nobyl lOM MILIEU TE BESCHERMEN DOOR ACTIES IN DE ZUIVEL Overlast burger bij I verkeerscontrole I wordt flink beperkt Werklozen nemen vaker een baan onder opleidingsniveau VNZ: 'Oudere specialisten moeten nog dit jaar weg' Uitstel, meer niet PAGINA 2 ZATERDAG 3 ME11986 ■BINNENLAND den HAAG - het oponthoud voor weggebruikers moet ook I bij grote verkeerscontroles zo veel mogelijk beperkt blijven. De controles mogen niet zoda Dodenherdenking Nederland krijgt 165 miljoen uit Europees Fonds DE STEM COMMENTA AR D66:;Gelijk zijn en krijgen Terugdraaien STEMI 1986 verkiezingen tweede kamer Mededogen Springstof in bagage Japanner blijkt TNT Ere-doctoraat Interfinish scheidingswanden mooi en makkelijk te monteren en de prijs past perfekt in uw kalkulatie. interfinish scheidingswanden HUISARTSEN WILLEN SNELLER ACTIE I )eTe!Hd Winst Audet flink hoger AFFAIRE OIRSCHOT: Bredase militair vrijgesproken van machtsmisbruik doen. „Ik heb e Gaay Fort- roken, die kort een studie heeft wat je mini- ebt om van rond k hij kwam tot dat de beleids- toen er verkeerd gedaan zulke rwachtingen te nadruk: „Als -ocraat ben ik van het feit, dat verantwoorde aagt voor veel -n die er nu zijn. was het ook onze erantwoordelij k- en voor een aan- gen. Als dat alle- n was zonder re- d me dat zeer md, sterker: had geschaamd. Maar t het geval. De kan nu voor elijk blijven, zal Ifs iets stijgen. En sheid daalt." ral aan deze bre- tische toepassing risten-democrati- gangspunten dat e verwachting ont- ook jongeren weer ende mate CDA n stemmen. „Hen n kerkelijke partij aar het appèl aan nlijke verantwoor- wel. En dat het christelijke partij zin van het woord ik ben daar uitge- in - hoeft niet in g te komen op de -n uitgangspunten DA." ndslagdiscussie die nog maar enkele ja- en zo beheerste en tot zoveel onduide- in haar principiële tisch-politieke op is daarmee voorbij: e nood van de tijden - op de problemen Heeft althans mij us gebracht te laten ar die beginselen toe ant als ik mij alleen 'g gehouden met de gdiscussie, de prin- tellingname, waren lemen niet opgelost." de kracht van de ap, die het CDA zijn ustzijn en electorale it heeft teruggege- ieder geval voor het Want of ook op lan- mijn de CD A-discus- de grondslag werke- fgelopen, moet in de t nog blijken, oals voormalig AR- en huidig burge van Hoogeveen aber het verwoordt: indmiddel grondslag CDA is tidjelijk ver door het bindmiddel r-president. Het CDA ge mate meneer Lub- aktisch-strategisch is maal best te plaatsen, ook een heidens kar- vrij permanent de uit te oefenen en daar- nog een zeer princi- iscussie af te maken, ook nog voortdurend ugelvorming heeft ge- et is de belangrijkste dat men liever die dis- niet voert. Zoals Witg- in zei: „Wovon man sprechen kann, davon man schweigen." Maar deze keus zo hebt ge- t, CDA-politiek die al- ~n heel ruime vertaling n de principiële uit- punten, dien je eigen- e grondslag te verande- tman, Brokx, Huibers, rlander en Lubbers er niet vóór zijn. Want ze discussie binnen het opnieuw losbrandt, is nd wellicht nog niet in breekt wellicht op een tijdperk aan •in - om Deetman maar te parafraseren - PvdA WD niet langer jaloers en te zijn op de helder- van het CDA. T28 PAGINA 3 Van onze Haagse redactie nig van opzet zijn dat daar door de privacy van de wegge bruiker onevenredig geschaad wordt. Dat blijkt uit de nieuwe richtlijnen voor verkeerscon troles die de Procureurs Gene raal hebben opgesteld. De richtlijnen zijn door minister Korthals Altes (Justitie) goed gekeurd en naar de Tweede Kamer gestuurd. Uit de normen blijkt dat de afstand tussen de selectie plaats -doorgaans een grote weg- en de daadwerkelijke plaats van de controle niet te groot mag zijn. Mensen kilo meters laten omrijden is dus uit den boze. Controles moeten vooraf ge meld worden bij het openbaar ministerie en er moet tevens gezorgd worden voor vol doende leidinggevend politie personeel. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix is zondag aanwezig bij de Nationale Dodenher denking, die drie uur 's mid dags in de Nieuwe Kerk in Amsterdam begint. Een uur later legt ze een krans bij het Monument op de Dam. De verschillende legeron derdelen herdenken evéneens hun gevallenen. De bevelheb ber van de zeestrijdkrachten, vice-admiraal Brainich von Brainich Feltz legt 's morgens om half twaalf een krans bij het monument voor de geval len in Den Helder. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Werklozen nemen een baan aan ook als die onder hun normale opleidingsni veau ligt. De bereidheid om dat te doen is gro ter naar mate him uitkering lager is. Dat blijkt uit een onderzoek van de Organi satie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA) dat is uitgevoerd door het Tilburgse In stituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onder zoek. Andere stellingen die nogal eens worden verkondigd, zoals de bewering dat mensen harder naar werk zoeken als de uitkeringen verlaagd worden, omschreef de directeur van OSA, drs. H. van Stiphout, gisteren als 'india nenverhalen'. Volgens Van Stiphout accepteren werklozen veel gemakkelijker werk waarvoor ze niet zijn opgeleid. Ze verhuizen ook eerder dan mensen met een baan, terwijl ze ook minder opzien te gen pendelen. Van Stiphout waarschuwde dat de bereidheid om niet of nauwelijks passende arbeid te accepteren ook nadelige kanten heeft. „Het is bijna immoreel als je mensen gaat dwingen ieder werk tegen elke prijs te aanvaarden", aldus Van Stiphout. Staat overwoog ook geding UTRECHT (ANP) - De Staat overwoog ook een kort geding tegen de bonden aan te span nen om de stakingen in de zuivelindustrie te breken. Dit bleek na de uitspraak van het kort geding dat de zuivelwerkgevers gisteren tegen de bonden aanspan den. Dit kort geding dat vandaag zou moeten worden gehouden was bedoeld om de gevolgen voor het milieu te beperken. Het geding was na de uit spraak van de Utrechtse rech ter niet meer nodig. zrheid voor lat de politieke discussie levoerd moet worden? De Utrechtse rechtbankpre sident heeft zich bij de beper king dat de totale melkver- werking van de te 'bestaken' bedrijven niet meer dan drie miljoen liter per dag mag be dragen, gebaseerd op uitlatin gen van werkgevers en bon den tijdens het kort geding. Het is technisch gezien moge lijk om enkele miljoenen kilo's melk per dag te verwerken, onder meer door verpoedering en afvoer naar het buitenland. Op de tweede actiedag in de zuivel werd vrijdag bij in to taal 35 zuivelbedrijven met ongeveer 5.000 werknemers gestaakt. Daaronder was ook Campina in Zevenbergschen Hoek. In het Groninger dorp Be- im hebben boeren met gier- anks zo'n 18.000 liter melk de straat opgespoten. Ook enkele straten in het centrum van Emmen stonden enige tijd blank van de melk, nadat boze DEN HAAG (ANP) - Neder land heeft definitief voor dit jaar 165 miljoen gulden subsi die toegewezen gekregen uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). Ten opzichte van de af gelopen jaren is dit een aan merkelijke verbetering. In 1985 bedroeg deze EG-subsidie voor scholingsprojecten 115 miljoen gulden. Dat heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid vrijdag bekendgemaakt. Van de 165 miljoen gulden die Nederland krijgt is 90 mil joen gulden bestemd voor scholingsprojecten voor jonge ren en 75 miljoen gulden voor projecten voor ouderen. Van deze 165 miljoen gulden is ruim 108 miljoen gulden be stemd voor activiteiten die de rijksoverheid uitvoert en de rest wordt verdeeld over de provincies. boeren melk ter waarde van 200.000 gulden uit giertanks hadden gespoten. In het Friese Littenseradeel dumpden vijf tien boeren de ochtendproduk- tie in de sloot. Twee grote lozingsacties werden op het laatste moment verhinderd. Zo greep minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat persoonlijk in. om te voorkomen dat Melkunie Holland een begin zou maken met het lozen van drie miljoen kilo melk in IJmuiden. In Steenwijk werd op het nip pertje voorkomen dat 250.000 liter melk zou worden geloosd in het kanaal Steenwijk-Blok- zijl. Die melk wordt nu opge slagen in een bassin van de zuiveringsinstallatie in Steen- wijk. De bonden zullen in hoger beroep gaan tegen het vonnis van gisteren, omdat zij hier voor gezien dê wijze waarop het stakingsquotum is bepaald juridisch perspectief zien. Dit beroep heeft echter voor het huidige cao-conflict' geen praktisch nut meer. Verder werd gisteren ge staakt bij 18 metaalbedrijven! met in totaal 8.000 werkne mers. Nieuw zijn stakingen bij Draka in Emmen, PMF in Uit huizen, Geesink in Emmeloord en scheepswerf de Merwede in Hardinxveld waar 24 uurs stakingen van start zijn ge gaan. Ongeveer veertig leden van de Industriebond FNV bij Akzo hebben vrijdagochtend korte tijd het dak van het Ak- zo-hoofdkantoor in Arnhem bezet. Zij hesen de vlag van de vakbond en rolden spandoe ken uit langs de gevel met on der meer de tekst: '36 uur moet'. „Een ludiek begin van de acties bij Akzo, die vol gende week beginnen als de directie niet positief op ons ul timatum reageert", aldus dis trictsbestuurder J. Schutte van de Industriebond FNV vrijdag. Philips heeft vrijdag over legd met alle vakbonden. Dat overleg duurde twee uur. Na afloop werd maar weinig in formatie gegeven. Alle par tijen hebben zich bereid ge toond verder te praten. Er is echter nog geen datum voor een nieuw gesprek vastgelegd. lijk zakelijk ling 79,9% 14,6% 5,5% izakelijkheid van een >olitieke discussie is na 1 voor 80 procent van de s noodzakelijk. Het Tsjer- ëct heeft hier z'n duide rslag. Voor 15 procent van /raagden is een nieuwe po- scussie niet noodzakelijk, vijl 25 procent zich wel Ier toont van nieuwe rales bij Moerdijk en Bors- dig is om een analyse te /an deze opvallende ver bij de meningen van de gie-aanhangers. Kennelijk 10 procent van hen posi- iragen van een nieuwe dis- )f het hier gaat om even- -dere veiligheidsmaatrege- f we moeten op de ingesla- blij ft een vraag. VAN DE bevolking in het zuidwesten des lands, potentieel vesti- gingsgebied voor minstens één van de twee of meer nieuwe kerncentrales die het kabinet tegen 1995 in bedrijf wil hebben, vindt 80 procent dat de politieke discussie principieel moet wor den heropend. Niet alleen een debat dus over de keus van de vestigingsplaat sen en een zuiverder vaststelling van bevolkingsnormen, maar een nieuw debat over de principiële vraag of hét 'vermogensgat' dat eind deze eeuw in de elektriciteitsvoorziening valt, met uitslui tend conventionele bronnen moet worden gevuld, of - zoals het kabinet wil - tot een totaal van 4.000 Megawatt ook met kern energie. Het kabinet heeft deze week pas na lang beraad besloten tot uitstel van het debat dat voor dinsdag was geagendeerd ovei de keus van de vestigingsplaatsen. Vooral Van Aardenne (Economi sche Zaken) hechtte er zeer aan dat debat vóór de verkiezingen a' te ronden, want de kans - hoewel klein - blijft aanwezig dat een nieuw kabinet minder pro-kernenergie is dan de zittende coalitie. Afgezien van de milieu-effectrapportage, een in kaart brengen van alle milieugevolgen, door de wet opgelegd, was de keus van He vestigingsplaatsen de laatste stap naar de nieuwe Neder- andse centrales. Formeel was er ook geen enkel beletsel die stap aanstaande dinsdag te zetten, want de vaststelling van de öevolkingsnormen, het laatste strijdmiddel van de oppositie om de centrales tegen te houden, komt begin volgend jaar nog aan de orde, als het Milieu effect-rapport wordt vastgesteld en de re sultaten van het 'herexamen' van de lokaties Moerdijk en Noord- >ostpolder bekend zijn. Dat het kabinet er toch van heeft afgezien Aanstaande week het debat over de vestigingsplaatsen af te ron den heeft dan ook niet meer dan een psychologische, of om het log duidelijker te peggen: electorale achtergrond. Premier Lubbers maakte dat gisteravond met zijn eerste reactie lp de Stern-enquête ook zonder meer duidelijk. Uitstel dus, maar tonder de bouw of zelfs het tijdstip van de bouw in gevaar te Hengen. Wie daarop uit is - volgens de Stern-enquête dus 80 procent - tioet 21 mei ook nog maar even aan die andere enquête mee- Boze melkveehouders spoten vrijdagmorgen het hotel in Bedum waarin het actiecomité van stakende Domo-werknemers was gehuisvest onder de melk. - foto anp DEN HAAG - Onder invloed van de naderende verkiezin gen tarten partijen steeds maar weer hun fantasie om vooral aandacht te trekken. En daar komen niet alleen kleurige ballonnen en bal pennen uit voort. D66 kwam gisteren met de nota 'Gelijk zijn en gelijk krijgen', een pleidooi om voortaan groepen de kans te geven te procederen tegen individuele praktijkvoor beelden van discriminatie op grond van sexe, sexuele gerichtheid, huwelijkse staat of gezinsverantwoor delijkheid. Lijsttrekker Hans van Mierlo kondigde aan de 'po litieke impasse' op het ge bied van wetgeving rondom gelijke behandeling te wil len doorbreken. Het kabinet heeft al enige tijd een ont werp voor een wet op de ge lijke behandeling in zijn boezem, en daar zal het ook nog wel enige tijd blijven, vermoedt Van Mierlo. Het wetsvoorstel van de demo craten is overigens bedoeld 'als bijdrage aan de kabi netsformatie'. D66 stelt voor om als tus senoplossing groepen die zich sterk maken tegen dis criminatie (zoals het COC, dat opkomt voor homose- xuelen) de kans te geven voor de rechter te verschij nen om personen, instellin gen of bedrijven aan te kla gen. Individuen die last heb ben van discriminatie laten vaak na een procedure aan te spannen vanwege onder meer de hoge kosten die dat met zich meebrengt. Kamerlid Louise Groen man veronderstelt dat dit wetsontwerp op 'brede' steun van de Kamer kan re kenen. Ze wijst erop dat bij milieukwesties wel organi saties door de rechter als aanklager worden geaccep teerd. Waarom zou dat niet voor gevallen van discrimi natie kunnen gelden, vraagt Groenman zich af. DEN HAAG - PPR-lijst- trekster Ria Beckers vreest met duizend vrezen dat de PvdA als puntje bij paaltje komt in de kabinetsformatie toch zal afzien van het te rugdraaien van de besluiten rond het stelsel van sociale zekerheid. De partij leidster komt tot dat vermoeden op basis van uitlatingen van PvdA-lijst- trekker Joop den Uyl en zijn compaan Wim Kok op 1 mei. Den Uyl had het alleen over het verhinderen van de bouw van nieuwe kerncen trales, Wim Kok meldde dat de PvdA geen gouden ber gen kan beloven op het punt van de sociale zekerheid. Concessies doen op juist deze punten is volkomen on geloofwaardig voor welke progressieve partij dan ook, aldus Beckers. „Bovendien is het slecht voor de demo cratie, want de golf van te leurstelling die dan ontstaat zal het vertrouwen in de po litiek een heel wat grotere knauw geven dan de ziekte wetplannen (van de hand van minister Den Uyl van Sociale Zaken in 81-82) ooit gedaan hebben". De PPR-fractievoorzitster noemde de kritiek op de Sovjet-Unie na de kernramp in Tsjernobyl „hier en daar nogal hypocriet". Het ver wijt dat de bevolking in de Sovjetunie niet betrokken is geweest bij de politieke dis cussie, geldt evenzeer voor Frankrijk en voor Neder land „waar de uitslag van de brede maatschappelijke dis cussie is genegeerd". BODEGRAVEN - Minister Ruding (CDA, Financiën) loopt over van mededogen met de PvdA. Gisteravond in Bodegraven kwam hij daar rond voor uit. Het ka binet heeft het de afgelopen jaren zo goed gedaan, zo meent Ruding, dat de PvdA niet meer weet wat ze aan de kiezers moet vertellen. En dat is zielig voor de sociaal democraten. „Vanzelfsprekend heb ik begrip voor de moeilijke si tuatie, waarin de PvdA zich bevindt. Ons financiële en economische beleid blijkt het juiste te zijn geweest. De resultaten worden zicht baar. HeL gaat duidelijk be ter met onze economie dan toen wij begonnen. Maar de PvdA heeft zich juist sterk tegen ons beleid verzet. Ge zegd, dat het de economie al leen nog maar verder in het slop zou brengen. Wat moet je dan nog tot de kiezers zeg gen De mensen zién dat de werkloosheid daalt, en de rente en de inflatie. De men sen lézen dat het tekort van de overheid is verminderd en dat de economie weer groeit. De mensen hóren op timisme bij de ondernemers en van nieuwe banen. Heel veel mensen mérken in hun portemonnee dat ze weer meer kunnen kopen. En de voorspellingen van de des kundigen zijn optimistisch, maar, wordt er dan bij ge zegd: dan moet dit beleid wel worden voortgezet. Te gen dat beleid is de PvdA. Hoe moet je dat uitleggen aan de kiezers?" Na zo uitvoerig zijn zege ningen geteld te hebben, paste Ruding de truc toe, die kennelijk in de CD A-cam pagnecommissie is afge sproken. Betogen, dat de PvdA in de afgelopen jaren niet akkoord is willen gaan met de bezuinigingen op de sociale zekerheid en direct daarop laten volgen, dat de PvdA, zou ze weer in de re gering komen, die 'a-sociale' bezuinigingen niet wil te rugdraaien. Het is nogal doorzichtig. Zou de PvdA zeggen dat ze die miljardenbezuinigingen gaat terugdraaien, alle CDA-toppers zouden er als de kippen bij zijn om de PvdA 'sinterklaazerijon verantwoord gedrag en smijten met geld' te verwij ten. SCHIPHOL (ANP) - Het blik in de bagage van de Japanner, die donderdagmiddag op Schiphol is aangehouden, blijkt een kilogram TNT te hebben bevat. Dit is vrijdag door het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk vastgesteld. De ontstekingsmechanis men die zijn aangetroffen blij ken zes elektrische slagpijpjes te zijn. Deze zaten in een tran sistorradio die de man bij zich had. Dit heeft een woordvoer der van de rijkspolitie dienst luchtvaart vrijdag meege deeld. Een ons TNT is volgens de politiewoordvoerder al vol doende om een auto zwaar te beschadigen. De politie gaat er nu van uit dat de man inder daad de 33-jarige Japanner Y.U. is, zoals het geldige pas poort dat hij op zak heeft ver meldt. Volgens zijn papieren woont hij in Athene. De man is tegenover de politie vrij zwijgzaam. BIJ de uitreiking vrijdagmid dag van de eredoctoraten van de TH Eindhoven werd door ongeveer tien mensen van het Kömiteë Zuidelijk: Afrika en' de Vredeswinkel Eindhoven gedemonstreerd. De demon stranten probeerden toegang te krijgen tot de academische zitting maar dat werd verhin derd door bewakingspersoneel van de TH. Zij protesteerden tegen de verlening van een eredoctoraat aan voormalig Shell-topman mr. G. Wagner die zij verantwoordelijk ach ten voor de activiteiten van Shell in Zuid-Afrika. (ADVERTENTIE) POSTBUS 285 1250 AG LAREN TEL.:02153-122 44 NIEUWEGEIN (ANP) - De ruim 800 medisch specialisten van boven de 65 jaar die nog in functie zijn moeten nog dit jaar het veld ruimen om plaats te maken voor jonge collega's. Dat heeft secretaris D. Blanken van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) vrijdag in Nieuwe- gein gezegd op een congres van de vereniging van assis tent geneeskundigen LVAG. De VNZ heeft de kwestie van de oudere specialisten bij de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) aangekaart. Nog deze maand zullen de beide organisaties het pro bleem bespreken, aldus Blan ken. Volgens hem is het aantal oudere specialisten de afgelo pen jaren toegenomen. In 1984 werkten in de Nederlandse ziekenhuizen 841 specialisten boven de 65 jaar, 400 van hen waren zelfs ouder dan 70 jaar. Blanken stipte in Nieuwe- gein de snel stijgende werk loosheid onder basisartsen aan. Dat zijn afgestudeerde artsen, die nog niet voor een specialisme hebben doorgestu deerd. Basisartsen komen steeds moeilijker aan de slag, omdat het aantal opleidings plaatsen de laatste jaren sterk is afgenomen. Zaten op 1 ja nuari vorig jaar 820 basisart sen zonder werk of opleidings plaats, begin dit jaar waren dat er al 2000. De VNZ vindt het boven dien onjuist dat de zittende specialisten zelf mogen bepa len hoeveel assistenten zij in opleiding nemen. Dat zou de verantwoordelijkheid van de ziekenhuizen moeten zijn, al dus Blanken. De Utrechtse huisartsen gaan er bij het bestuur van de Landelijke Huisartsen Ver eniging en het actiecomité van de LHV op aandringen, snel ler, direkter en harder actie te voeren. Daartoe is donderdag avond besloten op een bijeen komst waaraan 150 huisartsen uit de regio deelnamen. Het door de LHV ingestelde actiecomité is nog bezig met het voorbereiden van acties. Een landelijke vergadering van de LHV zal daar op 13 mei een beslissing over moeten ne men. Maar de Utrechtse huis artsen vinden dat te laat. Zij willen sneller in het geweer komen, zo zei de voorzitter van het Utrechtse LHV-district P.J. van der Zijl vrijdag. De voorgenomen acties hebben tot doel binnen enkele maan den het inkomen dat huisart sen verdienen met de behan deling van particuliere patiën ten op peil te brengen. Het ligt nu aanzienlijk onder de 'norm'. A v? Oudste Nederlander overleden. Dat nieuws kom je regelmatig tegen, net als berichten over botulisme, mierenplagen en kerstboter. Maar elke keer is het onjuist. Ik zal het uitleggen. Nu is een dame van 110 gestorven. Dat betekent dat iemand anders automatisch de oudste Neder lander is geworden. Dat is een vrouw van 109 en die leeft nog, voor zover wij weten. Deze oudste Nederlander viert met alle andere Nederlanders het eerste zomerse weekend van dit jaar. Links en rechts rollen ons vrije dagen in de schoot. Wat willen we nog meer? We zijn dit weekend volop in vakantiestemming. Alle bui tenlanders komen hier naar toe. En niet alleen omdat de melk gratis verstrekt wordt en zo uit de grachten kan worden geschept. Er is geen enkele andere va kantiebestemming meer over. Rusland en de Oostbloklanden zijn uitgeschakeld, want daar is het niet pluis. De Middel landse Zee-landen liggen bin nen het bereik van Gaddafi's kanonnen. Italië is wat twijfelachtig van wege de rode wijn. Oostenrijk krijgt een president die zieke lijk vergeetachtig is. Eén vei lige plek is er nog over: Neder land. Zoek de korte broek, de zonne bril en de parasol. Wie wordt de bruinste Nederlander? MERIJN Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Het uitgeverij concern AUDET, waartoe ook deze krant behoort, verwacht dit jaar aanmerkelijk meer winst te maken dan de bijna 14 miljoen van 1985. De netto winst is vorig jaar ondanks een bijna 12 miljoen hogere omzet (ƒ294.4 miljoen) en een met 15% gestegen be drijfsresultaat met ruim ƒ1 miljoen afgenomen. De tegen vallende uitkomsten van de tijdschriftenuitgeverij en een fors verlies op deelnemingen worden als verklaring aange voerd. De winstdaling werd dan nog geremd door een mee valler van ƒ4,5 miljoen door een wijziging in de afschrij vingen. AUDET heeft de afgelopen jaren belangen genomen in verscheidene uitgeverijen van regionale dagbladen: Wegen- er, Hazewinkel (Nieuwsblad van het Noorden) en Twent- sche Courant. Met uitzonde ring van het 20% belang in Wegener leverden deze deel nemingen vorig jaar verlies op. De Twentsche Courant zal dit jaar naar verwachting zonder verlies draaien en het Nieuwsblad van het Noorden met winst. Van onze rechtbankverslaggever ARNHEM - Een 30-jarige landmacht-kapitein uit Breda is gisteren door de krijgsraad in Arnhem vrijgesproken van het misbruik maken van zijn positie tegenover dienstplich tigen en het opzettelijk geven van onjuiste ambtelijke mede delingen aan zijn superieuren. In de Oirschotse De Ruyter van Steveninck-kazerne speelden zich in '84 en '85 en kele incidenten af, waarbij dienstplichtigen mishandeld zouden zijn en zouden zijn uit gescholden door sergeants. Bovendien zou een 25-jarige sergeant uit Eindhoven zich discriminerend over etnische minderheden hebben uitgela ten. Nadat de sergeant in het VVDM-blad Twintig voor ra cist was uitgemaakt kreeg de kapitein, commandant van de A-compagnie, de opdracht het kader op racisme door te lich ten. Hij vroeg op een bijeen komst alle dienstplichtigen of zij ooit iets van racisme bij het kader gemerkt hadden. Nie mand durfde wat te zeggen uit angst voor represailles. Het militaire openbaar mi nisterie zag in de rondvraag van de kapitein een methode om de zaak in de doofpot te stoppen. Gisteren eiste de auditeur-militair daarvoor 4 weken militaire detentie, waarvan 2 weken voorwaar delijk, maar de krijgsraad sprak de officier vrij wegens gebrek aan bewijs.

de Stem | 1986 | | pagina 3