F® Commercie beheerst Cup-final (EN 'Ik hoop het waar te maken' MULTI TAPIJT HOWARD KENDALL BRACHT EVERTON VOOR DERDE KEER OP RIJ IN CUP-FINAL ENGELANDS BESTE VOETBALLER GARY LINEKER BLIJFT BESCHEIDEN: NCB VEAU IVEAU LIVERPOOL-Het kantoor van Ho ward Kendall is van het formaat 'diepe kast'. Het blad van zijn bu reau stelt een voet balveld voor. Deze Howard Kendall is één van de meest succesvolle En gelse managers van de laatste ja ren. Volksheld A56 Tilburg i/incie antoor iri enbestand inbedrijf en 3t gebied van i/erkers. nde functies: n uit de <periode van 1 iten. Het 'an balansen tor midden- en met cliënten, en het Men dient in voor afgerond oor is de voorkeur. recte itieve richting ng, opgedaan e kennis van of iheden zich nog ling, lotivatie en n. Postbus U een Je zuil toevallig maar grijze vloerbedekking nodig hebben Bij ons keuze uit zo'n 32 rollen grijs I IS TOCH GOEDKOPER DE STEM LIVERPOOL - Nog geen jaar na het Heizeldrama is de stad Liver pool geheel in de ban van het voetbal. De twee clubs van de stad, Liverpool en Everton, al als eerste en tweede in de competi tie geëindigd, spelen in Londen de Engelse bekerfinale. Kaartjes gaan voor woekerprij zen van de hand. in een stad waar drie kwart van de beroeps bevolking zonder werk zit en in voetbal een uitlaatklep ziet voor de somere situatie. De clubs hebben de finale aangegepen om het imago van het voetbal te verbeteren. 'Mer- seyside United' heet de campag ne. De ploegen zijn, op het trai ningsveld van Everton, samen op één poster gegaan en zij zui len de terugreis en de traditio nele rondrit van de winnaar door de stad, samen maken. Een schitterend principe zo lijkt het, maar als Howard Kendall op de foto gaat met de poster, gebeurt er iets vreemds. „Je maakt toch geen foto van de elftallen-pos ter", vraagt hij fotograaf Wubbo de Jong bezorgd. „Anders krijg ik last met mijn spelers. De Cup-finale is voor de spe lers, zo blijkt, één grote com merciële handel waarbij de ima go-verbetering ook nog eens geld kan opleveren. Van elke poster die verkocht wordt, krijgen wij een fiks aan deel", bekent Liverpool-speler Jan Mölby. „Twee weken voor de Cup-final mogen wij geen in terviews meer geven, ook niet aan buitenlanders, tenzij er dik voor betaald wordt. Kenny Daigiish, Graig Johnstone, Bruce Grobbelaar, lan Rush en ikzelf hebben een column in een krant. Het geld wordt onder de spelers verdeeld. Bij Everton is dat net zo. Onder dezelfde voor waarden openen we winkels en meer van die activiteiten. Onze secretaris mr. Robinson maakt de deal, hij verdeelt de klussen onder de spelers, wij vangen het geld. De BBC zendt de Cup-final uit en betaalt de clubs een enorme som, hun concurrent ITV mag in de bus op weg naar het stadion en betaalt de helft van wat de BBC betalen moet. Ook journalist lan Hargraves van de Liverpool Echo vindt dat de Cup-final en de sentimenten misbruikt worden om er geld aan te verdienen. In de smette loze betonkolos waarin zijn krant gehuisvest is, vertelt Har graves: „Aan het begin van het seizoen hebben we de clubs voorgesteld om dit jaar aan ima ge-verbetering te doen. Ja, zei iedereen, nooit aan gedacht. Twee weken later werd op een persconferentie een aantal voor beelden van ons gelanceerd door de clubs. Toen ik daar iets van zei, werd mr. Smith, de pre sident van Liverpool kwaad en zei: 'Jullie zijn degenen die voor alle troubles zorgen'. Nou vraag ik ik je. „Die poster met beide elftal len, ook zoiets. Dat was ook een iedee van ons. Wij stelden voor die poster op krante-papier af te drukken en hem bij de Liverpool Echo te doen. Dat vonden ze maar niks. Toen wij voorsteldeh om er dan een kleurenposter van te maken en dat die gratis bij ons kantoor kon worden af gehaald, vonden ze ook niks. Natuurlijk had de Echo er re clame mee gemaakt, maar we hadden dan ook de kosten. Nu zijn ze toch met die poster geko men, maar die is gesponsord door de verzekeringsmaat schappij Prudential. Bovendien gaat de opbrengst naar de spe lers. Mooie image-verbetering. Everton kan elke edstrï Prudential Howard. Kendall met de poster waarop zowel Liverpool als zijn club Everton staat af gebeeld. -FOTODESTEM 11 Door Ted. van Leeuwen Vorig jaar won Everton Football Club de Europa Cup II, het kampioenschap van Engeland en stond het elftal zonder hoogvliegers in de Engelse bekerfinale. Van daag staat Everton -samen met Liverpool- in de FA Cupfinale, voor de derde keer in successie. Howard Kendall is bezig aan zijn vijfde jaar Everton en maakte in die periode een vaste degradatiekandidaat tot absolute topclub. Ken dall, vorig jaar manager van het jaar, deed dat met prak tisch onbekende spelers. Pas dit jaar kocht hij voor het eerst een topper, Gary Line- ker van Leicester City. Jarenlang verbleef Ever ton, de oudste club van Li verpool in de schaduw van stadgenoot Liverpool FC, de meest succesvolle Europese club, maar Kendall heeft van Everton weer een con current gemaakt. Bouwen „Vanaf de dag dat ik hier begon, ben ik gaan bouwen," vertelt Kendall. „Dat gaat niet snel, zulke dingen kos ten tijd en tijd is er nooit in de voetballerij. In het eerste jaar heeft mijn stoel hier ge wankeld. Ik heb een idee hoe er gespeeld moet worden en daar zoek ik de spelers bij. Zo simpel als wat. De de tails? Ha, die ga ik u natuur lijk niet vertellen. Ean heel belangrijk uitgangspunt in mijn filosofie wil ik u ver klappen. De spelers laten ge loven dat ze altijd succesvol zijn. Everton kan elke wed strijd winnen. Daar gaat het om. Het lijkt simpel, maar dat is het niet." Vreselijk Everton was vorig seizoen wellicht het beste elftal van Europa. Na het Heizeldrama werd het Engelse clubs ver boden mee te doen aan de Europa Cups. Kendall: „Ik mag het niet zeggen, maar ik vond het vreselijk niet te mogen meedoen. Het moet toch mogelijk zijn de kaart verkoop aan Engelsen in het buitenland aan banden te leggen. Ik geloof niet dat je het probleem van het Hooli ganisme oplost door ons te verbannen, al moest er na tuurlijk wel een gebaar ge maakt worden." „Het ergst zijn overigens altijd de meereizende fans van het nationale elftal. Daartegen zijn geen maatre gelen genomen en wat Me xico betreft vrees ik het erg ste. Als het voetbal vandaag verboden werd, dacht u dan heus van hpt probleem van de straatterreur af te zijn. Welnee, het manifesteert zich dan op een andere wij ze." Traditie Voor de derde keer op rij speelt Everton een Cup-fi nale, een bijzonderheid in de traditie, die in dit geval tot 1872 teruggaat. Er wordt vaak gezegd dat het spelen van een Cup-final het hoog ste is voor een Engelse voet baller. Kendall: „Nee, de Cup-final is a show-parade, the glamour of the season. Het is meer iets voor de sup porters. Natuurlijk is het een mooie wedstrijd, daar niet van, maar persoonlijk vind ik het een wapenschouw na afloop van een zwaar sei zoen. Er te zijn is een presta tie, maar kampioen worden over een heel seizoen is na tuurlijk veel moeilijker." De Cup-finale tussen Li verpool en Everton wordt honderden kilometers ver derop, in Londen gespeeld, terwijl er maar 50.000 Liver pudlians (25.000 uit elk kamp) een kaartje krijgen. Zou er niet in Liverpool ge speeld kunnen worden. Nooit Howard Kendall: „Ik zou nooit ergens anders dan op Wembley de Cup-final wil len spelen. Wembley is het nationale stadion, dat heeft de allure voor een Cup-final. Everton-Liverpool wordt een goede wedstrijd. Zij zijn kampioen, wij hebben iets goed te maken, vorig jaar verloren we vier dagen na de Europa Cup-finale de Cup- final van Manchester Uni ted. We waren te moe." „Het wordt een goede wedstrijd. Liverpool heeft natuurlijk een fantastische staat van dienst, zij zijn de standaard van de Engelse Football League. Maar wij zijn Everton. A great side as well." „Rellen met Liverpoolse supporters verwacht ik niet, hooguit tussen Liverpoolse en Londense fans. In Liver pool loopt de liefde voor beide clubs dwars door fa milies. Je zult naar Londen bussen aantreffen met zowel rode als blauwe vlaggen. Let u maar op, officieel is er een tribune voor alleen Everton- fans en aan voor alleen Li verpool-fans. U zult de fans door elkaar zien staan, de kaarten zijn allang geruild. En er zal niets gebeuren." wmmm rdrecht, Terneuzen, lienst /en uit te Inannelijke en benoemd. ilaats bij de jon volledig eisen en er j je opleiding 7 de in je >rstaat een 0057 oor üravenhage. Bow Ted van Leeuwen LIVERPOOL - Bellefield- [round is absoluut onzicht- laar vanaf de openbare weg. Ie trainings-accomodatie van Sverton FC ligt achter hoge Buren en verscholen tussen de veinige herenhuizen die het verpauperde Liverpool rijk is. Wie erin slaagt de goed be waakte poort te nemen, kan constateren dat de drie grote velden gebruikt worden door ue reserves, de leerling-profs en de keepers, terwijl het niet- jjeblesseerde deel van Howard Kendall's keurtroep zich in e^n perkje in het zweet werkt. L>een wonder dat spelen in een Kleine ruimte het handels merk van'The Blues' is. ,..^s de training afgelopen is, wkt het in clubkleuren ge verfde bedrijfsgebouw wel een merenhoop. In het uitge woonde optrekje dat alle mo- erne comfort ontbeert, is het *n drukte van belang. Er oeten ballen, posters, foto's miloze verjaarskaarten „°rdfn gesigneerd, want de •o-Cupfinal staat voor de jtet en in Engeland wordt de n nog voor vol aangezien. ®ry Lineker, topscorer van l ,n en goalgetter van het n„» LSe nationale elftal, ver- drukt 21(111 voor de Als hij na het openen ,i minstens een dozijn geverfde deuren nog 1 geen stil plekje heeft *T®n ontwaren, stelt hij, ten e!entl over excuses en «nde raad, voor om in zijn Het 6611 ®esPrek te voeren, (errw ^nvoudiger om een ■ri.. Urging binnen te komen l^een kamer hier." jJ^in eerste jaar bij Ever- de zeer bescheiden lan» "in illustere voor- Prav de volksheld Andy y> geheel doen vergeten. Gary Lineker in zijn door de club beschikbaar gestelde auto. „Ik wilde weieens in een club spelen die ook alles kon win nen. Bij Leicester City had ik het geweldig naar mijn zin, maar het was natuurlijk geen topvoetbal. Ik had nooit ge dacht dat Everton mij wilde hebben. Toen ze me vroegen, heb ik gelijk yeah gezegd. Het is fantastisch werken, en wer kelijk iedereen heeft me ge holpen om me thuis te voelen. Spelen in Everton overtreft mijn verwachtingen." „In het begin dacht ik wei eens, waar ben je nu aan be gonnen. Door de ban mocht Everton geen Europa Cup voetbal spelen en dat had zijn uitwerking op het team niet gemist. Bovendien waren be langrijke spelers als Reid en Mountfield maanden uitge- - FOTODESTEM schakeld. Het kostte nogal wat maken op die transfer wil het tijd voordat we het ritme ge- de spitsspeler verkopen, want vonden hadden." Leicester City krijgt tot de zo mer van 1987 nog éénderde van elke transfersom die Everton ontvangt. Lineker zelf zegt echter nooit iets van de Catalanen' vernomen te heb ben. „Geruchten, meer niet, zoals altijd eigenlijk. Ik heb nog een contract voor vier Belangstelling In april, toen Lineker al meer dan 30 keer de roos ge troffen had, was er belangstel ling van Barcelona. Everton moet echter heel veel winst jaar, ik ga er vanuit hier voor lopig te blijven, al weet je het natuurlijk nooit in de voetbal lerij. Ik kon al eerder naar het buitenland, maar vond mezelf nog te jong, het kan altijd nog." Gary Winston Lineker, die 25 jaar geleden op de verjaar dag van Winston Churchill ge boren werd, heeft een fantas tisch seizoen achter de rug. Drie hattricks, tweede met Everton, Cup-finalist, topsco rer, the Players Player of the Year, the Football Writers Player of the Year. Geen won der dat Lineker een belang rijke troef in Mexico is voor de Engelse bondscoach Bobby Robson. Schulden Twintig jaar geleden werd Engeland in eigen land we reldkampioen, maar thans is soccer een kommervolle af faire geworden. Veel clubs ko men om in de schulden als ge volg van de sterk teruglopende toeschouwers-aantallen, de beste spelers verhuizen naar het buitenland en Europees voetbal is voorlopig nog geen thema. Lineker is derhalve één van de spelers die het lot van Engeland als voetbalnatie direkt in handen heeft. Lineker: „Nou, dat vind ik een beetje extreem gesteld. Het is prachtig dat ik ben uit genodigd, maar wie zegt dat ik speel? Er is nogal wat concur rentie, Dixon, Beardsley, Ha- teley, Barnes, Waddie." „Het voetbal in Engeland maakt momenteel inderdaad een wat mindere periode door, maar waar niet. Ik; ben van mening dat het voor een deel veroorzaakt is door de Hooli gans. Een kleine minderheid die iedereen en alles wat met voetbal in aanraking komt een slechte naam bezorgd heeft. Toch bespeur ik een verbete ring in het supporters-gedrag. Als er wat is wordt dat nu na tuurlijk meteen vreselijk op geblazen in de pers, maar vol gens de rapporten zijn er be duidend minder problemen. Het aantal arrestaties is ook enorm teruggelopen ten op zichte van vorig jaar." Blessures „Het mislopen van Europees vogtbal heeft veel geld gekost. En dat was niet op te vangen met die stomme Supercup, die we hier ter compensatie speel den. Het heeft de spelers eigenlijk alleen maar spier blessures opgeleverd. Bijna elke topspeler heeft er last van. Tegen de tijd dat de we reldkampioenschappen begin nen, moet iedereen toch wel genezen zijn. Onmiddelijk na de Cup-finale vertrekken we naar Colorado Springs voor een trainingskamp. Als ik uit Mexico terugkom, traint Ever ton alweer twee weken." „Ik ga niet lopen zeuren dat de omstandigheden in Monter rey in ons nadeel zijn. Dat gaat dan maar in je hoofd zit ten, daar koop je niets voor. Ik vind het echt fantastisch dat ik mijn land op zo'n evene ment mag vertegenwoordigen. Joh, een paar jaar geleden nog maar leek het me het absolute einde om in het eerste elftal van Leicester City te spelen. Nu speel ik voor Everton en maak ik dingen mee waaraan ik vroeger niet eens durfde denken. Ik hoop dat ik de ver wachtingen waarmaak. Er zijn zoveel mensen die buiten het voetbal niets hebben en op ons rekenen. Mensen voor wie het voetbal hun leven is, die jarenlang gespaard hebben j om naar Mexico te gaan. Voor hen ben je toch verplicht tot het uiterste te gaan." ■EST!

de Stem | 1986 | | pagina 9