Hans Jorritsma: „Er moet gewoon harder getraind worden fmun tapijt)' HOCKEYBOND KIEST VOOR KOERSWIJZIGING 1ouwels TON HARMSEN REKENT OP HOOPVOLLE TOEKOMST AJAX EN ORANJE UWELS- >SEN en is al vele jaren LLE ANDEREN" jms ZEEUW tande, Groenendijk 8-1465 ■N en Je zult toevallig maar grijze vloerbedekking nodig hebben1 Bi/ ons keuze uit zo n 32 rollen gri/sj|| IS TOCH GOEDKOPER AMSTERDAM - Ajax mag dan bijna ont troond zijn als landskampioen, Ton Harm sen weigert van een mislukt seizoen te spre ken. Een titel is voor hem niet zaligmakend, wat telt zijn de mate waarin het team zich ontwikkelt en de publieke belangstelling. „De mensen moeten eens gaan beseffen dat Ajax niet ieder jaar kampioen kan worden. Het is niet goed wanneer je elk jaar de titel pakt, dat is niet stimulerend voor het gehele Nederlandse voetbal. Natuurlijk willen we als eerste eindigen, maar dat is geen halszaak". 'PSV slecht voorbeeld' Ton Harmsen (rechts) neemt namens zijn club een paar prijzen in ontvangst. gang blijven. Wielrennen is bovendien een individuele sport, dan moet je wel". „Ik kan niet oordelen of de sponsors er meer eisen van de sporters. Het is in ieder geval een feit dat in de voet ballerij grotere bedragen omgaan dan in de wielren nerij. Er zijn clubs waar spelers, in tegenstelling tot die van ons, wel van een sponsor zijn". „Feyenoord en vooral PSV zijn wat dat betreft slechte voorbeelden. Ik denk dat een sponsor als Philips niet zo'n invloed mag hebben. Dat zal bij Ajax in ieder geval nooit mogelijk zijn, wat heb je dan als bestuur nog in te bren gen? Laten we dit voorop stellen: je kunt geen elftal kopen. Ik heb in een inter view voor een landelijk och tendblad tegen meneer Ruts (zijn collega-voorzitter bij PSV) gezegd dat PSV eens met eigen kweek moet ko men. Daar heeft-ie twee, drie weken later in diezelfde krant op gereageerd door te stellen dat zijn club zo'n perfecte jeugdopleiding heeft. Nou, ik zou ze graag willen zien, die talenten. Die jongens zijn er namelijk niet, want ook zo'n Frans van Rooy stelt natuurlijk niets voor". „Met andere woorden: PSV moet dus kopen. Dat is voor Philips als sponsor na tuurlijk leuk, zo lang je meedoet met die naam op een shirt. Voor het Neder lands voetbal is het niet zo'n goede zaak, want buitenlan ders voegen aan het Neder lands voetbal in wezen niets toe. Bovendien gaan zich er steeds meer clubs tegen af zetten". Op de langere termijn ge looft Harmsen dat PSV bak zeil zal halen met zijn hui dige kooplustige optreden. „Alles wat in Italië en Spanje kan, kan hier abso luut niet. Zo simpel ligt dat. Daèfr worden gigantische salarissen betaald, die kan zelfs Philips niet op tafel brengen. Bovendien kun je die jongens toch niet vast houden. Als ik nou Van Bas ten vijfhonderdduizend gul den geef, wat houdt hij er dan van over? Honderd veertigduizend gulden. Het belastingklimaat is nu een maal zo". „Het is alleen de vraag hoe lang het Italiaanse voet bal met bijna vierhonderd miljoen gulden schuld en het Spaanse voetbal met onge veer driehonderden vijftig miljoen gulden in de rode cijfers kan blijven draaien. Hoe lang accepteren de UEFA en de banken dat nog. De wal keert het schip, maar wanneer". Voorlopig lijkt het 'Grote Geld' de Ajax-spelers naar het buitenland lokken. Ge regeld staan makelaars en vertegenwoordigers van clubs op de stoep of op de tribune in Amsterdam om van hun belangstelling voor de een of andere speler blijk te geven. „Het is inderdaad wel eens frustrerend als je weer een speler moet laten gaan, maar je moet er mee leren leven. Het bouwen aan een team wordt dan inder daad moeilijk", erkent Harmsen. „Het is alleen jammer dat je in de voetballerij pas laat je gelijk krijgt. We hebben een gevecht gehad met Man chester United om Jesper Olsen. Toen ik hem vertelde 'jongen, je gaat onder in het geweld daar', wilde hij het niet aannemen. En kijk nu eens hoe vaak Jesper speelt. Van de spelers die bij ons zijn weggegaan, zijn er el ders niet zo veel geslaagd. Wim Kieft is een uitzonde ring, Ruud Krol, Johan Cruyff en Johan Neeskens ook. Er zijn er echter ook een heleboel waarvan je nooit meer iets hoort. Hetzelfde gaat op voor de trainers. Brom bijvoorbeeld, wat heeft hij na de periode bij ons gepresteerd? En wat Beenhakker en De Mos pa raat maken, moeten we nog afwachten". Beenhakker, de naam is gevallen. De rossige oefen- meester voerde kritiek van Harmsen aan zijn adres als oficiële reden op voor zijn besluit om te vertrekken. 'Uitspraken van Harmsen hebben mijn autoriteit ge schaad'; zo stelde Beenhak ker. De directeur van een bedrijf in verwarmingsap- partuur kan er niet mee zit ten: „Kijk, wanneer ik in een telefoongesprek met een journalist vertel dat ik Beenhakker een ordinaire schreeuwerd vind en dat iedereen dat zo breed uit meet, nou, dat vind ik dan een lachertje. En dat Been hakker door mijn woorden geschokt is, vind ik een nog groter lachertje". „Hij heeft toch bewezen het niet te kunnen. In de wedstrijd Nederland - Bel gië had hij moeten ingrijpen toen het 2-0 stond. Dat heeft hij verzuimd en dat neem ik hem kwalijk. Dan moet hij niet in de wandelgangen zeggen: 'die jongens hebben er niet alles aan gedaan' en 'ik ga weer heel gauw naar een club toe'. Over Beenhakkers opvol ger, Rinus Michels, is Harm sen een en al lof. Hij ziet in hem één van de weinige per soonlijkheden onder de vele voetbaltrainers. „Johan en Wim van Hanegem zijn dat ook. En de rest? Aangeleerde Temeuzen -12551 \aalbareprijs ïenheidskleding lEert eksklusieve I kollektie bruids- en gelegenheidsstoffen die ook op maat worden geknipt Idag gesloten) Door Hans Janssen Door Jean Nelissen AMSTERDAM - Juist ten tijde van het debacle in Karachi waar het hockey- I team uit de top op de wereldranglijst werd weggespeeld, passeerde de hockey- bond de „magische" grens van 125.000 le- I den. Van enige feestvreugde viel niets te bespeuren. Het nationale herenteam was [immers onder Van Heumen definitief I vastgelopen. De Bossche coach „koos" Ivoor de aftocht en de econoom Frans I Spits, penningmeester bij de bond, werd I door het bestuur waarin hijzelf dus zit- I ting heeft, gekozen als de nieuwe, sterke man. „Het was niet mijn idee" zegt I r rans Spits, „ik ben door de andere be- ■stuursleden gevraagd". I Frans Spits debuteerde in 1965 als in- Iternational tegen België. In 1974 speelde hij in Madrid tijdens het Europees kam- |£loensehaP z'n laatste, grote toernooi. n Jaar lang was Spits een aanvaller ■van wereldformaat. Daarna werkte hij aan z'n maatschappelijk carrière. Twee jaar geleden werd hij penningmeester bij de bond. Spits kent Hans Jorritsma nog uit zijn Amsterdamse tijd. Drie jaar hebben ze samen gespeeld, Spits op rechts in de aanval, Jorritsma als voorstopper. Jarenlang riep Hans Jorritsma (65 in terlands) in de vrij conservatieve hoc- keybond gemengde gevoelens op. Hij had immers in 1978 als international in het Nederlands team dat in Buenos Aires zilver won, geweigerd de prijs uit handen van de toenmalige Argentijnse dictator Videla te aanvaarden. Jorrits ma: „Nooit heeft iemand mij er persoon lijk over aangesproken, maar ik voelde wel dat ik weerstanden had opgeroe pen". Spits: „Ach, dit voorval ligt acht jaar achter ons. Ik heb in het bondsbe- stuur nooit een onvertogen woord over Jorritsma gehoord". In dit verband heeft Hans Jorritsma de tijd mee. In plaats van blazers wor den tegenwoordig in de hockeywereld ook steeds vaker gewone truien gezien. Insiders in het hockey menen dat Jor ritsma als „breekijzer" is binnenge haald. Hij heeft als coach goede resulta ten geboekt door met de heren van Kam pong en de dames van Amsterdam landskampioen te worden. En die resul taten prevaleren kennelijk. In de breedte is het hockey in Neder land de laatste tien jaar opvallend ge groeid. Tien jaar geleden bedroeg het aantal hockeyers in dit land nog 71.814, er zijn dus in tien jaar meer dan 50.000 bijgekomen. Een omstuimige groei die mede werd gestimuleerd door de inter nationale successen van de dames en he ren-oranjeteams. Er liggen nu 122 kunstgrasvelden. „De kwantiteit zegt niks over de kwaliteit" vindt Hans Jor ritsma, „aan de top is de scherpte eruit". De teloorgang van het nationale he renteam is onmiskenmaar. Hans Jorrits ma: „Als we de situatie realistisch bena deren is Nederland gezakt naar de zesde, zevende plaats op de wereldranglijst". Frans Spits: „Het is niet alleen een structurele kwestie, het heeft ook met begeleiding te maken. Als ik geen kan sen voor verbetering zou zien, was ik er nooit aan begonnen". Toch ligt het directe contact van Spits met het wereldhockey al jaren achter hem. Is hij door zakelijke beslommerin gen niet weggegroeid van die top? Spits: „Ik heb inderdaad niet alles meer gezien, maar ik vind het geen belemmering om, bepaalde lijnen uit te zetten waarvan ik denk dat ze op termijn tot betere resul taten zullen leiden". De vraag is in hoeverre tophockey nog is op te brengen in deze tijd. Wie con stant in het Nederlands team speelt moet er rekening mee houden dat hij twee tot drie maanden per jaar in het buitenland vertoeft. Het herenteam was dit seizoen al een week in Koeweit, drie weken in Australië en drie weken in Pakistan. Jorritsma: „De kalender is overvol, misschien moeten we in de toekomst de beslissing nemen om jonge spelers mee te nemen in plaats van de gevestigde in ternationals. Dat doen de Australiërs ook. Dit heeft twee voordelen. De men sen zijn geen maanden in het buitenland en er kunnen aankomende talenten wor den beproefd". Als dé oorzaak voor de terugval signa leert Jorritsma echter de verminderde animo bij de internationals om de in spanningen aan te passen aan hetgeen spelen op topniveau eist. „Er worden in Nederland minder trai ningsuren gemaakt dan in andere lan den. Er zijn spelers die vinden dat een aantal trainingsuurtjes bij hun club vol doende is. Ik zeg dat ze méér moeten trainen, vooral ook bij de nationale se lectie. Meer ambitie bij de spelers, meer trainingsarbeid, betere maatschappe lijke begeleiding, als we dat kunnen be reiken, zie ik het Nederlands team na verloop van tijd weer z'n plaats bij de top innemen". Bij die opgang is Tom van 't Hek, de sterspeler die verklaarde nooit meer on der Van Heumen te willen spelen, on misbaar. Maar voorlopig heeft Van 't Hek vraagtekens geplaatst achter de koerswisseling bij de bond. „Ik geloof in de coaching van één man. Deze construc tie met verschillende mensen vind ik verre van optimaal". Er zal dus nog ge praat moeten worden eer Van 't Hek weer besluit het oranjetricot te dragen. Hans Jorritsma: „Hij hoort erbij en ik vertrouw erop dat het met Van 't Hek in orde komt. Dit zou de eerste stap naar een betere toekomst voor het hockey team betekenen". „Johan Cruyff (door Harmsen steevast Johan ge noemd) had van ons geen opdracht om kampioen te worden. Hij kreeg de taak om te kijken wat de kwali teiten zijn van het spelers materiaal en om met die se lectie prettig, mooier en be ter te kunnen voetballen. Nou, ik dénk dat hij daar volledig in geslaagd is. Ik denk dat het hem ook gelukt is om bepaalde spelers op plaatsen neer te zetten waar anderen nooit aan gedacht zullen hebben. Ik meen ook dat Johan de spelers spelin zicht heeft gegeven. Dit alle maal in ogenschouw ne mend, kunnen we het ko mend seizoen gaan oogsten". Er is volgens Harmsen dus zeker geen sprake van een verloren jaar. Integen deel. „Ons succes", legt hij uit, „is dat we zeventien pro cent meer toeschouwers hebben. Welke club kan ons dat nazeggen. Kijk eens hoe ver Feyenoord is weggezakt. Helaas, helaas. Maar waar door? Door het knullige voetbal toch dat ze bieden. Wij schotelen toch niet voor niets een Vanenburg, Van 't Schip, Rijkaard en een De Wit voor. Hier wordt toch het beste voetbal van EUROPA gespeeld!" Helemaal content kan Harmsen toch niet zijn. Hij is de mening toegedaan dat Ajax de titelrace best had kunnen volhouden. „We zijn niet ontevreden, ofschoon ik denk dat wij zes verliespun- ten minder hadden kunnen hebben. Vooral tegen FC Utrecht (1-0 verlies) en Roda JC (2-1) hebben we echt een slechte beurt gemaakt. En de laatste wedstrijd tegen Feyenoord was het ook niet bepaald je van het". „Dit Ajax mist gewoon evenwicht, daarom is ook Jan Wouters aangetrokken, en een portie hardheid. Daarnaast heeft de aanval in bepaalde wedstrijden ook de scherpte gemist. Die twee ontmoetingen met Feyen oord hadden binnen het kwartier toch in ons voor deel beslist kunnen worden. Hetzelfde geldt voor het Europacupduel tegen Bohe mians Praag". Harmsen noemt het een algemeen verschijnsel dat Nederlandse clubs, dus niet alleen Ajax, ook Feyenoord en PSV, aan het Europese front erg snel sneuvelen. „Die laatste tien centime ters, die doen het hem dan, maar dat zit in ons hele maatschappelijke bestel. Ik denk dat de werknemers in andere landen wat meer van de straat geplukt zijn en wel moeten. Het wordt de men sen hier te makkelijk ge maakt, dat kom je in alle la gen van de bevolking tegen. Speelt door in alle sporten, het hockey, tafeltennis. Al leen bij het wielrennen kan Nederland in internationaal opzicht een aardig woordje meespreken. En waarom? Omdat die jongetjes met de goede instelling op de fiets stappen en elke dag aan de ESTAURANT ■erneuzen lezellig diner, in een martijen wordt de zaak Istofen. Vraag vrijbllj- Harmsen: .al die trainers.het zijn aan geleerde apen- foto ger dijkstra apen. Er zijn veel trainers die alles weten en alles me nen te kunnen. Maar ze kun nen een ploeg niet naar hun hand zetten". De aanwezigheid van Mi chels moet, in de zienswijze van Harmsen, garant staan voor een 'wederopstanding' van het Nederlands elftal. „Ik denk dat we geen slech tere voetballers hebben dan in 1974. Ik denk dat de hui dige generatie zelfs meer met zijn benen kan dan die jongens toen. Maar ze heb ben geen SPELINZICHT. Dat moet bijgebracht wor den en een bepaalde hard heid en ik denk dat dat Mi chels wel toevertrouwd is". „Als er iemand orde op zaken kan stellen, dan is Mi chels dat wel. Van ons krijgt hij tenminste alle medewer king", aldus Harmsen, die het reilen en zeilen van Oranje en andere beleidsza ken binnen de KNVB nog even van dicht bij kan mee maken. In september, tij dens de najaarsvergadering, stelt hij zijn zetel beschik baar. Hij is blij toe. „In Zeist wordt veel te veel geluld, er zijn eenendertig instanties die zich met de bond be moeien, die vergaderingen verzanden steeds". „Bij mij op de zaak en bij Ajax is alles perfect gere geld, heb je bestuursleden waarvan je op aan kunt. Ajax zal door zijn structuur ook altijd die belangrijke rol spelen die het nu al heeft. Of het nu het straatvoetbal is dat we propageren, het scouten of de verenigingsop- bouw, die typische Ajax- sfeer krijg je niet weg. We hebben toch altijd een voor trekkersfunctie gehad. Op de Middenweg 401 (waar het Ajax-stadion is gevestigd, red) wordt het toch bepaald, zo arrogant durf ik wel te zijn. Zo zal het altijd wel blijven. Andere clubs zullen eveneens op deze manier moeten werken, willen ze succes hebben. PSV ook. Bij voorbeeld door meer aan dacht te besteden aan de jeugdopleiding". Meer dan zeven en een half jaar is Ton Harm sen nu voorzitter van AFC Ajax. In die periode werd de Amsterdamse club vijfmaal Neder lands kampioen en pakte ze twee keer de KNVB-beker. Op internationaal niveau is de hoofdstedelijke formatie lang niet zo succes vol geweest. Met uitzonde ring van het seizoen 1979/80, toen het de halve finale bereikte, werd Ajax steeds in de eerste of tweede ronde uit het Europacuptoernooi gekegeld. Volgend seizoen echter, moet er meer uit het vat ge haald kunnen worden, verwacht Ton Harmsen. De opvolger van de legendarische Jaap van Praag heeft een grenzeloos vertrouwen in technisch directeur Johan Cruyff, zoals hij ook hoog opgeeft van de kwaliteiten van Rinus Michels.

de Stem | 1986 | | pagina 11