Fatsoenlijk Amerika contra porno •ori S SIM ERKEND OF NIET MEISJES V, W Preventie-expert Leo van Aart: tmïêzimêmiL Reagan laat nationale commissie onderzoek doen m Peter van Heijst over beveiliging: ZATERDAG 3 ME11986 ZATERDAG 3 ME11986 H\v<m :\Vv<X Nadat Proberen Je ziet het onmiddellijk als jes morgens beneden komt: er is ingebroken. De eerste reactie is er een van ongeloof, maar al snel wordt het woede, machteloze woede. De spullen die weg zijn, vallen meestal wel onder een verzekering, maar dat er vreemden zo maar bij je binnen hebben rondgesnuffeld, is moeilijk te verwerken. Zijn de emoties wat weggeëbd, dan ko men de maatregelen om in ieder geval het kapotte slot van deur of raam te herstellen. En daarna misschien: hoe voorkom ik herhaling. Op deze pagina enkele tips van deskundigen. Te eenvoudig Organisatie 'Nog altijd veel misvattingen rond inbreker' WIE eenmaal heeft besloten zijn huis te beveiligen, wordt meestal aangeraden dit in handen te geven van een erkend bureau. Erkend in dit geval door de Uneto, de Unie van elektro-technische ondernemers. Deze machtige organisa tie in Den Haag kent diverse secties, waaronder beveiliging. Uit deze hoek komt de 'Regeling voor de Erkenning van elektrotechnische Beveiligingsin stallateurs': REB'83. De toevoeging '83 is ietwat voorbarig geweest, want bet boekwerkje kwam in '84 uit en de regeling werd pas in U5 van kracht. Er staan nogal wat richtlijnen in waaraan de beveiligingsinstallateur zich moet houden, ntaar is men eenmaal erkend, dan zal er niemand op het idee ko nten ook daadwerkelijk te controleren of men zich aan REB'83 houdt. Vandaar dat Peter van Heijst, directeur van het gelijknamige bureau voor inbraakbevei liging in Breda niet zo gelukkig is met de regeling. Zelf heeft hij sinds enkele wekende erkenning binnen, want hij moet nu eenmaal: geen enkele politieman zal namelijk verwijzen naar een niet erkend bureau, om maar eens iets te noe men. Van Heijst heeft kritiek op het uitblijven van controle, maar ook op de voor waarde dat de aanvrager van erkenning al een erkend elektro-technisch instal lateur moet zijn. «Ook al zou je elektro-technisch aan de eisen voktoen, wil dat nog niet zeggen dat je geschikt Wijkt wanneer het erop aankomt een goed be veiligingsplan te maken", zegt hij. Om zijn grieven wat duidelijker te maken, een absurd voorbeeld: de man weet precies hoe hij een installatie in eikaar moet zetten, maar plaatst deze in het toilet. Een ruimte waar meestal niet zo veel valt weg te -halen en dus ook niet te beveiligen. Of erkenning per se noodzakelijk is, moet elke potentiële klant dus zelf maar uitmaken. Een ding is zeker: zowel met erkende als met niet erkende be drijven zijn goede en slechte ervaringen op te doen. -J 'Alarm moet enkel werken Beh bij inbraak' v t+y-t V V* st s k. De Ooslerhoutse expert Leo van Aart: „Nog steeds nemen veeI bouworgamsattes het niet nauw keurig. Ze bedoelen het soms wel goed, maar de manier waarop er dan weer wordt gewerkt, is veel te eenvoudig voor inbrekers.- foto de stem/johan van gurp Door Rosé Lokhoff DE expert bij uitstek op het gebied van inbraakpreventie is Leo van Aart. Hij is chef technische recher che bij de gemeentepolitie in Oos terhout, waar hij sinds 1964 werkt. Vanaf '69 houdt hij zich bezig met beveiliging ('nu heet het eigenlijk signaleren'). Hij geeft les op de re chercheschool, heeft al enkele boekwerken achter zijn naam staan en zit in de examencommissie voor installateurs. De Amsterdamse politie krijgt les van hem, maar ook in het buitenland wordt naar hem gevraagd. Drie jaar geleden is hij begonnen met het 'dumpen' van zijn kennis naar de regio's om zo van heel wat telefoontjes af te zijn. Niet dat de te lefoon nu hele dagen stil blijft; want Leo van Aart is ook nog eens DE expert op het gebied van afluisterapparatuur en computercriminaliteit. in zijn 'home' op het Oosterhouts poli tiebureau, met kasten en wanden vol ka potte sloten, opengebroken ramen en al lerlei andere voorbeelden van inbrekers- geweld, spuit hij graag zijn kennis. En daarbij valt al snel het begrip 'cumula tieve preventie', een zelf verzonnen woord dat hij ook wel eens vertaalt met 'trapjes-preventie'. Het draait daarbij om de maatregelen die iemand neemt NADAT er bij hem is ingebroken. De eerste trede op het trapje is bijvoorbeeld een nieuw slot op het raam waardoor de dieven zijn binnenge komen. „Dat is heel kenmerkend voor hoe de mensen denken; want dat nieuwe slot is net zo gemakkelijk de volgende keer de zwakke plek. Bij elke inbraak gaat het slachtoffer een trede hoger en daarbij stijgen ook steeds de emoties. Op den duur krijg je de roekeloze maatrege len zoals de valkuilen met speren erin of het onder stroom zetten van de hele wo ning. Tel je nu al die trapjes op, heb je weliswaar een hoop geld uitgegeven, maar is er nog geen degelijke beveiliging ontstaan", legt Leo van Aart uit. Er leven volgens hem nogal wat mis vattingen bij de mensen. Twee daarvan zijn 'als ze binnen willen komen, komen ze dat toch wel' en 'bij mij is niks te ha len'. Allebei de stellingen gaan al lang niet meer op, omdat inbrekers wel dege lijk buiten kunnen worden gehouden en omdat iedereen tegenwoordig wel wat in huis heeft 'om te stelen'. „Nog zo'n misvatting is dat inbrekers per definitie goed zijn voorbereid en, da genlang de woning observeren. In de meeste gevallen wordt gewoon gepro beerd. De leeftijden van de dieven die we pakken, gaan ook steeds naar beneden. Je moet niet schrikken als je knapen van 13 jaar in hun kraag vat", aldus de re chercheur. Een andere categorie vormen volgens hem de 'drugsfiguren'. „Die nemen meer risico's, omdat ze per se iets moeten ge bruiken. Een paar jaar geleden kwam het maar zelden voor dat er werd ingebroken terwijl de bewoners thuis waren, maar nu gebeurt dat steeds vaker." Een belangrijke tip die Leo van Aart in petto heeft voor het geval iemand wakker wordt van een inbreker, is vooral niet de held uit te hangen. „Ga niet naar beneden, maar maak boven lawaai en doe lichten aan. Je bent namelijk altijd in de minderheid. De dikke schroevendraai ers die worden gebruikt om binnen te ko men, zijn gevaarlijke wapens." Nogal wat mensen schaffen een hond aan om inbrekers af te schrikken. Leo van Aart vindt dat fout. Hij vindt ten eerste dat je een dier moet aanschaffen uit liefde. „En dan komt ook nog eens dat een hond 's nachts ook slaapt. Je hoort wel eens van mensen waarbij is in gebroken, dat ze het vreemd vinden. 'Mijn hond blaft altijd. Ze zullen wel gas hebben gebruikt', is dan de reactie. Maar die hond is gewoon duf geweest. Ook de meest agressieve hond doet 's nachts niks. Tenzij hij natuurlijk ^speciaal is op geleid." Volgens de politieman werkt het wel eens, maar dat moet geen reden zijn om een hond te nemen, vindt hij. Veel beter is het te letten op het hang en sluitwerk van een woning. „Nog steeds nemen veel bouworganisaties het niet nauwkeurig. Ze bedoelen het soms wel goed, maar de manier waarop er dan weer wordt gewerkt, is veel te eenvoudig voor inbrekers", vindt hij. Over alarminstallaties kan hij ook veel vertellen, maar het belangrijkste is toch wel dat men te rade gaat bij een erkende installateur. Ten slotte nog de stickers met 'deze woning is elektronisch bevei ligd'. Deze stickers worden namelijk ook al te koop aangeboden. Leo van Aart vindt dat dat ook gerust mag, „maar dan moeten ze er wel 4.000 gulden voor vra-' gen". Hij wil maar gezegd hebben dat er aan zo'n sticker echt wel iets vast moet zitten. Anders verdwijnt het afschrik-ef- fect. Dieven zijn namelijk vaak minder dom dan de man die een peperdure kluis aanschafte voor zijn kostbaarheden, maar de sleutel onder de mat verstop te. Door Rosé Lokhoff „HOE zult u zich voelen wanneer u thuiskomt en er blijkt te zijn inge broken Er gaat een schok door u heen, daar ben ik van overtuigd. Want terwijl u door uw huis loopt, dringt het tot u door dat binnen uw priv'e-gebied volslagen vreemden hebben rondgelopen. De ervaring heeft mij geleerd dat deze bijzonder nare kant van een inbraak bijna als een aanslag op onze persoonlijkheid wordt ervaren. Waardoor wij meer ontsteld raken dan door de diefstal zelf. Want daar zijn we voor verze kerd. En dan te bedenken dat we dit nu eigenlijk zo eenvoudig kunnen voorkomen. Zeker tegenwoordig, nu inbraakbeveiliging zo perfect is Peter van Heijst: „Als je er veel geld instopt, goed niet beveiligen. maar je organisatie is niet goed, dan kun je net - FOTO DE STEM/BEN STEFFBl geworden. En veel minder duur dan vaak wordt gedacht." Het zal duidelijk zijn: bovenstaande tekst komt uit een folder van een bedrijf dat doet aan inbraakbeveiliging, in dit gevai Van Heijst uit Breda. Directeur Pe ter van Heijst probeert op deze manier aandacht te trekken voor zijn produkt; een goede beveiligingsinstallatie. Maar wat is een goede installatie Peter van Heijst: „Eentje die het vooral NIET doet als er GEEN inbrekers zijn". En hij verduidelijkt: „Werken als ze er WEL zijn, doen ze allemaal. Van daar dat wij altijd werken met dure ma terialen, want met tere produkten krijg je onherroepelijk ellende en die is ook altijd enorm groot. Loos alarm, heel de buurt wakker, politie die voor niets komt op draven en de kans bestaat ook nog dat er na de zoveelste keer alarm helemaal nie mand meer reageert." Maar voordat Van Heijst aan een echte installatie begint, zijn er twee an dere zeer belangrijke onderdelen van de beveiliging. Het eerste daarvan is de organisatie. En daar valt heel veel onder. Het begint bijvoorbeeld al met het open laten staan van een raam bij particulieren en eindigt bij een waarschuwingsadres bij bedrij ven. „Als je er veel geld instopt, maar je at de een als kunst, vermaak of literatuur bestempelt en de ander veroordeelt als pornografie, is in de Verenigde Staten inzet van een felle discussie geworden. Behoudende religieuze groeperingen, zoals de 'Moral Majority' van Jerry Falwell, hebben campagnes gelanceerd om de verkoop van Playboy, Penthouse en andere tijdschriften die vrouwelijk naakt aan de man brengen, stop te zetten. Door Michael Roddy, Associated Press Een landelijke supermarktketen heeft Penthouse en Playboy inmid dels verwijderd uit zijn filialen, maar stelt dat de maatregel geheel losstaat van de anti-pornocampag- ne. In de omgeving van Times Square in New York. waar massagesalons en soortgelijke gelegenheden tot voor en kele jaren een bloeiend bestaan leidden, zijn met steun van het stadsbestuur tien tallen instituten weggesaneerd. Een door president Reagan ingestelde Nationale Commissie inzake Pornogra fie maakt een studie van de omvang van het probleem en zal komende zomer ver slag uitbrengen van haar bevindingen. De commissie zal tevens aanbevelingen doen over wettelijke regelingen inzake pornografie. De anti-porno-beweging lijkt steeds sterker te komen staan. De conserva tieve religieuze leiders als Falwell, die pornografie volstrekt afwijzen, vinden een gewillig oor in het Witte Huis. Toen Reagan de oprichting van de pornogra fiecommissie bekend maakte, zei hij dat „het tijd wordt om onder ogen te zien dat harde pornografie een misdaad is die niet zonder slachtoffers blijft." De Amerikaanse burgerrechtenbewe ging ACLU, die zich via een proces toe gang verschafte tot de gegevens die de commissie verzameld heeft, maakt zich zorgen dat de commissie met aanbeve lingen zal komen die een inbreuk vor men op de persoonlijke vrijheid. De ACLU vreest dat de commissie maatregelen zal voorstellen om sexpro- gramma's via satelliet- en kabeltelevisie aan banden te leggen, producenten van pornofilms en acteurs te vervolgen op grond van anti-prostitutiewetten en een geautomatiseerd databestand op te zet ten voor justitiële onderzoeken naar sex- misdrijven. „Met een dergelijke strikte wetstoe passing zullen mensen zich nauwelijks meer spontaan durven uiten over sexua- liteit", meent Barry Lynn, een juridisch adviseur van de ACLU in Washington. Een definitie van wat pornografie nu precies behelst is een van de kernvraag stukken in de huidige controverse. Vol gens Lynn is pornografie „een kwestie van smaak". Zijn organisatie staat ach ter acties die zich richten tegen kinder porno, voorzover het de produktie ervan betreft. Mensen die dit soort pubücaties willen verzamelen, moeten dat zelf we ten, vindt de ACLU. Dominee Donald Wildmon, de voor zitter van de Nationale Stichting voor Fatsoen in Tupelo, Mississipi, die even eens zitting heeft in de presidentiële commissie definieert pornografie aan de hand van voorbeelden. Films als 'Deb bie does Dallas' en 'Deep throat' gaan naar zijn opvatting alle fatsoensperken te buiten. Het pornografie-vraagstuk heeft twee spalt gezaaid in de Amerikaanse femi nistische beweging. Betty Friedan, de oprichtster van de nationale vrouwenor ganisatie NOW, verklaarde in januari op een persconferentie dat anti-pornogra- fiewetgeving een inbreuk op de burger rechten vormt. De organisatie die zij oprichtte heeft nu echter de strijd tegen de pornografie tot een van haar belangrijkste actiepun ten verheven. Op haar nationale jaarver gadering in New Orleans nam de NOW vorig jaar een motie aan, waarin porno grafie veroordeeld werd, omdat het „sexueel geweld uitlokt en in toene mende mate aanzet tot mishandeling en verkrachting en gedwongen prostitutie door vrouwen en kinderen." organisatie is niet goed, dan kun je net zo goed niet beveiligen", vindt Van Heijst. Het tweede punt vormen de bouwkun dige voorzieningen; de inbraakveilige sloten op deuren en ramen, de die venklauwen en alle andere 'hindernis sen'. Want: hoe langer het duurt voordat de begeerde buit kan worden gepakt, hoe eerder de dief afhaakt. Peter van Heijst: „Er zijn natuurlijk inbrekers die grof geweld niet schuwen en dan heb je pech, maar in ieder geval heb je je best gedaan." „Denk je nu dat je voor je gevoel nog niet genoeg hebt gedaan om inbrekers buiten te houden, dan schaf je een instal latie aan die signaleert dat er zo'n vent binnenkomt. En dan word ik er dus bij geroepen." Peter van Heijst beseft dat hij met het beveiligen niets doet aan het maatschap pelijk probleem zelf. Hij 'beschermt' slechts iets of iemand, maar wil dat wel zo goed mogelijk doen. „Elke installatie heeft drie onderdelen: een centrale, detectiemiddelen en wat ge beurt er als het alarm afgaat. Wij plaat sen standaard een sirene binnen. De in breker weet dan dat hij gesnapt is en mag zelf beslissen of hij weggaat of blijft. Zo'n ding hangen we dus helemaal nooit buiten, want dan scheep je de buurt op met jouw probleem. Daarnaast is er een transmissie die opbelt naar een van de vele particuliere meldkamers in het land. Dat was tot voor kort erg prijzig, maar de komst van de micro-processor heeft dat veranderd." De detectiemiddelen variëren van alarm bij het verbreken van een draad, tot infra-rode en ultra-sone detectors. Zij geven alles door aan de centrale en deze zorgt dat de meldkamer iemand waar schuwt: politie of eigenaar. Het kan na tuurlijk veel duurder, maar, al voor rond de 1500 gulden kan een woning uitste kend worden beveiligd. Niemand kan er dan dus nog onuitge nodigd binnen. Behalve uiteraard degene die de boel heeft geïnstalleerd. Je hoort het wel eens: ik doe het liever zelf, want misschien is zo'n monteur niet te ver trouwen. Maar volgens Van Heijst ko men er in de praktijk geen kwaadwil lende monteurs voor. „De vent die dat doet, is gewoon heel dom. Als er een installatie wordt gesabo teerd, gaat er (figuurlijk dan) meteen een lampje bij je branden", aldus Peter van Heijst. Zijn monteurs zijn bovendien allemaal binnengekomen met een aanbeveling en moeten elk jaar een bewijs van goed ge drag overleggen. Daarnaast moeten ze allemaal een verklaring meebrengen waarin een derde zich garant stelt. „Ik zeg altijd: jullie worden bij het spek gezet, en dat worden ze vaak ook echt, dus moeten we elkaar onderling in de gaten houden. Honderd procent ga rantie kan ik echter nooit geven. Als iemand me dan ook zwart op wit vraagt te verklaren dat mijn personeel safe is, weiger ik de opdracht." favo Son Door Raoul van den Booren BERGEN - Wanneer vanavond de eerste ac- coorden uit de orkest bak in het Noorse Ber gen opklinken, zullen naar schatting 500 mil- 1 joen mensen aan de beeldbuis gekluisterd zitten. Hoewel de kritiek op het Eurovisie Song- festival ieder jaar groeit i en de waardering af neemt, blijft het festijn van de lichte muze nog altijd een mediaspekta kel van de eerste orde. De Noorse televisie zal dan ook stevig uitpak ken om het evenement in de Europese huiska mers te brengen. Twaalf tv-camera's, 270 me- ij dewerkers, kilometers kabel [en honderden lampen moeten de tv-uitzending vlekkeloos J doen verlopen. Speciaal voor I deze gelegenheid hebben de Noorse televisie en PTT de modernste apparatuur aange- schaft waarmee ze tot het jaar 2000 vooruit kunnen. Totale kosten: vier miljoen gulden. Waar het al die miljoenen kijkers vooral om te doen is f zijn de 23 zangeressen en 13 j zangers uit 20 landen die van- avond om de hoogste noot zin- f gen met als onbetwist hoogte- s punt: de puntentelling. Want iedereen is het er wel over eens dat het zenuwslopende moment waarop de juryleden in de diverse landen gebeld worden het geheime recept is dat het songfestivalcircus al 31 jaar draaiende houdt. Niet de S liedjes, maar de spanning tij- I dens het tellen van de punten J j brengt al die miljoenen tv-kij- 1 kers op het puntje van hun I stoel. Het songfestival speelt zichl I dit keer af in de Grieghalle.l j een grote concertzaal genoemd I [naar de in Bergen geboren! componist Edvard Grieg diel nooit vermoed zal hebben datl l.zijn naam nog eens aan eenl j dergelijk lichte muziekfestijnl I verbonden zou worden. De hall [biedt plaats aan 1800 bezoe-| I kers maar die zullen van-l I avond slechts aanwezig zijnl I om de liedjes te voorzien vanl I handgeklap. j Bobbysocks Het is voor het eerst dat het I Eurovisiespektakel plaats- I vindt in Noorwegen. Dat is té Idanken aan de overwinning lyan de Bobbysocks vorig jaan Jin buurland Zweden met 'nell r nummer 'Let It Swing'. Var d't meisjesduo is sindsdien ■weinig meer vernomen, maar Noorwegen is er maar watL trots op het 31-ste festival bin-I 'nen haar grenzen te hebbenf |De stad Bergen en haar 260.001 ■inwoners zijn er al wekenlang Door Tom Smeets Voor het laatst presenteer'' INrnvi.ec vanavond haal xvcKV-showtje en uiteraarJ maakt ze dankbaar van did m„Ü8.enheid sebruik een num mer te vertolken van haar nei step' "1611 nieuwe iP. 'On heb gewoon geko Izen voor een beet;je meer r .™lge aanpak. Ik heb ook eel Ëeol H P™,ducer gekregen, dil 'Ik d[ndehjk P°P-gericht iJ 'derih» ,eigenliJ'k met dl lp al een iets anderJ g£7n *r ®a"pak. Ik vind da pin JJ"ltuitxon> een overbrugl tiezf 'x/i SCn de eerste IP's er Enaai is het er hel® E-aalV Pmen zoals ik h4 graag wilde." I Ze heeft een duidelijke mei

de Stem | 1986 | | pagina 32