5MIT Reparatieschade van zwembad Aardenburg Trekker-trek is weer dé grote attractie Aarden burg en IJzendijke komen bij Nederland (ENA VOLGEND JAAR ALGEHELE RENOVATIE VW Retranchement iresenteert )ont zomerprogram - p' DINSDAG 13 ME11986 VAN ZEALAND Terneuzen. krant. 'GRENZELOOS VLAAMS' VV V-boekje over Zeeuwsch- Vlaanderen Camping OPENLUCHT-ACTIVITEITEN TROEF MEERMINNEFEESTEN IN WATERLANDKERKJE Mini-puUers Alcohol Arjaonfeest te Breskens M. Jaspers wint wedvlucht Dourdan Doornik DE VELDTOCHT VAN MAURITS IN VLAANDEREN II Naar IJzendijke Dood Verrassing Geen tegenstand Overgave Aardenburg A9o T20 PAGINA ZEELAND 4 j een garage op bet perceel H. I. de haer A. de Smit. wonenda van de gemeente Hulst brengen Voornemens zijn in afwijking van mingsplan „Nieuw Hulst" met „e Wet op de Ruimtelijke Orde- s Woningwet vergunning te ver barage op het perceel H. Casimlr- ikend Hulst, sectie B, nr. 1481. [bovengenoemd bestemmingsplan. het perceel heeft de bestemming niet gebouwd mag worden. t het bouwplan gedurende veer- a zaken van de gemeentese- bage. [tegen het bouwplan, kan deze ge- schriftelijk indienen bij burge- mr. F.A.W. Jacobs F. van Denderen EL s R S3 mmm 1 J spoten aluminium jaloezieën. lOgte 1.80 m, lamellen mm breed, laswit: -90 cm 90-NU 80- -120 cm 120- NU 105.- 20-150 cm 150-NÜ 130.- 50-180 cm 180-NÜ155- 80-210 cm 210- NÜ 180.- 110-240cm 240-NÜ 210.- irijs: iO- 90 cm 95- NU 80.- 10-120 cm 125.- NÜ110.- 20 -190 cm 155 - NÜ 135.- 50-180 cm 185-NÜ 160- 3 Porseleinen kóp en schotels, wit met lichtblauw motiefje. 6.75 Aanbiedingen geldig t/m 17 mei ai Van een onzer verslaggevers HULST - Onder de titel Tips Grenzeloos Vlaams', heeft de pas opgerichte Streek-VW een handig boekje gepresenteerd, waarin allerlei wetenswaar digheden te vinden zijn. Het boekje richt zich uiteraard speciaal op va kantiegangers en toeristen, maar is ook voor de Zeeuws- Vlamingen zelf interessant. Aan de orde komen de verschillende bezienswaar- digheden in de streek, acti viteiten en historische ach tergronden. Artikelen over onder meer de natuurgebie den het Zwin en Saeftinghe, medische tips voor op het strand, zoeken naar fossiele haaietanden in Cadzand, een optimistische blik op het aantal uren zonneschijn, de dienstregeling van de boot, de waterstanden, het zand- gelaag op De Kauter, een evenementenkalender, toe ristische routes en een be schrijving van alle plaatsen. Een uitklapbaar kaartje completeert het boekwerkje. Het is bij alle VW-kanto- ren voor één gulden te koop. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De reparatie-werkzaamhe den aan het Aardenburgse zwembad zijn be gonnen. De schade aan het bad valt mee en wethouder J. de Ridder (Gemeentewerken) verwacht dat het over drie weken in gebruik kan worden genomen. len nemen", aldus de wethou der. Enkele weken geleden ont dekten ambtenaren van de ge meente dat het bad lek was. Door de hoge grondwater stand is de bodem gescheurd. Men is momenteel bezig het grondwater rondom het zwembad weg te pompen, zo dat de gronddruk afneemt en de werkzaamheden uitvoerd kunnen worden. Het college van B en W gaat binnekort aan de raad voor stellen om het bad volgend jaar volledig te renoveren. De Ridder verwacht dat de raad daar een flinke som geld voor beschikbaar zal stellen. „Aan gezien alle partijen in hun verkiezingsprogramma's dui delijk naar voren lieten komen dat het zwembad behouden moet blijven, verwacht ik dat dat voorstel wel geaccepteerd zal worden", zegt hij. Een al gehele renovatie is volgens hem hard nodig. „Dit jaar la ten we een noodreparatie uit voeren omdat we het bad zo snel mogelijk in gebruik wil- Enkele weken geleden be sloot de raad om de ponyweide en een gedeelte van de speel tuin te verhuren aan de eige naar van camping De Elder- schans. Dit zeer tegen de zin van enkele raadsleden. H. van Rie (D'66) kwam later zelfs met een voorstel om het raads besluit terug te trekken. Dat zal nu ook gebeuren, maar de eigenaar mag dit jaar de grond toch huren. Volgens De Ridder blijkt uit het onderzoek dat de Grontmij momenteel uitvoert naar de toekomstkansen van Aarden- burg als toeristisch gebied, dat de Ponyweide en het gedeelte van de speeltuin bestemd moeten worden als gebied voor verblijfsrecreatie. „De verhuur past dus in het plan. Er komt - alleen straks een nieuw voorstel". Van onze correspondente RETRANCHEMENT - De VVV Retranchement viert binnenkort haar 25-jarig bestaan. Reden voor het VW-bestuur om zo mogelijk een nog aantrekkelijker zomerprogramma voor de toeristen samen te stellen dan de voorgaande jaren. 15 oktober een herfstwande- ling door het natuurreservaat 't Zwin naar het Belgische vo gelreservaat bij Knokke- Heist. Ook de Canadese be vrijdingsmars vanaf Hoofd plaat naar Knokke-Heist wordt in Retranchement mee gevierd op 1 november. Als voorproefje van het toe ristenseizoen hield het zater dag al een toeristsche rommel markt op de Markt in Retran* chement. Velen brachten al 's morgens vroeg een bezoekje aan dit folkloristische gebeu ren. Van 5 juli tot en met 23 augustus staat de toeristen en de inwoners van dit kust- dorpje en omgeving nog veel aantrekkelijke evenementen te wachten. In de nabijheid van de plaatselijke campings zal vier keer een viswedstrijd worden gehouden. In de plaat selijke horecazaken worden diverse bingo-avonden gehou den, maar verder spelen de meeste activiteiten zich buiten af. Zo staan er onder meer di verse natuurwandelingen door 't Zwin, voetbaltoernooi en, schietingèn en touwtrek wedstrijden op het program ma. Sportievelingen kunnen deelnemen aan een avond wandeling en een fietspuzzel- tocht naar St.-Anna ter Mui den en de Badrit Retranche ment door de West-Zeeuws- Vlaamse Automobielclub (WZA). De kinderen komen aan hun trekken met een vrolijke lampionoptocht door het zo- merdorp 't Zwin en op de jubi- jeumptoeristenmarkt in ver band met de viering van het 25-jarig bestaan van de VW Retranchement op 15 augus tus- Uiteraard zal het een en ander muzikaal opgevrolijkt worden door Excelsior uit Cadzand en Apollo uit Sluis, ®e de open lucht-concerten voor hun rekening nemen. Aan het slot van het seizoen houdt de VW Retranchement - vsSK- i' \r - - In het verleden ios er altijd veel belangstelling voor de trekker-trekwedstrijden. •th. - - FOTO ARCHIEF DE STEM Vat» onze correspondent WATERLANDKERKJE - In Waterlandkerkje is zaterdag 24 mei weer het een en ander te beleven tijdens de Meer- minnefeesten. Eén van de topattracties is de trekker- trekwedstrijd. De rookplui men van deze giganten zul len het West-Zeeuws- Vlaamse dorp weer opsieren, terwijl ook stof, sensatie en spanning de belangrijkste ingrediënten zijn van deze wedstrijden. Ook deze zesde editie zal ongetwijfeld weer veel publiek op de been brengen. Vanaf 9.30 uur kunnen de bezoekers weer van dit grandioos spectakel genie ten. Dan namelijk gaan de 25 standaard-tractoren hun eerste inspanningen doen. De wedstrijden tellen ook nu weer mee voor het nationaal kampioenschap van de NTTO (Nederlandse Trek ker-Trek Organisatie) B-ca- tegorie. „Ieder jaar leren we van onze fouten. We proberen dan ook iedere keer ons uiterste best te doen om alles zo vlekkeloos mogelijk te la ten verlopen", aldus Ronald Lippens en Wilco Vermeu len, twee bestuursleden van de ZVTP (Zeeuw-Vlaamse Trekker-Pullers) de organi satie van dit evenement. „Dit jaar gan we bijvoorbeeld de kleibaan met zeil afdekken. Vorig jaar ging er tijdens de regenbuien het een en ander mis. Bij de standaard-trac toren zijn er vier groepen tot 5700 kilo. De regels zijn ook hier weer volledig op de vei ligheid gericht. Hieraan wordt zeer streng de hand gehouden. Een technische commissie keurt vooraf alle trekkers. Omstreeks 12.30 uur zullen de 'specials' Waterland kerkje verrassen. Er zijn reeds een twintig inschrij vingen waaronder Star- fighter uit Schoondijke W. Hartvelet), Scooby Doo uit Groede (Kees Cijsouw) en Billy uit IJzendijke (Frans en Antoine van de Bossche). Het vermogen van deze deel nemers ligt tussen de 250 en 750 pk. Natuurlijk ontbreekt een wedstrijd tussen de mini-puilers niet op het pro gramma. Deze kleine spe cials wegen maximaal 800 kilo inclusief de chauffeur. Er is dan wel een aangepaste sleepwagen. Sommige trek kers hebben V12-motoren, waarbij het totale vermogen van enkele geschat wordt tussen de 300 en 600 pk. Ro nald: „Tussendoor verrichten we steeds de prijsuitreiking per categorie. Dat spreekt het publiek aan. Dit idee hebben we bijvoorbeeld op gedaan tijdens een van de vele bezoeken aan de wed strijden van de A-categorie. Zowel organisatorisch als technisch steek je daar veel van op". Er is dit jaar een opzienbarende wijziging. Er komen geen tribunes meer. „Dat werd te duur. We be taalden daar drieduizend gulden voor", vervolgt Ro nald. „In plaats daarvan ko men er wel een drietal de monstratietrekkers naar de Meerminnefeesten en wor den er tribunes gevormd van landbouwwagens en vracht wagens, zodat het publiek gegarandeerd een uitstekend uitzicht heeft". De klapper die Water landkerkje zal aandoen is de Double Trouble Special, die ook op de eerste editie aan wezig was, maar sindsdien toch enige wijzigingen heeft ondergaan. We praten dan over 1400 pk en een motor met een alcoholinjectie. Ook de Super Standaard tractor 'Deer Hunter', goed voor 1500 pk zal hier zeker niet voor onderdoen. Een één jaar oude trekker die compleet is opgefokt. Het absolute hoog tepunt, wordt volgense Ro nald en Wilco, de Green Spi rit van Ko de Regt uit Bier vliet, een knaller met een Rolls Royce Griffon-motor uit een verkenningsvliegtuig van 2450 pk en een inhoud van 37 liter. Kortom een ge weldige reus, die het publiek zeker in extase zal brengen". „Dat is iets uitzonder lijks", laat Ronald nog even weten. Deze drie monsters zullen tussendoor demon straties geven. Er is dus niets teveel gezegd met de mede deling dat de zesde editie op nieuw een spectakel van de eerste orde wordt. Het zal niet tijdens, maar ook daarna bij het publiek veel Stof doen opwaaien. Een dorpje, dat enkele uremn volledig opgaat in rook, stof en sensatie, is zeker een be zoek waard. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Alle Breskense •anderen kunnen morgen, oensdag 14 mei, weer deelne- ?en ®an het Arjaonfeest. Dit Jeugdfeest, dat jaarlijks wordt senouden, begint om 13.30 uur •J de 'pyramide' in de Euro- de kinderen is een spelcircuit uitgezet met vijf- "fn spelen. Rond 18.00 uur J™ Weer het traditionele Jterood-bakken plaats en "«rad van avontuur. ?iinïr miloze vrijwilligers w ger;uime tijd bezig ge- ,°m de dag tot een succes ■naken. Zo zijn er de af gelo ei1*?*611 ruim 2000 loten lnt<m De Prijzen die op de 'den ?eWonnen kunnen wor- d aln beschikbaar gesteld "aars Plaatselijke kunste- Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De kring West-Zeeuwsch-Vlaande- ren/Walcheren hield met 1541 duiven een kringconcours vanuit Dourdan. Winnaar werd een duif van M. Jaspers uit Middelburg met een snel heid van 1481,68 meter per mi nuut. 2. Abr. Vasseur, Cad zand; 3. H. Hibels, Souburg; 4. J. van de Plasse, Cadzand; 5. M. Kwist, Middelburg; 6. I. Aalbregtse, Zuidzande; 7. J. van Peenen, Souburg; 8. A. Dezutter, Aardenburg; 9. P. de Smet, IJzendijke; 10. J. Dan- man, Middelburg. CC Zuid-Beveland, 966 duiven, 1445,02 mpm: 1. W. de Witte, Goes; 2. G. van Strien, Wolphaartsdijk; 3. P. van 't Westeinde, Lewedorp; 4. L. Goedegebure, 's-Heer Arends- kerke; 5. D. Brouwer en dochter, Goes; 6. C. Hermes, Lewedorp; 7. gebroeders Van Hijfte, Yerseke; 8 en 9. Ph. Steketee en zoon, Yerseke; 10. J. Kievit, Ovezande. Strijd in Vrede Groede, 119 dui ven, 1565,64 mpm: 1,9 en 10. G. Du- sarduijn, 2. A. Schaap, 3. E. Ulijn, 4 en 6. G. Dusarduijn Gzoon, 5. A. Wille en co, 7. mevrouw Buijze. Nog Sneller Breskens, 113 duiven, 1568,27 mpm: 1. R. de Smit, 2,5 en 9. W. Daansen, 3. J. Klaaysen, 4. B. Neve, 6. W. Vinjé, 7. Mulken- Mookhoek, 8. L. Ras, 10. J. Quaars. Hoop Biervliet, 140 duiven, 1637,57 mpm: 1 en 8. B. de Dobbelaere, 2. C. de Regt-Bracke, 3 en 5. U. Kou ijzer, 4 en 7. A. Simonse, 6. Her. de Dobbelare, 9. C. Brevet, 10. A. de Boevere. De Getrouwe Duif Cadzand, 133 duiven, 1535,06 mpm: 1. Abr. Vas seur, 2. W. Goossen, 3 en 5. D. van Kerkhoven, 4 en 6. J. de Mey, 7 en 8. A. Fremouw, 9. A. Mabelis, 10. J. Kools. VZV Hoofdplaat, 241 duiven, 1612,58 mpm: 1,2 en 10. combinatie Den Hamer, 3. Th. van de Velde, 4 en 8. C. de Poorter, 5 en 9. A. Mar tens, 6. J. Steijaert, 7. E. Temmer- man-H. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede, 100 duiven, 1517,9 mpm: 1. E. Rijckaert, 2,7 en 10. H. Timmer man, 3 en 5. L. Mathijs, 4 en 9. O. de Vriend, 6. J. van Ommen, 8. A. De zutter. Al Na de mislukte aanval op het Zwin werd door Maurits naar zwakke plekken in de Spaanse verdediging gezocht om een doortocht door de li nies te forceren en zo verder in Vlaanderen te kunnen binnendringen, maar overal trof hij de vijand goed ver schanst aan. Men probeerde het bij het op een eiland ge legen Coxyde waar een fortje lag dat slechts een zwakke bezetting had en dit lukte. Na de oversteek werd de bezetting overmeesterd en kon het gros van het leger volgen en opmarcheren ten zuiden de Brugse Vaart en het Grote Gat in de richting van IJzendijke, na de forten Sint-Cathelijne en Sint-Phi- lippe te hebben overmees terd Op 3 mei 1604 vertrok Maurits uit zijn kamp op het eiland van Cadzand, na daar 34 compagniën voetvolk en 3 compagniën cavalarie als bezetting te hebben achter gelaten, en sloeg het beleg voor IJzendijke. In de avond van 4 mei slaagden verken ningstroepen erin tot dicht bij de verdedigingswerken te komen. De belegeraars brachten hun batterijen in stelling en om tien uur in de morgen van 6 mei begonnen de kanonnen te vuren. Van uit de vesting werd terugge schoten. In IJzendijke lagen tussen de 600 en 700 militai ren, hoofdzakelijk Italianen, maar ook Walen en enkele Duitsers. Nadat men een dag of vier loopgraven had ge graven en tot vlakbij de ves ting was genaderd, terwijl er onophoudelijk door het ge schut dag en nacht was ge schoten, gaven de belegerden het buitenste verdedigings werk, de Boerenschans, op en trokken zich binnen het hoofdfort terug. De schans werd prompt door de troe pen van Maurits bezet en er werden aanstalten gemaakt om in het hoofdfort een bres te schieten. Voordat men daartoe overging gaf Maurits de ver dedigers nog de kans om zich over te geven en zond een trompetter naar hen toe. Toen deze eerst zijn trompet boven de loopgraaf stak en er daarna zelf uit te voor schijn kwam, schoot een Ita liaanse soldaat van het gammizoen, hem een mus ketkogel dwars door het hoofd. Dit gebeuren veroor zaakte hevige consternatie, ook binnen de vesting. Een Italiaanse en een Waalse ka pitein werden door de gou verneur van IJzendijke naar Maurits gezonden. Zij zeiden dat er door hen een onder zoek was ingesteld en dat de trompetter niet door een van hun soldaten, maar door een van zijn eigen mensen in de loopgraven was getroffen. Ze verzochten Maurits een nieuwe trompetter-parle- mentair te zenden die zijn eisen zou overbrengen. Mau rits was hierover zeer ver bolgen en eiste uitlevering van de schuldige. Wanneer dit niet zou gebeuren zou het hen duur komen te staan. Na hun vertrek trad van beide kanten het geschut weer in werking. DOOR GEORGE VAN VOOREN Staten-Generaal en de Raad van State die in IJzendijke waren aangekomen, ver zochten de prins zijn leger daar niet op te houden maar, nadat de dijken ter beveili ging waren doorgestoken, naar het oosten te trekken. In werkelijkheid zouden ze echter naar Aardenburg op rukken. Het heeft hen blijk baar grote moeite gekost Maurits en zijn onderbevel hebber Willem Lodewijk daartoe te bewegen. Maurits achtte de verovering van Aardenburg hoogst moeilijk en zag geen kans meer Oos tende te ontzetten. Wel vond hij dat men het veroverde gebied moest trachten te be houden om inVlaanderen vaste voet te hebben. Uitein delijk was hij bereid om Aardenburg te gaan verken nen. Ook de afgevaardigden zouden meegaan. dervonden daarbij geen te genstand en konden onge moeid de stad binnenkomen. Het bleek dat de bezetting en de burgers deze overhaast hadden verlaten. Het gebied rond Aardenburg en IJzendijke omstreeks 1600. Na enige tijd werd in de vesting de trom geslagen en aangekondigd dat de kerel die de trompetter had ge dood, gevonden was en dat besloten werd hem uit te le veren. De bewuste Italiaan ging op transport naar Den Haag en de vesting werd overgegeven op voorwaarde dat het garnizoen de vol gende dag, 10 mei 1604, mocht wegtrekken met ach terlating van negen vaan dels, de munitie en de le vensmiddelen. Bagage en wapens mocht men meene men. Met stille trom en uit gedoofde lonten vertrok het garnizoen, geëscorteerd door Staatse troepen in de rich ting van Sas van Gent. De afgevaardigden van de Heel vroeg in de morgen van 12 mei 1604 trok Maurits met zijn verkenners naar Aardenburg. Bij zijn aan komst daar vertoonden zich op de wallen een veertigtal karabiniers die af en toe een musket afschoten en een trompet deden schallen, maar onmiddelijk naar bin nen werden gedreven. An dere berichten van ooggetui gen spreken slechts van een tiental man en een paar rui ters die op de wallen te zien waren. Naderbij komende hoorden de aanvallers wei nig 'krijgsrumoer, en be hoedzaam begonnnen ze de wallen te beklimmen. Ze on- Dat was een volkomen verrassing, want Maurits was niet van plan geweest om Aardenburg aan te val len. Zijn bedoeling was nog dezelfde avond met het ver- kenningsleger naar IJzen dijke terug te keren en pas de volgende dag het beleg van Aardenburg te slaan. De Spaanse bezetter - 1500 man - bestaande uit zes vaandels Duitsers onder be vel van Luxemburg, had de houten bruggen afgebroken en een van de poorten met aarde opgevuld om achter volging te bemoeilijken. De bezetters zouden al een heel eind weg zijn voordat men erin zou slagen de poort weer open te krijgen. Ook de schermutselingen op de wal len hadden gediend om de Staatse troepen een tijdlang op te houden zodat men zich uit de voeten kon maken. Ernst Casimir, een der on derbevelhebbers, vermoedde dat de Spaanse bezetter wa6 gevlucht, omdat die geen kans zag de plaats te verde digen. Hij bleef met zijn manschappen achter en be gon direct de stad, die bijna overal open lag, in staat van verdediging te brengen. Voor iedere poort werd een ravelijn opgeworpen. Zo wa ren IJzendijke en Aarden burg Nederlands gebied ge worden en zouden dit blij ven.

de Stem | 1986 | | pagina 17