UIT VISSER NEERLANDIA-FONDS Vituen Aloude traditie en kleurrijke stoet Eis acht maanden voor overval op Motel Goes Zeeuws Landschap krijgt geen subsidie voor koop van Zuidgors VAN ZEELAND politierapport Biervliet Sluiskil Philippine Sas van Gent tylette scho&d&i, voor moeilijke voeten. Ook voor steunzolen. examens BLOEDPROCESSIE BRUGGE markten STATEN STEKEN STOKJE VOOR FEES TNATUURBESCHERMERS A55 ZATERDAG 3 ME11986 T16 PAGINA ZEELAND 3 LLEGEA" Iter). Van 7-17 mtr. met 1 ligplaatsen. Vr.prosp.: fcg 320687. JLEN kau v.a. 165,- retour. 019 ot 04108-6784. |end- s heeft 6n de pver- plen. (als >35, dicht |inder- ptte, ■e- ilande- li en |as l V [reerd Tiet It van het karen, [jstus het brem- ■vliegtui- Vpmgs O ill B. V. vormt een onder van het wereldomvattende ill-concerndat zich o.m. ghoudt met handel in, lag, verwerking en ver- ?ping van granen, olie- en, eetbare oliën, derivaten aanverwante produkten. concern is één van de otste leveranciers van ndstoffen voor de dingsmiddelenindustrie, Is veevoederfabrieken, de alindustrie, brouwerijen en tilleerderijen, margarine- en meelfabrieken. In Nederland ft Cargill vestigingen in nsterdam, Bergen op Zoom Botlek, waar respectievelijk ernationale handelsactivi- \ten plaatsvinden en fabrieken wn voor de verwerking van jabonen, sojameel, zonne- oemzaad, mais en eetbare Prijs voor gids over Vlaams krekengebied Van onze correspondente MIDDELBURG - Een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, eiste officier van justi tie mr. Boogers vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tegen twee jongemannen (de 22-jarige O.B. uit Schore en de 18-jarige S.B. uit Goes) die in de nacht van 11 op 12 februari een roofover val pleegden op 'Motel Goes'. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - In het gemeentehuis in Sas van Gent is gistermiddag de Visser Neerlan- dia-prijs uitgereikt aan de auteurs van een toeristische en wetenschappelijk verant woorde gids over het grensoverschrijdende Vlaamse krekengebied. De prijs, groot 7.500,-, kwam in handen van prof. H. Gijsels van de rijksuniversiteit Gent, die een team van wetenschappelijk geschoolde, maar werkloze auteurs aanvoerde. Namens het Algemeen Ne derlands Verbond (ANV) was M. Heida, voormalig school hoofd in Zaamslag, naar Sas van Gent gekomen om er de prijs uit te reiken. Het ANV beheert de erfenis van de ju rist Herman Lodewijk Alex- j ander Visser, die bij zijn over lijden in 1943 de helft van zijn vermogen beschikbaar stelde om prijzen toe te kennen voor I opmerkelijke prestaties op cultureel gebied. De uitgave van de gids is volgens Heida zo'n prestatie, vooral vanwege het grensoverschrijdend ka rakter. Hij twijfelde er niet aan dat er op dat vlak voor zijn ANV nog veel werk aan de winkel is. „We hebben de integratie- weg noord-zuid w nog niet volledig afgelegd." Professor Gijsels stond ge ruime tijd stil bij de ondertitel Plaatselijk nieuws Afgelast - Het bezoek aan de rk parochie van deken J. Aarts, gepland voor vandaag en morgen, gaat wegens om- i standigheden niet door. Als volgende data zijn nu vastge steld zatertdag 5 en zondag 6 Ijuli. Hengelen - Zeehengelclub Sluiskil (ZCS) houdt morgen (zondag) voor haar leden een clubwedstrijd in zeehengelen. Gevist wordt in de Wester- schelde nabij de Terneuzense watertoren van 11 tot 14 uur. Koninginnedag - Het Oranje comité in Philippine had voensdag succes met een af twisselend programma. Voor de jeugd waren er spelletjes en een puzzeltocht, met muziek. De bejaarden hadden hun eigen middag, terwijl een de- nonstratie met politiehonden yeel publiek trok. Een zes kamp tussen Philippiense ploegen werd een waterballet, gewonnen door tennisclub Philten voor biljartclub Mari- net en De Zwaan (winnaar van vorig jaar). Een Oranjebal in de Meerpaal sloot het feest af Maandag 5 mei worden er vanaf 10.30 uur in de Meerpaal films vertoond. evrijdingsdag - Maandag vordt om 14.30 uur op het Sportterrein een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elf tal van de voetbalvereniging Tokkelaars en het Veronica Irtiestenteam. De opbrengst fomt ten goede aan de vereni- [ing van het gehandicapte bnd. In het Veronicateam elen mee Albert West en Koos Alberts. De toegansprijs s F 2.50. Vrouwenbeweging NKV - De asse leden van de vrouwen- eweging NKV houden dins- Sag 6 mei een jaarvergadering |n De Engelenroos, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staan pnder meer een bestuursver kiezing, het financieel verslag ^an de penningmeester en de enoeming van een nieuwe ascontrolecommissie. Daar- haast krijgen de leden de gele genheid nieuwe ideeën aan te iragen voor het komende sei- en. Ter afwisseling van de ërieuze agendapunten ver- jorgt Maas Modes uit Sas van pent een modeshow. Tot slot ouden de NKV-dames nog en loterij. Nieuwstraat 14 - Made Tel. 01626 - 2631 De Nederlandse Organisatie van Muziekleraren (NOM) hield in Utrecht weer het lan delijk examen. Zowel op het theoretische als het praktische vlak werden de leerlingen van mevrouw J. Aarsen uit Sluis kil stevig aan de tand gevoeld. Het examen bevat tien vak ken. Dat het examen voor de leerlingen als lerares een groot succes was bleek uit de bijzon der goede resultaten. De geslaagden zijn: Orgel graad 1: Martine de Zeeuw, Mirjam de Pooter en Jurgen Tacq. Orgel graad 3: Emiel van Ham, Ellen van Dieren- donck en Pieter Wieland. Or gel graad 4: A. van Oorschot. Orgel graad 5: M. de Mulk- Van Overeem, Miriam Jonk man, Silvia Vantricht en Bet- tina van de Berge. Dwarsfluit graad 1: Debby de Feyter, Wunny Kluwen, Anne Nieu- welink, Veerle Morgenstern en Sandra Doesburg. Dwarsfluit graad 2: M. de Mul-Van Over eem, Marieke Droge, Jeanet van de Velde en Angela Boer. Akkordeon graad 1: Angela Groosman en Petra de Pooter. Akkordeon graad 2: Petra de Pooter. Akkordeon graad 3: Mevrouw J. de Pooter-Van de Vrede. Akkordeon graad 5: M. de Mul Van Overeem. M. Heida (links) reikt de prijs uit aan professor Gijsels van de door uitgeverij Lannoo uit Tielt mogelijk gemaakte gids, 'langs Spaanse forten en Staatse schansen'. De gids leidt volgens hem langs 'de ge stolde Spaanse frontlijn, met forten en schansen aan weers zijden, ten tijde van de tach tigjarige oorlog'. „Die lijn, die tijd verklaart nu nog heel wat grenzen," zei Gijsels, als voor beeld het verschil tussen het protestantse Axel en het ka tholieke Hulst aanhalend. Ook benadrukte hij het be lang van natuurbeheer, waar van Nederland meer en eerder was doordrongen dan Belgie. Het in '83 gestarte Vlaamse In stituut voor Natuurbeheer staat nog altijd in de kinder schoenen. Uitgever Godfried Lannoo was trots op het veer tiende deel in zijn toeristische serie en citeerde met genoegen premier Martens, zoals die bijna lyrisch het krekengebied beschreef. Waarom de prijsuitreiking plaatsvond in Sas van Gent - met prominente Nederlandse en Vlaamse gasten- werd zeer - FOTO DE STEM COR J. DE BOER duidelijk gemaakt door burge meester W. Dusarduyn: „85 procent van onze inwoners is Zeeuws-Vlaams, tien procent is Vlaanderen-Vlaams, vijf procent anders Vlaams, maar die worden binnen enkele ja ren ook Zeeuws-Vlaams." Volgens hem zoeken velen al lerlei goeds 'over de schreve' en heeft de gemeente een aan tal goede uitwisselingen met Vlaamse buurgemeenten (Zei- zate, Assenede) en met het Frans-Vlaamse Belle. Dusar duyn: 'Daarom Sas'. Het plan om de nachtportier van het motel te overvallen werd beraamd na een mis lukte poging tot inbraak in een woning in 's Gravenpolder. De woning behoorde toe aan de buren van een 16-jarig vrien dinnetje, dat onmiddellijk 'in' was voor de expeditie naar het motel. Gewapend met een (plastic speelgoed-) pistool en een mes ging het drietal op pad, waarna het meisje bij het mo tel aanbelde 'om de portier eerst wat af te leiden'. Vervol gens kreeg de portier eerst het pistool en daarna het mes te gen hoofd en lichaam gedrukt en werd hem duidelijk ge maakt onmiddellijk met de sleutel van de kluis over de brug te komen, omdat hij an ders zou worden doodgescho ten dan wel neergestoken. Na herhaalde dreigementen bleek dat de portier echt niet wist waar de sleutel was. Toen stelde het drietal zich maar te vreden met de video-recorder, wat geld (180 gulden), toiletar tikelen en een haarföhn. 'Voor alle zekerheid' werd de portier tenslotte met gebonden han den in een kast opgesloten. De video-recorder werd de dag daarop onmiddellijk ge ruild tegen een pakje heroïne, de toiletartikelen en de föhn werden later teruggevonden bij het meisje dat voor haar aandeel in de overval Intussen door de kinderrechter is ver oordeeld tot drie maanden. O. verklaarde later de over val gepleegd te hebben omdat hij op dat moment dringend om geld verlegen zat om he roïne te kunnen kopen. S. had aOES - CNV - Het CNV-district Zeeland houdt op dinsdag 6 F®1 vergadering. Men bespreekt dan onder meer het werk- h t Aa °m kwaliteit van de arbeid'. Ook het derde deel van let CNV-woonlastenonderzoek passeert de revue. Het CNV gaf T Jaar hulp aan 421 mensen bij het invullen van belastingfor mulieren, 50 meer dan vorig jaar. Dodenherdenking - Op de Franse militaire be- iilitJ- KaPe"e, laatste rustplaats van een aantal Franse w die sneuvelden tijdens de meidagen van 140, vindt za- aa J^ei om 14.00 uur een sobere dodenherdenking plaats in tal n van de Franse ambassadeur in ons land. Een aan- 'ze hwdCTiking bif1Smede 6611 delegatie uit °rry la Ville zal uitIT4?aa'^yRti Vrouwenraad - Mevrouw A. Westhoff-Hubée L" ludejburg is de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Vrou- Uav? 's mevrouw d. Bloos-Steenhuizen opgevolgd, die de •oow 16 ach!->aar lanë geleid heeft. In die periode groeide de firn,6"1"3 uit tot overleg- en samenwerkinsorgaan van an h Se vrouwen°rganisaties dat zich met steeds meer facetten anirJi samenleving ging bezighouden. Uiteindelijk kon men, 1 een provinciale subsidie, ook een beroepskracht in enst nemen. Jezus bezwijkt onderzijn last Van onze correspondente BRUGGE - Een van de oudste processies in Europa, de Heilig Bloedprocessie in Brugge, trekt op Hemelvaartdag weer door de stra ten van de Westvlaamse hoofdstad, die een uitgelezen achtergrond vormt voor dit unieke gebeuren. Die dag worden de vlaggen uitgestoken en viert Brugge feest. Als geen ander weten de bewoners een aloude traditie weer tot leven te brengen. De reien krijgen een sprookjes achtige verlichting en de historische gebou wen ademen de sfeer van de Middeleeuwen. De tijd wordt stilgezet en de toeschouwers beleven weer de gebeurtenissen die zeven eeuwen geleden in deze Vlaamse havenstad plaatsvonden. De oorsprong van de Brugse Heilig Bloed processie ligt in de luisterrijke Middeleeu wen. Graaf Diederik van de Elzas bracht, na de tweede kruistocht, in 1150 één van de kostbaarste relikwieën mee uit het Heilig land: enkele druppels bloed van Jezus Christus. Deze relikwie werd overgebracht naar de Bloedkapel en door de Edele Con frérie bewaard en beschermd. Ambachtlsie- den en Gildebroeders namen elk jaar met de kerkelijke overheid deel aan de ommegang rondom de stadsomheining. Uit deze rond gang is de jaarlijkse processie ontstaan. In het verleden een geanimeerd en kleurrijk gebeuren en ook nu nog een grandioos schouwspel. Het volksleven van de histo risch rijke stad werd er op ludieke wijze in verwerkt. Donderdag 8 mei vertrekt de stoet, die uit twee delen bestaat, om 15.00 uur bij 't Zand. De doortocht op elk punt van de route duurt ongeveer anderhalf uur. Er zijn tribunes en zitbanken opgesteld (200 Bfrs), maar velen volgen het gebeuren staande langs het af te leggen parkoers. De huidige processie toont in het eerste deel een aantal feiten uit het bijbelverhaal, van de roeping van Abraham tot de uitzen ding van de apostelen. Alles wordt uitge beeld, gesproken en gezongen in een opeen volging van kleurige figuren, groepen en wagens, zoals gebeurde in de Gouden Eeuw in Brugge met ambachten, broederschappen en vreemde koopmansgilden. Het tweede deel toont de intrede van de Graaf van Vlaanderen en zijn gevolg. Een machtige tafereel is de optocht van het jui chende volk dat voor de stedelijke reliek schrijnen loopt en overweldigend het zang koor van de grafelijke kerk dat de gouden Schrijn van het kostbaar bloed begeleidt. Een in alle opzichten uniek evenement dat door duizenden elk jaar wordt bekeken. De Belgische spoorwegen verlenen vijftig pro cent reductie aan de reizigers die naar de Bloedprocessie gaan. Voor meer informatie Dienst van Toerisme, Markt 7 te Brugge. Het hoofd van de H. Johannes de Doper - FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER BRESKENS - In de Prins Bernhardlaan ontstond een frontale aanrijding tussen A.S.v.d. L. uit Breskens en H.C.C. ook uit Breskens. Dit gebeurde toen V.d.L. vanuit de Parklaan de Prins Bernhard- laan kwam inrijden op het moment dat de ander er kwam uitrijden. I BRESKENS - Aan de Kiewèg is in een zomerwoning van de Duitser H.H. ingebroken. Deze inbraak is gepleegd tussen vo rig jaar november en thans 1 i mei, toen de familie terug in hun woning kwam. Er worden vele huishoudelijke artikelen vermist, beddegoed en kle ding. GOES - De 76-jarige M. J. uit meegedaan omdat net meisje hierop had aangedrongen en hij tegenover haar en zijn oudere maat niet wilde 'ai- gaan'. Maar eigenlijk gaat het hier om de problematiek van de Hoogezand en de 56-jarige A. tweede generatie buitenlan ders, aldus officier van justitie mr. Boogers, hiermee aanslui tend op het rapport van de re classering. Ook de raadslieden van de overvallers gingen diep in op deze problematiek, die het voor kinderen van de eer ste generatie gastarbeiders moeilij k maakt zich staande te houden tussen twee culturen. O. had sinds kort kennis ge maakt met de heroïne en was blij dat hij in de gevangenis gedwongen had moeten afkic ken. Intussen is hij vrij van drugs en zijn vroegere werk gever heeft zich bereid ver klaard hem, na het uitzitten van de straf, terug te nemen. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. AMSTERDAM, 2 mei - In bintje 50mm van de oogst 1985 werden 401 contracten verhandeld voor leve ring mei bij een prijs van 25,90 tot 25,20 per 100 kg, de stemming was goed prijshoudend. Van de oogst 1986 waren het 59 contracten tegen ƒ29,50 tot ƒ29,40 voor leve ring april. De stemming was hier prijshoudend. J. uit Goes zijn gistermiddag gewond geraakt bij een ver keersongeluk in Etten-Leur. Beiden zijn opgenomen in een ziekenhuis in Breda. M. J. heeft een zware kneuzing van de rug en A. J. liep letsel op aan beide knieën. Het tweetal zat in de auto van C. J. uit Goes die op de A58 werd aan- gereden. Terwijl J. afremde voor een rij auto's die voor het i verkeerslicht stond, werd hij van achteren aangereden door de auto van M. D. (38) uit Nieuwedijk. De klap was zo hevig dat de twee bekneld raakten in de auto. Zij moes ten door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. Beide auto's zijn total loss. OOSTBÜRG - Op de Lange- herenstraat is de wielrijder D.J.R.S. uit Hoofdplaat bij een aanrijding gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. De bromfietser J.R. uit Oost burg liep enige schrammen op bij deze aanrijding. Dit gebeurde toen een drie tal wielrijders die op het fiets pad reden ingehaald werden door de bromfietser. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Een statenmeerderheid heeft gisteren een punt gezet achter de aspiraties van de Stichting Het Zeeuwse Landschap om het bijna 163 ha grote schor- en slikgebied Zuid gors bij Ellewoutsdijk aan te kopen. CDA, VVD, SGP en RPF/ GPV en PSP/CPN lieten zich niets gelegen liggen aan de 'te gemoetkomingen', waarmee de stichting de afgelopen we ken nog geprobeerd heeft de benodigde provinciale subsi die in de wacht te slepen. Een compromis-voorstel van de PvdA leed schipbreuk. Het kreeg slechts steun van D66, PPR/EVP en C. van Beekom, het enige WD-statenlid dat de aankoop van het natuurge bied door een natuurbeheers- organisatie belangrijker vindt dan alle bezwaren die er tegen de transactie zijn ingebracht. Zoals gemeld zag de provin cie zich voor het blok gesteld door de eigenaar van het ge bied, baron J. van Tuijll van Serooskerken, die het bezit vijf jaar geleden kocht toen hij nog voorzitter was van Het Zeeuwse Landschap. Volgens eerder gemaakte afspraken over invloedssferen is de Ver eniging tot Behoud van Na tuurmonumenten de aange wezen instelling die het na tuurgebied middels aankoop zou moeten veilig stellen. Laatste wens Maar de baron weigert met deze vereniging zaken te doen. Hij zou zich daarbij gebonden achten aan een 'laatste wens' van de vorige eigenaar. Gede puteerde Staten echter voelen er niets voor om van de af spraken over 'invloedssferen' af te wijken, temeer daar dit in het onderhavige geval na delige financiële consequen ties voor de provincie met zich mee zou brengen. De provincie draait name lijk op voor de beheerskosten die Het Zeeuwse Landschap maakt. Voor het beheer van het Zuidgors zou de provincie jaarlijks 8.000 tot 12.000 gulden op tafel moeten blijven leggen. Beheer door Natuurmonu menten daarentegen zou voor rekening komen van het Rijk. Problemen heeft men ook met de prijs die de barort vraagt en met diens claim op levenslang jachtrecht, zowel voor zichzelf als voor zijn zoon. De baron kocht het ter rein destijds voor 440.000 gul den en wil er nu 500.000 gulden voor hebben. Het levenslange jachtrecht wil hij desnoods in ruilen tegen de somma van 30.000 gulden. Nadat Gedeputeerde Staten duidelijk hadden gemaakt niet met de gebruikelijke aankoop subsidie (de helft van de aan koopsom) over de brug te zul len komen, maakte Het Zeeuwse Landschap bekend dat vogelbeschermers 30.000 gulden op tafel zullen leggen voor de afkoop van het jacht recht en dat het beheer zal worden bekostigd uit dona- teursgelden. De eerstverantwoordelijke gedeputeerde, E. Maris-Koster (WD) sprak gisteren haar be vreemding over dat laatste uit. Ze zei te verwachten dat de stichting dan later wel weer bij de provincie aan zou ko men kloppen met het verzoek om een hogere exploïtatiesbu- sidie. Voorwaarde PvdA-woordvoerder H. Ve nekamp probeerde de zaak te vergeefs te redden.Hij stelde voor aan de aankoopsubsidie te voorwaarde te verbinden dat Het Zeeuwse Landschap elders om niet een evengroot gebied aan Natuurmonumen ten afstaat, maar hij kreeg daarvoor lang niet voldoende handen op elkaar, ook niet na een schorsing van de vergade ring. Een dergelijke 'uitruil', al dus gedeputeerde Maris-Kos ter, zou weer in strijd zijn met een doelmatigheidsbeginsel. Het Zuidgors ligt namelijkver uit de buurt van andere bezit tingen van Het Zeeuwse Landschap, terwijl Natuur monumenten er bij wijze van spreken al op de stoep zit. Waar Venekamp en ook D66-woordvoerder A. Dij kwel er nadrukkelijk voor pleitten het gebied 'hoe dan ook veilig te stellen', opperden J. Henne- keij (WD) en A. Dek (CDA) dat door aankoop en beheer niet veel kan worden toege voegd aan de reeds bestaande bescherming van het gebied. Dek verwees daarbij naar streekplan, bestemmingsplan en het Westerschelde-water dat de helft van het gebied twee keer per etmaal over spoelt. Kortom: men wilde niet wijken voor 'chantage' en stelde dat betrokkenen zich maar gewoon aan afspraken dienen te houden. Kritiek kreeg Het Zeeuwse Landschap ook te verwerken op de manier waarop de stich ting met de 'beheersjacht' om gaat. J. Dupré (PSP/CPN)„Ik ben vaak bang dat Het Zeeuwse Landschap een fi liaal is van de Nederlandse Jagers vereniging." De staten namen zich voor om over het jachtbeleid nog eens een har tig woordje te spreken.

de Stem | 1986 | | pagina 23