toerklas r uim bezet WG VERDER Mauritsfort Hoek veranderde in oorlogsterrein Adviserende rol voor vakbeweging bij schap Dethon Streekplan treedt in gemeentelijke verantwoordelijkheid Ook specialisten mijden receptie van jarig Oostburgse ziekenhuis Eilje bakken bij kerncentrale CITROEN^ Dl BUM VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 ta K Dauwtrappers politierapport REALISTISCHE OEFENING EHBO ZAAMSLAG - Moederdag 1986 heeft duidelijk zijn stempel gedrukt op de 19e uitgave van de Nacht van Zaamslag. Vooral de Brabantse cracks in de hoogste klas lieten het afweten. a één landelijk nummer jepen op verschillende I amen.Onze 06-centrale J gebied u gebeld wordt is daarvan doorverbin- stiging die u voor dat igewezen. <ele consument zal u vinden. U kunt dus en in gebieden waar u it 'scoorde', elling? Belt u ons: grat|S tt telecommunicatie ZEEUWSE GEMEENTEN: Plank mis Niet rouwig W. DE BLOCK WISSE B.V. VVD—voorzitter Kamminga naar Terneuzen UIT HET ZAKENLEVEN Oorkonde voor Gerrit de Jonge Pierrot in Hulst heeft tuinterras Bouwplaten Modeshow in Hulst Terneuzen Westdorpe A88 niNSPAG 13 ME11986 RT: heten Fiat School- oor betrouwbaar trans- j's. pn van tooo, 1.400 of iskosten en vele Derende ondernemer, tie bestelwagen-dealer- frijswijzigingen voorbehouden. Moederdag E: STRAAT 35, OBEDRIJF OOSTVOGELS, HOUT, TEL. 01626-2952. I-37355. SLEEUWIJK: TOBEDRIJF OOSTVOGELS, iStem. 076-236911 R J een rem op de Nacht van Zaamslag G. Van o-nze correspondent ZUIDZANDE - Een twintigtal dauwtrappers was op Hemelvaartsdag om «es uur op het Zuid- zandse dorpsplein pre sent om de natuur te zien ontwaken. De vroege wandeling ging door een oase van rust naar café Parkzicht in Nieuwvliet. Na het 'bakkie koffie' werd er een extra lus gemaakt door Sinte Pier waarna het met 'reisleider' Roger Blaakman huiswaarts ging. Opvallend was het grote aantal vrouwen dat op dit vroege uur present was. Er deden slechts twee volwassen mannen mee. AXEL - Op de kruising Ka- naalkade-Nassaustraat ver leende gistermorgen de be stuurder van een personen auto M. B. uit Axel geen voor rang aan de automobilist J. de B. uit Hulst. Bij de botsing werd het voertuig van B. ge heel vernield en de personen auto van de B. aan de voor zijde aanzienlijk beschadigd. GOES - Namens het aanne- mersbedrijf L. uit Vogel waarde werd bij de gemeente- politie van Goes aangifte ge daan van vernieling aan een in aanbouw zijnde woning aan de Putwei te Goes. Daar had- j den in het afgelopen week einde onbekenden een pas ge- metselde muur dusdanig met nat gemaakte cement be smeurd dat deze moest worden j afgebroken. Een schadepost i van 4000 gulden. GOES - In het afgelopen weekeinde zijn bij een electro- nicabedrijf aan de Westha- vendijk te Goes drie vlagge- masten en zes reclameborden vernield. Daarmee werd voor het bedrijf een schade veroor zaakt van circa 1300 gulden. Ook de aan de Westhavendijk gevestigde Ford-garage kreeg I ongewenst bezoek. Van een zestal voor de garage staande nieuwe personenauto's wer- den de sierwieldoppen afge- I haald. Schade eveneens 1300 I gulden. TERNEUZEN - De gemeente politie heeft de Bressiaander P. van de B. aangehouden ver dacht van heling van goederen afkomstig van diefstallen ge pleegd door de Terneuzenaar R V. die, zoals gisteren ge meld, eerder werd aangehou- den. V. bekende tijdens de ver horen verschillende in Ter- neuzen gepleegde inbraken in een viertal bedrijven. Beiden zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. J. de Pooter-M. Dieleman, Zaamslag 162; 3. E. van de Abeele-Th. Snauwaert, Gijze- gem/Wondergem 1980; 4. A. Kotvis-E. Ploegaert, Axel/ Philippine 204; 5. J. de Jonge- J. de Blaaij, Zaamslag 217; 6. A. Riemens-L. Gilhuis, Ter- neuzen/Kloosterzande 248; 7. C. Klaassen-P. Pieters, Axel 250; 8. E. de Munck-E. Lernout, Vogelwaarde/Koewacht 265; 9. A. van Bellen-V. van Delft, Terhole 285; 10. J. Dieleman- M. van Damme, Zaamslag/ Axel 286 strafpunten. Van onze correspondent De toerklas was met een deelname van 81 equipes nog het beste vertgenwoordigd. In totaal waren er 111 equipes, verdeeld over vier klassen. De door de Zeeuws- Vlaamse Automobiel Club (ZEVAC) zaterdagnacht ge houden kaartleesrit kende een organistorisch vlekkeloos ver loop. Traditiegetrouw was de Nacht van Zaamslag ook dit jaar ingedeeld in twee trajec ten. Het eerste daarvan voerde de deelnemers na de start in Zaamslag door een deel van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met de finish gelegen nabij Westdorpe. Vandaar ging het via een aanlooproute naar res taurant De Braakman bij Biervliet, waar een rustpauze van een uur was. Daarna ging het in westelijke richting door nachtelijk duister om na veel omwegen weer aan het res taurant in De Braakman te fi nishen. Daar werden omstreeks vijf uur in de ochtend van de zon dag de prijzen aan de win naars uitgereikt. De rit, die in de wedstrijdklas tevens mee telde voor het RAC-Zuid- kampioenschap, was van pit tig gehalte. Dat bewees het grote aantal tijdstrafpunten dat veel equipes kregen toebe deeld. Winnaar in de A-klas werd de equipe H. Stappers-M. van de Hoogen uit Overloon/Box- meer met 690 strafpunten. Bijna zou de erepalm in deze zwaartste klas terecht zijn ge komen bij de equipe met aan het stuur J. Mol uit Zaamslag en navigator P. Loof uit Ter- neuzen, dat met een aantal van 699 strafpunten slechts negen strafpunten meer op liep. 3. H. en H. Korst, Sas van Gent 734; 4. J. Perdaen-J. Cor- nelis, Philipine 789 5. Teu- nisse-Vermeulen, Eindhoven 998; 6. H. en R. Roelandt, Ter- neuzen 1026; 7. E. Ivens-L. Broekhoven, Sluiskil/Hoek 1038; 8. J. en A. de Keyser, Ter- neuzen 1269 strafpunten. B-klas: 2. W. Clijser-J. van Diessen, Tilburg 532; 2. J. Hey- nen-J. Selten, Cuijk/Haps 618; 3. P. en P. van de Kemp, Breda 664; 4. R. den Hartog-R. Jans, Zoetermeer/Culemborg 687; 5. A. en D. Hendrikse, Hulst 769 strafpunten. C-klas: 1. J. Klaassens-M. Elve, Terneuzen 639; 2. B. Ruules-A. Saey, Phi lippine 801; 3. J. Vandeputte-L. Kerckhaert, Terneuzen 852; 4. echtpaar Schaub, Terneuzen 875; 5. A. de Pooter-J. Provo, Axel 924 strafpunten. Toerklas: 1. J. de Croock-W. Rogghe, Gijzegem/ Aalst 112; 2. Haastige redding uit een 'brandend huis' OOSTBURG - Niet alleen de Westzeeuwsvlaamse huisart sen maar ook een groot deel van de specialisten die aan het Oostburgde St. Antoniuszie- kenhuis verbonden zijn, zijn gisteren niet komen opdagen bij de receptie ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het ziekenhuis. Huisartsen en specialisten willen dat het aantal specia listenplaatsen en het bijbeho rende budget in het Oost burgse ziekenhuis wordt ge garandeerd. Een van de drie internisten gaat het St. Anto- nius verlaten en zijn plaats wordt waarschijnlijk niet op gevuld. De huisartsen hebben reeds de hulp van de drie Westzeeuwsvlaamse gemeen ten ingeroepen om het aantal specialisten interne genees kunde in Oostburg op drie te houden. De afwezigheid van de huis artsen en een groot deel van de specialisten werpt een smet op de zeer druk bezochte receptie. Directeur P. de Wolf van het ziekenhuis betreurt de actie. „Ik heb er erg veel moeite mee", verklaarde hij. Volgens hem staat nog helemaal niet vast dat Oostburg straks maar twee internisten zal hebben. „De zaak is nog helemaal open", zei hij. De nieuwe politieke partij De Groenen (lijst 14) heeft gis teren bij de kerncentrale in Borssele gedemonstreerd tegen kernenergie. In een piepklein pannetje werd met behulp van zonne-energie een eitje gebakken. Met behulp can een alternatieve energiebron dus. - fotowillem mieras AMSTERDAM, 12 mei - Aardap pel termij nmarkt. In Bintje 50mm van de oogst 1985 werden 70 con tracten verhandeld voor levering mei bij een prijs van ƒ28,30 tot ƒ25,90 per 100 kg. De stemming was flauw. Van de oogst 1986 wa ren het 10 contracten tegen 30,20 voor levering april. Hier was de stemming kalm. GOES, 12 mei - Bloemkool glas st. kil gr 2,02 kl2 gr 1,46. Bloemkool kl2 gr 0,40-1,23 fn 0,16 mi 0,18-0,55. Rabarber kil 0,17-0,28. Radijs bos kil mi 0,56-0.59 k!2 gr 0,35. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Met de presentatie, in het voorontwerp «reekplan Zeeland, van modellen voor de spreiding van de be- i polking over de verschillende woonkernen, treedt het provincie- wstuur in de verantwoordelijkheid van de gemeentebesturen. JW is een stap terug ten opzichte van de praktijk zoals die de 'wtste jaren is gegroeid. De gemeenten zijn zelf het beste in "aat om elk voor zich te beoordelen hoe nieuw te bouwen wo rgen het best over hun woonkernen verdeeld kunnen worden. Dat schrijft de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten in een re- I ct'e°P het streekplan. «als bekend presenteert de provincie twee modellen: E e bevolkingsspreiding af laten hangen van de woonvoorkeu- 12 0"ewe' bet vrije markt-model. hMi,UWe woninëen vooral toewijzen aan de grote steden en de I v ine dorpen. Dit om het regionaal voorzieningenniveau an de grotere steden en het leefklimaat van bedreigde dorpjes |°P Peh te houden. ve gemeenten wijzen beide modellen af. Ze willen zelf bepa- ivaar wel en rtiet gebouwd wordt. Waardering hebben de gemeenten voor het globale karakter "et streekplan verder uitstraalt. „Wij pleiten er met nadruk kchi|0rn van deze gekozen opzet, ook al wordt daar door ver- BtanH e belangengroepen misschien om gevraagd, geen af- L. te doen". Wel willen de gemeenten dat vroegtijdig met hen Wordt overlegd bij verdere uitwerkingen en detailleringen van Pet streekplan - foto de stem /corj de boer Van een onzer verslaggevers HOEK - Loeiende sirenes, kermende gewonden en knet terend geweervuur vormden gisteravond het decor van een realistische rampoefening van de Hoekse EHBO-vereniging. In samenwerking met de Na tionale Reserve, de Hoekse brandweer, de Lotusckring West en de Terneuzense poli tie en alarmcentrale voerden de EHBO'ers een realistisch ogend oorlogtafereel op. De 'gewonden' van de Lo tus-kring West acteerden alsof er een Oscar op het spel stond. Op het moment dat een EHBO'er zich luidkeels af vroeg waar ze nu toch bleven, arriveerden er twee militaire ambulances om de vier ge wonden af te voeren naar de gewondentent in de Nieuw- straat. Toen deze eerste reddings operatie eenmaal goed op was gekomen, kreeg de brandweer het sein dat er een huis in brand was geschoten. In de di recte omgeving lagen enkele met veel nepbloed bespren kelde gewonden op hulp te wachten. Alle 35 leden van de Hoekse EHBO waren inmid dels ter plekke aangekomen om eerste hulp te verlenen. Zij lieten zich niet afschrikken door weigerachtige brancards en storende mobilofoons. De burgemeester van Ter neuzen, C. Ockeloen, was door de alarmcentrale gewaar schuwd en kwam de oefening persoonlijk inspecteren. Zijn commentaar: „Oefeningen als deze zijn een goed initiatief. Als er echt iets zou gebeuren, kom je altijd mensen tekort voor hulpverlening. En daar bij is een zekere deskundig heid noodzakelijk." In cafe De Instuif in de Nieuwstraat was een crisis centrum ingericht van waar uit de hulpoperaties werden geleid. In een tent achter het crisiscentrum werden de ge wonden verzameld en contro leerde een instructrice of de EHBO'ers hun werk goed had den gedaan. Intussen hield de politie het toegestroomde pu bliek op een „veilige" afstand. Van een oneer verslaggevers TERNEUZEN - In het nieuwe algemeen bestuur van het so ciaal werkvoorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen (De- thon) is er toch nog een rol weggelegd, zij het niet meer dan een adviserende, voor de vakbeweging. Voorzitter J. Vergouwe zegde dat gisteren toe aan L. Phernambucq van het CNV, die het volledig 'wegschoffe- len' van de vakbeweging een slechte zaak noemde. De nieuwe wet op de ge meenschappelijke regeling waaraan de inrkimping van het algemeen bestuur van 27 tot 11 leden was opgehangen, laat overigens geen andere keus over. Daarin staat na drukkelijk vermeld dat enkel vertegenwoordiger van ge meenten in het bestuur zitting mogen nemen. Om die reden moeten de zetels van de FNV, CNV, Kamer van Koophandel en de Gewestelijke Raad van Zeeland voor het Landbouw schap, die sinds de fusie van de drie sociale werkplaatsen in 1971 mochten meebesturen, Schaick, zoals Phernambuqc suggereerde, ook niets te ma ken met het arbeidsmarktcri- tereum. „Dat speelt geen en kele rol. En wordt duidelijk en alleen maar gekeken of men binnen het bestand van de WSW thuishoort". vanachter de bestuurstafel worden weggehaald. Willen ze toch nauw bij De thon betrokken blijven dan kan dat alleen als adviseur. Terneuzen-vertegenwoor- diger mevrouw Doppegieter- Thiel ergerde zich gisteren aan de woorden van Pher- nambuqh. Zij vond dat hij zijn mond maar had moeten open trekken toen de nieuwe wet op de gemeenschappelijke rege ling door de Tweede Kamer werd aangenomen. „U had daar uw klacht moeten depo neren, niet hier". Het jaarverslag doorblade rend stuitte Phernambuqh op nog een oneffenheidje. „Ik krijg de indruk dat er bij De thon veel strenger geselec teerd wordt dan bij andere so ciale werkplaatsen". Hij stoelde die mening op het feit dat er in 1985, volgens het jaarverslag, meer mensen ge weigerd werden dan geplaatst. Volgens G. van Schaik, voorzitter van de WSW com missie die de plaatsingsver- zoeken behandelt, sloeg de vakbondsman de plank mis. „Het is waar dat de criteria wat zijn aangescherpt. Vroe ger kwam je wat gemakkelij ker bij Dethon binnen. Maar het heeft geen zin om mensen op de wachtlijst te plaatsen als je weet dat ze toch niet in aan merking komen. Je kunt dan beter meteen een nee laten ho ren". Het had volgens Van Het algemeen bestuur kwam gisteren in zijn oude sa menstelling voor het laatst bijeen. Voorzitter Vergouwe liet in zijn slotwoord blijken er niet erg rouwig om te zijn. Met een kleinere club kunnen snel ler beslissingen worden geno men, vond hij. Ook de betrok kenheid bij Dethon is gebaat met een afgeslankt algemeen bestuur. Vergouwe noemde de mach- tovergave gistermiddag een historisch moment. „Ik heb het nog niet eerder meegemaakt dat het bestuur volledig op stapt en plaats maakt voor een nieuw bestuur. Een unieke zaak". De 'historische' bijeen komst werd gistermiddag af gesloten met een koud buffet. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tlvoliweg-Hulzt Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 Van een oneer verslaggevers TERNEUZEN - VVD-voorzit- ter Kamminga en het kamer lid Weisglas houden donder dagavond een spreekbeurt in het Zuidlandtheater in Ter neuzen. Het werkbezoek dat beiden die dag aan Zeeuwsch- Vlaanderen zouden brengen gaat niet door. Het afzeggen van het werk bezoek is tevens de reden dat de spreekbeurten van de twee liberalen in tegenstelling tot een eerdere aankondiging om 19.30 beginnen. De organisatie is in handen van de kamercen trale Zeeland. AXEL - Een kwarteeuw Sony- dealerschap heeft de firma Gerrit de Jonge in Axel twee oorkondes opgeleverd. Als enige in heel Nederland heeft de firma er een ontvangen voor de verkoop van appara tuur op professioneel gebied en een voor de verkoop aan de 'gewone' consument. De oor kondes werden uitgereikt op 3 mei, ter gelegenheid van het feit dat Brandsteder Electro nics evenveel jaar elektroni sche apparatuur uit Japan in Nederland importeert. Ze werden overhandigd door de heer Brandsteder zelf op een groot gala op 3 mei in de Rai in Amsterdam. Daar waren zo'n vijftienhonderd dealers aanwezig. „Een gran dioze gebeurtenis", zegt de heer Gerrit de Jonge, „iets wat je maar één keer meemaakt". HULST - Bistro Pierrot in de Nieuwstraat in Hulst heeft zijn service uitgebreid met een tuinterras. Er is plaats voor 18 mensen. „We hebben onze bin nenplaats leuk aangekleed. Het is bedoeld als extraatje voor onze klanten. Met een tuinterras kun je de mensen ook eens iets anders bieden. Een barbequeavond bijvoor beeld. Maar men kan er ook gewoon een kopje koffie ko men drinken", aldus de bistro eigenaar die op een warme zo mer hoopt. Het tuinterras ligt achter de zaak en heeft geen aparte en tree. Terraszitters moeten via de voordeur naar binnen. KLOOSTERZANDE - De jeugd uit de regio kan zich de komende weken uitleven op een grote Autobouwplaten- wedstrijd, die gehouden wordt in het kader van de Molen- stratfeeten in Kloosterzande. Hiermee zijn leuke prijzen te winnen. Het kleuren, knippen en plakken wordt beoordeeld door een deskundige jury en de hele actie wordt besloten met een feestelijke prijsuitrei king. De organisatie is in handen van fotograaf-juwelier De Vilder-Piessens in Klooster zande. Bij hem kunnen de bouwplaten met wedstrijd- voorwaarden worden afge haald. De auto's moeten wor den ingeleverd op 17 en 18 mei. De binnengekomen 'creaties' worden ingedeeld in verschil lende leeftijdcategorieën, zo dat iedere deelnemer een eer lijke kans heeft om bij de win naars te komen. De prijsuit reiking is op 24 mei. HULST - Mauritex presen teert op 15 mei een grote mo deshow bij Tiffany op de Vis markt in Hulst. De entree is gratis en er is een eveneens gratis tombola. De show be gint om 20.00 uur. Plaatselijk nieuws Bridge - Leden van bridgeclub Luoto speelden in de zaal van de Goede Herderkerk de 15e wedstrijd van de wintercom petitie. Uitslag A-groep: 1. he ren Koopman-Van Geel, 2. echtpaar Lichteveld, 3. echt paar Hamelink. B- en C-groep gezamenlijk in overbeurtdri- ve: 1. heren Dourlein-Pel, 2. heren De Jong-Vergouwen, 3. echtpaar Speelman. Koningschieting - Het hand boogschuttersgilde St.-Sieb- stiaan houdt de jaarlijkse ko- ningsschieting zaterdag 31 mei op het schuttersterrein aan de Molenstraat. Hiervoor wordt een korte ledenvergadering gehouden, 's middags om twee uur komen de schutters samen in 't Oude Raedhuys, waar de hoofdman enkele mededelin gen doet. Vervolgens worden de ingekomen stukken en de notulen van de vorige verga dering behandeld. Zeskamp - Op het sportcom plex van RIA te Westdorpe hebben negen ploegen deelge nomen aan een geslaagde zes kamp van het plaatselijk brandweerkorps in samen werking met de voetbalver eniging RIA. Vijf spelen en een rode draad-spel werden door de ploegen afgewerkt, waarvan sommige in het te ken van de brandweer ston den. De ploegen waren samenge steld uit tien personen, onder wie minimaal vier dames. Na afloop was in Het Oude Raed huys de prijsuitreiking. Voor de zeskamp bestond grote pu blieke belangstelling. Uitslag: 1. RIA 2. 2. RIA 1, 3. De Tukker, 4. De Zuipcilinders, 5. De Koeters, 6. Groosman/Smulders, 7. Het Oude Raedhuys, 8. De Melk muilen, 9. Rabo.

de Stem | 1986 | | pagina 15