T A dressen Vraag en Aanbod Internationaal vraagt oude fietsen en gereedschap IVELZEN ie doden t\ Bezinning Voorwaarden Inzameling 7&TERPAG 10 ME11986 doo, de in Afrika mortelde volksreü- t van Haïti, is meer jkunst. Meer dan de (de rondzwervende let boze oog en het van boze geesten buren naar de on- leiden. Dat hoort er jl bij en er zijn vood- nhoungans en, als Ji zijn, mambo's) die Ireid zijn zowel met net boze geesten in it dan 'servir deux tt dienen met twee anuit het voodooge- tzien is de schepper, Mét (grootmeester), tonder geïnteresseerd ort slonzige aardse laar staat hij ver bo beneden houdt een loa's, min of meer :rde geesten, zich [ken van alledag bezig, ;an en de mambo we- ze goed in zijn. Als t het hemelrijk willen :n in opmerkelijke ri- ;1 neerdalen op men- joor hen heen te kun- ;en en spreken. De ïen in drie grote groe- ia acheté is „gekocht" en slechts geringe in- loa racine, met wor- is zeer oud en antiek travail is de krachtig- ^est werkzame. De ge- Papa Doe, president ri voor het leven, is in een gevreesd en geres- loa geworden. Tijdens deed de vader van de „iden geleden verban- [ator Jean-Claude Du- iaby Doe) zich voor als van het kerkhof, die de _-on Samedi draagt. Zo de schrik er wel in. letrekkelijke onschuld .oit geroepen dat de tra- |oestanden op Haïti al- ar kunnen worden ge- let de magische krach- voodoo. Gewone ster- kunnen er geen goed Je enige prestaties wor- .leverd op het gebied van ang en roof. De grondig- n de roof blijkt uit het na het vertrek van Jean- in de kas van de natio- een totaalbedrag van ollar werd aangetroffen; ;t van de uitbuiting blijkt titel van een kort geleden :nen boek: „Haïti, la rè- ue des morts vivants". de republiek van de le doden. i is een duivelseiland ge- a; de ondergang van de vrije zwarte republiek is eet. Het blijkt nu dat >apa Doe Duvalier de ter- ganisatie van de Tonton utes (de TTM) op dui- wijze is verweven van de «genootschappen. Dat oude vos tot in de klein- rpen een vrijwel absolute Ook al in de koloniale Ie was de voodookerk een ïke instelling en fungeer- /oodoopriesters als poli tussenpersonen. In een ar- in de Wall Street Journal een deskundige schrijver dat de rol van voodoop- rs in de onafhankelijk- strijd van doorslagge- betekenis is geweest. architect van de revolutie aïti, Toussaint Louverture ;naamd de zwarte Napo- i stond op goede voet met oodooleiders. Hij was een met opmerkelijke inzien- Mao en Fidel Castro heb- uit zijn memoires belang- inzichten omtrent de revo- naire oorlog kunnen onus- De politisering van Jookerk is dus niet van aaag of gisteren, maar PapJ blijkt voodoo en Tonton x>utes op elkaar geplakttt ben. Er zijn geruchten dat Tonton Macoutes santen- ren om de gammele jun» generaal Namphy omver tc pen. De macoutes hebben ■eren achtergehouden waai- e meer dan tienduizend tna» men worden bewapend. W jd om de macht zal door mgans en de mambo's wof- beslist. ALLOZE kloostercongregaties ajn in het midden van de vorige eeuw gesticht met het doel maatschappelijke noden te lenigen, juist die inspiratie heeft hedendaagse kloosterlingen ojj het spoor van de jeugdwerkloosheid uezet. Fabrieken bouwen ligt niet zozeer op hun weg, maar de stichting 'Vraag en Aanbod Internationaal' is druk bezig werkplaatsen op te richten. Werkverschaffing is echter niet het eerste doel, ofschoon er wel degelijk „eproduceerd moet worden. En niet alleen in eigen land heerst er jeugdwerkloosheid. Twee vliegen in één klap is dan ook het streven: bestrijding van de jeugdwerkloosheid hier die tegelijk bestrijding ervan in de derde wereld is. Een actie voor oude fietsen en gebruikt gereedschap staat op stapel. Contactadressen en/of inzamellngs- punten van 'Vraag en Aanbod Interna- 'zijn er in: BREDA -zr. Alpbons Marie, Hopmanstraat 2; OUDENBOSCH - br. William Verdook, Bossendijk 2; - zr, Prudentia Rijk, Markt 61; WASPIK - G. Heijn, Havendries 36; Kloosterlingen contra de jeugdwerkloosheid Door Jan Bouwmans „IK ZEI een keer tegen mijn over sten: met Frans gaat het prima, ik heb het in het onderwijs goed naar mijn zin, ik zal dat tot aan mijn vijf enzestigste zeker met plezier blij ven doen, maar ik loop nu naar de 50 en als ik ooit nog eens iets an ders zou moeten aanpakken, dan moet dat nu gebeuren." Frans van Pinxteren, frater van Til burg, zei het onderwijs na 18 jaar vaar wel. Op 1 oktober 1985 begon hij als enige 'beroepskracht' zijn werk voor de toen enkele maanden oude stichting 'Vraag en Aanbod Internationaal' in een leeg kamertje in een groot klooster in Til burg: En niet lang daarna sloeg hij de verzuchting: „Waar ben ik aan begon nen!" Op 1 mei 1986, de Dag van de Arbeid, zucht frater Van Pinxteren tijdens ons gesprek ook; niet zozeer vanwege zijn grieperigheid, maar omdat het werk zich in een razend tempo uitbreidt. De actie raakt in een stroomversnelling: inzame ling van oude fietsen en fietsonderdelen en van oud gereedschap voor hergebruik in landen van de derde wereld. Niet zo maar voor hergebruik, nee, er komt heel wat meer bij kijken. De actie moet in eigen land werkloze jongeren vooruit hel pen en voor jongeren in de betrokken derde wereldlanden werkgelegenheid scheppen. Vraag en Aanbod Internationaal geeft met deze actie blijk van ontwikkelingssa menwerking meer begrepen te hebben dan minister Eegje Schoo die vorig na jaar plotseling ƒ200.000 rondstrooide om fietsen, die niet meer van politiebu reaus worden afgehaald, op te knappen en naar ontwikkelingslanden te sturen. Maar daarover straks meer. Eerst de schijnwerper op het ontstaan, de doel stellingen en de achterliggende denkbeel den van 'Vraag en Aanbod', welke stich ting ongeveer acht jaar geleden in het le ven werd geroepen door ongeveer 150 kloosterlingen van alle mogelijke ordes en congregaties. „Het is geen initiatief geweest van de besturen van ordes en congregaties", maakt frater Van Pinxteren duidelijk. „Vraag en Aanbod was het resultaat van de bezinning van 150 kloosterlingen op de plaats van religieuzen in deze tijd. De meeste van ons soort congregaties zijn in het midden van de vorige eeuw gesticht. Onze stichters zagen een maatschappe lijke nood en ter leniging daarvan sticht ten ze een religieuze gemeenschap. Mijn congregatie, de fraters van Tilburg, werd in 1844 gesticht om kosteloos onderwijs te verzorgen voor kinderen van wevers omdat er toen nog volop kinderarbeid bestond. Andere congregaties werden ge sticht voor ziekenzorg of bejaardenzorg of zorg voor gehandicapten. De ontwik kelingen zijn zo geweest dat ons soort werk intussen volledig wordt gesubsi dieerd." Noodsituaties uit de vorige eeuw zijn geklaard en daarmee ontviel menige con gregatie de zending die de stichter had gegeven. „Wij verplaatsten ons in onze stichters", vertelt Frans van Pinxteren, „en we vroegen ons af welke nood zij vandaag gezien zouden hebben en wat ons dus te doen zou staan." Dit die herbezinning zijn onder meer de huiskamerprojecten voor heroïne- hoertjes in grote steden voortgekomen. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben religieuzen een plek ge creëerd waar heroïnehoertjes terecht kunnen voor een bad, een boterham roetje, maar ook voor een praatje. Op an dere plaatsen zijn religieuzen begonnen roet huizen foor daklozen. Steun verle nen aan wao-groepen, vooral in Zuid- ümburg, is een andere vrucht van die herbezinning. Een jaar of drie geleden werden de re ligieuzen van 'Vraag en Aanbod' zich ook de jeugdwerkloosheid als maat schappelijk kwaad sterk bewust. „Wat kunnen wij doen aan werk voor jonge ren vroegen ze zich af. In Zuid-Lim burg werd toen het 'solidariteitswerk- plaats'-idee geboren. „Dat is een werk plaats", aldus Van Pinxteren, „waar jon geren hier iets maken, waarmee jongeren in de derde wereld ook weer aan de slag kunnen. Solidarireit tussen jongeren hier en ginds dus." In Zuid-Limburg waren op hetzelfde moment drie KWJ-ers met een gelijk soortig idee aan het stoeien. Zij stelden met leedwezen vast dat er in onze maat schappij nog altijd veel wordt wegge gooid. „Kunnen we met dat afgedankte materiaal niet iets doen, kunnen we het opknappen,zodat het elders weer ge bruikt kan worden Ze wilden met een fietswerkplaats beginnen en 'Vraag en Aanbod' besloot hun initiatief te steu nen: de solidariteitswerkplaats in Eckel- rade bij Margraten zag het daglicht. „En toen begonnen dus de proble men", zegt Frans van Pinxteren, „want er werd wel vergaderd, maar het kwam niet van de grond." 'Vraag en Aanbod' besloot voor de activiteiten ter bestrij ding van de jeugdwerkloosheid een aparte stichting in het leven te roepen: 'Vraag en Aanbod Internationaal'. Dat gebeurde in april 1985. Het werd ook vrij snel duidelijk dat voor dit project iemand zou moeten worden vrijgemaakt. Frans van Pinxteren trad op 1 oktober vorig jaar aan. „Ik ben begonnen met een paar maanden studeren, want ik wist weinig van technologie of ontwikkelings samenwerking." Die studietijd heeft een vrij helder beeld opgeleverd van denkbeelden en aanpak van 'Vraag en Aanbod Interna tionaal'. De opdracht van Frans van Pinxteren luidde kortweg: werkplaatsen oprichten en opdrachten vergaren. Werk verschaffing is echter niet het doel zon der meer. „Onze jeugdwerkplaatsen moe ten aan een aantal voorwaarden voldoen. Het kan niet alleen puur vrijwilligers werk zijn, omdat een jongere werldoze daarmee niet echt geholpen is; hij kan toch niet tot zijn vijfenzestigste alleen maar vrijwilligerswerk doen. Er moet dus plaats zijn voor scholing. Op de tweede plaats moet er in door ons opgerichte of gesteunde jeugdwerkplaatsen iets gedaan worden aan mondiale en missionaire be wustwording: men moet weten voor wie er gewerkt wordt, welke problemen jon geren in de derde wereld hebben. Op de derde plaats moet er ook nog iets gepro duceerd worden, maar die produktie mag er niet toe leiden dat wij werkloosheid exporteren." Hoe je werkloosheid exporteert, legt Van Pinxteren met een paar eenvoudige voorbeelden uit. „Ik heb hier een simpel kacheltje staan. Stel dat wij die op onbe perkte schaal zouden gaan leveren aan een land als Ghana. Dat geeft ons hier werk, ginds niet, ginds waarschijnlijk zelfs werkloosheid. Zo willen wij het niet doen. Wij hebben tien kacheltjes naar Ghana gestuurd. Daar wordt nu uitge probeerd of ze voldoen, of de mensen ze willen gebruiken want ze zijn die dingen nooit gewend geweest. Als het blijkt te Frater Frans van Pinxteren: „Ik heb hier een simpel kacheltje staan. Stel dat wij die op onbeperkte schaal zouden gaan leveren aan een land als Ghana. Dat geeft ons hier werk, ginds niet, ginds waarschijnlijk zelfs werkloosheid. Zo willen wij het niet doen. - foto persburo van el jndhoven lukken, sturen we nog eens een stuk of zestig en daar moeten ze ze dan gaan na maken. Zo ook met de fietsambulances voor Tanzania. De auto-ambulances zijn daar niet meer te gebruiken omdat een li ter benzine zeven gulden kost. Een mis sionaris vroeg ons daarom een fietsam- bulance te ontwikkelen en dat gebeurt nu in Eckelrade. Onze jongens zouden er maar wat graag 200 bouwen, maar de missionaris zei ons: lever de onderdelen, dan zetten wij ze hier zelf in elkaar; dat schept ook hier werk. Dezelfde missiona ris in Tanzania heeft bij ons 200 kruiwa gens besteld. Geen kant en klare, maar op de eerste plaats wil hij zeven verschil lende modellen in diverse maten van me taal en hout. Dan wordt in Tanzania be proefd welke modellen het beste voldoen en daarna moeten wij zorgen voor 200 assen met wielen waarmee ze dan ginds de gepaste kruiwagen samenstellen." Dat is de visie en de aanpak van 'Vraag en Aanbod Internationaal'. Be staande jeugdwerkplaatsen die van deze stichting orders willen krijgen, zullen tot die werkwijze bereid moeten zijn zoals ze ook bereid moeten zijn minimaal 1 jaar scholing in te bouwen voor de deelne- mendewerkloze jongeren. Het gaat dan niet alleen om vakscholing, maar ook om arbeidstraining voor jongeren, want ge wenning aan arbeidsritme geeft ze meer kans op de gewone arbeidsmarkt. „Het gaat er ons dus niet om de werk loze jongeren hier iets om handen te ge ven", beklemtoont frater Van Pinxteren, „het gaat ons erom hun kansen op een gewone baan te vergroten door ze werk ervaring te laten opdoen." Om de scholing te kunnen verzekeren zoekt de stichting voor zijn werkplaatsen een organisatorische relatie met bijvoor beeld streekscholen. Ook wil de stichting AOW-ers erbij betrekken, omdat die hun vakkennis en vooral ervaring kunnen overdragen op jongeren. „Wij gaan ervan uit dat mensen van een streekschool en/of AOW-ers de kern van een werk plaats vormen, dat die er sfeer brengen en continuïteit garanderen zodat jonge ren vlot kunnen doorstromen als er kan sen zijn. De vorming zou ook ergens an ders moeten gebeuren dan op de werk plaats zelf', meent Van Pinxteren. Mondiale en missionaire bewustwor ding aankweken gebeurt in Eckelrade door middel van een cursusje. In het ka der van het jongerenjaar van de Ver enigde Naties zijn daar ook vijf mensen uit Ghana op bezoek geweest. „Toen konden onze jongens uit de eerste hand horen welke problemen men ginds heeft en omgekeerd ontdekten de Ghanezen dat het hier bij ons ook niet het aards pa radijs is. Zo'n uitwisseling schept een band en motivatie want zo'n werkplaats vraagt uithoudingsvermogen van deelne mende jongeren", aldus Van Pinxteren. De Eckelradense werkplaats draait nu een half jaartje na een voorbereidingstijd van drie jaar. Er werken nu vijf werkloze jongeren. Het is tot nu toe de enige werk plaats van 'Vraag en Aanbod Internatio naal' zelf. Daar zal het niet bij blijven. Van Pinxteren: „We proberen nu in con tact te treden met bestaande jeugdwerk plaatsen, want er zijn er al een behoorlijk aantal in Nederland. Wij willen met hen samenwerken door voor orders te zorgen, maar we stellen dan wel voorwaarden voor bijvoorbeeld scholing. Daarnaast gaan we ook zelf werkplaatsen oprichten. In Rotterdam begint er binnenkort een en in Tlburg is er een in oprichting. In Deze ambulance-fiets kan van levensbelang zijn in de Derde Wereld. - foto frans welters Minister Schoo: subsidie van f 200.000 om fietsen op te knappen. Breda hebben we overleg gehad met het Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king (COS) dat plannen heeft voor een werkplaats voor electrotechniek en me taal." Voor het vergaren van orders heeft 'Vraag en Aanbod Internationaal' zijn natuurlijke kanalen in de missionarissen en vrijwilligerswerken in de derde we reld. „Elke orde en congregatie heeft een missieprocurator aangesteld die de be langen van zijn uitgezonden missionaris sen behartigt. Daarnaast zijn er organisa ties als Miva (verkeersmiddelen), Memi- sa/Medicus Mundi (gezondheidszorg) en Vastenaktie, waarlangs wij opdrachten kunnen verkrijgen. Nou moeten orders ook gefinancierd worden. Wij hebben besloten niet zelf fondsen te gaan wer ven. Er worden al genoeg geldinzame lingen en collectes gehouden voor goede doelen. Wij hebben voor de financiering contacten gelegd met Miva, Memisa en Vastenactie, maar ook bij AMA en PIN, twee fondswervende organisaties van re ligieuzen, kunnen wij altijd aankloppen", aldus Frans van Pinxteren. Met de orders begint het inmiddels ook te lopen. Miva (Missie Verkeersmid delen Actie) heeft een order geplaatst voor 800 fietsen. Miva was bereid met tweedehands fietsen genoegen te nemen indien de kwaliteit, ervan gegarandeerd werd. De Miva-directeur vond de aanpak van 'Vraag en Aanbod Internationaal' een veelbelovend perspectief en zit nu als adviseur in het bestuur ervan. Datzelfde geldt voor de directeur van 'Tool', het sa menwerkingsorgaan van alle hogescho len in Nederland die aan ontwikkelings technologie doen. Uit Tanzania, Zaïre en Madagaskar zijn dringende vragen om gereedschap gekomen. „In de streek Mwanza in Tanzania waren zes techni sche opleidingen die allemaal hebben moeten sluiten wegens gebrek aan ge reedschap. De bedoeling is nu dat de leerlingen van die opleidingen een set ge reedschap krijgen die ze na hun oplei ding meenemen zodat ze hele kleine be drijfjes kunnen beginnen. Zo'n project moet je zeker vijf tot zes jaar kunnen ga randeren. In Mwanza bestaan verschei dene werkplaatsen onder leiding van een Nederlandse broeder. Hij wil een cen traal magazijn voor gereedschap dat mensen uit de omliggende dorpen dan kunnen lenen voor dorpsontwikkelings projecten." Fietsen, fietsonderdelen en gereed schap: op de inzameling daarvan gaat 'Vraag en Aanbod Internationaal' zich nu landelijk storten. Frans van Pinxteren beschikt intussen over 45 contactadres sen waar spullen kunnen worden ingele verd of van waaruit plaatselijke acties worden georganiseerd, (zie kadertje). Met de stichting 'Gered gereedschap' in Amsterdam is afgesproken dat men elk aar niet voor de voeten loopt. De actie bestaat erin dat men oude fietsen en on derdelen van fietsen en gebruikt gereed schap gaat inzamelen, dat die door jeu- dige werklozen in solidariteitswerkplaat- sen worden opgeknapt en dan zeer ge richt hun weg vinden naar de derde we reld. Zijn onze Nederlandse fietsen wel zo geschikt voor bijvoorbeeld Afrika Het 'centrum voor internationale samenwer king en geschikte technologie' van de TH-Delft heeft in samenwerking met Miva een speciale Afrika-fiets ontworpen die is toegesneden op de slechte wegen en op de belangrijkste functie van de fiets daar: 'pakezel' zijn. De Afrika-fiets is dan ook steviger en stabieler dan onze Nederlandse fiets. Maar evenmin als de fietsfabrikanten in Nederland zullen de werkplaatsen van 'Vraag en Aanbod In ternationaal' die Afrika-fiets gaan ma ken. Van Pinxteren: „Die Afrika-fiets is een puik ontwerp, maar wij kunnen hem niet voor een redelijke prijs maken. De kostprijs ervan ligt tussen de 1000 en 1200. Het is bij wijze van spreken de mercedes onder de fietsen terwijl alleen een lelijke eend voor de mensen betaal baar is. Een opgeknapte fiets die onze werkplaats verlaat, kost tussen de 150 en 175 en voor de verzending komt daar nog eens 60 per fiets bij." De fiets lijkt ineens een gewild artikel te zijn op het veld van de ontwikkelings samenwerking. Minister Eegje Schoo van Ontwikkelingssamenwerking strooide vorig jaar oktober vrij onverwacht met een subsidie van 200.000 om fietsen uit de opslagplaatsen van de politiebureaus te kopen en op te knappen voor Tanza nia. Haar project wordt blijkens infor matie van haar ministerie uitgevoerd door de sociale werkplaats Dieren. Schoo heeft aan het project zelf geen enkele voorwaarde gesteld. De fietsen worden van de politie gekocht voor de vastgestelde prijs van 150 per stuk. Dit ontwikkelingsgeld steekt de Nederlandse staat dus via een heel kleine omweg weer in zijn eigen zak. De opgeknapte fietsen gaan voor ƒ200 per stuk, inclusief de verscheping, naar Tanzania, aldus een ministeriële voorlichtster. Minister Schoo geeft de fietsen cadeau aan het mi nisterie van Sociale Zaken van Tanzania. Volgens de ministeriële voorlichtster is het fietsproject van Schoo gehandicapt doordat er in ons land onvoldoende tweedehands fietsen zouden zijn. De aanpak van minister Schoo is er nog steeds een van korte termijn liefdadig heid, waarschijnlijk vooral ingegeven door de komende verkiezingen. De aan pak van 'Vraag en Aanbod Internatio naal' is in elk geval veel breder en mikt op werk hier én ginds.

de Stem | 1986 | | pagina 27