Terneuzen komt afspraak woonwagencentrum niet na di rv-.; 0 Jaar en... liljoen Fans. GEDEPUTEERDE R. BARBÉ OVER NIEUW PLAN: Joy-riderdumpte auto's in kanaal Grond Van Wijckhuisenpolder is voor deel verontreinigd letfal HET WEER -en premierente. Jit-rekening twee le zomen/akantie, lijk advies nemen NU 2 DOZEN NAAR KEUZE JECTINRICHTING YL en KURKVLOERBEDEKKlj ZONWERPl PAGINA ZEELAND 1 PROVINCIE GAAT ZELF PLAATS AANWIJZEN MIDDELBURG - Een pluspunt, waarmee we wellicht ook de tegenstanders over de streep kunnen trekken". Douane recherche onderschept kilo hasj GIFVATEN DOW WORDEN VERBRAND DINSDAG 13 ME11986 Regen of buien Lokaties Weer in Europa Bouwbureau nieuwe kerncentrales gaat dicht Arrestatie in affaire Kanaaleiland A89 Hazelnoot of Irish cream bonbons. Doos a i Pizza-, kaas- of sesamcrackers. Doos a 75 gram. 1.25 Aanbiedingen geldig t/m 17/5. el vrijblijvend onze scherpe ofljjjl iten van scholen, kantoren, win» 1001 gereedschappen van de beste kwaliteit We beste gereedschappen en machinerieën v hobbyist, vakman en Industrie. I VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur is het ge marchandeer van de gemeente Terneuzen bij het zoeken naar een locatie voor de vestiging van een woonwagencentrum meer dan beu. De provincie maakt aanstalten om nu dan toch eindelijk zelf een vesti gingsplaats in Terneuzen aan te wijzen. Dat bleek gistermiddag tij dens een vergadering van de Zeeuwse statencommissie voor het welzijn. De verant woordelijke gedeputeerde E. Maris-Koster (WD) maakte bekend dat de provincie intern al met een zogenaamde aan wijzingsprocedure is gestart. Dat betekent dat de provincie zelf, «naar op kosten van de gemeenten, een plaats gaat aanwijzea De gemeente zal dan in ieder geval worden verplicht ruimte te maken voor 10 standplaatsen. Maris-Koster overweegt zelfs om de ge meente meteen vast te pinnen op de 15 standplaatsen, die er eigenlijk al hadden moeten zij a Of dat laatste mogelijk is, hangt af van de juridische mo gelijkheden die de provincie heeft Maris-Koster wil de ge meente nog één kans geven orde op zaken te stellea Bin nen twee weken vindt daar over een gesprek plaats. Ook de commissaris van de konin gin, dr. C. Boeftien, gaat dan. mee naar Terneuzen om het gemeentebestuur de pin op de neus te zettea De Zeeuwse staten drongen er vorig jaar al op aan om in te grijpen. Maar een meerder heid het die mogelijkheid uit eindelijk voorbij gaan. Men het zich verleiden tot een 'compromis'. Terneuzen be loofde dat voor 1 juni van dit jaar begonnen zou worden met de aanleg van 10 standplaat sen, de andere 5 zouden dan in latere jaren gerealiseerd moe ten worden. De provincie meende daarmee op korte ter- mijn in ieder geval 10 stand plaatsen binnen te kunnen ha len, wat beter werd geacht dan een jarenlange juridische pro cedure die nodig zou zijn ge weest om Terneuzen tot de aanleg van 15 standplaatsen te dwingen. Gisteren constateerde de statencommissie mis te heb ben gegrepen. Over ruim twee weken zou de eerste spade voor het 'afgeslankte' woon wagencentrum in de grpnd moeten, maar zelfs de ge meenteraad heeft daartoe nog geen voorstel gezien. Terneu zen wees -overigens met goed vinden van gedeputeerde Ma ris-Koster- wel een locatie in Biervliet aan, maar het was van te voren duidelijk dat deze plaats niet aan de normen van het ministerie van VROM zou voldoen. Het ministerie hield de poot stijf en de gemeente was weer terug bij af. 'Een grof schandaal', 'een hele trieste zaak', 'bijna uit zichtloos'. Dat waren de kwa lificaties waarmee vrijwel alle fractiewoordvoerders de hou ding van de gemeente Terneu zen veroordeelden. Sommigen, zoals het D'66-statenlid A. Dijkwel, staken ook de hand in eigen boezem. „Ik ontkom niet aan de indruk dat de laatste jaren sprake is van discrimi nerend bestuur. Daaraan is ook de provincie schuldig". Al leen H. Colijn (RPF/GPV). Hij zei dat men ook oog dient te hebben voor de belangen van de 'gewone mensen' en vroeg zich af waarom er altijd maar problemen zijn met woonwa genbewoners. 'Tunnel natuurvriendelijk' Zo schatte de Zeeuwse gedeputeerde R. Barbé giste ren bij de presentatie van zijn nieuwe WOV-plan de mogelijkheid in om een tunnel te boren onder de Wes- terschelde, die zowel in Zeeuwsch-Vlaanderen als in Midden-Zeeland vrij direct aansluit op het bestaande wegennet. De tunnel, zich schuin onder de Westerschelde uitstrekkend van de oostelijk van Terneu zen gelegen buurtschap Othene tot aan het Borselse dorp Elewoutsdijk, maakt vol gens Barbé geen of nauwelijks inbreuk op belangrijke na tuurwaarden. Van de tunnel zullen alleen een zestal ventilatiekokers bo ven water uitsteken op plaat sen waar ze het scheepvaart verkeer niet hinderen. Anders dan bij een brug-tunnel, zo meldt het begeleidende rap port, worden natuur en nauti- sché belangen niet geschaad. De tunnel kan bij Terneuzen 'redelijk direct' op de Trac- taatweg naar Gent worden aangesloten. Wel moet reke ning worden gehouden met de toekomstige stadsuitbreiding over de Otheense Kreek. In Zuid-Beveland kost de aan sluiting van de tunnel op het Sloegebied meer landbouw grond, maar dat wordt geen onoverkomelijk bezwaar geacht omdat het kleinscha lige -en landschappehjk aan- Monoretho- potdff Ros von Terneuzen Everdmgen Ellewoutsdijk bwarsdoorsnee en breedteprofiel van de tunnel. Twee reusachtige boormachine's, -de één wnuit Terneuzen, de ander vanuit Ellewoutsdijk- moeten zich in piéV jaar tijd door de Wes- krschelde-bodem graven. Gezien de verkeersprognose, minstens 9.500 tot 14.000motorvoertui- 8cn per etmaal, wil men volstaan met een enkelbaansweg. De 'mollengang' moet 8,7 kilometer kng worden en krijgt een doorsnee van 10,8 meter. trekkehjke- poldergebied zo veel mogelijk wordt verme den. De provinciale werkgroep, die het tunnelplan heeft opge steld, nam ook twee andere tracé's onder de loep. Men zag vrij snel af van een tracé vlak langs de kust bij Vlissingen. Men achtte het te excentrisch gelegen, het zou niet aanslui ten op een adequate wegen- structuur, de rivierbodem zou er minder geschikt zijn en er zou teveel druk van zwaar verkeer ontstaan op de vooral voor recreatief verkeer be doelde Dammenweg. Ook een tracé westelijk van Terneuzen werd verworpen omdat de verkeersafwikkeling naar de Tractaatweg teveel knelpun ten zou opleveren (brug Sluis kil). Tot voor kort werd altijd gesteld dat de bouw van een vaste oeververbinding bij Ter neuzen technisch onmogelijk zou zijn. Maar door de toepas sing van het boor-procede, waarmee recentelijk te Rome ook in een zanderige bodem een goed resultaat is bereikt, behoort dit probleem tot het verleden. Als nadeel noemt de studie de grote lengte van de tunnel: 8,7 kilometer. „De weggebruiker zal hieraan zeer moeten wennen". Maar gezien de ervaringen in het buiten land met soortgelijke tunnels verwacht men op dit punt geen grote problemen. Wel zullen nadere voorzieningen voor de veiligheid aange bracht moeten worden. De studie staat ook nog even stil bij de gevolgen van de op heffing van de beide Wester- schelde-veren. Daardoor zul len 400 arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Daar staat tegen over dat de bouw van de tun nel 4.000 manjaren werk ople vert en de exploitatie goed is voor 50 arbeidsplaatsen. Men neemt verder aan dat de tun nel het econbomisch klimaat in Zeeland geducht zal ver sterken. Opgemerkt wordt verder dat het gebruik van de wegenstructuur, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, aan merkelijk zal veranderen. De gevolgen daarvan, aldus de studie, kunnen thans nog niet worden overzien. Van onze correspondent VLISSINGEN - De doua ne-recherche te Vlissin gen heeft zaterdagavond bij het ontschepen van een boot van de Olau-lijn die de dienst Vlissingen Sheerness onderhoudt, twee jongemannen gear resteerd waarvan er een in het bezit was van een kilogram hasj. De aanhouding ge beurde op een terrein aan de Vlissingse buitenha ven waar beiden zich verdacht ophielden. Het onderzoek werd voortge zet in samenwerking met de gemeentepolitie van Vlissingen. Beiden, de 23- jarige D. van M. uit Lon den en de 21-jarige M. C. uit Norwich, waarvan laatstgenoemde de hasj, verdeeld in zes plakken, op zijn borst had aange bracht, werden ingeslo ten. Ze zijn na bekentenis in de loop van zondag weer in vrijheid gesteld. Twee van de uit het water geviste auto's Van onze correspondent SLUISKIL - De zaterdag middag aangehouden 19-ja rige Sluiskillenaar F. de B. heeft tijdens verhoren door de. gemeentepolitie bekend zich in de voorgaande weken schuldig te hebben gemaakt aan joyriding. Na een ritje met zo'n gestolen auto dumpte hij het voertuig in het kanaal Gent - Terneu zen ergens tussen Sluiskil en Sas van Gent. Nadat er zondag reeds door de pohtie in samenwer king met rijkswaterstaat op de aangewezen plaatsen was gedregd, werd dit ook giste ren evenals zondag met suc ces voorgezet. In totaal wa ren gistermiddag vijf perso nenauto's boven water ge haald. Vast staat in elk ge val dat drie van deze voer tuigen door de jongeman het water zijn ingereden. Over beide andere, waaronder er zich een bevindt die onlangs in Vogelwaarde werd ont vreemd, bestaat nog geen Politie en havenschap dreggen bij Sluiskil. - FOTO'S DE STEM/C0RJ.DE BOER zekerheid bij de pohtie. Het onderzoek duurt voort. Ma zijn bekentenis werd De B. weer op vrije voeten gesteld. interieurspecialist li 23-Hulst-telefoon 01140-14120. beoef, «morgen vaten op het fabrieksterrein. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een deel van de grond in de Van Wijckhuisenpolder bij Hoek is verontrei nigd door lekkende vaten met styreenteer. Het grondwater is niet vervuild. Dow Chemical heeft 300 kubieke meter grond verwijderd die voor een deel verontreinigd is. De opgegraven grond wordt momenteel nader onderzocht. Het deel dat verontreinigd is, gaat naar de ver brandingsoven van de Afval Verwerking Rijnmond (AVR). Dit deelde gisteren een woordvoerdster van Dow Chemical mee. De opgravings-operatie is nu achter de rug. In totaal zijn er 71 vaten met styreenteer boven de grond gekomen. Ze hebben een inhoud van 200 liter. Alle vaten worden afgevoerd naar de AVR. De meeste verkeren in redelijk goede toestand. Enkele hebben echter gelekt, door doorroesting. Vóór 1970 Het styreenteren bevat sporen zwavel. „Daaruit kunnen we afleiden dat de vaten voor 1970 onder de grond zijn gestopt, want vanaf '70 gebruiken we geen zwavel meer bij het fabricageproces", aldus Dow Chemical. Het teer is een afvalprodukt van het styreenproces. De laatste vaten zijn afgelopen donderdag opgegraven. Gisteren zijn de gaten die gegra ven zijn, opgevuld met schone grond en de weg, die door het transport van de vaten voor een deel was beschadigd, is hersteld. De hele operatie is bekostigd door Dow Chemical. Hoe veel de kosten precies bedragen was gisteren nog niet bekend. De woordvoérster schat dat het bedrijf zo'n 100.000 gulden zal moeten uit geven. De gifvaten bevonden zich op twee lokaties, een drinkwaterput en een laagte achter een woning, bij de boerderij van de familie Hame link aan de Langeweg te Hoek. De opgravin gen zijn 22 april begonnen. Wie verantwoordelijk is voor de dumping van de vaten is niet meer te achterhalen. Vol gens het chemisch bedrijf moet een vervoerder de vaten daar gestort hebben. 13-C5-B6 li uur :T6. Matige tot vrij krachtige zuid westenwind en toenemende bewolking vanaf de kust, ge volgd door regen of buien, mo gelijk met onweer. Minimum temperaturen van 8 tot 12 gra den, morgen afwisselend op klaringen en perioden met meer bewolking en enkele buien. Iets frisser. Maximum temperaturen van 13 tot 18 graden. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: bewolkte lucht met mooie op klaringen, maar tijdelijk meer bewolking, donderdag met buien. Middagtemperaturen meestal tussen 13 en 18 gra den. (Bron: Ukkel) Amsterdamzwaar bew.22 gr Eindhoven...:., licht bew.23 gr Vlissingenzwaar bew.19 gr Aberdeenhalf bew.16 gr Athenehalf bew.23 gr Barcelona.onbewolkt23 gr Berlijnzwaar bew.18 gr Boedapestzwaar bew.22 gr Bordeauxlicht bew.27 gr Brusselonbewolkt23gr Dublinregenbui15 gr Frankfortonbewolkt22gr Genèvehalf bew.27 gr Helsinkihalf bew.10 gr Innsbruckzwaar bew.20gr Klagenfurthalf bew.23 gr Kopenhagenzwaar bew.16 gr Lissabonhalf bew.26 gr Locarnolicht bew.25 gr Londenhalf bew.15 gr Luxemburg.... onbewolkt21 gr Madridzwaarbew.30gr Malagaonbewolkt25 gr Mallorcaonbewolkt26gr Maltaonbewolkt24 gr Moskouzwaarbew.16gr Münchenzwaarbew.20gr Nicezwaarbew.19gr Oslozwaarbew.15gr Parijslicht bew.24 gr Praaglicht bew.20 gr Romezwaarbew.22gr Splitzwaarbew.23gr Stockholmhalf bew.14 gr Warschauhalf bew.17 gr Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Raad van Bestuur van het Zeeuwse energiebedrijf PZEM is giste ren akkoord gegaan met de voorlopige sluiting van het bouwbureau dat de eventuele komst van nieuwe kerncen trales voorbereidt. Zoals gemeld, kwamen de directies van de vijf energie bedrijven in zuid-, oost- en noord-Nederland, die bij het bouwbureau betrokken zijn, vorige week al tot de conclusie dat de voorbereidende werk zaamheden, nu de eerste fase daarvan toch al is afgesloten, opgeschort kunnen worden. Het bureau sluit per 1 juni. De dertig tot veertig mensen die tijdelijk aan dit bureau ver bonden waren, gaan naar hun oorspronkelijke werkgevers (de vijf energiebedrijven en een ingenieursbureau) terug. De Raad van bestuur van de PZEM wil eerst de evaluatie van het ongeluk met de, kern reactor in het Russische Tsjer- nobyl afwachten en -zoals al tijd de bedoeling is geweest- pas met een tweede voorberei dingsfase starten nadat het rijk vestigingsplaatsen heeft aangewezen. Zoals bekend is de landelijke besluitvorming uitgesteld in afwachting van nadere studies. De nu vrijwel afgesloten eerste fase van de voorbereidingen heeft onge veer 10 miljoen gulden gekost. De raad van bestuur van de PZEM heeft maandagmorgen vertrouwen uitgesproken in de deugdelijkheid van de eigen kerncentrale in Borssele en de bedrijfsvoering. Het ver trouwen in het personeel van de kerncentrale is ongeschokt gebleven, zo werd na afloop van de vergadering in een persverklaring meegedeeld. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In de zoge naamde Kanaaleiland-affaire is afgelopen dagen een nieuwe arrestatie verricht Op ver denking van bedrieglijke bankbreuk werd in Terneuzen de 58-jarige W.J. aangehouden en in verzekering gesteld. J. zou betrokken zijn bij malversaties tijdens het fail-, lissement van het Philippiense bedrijf K in 1981, waardoor crediteuren werden bena deeld.

de Stem | 1986 | | pagina 11