling van de ontplofte kern reactor bestond. Wij namen daarop contact op met de Nederlandse ambassadeur in Moskou. Die vertelde dat hij niet zo op de hoogte was van alle gebeurtenissen, maar het zou navragen in Nederland. Midden in de nacht werden we uit ons bed gebeld door de ambassadeur met de mededeling dat we maar beter naar veiliger oorden konden vertrekken, omdat de kans bestond dat de wind zou draaien en de radioactieve straling in Kiev zou komen". Op het moment dat de hele wereld al wist wat in Tsjer nobyl had plaatsgevonden, verkeerde iedereen in de omgeving van Kiev in het 'ongewisse, blijkt uit de ver halen van Mariëtte en Re née. Op 1 mei, de dag van de arbeid waarop in Rusland de parades worden gehouden, stonden er twee kolom metjes van zeven centimeter tekst in de Russische partij- krant Pravda. Daarin werd gezegd dat er een ongelukje met de.kernreactor in Tsjer nobyl was gebeurd, maar dat het niet ernstig was en er heel weinig radioactieve straling was vrijgekomen.' Renée van Oeyen: „De be volking wordt er dom ge houden. Toen wij een klein beetje wisten wat er gebeurd was, durfden we ons niet meer te wassen in het hotel en we hebben die nacht met de ramen dicht geslapen. Een jongen uit onze groep die het een en ander over kernenergie had gelezen, vertelde ons dat dat het beste was". Na een verblijf van ander halve dag in Kiev - vier da gen waren gepland in het reisschema - vertrok het reisgezelschap naar de Rus sische hoofdstad. Mariëtte: „In Moskou liepen we met onze schoenen door plassen regenwater. We dachten dat de radioactiviteit daardoor zou verdwijnen. Het is een eng idee die radioactiviteit; je voelt, ruikt, ziet, hoort en proeft het niet en heb je het idee in een ruimte te verke ren die 'met dat spul is ge vuld. Toch waren we niet echt angstig, we hadden geen ademhalingsmoeilijk heden gehad of keelpijn en dachten dat het allemaal wel mee zou vallen met de radio actieve besmetting van ons. Toen we berichten hoorden dat de straling naar Wpst- Europa waaide, voelden we ons in Moskou best veilig". In het vliegtuig, op de te rugweg naar Amsterdam, verwachtte het gezelschap naar het Amsterdamse Aacademisch Medisch Cen trum te worden gestuurd om er op radioactiviteit te wor den onderzocht. Dat werd uiteindelijk niet noodzake lijk geacht. Een groep Ame rikanen die ook naar Rus land was geweest en al eer der in Nederland geland was, bleek geen besmetting te hebben opgelopen, zo had onderzoek uitgewezen. „Daarom mochten we direct naar huis." Mariëtte belde bij aan komst op Schiphol haar Mariëtte (l) en Renée terug in Venlo. moeder op. „Mijn moeder was natuurlijk vreselijk be zorgd en had al een afspraak voor mij en Renée gemaakt in het Sint Maartensgasthuis in Venlo. Toen we thuis kwamen, vroeg ze of ze mij wel mocht omhelzen. In het ziekenhuis werd de radioac tiviteit gemeten. De Geiger tellers sloegen op tilt. Ik schrok me wezenloos van het gepiep. We werden doorver wezen naar het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. Daar werd ook met geigertellers de straling gemeten met een zogenaamde total-body- counter, een apparaat dat de straling in het hele lichaam meet. Daaruit bleek dat we een radioactiviteit bij ons hadden die ongeveer vijf maal zo groot was als nor maal". De meeste radioactiviteit gaat in ruwe oppervlakten zitten, zoals bijvoorbeeld ha ren, kleren en schoenen. In het Radboudziekenhuis moesten Mariëtte en Renée zich diverse keren douchen. - FOTO PETER LOMMEI, I Artsen, gespecialiseerd in de j nucleaire geneeskunde I kwamen uiteindelijk tot del conclusie dat er geen gevaar I voor de gezondheid bestond I Renée: „In het ziekenhuis I hebben ze wel de radioac-l tieve kleding die we in Kiev hebben gedragen, in bes genomen, zodat we nu krap I in de kleren zitten. We krij-1 gen ze pas terug als de stra-1 ling eruit is. Maar we zijn I allang blij dat de straling die I we nu hebben, ook niet op de I langere termijn schadelijk is I voor onze gezondheid en eventuele kinderen". DoorJo Wijnen DE DEMOCRATISCHE PARTIJ in de Ver enigde Staten is op zoek naar zichzelf. De demo craten zijn, als gevolg van de grote populari teit van Reagan en de snelle opmars van het politieke conservatisme in de VS, duidelijk uit het lood geslagen. Om zich opnieuw in de kij ker van het Ameri kaanse kiezersvolk te spelen, marcheert de partij snel - en naar sommige critici menen veel te snel - op naar het politieke midden. De democraten hebben de laatste jaren het initiatief vaak aan de republikeinen moeten laten die een zeer comfortabele positie inne men: ze kunnen het politieke voetvolk wijzen op de suc cessen van de "grote com municator" Ronald Reagan en ze liggen intussen vol doende dwars om vol te hou den dat ze de president be paald niet blindelings vol gen. De democratische strate gen breken zich dan ook het moede hoofd over wat ze te- Jesse Jackson. - fotoanp gen de zeer sterke republi keinse posities moeten on dernemen. De democraten hebben nog steeds een rede lij ke meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Maar in de Senaat zijn ze in de minderheid. In november vinden verkiezingen voor een deel van de Senaat en het hele Huis van Afgevaar- digen plaats en de democra ten zoeken moeizaam naar de juiste positie in het krachtenveld van de Ameri kaanse politiek. Zouden ze ook hun meerderheid in het Huis verliezen, dan zou dat voor hen een politieke ramp van de eerste orde zijn. Sinds 1980, het jaar dat Ronald Reagan het Witte Huis betrad, is Amerika in de ban van een snel aan kracht winnend conservatis me. Geconfronteerd met vele mislukkingen, een tanende invloed in het buitenland, een sterke economische in zinking, de teloorgang van grote delen van de industrie die het moet afleggen tegen massale importen uit goed kope landen, het terrorisme en tal van binnenlandse so ciale problemen, willen veel Amerikanen terug naar wat ze gemakshalve "de oude waarden" noemen. Ze gelo ven dat het herstel van het vrije spel der economische krachten, hard werken, een gedisciplineerd leven, een zeer krachtige aanpak van de criminaliteit, het terro risme en Amerika's politieke vijanden het land de oude spankracht kunnen terugge ven. Die' aanpak moet, vol gens zeer velen, dan wel worden gekoppeld aan een religieus reveil. President Reagan en zijn republikeinse achterban tamboereren voortdurend op die thema's ën dat verklaart voor een deel de ongekende populariteit die de president geniet. Hij heeft de Ameri kanen opnieuw geloof in zichzelf teruggegeven, spreekt hun taal en speelt in op hun politieke sentimen ten. De democraten - die aan vankelijk vasthielden aan hun liberale beginselen - verloren snel aan invloed. Reagan verpletterde in 1984 Walter Mondale. Senator Edward Kennedy, die de be lichaming van het traditio nele liberalisme is, maakte kort geleden bekend in 1988 niet naar het presidentschap te willen dingen. Hij zag in dat tal van zijn liberaal-de mocratische beginselen hun glans volkomen hebben ver loren. De democratische kop stukken zagen geen andere mogelijkheid dan naar het politieke midden uit te wij ken. Die verschuiving naar het midden betekende in feite een verrechtsing van de partij. Maar in de partij be vinden zich niettemin tal van zeer actieve groepen die willen vasthouden aan de oude, liberale waarden en die een verdere verrechtsing willen voorkomen. Enkele dagen geleden kwamen in Washington dui zend democraten bijeen die op zoek gingen naar „nieuwe wegen" voor de democrati sche politiek. „De partij is gegijzeld door diegenen die afstand wensen te nemen van onze oorspron kelijke beginselen", zei een van de aanwezigen. En Ann Lewis, de voorzitster van de groep 'Amerika voor demo cratische actie',riep haar partijgenoten toe: „De neo- democraten bedriegen zich zelf met him opmars naar rechts". Maar terwijl in Washing ton de 1000 bezorgde demo craten min of meer vergeefs naar nieuwe wegen zochten en daarbij bleven steken in de retoriek van de jaren zes tig, was de partijtop bijeen in Atlanta om daar met de zuidelijke kopstukken te praten. De top tapte aller-1 minst uit liberale vaatjes I maar liet tegelijkertijd we l ten dat de partij nog steeds I op haar oude standpunter, staat en inhoudelijk niet i veranderd. Weliswaar werdl toegegeven dat er verande-| ringen in de koers van i partij waren opgetreden, I maar dat waren veranderin-1 gern „in de juiste richting", zoals een van de kopstukke: I het zei. En in .de taal van die I kopstukken is er maar èérJ richting die de partij kar, I gaan: die van gematigdheid Die gematigdheid moet naar een nieuwe behoudend-1 heid geneigde kiezer dar. I weer in het democratische kamp terugbrengen. De zwarte dominee Jesse Jackson - die in 1984 naard democratische kandidatuur I voor het presidentschap dong - werpt zich intusser.l op als de meest uitgesproke: I woordvoerder van de stro-I irting die de partij voor ver-[ dere verrechtsing wenst tel behoeden. Op de vergade-1 ring van de 1000 democrat: I in Washington zei Jackson „De democratische p produceert op dit ogenblik! politici die op John F. KenT nedy willen lijken, maar die! als Ronald Reagan willet handelen". Door Frits Stommels Voor een klein aantal havo- en vwo-leerlingen was het gisteren pas de laatste exa mendag. Het allerlaatste vak van de lange examenpe riode 1986 was Russisch. Daarnaast stonden Fries op stel (havo en vwo) en filoso fie (alleen vwo) op het pro gramma. Voor Russisch was het 214 uur keihard werken. Leerlingen zeiden toch goede hoop te hebben op een zesje. Bij filosofie voor vwo was een tekst aan de orde uit het boek 'Mens en mensenrech ten' van de Nijmeegse filo soof prof. dr. D.F. Scheltens. De tekst betrof de vraag in hoeverre de inherente waar digheid van de mens gezien moet worden als absolute ethische norm die ten grondslag ligt aan de men senrechten. Daarbij was de tekst toegespitst op de ver houding tussen recht en ethiek. Bij Russisch voor vwo ging het om vragen over vijf teksten, waarbij een heel moeilijke was. Die betrof een ingezonden brieven schrijver die in een cultuur- krant kritiek levert op boe ken die niet veel soeps zijn. Deze boeken worden ver strekt als tegenprestatie voor het inzamelen van oud papier. Een tekst over disco's in de Sovjet-Unie werd heel wat interessanter gevonden. In dat verhaal wordt ervoor gepleit de deejee een cultu rele opleiding te geven, zo dat de disco wat meer gaat betekenen dan muziek en dans alleen. Een andere tekst betrof een klacht over schoolkinde ren die in de vakantie in de landbouw werken, daar te lang worden vastgehouden en de school verzuimen. Twee andere teksten waren wat meer cultureel bepaald. De ene ging over Gogols 'Dode zielen', dat de schrij ver maakte op aandringen van Poesjkin. Dat boek be schouwde Gogol later als zijn belangrijkste werk. De laatste tekst ging over een filmregisseur die het veel moeilijker zou hebben dan een toneelregisseur, omdat de eerste de opdracht heeft de dagelijkse werkjelijkheid te vertonen. Bij Fries stelopdracht (op stel) was een uitspraak van cabaretier Rients Gratama die luidde: „Friesland is net een huurhuis. Je moet er zelf van alles aan opknappen, maar het wordt nooit je eigendom". Deze tekst van Gratama - samen met Gerard Cox de 'grijze plaag' - was aardig om te verhalen hoe de Frie zen zich in Friesland thuis voelen. Voor de rest waren er negen titels en onderwer pen die zich eigenlijk alleen maar leenden voor een be schouwing, uitgezonderd misschien nog een titel als 'De bank heeft geen gewe ten'. Actueel - in verband met de hernieuwde discussie over kernenergie na de ramp in de Sovjet-Unie - was een titel als 'In de poli tiek kun je geen schone han den houden'. Eenzelfde ac tualiteit, maar dan vooral toegespitst op Friesland, kon ook gelden voor een onder werp over natuurbescher ming. Friesland wordt'nogal overlopen door recreanten die het niet altijd zo nauw nemen met de natuur. Net als bij het vwo was er ook bij het havo gisteren Fries opstel. In tegenstelling tot vwo waren er daar wat meer mogelijkheden om een verhalend stuk te maken. Een titel in dat verband was 'Teveel hooi op de vork'. Volgens een docent zaten de negen titels aardig in de richting van de interesse van de leerlingen. Zo was er een over een bijbaantje en een over groepsgedrag. De laatste luidde: 'Waarom punker of discofreak of merkdrager?' Andere onderwerpen be troffen: de verspilling in onze maatschappij; wat te doen na het examen? én een fout van de computer. Het was wel iets anders dan het examen Friese tekst, een verhaal van de hand van de dichter-journalist Durk van der Ploeg. Dat ging over de eenmaal per maand ver schijnende Lyrische Cou rant als bijlage bij de Leeu warder Courant. HET WERD de kiezers in Himalaya-konink- rijk Nepal niet gemak kelijk gemaakt. Voor de 110 van de 140 zetels in het parlement, die gis teren op het spel ston den, hadden zich meer dan 1.500 kandidaten aangemeld. De kandi daat-parlementariërs moesten zonder steun van politieke partijen in de 'Nationale Pan- chayat' zien te komen, omdat al 25 jaar een ko ninklijk besluit van kracht is dat politieke partijen verbiedt. De verkiezingen die door het hof 'democratisch' worden genoemd, zijn door de oppositie ge brandmerkt als een „nutteloze tijdsverspil- ling". Ondanks de kritiek op het politieke systeem heeft zich een record aantal van 1.514 kandidaten verkiesbaar ge steld, wat door enkele waar nemers wordt uitgelegd als een indicatie dat de 'partij loze democratie' op „het dak van de wereld" bloeit. De kiezers van Nepal mochten 112 parlementa riërs kiezen, de overige 28 zetels in het parlement, dat een zittingsduur van vijf jaar heeft,' zullen worden bezet door uitverkorenen van het hof. Het verbod op politieke partijen wordt door velen gezien als het enige natio nale verkiezingsonderwerp en als een ernstige handicap voor het oplossen van de ur gente nationale problemen in 'Sri Nepala Sarkar'. Het dwingt de kandidaten in het enige hindu-koninkrijk ter wereld zich te concentreren op sektarische kwesties en zich verder bezig te houden met persoonlijk politiek ge kissebis. „In de verkiezings campagne komen de natio nale problemen niet aan bod en de verkiezingsuitslag zal niet leiden tot een regering met een alternatief beleid", zo zegt Rishikesh Shaha, een voormalig premier. In het rijk van koning Bi- rendra Bir Bikram Shah, dat met 17 miljoen inwoners het op drie na armste land ter wereld is, zijn onderwer pen als de chronische econo mische stagnatie, de bevol kingsexplosie, de dalende landbouwproduktiviteit, grootscheepse ontbossing, groeiende corruptie en de vrees voor politeke instabi liteit vrijwel onbespreek baar. Dat de 40-jarige mo narch heeft vastgehouden aan het 25 jaar oude verbod op politieke partijen, heeft zowel politici als diplomaten in de hoofdstad Katmandu verbaasd. Nadat aan de vooravond van de vorige verkiezingen in 1981 poli tieke rellen waren uitgebro ken, besloot de koning tot hervormingen in het poli tieke systeem, waardoor viervijfde van de zetels in het parlement rechtstreeks konden worden gekozen. Of schoon de Nepalese Congres Partij (die is aangesloten bij de Socialistische Internatio nale) vorige zomer opnieuw een uitgebreide campagne voprde voor democratisering van de politieke orde en er zich een golf van myste rieuze bomaanslagen voor deed, liet Birendra zich dit! maal niet van zijn stul| brengen. Politici en diplomaten iel het tussen India en Chiel opgesloten land zijn van me-| ning dat de koning de I heeft gemist om de politieel basis van zijn bewind uittil breiden of het zelfs te ontl wikkelen tot een constitutie! nele monarchie. De econel mische crisis en de betrokf kenheid van het paleis bij *1 dagelijkse gang van zakeT doen het imago van Birer dra geen goed, aldus tieleider Koirala, die de ni.'-l narchie als instituut steunl Koirala zei dat de koning december ontvankelijk 1 voor veranderingen. Tijd»! een onderhoud kritiseeri» hij hovelingen, reaction»! ren en mensen met tigde belangen omdat hervormingen blokkeerde'! Een functionaris van het t l zei echter kortgeleden het staatshoofd geen enM'| reden zag om politieke tijen toe te laten in het p"| lement of om de zuidaziaif sche staat te veranderen-I een constitutionele monaij chie. „Zijn opvatting dat de democratie van v®I oudere datum is dan de po(| tieke partijen en dat men-l stelling kan verdedigen politieke partijen de dei» cratie misvormen." Politici en diplomat*! spreken echter over efl groeiende onvrede onder "I bevolking wegens de ecojfl mische malaise en de wl verbreide en nauwelff verholen omkooppraktijk^ Het is, zo zeggen zij, eclkfL moeilijk te meten wat ;i werkelijke omvang van oppositie is. (UPI/RTR/rt UTRECHT (ANP) - Het is dringend noodzakelijk dat de kennis van huisartsen over migraine wordt vergroot. Honderdduizenden patiënten worden met een of andere pijnstiller weggestuurd zon der dat een kwaal een goede behandeling krijgt. Neuroloog dr. E.J.H. Spie- rings zegt dit in het blad Van een om DEN HAAG - De Oi een 'centrale meidkan toestanden op politie! gemeld. Alle strafrec nenkort het verzoek het bureau van de Ore Dat heeft de landelijk i caten mr. J.Glasz bekends De Orde wil alle klachten gaan bespreken met de vaste Kamercommissie voor justitie, waarmee goede contacten zijn opgebouwd. De deken eiste gisteren ook de toelating van advocaten bij politieverhoren en meer geld voor Justitie bij de kabinetsformatie. Steeds meer gedetineerden worden in politiebureaus on dergebracht, maar deze nood maatregel loopt uit de hand, aldus mr. Glasz, die sprak van 'grove wantoestanden' en 'dramatische ontsporingen'. „De nieuwste variant is dat nu ook kinderen op politiebu reaus gevangen worden ge zet", aldus de deken. „Van 1 januari tot 10 april waren het er 288, in het afgelo pen weekend zaten er weer 10 kinderen vast in politiecellen." Volgens de deken zou er een systeem moeten komen zoals hotelketens die hebben. Met één druk op de knop kan men ZOETERMEER (ANP) - De Sociale Verzekeringsraad (SVR) wil gelijkschakeling van regelingen voor ver vroegde uittreding (VUT). In een advies aan staatsse cretaris Koning van finan- cieën schrijft de SVR dat ook vut op 59-jarige leeftijd (of na 40 dienstjaren) moet worden beschouwd als een pensioen regeling. Op dit moment geldt een VUT-regeling als pen sioen wanneer de uittredings leeftijd 60 jaar is. Het advies wordt donderdag in de Raad behandeld. Waar de politiek onwillig is of nemen van besluiten, daar wil voortouw nemen. Neem de bes in Zuid-Afrika. De Nederlandse tiek van Botha en de zijnen af neuze pogingen om het het E scherpen of om nationale actif beeld nog steeds gediscussiee sancties, terwijl de signalen s juist die maatregelen zijn die he □oen van concessies dwingen. Een actiegroep als het Ned< «nomert wel stevig aan de weg. 9en van Sietse Bosgra van de Dan doen van Zuid-Afrika', de e 9ime op de knieën te krijgen. 2 ongekende ijver die nog tot res vooral aan de plaatselijke actiec ^inka te danken dat de grote b and hebben gestaakt. „Zij he jjezanikt dat we het spuugzat w ente bankfunctionaris na het winkeliers steeds vaker overga an Zuidafrikaans fruit en Kaai A?nkaSPann'n9en V3n de aanh' Kortom, op democratische w erpen. Niettemin zijn er in o en maximum aan mogelijkhe< tioo no9 a,tiid 9roeperinge es voorstem Zoals de ziet onverlaten, die acht hüfw s,at'ons in Nederland. W 7nn She" gevoerde beleid bra Ür vele mogelijkheden orr OiHna s,eken van pompstationi 7, in ?,ar en een volstrekt verk i h, a te bestrijden", liet Weten. We zijn het hartgron

de Stem | 1986 | | pagina 2