ëssssr iTWAGEft HFFEUR ad T&TERDAG 10 ME11986 iRm/V Fuimte voor eigen fesSS».- 1 en Selectie IN HIMSCHOOT in levensmiddelen ïn Kermisschieting Kermisvlees schieting Kermisschieting I schieting Rommelmarkt ie sau Bingo Psoriasis? 070-602813 Overbeharing? Reizende Maf1 Behoefte Doelgroep Linda en Mark, nummer één - op de namen top-tien. De rarn- vader is avontuurlijk, een tikkeltje autoritair en absoluut niet achterdochtig. Bevallen ert bedplassen, veilig vrijen en' voedvrouwen: Ouders van Nu, Kinderen en een schier onstuitbare reeks van - /zwangerscfaapsboeken geven antwoord op alle vragen van de aanstaande moeders en vaders. De media zijn bezwangerd met de hunkering van de blijde verwachting. Tussen twee haakjes, morgen is het moederdag, liliii Vrouw als moeder Onzekerheid Boeken Buik ■hot is een jong, lie. In het 10-jarig ]tie verworven op je apparatuur en WnSwilKENglSD lederen aan eind- i\e, met doorgroef [expanderend, t"13" ^voorwaarden. e9 om steeds treterte ':7 V' I P m ansdijk A157 1.01158-1829-1328 poedig mogelijk 10 en 12 mei. Aanvanj 14.30 uur, 50,- g Café De Kroon, Hulst. op zondag 11 mei. Aan vang 9.00 uur, Café Dl Kroon, Hulst. op zondag 11 mei <w| 14.30 uur bij W. Blom-I maert. Hulst. Bij 40 schu1| ters: 100,- gratis. Zaterdag 10 mei in De Herberg te Zuidd» pe. Aanvang 14.30 uur. Hulst. Heeft u nog ou#| spullen, waar u vanaf wilt? Bezorg ze c bij leden van de Kon. St Harmonie Hulst of 16875, 14632, 11610 «1 10361 en wij komen ze»i| u thuis afhalen. 75) arin. met veer. ikun zat. 10 mei om 20.00 jj extra mooie prijzen. De Smickel, Hulst. 50P bemid- s- en ge in. De A/ilhelmi- ansteen. Wouw iet eige- Wij verhuren zeer gesPjl cialiseerde zonnehenj» I Vraag'vrijbl. inf. bij: W't rium Holland, Agathasu 4363 BC Aagtekerke 01188-2445 (ook avonds). Wilt u het laatste Wj nieuws horen, bel da" Nijpels De WD staat voor u k^ Nu makkelijk en vluS verwijderen. Nag I steeds minder door tj l leverde naargiuo»»v n Stuur naam en adres n»ti Jeunesse, Postbus 4920AB Made. U W» dan aan de postbode li tra) 4,95 of stort op giro 4906225 voor complete set.- Zaterdag 10 mei buitel schieting in café de Kloosterzande. Zondag J mei binnenschieting /JJ vang 14.30 uur. dagen 50,- gratis. „HET ene kindje is razendsnel en loopt al met tien maanden door de kamer. De andere baby trekt zich op die leeftijd aarzelend aan de boxspijlen op. Maar ondanks die grote verschillen is er toch een 'ge middelde', te vinden. En dat staat in dit schema. Om vaak naar te kijken en te vergelijken. Al was het alleen maar om verbaasd te constateren hoe snél alles gaat!" Een willekeurig citaat uit 'Kinderen'. Niet alleen baby's ontwikkelen zich ra zendsnel, het baby-blad groeit zelf ook voortdurend uit zijn jasje. Oplagecijfers liegen er niet om: zo heeft het maand blad 'Kinderen' het afgelopen jaar een groei doorgemaakt van meer dan 26 pro cent. Volgens de officiële jaarcijfers over '85 groeide het blad van 99.000 naar 126.000 en de hoofdredactie van 'Kinde ren' claimt nu zelfs al een oplage van 150.000 exemplaren te halen. Naast de 'special interest-bladen', 'Ouders van Nu' en 'Kinderen', heeft elk zich zelf respecterend vrouwenblad in ieder nummer minstens één artikel over kinderen, opvoeding en de problemen die dat met zich mee brengt. 'Libelle' brengt speciale bijlagen en boekjes met honderd vragen en antwoorden over kin deren en 'Margriet' laat om de twee we ken een gezin aan het woord over een speciaal probleem. En steeds weer dui ken er nieuwe vragen op in de probleem rubrieken. Kennelijk heeft de (aanstaande) moe der veel behoefte aan informatie over al les wat op haar betrekking heeft. Het is natuurlijk begrijpelijk dat ze zoveel mo gelijk te weten wil komen over haar ver anderende toekomst en de media sprin gen daar handig op in. Hoofdredactrice van 'Kinderen' Els Loesberg: „Ik denk dat er altijd wel be hoefte is geweest aan informatie over kinderen. Maar nu kiezen vrouwen veel bewuster voor kinderen en zijn daar ook veel meer mee bezig. Daarom is er zoveel vraag naar. De oplage blijft nog steeds stijgen, het is ongelooflijk". Rob Geensen, project-manager van 'Ouders van Nu': „Er is inderdaad veel belangstelling voor informatie over kin deren. Zwangere vrouwen krijgen er met het kind opeens een hele verantwoorde lijkheid bij. Dan zijn ze vaak onzeker. Ze zoeken steun en antwoord op hun vra gen". Hetty Krijnen, verloskundige te Bre da, over deze ontwikkeling:'„Natuurlijk is altijd behoefte geweest aan infomatie over kinderen. Vooral bij vrouwen die hun eerste kind krijgen. Het komt, denk ik, door die onzekerheid, ontwetendheid ook. Vroeger haalden die vrouwen hun informatie uit bijvoorbeeld 'Margriet' of 'Libelle' maar die richten zich nu meer op oudere kinderen. Daarom lezen ze nu 'Ouders van Nu' en 'Kinderen"'. Hoewel het meestal gaat om een echt paar. dat een kind krijgt, zijn 'Ouders van Nu' en 'Kinderen' toch typisch vrou wenbladen. Reacties van mannen komen er op de redacties nauwelijks binnen. Als die er al zijn dan is dat vaak beroepshal ve. Toch is de hoofdredactrice van 'Kin deren' erg benieuwd naar wat er in de aanstaande vaders leeft en zijn de voor bereidingen voor een lezersonderszoek in volle gang. „Een blad voor vrouwen van 20 tot 35 jaar die bewust voor een kind hebben ge kozen", omschrijft Loesberg haar leze- tessendoelgroep. Maar al bladerend en lezend ontkom je toch niet aan de indruk dat het een blad is voor moeders die de hele dag met hun kind bezig kunnen zijn. Geen tijdschrift voor de carrièrevrouw, die naast het huishouden nog een drukke baan heeft. Loesberg: „Wij schrijven niet dat vrouwen moeten gaan werken. Maar het maakt ook niet veel uit of een vrouw werkt of niet. De emoties bij een zwan gerschap en de vragen en problemen die J de opvoeding komen kijken, blijven Vr ^eze!fde en daar schrijven wij over. i aar als je werkt, geeft dat vaak wel ex- ra praktische problemen. Incidenteel be sleden wij daar aandacht aan. We schrij- ^n„°°L niet elke maand over bedplas- Geensen: „Ik denk dat een groot deel van onze lezeressen een baan heeft, ik schat zo tussen de 25 en 30 procent. „j,u Zwangere vrouwen en de jonge moeder hebben veel behoefte aan informatie over de baby en over zichzelf. Er is op de boekenmarkt een overstelpend aanbod van litteratuur over zwanger zijn en ouder worden: een willekeurige selectie. - FOTO'S DE STEM DICK DE BOER Toch heeft ze een grote verantwoorelijk- heid voor haar gezin". De bladen moeten naast informerend vooral leuk zijn. Een 'vriendin' die raad geeft en helpt, waar je steun aan hebt. Daarom staan er veel praktische tips in en is er de vraagrubriek. Ook komen ouders zelf vaak aan het woord. Herken ning is belangrijk. De vrouw die blad leest, krijgt het gevoel, 'hé, dal heb ik ook'. Of het nu om positieve of negega- tieve ervaringen gaat. Ze weet dat ze niet de enige is. Dat neemt dan een deel van de onzekerheid weg. Het verschil tussen 'Ouders van Nu' en 'Kinderen' is dat eerstgenoemd blad zich vooral richt op zwangerschap en ba by's, terwijl 'Kinderen' meer oéer peuters en kleuters gaat. 'Kinderen' besteedt ook meer aandacht aan de vrouw zelf. Loes berg: „Voor de formule van het blad he lemaal omgegooid werd, was het echt een vaktijdschrift voor ouders. Nu is het een blad voor de vrouw die ook moeder is. Daarom besteden we ook veel aandacht aan mode en kinderkleding". 'Ouders van nu' is 'diepgaander' bezig. Volgens Geensen is zijn blad meer ge richt op de opvoeding en de verzorging van kinderen. „'Ouders van Nu' wordt ook op een andere manier verspreid. Naast de losse verkoop en de gewone abonnementen werken wij samen met de felicitatie-dienst en verloskundigen. Hierdoor hebben we een groter bereik". 'Ouders van Nu' en 'Kinderen'. Bla den waar vrouwen steun aan hebben en die onzekerheid wegnemen. Toch nemen ze die onzekerheid niet alleen weg, maar creëren ze die ook. Verloskundige Hetty Krijnen: „Die bladen maken veel gebruik van deskun digen. Als een van die mensen schrijft dat fietsen of wandelen goed is voor zwangere vrouwen, komt men toch bij ons om te vragen of dat inderdaad zo is. Wij zijn een vertrouwd iemand die ze om een bevestiging vragen. Soms ook spre ken die bladen elkaar tegen. Of ze bewe ren iets anders dan de degelijke zwanger- schapsboeken. Dat is natuurlijk heel ver velend. Vrouwen weten dan op den duur ook niet meer waar ze aan toe zijn. Maar helemaal onlogisch is dat niet. Wat tien jaar geleden absoluut niet kon, kan nu misschien wel. Denk maar aan die kan- goeroe-methode. Oudere artsen staan daar dan soms sceptischer tégenover. Bo vendien maakt het ook uit waar een arts zijn of haar opleiding heeft gehad. De ene universiteit is de andere niet. Als er tien deskundigen zijn, heb je kans dat er tien verschillende meningen zijn". De boekenmarkt lijkt oververzadigd met uitgaven omtrent zwanger- en ouderschap. Was dokter Spock in de ja ren zestig de bijbel voor toen nog mo derne ouderparen, nu is het aanbod nau welijks nog te overzien. Naast gewone boeken verschijnen er bovendien een groot aantal speciale - in brochure- of boekvorm- uitgaven van kinder- en vrouwenbladen. Opvallend is het aantal vertalingen van boeken uit Amerika. Om er enkele te noemen: 'Goed Bevallen' van Miriam Stoppard, 'Het Vrouwen Lijfboek' van de Diagram Group en 'Wij Ouders' van het Boston Collectief. Een echt Nederlands boek dat het on der de aanstaande moeders erg goed doet is 'Bevallen en Opstaan' van de hand van acht schrijfsters. In de inleiding wordt aardig aangegeven hoe onder invloed van techniek en emancipatie de rol en hou ding van de vrouw is veranderd: In deze tijd is het mogelijk te besluiten geen kinderen te krijgen. We zijn niet meer overgeleverd aan de gebrekkige anti conceptiemogelijkheden van onze moe dersToch verwachten buren en beken den wel dat een baby een kroon zal zetten op een duurzame verbintenis. Je wordt als vrouw nog steeds ter verantwoording ge roepen als je wel een man maar geen kind wilt. Net zoals je verbaasde en verontwaar digde blikken zult ontmoeten wanneer je als vrouw alleen een kind wilt krijgen. En: Dit boek is niet geschreven vanuit het idee dat het moederschap de ware levensvervul ling van de vrouw is. Maar als je voor je zelf in de grootst mogelijke vrijheid geko zen hebt voor een kind, zou het jammer zijn het proces van zwangerschap en beval ling niet zo bewust mogelijk te beleven. Wij willen onze ervaringen met zwanger schap en bevalling met je delen opdat je je daardoor minder alleen voelt staan,minder overgeleverd aaan de veranderingen bin nen in je en de deskundigen om je heen. De reden waarom juist deze vrouwen menen dat hun boek niet zo maar een ex tra centimeter aan de stapel boeken over zwangerschap toevoegt: De gebruikelijke zwangerschapsvoorlich- tingsboeken, door doktoren geschréven, ge ven goede medische informatie. Ze zijn vooral bedoeld om je te wapenen tegen ba kerpraatjes en onnodige angsten. Maar voordat je het weet vervangen ze de mythe van de ooievaar dike het kind brengt door die van de dokter die het kind moet halen. Even verder: Onze belangen lopen niet parallel met die van de medische stand. De 'ontluistering' van de witte jas loopt in deze boeken synchroon met de ontwikkeling in de hele medische wereld. De dokter kan dat nou wel zeggen, maar ik heb ergens gelezen. Vrouwen wor den bewust gemaakt van hun positie. Ze moeten zich niet alle, door de routineuze houding van de medici ingegeven, in structies zo maar laten aanleunen. De vrouw moet haar mond opendoen als, om eens twee uiteenlopende zaken te noemen, er te veel personeel in- en uit loopt in de verloskamer of als de dokter al te makkelijk wil inknippen, een bijzon der vervelende ingreep voor de vrouw, die zo begrijpen wij maar al te snel zon der noodzaak wordt uitgevoerd. De bewustwording van de vrouw wordt versterkt met een sausje van de ik- cultuur, die onlosmakelijk aan elkaar zijn verbonden. „Het was mijn tweede kind, ik had duidelijk voor ogen hoe ik het al- lemaal wilde met mijn bevalling. Ik be sloot ook eens met de verloskundige over mijn ideeën te praten. Dat gesprek was best moeilijk. Ineens was de verhouding anders. Ik was niet meer de onwetende aanstaande moeder die met vragen kwam, die blij opkeek naar de vroed vrouw, die tevreden was met een pluim niet te veel te zijn aangekomen. Ik stelde me niet meer afhankelijk op, ik wist wat ik wilde". Dat stelt de vrouw wel eens in positie tegenover in plaats van naast de helper. Een citaat uit hetzelfde verhaal: „De volgende keer zei ik dat ik het kindje direct na de geboorte op mijn buik wilde en dat ik het daar lange tijd wilde hou den om de overgang van binnen naar buiten voor hem niet zo abrupt te ma ken. Toen bleek dat mijn vroedvrouw dit niet wilde. Ze zei dat mijn baby 'natuur lijk wel even bij me mocht liggen', maar niet te lang in verband met de te grote af koeling. Eerst zou hij moeten worden aangekleed, daarna zou ik hem dan di rect terug 'mogen'". Daar wordt echter geen genoegen mee genomen. Het kind is toch van de vrouw en niet van de verloskundige. Het 'mo gen' klinkt natuurlijk al wat absurd: „Mijn opmerking dat ik zelf de beste kruik was en dat ik het kind toe zou dek ken met warme doeken deed haar niet zwichten. Toen ik nog sputterde dat het toch mijn kind en mijn verantwoording was, bleek dat ze vond dat het héér ver antwoording was en liet ze duidelijk mer ken dat daar niets aan te veranderen viel". Het kost talloze moeizame gesprekken voordat de vroedvrouw, nadat die overi gens ook nog eens had gevraagd waarom de aanstaande moeder niet uitkeek naar een andere verloskundige, om ging. Dit nu is een van de aardige case-sto- ries waarmee de boeken worden aange kleed. Een fors aantal verhaaltjes van persoonlijke ervaringen van moeders kan echter net zoveel verwarring stichten als duidelijkheid scheppen. Het is met de literatuur over zwanger schappen niet anders dan met geschrif ten over gezondheid. Een vrouw vertelt dat zij na krampen in de buik een mis kraam kreeg en de lezeres voelt onmid dellijk samentrekkingen in de buikstreek opkomen. Een verband wordt al snel ten onrechte gelegd. De tip die dan wordt ge geven: vraag het je dokter. En zoals we Hetty Krijnen al hoorden zeggen: de me dici worden meer dan vroeger bestookt met vragen. De boeken geven talloze tips over hoe de vrouw zich moet voorbereiden vanaf het allereerste stadium, de keuze voor een kind, tot en met de bevalling zelf en vervolgens komt er de postnatale depres sie nog eens achteraan. Er is werkelijk geen aspect dat wordt overgeslagen. Als vader terugkomt uit het ziekenhuis waar zojuist een zusje is geboren, dient Pa een cadeautje mee te nemen voor het kind thuis. „Van je nieuwe zusje", zodat kind- hef de gezinsuitbreiding zal accepteren. Iets praktischer: Rijd de weg naar het ziekenhuis eens als routeverkenning, zo dat je straks rekening kunt houden met files. De verschillen tussen de boeken be staan vaak uit dit soort futiliteiten. Want de strekking is feitelijk bij alle boeken tweeledig en simpel: een technische uit eenzetting en: volg je gezond verstand. Na beschouwing van een overstel pende hoevelheid litteratuur blijft eigen lijk één vraag hangen: hoe komt het dat vroeger vrouwen zonder handboek op het nachtkastje toch van gezonde kinde ren konden bevallen? Het gezonde ver stand zal dus wel niet alleen in boeken te vinden zijn.

de Stem | 1986 | | pagina 25