«ori Spee: 6Je moet blijven groeien' MEISJES VAN FRIZZLE SIZZLE LEVEN ZICH UIT IN NOORSE BERGEN .J, \iliging: Suriname en Antillen tijdens oorlog in radio-documentaire Argus Politie Eredocoraat Van Oorschot W4 ZATERDAG 3 ME11986 t en België grote 9 Iis niet goed, dan kun je net zo I - foto de stem/ben steffen t Igoed, dan kun je net zo In", vindt Van Heijst. lil vormen de bouwkun- |en; de inbraakveilige en ramen, de die- blle andere 'hindernis- _anger het duurt voordat Ikan worden gepakt, hoe laakt. ijst: „Er zijn natuurlijk lpf geweld niet schuwen Ech, maar in ieder geval Baan." dat je voor je gevoel nog It gedaan om inbrekers li. dan schaf je een instal- imaleert dat er zo'n vent i dan word ik er dus bij Ijst beseft dat hij met het fdoet aan het maatschap- zelf. Hij 'beschermt' [mand, maar wil dat wel doen. (tie heeft drie onderdelen: |tectiemiddelen en wat ge- alarm afgaat. Wij plaat sen sirene binnen. De in- i dat hij gesnapt is en mag of hij weggaat of blijft, len we dus helemaal nooit fan scheep je de buurt op |leem. Daarnaast is er een opbelt naar een van de ■re meldkamers in het land. foor kort erg prijzig, maar de micro-processor heeft Bemiddelen variëren van ■verbreken van een draad. Tn ultra-sone detectors. Zij Jor aan de centrale en deze ■meldkamer iemand waar- of eigenaar. Het kan na- Juurder, maar al voor rond en kan een woning uitste- beveiligd. an er dan dus nog onuitge- h. Behalve uiteraard degene teeft geïnstalleerd. Je hoort ik doe het liever zelf, want zo'n monteur niet te ver- lar volgens Van Heijst ko- e praktijk geen kwaadwil- rs voor. lie dat doet, is gewoon heel en installatie wordt gesabo- (figuurlijk dan) meteen een branden", aldus Peter van eurs zijn bovendien allemaal len met een aanbeveling en aar een bewijs van goed ge- .gen. Daarnaast moeten ze n verklaring meebrengen lerde zich garant stelt, iltijd: jullie worden bij het en dat worden ze vaak ook oeten we elkaar onderling in tuden. Honderd procent ga- ik echter nooit geven. Als dan ook zwart op wit vraagt dat mijn personeel safe is, opdracht." favoriet op Songfestival Door Raoul van den Booren BERGEN - Wanneer vanavond de eerste ac- coorden uit de orkest bak in het Noorse Ber gen opklinken, zullen naar schatting 500 mil joen mensen aan de beeldbuis gekluisterd zitten. Hoewel de kritiek op het Eurovisie Song- I festival ieder jaar groeit len de waardering af- I neemt, blijft het festijn van de lichte muze nog altijd een mediaspekta- kei van de eerste orde. De Noorse televisie zal dan ook stevig uitpak- Iken om het evenement in de Europese huiska- mers te brengen. Twaalf tv-camera's, 270 me- dewerkers, kilometers kabel I en honderden lampen moeten de tv-uitzending vlekkeloos I doen verlopen. Speciaal voor 1 deze gelegenheid hebben de Noorse televisie en PTT de modernste apparatuur aange- I schaft waarmee ze tot het jaar 2000 vooruit kunnen. Totale i. kosten: vier miljoen gulden. Waar het al die miljoenen [kijkers vooral om te doen is [zijn de 23 zangeressen en 13 zangers uit 20 landen die van- avond om de hoogste noot zin- gen met als onbetwist hoogte- [punt: de puntentelling. Want [iedereen is het er wel over [eens dat het zenuwslopende moment waarop de juryleden [in de diverse landen gebeld [worden het geheime recept is dat het songfestivalcircus al 31 [jaar draaiende houdt. Niet de [liedjes, maar de spanning tij- I dens het tellen van de punten [brengt al die miljoenen tv-kij- Ikers op het puntje van hun [stoel. Het songfestival speelt zich [dit keer af in de Grieghalle, een grote concertzaal genoemd [naar de in Bergen geboren [componist Edvard Grieg die [nooit vermoed zal hebben dat tijn naam nog eens aan een [dergelijk lichte muziekfestijn I verbonden zou worden. De hal [biedt plaats aan 1800 bezoe- Ikers maar die zullen van avond slechts aanwezig zijn [om de liedjes te voorzien van [handgeklap. vol van'. Luchtpassagiers wor den tijdens de landing door de gezagvoerder verwelkomd in 'de stad van het Songfestival'. De straten in het centrum hebben een opknapbeurt ge kregen en de oudere hotels zijn aan de buitenkant voor zien van een lik verf. In de winkelstraten steken ijverige winkeliers elkaar de loef af met kleurig versierde etalages. De Noorse hostessen die de afvaardigingen uit de diverse landen moeten begeleiden, hebben een speciale cursus vriendelij k-kij ken achter de rug. Maar het meest in het oog springend is de enorme ski schans die gebouwd is op de trappen voor de kerk en waar voor de sneeuw ergens hoog uit de bergen wordt aange sleept. De televisiekijkers zul len hier weinig van merken maar de tientallen aanwezige journalisten die dit alles van uit hun hotelraam kunnen volgen des te meer en dat is nu ook juist de bedoeling van de Noren die het liedjesevene ment dankbaar aangrijpen om hun toeristenindustrie wat op te peppen. Frizzle Sizzle Nederland deed vorig jaar niet mee vanwege de doden herdenking maar is dit jaar weer van de partij. Ons land wordt vertegenwoordigd door Mandy Huydts (16), Marjon Keiler (16), Laura Vlasblom (17) en haar zus Karin (18), verenigd in de groep Frizzle Sizzle. Zij zullen proberen met het liedje 'Alles heeft ritme' hoog te scoren. Erg nerveus zijn de 'Frizzles' niet, zo laten onze meisjes in Bergen het thuisfront geruststellend we ten. Ze vinden het wel een ge weldige eer om mee te mogen doen. „Stel je voor, vier snotneu zen als wij die Nederland mo gen vertegenwoordigen", al dus het uitgelaten viertal dat zich gewillig door alles en iedereen laat interviewen en fotograferen. „Eigenlijk zijn we misschien wel een beetje te relaxed. Af en toe moeten we onszelf dwingen tot meer dis cipline. Maar er gebeurt ook zoveel leuks: videoclips opne men, tochten maken, inter views doen. Het is echt te gek allemaal." Hun toch nog ruim aanwe zige vrije tijd in Bergen bren gen de zangeresjes voorname lijk door met bezoekjes aan discotheken, deelname aan de talrijke recepties en het be zichtigen van de omgeving. Voorspellingen over de uitslag durven ze niet te doen. „Ieder een wil natuurlijk winnen, maar het is geen ramp als je verliest. Gelukkig hangt je le ven er niet van af", relativeren de Gooise meiden het festival. Hun eerste ervaringen deden zij op bij het Vara-project Kinderen Voor Kinderen en deelname aan een songfestival kan hun niet meer van hun stuk brengen. Bekend Tussen de twintig liedjes die vanavond ten gehore worden gebracht zitten geen echte verrassingen. Het zijn stuk voor stuk de bekende festival deuntjes die dit jaar zelfs bin nen de grenzen van het genre maar weinig om het lijf heb ben. Landen als Engeland en Duitsland, die doorgaans goed voor de dag proberen te ko men, hebben dit jaar weinig indrukwekkende liedjes inge stuurd. Ierland, Oostenrijk en Joegoslavië brengen het er iets beter vanaf maar een duide lijke winnaar zit er niet bij. Toch is er een gedoodverfde favoriet en dat is - opmerke lijk genoeg - België. Dit land heeft nog nooit het festival ge wonnen, eindigde vaker op de laatste plaats, maar heeft zich dit jaar in een alles of niets strijd gestort met als inzet het zangeresje Sandra Kim. Het meest opmerkelijke aan Sandra is niet haar liedje J'aime La Vie, hoewel dit ze ker boven de middelmaat uit steekt, maar haar leeftijd: dertien jaar. Daarmee is de 1.52 meter hoge scholiere uit Luik de jongste deelneemster in de geschiedens van het AM Ji:* Frizzle Sizzle (Nederland). Eurovisie Songfestival. Over Sandra's leeftijd be staan overigens nogal wat on duidelijkheden. Volgens haar manager is het zangeresje veertien jaar en volgens haar ouders vijftien. Een Vlaamse journalist die bij de burger lijke stand in Sandra's woon plaats Luik informeerde, kreeg daar echter te horen dat Sandra in werkelijkheid der tien jaar is en in oktober pas veertien wordt. De reden van al deze geheimzinnigheid is volstrekt onduidelijk, te meer omdat België geen wet kent die dit soort kinderarbeid ver biedt. Sandra Kims echte naam is Sandra Caldarone. Zij heeft Italiaanse ouders en woont in het voorstadje Hognoul bij Luik. Tijdens interviews is Sandra zeer zuinig met woor den en spreekt ze bovendien een vrijwel onverstaanbaar Waals zodat haar manager voortdurend als tolk moet op treden en zelf nu en dan aan vullingen geeft als hem dat zo uitkomt. Maar ondanks haar zwijgzaamheid lijkt Sandra voor de duvel niet bang en houdt ze de ogen in haar bru tale, open gezicht strak op haar gesprekspartner gericht. Met een viltstift krabbelt ze talloze malen de zin 'I Love You' in verschillende talen op een papiertje. „Het is een echte droomster", laat haar mana ger weten. Muziek Sandra is opgegroeid met muziek. Haar vader, die in een fabriek in Luik werkt, is ac cordeonist. Haar grootouders hielden ervan liedjes met Sandra te zingen. „Alleen mijn moeder houdt niet van mu ziek", aldus de jonge festival vedette. [Bobbysocks Het is voor het eerst dat het Eurovisiespektakel plaats vindt in Noorwegen. Dat is te Idanken aan de overwinning Ivan de Bobbysocks vorig jaar lin buurland Zweden met het [nummer 'Let It Swing'. Van [dit meisjesduo is sindsdien veinig meer vernomen, maar [Noorwegen is er maar wat [trots op het 31-ste festival bin nen haar grenzen te hebben. De stad Bergen en haar 260.000 [inwoners zijn er al wekenlang Ingrid Peters (W-Duitsland) Sandra Kim (België). Doris (Joegoslavië). Vorig jaar deed Sandra Kim mee aan een songfestival in Milaan waar ze diverse prij zen behaalde. Na dit succes bracht het zangeresje haar eerste plaatje onder de titel 'Ami Ami' uit. Dit nummer werd echter door haar eigen nieuwe plaat 'J'Aime La Vie' uit de Belgische hitparades verdrongen toen Sandra uit 130 kandidaten werd gekozen pm België te vertegenwoordi gen op het Eurovisie Songfes tival van zaterdagavond. „Ik ben wel een beetje nerveus, maar zo gauw ik op het po dium sta wordt dat minder", laat Sandra weten. Festivals De Waalse vedette zelf trekt zich weinig aan van alle ru moer om haar persoon en be kijkt haar omgeving ontspan nen likkend aan een aardbeie nijsje zonder overbodig ge bruik van woorden. Wie erom vraagt krijgt te horen dat haar favorieten Barbara Streisand, Sylvester Stallone en Irene Cara zijn, haar hobby's films en dansen en dat ze verder graag leest „Stripboeken", al dus de jonge festivalster. En als ze straks wint zal Sandra gewoon terug naar school moeten. Presentatrice Bijna net zoveel aandacht als Sandra krijgt de presenta trice van het festival, de 41-ja- rige struise Noorse Ase Kleve- land. Met haar aanwezigheid sluipt een tikkeltje politiek het festival binnen. Ase is name lijk leidster van de Noorse vakbond voor musici en wordt genoemd als mogelijke nieuwe minister van cultuur. Volgens haar zelf gaat het slechts om geruchten, maar ontkennen wil ze die ook niet. Afgelopen donderdag 1 mei hield ze nog een klinkende speech ter gele genheid van de dag van de ar beid, maar vanavond zal de voormalige zangeres de pau zes tussen de liedjes opvullen. Details over de kleding die ze daarvoor aantrekt houdt Ase volgens de tradities van het festival zorgvuldig geheim, maar zeker is dat zij niet, zoals haar Zweedse collega Lill Lindfors vorig jaar, in een schalkse bui haar jurk van het slanke lijf zal rukken. „We zijn hier niet in het zondige Zweden, maar in het puri teinse Noorwegen", aldus Ase. Aandacht De overige hoofdrolspekers en -speelsters in Bergen laten FOTO'S ANP niets na om zoveel mogelijk aandacht te trekken. Tijdens uitgebreide persconferenties leggen zij omstandig uit wie de eerste kus ontvangt als er wordt gewonnen, of ze in ver wachting zijn dan wel deze week nog hopen te komen, wat de hobby's van een van een ver familielid zijn en welke kleur oorbellen tijdens de uit zending worden gedragen. Hoewel het profijt van deel name aan een songfestival ge ring is (wie herinnert zich nog Corinne Hermes, The Herrey's of Salome?) staan de Europese landen te trappelen om mee te mogen doen. Voor het eerst zal ook IJsland van de partij zijn. Italië en Griekenland zijn tij delijk afgehaakt vanwege bin nenlandse feestelijkeden maar doen volgend jaar weer mee. De tv-uitzending is behalve in de deelnemende landen te zie- nin Jordanië, Hongarije, Rus land, Polen, Bulgarije, Roeme nië, Tsjecho-SIowakije, Grie kenland en Gibraltar. Het decor in de Grieghalle is sober maar doeltreffend en bestaat uit een nagebouwd wit/blauwkleurig ijsland schap. De veiligheidsmaatre gelen zijn vanzelfsprekend streng. De autoriteiten houden er duidelijk rekening mee dat een veelbekeken media-eve nement als het Eurovisie Songfestival een dankbaar doelwit voor terroristen kan zijn. Wie de Grieghalle in wil wordt dan ook aan een nauw keurige en uitgebreide con trole onderworpen. Autotochten Vanavond zullen de zangers en zangeressen zich voor het kijkvolk nog moeten waarma ken, maar in Bergen mogen zij zich al heuse sterren wanen. In open wagens worden de ve detten tijdens autotochten door de stad gevoerd en in de gelegenheid gesteld als sin terklazen te zwaaien naar nietsvermoedende voorbijgan gers. De afgevaardigden kun nen verder rekenen op enorme feestbanketten en uitbundige Tiroler avonden met een over daad aan drank en spijs. Er is nog meer nieuws uit Noorwegen: het kabinet is ge vallen en een giftige atoom wolk hangt dreigend boven de landsgrenzen. De festivaldeel nemers verdringen de ge dachte hieraan echter met het ontkurken van een nieuwe fles champagne. Op zo'n moment is het flauw erop te wijzen dat ook de passagiers van de Tita nic drinkend en dansend ten onder gingen. Door Tom Smeets 4<oor het laatst presenteert J ri°r' Spee vanavond haar ■«CRV-showtje en uiteraard "laakt ze dankbaar van die [Belegenheid gebruik een num- "ier te vertolken van haar net intgekumen nieuwe lp, 'One step. 1 Eori: „Ik heb gewoon geko- Jien v°or een beetje meer pop achtige aanpak. Ik heb ook een andere producer gekregen, die heel duidelijk pop-gericht is. k wilde eigenlijk met de re 'P al een iets andere, Steviger aanpak. Ik vind dat !e 'P Intuition' een overbrug ging is tussen de eerste lp's en peze Maar nu is het er hele- fnaal uitgekomen zoals ik het paag wilde." Ze heeft een duidelijke mo tivering voor de ommezwaai: „Je moet blijven groeien en je zelf ontwikkelen. Het is nooit goed om stil te blijven staan. Ik hoop dat mijn publiek mee groeit, Het is natuurlijk een beetje riskant. Er zullen men sen zeggen 'dit ben ik niet ge wend van haar'. Ik kan me voorstellen dat de mensen de eerste keer als ze het horen een beetje zullen opkijken. Maar de rode draad is er. Het is mijnzelfde stijl van compo neren, de teksten en de inhoud van de liedjes zijn niet veran derd. Het is misschien even wennen, maar het is zeker even goed." Een nieuw repertoire bete kent wat haar betreft niet te vens een nieuwe image. Lori: „Ik ben niet zo bewust bezig met een image. Ik ben gewoon mezelf en dat ben ik altijd ge weest. Ik heb moeite met het woord image. Dat roept in mij iets* op van iets dat 'gemaakt' is, dat er bewust aan gewerkt is. Dat doe ik echt niet. Ik doe wat ik leuk vind om te doen en of daar een image aan vast moet worden geknoopt, weet ik echt niet." Onmiskenbaar hoogtepunt van de lp is de single-hit 'Two fools in love', het duetje met Gary Brooker, de zanger van de legendarische groep Procol Harum. Ook het enige num mer dat ze niet zelf schreef, maar daar tilt ze niet zo zwaar aan. Lori: „Ik vond het waanzin nig om met Gary te werken. Phonogram wilde mij heel graag aan iemand koppelen, we leven immers in het tijd perk van de duetten. Ik zag het niet zo zitten. Ze kwamen met verschillende namen, maar ik vond het nooit zo interessant. Nee, ik noem liever geen na men, anders krijg ik de groot ste ruzie. Uit wanhoop zeiden ze toen 'wie wil jij dan?' Ik zei 'Gary Brooker'. Wist ik veel dat het zou lukken." Gary werd benaderd, reeg de lp-nummers te beluisteren die al klaar waren en rea geerde positief op de vraag of hij wilde meewerken. Het toe val speelde Lori daarbij in de kaart. Met het idee 'Two fools in love', een nummer dat op Gary's laatste lp voorkwam, als duet op te nemen, liep hij zelf ook al enige tijd rond. Lori: „Ik vind hem een we reld-stem hebben. Uit duizen den hoor je dat het Gary Brooker is. Ik volg die man al zo'n twintig jaar. Bij de opna men was iedereen zenuwach tig, maar al snel was er een leuke stemming. Oorspronke lijk zouden we de stemmen apart opnemen, maar voor de sfeer was het beter om samen te zingen. Dat heeft me een ongelooflijke kick gegeven. Die man naast me achter de microfoon te zien staan en dan die fabelachtige stem.Ik had het even niet meer, ik stond echt op m'n benen te trillen." De laatste tijd treedt Lori Spee zo'n twee a drie keer per week op. „Heel selectief", zegt ze. „Overal leuk publiek, het gaat echt fantastisch. Mensen die echt mij willen hebben en niet zo maar 'n artiest. Mensen die specifiek om mij vragen. Lori Spee. - foto afichief de stem Je moet gewoon duidelijk ma ken dat ik geen stemmingma ker ben, ik probeer niet de hele zaal op de op te zetten. Ik kom alleen maar m'n liedjes zingen en dan ben ik weer weg." De BRT heeft de laatste ja ren wereldfaam verworven. Niet met de programma's, maar met de motoren die grote wielerwedstrijden vol gen. Het gemotoriseerde ca- merateam vertoonde zijn unieke kunsten van Los An geles tot Bartlehiem en was het vorig weekend actief bij de Amstel Gold Race in Limburg. Het is een beetje wrang. Juist nu. de Belgische ren ners zo povertjes voor de dag komen en de dagen van Merckx, Van Impe en Maer- tens voorgoed voorbij zijn, staat de tv-verslaggeving van de Belgen op een ongeë venaard peil. Maar daar doet de BRT niet moeilijk over. Rik de Saedeleer, hoofd BRT-sport, vertelde afgelopen dinsdag in het programma Argus op BRT-2 uitgebreid over de jongens die de successen van buiten landers zo spannend in de huiskamers brengen. Het motorteam schrikt ner gens voor terug, ze gaan 'over berg en dal en door weer en wind', zei De Saede leer trots. De grote kracht van het team is.dat het zo 'bedrijfszeker' is. De man achterop de motor durft al les: rechtop staan en vlak boven de grond hangen. Er is steeds een materiaalwa gen en route, een rijdende garage, die eerder bij een defecte motor is dan de ver zorgers bij Eddy Planckaert. Verder staat op het hoogste punt in de omgeving een man die de parabool steeds moet richten op de helicop ter, die voor de verbinding zorgt. De Saedeleer en een van zijn cameramannen werden in Argus' vriendelijk ontvan gen door Jan van Rompaey, die zich ten doel heeft ge steld 'de media door te lich ten'. 'Argus' is een redelijk onderhoudend babbelpro gramma van een uur, dat zonder bombarie en grote pretenties sinds een paar weken op de Belgische tv te zien is. Aan echt doorlichten van de media komt 'Argus' niet toe. Daarvoor is Jan van Rom paey te aardig en te weinig doortastend. Maar de ont spannen sfeer maakt veel goed. De Saedeleer, Jos Ghijsen en de andere gasten kregen alle tijd. Er is geen haastige presentator, die na een paar minuten 'onverbid- deliijk' moet ingrijpen. Er is ook geen interviewer die lange vragen afvuurt en pas tevreden is als hij dat ant woord krijgt dat hij wil. Nee, in dit soort program ma's zijn de Belgen veel rus tiger en onderkoelder dan wij Nederlanders. 'Vier uur werken per dag, dat is meer dan zat', zei be waker Vonk zondagavond in het programma van Van Kooten en de Bie. Hij en zijn collega Van Heumelen, 'hoofd bewaking oostzijde', beweerden de handen meer dan vol te hebben aan het bewaken van de ingang van het Simplisties Verbond en een gat in de omheining. De kleine Vonk stond 'stijf van de stress' en 'had geen droge draad meer aan zijn lijf van de concentratie'. Maar ieder zag dat de heren niets, maar dan ook niets te doen had den. Hebben bewakers, semi- agenten en echte politie mannen het dan lang niet zo moeilijk als ze steeds bewe ren? In 'Hier en Nu' mochten de heren dinsdagavond hun beklag doen. „We kunnen net zo goed naar huis gaan, het heb toch geen zin", werd gezegd en je voelde bij jezelf het 'Vonk-effect', je denkt: ze overdrijven, ze stellen zich aan. Diezelfde avond bewees 'Hill Street Blues' dat een politie man in sommige situaties niets meer is dan kanonnen- voer. Frank Furillo was op merkelijk snel opgekrabbeld na de aanslag op zijn leven, waarschijnlijk met de medi tatieve steun van NCRV-do- minee Ype Schaaf. Maar dinsdag viel het volgende slachtoffer, agent Joe Coffey werd zonder pardon neerge schoten in de allerlaatste minuten. We weten wel dat Coffey uit de serie moest, zoals Bobby Ewing destijds uit 'Dallas' werd gereden. Maar het pro bleem blijft met wie Lucy Bates nu haar rondes moet maken. Zeg jij het maar, Van Heumelen, ik geef het uit handen HILVERSUM (ANP) - In het kader van de 4 mei-herden king zendt de NOS-radio zon dag om 20 uur op radio 2 een documentaire uit over de bete kenis van de rol van Suriname en de Nederlandse Antillen tijdens de Tweede Wereldoor log. Koningin Wilhelmina zei tijdens de eerste na-oorlogse troonrede onder meer: „Vol bewondering ben ik voor het grote aandeel van Suriname en Curacao, zowel in de oor logvoering voor het konink rijk als in de hulpverlening aan Nederland". Die zin was voor regisseur J. Heintz aan leiding eens dieper in te gaan op deze relatief onbekende materie. Het belang van Suriname en de Antillen was tijdens de oor log internationaal gezien groot. Suriname leverde tach tig procent van de Ameri kaanse vraag naar bauxiet, hetgeen de noodzakelijke grondstof voor aluminiumvor- ming is. Met dat aluminium werden vliegtuigen vervaar digd. Het belang van de AntiL len lag in de grote olieraffina derijen op Curacao en Aruba. In maar liefst negentig pro cent van de geallieerde be hoefte aan vliegtuigbenzine werd op die manier voorzien. Aan de hand van ooggetui gen wordt de inbreng van Su- rinamers en Antillianen hierin belicht. Dat is bij voorbeeld het verhaal van de schepelin gen aan boord van de tankers die de olie vervoerden. Die waren dikwijls het doelwit van Duitse onderzeeërs. Het zelfde geldt voor de opvaren den van de schepen die het bauxiet vervoerden. Tiental len mensen lieten op die ma nier het leven. De enkele honderden Suri- namers en Antillianen die tij dens de Tweede Wereldoorlog om het leven kwamen waren niet uitsluitend opvarenden van schepen. Een deel van de documentaire is gewijd aan Boy Ecurie, een verzetsstrijder van Antilliaanse afkomst, die tijdens de oorlog onder andere lid van een knokploeg in Rot terdam was. In die hoedanig heid was hij onder meer be trokken bij het plegen van sa botage en het verlenen van hulp aan gestrande geallieerde piloten. Ecurie werd begin novem ber 1944 op de Waalsdorper- vlakte geexecuteerd. Broer en zus van Boy doen het relaas hierover. Ecurie staat als het ware model voor de tientallen Surinamers en Antillianen die op die manier hun bijdrage aan het verzet tegen de bezet ters van Nederland leverden. Ook de hulp van de bevol king van Suriname en de An tillen wordt onder de loep ge nomen. Zo was er het Steunco mité Oorlogslachtoffers Cura cao, dat geld inzamelde. Met het uiteindelijk opgehaalde bedrag werd later in Neder land een sanatorium voor stu denten met tbc gebouwd. De bevolking droeg ook financieel bij aan het zogenoemde Spitfi- refonds. Twee spitfires die voor de geallieerden de lucht ingingen waren op die manier gefinancierd. Beide toestellen gingen overigens verloren. Het is slechts een detail van de nauwelijks bekende geschie denis van Suriname en de An tillen tijdens de oorlogsdagen. TILBURG (ANP) - De Katho lieke Hogeschool Tilburg heeft de uitgever Geert van Oor schot een eredoctoraat in de ietteren toegekend. Het wordt hem op 20 november uitge reikt ter gelegenheid van het eerste lustrum van de subfa culteit letteren, aldus gisteren een bekendmaking van de ho geschool.

de Stem | 1986 | | pagina 33