Rietvliet adopteert monument in Hulst banden* 2* JMslm i MOGELIJK STRAKS WANDEL- EN FIETSPAD Openlucht spoorwegmuseum in De Klinge nu geopend Opnieuw subsidieverzoek van V rouwengezondheidscentrum WOV-plan realistisch PRIJS VOORAF, GEEN GEZEUR EN ZEER KORREKTI niMSDAG 13 ME11986 OTBMM VAN ZEELAND LIEVE MEVROUW i hele wereld aan. Pinksterketen van start DE STEM COMMENTAAR HULST - De Nederlandse Spoorwegen hebben een speciale commissie in het leven geroepen die de minister moet adviseren over het Ne derlandse gedeelte van de voormalige spoor lijn Mechelen-Terneuzen. Actie BANDEN SCHOKDEMPERS College Schietingen op liggende wip Schietingen Meipad A12 T22 PAGINA ZEELAND 2 ;ulieren jubileum, receptie, oving, overwinning, am, openbare dank, ag best eens in de na familieberichten, uur hoeft het niet te n nog geen tientje) n 1,90 Eén grote Voor het plaatsen ng met een formaat wijf 13,50 toeslag lanvraag. Bij niet- 4,00 adm.kosten niet geretourneerd, it uw tekst 2 dagen van onze kantoren, stuurt u eveneens 2 laar Postbus 3229, ■lijke opgaven worden erd indien naam en indien Uw betaling —ouden ons het recht agaat van redenen te en. )snleuws >m op donderdag. bedankt v.h. terugbren gen v.d. plastic zak naar V&D. iet uniek Het overkomt u, leren in uw buurt of dorp. cte van de binnenstad heeft entortigheid van de slaap- ifronteerd tad naar uithoek kan erover ibaan plotseling vervangen in een stille driekamerflat, is eenzaam Dat 't niet altijd ar wat doe je er aaa? Als u ie-mevrouw-van-hiernaast" :rt geeft dat al een minder opzoekt, komt u wellicht van zwemmen, 'n vreemde iekcursus doen of gewoon rkt? n met z'n tweetjes helpen in pen doen voor bejaarden?1 ekt de eenzaamheid ten- De een pakt een boek De iin. buurt en als u ideeën op wilt van de Telefonische Hulp- an het telefoonboek intrale nummer 030-94 2424, laar de dichtstbijzijnde hulp- e informatie over de moge- ts. 1 i.&m.de Stichting Ideéle Reclame SIRE 3ABY te/y Terrasbarbecu#i| Voorzien van een windscherm en verstelbaar rooster. Met een ideale werkhoogte van 75 cm. Van een onzer verslaggevers HULST - De brugklasleerlin gen van de LBO-school De Rietvliet adopteren het monu ment voor de gevallenen aan 4e Glaclsweg te Hulst. De leerlingen zullen daar mee een waardevolle bijdrage leveren aan de instandhou ding van de nagedachtenis aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, maar ook aan de slachtoffers van dictato riale regimes. Door de adoptie werken ze ook mee aan de be strijding van het opkomend fascisme. Het initiatief is afkomstig van de Stichting Februari 1941, die probeert scholen warm te maken om de onge veer duizend monumenten in Nederland te adopteren. Het is de bedoeling om zo de herin nering aan de Tweede We reldoorlog ook bij de jongere generatie levendig te houden en hen ervan te overtuigen dat zoiets nooit meer mag gebeu ren. „Het gaat er niet alleen om de leerlingen bekend te maken met de historische achtergron den van zo'n monumument", zegt docent P. Apers. „Maar ook dat ze het waarom ervan begrijpen". Daarnaast gaat het erom de leerlingen bekend te maken met het begrip 'vrij heid'. Ter voorbereiding van de adoptie is op school de bro chure Vrijheid besproken en toegelicht door mensen die de wereldoorlog persoonlijk heb ben meegemaakt. Tenslotte wil men de jeugd ook wijzen op het gevaar van heden daagse ontwikkelingen, zoals het opnieuw opkomend fas cisme en de Centrum Partij. De Rietvliet neemt het mo nument aan de Glascisweg sy- bolisch van de gemeente over. Het blijft niet alleen bij woor den. „Wij nemen er de verant woordelijkheid over. Dat bete kent bijvoorbeeld een jaar lijkse schoonmaak en onder houd". De Stichting Februari 1941 stelt gedurende 15 jaar geld beschikbaar om jaarlijks een krans te kopen. „Een adoptie kost ongeveer 3.500 gulden", zegt de heer Aronson van de Stichting. „Dus wij zijn steeds op zoek naar sponsors". Voor het monument in Hulst is dat gelukt in de gestalte van het comité Zomerpostzegels. De adoptie wordt vrijdag 16 mei via een speciaal pro gramma tastbaar gemaakt. Om 15 uur komen leerlingen en genodigden samen in de aula van de school. Na enkele korte toespraakjes gaat het dan in stille tocht naar de Gla- cisweg, waar namens elk der vijf klassen een krans wordt gelegd. Na het dodensignaal wordt een minuut stilte in acht genomen, waarna de na tionale driekleur en de ge- meentevlag worden gehesen. Terug op school wordt een herinneringsplaquette ont huld en ontvangen de leerlin gen een.herinneringsvaantje. In de provincie Zeeland zijn momenteel in Zierikzee en Terneuzen al oorlogsmonu menten geadopteerd. Volgens de heer Aronson zijn er dit jaar nog meer adopties te ver wachten. Van onze correspondent HULST - Gisteren is een begin gemaakt met de voorbereiding 0„ Ret Pinksterfeest, met de start van een Pinksterketen. Daarbij worden elf diensten in de regio gehouden. Daarbij ligt vooral de nadruk op gebed en bezinning. Gisteravond was de eerste dienst in de parochiekerk te Koewacht. Vanavond (dins dag) is er om 19.30 uur een dienst in de kapel van Ter Eecken te Kapellebrug en te vens om 19 uur in de parochie kerk te Ossenisse en de kapel van de Blaauwe Hoeve in Hulst. Vervolgens wordt de keten woensdag voortgezet met een dienst in de parochie kerk te Heikant om 19.30 uur. Die dag zijn er ook nog dien sten in de parochiekerken te Graauw en Kloosterzande, om 19 uur. Donderdag 15 mei ver plaatst de keten zich naar de kerken in Stoppeldijk en Nieuuw-Namen, eveneens om 19 uur. De afsluiting vindt plaats op vrijdag 16 mei om 19 uur in de Henricuskerk te Clinge. In elke dienst wordt als leidraad gebruikt 'Geest en Leven', terwijl bovendien een stukje uit het door bisschop Ernst geschreven boekje uit gewerkt zal worden over spi ritualiteit. Onderzoek naar sloop van spoorweg Hulst De commissie heeft inmid dels ter plaatse de zaak eens bekeken en wethouder G. van de Voorde van Hulst verwacht dat geadviseerd zal worden niet alleen de spoorweg maar het hele tracé vanaf Spui tot aan de Belgische grens op te heffen. Immers, ook bij de NS ziet met het nog niet gebeuren dat op het in de loop der jaren (ADVERTENTIE) ERKEND specialist T1VOLIWEG 63 HULST TEL 01140-12461 Het gisteren gepresenteerde plan voor een Westerschelde Oeververbinding (WOV) - een tunnel tussen Terneuzen (Othene) en Ellewoutsdijk - maakt technisch en financieel een zeer realisti sche indruk. Met dit plan worden allerlei problemen omzeild die aan een lo- I katie elders en een andere vorm (brug-tunnel) zijn verbonden. Er zitten genoeg elementen in om de aanleg serieus onderdeel te la ten zijn bij de komende kabinetsformatie waar werkgelegenheid, 'nnovatie (er wordt immers een voor Nederland nieuwe boortech niek geïntroduceerd) en economische ontwikkelingen hoog zul ten scoren. Ooor het centrale tracé van de tunnel kunnen beide huidige veerverbindingen worden opgeheven. Daarnaast hoeven nauwe- I s nieuwe wegen te worden aangelegd. Een tunnel betekent v°orts dat geen nautische of milieu-problemen in de Wester schelde zullen optreden. Bezwaren van allen die het Zeeuwse 'andschap - en met name dat van de Zak van Zuid-Beveland - een goed hart toedragen zijn goeddeels ondervangen door de verbindingsweg naar het Sloegebied zo zuidelijk mogelijk te pro- i iecteren. I Voor Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen betekent de cen traleligging toch wel een nadeel. Er moet worden omgereden en vanuit 'het westen' is dan de brug bij Sluiskil nog een hindernis. in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gloort aan de toekomst echter Liefkenshoektunnel bij Antwerpen. Voor wat West-Zeeuwsch- vaanderen betreft moet een voetgangers/fietsersveer Breskens- «ssingen gehandhaafd blijven. Daarvoor werken en studeren er vee' West-Zeeuwsch-Vlamingen in Vlissingen en Middelburg, coral voor de scholieren zou de dagelijks gang naar school zeer yrote problemen met zich kunnen brengen, hsw ancler naclee' aan de nieuwe tunnel is het verlies van ar- viph'aa'sen bij de huidige Provinciale Stoomboot Diensten, kon wdercl 'n totaa|, iets minder als een kleine veerdienst Bres- cs-vlissingen wordt gehandhaafd. uaar staat tegenover dat een tunnel permanent werk aan 50 4nnnen biedt en de aanle9 aan directe werkgelegenheid zo'n opu manjaren met zich brengt. Bovendien betekent een vaste b6|rierve.rbinding een grotere mobiliteit op de arbeidsmarkten aan nip, 2i'den vaa de rivier en meer kansen op vestiging van euwe bedrijven, met name in Zeeuwseh-Vlaanderen. Al bij al: ee"e|van Columbus. "Jtt over de voor Zeeuwse begrippen niet geringe lengte van baar a61' 8,7 kilometer in een smalle buis. Het is niet ondenk- «pol een deel van de Zeeuwen toch kiest voor de klassieke veerverbinding. Van een onzer verslaggevers In de commissie zitten ook vertegenwoordigers uit Hulst en, Axel, omdat het tracé over het grondgebied van die gemeenten loopt. overwoekerde en deels opge broken tracé nog ooit een trein zal rijden. Die zou overigens niet ver komen, want vanaf de Belgische grens is de lijn tot aan St. Niklaas eind vorig jaar opgebroken. De spoorwegbed ding is geschikt gëmaakt als toeristisch wandel- en fiets pad. Daarbij werd de hoop uit gesproken dat de route wel licht zou kunnen worden door getrokken naar Hulst. Die gezamenlijke actie van de gemeenten St. Gillis en St. Niklaas leidde tot vragen in de Hulster gemeenteraad. Die re sulteerden in een brief van B en W aan de NS, over de even tuele mogelijkheden om ook het Nederlandse stuk van de lijn op te heffen en de bedding voor een schappelijk prijsje aan de gemeente te verkopen. De NS bleek daar in principe wel oren naar te hebben, maar liet weten dat het geruime tijd kon duren voordat er uitsluit sel zou komen. Immers, er moeten heel wat ambtelijke molens aan te pas komen. Als de nu ingestelde commissie rapport heeft uitgebracht aan de minister moet er nog over leg worden gepleegd met haar Belgische collega, voordat er een definitieve beslissing wordt genomen. Inmiddels worden vanuit Hulst de ontwikkelingen bij de buurgemeenten op de voet ge volgd. „Op de spoorwegbed ding is daar met betrekkelijk goedkope middelen een aan trekkelijk fietspad ontstaan", zegt wethouder Van de Voor de. Wat ons betreft wordt dat doorgetrokken tot Hulst. Dat hebben we niet alleen een toe ristische trekker erbij, maar ook nog een superveilige fiets- verbinding met St. Niklaas. Uitsluitend topmerken. Groot assortiment, vele profielen. Wij weten precies welke band onder uw auto het beste resultaat geeft! Niet zichtbaar, wel net zo belangrijk als de ban den. Slappe schokdempers maken van uw auto een dweil op de weg. Laat ze even testen! Levering»- Dienstenpakket: u kunt bij ons terecht voor banden, balanceren, uitlijnen, schokdempers, accu's, uitla ten, sportvelgen, enz. Informeer maar eens. b Wat Hulst betreft zou het pad dan uitmonden nabij de Grote Kreekweg. Voor het tra cé dat richting Axel loopt heeft het college aanmerkelijk minder belangstelling. „Om het pad door te laten lopen richting Axel zien we niet zit ten. Want daar naartoe zijn nu al twee goede fietsverbindin- gen". Van ome correspondente ST.-JANSTEEN. -r Over een periode van twee maanden werd het kampioenschap lig gende wipschietingen Oost- Zeeuwschs-Vlaanderen ge speeld. Voor de dames en de ploegen gebeurde dit in café 't Centrum in St.-Jansteen. De 55-plussers schoten in café De Vier Jaargetijden te Lams- waarde. De finales werden dit weekeinde gehouden. Stand hoge vogels: 1. J. Leer- aert, 2. R. Sterke, 3. T. de Waal. Kleine vogels: 1. J. Verschooten, 2. H. de Vos, 3. E. Goossens. 55-plus kleine vogels: 1. Th. van Goethem, 2. J. van Kerkhoven, 3. F. de Block. Dames kleine vogels: 1. H. Dobbe laar, 2. A. van Dobbelaar, 3. L. de Valck. Jeugd kleine vogels: 1. R. Ivens, 2. J. de Vos, 3. R. de Backer. Ploegen: 1. Zuiddorpe 11 punten, 2. Vajo Sport St.-Jansteen 10, 3. Hei kant 10, 4. Boschkapelle 9, 5. Con cordia Kloosterzande 7 punten. KOEWACHT - Zaal P. de Vlieger, 55 schutters: hoge vogel: W. Rom- bout, Koewacht; eerste zijvogel: N. de Mol, Stekene; tweede zijvogel: R. Willems, Eksaarde; grootste aantal (5): W. de Roover, Eksaarde. HULST - Zaal W. Blommaert, 27 schutters: eerste hoge vogel: R. Wilking; tweede hoge vogel: W. Blommaert, beiden Hulst; eerste zijvogel: J. van Kerkhoven, St.- Jansteen; tweede zijvogel: W. Key- zer; grootste aantal (5): R. Ver schuren, beiden Hulst. KOEWACHT - Zaal De Reisduif, 34 schutters: hoge vogel: F. de Waal, Koewcht; eerste zijvogel: E. de Bakker, St.-Jansteen; tweede zijvogel: E. Goossens, Koewacht; grootste aantal (5): R. de Bakker, St.-Jansteen. KOEWACHT - Staande wippen, St.-Sebastiaan, 102 schutters: Wip 1; eerste hoge vogel: P. Mahu, Kloosterzande; tweede hoge vogel: M. Verdonk, 's-Heerenhoek; derde hoge vogel: A. de Caluwê, Koe wacht; eerste zijvogel: J. de bak ker, St.-Jansteen; tweede zijvogel; R. Arens, Moerbeke; derde zijvo gel: H. de Block, Sinaai; vierde zij vogel A. de Caluwê, Koewacht. Wip 2: eerste hoge vogel: J. van Waterschoot, Kloosterzande; tweede hoge vogel: G. van Kamp, Schelle; derde hoge vogel: A. Thoen, Koewacht; eerste zij vogel: J. Misseghers, Axel; tweede zij vo gel: E. de Letter, Koewacht; derde zijvogel: G. Lodewijks, Schelle; vierde zijvogel: J. Martens, Sinaai. Wip 3: eerste hoge vogel: R. de Vos, Niel; tweede hoge vogel; J. van Overloop, Stekene; derde hoge vo gel: E. Inghels, Koewacht; eerste zijvogel: E. Savoye; tweede zijvo gel: A. van Damme, beiden St.- Jansteen; derde zijvogel: R. de Vos, Niel; vierde zij vogel: J. Pieters, Moerbeke. KOEWACHT - STaande wippen, St.-Sebastiaan, 114 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: W. de Vrieze, Westdorpe; tweede hoge vogel: F. Vervaet, Moerbeke; eerste zij vo gel: L. van Remoortere, Koewacht; tweede zijvogel: J. Rubens, Merk- sem; derde zij vogel: J. van Wolfe- laar; vierde zivogel: F. van Steene, beiden Stekene. Wip 2: eerste hoge vogel: J. Ongenae, Zeveneken; tweede hoge vogel: E. de Maayer, Stekene; eerste zij vogel: E. Ver vaet, Zeveneken; tweede zij vogel: E. Waelput, Overslag; derde zijvo- gel: W. Snoek,'Zeveneken; vierde zij vogel: R. van de Velde, Moerbe ke. Wip 3; eerste hoge vogel: Ch. de Meurichy, Sinaai; tweede hoge vo gel: A. van Damme, St.-Jansteen; eerste zij vogel: N. van Acker, Saf- felaere; tweede zijvogel: R. Smet, St.-Pauwels; derde zij vogel: L. Op- zomer, Saffelaere; vierde zijvogel: R. Snoek, Zeveneken. KLOOSTERZANDE - Zaal Molen hof, 32 schutters: hoge vogel: L. de Groene, St.-Jansteen; eerste zijvo gel: A. van Dijk, Boschkapelle; tweede zij vogel: J. Verstraeten; grootste aantal (4): P. Poppe, bei den St.-Jansteen. KOEWACHT - Zaal P. van Steene, 61 schutters: hoge vogel: G. Win- dey, Lokeren; eerste zij vogel: A. Versijpt; tweede zijvogel: P. van Steene, beiden Koewacht; grootste aantal (9): W. van Durmen, Ek saarde. HEIKANT - Bejaardenschieting, 't Heike: hoge vogel: A. Impens, St.- Jansteen; beide zijvogels: J. Deyaert, De Klinge; extra hoge vo gel: K. Rottier, St.-Jansteen; grootste aantal (4): B. Baert, Koe wacht. WESTDORPE - Beschrijf schie ting, St.-Sebastiaan, 40 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: E. Ing hels, Koewacht; tweede hoge vo gel: L. Ducheine, Tilburg; eerste zijvogel: M. Wisse, Terneuzen; tweede zijvogel: S. D'Hooghe, Lo keren; derde zij vogel: W. de Vrie ze, Westdorpe; vierde zij vogel: B. de Ruyter, Tilburg. Wip 2: eerste hoge vogel: R. Herman, Zuiddorpe; tweede hoge vogel: G. Buysse, Ste kene; eerste zijvogel: R. Wisse, Terneuzen; tweede zijvogel: T. Arens, Gilze-Rijen; derde zijvogel: O. de la Rivière, Doornzele; vierde zij vogel: W. de Vrieze, Westdorpe. Van een onzer verslaggevers DE KLINGE - In het grens dorp De Klinge is deze maand het openluchtmu seum geopend van de voor malige spoorlijn Terneuzen- Mechelen. Het is te vinden naast het kruispunt van de Heides- traat, Bergstraat, Buiten straat en Macharius Rein- straat. Het museum, een initia tief van de heemkundige kring De Kluize uit St. Gil lis, is nog in een beginsta dium. Er worden dan ook nog verschillende uitbrei dingen verwacht. Zo onder handelt het gemeentebe stuur van St. Gillis momen teel over de aankoop van een wagon en andere onderdelen van een stationsemplace ment. Toch heeft het mu seum nu al heel wat histori sche zaken van de voorma lige spoorlijn kunnen veilig stellen. De spulletjes, zoals een wissel, stootkussen, kilome- terpalen en signalisatiebor den zijn opgesteld langs een ruim honderd meter lang stuk rails. Voorts zijn er wa terputten te zien die dienden voor de watervoorziening van de stoomlocomotieven en het zogenaamde Dhanis- kruis. Dat werd in 1868 ge plant op de plek waar een van de concessiehouders toen plotseling kwam te overlijden. De lijn Mechelen-Terneu zen werd geopend met het rijden van de eerste trein op 26 augustus 1871. Ze kreeg al spoedig de bijnaam 'Mère Trug' omdat de trein die om 18 uur vertrok uit Mechelen pas de volgende morgen te rugkeerde in Mechelen. De spoorlijn heeft veel bijge dragen aan de bedrijvigheid in het grensdorp. Achter het inmiddels gesloopte sta tionsgebouw bevond zich een flink spoorwegemplace ment, waar niet minder dan vijf lijnen lagen. Voor som mige neringdoenden die hun bedrijf hadden in de paral- lellopende Bergstraat waren er aftakkingen voor het ver voer van zware metalen en arduinen stenen voor het maken van grafzerken. Een hoekje van het museum. Daarnaast was er veel ver voer van landbouwgewas sen, cokes, klompen, suiker bieten en niet te vergeten het personenvervoer. Op de plaats van het openluchtmuseum heeft folkloregroep De Klomp een groot bord gezet, waarop een uitgebreide uitleg wordt ge geven over de historische si tuatie, plus een overzicht van het huidige museum. Op 18 mei 1952 kwam het eind van de spoorlijn Mechelen- Terneuzen in zicht. Het per sonenvervoer werd op die datum gestaakt. Toch duurde het ruim twintig jaar, tot in oktober 1975 ook het goederenvervoer werd opgeheven. Geruime tijd kwam alles in verval en verdween gelei delijk. Het stationsgebouw is al lang afgebroken en vo rig jaar is de spoorlijn ont manteld. De bedding vanaf de Nederlandse grens tot aan de Heidestraat in Sint- Niklaas is nu geschikt ge maakt als wandel- en fiets pad. Een gedeelte van de oude spoorweg speelt een belangrijke rol in het Mei pad, een toeristische wande ling in en om St. Gillis. Het Meipad werd afgelopen zon dagmiddag officieel 'inge wandeld' door onder meer burgemeester O. de Mey, - FOTO DE STEM COR J. DE BOER schepen van toerisme K. Vereist en de voorzitter van de VW Land van Waas. De tocht is acht kilometer lang en duurt ongeveer twee uur. Voor mensen die moeilijk ter been zijn is er een kor tere route. Een brochure die de wandelaar wijst op alle bezienswaardigheden on derweg is voor 10 frank te koop in het toeristisch info- kantoor te St. Niklaas en bij Vakantiegenoegens St. Gil lis. MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland krijgen het subsidieverzoek van het Zeeuwsvlaams Vrou wengezondheidscentrum Ka- telijne opnieuw op het bordje. Maar het is allerminst zeker of dit bestuurscollege, waarbin nen de aanvraag tot een hoog- opgelopen conflict heeft ge leid, zal terugkomen op het be sluit om de beurs gesloten te houden. Dat bleek gistermiddag tij dens een vergadering van de statencommissie voor het wel zijn. De vrouwen hebben bij G.S. een arob-bezwaarschrift ingediend en riepen gister middag de statencommissie aan, waarbinnen de meningen al even verdeeld bleken als binnen het dagelijks provin ciebestuur. Emancipatie-gedeputeerde E. Maris-Koster (WD), die het kantoortje van Katelijne twee maanden geleden officiéél opende, maakte er gisteren geen geheim van dat ze stom verbaasd was toen de meer derheid van het college zich tegen de subsidie bleek te ver zetten. Ze had de subsidie al min of meer toegezegd, maar de CDA-gedeputeerden R. Barbé en J. Ventevogel, WD- gedeputeerde J. de Voogd en de commissaris van de konin gin wilden daar niets van we ten. Nadat de emoties binnen het college hoog waren opgelopen kreeg ze uiteindelijk alleen steun van de twee PvdA-gede- puteerden, waarvan W. Don er geen bezwaar tegen had om - conform eert advies van de provinciale emancipatiecom missie- 6.000 gulden uit de provinciale emancipatiepot te putten, maar niet bereid bleek zijn eigen gezondheidszorg portefeuille open te trekken. Volgens Maris-Koster staan de richtlijnen voor de verde ling van emancipatie-gelden een subsidie zonder meer toe, al wees ze er wel op dat op den duur problemen zouden kun nen ontstaan. Immers om het hoofd boven water te houden heeft Katelijne jaarlijks geld nodig en voor dergelijke 'in standhoudingssubsidies' is de emancipatiepot nou ook weer niet bedoeld. In de statencommissie voor het welzijn pleitten de woord voerders van PvdA, D'66 en PSP/CPN er gisteren voor als nog subsidie te verlenen. J. van Zwieten (WD) was niet direct positief, maar vond wel dat eens bekeken moet worden of er een mouw aan te passen is. CDA, SGP en RPF/GPV reageerden zonder meer af wijzend. Erg veel hoeven Ge deputeerde Staten, wanneer dit college de aanvraag straks opnieuw beziet, zich aan de stratencommissie niet gelegen te laten liggen. Want de Zeeuwse staten hebben de verdeling van emancipatiegel den aan G.S. toevertrouwd en de meerderheid van de com missie vond het nou niet be paald op haar weg liggen om het college voor de voeten te gaan lopen. C. van Hoorn-Visser (PvdA), A. Dijkwel (D'66) en J, Dupré (PSP/CPN) constateer den dat de gezondheidszorg door mannen wordt gedomi neerd. Ze hielden een warm pleidooi voor het Vrouwenge zondheidscentrum, waar vrouwen cursussen kunnen volgen en voorlichting kunnen krijgen om 'met elkaar te kun nen beoordelen wat er aan hun lijf mag gebeuren'. Vol gens J. Dupré zou een en ander leiden tot een enorme bespa ring inde gezondheidszorg. J. van Zwieten (WD) vroeg zich af of subsidiëring niet een diskwalificatie van de be staande gezondheidszorg voorzieningen zou betekenen. Als vrouwenhulpverlening al zo specifiek is, waarom zou Katelijne zich dan niet aan kunnen sluiten bij bestaande patiëntenverenigingen, vroeg hij zich af. Hij wees er verder op dat verreweg het grootste deel van de gevraagde subsi die nodig is voor de exploitatie van het gebouwtje, waarin Katelijne huisvesting heeft gevonden. „Ik kan me niet voorstellen dat geen gebruik kan worden gemaakt van be staande ruimtes in ziekenhui zen of bibliotheken". Mevrouw C. Elenbaas- Murre (CDA) stelde dat een vrouwengezondheidscentrum eerder tot isolement van vrou wen, dan tot emancipatie leidt. Ze zei als vrouw in de gezond heidszorg nooit de ervaring te hebben opgedaan van een 'vrouwonvriendelijke, laat staan een vrouwonderdruk kende' behandeling. Het an dere geslacht zou volgens-haar met evenveel recht een man- nengezondheidscentrum kun nen beginnen. H. Colijn (RPF/GPV) noemde Katelijne een produkt van de welzijnssector waar van de behoefte op geen enkele manier is aangetoond. Hij noemde het initiatief gevaar lijk en stelde de vraag: „Waar is de grens tussen het onbe voegd uitoefenen van de ge neeskunst".

de Stem | 1986 | | pagina 13